SEVILLA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR – EN İYİ TAPAS BARLARI

Sevilla’da yemek keyif işi. Ama tam olarak bizimki gibi değil.

Yemek Anadolu’da emek işidir. Akşam yemeğinin hazırlıklarına sabah başlanır, ince ince kıyılır, saatlerce ağır ağır pişirilir, hamur kağıt inceliğine gelinceye kadar açılır falan ya, Sevilla’da çoğu zaman “ekmeğin üzerine iki dilim jamon koy gitsin” basitliğinde. 🙂

Çünkü odak yemeğin lezzetinden çok sosyalleşmenin ve paylaşmanın üzerinde. Haşla karidesi, koy yanına turşuyu, oldu mu mis gibi tapas. Kadehler tokuşsun, kalabalık olsun, onlardan mutlusu yok. Ve bu bulaşı. Her gün siz de o enerjinin bir parçası olmak istiyorsunuz.

O zaman hemen konuya gelelim:

Sevilla’da Ne Yenir

Kalbinizi kırarak başlıyoruz: Paella Endülüs’e ait bir yemek değil, Valencia’dan. Bu tabii burada yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez ama genelde paellacılar turist tuzağı mekanlar çıkabiliyor. Demedi demeyin.

Güzel haberse, burnununuzdan çıkana kadar tapa yiyecek olmanız. 🙂 Sevilla’da tadılması gereken tapa’ların başında sıcak sandviçler olan Serranito, balık kızartması Pescaito Frito, İspanyol sosisi chorizo‘nun yumurtalı hali Huevos a la Flamenca, yumurtalı ekmek Torrija, çeşitli kroketler ve deniz mahsülleri geliyor. Aynı zamanda gazpacho’nun da doğum yeri.

Aşağıda bunları yiyebileceğiniz tapas barları bulabilirsiniz.

Yerel Gibi Takılmak İçin Bilmeniz Gerekenler

1. Endülüs’teki Yemek Saatlerine Ayak Uydurun

Yemek zamanı, belki de İspanya’da ayarlamakta en zorlanacağınız şeylerden biri olacak. Bu ülkede, kahvaltılar da geç yapılıyor, öğle yemekleri de geç yeniyor ve  akşam yemekleri alıştığınızdan çok daha geç saatlerde yeniyor. İnanması güç ama burada yerel kahvaltı mekanları 10.30 hatta 11.00’den önce kapılarını açmıyor. İnsanlar işten çıkıp kısa bir kahvaltı yapıp işe geri dönüyorlar.

Öğle yemeği ise 14.00-16.00 saatleri arasında yeniyor. Sevilla’daki tapas barlarda, yerel halk, cruzcampo biraları eşliğinde lezzetli tapa’lardan atıştırıyor. Akşam yemeği için ise restoranların çoğu 20.00-20.30 30 saatleri arasında açılıyor ama 21.00 mekanların tam civcivli saati.

2. Tostada İle Güne Başlayın

Otelinizin açık büfesinin yanında ekmek üstü domates püresi biraz sade kalabilir ama kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet. Eğer domuz yiyorsanız, Sevilla usulü domuz yahnili tostada olan tostada de pringá‘yı deneneyebilirsiniz.

3. Yemek Öncesi Sosyalleşme Yollarını Öğrenin

Sevillalılar için, yemek öncesi vermut içerek sosyalleşmek en az yemeğin kendisi kadar önemli.

Vermut’u kısaca, bitki ve baharatla aromatize edilmiş, brendi gibi damıtılmış alkollü içeceklerle alkol oranı yükseltilmiş aperatif şarap olarak tanımlayabiliriz. Eskiden yaşlı leydilerin içkisi konumundayken, yeniden yorumlanan vermut İspanya’da kendi devrimini yaşıyor.

100 yıllık bir bar olan Álvaro Peregil’de geleneksel bir portakal şarabı vino de naranja veya limonata katılmış, buzla servis edilen kırmızı şarap bazlı bir içki olan tinto de verano içmek de bir klasik.

4. Öğlen İyi Yiyip, Akşam Tapas Yapın

“Tapa” kelime anlamı olarak İspanyolca’daki “kapak” demek. Eskiden insanlar, içkilerini sineklerden korumak, için üzerine tabak koyar kapatırmış. Zamanla tabaklara içkinin yanına aperitif olacak kanepeler, mezeler ve atıştırmalıklar konulmaya başlanmış ve bu bir gelenek halini almış.

Tapa’lar kolayca paylaşılabilen, ayak üstü yenebilir kolaylıkta basit atıştırmalıklar. Sevillalılar için akşam yemeklerinin sosyal yönü çok önemli. Tapa’lar ve tapa barlar da bunun en önemli bölümünü oluşturuyor. Özellikle de Sevilla’da yerel halka karışıp onlar gibi yemek yemek istiyorsanız bu tapas kültürüne ayak uydurmalısınız. Aşağıda Sevilla’da tapas gecesi yapabileceğiniz tapas barları verdik.

5. Masa Bulmayı Ummayın, Ayakta Atıştırın

Sevilla’da her yer dolup taşıyor. İyi tapacılarda bistro masası bile bazen bulunmuyor. İnsanlar yiyecek içeceklerini alıp sokağa taşıyorlar. Omuz omuza, sıkış tıkış ortamlarda, hatta ayakta yemek fikrinize kendinizi alıştırın. Elbette şehirde birçok uzun oturmalık klasik restoran da var ama yoğun bir barın canlı atmosferi çok daha burayı anlatan bir deneyim.

6. Canı Tatlı İsteyenlere La Merienda

Sevilla ve genel olarak İspanya, tatlıları ile tanınmıyor olabilir, ancak bu, ülkede tatlı işleri olmadığı anlamına gelmiyor! Burada ‘la merienda’  denilen bir akşam üstü çayı geleneği var. Sevilla’daki pastaneler, akşam üstü meriendacılarla dolup taşıyor.

1885’ten beri hizmet veren bir pastane olan La Campana, kentte lezzetli pastane işleri için ideal yer. Özellikle de torrijaları (şeker ve balla kaplı İspanyol usulü Fransız tostu) denemeniz gereken klasiklerden.

Bir de buraya gelene kada churros yemenin hayalini kurduğunuzu tahmin ediyoruz. Çok da haklısınız. Hafta içleri, churros çok tipik bir merienda seçeneği ancak hafta sonları churros özellikle brunch’lara eşlik ediyor. Şehirdeki en iyi churros, küçük ve tarihi bir bar olan Bar El Comercio’da yeniyor.

Sevilla’nın En Sevilen Tapas Barları ve Restoranları

Tüm İspanya’da bulabileceğiniz en iyi tapas barların Sevilla’da olduğu söylenir. Açıkçası biz Endülüs gezimiz boyunca yediğimiz en leziz tapaları Malaga’da yedik ama Sevilla tapa barlarının yaşam enerjisi, mutluluğu başka yerde yok. Aşağıda hem yemekleri, hem de sosyallikleri ile şehrin sevilen tapas barlarını bulacaksınız.

Bar Eslava ♡

Fotoğraf Kaynak: bins – Foursquare

Genellikle yerel halkın geldiği bir tapas bar. Ballı kaburgası ve sigarito’ları çok ünlü. Porsiyonlar küçük olduğundan birçok lezzeti tatma fırsatınız var. Akşam yemeği için 20.00 gibi gelmeye çalışın aksi takdirde uzun bir bekleyiş sizi bekler. Ayrıca hava izin veriyorsa, dışarıya masalar da atılıyor. Websitesi Adres: Calle Eslava, 3, 41002 Tel: +34 954 91 54 82 Konum için tıklayın.

Bodeguita Blanco Cerrillo

Fotoğraf Kaynak: Fernando Lemos Cristovam / Foursquare

Blanco Cerrillo Sevilla’daki en eski barlardan biri. Özellikle kızartma balık tapas’ları ile ünlü. Genellikle dışarıda kalan masaları hemen kapılmış oluyor. Adres: Calle José de Velilla, 1, 41001 Sevilla Konum için tıklayın.

Restaurante conTenedor

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/restaurante.contenedor

Restaurante conTenedor, şehrin en popüler restoranlarından. Duvarlarındaki tablolarla sanat galerisine benzer bir atmosferi var.  Slow Food felsefesi ile hazırlanmış Endülüs lezzetlerini bulabileceğiniz bir yer. Menüsünde, kurutulmuş uskumru, mantar ve ördekli pilav, ahtapot ve diğer deniz mahsülleri gibi seçenekler var. Websitesi Adres: Calle San Luis, 50, 41003 Tel:+34 954 91 63 33 Konum için tıklayın.

La Brunilda

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/LaBrunilda

Rezervasyon almadığından, akşamları kapısını açar açmaz önünde kuyruklar olan bir gastronomi mekanı. Sürekli değişen, tapas ve ana yemeklerden oluşan bir menüsü var. Izgara ahtapot, sığır filetosu ve mantar risotto harika. İdeali, saat 20.30’da kapılarını açmadan önce erkenden gelmek ve sıraya girmek. Adres: Calle Galera, 5, 41002 Tel: +34 954 22 04 81 Konum için tıklayın.

Bartolomea

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/bartolomeatapas

Yine Sevilla’daki harika bir tapas restoranlarından biri. Taze burrata salatası olağanüstü. Ördek göğüs, mantar risotto, ızgara ahtapot denemelisiniz. Porsiyonlar da normal tapas bar’lara kıyasla daha büyük. O yüzden büyük gruplar için de uygun. Adres: Calle Pastor y Landero, 10, 41001  Tel: +34 954 22 04 81 Konum için tıklayın.

La Traga

Fotoğraf Kaynak: www.eltraga.com

Burası da kusursuz hizmet veren lüks bir füzyon tapas barı. Mutlaka rezervasyon yaptırın. Tapa’ların hiçbiri hayal kırıklığına uğratmıyor. Tütsülenmiş somonu özellikle öne çıkıyor. Adres: Calle Águilas, 6, 41004  Tel: 34 691 88 54 27 Konum için tıklayın.

Asador El Rezón

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/AsadorElRezon

Sevilla’ya 20 dakika mesafede bulunan bir başka Endülüs şehri olan La Puebla del Río’da bulunan bir aile lokantası. Mekanın “arroz con pato” adlı pilavla ördek etinden oluşan bir spesiyali var onu mutlaka denemelisiniz. Adres: C. Blas Infante, s/n 41130 La Puebla del Río Tel: +34 955 77 18 06 Konum için tıklayın.

Mamarracha

Fotoğraf Kaynka: mamarracha.es/en

Mamarracha aslında Sevilla’da bir tapas bar zinciri. Ama çok başarılı bir zincir. Hangi şubesine giderseniz gidin memnun ayrılacağınız bir seçenek. Huevos rancheros’tan risotto’ya değişen bir menüye sahip. Ancak menüde bol miktarda kömür ateşinde pişen balık ve et seçeneği de sunuyor. Websitesi Adres: Calle Hernando Colón, 1, 41004 Tel: 34 954 22 99 45 Konum için tıklayın.

El Rinconcillo

Fotoğraf Kaynak: www.elrinconcillo.es/en/home

1670’de kurulmuş taverna, tüm İspanya’daki en eski taverna. Elbette sırf bu yüzden ve otantik atmosferi nedeniyle çok turistik bir yer. Üst kat normal yemek alanı ama alt kat bir şaraphane gibi işliyor. Sadece ortamını görmek için bile gidilir ama hızlı bir öğle atıştırması için de ideal. Çok ilginç bir hesap tutma yöntemi var. Verilen siparişlerin ücreti ahşap masa üzerine tebeşirle yazılıyor. Hesap ödenince ıslak süngerle siliyorlar. Spesiyali nohutlu ıspanak. Websitesi Adres: Calle Gerona, 40, 41003 Tel: +34 954 22 31 83 Konum için tıklayın.

La Chunga

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/lachungatapas

Ciğer mousse, mantarlı trüflü kroket ve sarımsaklı karides kroket gibi yaratıcı ve eğlenceli tapa’ları olan modern bir tapas bar. Risotto’su da çok seviliyor. Adres: Calle Arjona, 13, 41001 Tel: +34 955 18 08 44 Konum için tıklayın.

Torres Y García

Fotoğraf Kaynak: torresygarcia.es

Rustik Avrupa ve İspanyol mutfağı sunan bir gastropub. Tapa’ların dışına çıkıp biraz daha klas şeyler tatmak isterseniz akşam yemeği için ideal. Adres: Calle Harinas, 2, 41001 Tel: +34 955 54 63 85 Konum için tıklayın.

La Linterna Ciega

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/lalinternaciega

Daha çok İtalyan tapa’ları bulabileceğiniz bir tapas bar. Özellikle tortillası, pomodorolu Toskana ekmeği ve gnocchi çok başarılı. Adres: Calle Regina, 10, 41003 Tel:+34 854 52 10 21 Konum için tıklayın.

Bodega Santa Cruz

Fotoğraf Kaynak: Xabi Mp / foursquare

Dışarısındaki sütunlar nedeniyle Las Columnas diye adlandırılan, Sevilla Katedrali’ne 200 metreden daha az bir mesafede olan bu bodega, geleneksel tapas sunuyor. Çok lokal bir mekan. Ayak üstü bir şeyler içip tapas atıştıran insanlarla dolu oluyor. O yüzden masaya oturmayı beklemeyin. Özellikle ballı kızarmış patlıcan en çok sevilen tapa’lardan. Adres: Calle Rodrigo Caro 1 Tel: +34 954 21 16 94 Konum için tıklayın.

Pitacasso

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Lezzetli pita ekmeği arası falafel yiyebileceğiniz vejetaryen bir restoran. İsterseniz al götür de yapabiliyorsunuz. Adres: Plaza Calderón de la Barca, Calle Feria Konum için tıklayın.

El Pinton

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/-El-Pinton

El Pinton, Sevilla’nın merkezindeki en iyi restoranlardan biri olarak görülüyor. Genel olarak Akdeniz mutfağı sunan restoran Giralda Kulesi’ne çok yakın. Heme tapa’ları hem de ana yamekleri çok başarılı. Geniş bir şarap menüsü de var. Çok şık bir atmosferi olduğunu da söylemeliyiz. Adres: C. Francos, 42 41004 Tel: +34 955 07 51 53 Konum için tıklayın.

La Azotea

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/azotea.sevilla

Sevilla’da dört şubesi bulunan bir tapas bar ama gastronomi dünyasının duayenleri tarafından şehrin en iyilerinden olarak nitelendiriliyor. Hangi şubesine giderseniz gidin memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Adres: Calle Conde de Barajas, 13, 41002 Tel:+34 955 11 67 48 Konum için tıklayın.

Las Golondrinas 1

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/barlasgolondrinastriana

Triana bölgesindeki en iyi tapas bar’lardan. Hem çok popüler hem de lokal bir yer. Geleneksel tapas seçenekleri sunuyor. Havuç ve turpların bile en lezzetli hallerini bulabiliyorsunuz. Mantar ve jambonlu seçenekler de favorilerden. Adres: Calle Antillano Campos, 26, 41010 Tel: +34 954 33 16 26 Konum için tıklayın.

Restaurante Al Aljibe

Fotoğraf Kaynak: Felix Arntz / Foursquare

Alameda de Hercules bölgesindeki en iyi tapas barlarından biri. Mekan, Alameda’ya bakan romantik ve tenha bir birinci kat terasının yanı sıra sadece birkaç masalı özel bir çatı terasına da sahip. Tapa’ları oldukça seviliyor. Akşam için rezervasyon yaptırmakta fayda var. Adres: Plaza, Alameda de Hércules, 76, 41002 Tel: +34 954 90 05 91 Konum için tıklayın.

El Paseillo

Merkezde, şehrin karakteristik sokaklarını kendine fon almış küçük bir restoran. Çok nazik bir personeli, çok çeşitli tipik Endülüs yemekleri ve büyük porsiyonlar bulabileceğiniz bir adresi. Küçük, orta ve büyük olarak üç farklı porsiyon arasından seçim yapabiliyorsunuz. Ağırılıklı olarak deniz ürünleri olan bir menüsü var. Adres: Calle Gral. Polavieja, 4, 41004 Tel: +34955386662 Konum için tıklayın.

El Restaurante Canabota

El Restaurante, Michelin rehberi tarafından bir yıldız ile değerlendirilmiş bir restoran. Restoranın iki önemli şefi var Marcos Nieto ve Rafa Garcia. 2016’da açılmış. Deniz ürünleri konusunda iddialılar. İsterseniz masalarda oturabilirsiniz ama barda oturması da bir o kadar keyifli. Her şeyi gözünüzün önünde yapıyorlar. Üç farklı tadım menüsü denenebilir ama tercih etmezseniz de Izgara İstiridye bizim önerilerimizden. Menü elbette güncelleniyor. Öğle yemeği servisi 13.30-15.00 arasında ve akşam yemeği 19.30-22.00’de. Rezervasyon ise şart. Konum için tıklayın.

La Barra de Cañabota

La Barra de Cañabota, aynı isimde ve önerdiğimiz Michelin yıldızlı şeflerin tapas barı ve yine Michelin’ın öneri listesinde yer alıyor. Restorana göre çok daha salaş bir yer. Yine zarif mobilyalar ve aydınlık bir yerle karşılaşıyorsunuz. Bar detayı burada da korunmuş, dediğimiz gibi hem ürünleri görmenizden hem de gözünüzün önünde bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorlar. Bizce barda oturmak en keyifli alanı. Deneyebileceğiniz birden çok tapas bulunuyor elbette ama seçenekler aşırı tutulmamış ve güncelleniyorlar. Rezervasyon yine şart. Pazar ve pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde 12-17.00 ve 20-00.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Konum için tıklayın.

Restaurante Jaylu

Restaurante Jaylu, beyaz örtüleri ve ahşap sandalyeleriyle klasik bir yer. Deniz ürünleri konusunda da yine klasikler diyebiliriz. Mekan 1967’de başlayan bir aile projesi aslında. İspanya’nın farklı noktalarındna gelen deniz ürünlerini tazelik dönemlerine göre yıllardır misafirlerine sunuyorlar. Rezervasyon yaptırmak önemli çünkü yer bulmak zor olabiliyor. Pazartesileri kapalı. Diğer günlerde öğle servisi 13-16.3’da ve akşam yemeği 20-23.30 arasında. Konum için tıklayın.

Bar Casa Morales

Bar Casa Morales, tarihi dokusunu kaybetmemiş bir tapas barı. İçerde ahşap masa ve sandalyelerde oturmak keyifli. Duvarlarda ahşap vitrinler şaraplarla dolu. Tapas için bir tezgahta konulabilecek mezelerin bazılarını görebiliyorsunuz. Çok kalabalık olabiliyor, biraz bekleyebilir ya da ayakta kalabilirsiniz ama buna değiyor. Maalesef doluluğa rağmen rezervasyon almıyorlar. Keyifli atmosfer Pazar günleri kapalı. Diğer günlerde 12.30-23.30 arasında uğrayabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Sevilla Kafeleri

La Cacharrería de Sevilla

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/lacacharreria

La Cacharrería, Sevilla’da kahvaltı için en iyi yerlerden biri. Ev yapımı kekleri, birçok farklı brunch seçeneği sunan mekanda meyve salatası, gevrek ve yoğurt gibi farklı şeyler de var. Kahvaltının yanı sıra, öğle atıştırması veya akşam bir şeyler içmek için de Sevilla’nın en iyi kafelerinden biri. Sadece hem yerli halk hem de turistler tarafından sevildiğinden, kapısında masa beklemeniz gerekebileceğini unutmayın. Özellikle hafta sonları uzun kuyruklara hazır olun. Adres: Calle Regina, 14, 41003 Tel: +34 954 21 21 66 Konum için tıklayın.

El Viajero Sedentario

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/viajerosedentario

Kahve tatlı molası verebileceğiniz bir kitap cafe. Ağaç gölgesinde oturabileceğiniz küçük bir bahçesi de var. Fonda caz müziği, masanızda bol çikolatalı bir turta ve kahveye kim hayır diyebilir ki? Adres: Alameda de Hércules, 77, 41002 Tel: +34 677 53 55 12 Konum için tıklayın.

La Dulcería Manu Jara

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/DulceriaManuJara

Sevilla’daki en iyi kek ve hamur işlerini yapan yer Manu Jara Pastanesi. Normandiya tereyağı ile yapılmış kruvasanları  mevsimsel paskalya ürünleri, sızma zeytinyağı ile yapmış bizcocho’ları bir harika. Adres: Calle Pureza, 5, 41010 Tel: +34 675 87 36 74 Konum için tıklayın.

Bar El Comercio

Fotoğraf Kaynak: Patrick Meson / Foursquare

Şehirdeki en iyi churros’u bulabileceğiniz cafe. Şehrin yerelleri ile kahvaltı edebileceğiniz bir yer. Adres: Calle Lineros, 9, 41004 Sevilla, İspanya Tel: +34 954 22 82 56 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir