Fotoğraf Kaynak: Pexels.com

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NA NASIL GİDİLİR – METRO & OTOBÜS & UCUZ OTOPARK

Beyler bayanlar, karşınızda İstanbul’un trafik çilesinde dünyanın öbür ucundaki havalimanımız Sabiha Gökçen‘e ulaşmanın türlü yolu.

O uçağa yetişilecek!

Sabiha Gökçen Havalimanına Ulaşım ve Transferler

Sabiha Gökçen’e Arabayla Nasıl Gidilir?

Arabayla, Sabiha Gökçen Havalimanı Taksime 50 kilometre, Kadıköy’e 40 kilometre, Pendik’e ise 12 kilometre mesafede bulunuyor. Hem sahil yolundan, hem E5’ten hem de TEM otoyolundan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, havalimanının dışında İspark ve Pendik belediyesinin otopark hizmeti bulunuyor. Kendi aracı ile gelmeyi düşünenler çok uygun fiyatlara İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminali dışında bulunan bu otoparklarda, aracını park edip buradan kalkan ücretsiz servislerle doğruca havalimanına gidebilirler.

Sabiha Gökçen’e Metroyla Nasıl Gidilir?

Metroyla havalimanına ulaşabilmek için de Tavşantepe-Kadıköy Metro hattının Soğanlık durağında inmeniz ve 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binmeniz gerekiyor. Metro Kartal’dan Tavşantepe’ye kadar uzatıldığından, metrodan Pendik durağında inip taksiyle hava limanına daha kolay ulaşabilirsiniz. Taksi tahminen 30-40 TL arası tutar. E10 otobüsleri ise çift bilet fiyatında. İstanbul kartınız yok diyelim bozuk paranız varsa (hava limanına giden tüm iett hatları için geçerli) araçta nakit ödeme de yapabilirsiniz.

Eğer Avrupa yakasından geliyorsanız da size en yakın olan Marmaray durağından Marmaray’a binerek Anadolu yakasına geçtiğiniz zaman Ayrılık Çeşmesi durağında inip yukarıda anlattığımız yolu izlemelisiniz.

Metronun Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzatılması çalışmaları halen sürüyor. Uzartıldığında, eskiden Atatürk Havalimanı’nda olduğu gibi havalimanının içine kadar metro ile ulaşılabilinecek.

Sabiha Gökçen’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Otobüsle, Sabiha Gökçen’e ulaşım için bir sürü seçeneğiniz var ve bunlar da bulunduğunuz yere göre değişiyor. Malum İstanbul büyük yer. Merkez olarak Bostancı’dan kalkan E-9 hattını, Kadıköy’den kalkan E-10 ve E-11 hatlarını tercih edebilirsiniz. Avrupa yakası’ndan kalkan otobüslerde 4. Levent üç bilet olmak üzere çift bilet ücretlendirmesi geçerli. Anadolu Yakası’ndan kalkan otobüslerde ise çift veya tek bilet ücretlendirmesi var. Sabiha Gökçen’e giden bütün İETT otobüslerinin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

E3 – 4. Levent Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
SG2 – Taksim – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
122H – 4.Levent – Yenişehir – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E9 – Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E10 – Kadıköy – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
E11 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
16S – Uzunçayır MetrobüsSabiha Gökçen Havalimanı Detaylı bilgi
SG1 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
130H Deniz Harp Okulu (Tuzla) – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi
132H – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

Sabiha Gökçen’e Havaş / Havabus

Transferle araçla yani Havabus (eskiden Havaş olarak bildiğimiz servisin aynısı) ile, gelmek isterseniz de yukarı da bahsettiğimiz gibi belli noktalardan belli bir ücret karşılığı direk olarak havalimanına gidebilirsiniz. Her iki durak tarafından da karşılıklı hizmet veriyorlar. Sabiha Gökçen için de bu hizmetin Taksim, Kadıköy ve Yenisahra’da buluşma noktaları var. Aşağı saatleri için link koyuyoruz.

Havabus Taksim kalkış noktası Divan Hotel karşısı, Point Otel önü.
Havabus Kadıköy kalkış noktası Kadıköy rıhtım İETT otobüs durakları önü.
Havabus Yenisahra kalkış noktası da Yenisahra metrosu olarak belirlenmiş.

Sabiha Gökçen’e Transfer

Sabiha Gökçen Havalimanı’na toplu taşımayla gitmek yerine özel araçla gitmeyi tercih ederseniz kullanabileceğiniz birkaç aplikasyon var. Bitaksi yakındaki taksileri kolayca çağırmak için bir seçenek, diğerleri ise başka firmaların transfer seçenekleri.

Not: Bazı aplikasyonlar arabada kaldığınız süreye göre ekstra ücretlendirme yapabiliyor, bu yüzden trafik durumuna göre fiyatların artması mümkün. Aracı çağırırken varış noktasını girdiğinizde o anki trafik durumuna göre ortalama bir fiyat çıkacak, mutlaka ona dikkat edin.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy-Tavşantepe Metrosundan Ulaşım

Kadıköy – Tavşantepe M4 metrosundan havalimanına ulaşabilmek için Soğanlık durağında inip 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binin. Bu otobüsler Kadıköy-Tavşantepe metrosuyla Sabiha Gökçen’i bağlıyor. Otobüsler Kadıköy-Sabiha Gökçen ve Uzunçayır Metrobüs – Sabiha Gökçen arasında sefer yaptığı için sadece kalkış saatleri belli. Yani Soğanlık Metro Durağı ara durak olduğu için maalesef oradan geçiş saati önceden belli değil. Yine de otobüs saatleri için hatların üstüne tıklayıp kontrol etmekte fayda var.

Havalimanında Otopark ve Vale Servisi

Havalimanlarında ücretli otopark var. Sabiha Gökçen Havalimanı otopark ücretleri için tıklayın.

Eğer havalimanına aracınızla gidecekseniz ve park yeri arayarak vakit kaybetmek de istemiyorsanız havalimanında bulunan valelerden yararlanabilirsiniz. Otopark ücretine vale hizmet ücreti ekleniyor.

Ayrıca havalimanı çevresinde de kullanabileceğiniz özel otoparklar mevcut:

IstPark‘ın 1000 araç kapasiteli otoparkı. Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Havapark‘ın havalimanına ücretsiz 15 dakikada bir shuttle servisi de olan günlük ücretli otoparkı var. Konum için tıklayın.

Jetpark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Sözmenpark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

Avrasya Otopark, Havalimanına ücretsiz shuttle servisi de var. Konum için tıklayın.

 

VIP Lounge’lar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

VIP Lounge dediğimiz aslında bekleme salonunun açık büfesi, interneti, rahat koltukları güzel masaları, iyi havalandırması, televizyonu olan ve bunlardan ücretsiz yararlandığınız hali. Diyelim ki uçuşunuza minimum bir iki saat kaldı ve siz de sessiz sakin aynı zamanda güzel vakit geçirebileceğiniz hoş atıştırmalıklardan yararlanabileceğiniz, belki de internette işlerinizi halledebileceğiniz bir ortam istiyorsunuz. Orası işte burası! Bu hizmetten yararlanabilmek için ya uçtuğunuz havayollarının koşullarına bakabilir ya da kullandığınız kredi kartlarınız varsa o bankanın anlaşmasına bakıp giriş ücretini (bankaya göre indirimli de olabiliyor ) ödemeniz gerekiyor.