ŞANLIURFA’DA NE YENİR, NEREDE YENİR?

Urfa’da ne yenir deyince akla çiğ köfte ve Urfa kebap geliyor ama bizi fetheden asıl haşhaş kebabı ve lahmacunu oldu. Olsa da yesek. 🙂

Ayrıca Urfa’da mutlaka gezmenizi önerdiğimiz yerler için de tıklayın:
👉 Urfa Gezilecek Yerler

Bayram ve Ramazan Uyarısı

Bayramlarda ve Ramazan’da birçok restoran kapalı olabiliyor dolayısıyla eğer gastronomi turizmi için Şanlıurfa’ya gelecekseniz, bu tarihler uygun olmayabilir.

Ciğer Kebabı

Fotoğraf Kaynak: Ferit Durmaz / Foursquare

Ciğer kebabı konusunda bizce Urfalılar diğer herkesden bir sıfır önde. Gaziantep’te sabah kahvaltısında yeniyor ama Şanlıurfa’da ciğerin sabahı akşamı yok. Günün her öğününde sevilerek yeniyor. İşin püf nokatası şişlerin ince, şişlere takılan ciğer parçalarının çok da iri olmamasında. Taze soğan, nane ve kimyon da bu okeyin dördüncüleri.

Şanlıurfa’da Ciğer Kebabı Nerede Yenir?

👉  Ciğerci Aziz Usta Urfa

Şanlıurfa’da ciğerin en hasını, Balıklıgöl’e çıkan yolda çarşı içinde, alçak ahşap masalı ve tabureli, küçük, salaş bir mekan olan Meşhur Ciğerci Aziz Usta’da bulabilirsiniz. Masada bütün bütün duran soğanları kendiniz dilediğiniz gibi doğruyorsunuz. Adres: Pınarbaşı Mahallesi, 1211. Sk. No:13, 63210 Merkez Tel: 0538 782 25 78 Konum için tıklayın.

👉  Urfa Sevgi Ciğer Salonu

Şanlıurfa’da ciğeri bir nebze daha restoran kafasında bir yerde yemek isterseniz en doğru adres Sevgi Ciğer Salonu. Menüde sadece ciğer değil kuşbaşı ve tavuk şiş de var ama buranın olayı ciğer kebabı tabi. Adres: Şehitlik Mh. İpekyolu Blv. Meteoroloji Cd. 84. Sk. (İpekyol Cd.) 63100 Tel: 90 414 314 03 29 Konum için tıklayın.

👉  Sembol Ocakbaşı

Urfa’da ciğer yiyebileceğiniz bir üçüncü yer de Sembol Ocakbaşı, Yarım Ciğer, soğan, salata, yarım kuşbaşı kebap söyleyin. Websitesi Adres: Merkez İpekyol Cad. Küçük Apt. No:1, 63050 Haliliye Tel: 0543 315 86 86 Konum için tıklayın.

Haşhaş Kebabı

Fotoğraf Kaynak: Özcan ZENGIN / Foursquare

İsminde haşhaş var diye içinde haşhaş var sanmayın. Zırhla çekilmiş kıyma et, baharatlar ve sebzelerin karışımından elde edilen bir harcın şişlere takılıp pişirilmesiyle yapılıyor. Şanlıurfa’da haşhaş kebabının en iyisi Birecik’te yeniyor. Zaten Şanlıurfa’nın Birecik bölgesine ait bir kebap.

Şanlıurfa’da Haşhaş Kebabı Nerede Yenir?

👉 Cevdet Usta’nın Yeri

Haşhaş kebabının en hası Birecik’te yeniyor. Özellikle de Birecik merkezdeki Cevdet Usta’nın Yeri, haşhaş kebabının bir numaralı adresi. Adres: Merkez Mahallesi, Merkez Mah. Belediye Cad. İskele Çarşısı No:29 / A İş Bankası yanı, 63400, 63400 Birecik Tel: (0414) 652 90 12 Konum için tıklayın.

Patlıcan Kebabı

Fotoğraf Kaynak: Ayşe Özkoç / Foursquare

Urfalıların balcanlı kebap dediği Patlıcan kebabı ise kebap ve patlıcanların şişlere bir patlıcan bir et olarak dört patlıcan üç et şekilde saplanıp kömür ateşinde pişirilmesiyle yapılan kebap türü. Önceden kesilip kızartılmış patlıcanların tepsiye dizilip fırına verilmesiyle yapılan versiyonu da evlerde oldukça sık pişen bir yemek. Özellikle de Şanlıurfa’nın Birecik bölgesine has lezzetlerden.

Şanlıurfa’da Patlıcan Kebabı Nerede Yenir?

👉  Dedecan Ocakbaşı Urfa

Şanlıurfa’da patlıcan kebabı ile iddialı yerlerden. Ciğer kebabı, kuşbaşısı ve içli köftesi de çok seviliyor. Üstüne billuriye ve şıllık tatlısı da yenilesi. Adres: Kasaptaşı Parkı Yanı 300 Evler Çarşı içi No: 11 Websitesi Tel: +90 414 315 25 25 Konum için tıklayın.

👉  Gülbaba Lokantası

Burası da Birecik’te patlıcan kebabının en popüler adresi. Yemeğin yanında sürahi ile ayran geliyor. 2013 yılında Vedat Milor Urfa’ya geldiğinde burada kebap yemiş ve köşesinde özellikle burada yediği patlıcan kebabının son zamanlarda yediği en başarılı kebap olduğunu yazmış. Adres: Merkez Mahallesi, Kale Altı Cad. No:23, 63420 Birecik Tel: 0414 652 48 22 Konum için tıklayın.

Lahmacun

Bildiğiniz çıtırı makbul olan lahmacundan bahsediyoruz.

Şanlıurfa’da Lahmacun Nerede Yenir?

👉  Çulcuoğlu Baklava ve Restoran

Lahmacun’u, şıllık tatlısı, içli köftesi, kebaplara Şanlıurfa mutfağına dair hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz bir restoran. Adres: Atatürk Mahallesi, Recep Tayyip Erdoğan Blv., 63100 Merkez/Haliliye/ Tel: 0414 312 95 95 Konum için tıklayın.

Çiğ Köfte

Bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların elle iyice yoğurulmasıyla yapılan Çiğ köfte artık öyle aldı yürüdü ki Şanlıurfa sınırlarından çıkıp zincir markalarla 81 ilde herkese iki sokak ötede hale geldi. Tabi şöyle bir fark var ki bazı sağlık önlemleri nedeniyle bu zincir markaların çiğköfte içinde çiğ et kullanmalarına artık izin verilmiyor. Bizce içindeki en temel madde olan eti çıkardığınız halde bile her türlü lezzetli kalmayı başaran bir şey şu çiğköfte.

Şanlıurfa’da Çiğ Köfte Nerede Yenir?

👉  Gülizar Konuk Evi

Aslında tüm restoranlarda ciğköfte bulabilirsiniz. Biz çigköfteye Gülizar Konuk Evi’ndeki sıra gecesinde doyduk. Adres: Yeni Mh. Divanyolu Cd. No : 2363100 Tel: (0414) 215 05 05 Konum için tıklayın.

Urfa Kebabı

Fotoğraf Kaynak: Osman. Çakır / Foursquare

Bildiğiniz üzere, kebabçılarda size acılı mı acısız mı diye değil Adana mı Urfa mı diye sorulur. Adana bol acılıdır, Urfa ona nazaran bir nebze daha acısızdır ama asla bir köfte kadar da düz değildir. Urfa kebabının en önemli özelliği zırhta çekiliyor olması. Adana’da Urfa’da öyle kıyma makinasından geçme et kullanılmaz. Et sadece zırh adı verilen satıra benzer, ikili tutma yeri olan keskin bıçakalarla parçalanır. Böylece et tabir-i caiz ise ölmez ve özelliğini yitirmez.

Şanlıurfa’da Urfa Kebabı Nerede Yenir?

👉  Altın Restoran

Şanlıurfa’da aklınıza gelebilecek tüm kebap çeşitlerini bulabileceğiniz bir kebabçı. Birçok şeyi aynı anda tatmak için ideal. Adres: ŞUTİM Yeni Hal Pazarı 63040 Tel: (0414) 315 34 43 Konum için tıklayın.

Şabut Balığı

Fotoğraf Kaynak: B Pydş / Foursquare

Şabut balığı, Türkiye’de sadece Fırat ve Dicle Nehirlerinden çıkan bir tatlı su balığı türü. Tip olarak kefale benziyor ayrıca çok pullu ve kahverengimsi. Lezzetli ve yağlı bir beyaz eti var. 15 kiloya kadar çıkıyormuş. Özellikle ızgarası ve buğulaması güzel oluyor.

Şanlıurfa’da Şabut Balığı Nerede Yenir?

Sadece Fırat ve Dicle nehirlerinden çıkan bir balık olduğundan en tazesini Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine ait bir yemek. Şanlıurfa’da lüks restaurantlar beklemeyin. Halfeti kıyısındaki yüzer restoranlarda veya Birecik’in Fırat Nehri kıyısındaki salaş ama temiz balık restoranlarında bulabilirsiniz.

Terbiyesiz Tavuk

Fotoğraf Kaynak: www.terbiyesiztavuk.com

Şanlıurfa’da yemeklerin isimleri ya hafifmeşrep ya da terbiyesiz! Şıllık tatlısından sonra bir de terbiyesiz tavuk var ki Şanlurfa’da baya ünlü. Izgara parça tavuk olarak düşünebilirsiniz. Asıl mucidi Osmanlı Ocakbaşı ama Çağdaş Ocakbaşı onu sollamış durumda.

Şanlıurfa’da Terbiyesiz Tavuk Nerede Yenir?

👉  Çağdaş Ocakbaşı

Terbiyesiz tavuğun en sevilen yeri. Terbiyeli kuşbaşısı da güzel. Fiyatlar gayet makul. Adres: Osmangazi Mh. Behçet Arabi Cd. 400. Sk. Tepecan Apt. No: 163100 Tel:+90 414 313 38 00 Konum için tıklayın.

👉  Osmanlı Ocakbaşı

Terbiyesiz tavuğu icat eden ocakbaşı. Zeytin salatası ile de ünlü. Adres: Emniyet Cd. 7 A, Hamidiye Mahallesi, 63300 Şanlıurfa Merkez Tel: 90 414 315 04 44 Konum için tıklayın.

👉  Sembol Ocakbaşı

Terbiyesiz tavuk, ciğer ve özellikle de kuşbaşı çok seviliyor. Adres: İpekyol Mh. İpekyol Cd. Haliliye 63100 Tel: 90 414 315 86 86 Konum için tıklayın.

Kelle Paça

Fotoğraf Kaynak: Mhmt Dm / Foursquare

Oldukça etsever bir şehir olarak Şanlıurfa’da sakatatın da hasını bulabileceğiniz garanti. Mumbar (bumbar) dolması, kızartması, kelle paça, tirit ve büryan gibi belki biraz ağır ve her zevke hitap etmeyecek ama gece gece mide kazıntısına bire bir oldukları su götürmez bir gerçek olan lezzetler bulabilirsiniz.

Şanlıurfa’da Kelle Paça Nerede Yenir?

👉 Kırmızı Et Lokantası

Gece yarısı karnınız kelle paça, beyran, tirit, mumbar gibi her damak zevkine uymayan ama sevenleri için dünyanın en güzel yemekleri olabilecek lezzetler çekerse Şanlıurfalı gececilerin favori mekanı Kırmızı. Adres: Yenişehir Mh. M.Akif Ersoy Cd. 235. Sk. Haliliye 63100 Tel: +90 414 315 19 99 Konum için tıklayın.

Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa’da herhangi bir yemeğin finali genelikle akıtmanın şerbetli ve içi ceviz dolgulu hali olan şıllık tatlısı ile yapılıyor. Şıllık tatlısının “iddialı” ismine aldanıp hem arkasında akılda kalıcı bir hikaye hem de lezzet anlamında pek de aman aman bir şey ummayın. Zira ismi Kürtçe’de ıslak, sulu gibi anlamlara gelen Şileki kelimesinden geliyormuş. Yani zamanla evrile evrile bu ismi almış. Lezzet olarak da bizce gerek billuriye gerekse kadayıf onu cebinde sallar ama yine de Şanlıurfa’ya gelmişken Türkiye’nin en edepsiz tatlısını denemden dönmek olmaz.

Şanlıurfa’da Şıllık Tatlısı Nerede Yenir?

👉  Gülhan Restoran

Gülhan Restoranı Şanlıurfa’nın esnaf lokantası olarak düşünebilirsiniz. Başta şıllık tatlısı çok seviliyor ama onun dışında sulu yemeklerden, çiğköfteye, Şanlıurfa çorbalarından kebablarına diğer tüm Şanlıurfa yemeklerini de tadabileceğiniz bir yer. Adres: Bahçelievler Mahallesi, Atatürk Blv. No:32, 63600 Siverek/Haliliye Tel: (0414) 313 33 18 Konum için tıklayın.

Billuriye

Billuriye ve kadayıf, Şanlıurfa’nın Şıllık’tan sonraki diğer ünlü tatlıları. Kadayıf, bildiğiniz şetbetli, içi fıstıklı tel şehriyeden yapılıyor. Billuriyeyi de tel kadayıfın kare kesilmiş, içindeki fıstık yoğunluğundan yeşil renge dönmüş, gül suyu ile tatlandırılmış ve daha kıtır hali gibi düşünebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Billuriye Nerede Yenir?

👉  Şanlı Miroğlu Kadayıf & Billuriye

Miroğlu bu yeme de yanında yat ikiliyi tadabileceğiniz Şanlıurfa’daki en iyi yer. Üstelik yaz aylarında yanına bir top da dondurma kondurup tatlıları taçlandırıyorlar ama yazık ki kışın dondurma olmuyor. Şanlıurfa sınırlarında bulabileceğiniz en iyi künefe de burada. Adres: Emniyet Cd. 376. Sk. Bulvar Apt. 63200 Tel: +90 414 314 14 14 Konum için tıklayın.

Baklava

Fotoğraf Kaynak: 〽️ K a h r a m a n / Foursquare

Kesinlikle katılıyoruz baklavanın hası Gaziantep’te yenir. Ama Gaziantep’in en yakın komşusu Şanlıurfa’da da baklavasına şans verebileceğiniz yerler var. Antep’te nerede yiyelim derseniz: Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir

Şanlıurfa’da Baklava Nerede Yenir?

👉  Üstüneller Baklava

1989 yılından beri Şanlıurfa’nın en iyi baklavacısı. Özellikle kare baklavası ve fıstık deryası adlı içi iri fıstıklı baklavası yok satıyor. Adres: Kanberiye Mh. Şube Çıkmazı Sk. No:8 63100 Tel: +90 414 315 96 69 Konum için tıklayın.

Şanlıurfa Kahvecileri

Fotoğraf Kaynak: Ahmet Çırak / Foursquare

Şanlıurfa’da ne içilir sorusunu cevabı Gaziantep’te olduğu gibi değişmiyor. Menengiç kahvesi! Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen menengiç yani halk arasındaki adıyla çitlembik ağacının saçma büyüklüğündeki meyveleri kahve çekirdeği gibi kavrulup genellikle sütle pişirilip kahve gibi servis ediliyor. Aslında mırrasıyla ünlü şehrimiz Mardin ama bu bölgede de Mardin gibi Arap kültürü oldukça hayatın içine işlemiş olduğundan mırra da menülerde sıklıkla karşınıza çıkacak bir başka kahve türü. En baba kahve severler için bile oldukça yoğun ve acı.

Şanlıurfa’da Kahve Nerede İçilir?

👉  Gümrük Han

Gümrük Han için Şanlıurfa’nın Tahmis Kahvesi diyebiliriz. Burası Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalma bir kervansaray. Şimdilerde avlusundaki çay bahçeleri ile menengiç (çitlembik), mırra veya klasik Türk kahvesi içmelik, nostaljik bir kahve molası mekanı. Konum için tıklayın.

👉  Seyir Tepesi Cafe

Yemekten sonra çay-kahvenizi içebileceğiniz Balıklıgöl’e tepeden bakan, seyir terası misali manzaralı cafe. Fakat buranın olayı gece yanan ışıklarla ışıldayan şehir silüeti. Adres: Göl Mahallesi, 2864. Sk. No:9, 63210 Şanlıurfa Merkez Tel: +90 414 314 15 32 Konum için tıklayın.

Şanlıurfa’da Kahvaltı

Fotoğraf Kaynak: Sarper Sari / Foursquare

👉  Köprübaşı Kahvaltı Salonu

İsot reçelli, bal kaymaklı, katmerli serpe kahvaltısıyla Şanlıurfa’nın salaş ama en sevilen kahvaltı salonu. Ambiyans beklemeyin. Klasik bir Urfa kahvaltısını deneyimleme gözü ile bakın. Adres: Kamberiye, Melik Cabbar Cd. No:4, 63040 Haliliye Konum için tıklayın.

👉  Zahter Kahvaltı Salonu

Şanlıurfa’da uygun fiyata kahvaltı yapabileceğiniz en iyi yerlerden. Salçalı yumurtalı, taze tırnak pideli, ballı, kaymaklı serpme köy kahvaltısı meşhur. Adres: Kamberiye Mahallesi, Melik Cabbar Cd. 6 D, 63040 Merkez Konum için tıklayın.

👉   Nohutçu Seyit Usta

Şanlıurfa’da serpme kahvaltıya alternatif arayanlara Birecik’te meşhur nohut dürümcü Seyit Usta var. Adres: Meydan Mahallesi, 63400 Birecik Konum için tıklayın.

👉  Urfa Cevahir Han Restoran

Tarihi İpek Yolu üzerindeki bir hanın otel, restoran ve sıra gecelerinin düzenlendiği bir konuk evine dönüştürülmüş hali. Aslında Cevahir Han Restoran’ın kebablarından geleneksel Urfa yemeklerine her şeyi beğeniliyor ama özellikle içinde yok yok olan serpme kahvaltısıyla öne çıkıyor. Hafta içi ve Cumartesi saat 08.00 – 12.00 arası yöresel serpme kahvaltı, Pazar günleri ise saat 08.00 – 14.00 arası serpme kahvaltı hizmeti veriliyor. Adres: Kadıoğlu Mah. Vali Fuat Cad. No 5 Eyyubiye 63100 Tel: 90 414 215 93 77 Konum için tıklayın.

30 Comments

 1. Yazı gerçek bir rehber niteliğinde ,faydalı olacağına inanıyorum .Nisan ayında gideceğiz Urfa’ya .Dönüşte tekrar yorum yazmak istiyorum. Teşekkürler .

 2. Bu tür lezzetler genelde salaş mekanlarda daha iyi olur, ancak urfa için hem lezzetin zirvede olduğu, hem de mekanın nezihliğinin bir arada olduğu adres CİĞERCİ LÜTFİ. Karaköprü’de bulunan mekan gerçekten çok güzel, açık ve kapalı alanları mevcut, çocuklar için oyun parkı, çardaklar vs ne arasanız var.

 3. Balıklıgöl’den çarşıya girince gümrükhanın oraya çıkılıyor. Orada Paflar Ciğer var. Biz orada yedik yemekleri. Ciğer şiş, patlıcan kebabı ve tavuk şiş söyledik. Ortaya 3 meze getirdiler. Üçü de birbirinden lezzetliydi. Porsiyonlar da doyurucuydu. Kesinlikle tavsiye ederim.

 4. Merhaba koprubasi kahvalti salonu icin paylastiginiz linke tiklayinca, asil koprubasina cok yakin baska bir salonu gosteriyor, yanlislikla oraya gittik cok yanlis geldigimizi anladik. Burayi okuyanlari da uyarmak istedim

 5. Ciğer, yürek, kuşbaşı =>Kapaklı pasajının arkasında ciğerci osmana gidiniz.
  Patlıcanlı Kebab =>haşimiyede içeride “Köse” var oraya uğrayın yalnız saat 4te bitiyor haberiniz olsun.
  Bu dediğim yerlerde yediğinizi hiçbiryerde bulamazsınız.

 6. Nereye gideceksem önce sizin sayfanızı okuyup yonleniyorum emeğinize sağlık teşekkürler paylaşımlarınız için

 7. 3 gece 4 gün Gaziantep ve Urfa gezisi yaptım. Gerçekten çok güzel yerler, gidip görmeyi herkese tavsiye ederim. Ancak yemek konusunda ne yazık ki meşhur olmuş yerler fiyatları çok abartmışlar özellikle imam çağdaş, koçak gibi yerler. Burda vereceğiniz parayla istanbulda da aynı lezzeti bulabilirsiniz. Bu konuda tek başarılı bulduğum şey Birecikteki Cevdet Usta’da yediğim haşhaş kebabıydı. Hem uygun fiyatlı hem de çok lezzetliydi orayı kesinlikle tavsiye ederim.

  1. Cevahir Han’a Cumartesi sabahı gittik, yöresel kahvaltı yeriz umuduyla ve hiç memnun kalmadık. Yöresel sayılabilecek sadece iki ürün söyleyebilirim: helvaya benzeyen lezzetli bir şey ve fırında patlıcan-biber. Fiyat kişi başı 95lira, bence haketmiyor. İki kişilik masaya getirilenler ile dört kişilik masaya getirilenlerin miktarı aynı, ilginç. Zira patates ve sebze kızartmalı dişimin kovuğuna anca yetti.

 8. Merhaba. Ben de bir Urfalı olarak en iyi ciğerin Ciğerci Yusuf’ta yenebileceğini ve “kelle-paça” diye tanıttığınız yemeğin “tirit” olduğunu belirtmek isterim.

 9. Çok teşekkür ederim sayenizde gezme işinin ciddiyetini fark ettim ve gezerken sistemli hareket ediyorum

 10. tebrik ederim urfayı çok iyi analiz etmişsiniz bende bir urfalıyım ne yemek yiyebilirim diye düşünürken. verdiğiniz tüm bilgiledi okudum tam anlattığınız gibi

 11. 1.5 günlük urfa gezimizde bugün son günümüz sabah uyandım çocuklar uyurken urfa gezinizi okudum aslında bir çok bilgiyi zaten okumuştum ama sizden dinleyince bir an önce çıkıp başlamak hissi uyandı harikasınız

 12. Arkadaşlar harikasınız, ne güzel sizinle beraber geziyoruz yiyoruz içiyoruz. Sanki bizde oralarda o mistik havayı sizinle soluyoruz. O kadar güzel yazmışsınız ki diğer hiçbir yerden bilgi aramaya gerek yok. Lütfen böyle devam edin sizi seviyoruz. Gezmeleriniz bol olsun Allah kaza bela vermesin.
  Kuçak dolusu teşekkürler……

 13. urfayı anlatan pek çok site inceledim ve sizinki kadar doyurucusunu görmedim,teşekkürler

 14. Siteniz kısa tatil yapmayı düşünenler için çok güzel düşünülmüş teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir