SALDA GÖLÜ REHBERİ

Size eğrisiyle doğrusuyla bir Salda rehberi hazırladık. Eğrisiyle doğrusuyla diyoruz çünkü Salda kumaşı müthiş güzel bir yer fakat bazı konular insanın keyfinin önüne geçebiliyor… Ne kastettiğimizi ve bizim ne önerdiğimizi ilgili bölümlerde anlattık.

salda-golu-rehberi

ÖNEMLİ:
1. Biz Salda’ya Eylül ortası ve hafta içi gittik. Sakin, sessiz ve mükemmeldi. Bununla birlikte yüksek sezonda kamp alanının 2000 kişiyi bulduğu oluyormuş! Bayramlarda, hele kurban bayramında ve hafta sonları keyifsiz bir kalabalık oluyor, önermiyoruz
2. Buraya turla gelmenin bizce hiç bir manası yok. Turlar Adalar Plajı’nda bırakıyor, 1-2 saate geri çağırıyor. Orası da en kalabalık yeri ve yapacak hiçbir şey yok. Salda kendi kuytu köşende keyif yaparken ya da kamptı,  bisiklete binmekti gibi bir aktivite yaparken güzel.
3. Yarım gün ayırsanız kafi olacaktır.
4. Yazın bile akşamları epey serin oluyor.
5. Antalya’ya gidenler için yol üzerine harika bir mola yeri.
6. Yağmur ertesinde su bulanabilir ve bu kadar berrak bir turkuaz göremeyebilirsiniz. Yine günün belli saatlerinde suyun rengi daha güzel görünüyor.

Salda Seyahati Planlaması – Gelmeden Önce

Salda’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Salda Gölü’ne uçakla gelecekseniz, Burdur’da havalimanı bulunmadığından size en yakın havalimanı Denizli Çardak Havalimanı ve Isparta Süleyman Demirel Havalimanı. Denizli Çardak Havalimanı’ndan Salda Gölü, arabayla 50 dakika, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan ise 1,5 saat sürüyor. Uçak biletinizi almadan önce mutlaka farklı havayolu firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırın deriz. Aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.
-Denizli Çardak Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
-Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Salda’da Seçtiğimiz Oteller

Salda ve Yeşilova mevkiinde çok fazla konaklama seçeneğiniz yok. Bizce en ideali, Burdur’da kalıp buraya araçla gelmeniz. O nedenle önerdiğimiz oteller Salda’da değil Budur’un farklı kesimlerinde.

Saklı Göl Evleri $$

Karacaören Köyü’nde kızılçam ve sığla ormanlarıyla kaplı Karacaören Gölü kenarında bulunan Saklı Göl Evleri, 5 adet ahşap göl evinden oluşuyor. Oda-kahvaltı ya da yarım pansiyon seçenekleri ile hizmet veriyor. İncelemek için TIKLAYIN.

Tefenni Villas $$

Salda’da çevresinde kalınacak doğru düzgün tek yer Tefenni Villas ama Salda Gölü’ne 40 dakika mesafede. Özellikle villa tarzı odalarını beğendik. Kahvaltıları kendi bahçelerinden, her şey ev yapımı. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Salda ve Burdur’daki tüm otelleri ve evleri inceleyebilirsiniz.

– Salda Gölü çevresindeki tüm KİRALIK EVLER için TIKLAYIN.
– Burdur’daki tüm OTELLER için TIKLAYIN.

Biz fiyat karşılaştırmasını kişi başı maliyetlere göre yapıyoruz. Özellikle kişi başı maliyetleri düşürdüğü için evlerde çok kişi konaklamak daha avantajlı oluyor. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.


Salda Gölü’nde Kamp Yapmak

Salda Gölü’nde kamp yapmak da güzel fikir ama çevrede içimize sinen uygun bir kamp alanı yok. Eskiden Salda’da kamp yapılabilen üç yer varmış, ama artık Tabiat Parkı’nda (Orman Plajı) kamp yapılamıyor. Geriye kalıyor 2 yer: Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ya da Doğanbaba Halk Plajı. Diyeceksiniz “Her yer boş arsa, çadırımı atarım bi ağacın altına” ama burası sit alanı olduğu için o da yasak, bilginiz olsun. Detayları aşağıda anlattık.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Kesinlikle Salda’ya ya kendi aracınızla gelmeli ya da araç kiralamalısınız. Gölün etrafı 44 kilometre. Yani araçsız turlamanız çok zor. Ayrıca Salda’ya uçakla gelecekseniz, havalimanının göle 50 dakika sürüş mesafesinde olduğunu da göz önünde bulundurun deriz. Denizli Çardak Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Bazı Faydalı Notlar

– Yeşilova: Salda’ya yakınlığı ve büyüklüğü itibariyle Salda’daki birçok ihtiyacınızı buradan gidereceğiniz için Yeşilova hakkında da iki kelam etmek lazım. Yeşilova’da zaman 1980’lerde durmuş. Hem görsel olarak, hem de insanlık olarak bir zaman kapsülüne girmiş gibi hissettik. 80’lerin grafik anlayışının devam ettiği tabelalar, ters çevrilmiş su bardaklarının içine konan kese kağıtları, keza kese kağıdına sarılarak yenen burma kadayıf, üzerine kilim örtülmüş eski tip motorsikletleri ve eski zamanlardaki gibi misafirleri el üstünde tutan sıcakkanlılıkları ile kimilerine göre geri kalmış, kimilerine göre nostaljik bir yer. Zaten dönem dizisi ya da filmi çekeceklere Kültür Bakanlığı’nın önerdiği yerler arasındaymış. Bizce yeni tip ışıklı tabelaların, alüminyum doğrama balkon korkuluklarının geldiği gün maalesef buranın sonu olur. Ağzını hayra aç derler ama burası bu yönde “gelişebilir” gibi geldi bize.

salda-yesilova

Bununla birlikte, bizim bu çok sempatik bulduğumuz hallerini, başkalarının geri kalmış bulması da muhtemel. Çünkü buraya çok turist gelmediği için turizm işletmeciliği anlayışı da kendini pek güncellememiş. Biliyorsunuz, genelde modernleşme noktasal olmuyor, bir yer gelişti mi çevresiyle gelişiyor. Salda’nın korunması açısından bu “az gelişmişlik” aslında büyük velinimet olmuş. O yüzden bizce Yeşilova’nın bu zamanda donmuş hallerini sevmeye bakın, tesisleri yetersiz bulduğunuzda iyi ki böyle diyin, bu haliyle bağrınıza basın.

– Yerel Halk: Tabi tüm halk ile tanışmadık ama muhabbet ettiğimiz tüm Yeşilovalılar tatlılık abidesi insanlardı. 25 kuruşu almayı unuttuğum için arkamdan koşan esnafı, zorla çay kahve içiren kamp işletmecisi Ahmet Abi, karavanımızı görünce evlerine çağıran Doğanbaba Köyü sakinlerini kafamızda Burdur insanını bambaşka bir yere taşıdılar.

– Serseri tipler: Öte yandan, rahatsızlık verici insan tiplemeleri de arada Salda’ya geliyor, serserilik ediyorlar. Bu konuyu Yeşilova Belediyesi Halk Plajı kısmında anlattık. Oradan detaylarını okuyabilirsiniz. Ayrıca göl kenarındaki gazinolara gitmenizi pek önermeyiz.

– Favorimiz: Ama içiniz rahat olsun, serserilerden ya da mangalcılardan kaçmak da mümkün. Gölün tüm doğu yakası, yani  7 no’lu tarafı kafa dinlemek isteyenler için harika bir yer; bakir, doğa ile başbaşa ve göz alıcı güzellikte.

– Gelmişken Burdur’u gezmek: Burdur’a gelmişken sadece Salda ve Yeşilova ile sınırlı kalmayalım diyenler, daha detaylı bilgiyi Burdur’da Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirler.

Salda Gölü’nde Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Efsane Gün Batımı İzleme Yerimiz
 2. Beyaz Adalar
 3. Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı
 4. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ve Kampı
 5. Doğanbaba Halk Plajı
 6. Salda Kayak Merkezi
 7. Doğanbaba Halk Plajı

Yeme-İçme

 1. Pideci Sami
 2. Gül Tost Salonu
 3. Kayan Tost
 4. Şişçi Fatih
 5. Roma Dondurmacısı
 6. Sultan Pınarı Restoran

Bunlara ek olarak, Salda’nın etrafında 3 tane köy var. Salda Köyü Beyaz Adalar’a çok yakın, Doğanbaba Köyü Halk Plajı’ndan yukarı giden yolun hemen çatalında, diğeri de Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’ndan numaradan gün batımı izleme noktasına giden istikamette arabayla 3 dakika mesafede.

Salda’da Ne Yapılır?

Şimdiye kadar Salda daha çok yerli halkın piknik yapmaya geldiği yer olarak kalmış. Eskiden dışarıdan insan pek sık gelmezmiş, gelenler de enteresan bir şekilde daha çok yabancı turistler olurmuş. Bu sene motorcuların, bisikletçilerin yeni yeni radarına girmeye başlamış. Dolayısı ile şöyle bir kayık kiralayıp, kürek çekelim dediğimizde hiç bir şey bulamadık. Ama burada yakında balon turizminin başlayacağına dair söylentiler var. Özetle, satın alabileceğiniz bir servis, gezilecek bir yer falan yok. Dolayısı ile Salda’da ne kadar eğleneceğiniz, sizin en kadar eğlenceli olduğunuzla çok paralel. 🙂

Gelelim bizim önerilerimize:

1. Salda Gölü’nün etrafını muhakkak turlayın!

Salda-Golu-4
Birçok insan gölün sadece batı kıyısını görüp ayrılıyor ve bizce bu çok büyük kayıp. Salda’nın en güzel yerleri en bakir yerleri olan 7 numaranın olduğu kıyılar. Burada hiç bir işletme ya da yerleşim yok. Kapakta gördüğünüz fotoğrafın çekildiği yerler.

Gölün etrafı 44 km. Yani arabayla çok kolay turlarsınız. Ayrıca Yeşilova Halk Plajı’nda günlük bisiklet kiralayabiliyorsunuz ama sadece 2 bisikletleri var şimdilik. Önümüzdeki sezonda daha çok alacaklarını umuyoruz çünkü bizce burada yapılacak en şeylerden biri de bisiklete binmek. Yol düz olduğu için çok kondisyon istemese de mesafe uzun olduğu için herkese uygun olmayabilir. 2 bisikleti kapmayı başarırsanız yanınıza bolca su alın çünkü yol üzerinde bakkal yok. 7 numaranın biraz ilerisinde bir çeşme var, bir de 6 numaradaki Sami Abi’den alabilirsiniz. Bisiklet + piknik çok keyifli olur, ama Sami Abi’de yemek de güzel olur şimdi.

Yeşilova Belediyesi kamp alanında bisiklet kiralama konusunda yardımcı olabilecek kontak isim tesisin sorumlusu Ahmet Urhan. Tel: 0535 691 05 95

2. Salda’daki efsane gün batımını doğu yakasından izleyin

salda-gun-batimi
Sanırsak Salda yüksekte olduğundan (1880 metrede) bulut hareketleri çok oluyor. Eğer hava açıksa hep pofuduk beyaz bulutların korteji oluyor. Salda’ya vardığımız gün, gün batımında 7 numaranın oralarda bir yerdeydik ve karşımızdaki harika gün batımını görünce apar topar katlanır sandalyelerimizi çıkardık. Meğer bize özel bir selam değilmiş, Salda havanın açık olduğu her gün ziyaretçilerine bol keseden efsane gün batımları dağıtırmış.

Mükemmel bir ana denk gelirseniz hemen fotograf makinalarınızı kuşanmayın, gerek yok. Havanın açık olduğu her gün Salda’da gün batımı kartpostal gibi. Biz bırakalım, bu yazıdaki fotograflar anlatsın.
Konum için de tıklayın. Haritada 1 numara.

3. Beyaz Adalar – Salda’nın adalarını keşfedin

salda-lake-burdur
Suların çekilmesiyle yaz aylarında ortaya çıkan yedi beyaz ada elbette güzel ama bizce turlar otobüs garına çevirdiği ve günübirlikçilerin yeri olduğu için hiç modu kalmamış. Biz uzaktan seyretmekle yetindik ama buralıların dediğine göre adalara yürünebilirmuş. Yine de yüzme bilmeyenler lütfen girişmesinler. Çünkü Salda aniden derinleşebiliyor. Otopark paralı, sahilde 3-4 gözlemeci var. Haritada 2 numara.

4. Sami Abi’nin pidesini yiyin

salda-doganbaba-pide

Güncelleme: Sami Abi’nin Antalya’ya taşınmış olabileceğine dair bir söylenti var. Doğru mu, doğruysa birisine mi devretti bilmiyoruz. Gidenler haber edersen çok seviniriz.

Burası çok salaş, daha çok Doğanbaba’da yaşayanların geldiği, çamların altına gizlenmiş bir pideci. Benim çektiğim açıya bakmayın, bayağı ağaçlık aslında. Buranın en popüler yemeği kuşbaşı kaşarlı pide ama kiremitte köfte, kanat gibi seçenekler de var. Ne yerseniz yiyin, mutlaka üzerine tahinli pidenin de tadına bakın. Pide porsiyonları son derece bonkör, yarım da yapıyorlar eğer az yemek isterseniz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

5. Tabiat Parkı’nda suya girin (Orman Kampı)

salda-orman-plaji
Salda ya yüzülür mü yüzülmez mi için ayrı bir bölüm ayırdık ama Salda da eğer ıslanmak isterseniz en iyi plaj Tabiat Parkı’nın plajı. Burası Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için halk arasında Orman Kampı’ı olarak geçiyor ama tabelasında Tabiat Parkı yazıyor. Kendinizi Salda’nın sularına  bırakmadan önce de mutlaka Salda’da yüzülebilir mi konusunu anlattığımız bölümü okuyun. Giriş tarafında günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal ve büfe tarzı yerler var. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

6. Yeşilova’da kıymalı tost yiyin

kiymali-tost
Hay aklınızla bin yaşayın Yeşilovalılar! Ne süper bir fikir bu ve neden hala yaygınlaşmamış yurt genelinde? Yeşilova’nın imza lezzeti ve icadı olan kıymalı tostu denemeden Yeşilova’dan çıkış yok, ona göre! Herhalde adam başına en fazla tostçunun olduğu yerleşim de burası. O yüzden hemen fikrimizi paylaşalım: Kayan Tost’un (Tostçu Mazlum olarak da geçiyor) yumurtalı kıymalı tostu bayağı güzel. Bir de Gül Tost var. Gül daha titiz ve bakımlı, oturma alanı kalabalık gruplar için daha müsait ve işletmecisi çok tatlı. Kayan’ın işletmecisi biraz suratsız bi abiydi (belki adamcağızın bir sıkıntısı vardı o gün) ama yumurtalı kıymalısı bize parmak yedirtti.

Salda Gölü’nün Özellikleri

Salda-Golu-1
Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde 1.180 metrede bir krater gölü. Kar beyaz kumu, cam gibi turkuaz suyu ile Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliniyor. İşte Salda’yı Salda yapan özellikleri:

✔ Öncelikle Salda, Türkiye’nin en temiz dünyanın beşinci en temiz gölü! Suyu o kadar berrak ki rengi Maldivler ile  yarışır turkuazlıkta.

✔ Hatta 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölü.

✔ Kumu da rengi gibi Maldivlerle yarışır beyazlıkta. Zaten burayı böylesine cennet bir yer yapan da aslında bu talk pudrası kıyıları. Ona bu beyaz rengi veren de magnezyum minerali. Hatta gölde uzun süre bir şey bırakıldığında zaman geçtikçe beyaz bir tabaka oluşuyormuş. Bu da gölün hala magnezit ürettiğini gösteriyormuş.

✔ Çevresindeki alan sadece Salda Gölü’ne özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahip. Göl içinde 3 endemik tatlı su balığı, göl çevresinde ise yaban domuzu, tilki, kaplumbağaların değişik cinsleri var. Burası, kışın da soyu tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yaşam alanı oluyor.

✔ Sit alanı olduğundan çevresi imara açık değil. Bu nedenle de henüz (!) el değmemiş güzellikte. Göl 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ama sonrasında 1992’de, turizm amaçlı kısıtlı imara izin çıkmış. Her halükarda Salda, Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nca koruma altındaki yerlerden ama geçtiğimiz günlerde, Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Salda Gölü turizimine katkı sağlamak için göl kıyısına yeni bir günübirlik tesis yapmayı planladıklarını açıkladı. Umarız bu proje gölün doğal dokusuna gölge düşürmez.

✔ Tektonik bir krater gölü olduğundan Salda’nın suyu soda, magnezyum açısından oldukça zengin. Zaten o eşsiz beyaz kumsalının sırrı da yine magnezyum. Hepsi cilde saça iyi gelen şeyler.

✔ Kumu da killi yapıda olduğundan cilde çok iyi gelen çamur banyosuna çok müsait.

✔ Etrafındaki müsait alanla, tüm Türkiye’den kampçıların, karavancıların, bisikletçilerin en popüler uğrak noktalarından biri. Her sene kamp festivallerinin en coşkulu ayağı burada yaşanıyor.

Salda Gölü’nde Yüzmek

salda-golu-12
Salda’nın plajlarına yüzmek yasaktır yazıyor. Neden yasak? Çünkü her sene burada 1-2 kişi boğulurmuş. Peki bu vakaların ne kadarı gölün suçu, ne kadarı insanların bilinçsizliği ?

Konuyu bayağı araştırdık, hem Sağlık Ocağı çalışanlarına, hem yerel halka, hem de ulu Google’a sorduk, ama bilimsel bir istatistik ya da çalışma bulamadık. Bir kısım insan gölün killi yapısının bataklık etkisi yaptığını, diğerleri “gölün çektiğini” söylüyor. Bir takım insanlar da boğulma vakalarının herhangi bir sayfiye yerinden yüksek olmadığını, boğulanların daha çok yüzme bilmeyenler olduğu iddaa etmiş. Salda çünkü bir adımda inanılmaz derinleşebilen bir göl.

Yerel halk yine belirlenen alanlarda suya girmeye devam ediyor, biz de onlardan aldığımız cesaretle girdik ama bel seviyesinden ileri açılmadık. Eğer siz de yüzmeye karar verirseniz, kesinlikle açılmayın ve sadece belirlenmiş plajlarda göle girin. Kıyıya yakın yerlerde kalın ve asla tek başınıza göle girmeyin. Yüzme bilmeyenler hiç girmesin. Riskleri değerlendirip girip girmemek size kalmış. Gönül isterdi ki, yetkililer bilimsel bir araştırma yaptırsın, neyin şehir efsanesi, neyin gerçek olduğu meydana çıksın. Zaten sorumlu yetkililere de bu yakışır. Oraya yasaktır tabelası asıp, işin içinden sıyrılmak kolay…

Dolayısı ile neyin ne olduğu su yüzüne çıkana kadar, oluşabilecek herhangi bir negatif durum nedeniyle kesinlikle kimseyi yüzmeye teşvik etmiyoruz. Sorumluluk size aittir.

Belirlenmiş plajlar:

👉 Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı konum için tıklayın. Haritada 3 numara.
👉 Yeşilova Belediyesi Halk Plajı konum için tıklayın. Haritada 4 numara.
👉 Doğanbaba Halk Plajı konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Son bir not da su yılanları üzerine. Salda’da bolca su yılanı var. “Zararsızdır zaten insanı görünce kaçar” dedi Salda’dakiler ama biz yine de bilimsel bir açıklama buluncaya kadar temkinli olmaktan yanayız.

Salda Gölü yüzme sezonu: Haziran – Eylül sonuna kadar.

Salda Gölü Kamp Alanları

1. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı

Bu konuda birbiri ile çelişen ama ikisi de haklı olan 2 görüşümüz var:

Bir yandan Yeşilova Belediyesi’ne kocaman bir helal olsun diyoruz: Yeşilova büyük suyun 75 kuruş, kıymalı tostun 3 lira olduğu bir yer. Yeşilova’da öyle yapacak çok şey de yok, yerlilerin en büyük eğlencesi Salda’ya inmek. Buradan bakıldığında, bırakın giriş ücretini, elektrik, su bedeli bile almayan Belediye’yi tebrik ediyoruz. Maalesef güzel yerler genelde popülerleşip, halkın erişiminden çıkıyor. Dar gelirli vatandaşın tatil imkanı olmuyor. Bu masrafları yüklenerek ve tesis kullanımı için ücret almayarak halkına sahip çıkmalarını kutluyoruz.

salda-kamp

Ama aynı zamanda bu erişilebilirlik keyfinize limon sıkabilecek bir insan tiplemeleri ile komşu olabileceğiniz anlamına da geliyor maalesef. Gece gece şahinlere doluşup kamp alanına drift yapmaya inen, sesinin ayarını kaçıran gencolar, mangalını yakıp “Biiiir çook sıkıldım, ikiiii senden çok var” diye müziğini açan zatlar tadınızı kaçırabilir. Ya da kimilerinin “mangal keyfi”, sizin mangal eziyetiniz olabilir.

Bunlar buraların gerçekleri. Önemli olan bunları bilmek, onlara denk gelmeyecek şekilde planınızı yapmak. Kampın birkaç kiralık bungalovu ve 10 adet kurulu, içi 2 kişilik döşekli çadırı var. Telefonlar az çekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

2. Doğanbaba Halk Plajı

Doğanbaba’da tesis yok. Pideci Sami Abi’nin tuvaleti var ama gece de açık mı bilmiyoruz. Her şekilde elektrik yok, o net ama kamp atmak serbest ama son zamanlarda jandarmanın insanları kaldırdığına dair duyumlar aldık. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

salda-otelleri

Yeşilova’da Nerede Kalınır?

Pek parlak oteller değiller. Burada olmalarının sebebi önermemiz değil, bilgilendirmek. Başka konaklama imkanı olmadığından, açıkta kalma ihtimalinize karşı aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Yeşilova Hotel Berliner
Yeşilova merkezde uygun fiyata gecelemek için tercih edebilirsiniz. Adres:Merkez Mah. Denizli Cad. 8 Yeşilova Tel: 0248 618 17 56 – 55  (Turan Bey ve Veli Bey ilgileniyor) Konum için tıklayın.

Görenser Otel
Yeşilova merkezden bir diğer uygun fiyatlı alternatif. Kahvaltı da dahil. Adres:Merkez Mah. Hürriyet Cad. Otogar Karşısı No:3 Yeşilova Web sitesi:www.gorenserotel.tk Tel: 0 (248) 618 06 33 (Halil İbrahim Gören) Konum için tıklayın.

Salda Gölü’nde Yeme-İçme

kiymali-tost-gul-tost

YEŞİLOVA’DA YEME İÇME

Buradaki işletmelerden ortam anlamında çok bir beklentiniz olmasın; hepsi yerel halka yönelik sade yerler.

Gül Tost

Burası Yeşilova merkezde küçücük, salaş ama tertemiz bir tostcu. Süleyman Abi’nin yeri Yeşilova’nın meşhur kıymalı tostunu yiyebileceğiniz en doğru adreslerden. Fiyatlar da inanılmaz uygun. Kışın 08.00 – 23.00 arası, yazın 08.00 – 01.00 arası açık. Gece gece kazınan midelere bire bir. Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Kayan Tost (Mazlum Tost)

Mazlum Tostçu’nun yumurtalı kıymalı tostu çok meşhur. Ama haşlanmış yumurtalı değil kırılan yumurtalısından olanı çok güzel. Adres: Dibektaşı Sokak, Yeşilova Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Şişçi Fatih

Biz yedik beğendik. Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Roma Dondurmacısı

Burası Yeşilova merkezde küçük bir Roma dondurmacısı. Dondurması güzel. Yöreye özel haşhaşlı dondurması meşhur. Ama haşhaşlısı sadece yazın var. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

SALDA’DA YEME İÇME

Pideci Sami

Burası Salda Gölü kıyısındaki Doğanbaba Plajı’nda pideci Sami Usta’nın yeri. Pide, kiremitte balık, köfte, tavuk kanat… Hepsi Salda’da tüm gün yüzüp acıkanlara bire bir. Pidesi beklentinin üzerinde iyi! Kışın akşam 7-8’lere kadar fakat yaz sezonunda 10’a kadar açık. Kalabalık gelecekseniz önceden haber vermekte fayda var. Hatırlatma! Doğanbaba Plajı’nda çadır karavan serbest ve ücretsiz ama elektriğin olmadığının altını çizelim. Tel: (Sami Usta) 05376056078 – (Oğlu Ali) 05068360968 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Sultan Pınarı Restoran

Gölün hemen kenarında bir işletme. Kendi havuzlarında yetiştirdikleri canlı alabalık, köfte, tavuk kanat, tavuk şiş ve yöresel tatlar gibi seçenekler var. Alkol satışı yok. Göl manzaralı terası var ama biz uğramadığımız için bir yorumda bulunamayacağız. Adres: Salda Gölü kıyısı Yeşilova 15400 Tel: 0533 384 4045 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Salda-Golu-2

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumlarının olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

Salda Gölü İle İlgili Tüyolar

Bunlara Dikkat Edin

✔ Suya girmeden yüzme ile ilgili bölümü okuyun.
✔ Burada 3G’den, hatta yer yer hat bulmaktan umudunuzu kesin. Çok garip bir şekilde gölün etrafında dönerken bir viraja girerken çekiyor, aynı virajdan çıkmadan çekmiyor. En iyi çektiği zaman 3 tık çekiyor. Yeşilova’da 3G var, ama 3 diş kadar çekiyor.
✔  Güneş yükseklikten ve beyaz kumlardan yansıyan ışıktan ötürü çok yakıyor.
✔ Yüksek olduğu için ceceleri epey serin oluyor, yazın bile.
✔ Ücretli kamp alanlarına kamp yapmayanları jandarma gece kaldırıyormuş.

Yanınıza Alın

✔ Güneşi batırma noktası için katlanır sandalye-masa ya da yere örtü
✔ Güneş kremi

Salda Gölü’ne Gelmişken Bunları Kaçırmayın

✔  Burdur’da gezilecek yerler yazımızı okuyun.

✔  Arabayla 1 saat mesafedeki Lisinia Doğal Yaşam Köyü‘ne uğrayın. Bu harika köyü gezdikten sonra Lisinia’nın Akçaköy’deki Lavanta Deresi’nde Türkiye’nin en büyük lavanta tarlasını görün. İkisinin aradı da arabayla 20 dakika.

✔ Kışın buradaysanız Salda Gölü yakınlarında kayak yapma fırsatınız var desek?! Burası kışın bolca kar alıyormuş. Hatta 20 dakika mesafede kayak merkezi var. 20 dakika mesafede olan Salda Kayak Merkezi Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

✔ Mayıs ayında Yeşilova 5 bin flamingoya ev oluyor. Flamingolar besin bulmak için alkali, tuzlu ve sığ gölleri tercih ettiklerinden Yeşilova’ya bağlı Çorak Göl (Akgöl), yolları Mayıs ayında Burdur’dan geçen 5 bin flamingoya besin sağlıyor. İsminin Çorak olduğuna bakmamak gerek. Burası flamingolar için çok önemli bir sulak alan. Çorak Göl Salda’ya 35 km 40 dk, Burdur merkeze de 64 km 1 saat uzaklıkta. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

✔ Her Perşembe Yeşilova merkezde halk pazarı kuruluyor. Kampçıların bilgisine. Konum için tıklayın.

Salda Gölü’nde Ekolojik Sıkıntılar

Salda Gölü’müzü tehdit eden bazı sıkıntılardan bahsetmek, ve herkesi bu cennete sahip çıkmak için kollarını sıvamaya davet etmek isteriz.

– Salda’nın su seviyesinin her sene gerilediği biliniyor. Düden Çayı’na yapılan barajında tuz biber olacağı endişesi çevrecilerce sıkça dillendiriliyor. Çevrecilerin müdacelesine bir tuğla da siz koymak isterseniz change.org’daki kampanyaları imzalayabilirsiniz.

– Burası kendini yenileyebilen bir göl ama bir deniz gibi değil. Yakınlarında tesislerin çoğalması göl için tehlike arz ediyor.

– Salda’nın karbonatlı kumsallarını kepçelerle oyup sanayiye götürüyorlarmış. 🙁 Halbuki burası dünyadaki en ender oluşumlardan (Mars ile ilgili kısımda anlatmıştık detaylarını).

– Lütfen ziyaretiniz sırasında siz de üzerinize düşeni yapın: Çöplerinizi atmayın, çekirdek bile olsa biriktirip atın. Arabayla sahile inip bu nadide oluşumları bozmayın.

Salda Gölü Nerede?

salda-golu-harita

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km, yani  1 saat 15 dk,
Isparta merkeze 106 km yani 1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km yani 1 saat 10 dk mesafede bulunuyor. Konum için tıklayın.

Burdur’dayken Lisinia Doğal Yaşam Köyü’nü Mutlaka Ziyaret Etmelisiniz!


Hemen yakınınızda, hemen Burdur Gölü’nün kıyısında Türkiye’nin en ayakta alkışlanası oluşumlarından birisi var: Lisinia Doğal Yaşam Köyü!
Görmeden giderseniz pişman olursunuz, bizden söylemesi!

Buraları Geze Geze Görmek İsteyenlere Rota Önerimiz Var


Dimes GO 2016 vişne rotası da tam buralardan geçiyor. Denizli’nin incileri Hierapolis ve Pamukkale’den Salda’ya armut piş ağzıma düş hazır rota için tıklayın: Dimes GO Vişne Rotası 2016

153 Comments

 1. Merhaba,

  Öncelikle paylaşımınız için emeğinize sağlık. Yazınızda bir uygunsuzluk gördüm, onu paylaşmak isterim:

  Salda Gölü çevresindeki konaklama önerilerine “Saklı Göl Evleri” adında bir tesisi paylaşmışsınız. Ancak bu tesis, salda gölüne 145km uzakta ve dolayısıyla Salda Gölü çevresinde değil.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba yazımızda da nedenini belirttik, önerdiğimiz oteller Salda’da değil Budur’un farklı kesimlerinde şeklinde.

 2. Şuan Tostçu Mazlum Kayan’dayım.
  Abi biraz sessiz sakin ve içedönük ama sohbet için zorlayınca esprili biri olduğunu gördüm 🙂
  Ve evet yumurtalı kıymalı tostu mükemmeldi!!! Tadına tat katan bir diğer etken de yerel ayranının lezzeti kesinlikle.

  1. Merhabalar, acaba Salda Gölü hala anlatıldığı kadar güzel mi yoksa haberlerden duyduğumuz gibi çok üzücü bir şekilde bataklığa mı dönmüş durumda? Umarım ilkidir…

 3. Sevgili Duygu ve Bilgehan,

  Salda’da karavan ile rahat konaklayabileceğimiz bir alan var mı?

  1. Merhaba Ercan,
   Kamplar ve durumları yazıda belirttiğimiz şekilde. Ekleyecek yeni bir şeyimiz yok.

 4. Sevgili Duygu ve Bilgehan. Sizi Instagram’dan takip ediyorum. Gezdiginiz yerleri ve bilgileri paylastiginiz icin tesekkürler, severek izliyoruz sizi. 30.07. – 31.07. tarihinde Usak yolunda bir güzel mola veririz dedik, ama ne yalan söyliyeyim, su yilanlari beni asiri ürküttü, kararsiz kaldim 🙁 Gercekten rastlamak mümkün mü su yilanlarina? siz rasladiniz mi?

  1. 3 buyuk poşet çop topladim. Ve bir çift tam copunü birakiyorken yakaladim alip gitmek zorunda kaldilar.lutfen coplerimizi yanimizda goturelim.birde o cocuklu bayanlari bir yakalarsam,heryer boklu bebek bezi.nasil bir rahatlik bu.

   1. Ellerine sağlık Kezban. Yüzlerini kızarta kızarta çöp atmamayı öğreteceğiz.

 5. benim memleketimi bu kadar iyi ben anlatamazdım iyisiyle kötüsüyle harika bir kılavuz olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık tebrikler

 6. Taş kum almak yasakmış. 10-15 el kadar taş aldım . Savcılığa verildim 🙂 sit alanı olarak ben inşaat kapsıyor sanıyordum meğerse taş almakta yasakmış. Sonucu merakla bekliyorum. Tövbe yarabbim. Bunca sorun bitti nelerle uğraşıyoruz. Bulunduğum yerde arabayla durdum geçtim görmedimde tabela mabela.

 7. Salda hakkında bir çok konuya değinmişsiniz. Salda Gölüne yolu düşenler için güzel bir bilgilendirici yazı olmuş. Sizi tebrik ediyor sağlıklı gezmeler diliyorum.

 8. İyi günler. Ben 7 numaralı dediğiniz yüzme ve günbatımı konumunu bulamadım yazıda.

 9. merhabalar biz tatil planımızı tur olmadan yapmaya çalıstık. turla pek keyif alamıyoruz. yazdıklarınız gerçekten planlarımızı hazırlamamız için yol gösterici oldu. salda lake otelde kalmayı düşünüyoruz. aklıma takılan mesela otelden gün batımı en iyi görünen yer dıye tabır ettiğiniz 7 numaralı konuma 6dk arac ıle mesafe dıyor. sahılınden yurume durumu yok mu ya da yuruyerek gidilecek durumu yok mu yeri pek bilmediğimiz için yardımınıza ihtiyacımız var.

 10. Özellikle yüzmek önceliği olanlar burayı hiç düşünmesinler zevk alamazsınız. Ben çadır kampı yapmayı seven biriyim buraya ailemle geldim aynı gün terkettim. Şimdiye kadar en memnun olamadığım bir yer. Sadece ben değil birçok insan gelip buradan hemen başka yerlere kaçıyorlar. Yiyecek içecek de sıkıntı. 2020 yılında burası daha kalınabilir bir hale getirilecek bunu da söyleyeyim. Yeşilliği güzel koy sevdalıları burayı aklınızdan çıkarın bende size samimi tavsiye. Görüntüler yanıltmasın sizi.

 11. Merhaba, Biz de arkadaşımla buraya gitmeyi çok istiyorduk ama bir türlü zamanı uyduramadık. Eylül sonu gitmek için çok mu soğuk olur? Ne dersiniz? Tabi göle girmeyi de denemek istiyoruz…

  1. Biz Eylül’de gitmiştik ilk gittiğimizde. Biraz üşümüştük ama OK’di. Geceleri ise serin oluyor

 12. Yazılarınızın orijinal yazım tarihini eklermisiniz. Bu yazıdan sonra değişen şeyler olmuş saldada

 13. Slm. Kurban bayramında ordaydım. 7 gün kalmayı planlıyordum fakat 2 gece zor dayanabildim. Doğa ve su 10 numara beş yıldız. Ama tuvaletler duşlar kiraladığınız çadır pislik içinde. Çadırların içinde sadece yatak var. Işık yok. Yataklar pislik içinde fiyat 1 çadır 80 tl. Hizmet bu. Tuvaletlerin rezaleti şöyle üst tarafta tuvaletinizi yapıyorsunuz alt yolda taşan lağımın üzerinde gezinti yapıyorsunuz. Son gece saat 23 30 gibi tuvalete gitmek için teşebbüşte bulundum. O ne 2500 kişinin kaldığı ve tek tuvaletin suları kesik. Cevap ne dersiniz. Tuvaletin kuyusu dolmuş bu sebeple suları kesmişler. Ancak ertesi gün saa11 00 gibi açtılar. Artık o 2500 kişi o gece tuvalet ihtiyacını nasıl giderdi bilmiyorum. Ben bölgeye 3 km. Olan bir benzinlik buldumda 2 gün idare edebildim. Çevre de bol miktarda lokanta var. Ama işe bakınki hiç bir lokantada su yok. Orda yemek bulaşık işi nasol olur bilmiyorum. 2 gün sonunda doktorluk olduk ailecek. Teşiz gıda zehirlenmesi. Çevre insanının davranışşarı berbat. Alayı içiyor küfrediyor tam anlamı ile rezalet. Tüm halkın tek derdi yanıtım değil geleni nasıl yolarız derdimdeler. Doğaya ve suya söylenecek bir şey yok ama gerisi tahminler ötesi rezalet. Gideceklere şimdiden güle güle…….

 14. İnanılmaz bir manzara , doğa , turkuaz şarhoşluğunda muhteşem bir yer. Konaklama için bungalow tarzı yerler var ama rezervazyonsuz sıkıntı olur. Çadır ve kamp seçenekleri mevcut. Alanda konaklayanlar ve günübirlikçiler için küçük pazar ve ihtiyaç olabilecek dükkanlar mevcut. Biz gittik otoparka ücret vermedik , kısa bir tur yaptık sadece.

  Talep her geçen gün artıyor , en büyük sıkıntı ziyaretçilerin çöplerini bırakması , lütfen bir naylon torba kimsenin statüsünü düşürmez.

  Bu yaz her koyda çöpçü olduk ama en azından layık olduğumuz bir şekilde konakladık. Bu ülke hepimizin , yabancıların videolarını haberlerini gördükçe utanıyoruz.

  En kısa zamanda hakkıyla bir Salda turu….

 15. merhaba, Ankara-Antalya yolunda sizin önerinizle doğu yakasından geleceğim yani ilk hedefim 7 numara olacak ancak anlayamadığım 2 şey oldu: 1. özellikle maldivler gibi denince gördüğümüz beyaz kumun en parlak olduğu yerler yine bu hat üzerinde mi, 2. olarak da fotoğraflardan hangisi 7 numara ait emin olamadım aracı bırakıp yürümemiz gereken mesafe çok mu acaba? en fazla 1 saatimiz olacağı için gölün etrafını dolanmak yerine oturup gölü izleyebilmek istiyorum, sevgiler.

 16. Salda gölüne gitmeyi düşünenler için gerçekten son derece detaylı bilgi vermişsiniz. Teşekkür ederim.

 17. Merhabalar
  Dört dörtlük bir bilgilendirme.Kafamdaki tüm soruların cevabını buldum. Yakın zamanda arkadaşlarla gitmeyi düşünüyoruz. Bu yazı bize çook güzel rehber olacak. Emeklerinize sağlık. Sevgiler

 18. Selam, detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler. Benim yolla ilgili bir sorum olacak, dağ, tepe, viraj, şarampol fobim var maalesef 🙁 Salda’ya giden yollar nasıl, sağı solu uçurum olan yollar var mı? 🙁

  1. Merhabalar. Yeşilova’da yaşıyorum. Denizli üzerinden gelecekseniz Acıpayam ilçesinde kavşaktan döndükten sonra 45 km tek şerit yol var. Antalya tarafından geliyorsanız yine Korkuteli ilçesinden sonra 75 km tek şerit yolunuz var. Burdur üzerinden geliyorsanız da Burdur il merkezinden sonra 60 km tek şerit yol var. Her 3 yolda da dediğim gibi fobinizi tetikleyecek boyutta uçurum, şarampol vs. YOK. Bu yıl geliyorsanız Burdur-Yeşilova arası yol çalışması var.
   Tanıtım muhteşem olmuş. Biz Evde Yokuz ekibinden sonra turizm patlaması yaşandı. Yani bu yıl geldiğinizde daha yeni işletmeler de mevcut. Gelmek isteyenleri bekleriz. Soruları da elimden geldiğince cevaplarım.

   1. Merhabalar. Biz eşim ve oğlumla birlikte ağustos başında gelmek niyetindeyiz. Kafamızdaki en büyük soru işareti 1,5 yaşındaki oğlumuz geceleri özellikle üşür mü? Gece sıcaklık kaç derecelerde seyreder? Biz evde yokuz ekibine de size de bilgilendirmeler için teşekkür ederiz.
    Özellikle biz evde yokuz harika bir tanıtım yazısı kaleme almış.

 19. “Zaten bu sebeple dönem dizisi ya da filmi çekeceklere Kültür Bakanlığı’nın önerdiği yerler arasında.”

  Ben esasen diğer yerleri de çok merak ettim. 🙂 İnternette biraz araştırdım fakat bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

 20. Kültür ve turizm bakanlığının yapamadığını yapıyorsunuz.Candan tebrik ederim tatil anlayışımı alt üst ettiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim

   1. Bugün yola çıkmayı düşünüyorum.Bir ay orda almak istiyorum .Herşeyimi aldim. Sadece doğadan beslenecegim .olta tufek vs herşey tamam. Saldada herkesten uzak bir yer onerebilirmisin

 21. Bir saat sonra yola cikiyoruz sizin oneriniz ile salda golune. Bize bu rehberi yazdiginiz icin tesekkur ederim. Ve cadir kamp kamp alani ücretler gol ile ilgili tum detaylari 2 gun sonra egridir golune gecince yazacagim. Tekrar teşekkür ederim…

   1. Muhtesem otesi bir manzara gölü görür görmez asık olursunuz. Sofor arkadaslar lutfen buna aldanip yoldan gozunuzu ayirmayin. Ben ilk once salda golu beyaz plajina gittim ardindan yesilovaya… Salda plajinda gozlemeci teyzeler ve cafeden baska bisi yok arabayi plaja sokmuyorlar elektrik su yok. İki karis yer kazmislar otopark yazmislar muhtalik gorevlisi olsugunu soyleyen gorevli her aractan 5 lira aliyor vermek istemeyenler daha arkaya veya ust tarafa parkedebilirler. Plaja cok xok cok uzakta 2 dus 2 giyinme kabini 2 tuvalet var ucretsiz ama saglik acisindan acinasi yerler. Kumu harika ama suya girmek cok zor. Suyun dibi tamamen balcik kapli adim atinca camura batar gibi batiyorsunuz. Bunu benim esim hic sevmedi ve girmedi suya. Beyaz kum gunes ile cok yakici oluyor 2 saatte anlamadan kipkirmizi olabilirsiniz. Cok ruzgar var saglam cadiriniz yoksa hic cadir kurmayin. Manzara herseye deger ama. Yesilovaya girmedim su tamamen bembeyazdi ve bana cadirkent izlenimi verdi.

    Dipnot eger navigasyonla geliyorsaniz sizi cardak denizli havalimaninin yolundan getiriyor fakat yol felaket altinizda jip yoksa sakin oradan gotmeyin. Burduru secin haritadan oradan yesilova ve salda olarak gidin cillop gibi yol var.

    Bu arada yesilovada kamp yeri ve doger hizmetler hala ucretsiz….

    Saglicakla kalin

 22. REYHAN CEYHAN GÖK
  Benim esimde Alaattin li yani oraya çok yakınız ,bayram tatillerimizi genelde Denizli allaatin de geçiriyoruz,kurban bayramı için yine gideceğiz ,daha saldayi girmek nasip olmadı ama bu yazıdan sonra mutlaka gitmeliyim ,eşim çok gitmiş ama ben ve kızım bir türlü göremedik oraları,yol üzerinde Yassıhöyük,karahoyuk köyleri var .karahoyuk’un ekmeği meşhur ,sabahları çıkıyor .gidenler yolu düşerse bu ekmeğinde tadına bakmalilar.sevgiler

 23. Merhaba,

  Bu hafta sonu Salda gölüne kampa gidiyoruz. Ancak belediye kamp alanlarında kalmak istemiyoruz. Daha sessiz/ıssız bir kamp planlıyoruz. O yüzden de yukarıdaki haritada 5 numaralı alanın yanındaki uzun kumsalda kamp yapmayı planlıyoruz.

  O bölgede kamp yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir bilgi bulamadım. Sizin bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 24. 2 gun falan buraya gelmeyi dusunuyoruz erkek arkadasimla ısparta da okuyorum ve buraya nasıl gidebilirim Burdura gittikten sonra bisiklet kiralayıp iki gün bisiklet bizde kalabiliyor mu burdurla arası çok var mi bisikletle kaç saate varırız bir de şey çadır mi daha rahat yoksa bungalov mu daha iyi.olur maliyet açısından iki gün ne kadara patlar bize bilhi verir misiniz lutfennnnnnnn yazdiklariniz çok hoşuma gitti oraya gidersek eğer bu dediklerinizi dikkate alacağız

  1. Burdur otogarda Yeşilova tur un otobüslerine binin onlar sizi gölün kenarında indirir yolu dar olduğu için bisikleti tavsiye etmem

 25. Merhaba bilgilendirme çok iyi olmuş elinize ağzınıza sağlık, bir bilgi mümkünse rica edeceğim bu kamp alanlarının ulaşbileceğimiz yer ayırtabileceğimiz telefon numaraları mevcut mudur?

 26. İki hafta önce salda da 4 gün kamp yaptık.sizin sayenizde harika geçti.sayfaniz telefonlar da hep açıktı..neye ihtiyacımız olsa herşeyi yazmışsıniz valla.gul tosta tost,sisci Fatih de kebap yedik..önünde fotoğraf cekindiginiz pastane kapanmış devren satılık yazıyoryesilovayida insanlarinida çok sevdik..herşey için teşekkürler.bu arada size reklama tiklamak la katkı sağladiğımızı bilmiyordum orda yer alması size yeterli oluyor die düşünüyordum..artık her girdiğimde tiklicam..bence bunun gibi ‘bize destek’ die birşey oluşturabilirsiniz blog da bu ve bunun gibi destek olmak isteriz

  1. Sevalcim,

   Çok çok teşekkür ederiz bu ince düşüncen için! İnan çok mutlu olduk, en çok da sana böyle hissettirecek bir tatil yaşamana sevindik. Malesef sadece reklamlara tıklandığı zaman para kazabiliyoruz, orada sadece durmasının malesef size bir faydası olmuyor. Çok isterdik bize böyle destek olabilirsiniz diye yazmak ama yasak. 🙁

   1. merhabalar öncelikle instagramdan size hayran olduğumu daha sonra da bloglarınızı okumaya başladığımı söylemek istedim okurken fotograflarınızı gezerken neden bizde yapamayalım diye düşündüm ve bu yaza inşAllah ankaradan burdur mugla fethiye marmaris bodrum ve antalya ilçelerinden ılıcaya kadar gidip ordan da konya dan ankaraya tekrar dönmeyi planladık şöyle bi bakınca ooo dedik ama hiç düşündüğümüz kadar bir bütçeye ihtiyaç olmadığını gördük aşağı yukarı hesapla çok da yorgandan çıkmayacak ayağımız bu planımızda sizin yazılarınızın çok etkisi olacak bu kadar detaylı yazdığınız için çok teşekkür ederim gerçekten büyük emek bu yorumda da size nasıl destek olacağımızı öğredim bol bol tıklarız artık sevgiler

    1. Çok teşekkürler Küba!!!
     Çok mutlu oluyoruz sizden böyle mesajlar gelince.
     Şimdiden iyi yolculuklar

 27. Merhaba,

  Yazınız için çok teşekkürler. Kamp deneyimi olmayan biri olarak soruyorum. Kamp alanında duş, tuvalet gibi şeylere ulaşmak ne kadar mümkün? 🙂

  Teşekkürler

 28. Gez ablacım gez sıkıntı değil hatta ne kadar reklam varsa hepsine tıklayayım. Ben de dahil olmak üzere kim bilir kaç kişi bu yazdıkların sayesinde yola düşmüyor ki!? Bu hafta sonu inşallah Erikli Danişment’teyiz. 1 yada 2 hafta sonra Salda’yı keşfetmeye gidiyoruz. Kamp olayına yeni giriştik. Tamamen doğayla iç içe olmak amacımız. Fabrikada hayatımız geçiyor ve gerçekten bunalıma az kaldı. Bize tavsiye edebileceğiniz özellikle İstanbul a 400-500 km uzaklıkta (malum hafta sonu kaçıp pazartesi tekrar iş başı) kamp yapabileceğimiz yerler var mıdır? Soru mu yani muhakkak vardır. Bilgilerinizi tecrübelerinizi rica edeceğim. Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş tebrikler.

 29. Bu hafta sonu Salda daydık.
  Sizin notlar çok yardımcı oldu gerçekten büyüleyici bir yer.

  1. Puhahaha
   Reklama tıklarsan 10- 20 kuruş belki kazanıyoruz, işin ucunda böyle deli meblalar olduğu için yazıyoruz belli ki

 30. Saatlerdir okuyorum bu yöredeki yazılarınızı. Çok başarılı bir rehber olmuş tebrikler.

 31. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize Sağlık. 19, 20, 21 Mayıs 2017 de Denizli-Karahayıt-Pamukkale deydim. Bu yazıyı 18 Mayıs da okusaydım. Bir fırsat yaratır Salda’ yı görmeden İzmir’ de dönmezdim. Diye düşünüyorum. Ama olsun listeye alınmıştır. Kısmet 🙂
  Teşekkürler.

 32. sayın site sahipleri
  bildiğiniz gibi yeşilovadan biraz ilerde kayak tesisleri de var
  o konuda bilgilendirmeniz olmamış
  konu hakkında bilgisi olanların geniş bilgisine ihtiyacımız var
  çalişmalarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

 33. Hacet
  Tanıtım olarak harika süper çok beğendim sizi kutlarım teşekür ederim
  Salda gölünün etrafında olan üç köyden biri olan ve en yakınındaki olan kayadibi nin ismini yazmamışsınız ama gerçekten iyi bir tanıtım yapmışsınız tekrar teşekürler. Bir dip not. Biz sadece Agustos ayında gelebiliyoruz Yeşilova ya bir arkadaşımız ziyarete geldi Salda gölüne gittik gösterdik bana dediği Hacet izinde neden Yeşilovadan ayrılmadığın anlaşıldı böyle bir yer varken başka biryeremi gidilir.
  Evet Yıllarca Yeşilovada yaşamış Denizli Acıpayam Yazır lı biri olarak herkese tavsiye ederim gidip görülecek bir yer.

 34. aman böyle güzel yerleri ifşa edip sevgili halkımızın canına okuması için izin vermeyin derim ben

 35. Harika bir rehber olmuş! Sayenizde dün ailecek harika bir Salda gezisi yaptık. Yıllardır Fethiye’de yaşamamıza rağmen burnumuzun dibindeki bu güzelliği hiç duymamıştık. Rehberde yer alan bütün noktalara gittik, Gül tostta kıymalı tost yedik, pideci samide pide yedik, tabiat parkında şarabımızı yudumladık, en son gün batımını izlemeye 7 numaraya yetişmeye çalışırken kaybolunca babam bir köylüye 7 numaraya nasıl gidebiliriz diye sordu 🙂 🙂 Neyse gun batımının da son dakikasına yetiştik ve harika bir şekilde bitirdik günü. Size tekrar teşekkür etmek istedim, emekleriniz kesinlikle işe yarıyor bilin istedim.

  Bu harika işlerinizin devamını diliyorum!

  Sevgiler..

  1. Zeynep, bitanesin geri dönüp yorum yazdığın için. Çok çok teşekkürler

 36. Gectigimiz hafta sonunu salda golu’nde kamp yaparak gecirdik. Tavsiyeleriniz bize cok yardimci oldu. Belediye plaji gercekten guzel, fakat sahinciler, alemciler rahatsizik verici. Boyle guzel tesiste boyle seylerin olmasi uzucu. Az da olsa bi ucret alinirsa bu sorun cozulur diye dusunuyorum. Adalarin oldugu bolge renkler acisindan essizdi. Gunbatimi noktasi da tam seyirlikti. Gul tost kapali oldugu icin yoreden birinin tavsiyesiyle irfan tost’a ugradik, irfan bey muhabbeti ve tostunun lezzetiyle bizi kendine bagladi, iki gun ust uste kahvaltilarimizi orda yaptik. Uzun lafin kisasi boyle guzel bi rehber hazirladiginiz icin cok sagolun, takipteyiz

  1. Meltem, sana da kocaman teşekkürler geriye dönüp buraya yorum yazdığın için!! Gül kapalıysa, Mazlum’a gideydiniz, o da vardı rehberde 🙂

 37. Yazınız gerçekten Saldayı anlatmış.Ogüzel yere insan eli değmemesini diliyorum.Ben çalıştığım dönemde yıllık iznimi Saldada geçirirdim.Farklı bir atmosferi var.Tv ,yok,gazete yok gürültü yok.Yeşilovaya (7 km) gider ihtiyaçlarımızı giderirdik.Ama yıllar önce orman kampındaki evlerde kalmıştık.Ço k yetersiz tabi.Harika bir yer herkese öneririm.

 38. Yazınızı, üslupta ki samimiyetinizi çok beğendim. Emeğiniz takdire değer.
  Salda gölünde neden yüzmenin tehlikeli olduğu konusunda bir ekleme yapmak istiyorum. Krater gölü eğer volkanik olarak oluşmuş ise göl tabanı bir koni şeklinde oluyor ve genelde çok ince kum ve çakıl taşı yapısı oluyor. Yüzmek bir yana yürüdüğünüz zaman bile ayağınızın altında çok hareketli bir yapı var. Bir anda kendinizi çok derine doğru çekiliyor buluyorsunuz. Bazı kraterin içinde küçük boyutlu baca çıkışları olabiliyor ve bu kısımlarda şu girdaplar da olusturabiliyor ki çok iyi yüzmeyi bilseniz dahi girdap bölgesinde çok yoğun bir güç ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Eğer gölün girilebilen kısmında en fazla yüzülebilecek yer işaretlenmiş ise kesinlikle bu limite uyulması gerekiyor. Elazığ iline bağlı Hazar ilçesindeki Hazar krater gölü aynı Salda gölü gibidir ve her yıl en az 2-3 kişi yaşamını yitirir. Bu tür göllerde küçük sal ile gezinti yapması dahi tehlikeli olabilir. İnsan yaşamı söz konusu olduğu için bu bilgimi paylaşmak istedim.

  1. Beğendiğiniz ve eklemeleriniz için çok teşekkürler 🙂 Gerçekten altını iyice çizmek gerekiyor Salda Gölü’nde neden dikkatli yüzmek gerektiğinin ki hiç kimsenin yüzme keyfi kabusu olmasın.

 39. Harika bir makale olmuş ellerinize emeğinize sağlık.
  Aslen Yeşilova Kavak köyündenim ve yüzmeyi Salda Gölünde öğrendim. Gerçekten ülkemizde böyle temiz ve güzel bir göl yok desek yeridir. Türkiye’nin Maldivleri…

 40. Size çok tesekkur ederim Salda gölüne 2. gelisim ilk geldigimde cok acemisi oldugum bu cennet köşesini sizin yaziniz sayesinde tam anlami ile keyfini cikararak yasadim harikasiniz ve nerdeyse yazdiginiz heryere ugradim gercekten mazlum beyin biraz aksi olduguna bile şahit oldum birgun evde olmadigimiz biryerlerde karsilasmak dilegiyle sevgiyle kalin

  1. İsmail, çok sevindik geri gelip yorum yazmana. Ayrıca iyi geçmesine de çok sevindik 🙂

 41. Facebook ‘ta yer alan kisa tanıtımın ingilizce olarak hazırlanmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum…

  1. Selamlar Elif, aslında biz bunu Salda’yı tanıtmak için yapmadık. Evde Yoklar’a burayı göstermek istedik sadece ama iş çok büyüdü, 1,2 milyon kişi izledi. Neden olmasın, bu kadar insan izleyecekse tabi yaparız. 🙂

 42. Merhaba,
  12 Eylül 2016’da oradaydık, yıllardır fotoğraflarını gördüğümüz bu muhteşem güzelliği ilk kez yakından görmek ve hatta yüzmek şansı bulduk. Yazılarınızı keyifle okudum, emeğinize sağlık. Umuyorum korunur ve bu güzelliği bozulmadan devam eder. Sevgi ve saygılarımla. Özgür ÇIRAĞILOĞLU

 43. 20 Yıl önce, defalarca geçmiştim buralardan… İzmire Manisaya, Denizliye giderken, kimselere anlatamadım bu güzelliği… Fakat son üç yılda ismi hayli popüler oldu… Gerçekten çok güzel bir rehber olmuş bu anlatımınız…

 44. Harika harika ender alkoclar kardeşimin paylaşımından okudum. Yesilovalilar buraya sahip çıkın aksamlalari kan alanına girip MAGANDALIK YAPMAYIN ey kaymakam bey ey belediye başkanı halkı eğitin LÜTFEN BURASI BOZULMASIN EN KISA ZAMANDA BURAYA GIDECEGIM.Bu bilgiyi veren kardeşlerimizin gözlerinden öpüyorum.www.aydinpost.com

 45. Bir Doğanbabali olarak köyümüzü ,gölümüzü bu kadar güzel ve ayrintili olarak anlatmanizdan dolayı çok tesekkur ederim.

  1. Çok teşekkürler 🙂 Has be has Doğanbabalı olan sizden de onay aldıysak asıl ne mutlu bize 🙂

 46. Bir Doğanbabali olarak köyümüzü,gölümüzü bu kadar güzel ve ayrintili olarak tanittiginiz için çok tesekkur ederim.

 47. Yazınız çok ilgi çekici ve aydınlatıcı oldu bizim için,çok yakınmışız kalktık gittik birebir yaptık yazılanları 🙂 hepsi harika,şişçi fatih kapalıydı hamdi’yi annesi işletiyormuş,bu mukaddes insanla tanışma şansı bulduk sayenizde,buradan tekrar sevgiler kendisine 🙂 Günü birlik yetti bize gördüğümüz için çok mutluyuz,sadece haritadan tam yararlanamadık belki biz kullanamadık bilemiyorum,ordamıyız değilmiyiz bilemedik 🙂 sanırım gün batımı noktasını kaçırmışız,tekrar gitme sebebi 🙂 elinize sağlık,çok teşekkürler..

 48. Bizde bu sene adana-muğla arası tatile giderken salda gölünü görüp dalgamızı geçip hiç ilgilenmemiştik…şimdi bu güzel yazınızı okuduktan sonra ve paylaştığınız resimlere bakakaldıktan sonra çok üzüldük bu fırsatı kaçırdığımıza;inşallah bir daha imkanımız olur …sevgiler elinize sağlık paylaşımınız için…

  1. Çok teşekkürler beğenmenize sevindik 😉 Biz de aynen sizin gibi ilk defa yolumuz o taraflara düştüğünde ıskalamıştık Salayı bir sonraki fırsatta affetmedik 😉

 49. Güzel paylaşımınız için teşekkürler öncelikle yalnız bir ricam olacaktı, metnin içinde change.com olarak verdiğiniz adres change.org olarak düzeltilmeli. Sevgilerle…

 50. bu müthiş çalışmayı görmezden gelip, ukalalık eden kişiyi kınıyorum.
  almanyada çalışırken benim bir mimar şefim vardı,yaptığımız projeleri eleştirenler için
  bana kafa yorma , okişiler önce birtanede kendileri yapsın bakalım,yapılanı kritik etmek en kolay iştir derdi.
  sizde önemsemeyiniz derim. yola devam ,harika iş çıkarmışsınız.

 51. Sizi gerçekten tebrik ederim …şimdiye kadar en keyif aldığım BAYAGİ 🙂 Kendimi orda hissettiğim bir anlatım olmuş.seneye emekli olunca gidilecek yerler kalınacak yerler bisiklet turu ve festivaline katilinacak yerler listesinin başına geçti sayenizde SALDA…komik olacak ama resimlerinizde arabanizin arkasındaki karavan dikkatimi çekti tam benlik lütfen bu karavan ile ilgili bilgi paylasir misiniz…eminim bu anlatım tarzinizla bir paragrafla da olsa bu romorka benzer karavanın kullanım tecrübelerini ve fiyat aralığını (sezon sonrası muhafaza edilebilme bakım kış uygunluğu vs)ve en son ilgili site linkini paylasirsiniz minnettar olurum…sizi faceden takip edebilmem için varsa sayfamız ya da beni eklerseniz memnun olurum..karavanla ilgili bilgiler gerçekten çok önemli benim için…mailime de atabilirsiniz…

  1. Karavan ile ilgili tüm sorularima cevap veren yazınızı üreticisini sitesini tecrubelerinizi az önce okudum…size ve ekibinize bir kez daha hayran kaldım ve saat 03:00 oldu 😉 tek sorum kaldı uyku konforu ? Ve güvenlik ? Sadece bunu yazarsanız sevinirim…saygilarimla

   1. Konfor insanın ne kadar kondor aradığına bakar. yani uyumak için çok rahat ama yazıda da belirttiğimiz üzere bir yaşam alanı değil Caretta.
    Güvenlikten kasınız sürüş güvenliği mi yoksa kamplarda güvenlik mi?

 52. Bu bayram tatilimizi tamamen sizin önerilerinize göre programladık ve gerçekten harika bir tatildi. Pamukkale’ye gitmek hayatta aklımıza gelmezdi. Salda gölü’nün varlığından habersizdik, hiç duymamıştık. Ülkemizdeki bu cennetten tamamen habersiz oluşumuza çok kızdık. Size çoooook teşekkür ediyoruz! Keşifleriniz bol olsun bize de ilham kaynağı olun hep:) Bir de çok tatlısınız söylemeden geçemeyeceğim. Sevgiler..

 53. Merhaba
  Daha önce böyle bir yazı hiç bir yerde görmemiştim. Eksiklik demeyelim de sadece kayak merkezine de uğrayıp oradan gölümüzün manzarasını izlemenizi tavsiye etmeyi unutmuşum 🙂
  Meydan da bir pide cimiz vardı müthiş bir lezzet
  belediye kampında gerçekten gece alkol tüketen gruplar çok sıkıntı oluyor gerçekten gece uyuma kısmında sadece gürültülü oluyor genelde kimseyi rahatsız edip bulaşmazlar.
  sevgiler 🙂

 54. Hiç bilmediğim bir yeri öyle güzel anlatmışsınız ki içimde hemen gidip görme isteği uyandı…çok teşekkürler

 55. Arkadaşlar yeşilova benim memleketim yani annem oralı çocukluğumun denizi orasıydı yazı iple çekerdik . Ne yazıkki şimdiye kadar sizin verdiğiniz kadar detaylı bilgi görmemiştim elinize kolunuza sağlık . Gölümüzün ve Yeşilovamızın tanıtımında katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Pazartesi günü gidiyorum sultan pınarından buz gibi su içip kıymalı tosttan yiyeceğim .Sizlere de bir daha gidişinizde sultan pınarında su icmenizi tavsiye ederim . sürekli dağdan kaynak suyu gelir ve bardağa koyduğunuzda bardak buharlanır.
  Saygılarımla

  1. Oh, yerlisinden böyle bir yorum gelince içimize su serpiliyor, demek herşeyi hakkıyla anlatabilmişiz diye. Eksiğimiz olduysa affola.

  1. Var, normalde önce FB sayfamızı, sonra blogu keşfederler. 🙂 Hoş geldin aramıza

  1. Biz bildiğimiz herşeyi yazdık. Biz henüz çocuk sahibi değiliz, size uygun olup olmadığına sizin karar vermeniz daha doğru olur.

 56. HERZAMAN GEZDİĞİNİZ YERLERİ TAKİP ETMEK İSTİYORUM, EMEĞİNİZE SAĞLIK SADIK BİR TAKİPÇİNİZİM BUNDAN BÖYLE

 57. Merhaba, çok güzel bir yer ; görür görmez aşık oldum en kısa zamanda Salda’dayım

 58. Yeni dizimi kırdım ve bir iki ay yatağa bağimli oacağim.Ama ayağa kalktigimda gideceğim ilk yer Salda olacak.Verdiginiz bilgiler bana ilac gibi geldi bir an önce ayağa kalkma gayreti aşıladı . Kaleminize ve gönlünüze saglik.

  1. Sevgili Leyla,

   Çok geçmiş olsun! Keşke hiç bunu yaşamasaymışsın tabi ama kötünün iyisini görecek olursak en azından yaz bitiminde başına gelmiş… Salda ziyareti ile taçlandırılmış acil şifalar diliyoruz

 59. Çook güzel bir rehber hazırlamışsınız..akla gelebilecek her türlü sorunun cevabını aldım..en kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum..teşekkürler:))

 60. Harika bir araştırma,bilgilendirme yapmışsınız. Emeğinize sağlık Evde Yoklar Ekibi Sizi keyifle sevgiyle ve merakla takipteyiz. Yolunuz şansınız hep açık olsun ❤

  1. Yanaklarımızı kızarttın Betül, çok teşekkür ederiz. Umarız ilk fırsatta gidersiniz

 61. 1,5 senedir gitmek istediğim bir yerdi. Bayram tatilinde kamp atmak için karar vermiştim. Siz benden önce gittiniz ve rehberiniz benim için çok yardımcı oldu. Heyecanlandım. Salı günü, gün batımından yıldızlara kadar 7. noktadayım. 🙂

 62. BÖYLE GÜZEL VE GİZLİ KALMIŞ BİR CENNET KÖŞEYİ BİZLERE TANITTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. EMEĞİNİZE SAĞLIK.

 63. bu muhteşem mekanı en kısa zamanda ziyaret edeceğim lakin yazılarda çok “bayağı” kelimesi kullanılmış. bu kelimenin anlamını bilin öyle kullanın. konuşma dili ile tanıtım yazısı yazılmaz.

  bayağı = alelade, banal, adice, sıradan, basit, amiyane, seviyesiz vs.
  yerine ne kullanalım ? oldukça, iyice, derinlemesine

  1. Ne garip insanlar var ya… Bulmuş da bunuyor resmen. Çok güzel bir rehber hazırlamışsınız, bu adam da faydalanmış, bi de gelmiş kusur buluyor. Kusur bulduğu şeyde de haklı olsa bari… BAYAĞI yerinde ve doğru kullanmışsınız bayağı kelimesini. Kelimenin anlamının kullanımına göre değiştiğini bilmiyor belli ki. Aynen yola devam gençler!

 64. Salda gölümüzü ve Yeşilova’mızı sitenizde tanıttığınız çok teşekkür ederiz.

  1. Engelliler için bir alt yapı yok, hatta genel olarak pek bir alt yapı yok. 🙂
   Kumda tekerlekli sandalye ile ilerlemek sizin için çok dert değilse yine de keyif alacağınızı düşünüyoruz.
   Bu arada kum ince kum gibi değil, daha az batarsınız muhtemelen.

 65. Merhaba
  Biz bu sene Burdur Salda Bisiklet Festivalinin 2.sini düzenledik. Geativalin 3.günü öğle yemeğini konuklarımıza Doğanbaba Plajı Sami Ustada pide ikramı yaptık ama Sami Ustamız 3 parça olması gereken porsiyonu iki parçaya indirerek bizi misadirlerimize mahçup etti tamam pidesi güzel ama esnaflığı beş para etmez

  1. Bu yorumdan dolayi salda gölü gezimizde pideci samiyi es geçtik. Teşekkürler bilgilendirme için.

 66. burayı bana tavsiye eden yeğenim Övünç Ünlüye teşekkür ederim, bilmediğim duymadığım bir cennet köşesiymiş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir