BOL ÖDÜLLÜ ŞEHİR SİBİU / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

SİBİU’YU ÖZEL YAPAN NE?

Kısaca, şehrin estetik Alman mirasını alıp, stil ve keyifle harmanlayan öğrenci nüfusu. Alman kültürü o kadar yerleşmiş ki, Oktoberfest Sibiu’nun en çoşkuyla kutlanan etkinliği ve yılın en beklenen günü. Bizim Oktoberfest maceramızı buradan okuyabilirsiniz.

Sibiu, Transilvanya’da Alman Saksonların kurmuş olduğu 7 şehirden (Siebenburgen) en zengini ve en büyüğü. 1940’lara kadar nüfusun büyük çoğunluğu Almanmış. Bu şehrin kültürünü ve mimarisini tamamen bu Alman mirası şekillendirmiş. 1920’de ilk üniversite açıldığından bu yana şehirde önemli bir öğrenci nüfusunu var. Buraya kültür & sanatın Romanya’daki en büyük kalesi deniyor. 2007’de de Lüksemburg ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Sakson mimarisinin içine yerleşmiş tatlı restaurant ve cafeler, akşamları gençlerin doluştuğu publar şehre dinamizm getirse de, sokaklarda genel olarak huzur hakim. Forbes Dergisi tarafından da Avrupa’nın en huzurlu 8. kenti seçilmiş.

Şehri, platonun üstü ve etekleri olmak üzere iki katlı bir yerleşim gibi düşünebilirsiniz. Eteklerde ortaçağdan kalma evler, platoda 1600-1800ler arası yapılan binalar var. Şehir tam bir yaya-dostu. İki kat arasındaki merdivenleri inip çıkarak yüzyıllar arasında dolaşmak, bohem cafelerinde es vermek süper keyifli.

Sibiu, Romanya’nın meşhur dağları Fagaraş Dağları’na 20 km uzaklıkta ve Transfagaraşan yolu öncesinde ya da sonrasında uğrayabileceğiniz güzel bir destinasyon. Transfagaraşan‘ı mutlaka planlarınıza almanız lazım.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimiz tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

 

sibiu-romanya-sokak


TARİHİ

12. Yüzyıl’da eski Roma köylerinden biri olan Cibinium’un yerinde kurulan Sibiu, diğer Sakson şehirlerinde olduğu gibi yüksek duvarlar ve 39 kuleyle korunan bir ticaret ve zanaat şehriymiş.
Sibiu’nun bir başka özelliği de Romanya’daki ilk hastanenin, okulun, kütüphanenin ve eczanenin burada açılmış olması.
Eski adı Hermannstadt olan şehir, 1. Dünya Savaşı sonrasında Avusturya-Macaristan ayrılınca Romanya’da kalmış ve 1919 yılında Sibiu ismini almış.
Diğer Alman şehirlerinde olduğu gibi 2. Dünya Savaşı sonrası şehrin asıl kurucuları olan Almanlar buradan göç etmek zorunda kalmışlar.

sibiu-gece-sokak-romanya

 


GÖRÜLECEK YERLERİ

① Piata Mare

Eski şehrin ana meydanı Piata Mare yani Büyük Meydan. Ortaçağ’da pazarların kurulduğu yer de burası, idamların gerçekleştirildiği yer de. Buradaki 13.Yüzyıldan kalma Konsey Kulesi’nin tahıl ambarı, yangın gözetleme kulesi, geçici hapishane, botanik müzesi olmak gibi zaman içinde birçok fonksiyonu olmuş.

sibiu-sokak-adam-bank-romanya

② Demir Köprü

1859 tarihli köprü tüm Romanya’nın en eski demir köprüsüymüş. Demire dönüştürülmeden önce de köprü tahtaymış. Bu köprünün bir diğer adı da Yalancılar Köprüsü. Tahta olduğu zamanlarda bu köprüde üçkağıtçı tüccarlar ve aşklarının sonsuza kadar süreceğini iddia eden çömez aşıklar buluştuğundan ismi Yalacılar Köprüsü’ne çıkmış. Efsanaye göre üzerinde yalan söylenirse köprünün çökeceğine inanılıyormuş.

sibiu-gece-demir-köprüDemir Köprü olur da çöker diye sımsıkı tutunuyoruz 😉

③ Merdivenli Sokakları

Sibiu’nun sur içi bölgesi çok da düz ayak değil. 13.Yüzyıldan kalma merdivenli pasajların ve arkların olduğu çok güzel renkli sokakları var.

sibiu-sokak-geçit

 


YEME-İÇME

Cafe
Cafeneaua din Librarie, son zamanların popüler tarzıyla hem cafe hem de kitapçı olarak hizmet veriyor. Espresse ise kahve-tatlı ikilisini sevenlerin yeri.

Restoran
Old Lisbon Sibiu ve Pardon Café & Bistro uluslararası klasik tatlar arayanlar için idealler.

Lokal Mutfak
Hem şarap mahzeni hem restoran olan Crama Sibiu Vechi, Sibiu’nun en otantik yeri. Romanya mutfağının geleneksellerini tatmak için ideal mekan.

sibiu-yemek-restoranMahsen olduğu için biraz rutubet koksa da, Weinkeller şarapseverleri mutlu edecektir.


KONAKLAMA

Hilton Sibiu

Yüksek bütçe otelleri arasında Sibiu’daki en iyi seçenek. Detaylı bilgi & rezervasyon

Casa Timpuri Vechi

Sibiu’nun ana meydanında, uygun fiyatlı ama güzel bir seçenek. Fiyatlara kahvaltı dahil değil. Detaylı bilgi & rezervasyon

Exclusive Hotel & More

Sibiu’da düşük bütçeli seyahat edenler için en iyi seçeneklerden biri. Kahvaltı dahil. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Sibiu Otelleri ve Pansiyonları

Sibiu içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN