Bundan 2 sene önce serin bir Ekim gecesi, zil çalıp karavan turumuz bittiğinde, biraz buruk, biraz yorgun, biraz da İstanbul’u özlemiş olarak Antalya ile vedalaşmış, kürkçü dükkanına dönüyorduk. Otoyol tabelalarında daha önce ismini hiç duymadığım Salda’yı gördüm. Aslında yollarda hep bilmediğim yerlerin tabelasını görüyorum da nedense Salda Gölü bir dürttü, içimden elime telefonu alıp araştırmak geldi.

Gecenin karanlığında, arabanın kaloriferi o sezon ilk kez açtığımız Ekim akşamında, Salda’nın fotoğrafları resmen gözlerimi tokatladı. Sezonunu kaçırdığımız Salda’nın turkuaz suları gördüğümüz en güzel yaz rüyasından daha güzeldi. Nasıl böyle bir yerin var olduğundan bunca zaman bihabermişiz? Bu turkuaz müptelası bünye bundan sonra yüzdüğü plajlarda kendini nasıl avutsun?

salda-golu-rehberi

Böylece bir yol tabelası, hiç bilmediğimiz bir yere karşı içimizde derin bir özleme dönüştü. 2 sene sonra, DİMES GO kutularının üzerindeki rotaları keşfederken, Denizli’de başlayan Vişne Rotası‘nın son durağı olan Salda’ya nihayet kavuşmak nasip oldu. Sanki o da kollarını açmış bizi beklermişcesine, bulutların arasından süzülen ışık hüzmeleri ile kucakladı bizi.
Tanrım bu nasıl bir güzellik… Gün batımı kalaydeskopik, turkuaz sular cam gibi berrak ve göz alıcı, kumlar alabildiğine beyaz…

ÖNEMLİ: Biz Salda’ya Eylül ortası ve hafta içi gittik. Sakin, sessiz ve mükemmeldi. Bununla birlikte yüksek sezonda kamp alanının 2000 kişiyi bulduğu oluyormuş! Bayramlarda, hele kurban bayramında keyifsiz bir kalabalık olabilir, bilginize…


 
 
 

SALDA GÖLÜ HAKKINDA BİLGİ

Salda-Golu-2

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

Mars’ı görmek, turkuaza doymak isteyenler için, eğrisiyle doğrusuyla bir Salda rehberi hazırladık. Eğrisiyle doğrusuyla diyoruz çünkü Salda müthiş güzel bir yer ve müthiş bir turizm potansiyeli taşıyor, fakat bazı konular insanın keyfinin önüne geçebiliyor… Aşağıda ne kastettiğimizi ve bizim ne önerdiğimizi ilgili bölümlerde anlattık.

 
 
 

SALDA GÖLÜ NEREDE?

salda-golu-harita

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km, yani  1 saat 15 dk,
Isparta merkeze 106 km yani 1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km yani 1 saat 10 dk uzaklıkta bulunuyor. Konum için tıklayın.

 
 
 

YEŞİLOVA İLÇESİ

Salda’ya yakınlığı ve büyüklüğü itibariyle Salda’daki birçok ihtiyacınızı buradan gidereceğiniz için Yeşilova hakkında da iki kelam etmek lazım. Yeşilova’da zaman 1980’lerde durmuş. Hem görsel olarak, hem de insanlık olarak bir zaman kapsülüne girmiş gibi hissettik. 80’lerin grafik anlayışının devam ettiği tabelalar, ters çevrilmiş su bardaklarının içine konan kese kağıtları, keza kese kağıdına sarılarak yenen burma kadayıf, üzerine kilim örtülmüş eski tip motorsikletleri ve eski zamanlardaki gibi misafirleri el üstünde tutan sıcakkanlılıkları ile bizce çok tatlı bir yer. Zaten bu sebeple dönem dizisi ya da filmi çekeceklere Kültür Bakanlığı’nın önerdiği yerler arasında. Umarız hiç değişmez ve bu dokusunu koruyarak gelişir. Bizce buraya yeni tip ışıklı tabelaların, alüminyum doğrama balkon korkuluklarının geldiği gün maalesef buranın sonu olur. Ağzını hayra aç derler ama burası bu yönde “gelişebilir” gibi geldi bize.

salda-yesilova

Bununla birlikte, bizim bu çok sevimli bulduğumuz hallerini, başkalarının geri kalmış bulması da muhtemel. Çünkü buraya çok turist gelmediği için turizm işletmeciliği anlayışı da kendini pek güncellememiş. Biliyorsunuz, genelde modernleşme noktasal olmuyor, bir yer gelişti mi çevresiyle gelişiyor. Salda’nın korunması açısından bu “az gelişmişlik” aslında büyük velinimet olmuş. O yüzden bizce Yeşilova’nın bu zamanda donmuş hallerini sevmeye bakın, tesisleri yetersiz bulduğunuzda iyi ki böyle diyin, bu haliyle bağrınıza basın.

Tabi tüm halk ile tanışmadık ama muhabbet ettiğimiz tüm Yeşilovalılar tatlılık abidesi insanlardı. 25 kuruşu almayı unuttuğum için arkamdan koşan esnafı, zorla çay kahve içiren kamp işletmecisi Ahmet Abi, karavanımızı görünce evlerine çağıran Doğanbaba Köyü sakinlerini kafamızda Burdur insanını bambaşka bir yere taşıdılar.

Öte yandan, rahatsızlık verici insan tiplemeleri de arada Salda’ya geliyor, serserilik ediyorlar. Bu konuyu Yeşilova Belediyesi Halk Plajı kısmında anlattık. Oradan detaylarını okuyabilirsiniz. Ayrıca göl kenarındaki gazinolara gitmenizi pek önermeyiz. Ne kadarı doğru bilmiyoruz ama fuhuş söylentileri duyduk.

Ama içiniz rahat olsun, serserilerden ya da mangalcılardan kaçmak da mümkün. Gölün tüm doğu yakası, yani  7 no’lu tarafı kafa dinlemek isteyenler için harika bir yer; bakir, doğa ile başbaşa ve göz alıcı güzellikte.

Bir not da mütasıp bölge halkı üzerine; buranın halkı mütasıp ama açık fikirlidir. Kendileri de alkol tüketir, tüketene de karışmaz. Bikini giymez ama bikini giyenlere de bulaşmaz.

Burdur’a gelmişken sadece Salda ve Yeşilova ile sınırlı kalmayalım diyenler, daha detaylı bilgiyi Burdur’da Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirler.
 
 
 

SALDA GÖLÜ REHBERİ

salda-golu-rehberi-son

 1. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ve Kampı  konum için tıklayın.
 2. Sultan Pınarı Restoran
 3. Hotel Lago Di Salda
 4. Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı konum için tıklayın.
 5. Beyaz Adalar
 6. Doğanbaba Halk Plajı & Pideci Sami konum için tıklayın.
 7. Efsane Gün Batımı İzleme Yerimiz Konum için tıklayın.

Bunlara ek olarak Salda’nın etrafında 3 tane köy var. Salda Köyü 5 numaraya çok yakın, Doğanbaba Köyü 6 numaradan yukarı giden yolun hemen çatalında, diğeri de 1 numaradan 7’ye giden istikamette arabayla 3 dakika mesafede.

Haritadaki yerler burada bizim önerdiklerimiz ve genelde insanların zaman geçirdiği belli başlı yerleri gösterir.

 
 
 

SALDA’DA NE YAPILIR?

Şimdiye kadar Salda daha çok yerli halkın piknik yapmaya geldiği yer olarak kalmış. Bu seneye (2016) kadar dışarıdan insan pek sık gelmezmiş, gelenler de enteresan bir şekilde daha çok yabancı turistler olurmuş. Bu sene motorcuların, bisikletçilerin yeni yeni radarına girmeye başlamış. Dolayısı ile şöyle bir kayık kiralayıp, kürek çekelim dediğimizde hiç bir şey bulamadık. Ama burada yakında balon turizminin başlayacağına dair söylentiler var. Dolayısı ile Salda’da ne kadar eğleneceğiniz, sizin en kadar eğlenceli olduğunuzla çok paralel. 🙂
Gelelim bizim önerilerimize:

1. Salda Gölü’nün etrafını muhakkak turlayın!

Salda-Golu-4
Birçok insan gölün sadece batı kıyısını görüp ayrılıyor ve bizce bu çok büyük kayıp. Salda’nın en güzel yerleri en bakir yerleri olan 7 numaranın olduğu kıyılar. Burada hiç bir işletme ya da yerleşim yok. Kapakta gördüğünüz fotoğrafın çekildiği yerler.

Gölün etrafı 44 km. Yani arabayla çok kolay turlarsınız. Ayrıca Yeşilova Halk Plajı’nda günlüğü 30 TL’ye bisiklet kiralayabiliyorsunuz ama sadece 2 bisikletleri var şimdilik. Önümüzdeki sezonda daha çok alacaklarını umuyoruz çünkü bizce burada yapılacak en şeylerden biri de bisiklete binmek. Yol düz olduğu için çok kondisyon istemese de mesafe uzun olduğu için herkese uygun olmayabilir. 2 bisikleti kapmayı başarırsanız yanınıza bolca su alın çünkü yol üzerinde bakkal yok. 7 numaranın biraz ilerisinde bir çeşme var, bir de 6 numaradaki Sami Abi’den alabilirsiniz. Bisiklet + piknik çok keyifli olur, ama Sami Abi’de yemek de güzel olur şimdi.

Yeşilova Belediyesi kamp alanında bisiklet kiralama konusunda yardımcı olabilecek kontak isim tesisin sorumlusu Ahmet Urhan. Tel: 0535 691 05 95
 

2. Salda’daki efsane gün batımını doğu yakasından izleyin

salda-gun-batimi
Sanırsak Salda yüksekte olduğundan (1880 metrede) bulut hareketleri çok oluyor. Eğer hava açıksa hep pofuduk beyaz bulutların korteji oluyor. Salda’ya vardığımız gün, gün batımında 7 numaranın oralarda bir yerdeydik ve karşımızdaki harika gün batımını görünce apar topar katlanır sandalyelerimizi çıkardık. Meğer bize özel bir selam değilmiş, Salda havanın açık olduğu her gün ziyaretçilerine bol keseden efsane gün batımları dağıtırmış.

Mükemmel bir ana denk gelirseniz hemen fotograf makinalarınızı kuşanmayın, gerek yok. Havanın açık olduğu her gün Salda’da gün batımı kartpostal gibi. Biz bırakalım, bu yazıdaki fotograflar anlatsın.
Konum için de tıklayın.
 

3. Beyaz Adalar – Salda’nın adalarını keşfedin

salda-lake-burdur
Suların çekilmesiyle yaz aylarında ortaya çıkan yedi beyaz ada göle apayrı bir güzellik katıyor. Biz uzaktan seyretmekle yetindik ama buralıların dediğine göre adalara yürünebilirmuş. Yine de yüzme bilmeyenler lütfen girişmesinler. Çünkü Salda aniden derinleşebiliyor.
 

4. Sami Abi’nin pidesini yiyin.

salda-doganbaba-pide
Burası çok salaş, daha çok Doğanbaba’da yaşayanların geldiği, çamların altına gizlenmiş bir pideci. Benim çektiğim açıya bakmayın, bayağı ağaçlık aslında. Buranın en popüler yemeği kuşbaşı kaşarlı pide ama kiremitte köfte, kanat gibi seçenekler de var. Ne yerseniz yiyin, mutlaka üzerine tahinli pidenin de tadına bakın. Pide porsiyonları son derece bonkör, yarım da yapıyorlar eğer az yemek isterseniz.
 

4. Tabiat Parkı’nda suya girin (Orman Kampı)

salda-orman-plaji
Salda ya yüzülür mü yüzülmez mi için ayrı bir bölüm ayırdık ama Salda da eğer ıslanmak isterseniz en iyi plaj Tabiat Parkı’nın plajı. Burası Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için halk arasında Orman Kampı’ı olarak geçiyor ama tabelasında Tabiat Parkı yazıyor. Kendinizi Salda’nın sularına  bırakmadan önce de mutlaka Salda’da yüzülebilir mi konusunu anlattığımız bölümü okuyun.

Giriş tarafında günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal ve büfe tarzı yerler var. 2016 yılı giriş ücretleri şu şekilde:

Kişi: 2 TL
Otomobil-Jeep: 7.5 TL
Motorsiklet: 5 TL
Bisiklet: 2.5 TL
ATV: 5 TL
Küçük Minibüs: 22.5 TL
Büyük Minibüs: 37.5 TL
Otobüs: 75 TL
 

5. Yeşilova’da kıymalı tost yiyin

kiymali-tost
Hay aklınızla bin yaşayın Yeşilovalılar! Ne süper bir fikir bu ve neden hala yaygınlaşmamış yurt genelinde?
Yeşilova’nın imza lezzeti ve icadı olan kıymalı tostu denemeden Yeşilova’dan çıkış yok, ona göre! Herhalde adam başına en fazla tostçunun olduğu yerleşim de burası. O yüzden hemen fikrimizi paylaşalım: Kayan Tost’un (Tostçu Mazlum olarak da geçiyor) yumurtalı kıymalı tostu bayağı güzel. Bir de Gül Tost var. Gül daha titiz ve bakımlı, oturma alanı kalabalık gruplar için daha müsait ve işletmecisi çok tatlı. Kayan’ın işletmecisi biraz suratsız bi abiydi (belki adamcağızın bir sıkıntısı vardı o gün) ama yumurtalı kıymalısı bize parmak yalattı.

Salda-Golu-1
 
 
 

SALDA GÖLÜ’NÜN ÖZELLİKLERİ

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde 1.180 metrede bir krater gölü. Kar beyaz kumu, cam gibi turkuaz suyu ile Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliniyor. İşte Salda’yı Salda yapan özellikleri:

✔ Öncelikle Salda, Türkiye’nin en temiz dünyanın beşinci en temiz gölü! Suyu o kadar berrak ki rengi Maldivler ile  yarışır turkuazlıkta.

✔ Hatta 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölü.

✔ Kumu da rengi gibi Maldivlerle yarışır beyazlıkta. Zaten burayı böylesine cennet bir yer yapan da aslında bu talk pudrası kıyıları. Ona bu beyaz rengi veren de magnezyum minerali. Hatta gölde uzun süre bir şey bırakıldığında zaman geçtikçe beyaz bir tabaka oluşuyormuş. Bu da gölün hala magnezit ürettiğini gösteriyormuş.

✔ Çevresindeki alan sadece Salda Gölü’ne özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahip. Göl içinde 3 endemik tatlı su balığı, göl çevresinde ise yaban domuzu, tilki, kaplumbağaların değişik cinsleri var. Burası, kışın da soyu tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yaşam alanı oluyor.

✔ Sit alanı olduğundan çevresi imara açık değil. Bu nedenle de henüz (!) el değmemiş güzellikte. Göl 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ama sonrasında 1992’de, turizm amaçlı kısıtlı imara izin çıkmış. Her halükarda Salda, Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nca koruma altındaki yerlerden ama geçtiğimiz günlerde, Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Salda Gölü turizimine katkı sağlamak için göl kıyısına yeni bir günübirlik tesis yapmayı planladıklarını açıkladı. Umarız bu proje gölün doğal dokusuna gölge düşürmez.

✔ Tektonik bir krater gölü olduğundan Salda’nın suyu soda, magnezyum açısından oldukça zengin. Zaten o eşsiz beyaz kumsalının sırrı da yine magnezyum. Hepsi cilde saça iyi gelen şeyler.

✔ Kumu da killi yapıda olduğundan cilde çok iyi gelen çamur banyosuna çok müsait.

✔ Etrafındaki müsait alanla, tüm Türkiye’den kampçıların, karavancıların, bisikletçilerin en popüler uğrak noktalarından biri. Her sene kamp festivallerinin en coşkulu ayağı burada yaşanıyor.

salda-golu-12

 
 
 

SALDA GÖLÜ’NDE YÜZMEK

Salda’nın plajlarına yüzmek yasaktır yazıyor. Neden yasak? Çünkü her sene burada 1-2 kişi boğulmuş, çok şükür 2016 vakasız geçmiş. Peki bu vakaların ne kadarı gölün suçu, ne kadarı insanların bilinçsizliği ?

Konuyu bayağı araştırdık, hem Sağlık Ocağı çalışanlarına, hem yerel halka, hem de Google’a sorduk, ama bilimsel bir istatistik ya da çalışma bulamadık. Bir kısım insan gölün killi yapısının bataklık etkisi yaptığını, diğerleri “gölün çektiğini” söylüyor. Bir takım insanlar da boğulma vakalarının herhangi bir sayfiye yerinden yüksek olmadığını, boğulanların daha çok yüzme bilmeyenler olduğu iddaa etmiş. Salda çünkü bir adımda inanılmaz derinleşebilen bir göl.

Girenler yine belirlenen alanlarda suya girmeye devam ediyor, biz de onlardan aldığımız cesaretle girdik ama bel seviyesinden ileri açılmadık. Eğer siz de yüzmeye karar verirseniz, kesinlikle açılmayın, sadece belirlenmiş plajlarda göle girin. Kıyıya yakın yerlerde kalın ve asla tek başınıza göle girmeyin. Yüzme bilmeyenler hiç girmesin. Riskleri değerlendirip girip girmemek size kalmış. Gönül isterdi ki, yetkililer bilimsel bir araştırma yaptırsın, neyin şehir efsanesi, neyin gerçek olduğu meydana çıksın. Zaten sorumlu yetkililere de bu yakışır. Oraya yasaktır tabelası asıp, işin içinden sıyrılmak kolay…

Dolayısı ile neyin ne olduğu su yüzüne çıkana kadar, oluşabilecek herhangi bir negatif durum nedeniyle kesinlikle kimseyi yüzmeye teşvik etmiyoruz. Sorumluluk size aittir.

Belirlenmiş plajlar:

👉 Yeşilova Belediyesi Halk Plajı konum için tıklayın.
👉 Doğanbaba Halk Plajı konum için tıklayın.
👉 Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı konum için tıklayın.

Son bir not da su yılanları üzerine. Salda’da bolca su yılanı var. “Zararsızdır zaten insanı görünce kaçar” dedi Salda’dakiler ama biz yine de bilimsel bir açıklama buluncaya kadar temkinli olmaktan yanayız.

Salda Gölü yüzme sezonu: Haziran – Eylül sonuna kadar.

 
 
 

SALDA GÖLÜ KAMP ALANLARI VE OTELLERİ

salda-golu-11

SALDA GÖLÜ KAMP ALANLARI

Eskiden Salda’da kamp yapılabilen üç yer varmış, ama artık Tabiat Parkı’nda (Orman Plajı) kamp yapılamıyor.

Geriye kalıyor 2 yer: Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ya da Doğanbaba Halk Plajı. Diyeceksiniz her yer boş arsa, çadırımı atarım bi ağacın altına misss ama burası sit alanı olduğu için o da yasakmış, bilginiz olsun.
 

1. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı

Bu konuda birbiri ile çelişen ama ikisi de haklı olan 2 görüşümüz var:

Bir yandan Yeşilova Belediyesi’ne kocaman bir helal olsun diyoruz: Yeşilova büyük suyun 75 kuruş, kıymalı tostun 3 lira olduğu bir yer. Yeşilova’da öyle yapacak çok şey de yok, buraların en büyük eğlencesi Salda’ya inmek. Buradan bakıldığında, bırakın giriş ücretini, elektrik, su bedeli bile almayan Belediye’yi tebrik ediyoruz. Maalesef güzel yerler genelde popülerleşip, halkın erişiminden çıkıyor. Dar gelirli vatandaşın tatil imkanı olmuyor. Bu masrafları yüklenerek ve tesis kullanımı için ücret almayarak halkına sahip çıkmalarını kutluyoruz. Aynı şekilde, tesis için fiyat politikaları da makul: menemen 5, zeytinyağlılar 5, alabalık ve köfte 10 lira. 

salda-kamp

Bir yandan da plaj herkese açık olduğu için keyfinize limon sıkabilecek bir insan tiplemesi zaman zaman bu kampta olabiliyor maalesef. Gece gece şahinlere doluşup kamp alanına drift yapmaya inen, içkinin etkisiyle sesinin ayarını kaçıran gencolar, mangalını yakıp “Biiiir çook sıkıldım, ikiiii senden çok var” diye müziğini açan zatlar Salda’daki çalıntı cennetinizin tadını kaçırabilir. Ya da kimilerinin “mangal keyfi”, sizin mangal eziyetiniz olabilir.

Bunlar buraların gerçekleri. Önemli olan bunları bilmek, onlara denk gelmeyecek şekilde planınızı yapmak. Biz bu sıkıntıların hiç birine denk gelmeyerek güzel bir gezi yaşadık. Belediye bu konular ile ilgili önlem almalı diye düşünüyoruz gelecek sene için. En azından giriş kapısı, güvenlik, belirli bir saaten sonra kampa kimsenin alınmaması gibi önlemler…

Kampın 1 adet kiralık bungalovu (50 TL), ve 10 adet kurulu, içi 2 kişilik döşekli çadırı (30 TL) var. Telefonlar az çekiyor.
 

2. Doğanbaba Halk Plajı

Doğanbaba’da tesis yok. Pideci Sami Abi’nin tuvaleti var ama gece de açık mı bilmiyoruz. Her şekilde elektrik yok, o net ama kamp atmak serbest. konum için tıklayın.

 

SALDA GÖLÜ OTELLERİ

3. Hotel Lago Di Salda

Ben kamp almayayım diyenlere de göl kıyısındaki 2 yıldızlı  Lago di Salda opsiyonunu öneririz. Yukarıdaki haritada 3 numaralı yer. Göl manzaralı otel buradaki en eli yüzü düzgün yer. Gece 12’den sonra gelirseniz kapıda kalabilirsiniz. Yakınlarda gazinolar olduğunu ve buralarda dönen malum faaliyetleri düşünürsek, bu iyi de bir şey. Websitesi

salda-otelleri
 

YEŞİLOVA OTELLERİ

Pek parlak oteller değiller. Burada olmalarının sebebi önermemiz değil, bilgilendirmek. Başka konaklama imkanı olmadığından, açıkta kalma ihtimalinize karşı aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Yeşilova Berliner Otel
Yeşilova merkezde uygun fiyata gecelemek için tercih edebilirsiniz. Gecelik 35 TL Adres: Merkez Mah. Denizli Cad. 8 Yeşilova Tel: 0248 618 17 56 – 55  (Musa Sadıç)

Görenser Otel
Yeşilova merkezden bir diğer uygun fiyatlı alternatif. Çift kişilik oda gecelik 80TL tek kişilik oda 50TL. Kahvaltı da dahil. Adres: Merkez Mah. Hürriyet Cad. Otogar Karşısı No:3 Yeşilova Web sitesi: www.gorenserotel.tk Tel: 0 (248) 618 06 33 (Halil İbrahim Gören) Konum için tıklayın.
 

Diğer Burdur Otelleri ve Pansiyonları

Burdur içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

 
 
 

SALDA GÖLÜ’NDE YEME – İÇME

kiymali-tost-gul-tost

YEŞİLOVA’DA YEME İÇME

Gül Tost

Burası Yeşilova merkezde küçücük, salaş ama tertemiz bir tostcu. Süleyman Abi’nin yeri Yeşilova’nın meşhur kıymalı tostunu yiyebileceğiniz en doğru adreslerden. Fiyatlar da inanılmaz uygun. Yarım ekmeğe 3TL, Çeyreğe 1.5TL. Kışın 08.00 – 23.00 arası, yazın 08.00 – 01.00 arası açık. Gece gece kazınan midelere bire bir.

Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova Konum için tıklayın.
 

Kayan Tost (Mazlum Tost)

Mazlum Tostçu’nun yumurtalı kıymalı tostu çok meşhur. Ama haşlanmış yumurtalı değil kırılan yumurtalısından olanı çok güzel. Yarım ekmeğe 3.5 TL. Yandaki çay bahçesinden de büyük çay 75Kr.

Adres: Dibektaşı Sokak, Yeşilova Çalışma Saatleri: 09.30 – 21.oo  Konum için tıklayın.
 

Şişçi Fatih

Biz yedik beğendik. Burdur Şiş 10TL.  Konum için tıklayın.
Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova
 

Doygör Aile Lokantası

Burası ev yemekleri yapan 2 teyzenin çekip çevirdiği bir aile işletmesi. Tertemiz. Ama Salda şartlarında diğer işletmelere göre pahalı. Salda Gölü civarındaysanız, burada sulu yemek çeşitleri, çorba, mantı, dolma, sarma tarzında seçenekler bulabilirsiniz. Sabah 7’de çorba ile açılıyor akşam 9-10 gibi kapıyorlar.

Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova Tel: (0248) 618 0377  Konum için tıklayın.
 

Roma Dondurma Salonu

Burası Yeşilova merkezde küçük bir Roma dondurmacısı. Dondurması güzel. Yöreye özel haşhaşlı dondurması meşhur. Ama haşhaşlısı sadece yazın var. Konum için tıklayın.
 

SALDA’DA YEME İÇME

Pideci Sami

Burası Salda Gölü kıyısındaki Doğanbaba Plajı’nda pideci Sami Usta’nın yeri. Pide, kiremitte balık, köfte, tavuk kanat…Hepsi Salda’da tüm gün yüzüp acıkanlara bire bir. Kışın akşam 7-8’lere kadar fakat yaz sezonunda 10’a kadar açık. Kalabalık gelecekseniz önceden haber vermekte fayda var. Hatırlatma! Doğanbaba Plajı’nda çadır karavan serbest ve ücretsiz ama elektriğin olmadığının altını çizelim.

Tel: (Sami Usta) 05376056078 – (Oğlu Ali) 05068360968 Konum için tıklayın.
 

Sultan Pınarı

Gölün hemen kenarında bir işletme. Kendi havuzlarında yetiştirdikleri canlı alabalık, köfte, tavuk kanat, tavuk şiş ve yöresel tatlar gibi seçenekler var. Alkol satışı yok. Göl manzaralı terası var ama biz uğramadığımız için bir yorumda bulunamayacağız.

Adres: Salda Gölü kıyısı Yeşilova 15400 Tel: 0533 384 4045 Web sitesi: www.facebook.com/SultanpinariDinlenmeTesisleri Konum için tıklayın.
salda-10

 
 
 

SALDA GÖLÜ İLE İLGİLİ TÜYOLAR

Bunlara Dikkat Edin

✔ Suya girmeden yüzme ile ilgili bölümü okuyun.
✔ Burada 3G’den, hatta yer yer hat bulmaktan umudunuzu kesin. Çok garip bir şekilde gölün etrafında dönerken bir viraja girerken çekiyor, aynı virajdan çıkmadan çekmiyor. En iyi çektiği zaman 3 tık çekiyor. Yeşilova’da 3G var, ama 3 diş kadar çekiyor.
✔  Güneş yükseklikten ve beyaz kumlardan yansıyan ışıktan ötürü çok yakıyor.
 

Yanınıza Alın

✔ Günü batırma noktası için katlanır sandalye-masa ya da yere örtü
✔ Güneş kremi
 

Salda Gölü’ne Gelmişken Bunları Kaçırmayın

✔ Kışın buradaysanız Salda Gölü yakınlarında kayak yapma fırsatınız var desek?! Burası kışın bolca kar alıyormuş. Hatta 20 dakika mesafede kayak merkezi var. 20 dk uzaklıkta olan Salda Kayak Merkezi Konum için tıklayın.

✔ Burada Temmuz ve Ağustos aylarında gençlik kampları düzenleniyor. Bu sene ilk kez  SaldaFest düzenlenecekmiş ve 3 gün boyunca amatör – profesyonel gruplar sahne alacak, kamp ateşi, görsel showlar gibi çeşitli kamp etkinlikleri olacakmış ama ülkedeki güvenlik sıkıntıları nedeniyle iptal olmuş. Bakalım seneye olacak mı?

✔ Ayrıca bu sene (2016) Temmuz ayında 1.’si gerçekleştirilen BurdurFest de eğer ki önümüzdeki senelerde devam ederse Salda’yı da kapsayan etkinlikleriyle diğer bir alternatif.

✔ Her sene Ağustos ayında (bu sene, 2016, ikincisi düzenlendi) Burdur Salda Bisiklet Festivali düzenleniyor. Bisiklet severler, Salda Gölü programınızı bu festivale denk getirmek isteyebilirsiniz.

✔ Mayıs ayında Yeşilova 5 bin flamingoya ev oluyor. Flamingolar besin bulmak için alkali, tuzlu ve sığ gölleri tercih ettiklerinden Yeşilova’ya bağlı Çorak Göl (Akgöl), yolları Mayıs ayında Burdur’dan geçen 5 bin flamingoya besin sağlıyor. İsminin Çorak olduğuna bakmamak gerek. Burası flamingolar için çok önemli bir sulak alan. Çorak Göl Salda’ya 35km 40 dk, Burdur merkeze de 64km 1 saat uzaklıkta. Konum için tıklayın.

✔ Her Perşembe Yeşilova merkezde halk pazarı kuruluyor. Kampçılar kaçırmasın deriz. Konum için tıklayın.
 
 
 

SALDA GÖLÜ EKOLOJİK SIKINTILARI

Salda Gölü’müzü tehdit eden bazı sıkıntılardan bahsetmek, ve herkesi bu cennete sahip çıkmaya için kollarını sıvamaya davet etmek isteriz.

– Salda’nın su seviyesinin her sene gerilediği biliniyor. Düden Çayı’na yapılan barajında tuz biber olacağı endişesi çevrecilerce sıkça dillendiriliyor. Çevrecilerin müdacelesine bir tuğla da siz koymak isterseniz change.org’daki kampanyaları imzalayabilirsiniz.

– Burası kendini yenileyebilen bir göl ama bir deniz gibi değil. Yakınlarında tesislerin çoğalması göl için tehlike arz ediyor.

– Salda’nın karbonatlı kumsallarını kepçelerle oyup sanayiye götürüyorlarmış. 🙁 Halbuki burası dünyadaki en ender oluşumlardan (Mars ile ilgili kısımda anlatmıştık detaylarını).

– Lütfen ziyaretiniz sırasında siz de üzerinize düşeni yapın: Çöplerinizi atmayın, çekirdek bile olsa biriktirip atın. Arabayla sahile inip bu nadide oluşumları bozmayın.

104 YORUM

 1. alparslan

  Kültür ve turizm bakanlığının yapamadığını yapıyorsunuz.Candan tebrik ederim tatil anlayışımı alt üst ettiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler Alparslan çok sağol güzel yorumların için 😉

   Cevapla
 2. Ufuk

  Bir saat sonra yola cikiyoruz sizin oneriniz ile salda golune. Bize bu rehberi yazdiginiz icin tesekkur ederim. Ve cadir kamp kamp alani ücretler gol ile ilgili tum detaylari 2 gun sonra egridir golune gecince yazacagim. Tekrar teşekkür ederim…

  Cevapla
   • Ufuk

    Muhtesem otesi bir manzara gölü görür görmez asık olursunuz. Sofor arkadaslar lutfen buna aldanip yoldan gozunuzu ayirmayin. Ben ilk once salda golu beyaz plajina gittim ardindan yesilovaya… Salda plajinda gozlemeci teyzeler ve cafeden baska bisi yok arabayi plaja sokmuyorlar elektrik su yok. İki karis yer kazmislar otopark yazmislar muhtalik gorevlisi olsugunu soyleyen gorevli her aractan 5 lira aliyor vermek istemeyenler daha arkaya veya ust tarafa parkedebilirler. Plaja cok xok cok uzakta 2 dus 2 giyinme kabini 2 tuvalet var ucretsiz ama saglik acisindan acinasi yerler. Kumu harika ama suya girmek cok zor. Suyun dibi tamamen balcik kapli adim atinca camura batar gibi batiyorsunuz. Bunu benim esim hic sevmedi ve girmedi suya. Beyaz kum gunes ile cok yakici oluyor 2 saatte anlamadan kipkirmizi olabilirsiniz. Cok ruzgar var saglam cadiriniz yoksa hic cadir kurmayin. Manzara herseye deger ama. Yesilovaya girmedim su tamamen bembeyazdi ve bana cadirkent izlenimi verdi.

    Dipnot eger navigasyonla geliyorsaniz sizi cardak denizli havalimaninin yolundan getiriyor fakat yol felaket altinizda jip yoksa sakin oradan gotmeyin. Burduru secin haritadan oradan yesilova ve salda olarak gidin cillop gibi yol var.

    Bu arada yesilovada kamp yeri ve doger hizmetler hala ucretsiz….

    Saglicakla kalin

 3. Reyhan Ceyhan Gök

  REYHAN CEYHAN GÖK
  Benim esimde Alaattin li yani oraya çok yakınız ,bayram tatillerimizi genelde Denizli allaatin de geçiriyoruz,kurban bayramı için yine gideceğiz ,daha saldayi girmek nasip olmadı ama bu yazıdan sonra mutlaka gitmeliyim ,eşim çok gitmiş ama ben ve kızım bir türlü göremedik oraları,yol üzerinde Yassıhöyük,karahoyuk köyleri var .karahoyuk’un ekmeği meşhur ,sabahları çıkıyor .gidenler yolu düşerse bu ekmeğinde tadına bakmalilar.sevgiler

  Cevapla
 4. Ömer BEKMEZ

  Merhaba,

  Bu hafta sonu Salda gölüne kampa gidiyoruz. Ancak belediye kamp alanlarında kalmak istemiyoruz. Daha sessiz/ıssız bir kamp planlıyoruz. O yüzden de yukarıdaki haritada 5 numaralı alanın yanındaki uzun kumsalda kamp yapmayı planlıyoruz.

  O bölgede kamp yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir bilgi bulamadım. Sizin bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 5. Buse sönmez

  2 gun falan buraya gelmeyi dusunuyoruz erkek arkadasimla ısparta da okuyorum ve buraya nasıl gidebilirim Burdura gittikten sonra bisiklet kiralayıp iki gün bisiklet bizde kalabiliyor mu burdurla arası çok var mi bisikletle kaç saate varırız bir de şey çadır mi daha rahat yoksa bungalov mu daha iyi.olur maliyet açısından iki gün ne kadara patlar bize bilhi verir misiniz lutfennnnnnnn yazdiklariniz çok hoşuma gitti oraya gidersek eğer bu dediklerinizi dikkate alacağız

  Cevapla
  • Mustafa

   Burdur otogarda Yeşilova tur un otobüslerine binin onlar sizi gölün kenarında indirir yolu dar olduğu için bisikleti tavsiye etmem

   Cevapla
 6. safinaz

  Merhaba bilgilendirme çok iyi olmuş elinize ağzınıza sağlık, bir bilgi mümkünse rica edeceğim bu kamp alanlarının ulaşbileceğimiz yer ayırtabileceğimiz telefon numaraları mevcut mudur?

  Cevapla
 7. Seval

  İki hafta önce salda da 4 gün kamp yaptık.sizin sayenizde harika geçti.sayfaniz telefonlar da hep açıktı..neye ihtiyacımız olsa herşeyi yazmışsıniz valla.gul tosta tost,sisci Fatih de kebap yedik..önünde fotoğraf cekindiginiz pastane kapanmış devren satılık yazıyoryesilovayida insanlarinida çok sevdik..herşey için teşekkürler.bu arada size reklama tiklamak la katkı sağladiğımızı bilmiyordum orda yer alması size yeterli oluyor die düşünüyordum..artık her girdiğimde tiklicam..bence bunun gibi ‘bize destek’ die birşey oluşturabilirsiniz blog da bu ve bunun gibi destek olmak isteriz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sevalcim,

   Çok çok teşekkür ederiz bu ince düşüncen için! İnan çok mutlu olduk, en çok da sana böyle hissettirecek bir tatil yaşamana sevindik. Malesef sadece reklamlara tıklandığı zaman para kazabiliyoruz, orada sadece durmasının malesef size bir faydası olmuyor. Çok isterdik bize böyle destek olabilirsiniz diye yazmak ama yasak. 🙁

   Cevapla
 8. Türkan

  Merhaba,

  Yazınız için çok teşekkürler. Kamp deneyimi olmayan biri olarak soruyorum. Kamp alanında duş, tuvalet gibi şeylere ulaşmak ne kadar mümkün? 🙂

  Teşekkürler

  Cevapla
 9. RECEP TULUMCU

  istanbul dan en hızlı nasıl ulaşabiliriz ? detaylıca yazar mısınız ?

  Cevapla
  • Mustafa

   Burdur merkeze geldikten sonra Yeşilova istikametine devam edip yesilovadan sonra 15 km ilerde

   Cevapla
 10. Emrah

  Gez ablacım gez sıkıntı değil hatta ne kadar reklam varsa hepsine tıklayayım. Ben de dahil olmak üzere kim bilir kaç kişi bu yazdıkların sayesinde yola düşmüyor ki!? Bu hafta sonu inşallah Erikli Danişment’teyiz. 1 yada 2 hafta sonra Salda’yı keşfetmeye gidiyoruz. Kamp olayına yeni giriştik. Tamamen doğayla iç içe olmak amacımız. Fabrikada hayatımız geçiyor ve gerçekten bunalıma az kaldı. Bize tavsiye edebileceğiniz özellikle İstanbul a 400-500 km uzaklıkta (malum hafta sonu kaçıp pazartesi tekrar iş başı) kamp yapabileceğimiz yerler var mıdır? Soru mu yani muhakkak vardır. Bilgilerinizi tecrübelerinizi rica edeceğim. Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş tebrikler.

  Cevapla
 11. Umut Yürekli

  Emeğinize sağlık, müthiş bir yazı/rehber olmuş gidecekler için 🙂

  Cevapla
 12. Alp Aslaner

  Bu hafta sonu Salda daydık.
  Sizin notlar çok yardımcı oldu gerçekten büyüleyici bir yer.

  Cevapla
 13. can

  ucunda para kazanmak var belli ki ama müthiş olmuş emeğinize sağlık çok başarılı

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Puhahaha
   Reklama tıklarsan 10- 20 kuruş belki kazanıyoruz, işin ucunda böyle deli meblalar olduğu için yazıyoruz belli ki

   Cevapla
 14. Suna

  Saatlerdir okuyorum bu yöredeki yazılarınızı. Çok başarılı bir rehber olmuş tebrikler.

  Cevapla
 15. İlhami Arız

  Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize Sağlık. 19, 20, 21 Mayıs 2017 de Denizli-Karahayıt-Pamukkale deydim. Bu yazıyı 18 Mayıs da okusaydım. Bir fırsat yaratır Salda’ yı görmeden İzmir’ de dönmezdim. Diye düşünüyorum. Ama olsun listeye alınmıştır. Kısmet 🙂
  Teşekkürler.

  Cevapla
 16. m. bozkurt taylan

  sayın site sahipleri
  bildiğiniz gibi yeşilovadan biraz ilerde kayak tesisleri de var
  o konuda bilgilendirmeniz olmamış
  konu hakkında bilgisi olanların geniş bilgisine ihtiyacımız var
  çalişmalarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

  Cevapla
 17. Hacet Taylan

  Hacet
  Tanıtım olarak harika süper çok beğendim sizi kutlarım teşekür ederim
  Salda gölünün etrafında olan üç köyden biri olan ve en yakınındaki olan kayadibi nin ismini yazmamışsınız ama gerçekten iyi bir tanıtım yapmışsınız tekrar teşekürler. Bir dip not. Biz sadece Agustos ayında gelebiliyoruz Yeşilova ya bir arkadaşımız ziyarete geldi Salda gölüne gittik gösterdik bana dediği Hacet izinde neden Yeşilovadan ayrılmadığın anlaşıldı böyle bir yer varken başka biryeremi gidilir.
  Evet Yıllarca Yeşilovada yaşamış Denizli Acıpayam Yazır lı biri olarak herkese tavsiye ederim gidip görülecek bir yer.

  Cevapla
 18. bora

  aman böyle güzel yerleri ifşa edip sevgili halkımızın canına okuması için izin vermeyin derim ben

  Cevapla
 19. Zeynep Maltaş

  Harika bir rehber olmuş! Sayenizde dün ailecek harika bir Salda gezisi yaptık. Yıllardır Fethiye’de yaşamamıza rağmen burnumuzun dibindeki bu güzelliği hiç duymamıştık. Rehberde yer alan bütün noktalara gittik, Gül tostta kıymalı tost yedik, pideci samide pide yedik, tabiat parkında şarabımızı yudumladık, en son gün batımını izlemeye 7 numaraya yetişmeye çalışırken kaybolunca babam bir köylüye 7 numaraya nasıl gidebiliriz diye sordu 🙂 🙂 Neyse gun batımının da son dakikasına yetiştik ve harika bir şekilde bitirdik günü. Size tekrar teşekkür etmek istedim, emekleriniz kesinlikle işe yarıyor bilin istedim.

  Bu harika işlerinizin devamını diliyorum!

  Sevgiler..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Zeynep, bitanesin geri dönüp yorum yazdığın için. Çok çok teşekkürler

   Cevapla
 20. Meltem i.

  Gectigimiz hafta sonunu salda golu’nde kamp yaparak gecirdik. Tavsiyeleriniz bize cok yardimci oldu. Belediye plaji gercekten guzel, fakat sahinciler, alemciler rahatsizik verici. Boyle guzel tesiste boyle seylerin olmasi uzucu. Az da olsa bi ucret alinirsa bu sorun cozulur diye dusunuyorum. Adalarin oldugu bolge renkler acisindan essizdi. Gunbatimi noktasi da tam seyirlikti. Gul tost kapali oldugu icin yoreden birinin tavsiyesiyle irfan tost’a ugradik, irfan bey muhabbeti ve tostunun lezzetiyle bizi kendine bagladi, iki gun ust uste kahvaltilarimizi orda yaptik. Uzun lafin kisasi boyle guzel bi rehber hazirladiginiz icin cok sagolun, takipteyiz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Meltem, sana da kocaman teşekkürler geriye dönüp buraya yorum yazdığın için!! Gül kapalıysa, Mazlum’a gideydiniz, o da vardı rehberde 🙂

   Cevapla
 21. Lütfiye Serap KURKUZ

  Yazınız gerçekten Saldayı anlatmış.Ogüzel yere insan eli değmemesini diliyorum.Ben çalıştığım dönemde yıllık iznimi Saldada geçirirdim.Farklı bir atmosferi var.Tv ,yok,gazete yok gürültü yok.Yeşilovaya (7 km) gider ihtiyaçlarımızı giderirdik.Ama yıllar önce orman kampındaki evlerde kalmıştık.Ço k yetersiz tabi.Harika bir yer herkese öneririm.

  Cevapla
 22. Ayvur

  Yazınızı, üslupta ki samimiyetinizi çok beğendim. Emeğiniz takdire değer.
  Salda gölünde neden yüzmenin tehlikeli olduğu konusunda bir ekleme yapmak istiyorum. Krater gölü eğer volkanik olarak oluşmuş ise göl tabanı bir koni şeklinde oluyor ve genelde çok ince kum ve çakıl taşı yapısı oluyor. Yüzmek bir yana yürüdüğünüz zaman bile ayağınızın altında çok hareketli bir yapı var. Bir anda kendinizi çok derine doğru çekiliyor buluyorsunuz. Bazı kraterin içinde küçük boyutlu baca çıkışları olabiliyor ve bu kısımlarda şu girdaplar da olusturabiliyor ki çok iyi yüzmeyi bilseniz dahi girdap bölgesinde çok yoğun bir güç ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Eğer gölün girilebilen kısmında en fazla yüzülebilecek yer işaretlenmiş ise kesinlikle bu limite uyulması gerekiyor. Elazığ iline bağlı Hazar ilçesindeki Hazar krater gölü aynı Salda gölü gibidir ve her yıl en az 2-3 kişi yaşamını yitirir. Bu tür göllerde küçük sal ile gezinti yapması dahi tehlikeli olabilir. İnsan yaşamı söz konusu olduğu için bu bilgimi paylaşmak istedim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Beğendiğiniz ve eklemeleriniz için çok teşekkürler 🙂 Gerçekten altını iyice çizmek gerekiyor Salda Gölü’nde neden dikkatli yüzmek gerektiğinin ki hiç kimsenin yüzme keyfi kabusu olmasın.

   Cevapla
 23. Hasan Hüseyin

  Harika bir makale olmuş ellerinize emeğinize sağlık.
  Aslen Yeşilova Kavak köyündenim ve yüzmeyi Salda Gölünde öğrendim. Gerçekten ülkemizde böyle temiz ve güzel bir göl yok desek yeridir. Türkiye’nin Maldivleri…

  Cevapla
 24. İsmail cem

  Size çok tesekkur ederim Salda gölüne 2. gelisim ilk geldigimde cok acemisi oldugum bu cennet köşesini sizin yaziniz sayesinde tam anlami ile keyfini cikararak yasadim harikasiniz ve nerdeyse yazdiginiz heryere ugradim gercekten mazlum beyin biraz aksi olduguna bile şahit oldum birgun evde olmadigimiz biryerlerde karsilasmak dilegiyle sevgiyle kalin

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İsmail, çok sevindik geri gelip yorum yazmana. Ayrıca iyi geçmesine de çok sevindik 🙂

   Cevapla
 25. elif

  Facebook ‘ta yer alan kisa tanıtımın ingilizce olarak hazırlanmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar Elif, aslında biz bunu Salda’yı tanıtmak için yapmadık. Evde Yoklar’a burayı göstermek istedik sadece ama iş çok büyüdü, 1,2 milyon kişi izledi. Neden olmasın, bu kadar insan izleyecekse tabi yaparız. 🙂

   Cevapla
 26. Özgür ÇIRAĞILOĞLU

  Merhaba,
  12 Eylül 2016’da oradaydık, yıllardır fotoğraflarını gördüğümüz bu muhteşem güzelliği ilk kez yakından görmek ve hatta yüzmek şansı bulduk. Yazılarınızı keyifle okudum, emeğinize sağlık. Umuyorum korunur ve bu güzelliği bozulmadan devam eder. Sevgi ve saygılarımla. Özgür ÇIRAĞILOĞLU

  Cevapla
 27. Arslan DEMİR

  20 Yıl önce, defalarca geçmiştim buralardan… İzmire Manisaya, Denizliye giderken, kimselere anlatamadım bu güzelliği… Fakat son üç yılda ismi hayli popüler oldu… Gerçekten çok güzel bir rehber olmuş bu anlatımınız…

  Cevapla
 28. Ahmet gozen

  Harika harika ender alkoclar kardeşimin paylaşımından okudum. Yesilovalilar buraya sahip çıkın aksamlalari kan alanına girip MAGANDALIK YAPMAYIN ey kaymakam bey ey belediye başkanı halkı eğitin LÜTFEN BURASI BOZULMASIN EN KISA ZAMANDA BURAYA GIDECEGIM.Bu bilgiyi veren kardeşlerimizin gözlerinden öpüyorum.www.aydinpost.com

  Cevapla
 29. Naime U.

  Bir Doğanbabali olarak köyümüzü ,gölümüzü bu kadar güzel ve ayrintili olarak anlatmanizdan dolayı çok tesekkur ederim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler 🙂 Has be has Doğanbabalı olan sizden de onay aldıysak asıl ne mutlu bize 🙂

   Cevapla
 30. Naime U.

  Bir Doğanbabali olarak köyümüzü,gölümüzü bu kadar güzel ve ayrintili olarak tanittiginiz için çok tesekkur ederim.

  Cevapla
 31. Hatice

  Yazınız çok ilgi çekici ve aydınlatıcı oldu bizim için,çok yakınmışız kalktık gittik birebir yaptık yazılanları 🙂 hepsi harika,şişçi fatih kapalıydı hamdi’yi annesi işletiyormuş,bu mukaddes insanla tanışma şansı bulduk sayenizde,buradan tekrar sevgiler kendisine 🙂 Günü birlik yetti bize gördüğümüz için çok mutluyuz,sadece haritadan tam yararlanamadık belki biz kullanamadık bilemiyorum,ordamıyız değilmiyiz bilemedik 🙂 sanırım gün batımı noktasını kaçırmışız,tekrar gitme sebebi 🙂 elinize sağlık,çok teşekkürler..

  Cevapla
 32. Asude

  Bizde bu sene adana-muğla arası tatile giderken salda gölünü görüp dalgamızı geçip hiç ilgilenmemiştik…şimdi bu güzel yazınızı okuduktan sonra ve paylaştığınız resimlere bakakaldıktan sonra çok üzüldük bu fırsatı kaçırdığımıza;inşallah bir daha imkanımız olur …sevgiler elinize sağlık paylaşımınız için…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler beğenmenize sevindik 😉 Biz de aynen sizin gibi ilk defa yolumuz o taraflara düştüğünde ıskalamıştık Salayı bir sonraki fırsatta affetmedik 😉

   Cevapla
 33. Sibel

  Güzel paylaşımınız için teşekkürler öncelikle yalnız bir ricam olacaktı, metnin içinde change.com olarak verdiğiniz adres change.org olarak düzeltilmeli. Sevgilerle…

  Cevapla
 34. avni alçın

  bu müthiş çalışmayı görmezden gelip, ukalalık eden kişiyi kınıyorum.
  almanyada çalışırken benim bir mimar şefim vardı,yaptığımız projeleri eleştirenler için
  bana kafa yorma , okişiler önce birtanede kendileri yapsın bakalım,yapılanı kritik etmek en kolay iştir derdi.
  sizde önemsemeyiniz derim. yola devam ,harika iş çıkarmışsınız.

  Cevapla
 35. aygun isyar

  Sizi gerçekten tebrik ederim …şimdiye kadar en keyif aldığım BAYAGİ 🙂 Kendimi orda hissettiğim bir anlatım olmuş.seneye emekli olunca gidilecek yerler kalınacak yerler bisiklet turu ve festivaline katilinacak yerler listesinin başına geçti sayenizde SALDA…komik olacak ama resimlerinizde arabanizin arkasındaki karavan dikkatimi çekti tam benlik lütfen bu karavan ile ilgili bilgi paylasir misiniz…eminim bu anlatım tarzinizla bir paragrafla da olsa bu romorka benzer karavanın kullanım tecrübelerini ve fiyat aralığını (sezon sonrası muhafaza edilebilme bakım kış uygunluğu vs)ve en son ilgili site linkini paylasirsiniz minnettar olurum…sizi faceden takip edebilmem için varsa sayfamız ya da beni eklerseniz memnun olurum..karavanla ilgili bilgiler gerçekten çok önemli benim için…mailime de atabilirsiniz…

  Cevapla
  • aygun isyar

   Karavan ile ilgili tüm sorularima cevap veren yazınızı üreticisini sitesini tecrubelerinizi az önce okudum…size ve ekibinize bir kez daha hayran kaldım ve saat 03:00 oldu 😉 tek sorum kaldı uyku konforu ? Ve güvenlik ? Sadece bunu yazarsanız sevinirim…saygilarimla

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Konfor insanın ne kadar kondor aradığına bakar. yani uyumak için çok rahat ama yazıda da belirttiğimiz üzere bir yaşam alanı değil Caretta.
    Güvenlikten kasınız sürüş güvenliği mi yoksa kamplarda güvenlik mi?

  • Biz Evde Yokuz

   😀

   Çok teşekkür ederiz bizimle paylaştığın için. İnan çok mutlu oluyoruz sizlerden böyle yorumlar alınca.
   KAravanımızla ilgili herşeyi anlattığımız bir yazımız var zaten. https://www.bizevdeyokuz.com/caretta-karavan-incelemesi/
   Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, her yerde varız 🙂 Ama motorlarına Biz Evde Yokuz yazsanız kafi 🙂

   Cevapla
 36. Hülya Altun

  Bu bayram tatilimizi tamamen sizin önerilerinize göre programladık ve gerçekten harika bir tatildi. Pamukkale’ye gitmek hayatta aklımıza gelmezdi. Salda gölü’nün varlığından habersizdik, hiç duymamıştık. Ülkemizdeki bu cennetten tamamen habersiz oluşumuza çok kızdık. Size çoooook teşekkür ediyoruz! Keşifleriniz bol olsun bize de ilham kaynağı olun hep:) Bir de çok tatlısınız söylemeden geçemeyeceğim. Sevgiler..

  Cevapla
 37. Barış ÖZKAN

  Merhaba
  Daha önce böyle bir yazı hiç bir yerde görmemiştim. Eksiklik demeyelim de sadece kayak merkezine de uğrayıp oradan gölümüzün manzarasını izlemenizi tavsiye etmeyi unutmuşum 🙂
  Meydan da bir pide cimiz vardı müthiş bir lezzet
  belediye kampında gerçekten gece alkol tüketen gruplar çok sıkıntı oluyor gerçekten gece uyuma kısmında sadece gürültülü oluyor genelde kimseyi rahatsız edip bulaşmazlar.
  sevgiler 🙂

  Cevapla
 38. aysun pakalın

  Hiç bilmediğim bir yeri öyle güzel anlatmışsınız ki içimde hemen gidip görme isteği uyandı…çok teşekkürler

  Cevapla
 39. Hüseyin Avni Akın

  Arkadaşlar yeşilova benim memleketim yani annem oralı çocukluğumun denizi orasıydı yazı iple çekerdik . Ne yazıkki şimdiye kadar sizin verdiğiniz kadar detaylı bilgi görmemiştim elinize kolunuza sağlık . Gölümüzün ve Yeşilovamızın tanıtımında katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Pazartesi günü gidiyorum sultan pınarından buz gibi su içip kıymalı tosttan yiyeceğim .Sizlere de bir daha gidişinizde sultan pınarında su icmenizi tavsiye ederim . sürekli dağdan kaynak suyu gelir ve bardağa koyduğunuzda bardak buharlanır.
  Saygılarımla

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Oh, yerlisinden böyle bir yorum gelince içimize su serpiliyor, demek herşeyi hakkıyla anlatabilmişiz diye. Eksiğimiz olduysa affola.

   Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Var, normalde önce FB sayfamızı, sonra blogu keşfederler. 🙂 Hoş geldin aramıza

   Cevapla
 40. Meryem

  Ama ben bayıldım buraya pekii iki çocuklu ailelere önerirmisiniz biride bebek

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biz bildiğimiz herşeyi yazdık. Biz henüz çocuk sahibi değiliz, size uygun olup olmadığına sizin karar vermeniz daha doğru olur.

   Cevapla
 41. elif n. nalbantoğlu

  HERZAMAN GEZDİĞİNİZ YERLERİ TAKİP ETMEK İSTİYORUM, EMEĞİNİZE SAĞLIK SADIK BİR TAKİPÇİNİZİM BUNDAN BÖYLE

  Cevapla
 42. elif n. nalbantoğlu

  Merhaba, çok güzel bir yer ; görür görmez aşık oldum en kısa zamanda Salda’dayım

  Cevapla
 43. Leyla Aras

  Yeni dizimi kırdım ve bir iki ay yatağa bağimli oacağim.Ama ayağa kalktigimda gideceğim ilk yer Salda olacak.Verdiginiz bilgiler bana ilac gibi geldi bir an önce ayağa kalkma gayreti aşıladı . Kaleminize ve gönlünüze saglik.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sevgili Leyla,

   Çok geçmiş olsun! Keşke hiç bunu yaşamasaymışsın tabi ama kötünün iyisini görecek olursak en azından yaz bitiminde başına gelmiş… Salda ziyareti ile taçlandırılmış acil şifalar diliyoruz

   Cevapla
 44. Efe

  Çook güzel bir rehber hazırlamışsınız..akla gelebilecek her türlü sorunun cevabını aldım..en kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum..teşekkürler:))

  Cevapla
 45. Betül

  Harika bir araştırma,bilgilendirme yapmışsınız. Emeğinize sağlık Evde Yoklar Ekibi Sizi keyifle sevgiyle ve merakla takipteyiz. Yolunuz şansınız hep açık olsun ❤

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yanaklarımızı kızarttın Betül, çok teşekkür ederiz. Umarız ilk fırsatta gidersiniz

   Cevapla
 46. Can Tekin

  1,5 senedir gitmek istediğim bir yerdi. Bayram tatilinde kamp atmak için karar vermiştim. Siz benden önce gittiniz ve rehberiniz benim için çok yardımcı oldu. Heyecanlandım. Salı günü, gün batımından yıldızlara kadar 7. noktadayım. 🙂

  Cevapla
 47. Selahattin Türkoğlu

  BÖYLE GÜZEL VE GİZLİ KALMIŞ BİR CENNET KÖŞEYİ BİZLERE TANITTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. EMEĞİNİZE SAĞLIK.

  Cevapla
 48. Mehmet Kozanoğlu

  bu muhteşem mekanı en kısa zamanda ziyaret edeceğim lakin yazılarda çok “bayağı” kelimesi kullanılmış. bu kelimenin anlamını bilin öyle kullanın. konuşma dili ile tanıtım yazısı yazılmaz.

  bayağı = alelade, banal, adice, sıradan, basit, amiyane, seviyesiz vs.
  yerine ne kullanalım ? oldukça, iyice, derinlemesine

  Cevapla
  • Hamdi

   Ne garip insanlar var ya… Bulmuş da bunuyor resmen. Çok güzel bir rehber hazırlamışsınız, bu adam da faydalanmış, bi de gelmiş kusur buluyor. Kusur bulduğu şeyde de haklı olsa bari… BAYAĞI yerinde ve doğru kullanmışsınız bayağı kelimesini. Kelimenin anlamının kullanımına göre değiştiğini bilmiyor belli ki. Aynen yola devam gençler!

   Cevapla
 49. Uğur KINAY

  Salda gölümüzü ve Yeşilova’mızı sitenizde tanıttığınız çok teşekkür ederiz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Engelliler için bir alt yapı yok, hatta genel olarak pek bir alt yapı yok. 🙂
   Kumda tekerlekli sandalye ile ilerlemek sizin için çok dert değilse yine de keyif alacağınızı düşünüyoruz.
   Bu arada kum ince kum gibi değil, daha az batarsınız muhtemelen.

   Cevapla
 50. Nafiz Sağdur

  Merhaba
  Biz bu sene Burdur Salda Bisiklet Festivalinin 2.sini düzenledik. Geativalin 3.günü öğle yemeğini konuklarımıza Doğanbaba Plajı Sami Ustada pide ikramı yaptık ama Sami Ustamız 3 parça olması gereken porsiyonu iki parçaya indirerek bizi misadirlerimize mahçup etti tamam pidesi güzel ama esnaflığı beş para etmez

  Cevapla
  • Ali k

   Bu yorumdan dolayi salda gölü gezimizde pideci samiyi es geçtik. Teşekkürler bilgilendirme için.

   Cevapla
 51. mustafa ünlü

  burayı bana tavsiye eden yeğenim Övünç Ünlüye teşekkür ederim, bilmediğim duymadığım bir cennet köşesiymiş …

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This