BOL ÖDÜLLÜ ŞEHİR SİBİU / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

Sibiu’yu Özel Yapan Ne?

Kısaca, şehrin estetik Alman mirasını alıp, stil ve keyifle harmanlayan öğrenci nüfusu. Alman kültürü o kadar yerleşmiş ki, Oktoberfest Sibiu’nun en çoşkuyla kutlanan etkinliği ve yılın en beklenen günü. Bizim Oktoberfest maceramızı buradan okuyabilirsiniz.

Sibiu, Transilvanya’da Alman Saksonların kurmuş olduğu 7 şehirden (Siebenburgen) en zengini ve en büyüğü. 1940’lara kadar nüfusun büyük çoğunluğu Almanmış. Bu şehrin kültürünü ve mimarisini tamamen bu Alman mirası şekillendirmiş. 1920’de ilk üniversite açıldığından bu yana şehirde önemli bir öğrenci nüfusunu var. Buraya kültür & sanatın Romanya’daki en büyük kalesi deniyor. 2007’de de Lüksemburg ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Sakson mimarisinin içine yerleşmiş tatlı restaurant ve cafeler, akşamları gençlerin doluştuğu publar şehre dinamizm getirse de, sokaklarda genel olarak huzur hakim. Forbes Dergisi tarafından da Avrupa’nın en huzurlu 8. kenti seçilmiş.

Şehri, platonun üstü ve etekleri olmak üzere iki katlı bir yerleşim gibi düşünebilirsiniz. Eteklerde ortaçağdan kalma evler, platoda 1600-1800ler arası yapılan binalar var. Şehir tam bir yaya-dostu. İki kat arasındaki merdivenleri inip çıkarak yüzyıllar arasında dolaşmak, bohem cafelerinde es vermek süper keyifli.

Sibiu, Romanya’nın meşhur dağları Fagaraş Dağları’na 20 km uzaklıkta ve Transfagaraşan yolu öncesinde ya da sonrasında uğrayabileceğiniz güzel bir destinasyon. Transfagaraşan‘ı mutlaka planlarınıza almanız lazım.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimiz tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

sibiu-romanya-sokak

Sibiu Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Sibiu’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Transilvanya’ya uçakla gelecekseniz Romanya’nın başkenti Bükreş’e ineceksiniz. Türkiye’den direkt uçuşlar Otopeni Havalimanı’na var. Bükreş’ten sonra Romanya’daki diğer yerlere ulaşım için önereceğimiz iki seçenek ise araba kiralama veya tren. Her şekilde uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz. Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Sibiu’da Seçtiğimiz Oteller & Evler

Sibiu’da otelden çok pansiyon olduğunu fark edeceksiniz. Hepsi tertemiz ve son derece bakımlı yerler, hepsinde internet var. Burada bulabileceğiniz birkaç seçeneği sizler için ekledik:

Hilton Sibiu $$

Yüksek bütçe otelleri arasında Sibiu’daki en iyi seçenek. Havuzu ve saunası da olan spa alanı var. İncelemek için TIKLAYIN.

Exclusive Hotel & More $$

Sibiu’da orta bütçeli seyahat edenler için en iyi seçeneklerden biri. Kahvaltı dahil. İncelemek için TIKLAYIN.

Casa Timpuri Vechi $

Sibiu’nun ana meydanında, uygun fiyatlı ama güzel bir seçenek. Fiyatlara kahvaltı dahil değil. İncelemek için TIKLAYIN.

Chic Central Studio $

Toplam 2 kişilik, wifi erişimi olan, tv, mutfak ve banyosu bulunan, modern bir daire seçeneği. Tek seyahat edenler ve çiftler için ideal. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantıdan Sibiu’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Sibiu’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Araba kiralamak şart değil, turistik olan her yere otobüs veya trenle ulaşım var. Ama araba insana çok büyük özgürlük ve rahatlık sağlıyor. Biz araba kiralamanızı tavsiye ederiz, bir sürü avantajı var: Turistik kalıplardan çıkıp, ülkenin kalbine gitme şansı, ana yollardan değil de ara yollardan giderken müthiş doğa ve insan manzaralarıyla karşılaşma, efsane Transfagaraşan yolunu yapma gibi…

– Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Sibiu’da Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Piața Mare
 2. Demir Köprü

Yeme-İçme

 1. Crama Sibiul Vechi
 2. Old Lisbon Sibiu

① Piata Mare

sibiu-sokak-adam-bank-romanya

Eski şehrin ana meydanı Piata Mare yani Büyük Meydan. Ortaçağ’da pazarların kurulduğu yer de burası, idamların gerçekleştirildiği yer de. Buradaki 13.Yüzyıldan kalma Konsey Kulesi’nin tahıl ambarı, yangın gözetleme kulesi, geçici hapishane, botanik müzesi olmak gibi zaman içinde birçok fonksiyonu olmuş. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

② Demir Köprü

sibiu-gece-demir-köprü
Demir Köprü olur da çöker diye sımsıkı tutunuyoruz 😉

1859 tarihli köprü tüm Romanya’nın en eski demir köprüsüymüş. Demire dönüştürülmeden önce de köprü tahtaymış. Bu köprünün bir diğer adı da Yalancılar Köprüsü. Tahta olduğu zamanlarda bu köprüde üçkağıtçı tüccarlar ve aşklarının sonsuza kadar süreceğini iddia eden çömez aşıklar buluştuğundan ismi Yalacılar Köprüsü’ne çıkmış. Efsanaye göre üzerinde yalan söylenirse köprünün çökeceğine inanılıyormuş. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

③ Merdivenli Sokakları

sibiu-sokak-geçit

Sibiu’nun sur içi bölgesi çok da düz ayak değil. 13.Yüzyıldan kalma merdivenli pasajların ve arkların olduğu çok güzel renkli sokakları var. Tüm bu sokakları gezmenin en ideal yolu kısa bir rehberli yürüyüş turuna katılmak. Sibiu sokaklarında iki saatlik rehberli yürüyüş turuna bilet almak için tıklayın.

Sibiu’da Yeme-İçme

sibiu-yemek-restoran

Crama Sibiu Vechi

Hem şarap mahzeni hem restoran olan Crama Sibiu Vechi, Sibiu’nun en otantik yeri. Romanya mutfağının geleneksellerini tatmak için ideal mekan. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Old Lisbon Sibiu

Old Lisbon Sibiu uluslararası klasik tatlar arayanlar için ideal. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Sibiu’nun Tarihi

sibiu-gece-sokak-romanya

12. Yüzyıl’da eski Roma köylerinden biri olan Cibinium’un yerinde kurulan Sibiu, diğer Sakson şehirlerinde olduğu gibi yüksek duvarlar ve 39 kuleyle korunan bir ticaret ve zanaat şehriymiş.
Sibiu’nun bir başka özelliği de Romanya’daki ilk hastanenin, okulun, kütüphanenin ve eczanenin burada açılmış olması.

Eski adı Hermannstadt olan şehir, 1. Dünya Savaşı sonrasında Avusturya-Macaristan ayrılınca Romanya’da kalmış ve 1919 yılında Sibiu ismini almış. Diğer Alman şehirlerinde olduğu gibi 2. Dünya Savaşı sonrası şehrin asıl kurucuları olan Almanlar buradan göç etmek zorunda kalmışlar.

3 Comments

 1. Merhaba,

  Seyahatlerde yanıma alabileceğim hafif, taşıması kolay bir tripod arayışındayım. Acaba siz hangi markayı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz?

  Sevgiler,

  1. Selen selamlar,

   Bir hafif tripodumuz var sadece kamerayı üstünde tutmayı becerebilen yıllar önceden kalma. Bir de Benro’muz var video çekimleri için. Ayaklar aero 4, kafa s4 modeli. Videolarda pan ve tilt yapmak için iyi ama ağır. Açıkçası arabasızsak tercih etmiyoruz Benroyu. Çekimlerimizin %95’i elde.

   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir