SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NA NASIL GİDİLİR – METRO & OTOBÜS & UCUZ OTOPARK

Beyler bayanlar, karşınızda İstanbul’un trafik çilesinde dünyanın öbür ucundaki havalimanımız Sabiha Gökçen‘e ulaşmanın türlü yolu.

O uçağa yetişilecek!

Sabiha Gökçen Havalimanına Ulaşım ve Transferler

Sabiha Gökçen’e Arabayla Nasıl Gidilir?

Arabayla, Sabiha Gökçen Havalimanı Taksime 50 kilometre, Kadıköy’e 40 kilometre, Pendik’e ise 12 kilometre mesafede bulunuyor. Hem sahil yolundan, hem E5’ten hem de TEM otoyolundan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, havalimanının dışında İspark ve Pendik belediyesinin otopark hizmeti bulunuyor. Kendi aracı ile gelmeyi düşünenler çok uygun fiyatlara İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminali dışında bulunan bu otoparklarda, aracını park edip buradan kalkan ücretsiz servislerle doğruca havalimanına gidebilirler.

Sabiha Gökçen’e Metroyla Nasıl Gidilir?

Metroyla havalimanına ulaşabilmek için de Tavşantepe-Kadıköy Metro hattının Soğanlık durağında inmeniz ve 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binmeniz gerekiyor. Metro Kartal’dan Tavşantepe’ye kadar uzatıldığından, metrodan Pendik durağında inip taksiyle hava limanına daha kolay ulaşabilirsiniz. Taksi tahminen 30-40 TL arası tutar. E10 otobüsleri ise çift bilet fiyatında. İstanbul kartınız yok diyelim bozuk paranız varsa (hava limanına giden tüm iett hatları için geçerli) araçta nakit ödeme de yapabilirsiniz.

Eğer Avrupa yakasından geliyorsanız da size en yakın olan Marmaray durağından Marmaray’a binerek Anadolu yakasına geçtiğiniz zaman Ayrılık Çeşmesi durağında inip yukarıda anlattığımız yolu izlemelisiniz.

Metronun Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzatılması çalışmaları halen sürüyor. Uzartıldığında, eskiden Atatürk Havalimanı’nda olduğu gibi havalimanının içine kadar metro ile ulaşılabilinecek.

Sabiha Gökçen’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Otobüsle, Sabiha Gökçen’e ulaşım için bir sürü seçeneğiniz var ve bunlar da bulunduğunuz yere göre değişiyor. Malum İstanbul büyük yer. Merkez olarak Bostancı’dan kalkan E-9 hattını, Kadıköy’den kalkan E-10 ve E-11 hatlarını tercih edebilirsiniz. Avrupa yakası’ndan kalkan otobüslerde 4. Levent üç bilet olmak üzere çift bilet ücretlendirmesi geçerli. Anadolu Yakası’ndan kalkan otobüslerde ise çift veya tek bilet ücretlendirmesi var. Sabiha Gökçen’e giden bütün İETT otobüslerinin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

E3 – 4. Levent Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
SG2 – Taksim – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
122H – 4.Levent – Yenişehir – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E9 – Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E10 – Kadıköy – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E11 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
16S – Uzunçayır MetrobüsSabiha Gökçen Havalimanı Detaylı bilgi
SG1 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
130H Deniz Harp Okulu (Tuzla) – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
132H – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

UM73 – Sabiha Gökçen Havalimanı – Sultanbeyli Necip Fazıl Metro Detaylı bilgi

MR60 –  Pendik/Pendik YTH – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

Sabiha Gökçen’e Havaş / Havabus

Transferle araçla yani Havabus (eskiden Havaş olarak bildiğimiz servisin aynısı) ile, gelmek isterseniz de yukarı da bahsettiğimiz gibi belli noktalardan belli bir ücret karşılığı direk olarak havalimanına gidebilirsiniz. Her iki durak tarafından da karşılıklı hizmet veriyorlar. Sabiha Gökçen için de bu hizmetin Taksim, Kadıköy ve Yenisahra’da buluşma noktaları var. Aşağı saatleri için link koyuyoruz.

Havabus Taksim kalkış noktası Divan Hotel karşısı, Point Otel önü.
Havabus Kadıköy kalkış noktası Kadıköy rıhtım İETT otobüs durakları önü.
Havabus Yenisahra kalkış noktası da Yenisahra metrosu olarak belirlenmiş.

Sabiha Gökçen’e Transfer

Sabiha Gökçen Havalimanı’na toplu taşımayla gitmek yerine özel araçla gitmeyi tercih ederseniz kullanabileceğiniz birkaç aplikasyon var. Bitaksi yakındaki taksileri kolayca çağırmak için bir seçenek, diğerleri ise başka firmaların transfer seçenekleri.

Not: Bazı aplikasyonlar arabada kaldığınız süreye göre ekstra ücretlendirme yapabiliyor, bu yüzden trafik durumuna göre fiyatların artması mümkün. Aracı çağırırken varış noktasını girdiğinizde o anki trafik durumuna göre ortalama bir fiyat çıkacak, mutlaka ona dikkat edin.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy-Tavşantepe Metrosundan Ulaşım

Kadıköy – Tavşantepe M4 metrosundan havalimanına ulaşabilmek için Soğanlık durağında inip 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binin. Bu otobüsler Kadıköy-Tavşantepe metrosuyla Sabiha Gökçen’i bağlıyor. Otobüsler Kadıköy-Sabiha Gökçen ve Uzunçayır Metrobüs – Sabiha Gökçen arasında sefer yaptığı için sadece kalkış saatleri belli. Yani Soğanlık Metro Durağı ara durak olduğu için maalesef oradan geçiş saati önceden belli değil. Yine de otobüs saatleri için hatların üstüne tıklayıp kontrol etmekte fayda var.

Havalimanında Otopark ve Vale Servisi

Havalimanlarında ücretli otopark var. Sabiha Gökçen Havalimanı otopark ücretleri için tıklayın.

Eğer havalimanına aracınızla gidecekseniz ve park yeri arayarak vakit kaybetmek de istemiyorsanız havalimanında bulunan valelerden yararlanabilirsiniz. Otopark ücretine vale hizmet ücreti ekleniyor.

Ayrıca havalimanı çevresinde de kullanabileceğiniz özel otoparklar mevcut:

IstPark‘ın 1000 araç kapasiteli otoparkı. Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Havapark‘ın havalimanına ücretsiz 15 dakikada bir shuttle servisi de olan günlük ücretli otoparkı var. Konum için tıklayın.

Jetpark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Sözmenpark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Avrasya Otopark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

 

VIP Lounge’lar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

VIP Lounge dediğimiz aslında bekleme salonunun açık büfesi, interneti, rahat koltukları güzel masaları, iyi havalandırması, televizyonu olan ve bunlardan ücretsiz yararlandığınız hali. Diyelim ki uçuşunuza minimum bir iki saat kaldı ve siz de sessiz sakin aynı zamanda güzel vakit geçirebileceğiniz hoş atıştırmalıklardan yararlanabileceğiniz, belki de internette işlerinizi halledebileceğiniz bir ortam istiyorsunuz. Orası işte burası! Bu hizmetten yararlanabilmek için ya uçtuğunuz havayollarının koşullarına bakabilir ya da kullandığınız kredi kartlarınız varsa o bankanın anlaşmasına bakıp giriş ücretini (bankaya göre indirimli de olabiliyor ) ödemeniz gerekiyor.

24 Comments

 1. Uçuşunuz gün içersinde ve trafik saatine denk geliyorsa çok daha erken yola çıkmanızı tavsiye ederim. Avrupa yakası’ndan 6 saat önce yola çıkmama rağmen uçağımı kaçırmışlığım var maalesef. Anadolu yakası’na geçiş için ne köprü, ne tünel ne de vapurla geçiş çözüm olmayabiliyor bazen.

 2. Sabiha Gökcen Havalimaninina gidiş:

  HAVATAŞ
  Kadiköy’de Rihtim’in yaninda , kocaman belediye otobüslerin her tarafa kalktigi bir istasyon vardir. Iste buradan Havas Otobüsleri aktarmasiz 20,50 Tl’ye gidiyor. İstanbul kartiniz varsa geceriyor. Nakit ödeme de yapabilirsiniz . Otobüsler cok konforlu, bavulunuzu bagaja koyabilirsiniz. Her durakta durmaz. En gec 55 dakikada orada.(Varis süresi trafige göre değişir ve en hizli yolu kullanir).

  HALK OTOBÜSÜ
  Ayrıca Halk Otobüsleri 8 TL’ye Sabiha Gökcen’e gidiyor. Ama bu otobüsler her durakta durur ve konforlu degil. Bavulunuzu yaniniza almaniz lazim. 1,5 ile iki saatte gider ,gercek seyahat süresi trafige bagli ve en uzun yolu seciyor . Bu otobüs nakit para almaz , istanbul kartiniz , akbil kartiniz olmali ve icinde yeterli para olmali .
  Sayet istanbul kartinizda yeterli para yoksa , ve zor durumda olursaniz ,söför insiyatifini kulanmaz ve sizi indirir , böylece ucaginizi kacirabilirsiniz veyahut karsilamaya gittiginiz dostunuzu hatinda fazla bekletimsi olursunuz .

  METRO
  Kadiköy’de 4 TL verip TAVSANTEPE istikamentine binip, Pendik, istasyonunda ineceksiniz, seyahat süresi 35 dakika falan , her durakta durur. Fakat hizli, trafik yok . Buradandan Hava Limanina 12 km. var. Taxi ile 40 TL’ye idebilirsiniz veyahut E 10 otobüsleriyle gidebilirsiniz 4 Tl falan .

  TAKSİ
  Kadiköy’ den direkt taxi ile giderseniz , 130 ile 160 Tl. ücret verebilirsiniz . Taksilerde en hizli yolu seçer. Seyahat süresi 35 ile 55 dakika arasında fakat trafiğe göre değişir. Yol dolu olursa tabiki uzun olur. Hani olurda Türk paraniz yoksa, dolar ve Euroyu severler. Yabancıyla beyinleri varmis gibi zeki konusurlar, yerlilere emir komuta şeklinde konusurlar. Hava taksisiyse taşıdığı ünvan kimliklerini sizlerden daha degerli görebilirler ve bildikleri yolda giderler.

 3. Sabiha Gökcen Havalimani’ndan Kadiköy’e gitmek icin Havabüs bileti nereden alınır?

 4. Şevvalcim fazla beklemedim saatleride yazıyor internette belirli saatlerde yani sürekli yok denk getirirsen sorun olmaz

 5. Ben kendim şöyle buldum sizede tavsiyem Marmaraya biniyoruz Pendik peronunda iniyoruz ordan da MR60 İett otobüse biniyoruz bu kadar

  1. mr60 ın saatleri nasıl peki ben bulamadım ama otobüs beklerken sıkıntı yaşadınız mı

 6. En hızlı metroyla pendik koprusune gidip pendik koprusu ustunden e10 a veya taksiye binmek. E10 pendik koprusunden maksimum 30 dakikada gidiyor havalimanına.
  Yenisehir otobuslerinin pendik koprusunden yenisehire varmaları 50 60 dak buluyor arkadan dolasiyor.
  16s cok dolasiyor yakaciktan gecip aydos uzerinden gidiyor kartal koprusunden en az 1 saat suruyor
  Marmarayla pendikte inenler direk taksiye binebilirler pendikten pendik koprusu arasi cok kisa mesafe. Ama marmaray kağnı gibi gidiyor. Tavsiye etmem.

 7. Özellikle uçuş saatinizden en az 2 saat önceden yola çıkmanızda fayda var. Metronun yoğunluk durumu ve çıkabilecek problemleri de düşünmek gerekecektir.

 8. Ayrılık çeşmesinden İETT durağından havalimanina giden otobüsler vardı hala devam ediyormu bilen varmı?

 9. Beylikdüzü Yakup’lardan Sabiha Gökçek hava alanına toplu taşıma ile gidilir ne kadar sürede.

 10. Son zamanlarda yaygın bir hale gelen metro ulaşımı bazı bölgelere kolay bir şekilde yapılamadığından havaalanı transferi tercih edenlerin sayısı ciddi bir şekilde artış gösterdi. Bununla beraber uberin istanbulda artması ile beraber, sektöre oldukça fazla rağbet oldu.

 11. Merhabalar metroyla ulaşım için güncelleme alarmı 🙂 Pendik metrosu hizmete açıldığı için metrodan bu durakta inip taksiyle veya E10 otobüs hattıyla hava limanına daha kolay ulaşabilirsiniz. Taksi tahmin ediyorum 30-40 TL arası tutar. E10 otobüsleri ise çift bilet fiyatında. İstanbul kartınız yok diyelim bozuk paranız varsa (hava limanına giden tüm iett hatları için geçerli) araçta nakit ödeme de yapabilirsiniz. Come to Kurtköy!!

 12. Detaylı Sabiha Gökçen ulaşım açıklamalarınız için teşekkürler. Sabiha Gökçen’e aktarmasız metro ile ulaşım olmadığından birçok kişi havalimanı transferi hizmetini kullanıyor. Özellikle bayanlar için harika bir çözüm. Güvenli, ekonomik ve konforlu araçlarla bu hizmeti almak çok kolay. Birçok web ve mobil uygulama var. Google’dan gideceğiniz havalimanı + havalimanı transferi diye aratıp fiyatlara ve firmalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir