THAM LOT MAĞARASI, MAE HONG SON, TAYLAND

İçinden Nehir Geçen Tham Lot Mağarası

Mağaralara ve onların esrarengiz hikayelerine ilginiz varsa burası tam da size göre. Çünkü Kuzey Tayland’ın Mae Hong Son Bölgesi’ndeki Tham Lot mağarası, hala keşfedilmemiş yerleri ile gerçekten devasa ve büyüleyici bir mağara. Burası tarih severler için de cezbedici. Çünkü mağara mezarları ve mağaradan çıkan kalıntılar, prehistorik çağa kadar buradaki insan yaşamının izlerini taşıyor.

tham-lot

Bambu Sallarda Mağarada Gezmek

Kalker taşlı yapısı, dağdan geçen Nam Lang Nehri sularının aşındırmasıyla içinde devasa dikitler ve sarkıtların oluşmasına neden olmuş. Dağ boyunca bir bambu sala atlayıp buraları bu şekilde de keşfedebilme olanağınız var. Eğer mağaraya salla inmeyi tercih etmezseniz de buraya 1 km kadar bir yürüyüşle de ulaşabiliyorsunuz. İkinci seçenek biraz zaman alıcı ve eforlu ama Tham Lot Mağarası deneyimine değecek türden. Toplam uzunluğu 1600 metre olan mağaranın 600 metresine kadar akarsu giriyor. Gezi toplam 2 saat sürüyor.

bambu-sallar-tham-lot

Birçok yarasa ve ebabilin de yuvası. Eğer tam gün batımında mağaranın çıkışında olabilirseniz, binlerce ebabil ve yarasanın uyku vakti için evlerine yani mağaralarına dönüşlerini yakalayabilirsiniz.

tham-lot-magarasi-tayland

Mağara içinde buranın yerel insanları size rehberlik ediyor. Çünkü buraya rehbersiz girmek yasak. Bunun için 100-150 Baht gibi gerçekten komik bir rakam ödüyorsunuz. (Bir rehber en az 1 en fazla 3 kişiye rehberlik ediyor) Fakat yeteri kadar güzel bir İngilizce anlatım da beklemeyin deriz. Mağaraya girişte gaz lambası da kiralamak gerekiyor.

tham-lot-magarasi-salda

Kabaca mağaraya giriş-çıkış, rehber, gaz lambası, sal kirası hepsi toplam 400 Baht tutuyor. Eğer tek yön sal kiralarsanız da 300 Baht. Bu şekilde dışarıdan 20 dakikalık bir yol yürümeniz gerekiyor ama bunu sadece kuru sezonda (Kasım-Mayıs arası) yapabiliyorsunuz. Yağışlı sezonda mağaranın içinde de geziye kapanan bölümler olabiliyor.

tham-lot-magarasi-icinden

İyi haber! Burada kamp kurma olanağınız da var. Mağaraya çok yakın bir alanda olan ve mağaradan çıkan kalıntıların sergilendiği Tham Lot Nature Study Centre’ın yanında bir kamp alanı var.

Nasıl Gidilir?

Bizce burayı ve bu bölgeyi gezmenin en güzel yolu motor kiralamak. Üstelik burası dünyanın en meşhur motorsiklet yollarının birinin üzerinde. Biz bu rotayı ayıl bayıla yaptık, şiddetle de tavsiye ederiz: Mae Hong Son Loop

Otoyoldan gelirken, Tham Lot Mağarası Mae Hong Son Bölgesine yaklaşık 80 km uzaklıktaki Soppong bölgesinde. Soppong’da bulunan Pai’a sadece 40 dakika güneyde. Otobüsler sizi belli bir yere kadar getiriyor. Buradan sonra bir Songthaew’e binip devam ediyorsunuz. Pai bizim Tayland’da en beğendiğimiz yerlerden oldu. Burası hippilerin kurduğu, ormanın içinde, Tayland’daki başka hiçbir yere benzemeyen harika bir yer. Pai Gezi Rehberi yazımıza bakarsanız, baya heyecanlanırsınız diye düşünüyoruz. (Linkini aşağıda bulabilirsiniz)

tham-lot-magarasi-ici

Burada gelmişken başka ne yapılır?

40 dakika uzağınızdaki Pai’da yapılacak çok eğlenceli ve muzip şeyler var. Zaten yukarıda da dediğimiz gibi Pai’da bir gün geçirmenizi tavsiye ederiz. Oradaki aktivitelere bi göz atın. Belki onlara katılmak için gezinizi biraz daha uzatırsınız:

Pai Gezi Rehberi, Pai’da Ne Yapılır ve Pai Sirk Okulu‘na mutlaka tıklayıp fikir edinin!!

Tayland hakkında daha fazla bilgi için Tayland Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir