ROMANYA’DA NE YENİR? – RUMEN YEMEKLERİ

Alışık olmadıkları tatları yadırgayanlardan müjde: Rumen mutfağının genelinde Osmanlı etkisi var. İşkembe çorbasından turşusuna o kadar çok tanıdık yemek var ki…

Rumen Kahvaltısı

Kahvantıda domates, beyaz peynir yiyebileceğiniz nadir ülkelerden. Ayrıca, sabahları ve gün boyu fırınlarda çeşit çeşit börek var.  Bizdeki çeşitlere ek (dana kıymalı hariç) olarak, bir de lahanalı var. O da baya güzel oluyor.

Ana yemek olarak da börek yaygın olarak yeniyor (Plăcinte cu brânză dulce).

Yine fırınlarda sabakları pretzel ile simidin kırması birşey çıkıyor. 🙂

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

romanya-yemek-kahvaltı

Romanya’nın Geleneksel Yemekleri

Domuz eti yemeyenler mecbur Romanya’da bol bol tavuk yiyecekler. Lakin, sıradan restaurantlarda domuz dışında kırmızı et nadiren bulunuyor. Ancak iyi restauranlarda ve turistik yerlerde dana eti yaygın olarak bulabilirsiniz.

Çorba kültürü bizimkine benziyor. Genelde her menüde 2-3 çeşit çorba var. Çorba, Rumence’de de  “ciorba”. 🙂

Porsiyonlar çok bonkör. Yemeklerinizi paylaşmak isteyebilirsiniz.

rumen-yemekleri

Sarmale

Eflak & Boğdan’ın Osmanlı toprağı olduğu zamanlardan onlara miras kalan  “sarmale” yani lahana sarma, Romanya’nın en populer yemeği. 😀 Farkı domuz etinden yapılıyor olması ve yanında mamaliga yenmesi. (Yukarıdaki resimde görebilirsiniz)

Mamaliga

Mamaliga, polentadan yapılan, pilav niyetine yenen bir yemek.  Polentayı  irmik kıvamında öğütülmüş mısır gibi düşünebilirsiniz. (Yukarıdaki resimde görebilirsiniz)

Muraturi (Turşu)

Bildiğimiz turşu. Acı biberinden kornişonuna bizim gibi turşuluyorlar ve tüketme alışkanlıkları bizimki gibi yemeklerin yanında garnitür şeklinde. (Yukarıdaki resimde görebilirsiniz)

Ciorba de Fasole Cu Ciolan

Okunuşundan fasülye çorbası olduğunu hemen anlamışsınızdır. 🙂 Oyulmuş ekmek de servis edilen yemek tam bir kış yemeği. Domuz yemeyenler dikkat etsinler, yaygın olarak domuz eti parçaları ile tatlandırılıyor. (Yukarıdaki resimde görebilirsiniz)

papanasi

Papanaşi

Kızarmış hamurun üzerine krem peynirimsi bir inek peyniri ve yaban mersini reçeli ile servis edilen resimdeki tatlı. (Yukarıdaki resimde görebilirsiniz)

Carnati (Sucuk)

Bizim geleneksel sucuk gibi bol sarımsaklı ve bağırsağa doldurularak yapılıyor, ama domuz etinden.

Ciorba Radauteana (Sebze Çorbası)

Avrupa’daki sebze çorbaları gibi kremalı değil. Hafif ve leziz.

Gulaş

Macaristan’nın meşhur gulaş çorbas ama bize sorarsanız daha çok et güveçe benziyor.

Diğer

Supă (de pui) cu tăieţei (Şehriye Çorbası)
Ciorba de burtă (İşkembe).
Mici (Köfte)

Tuica

Erikten yapılan  Romanya’nın milli içkisi. Alkol oranı genelde  %40–45, ama %65’e kadar çıkıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir