TİFLİS’TE NE YENİR, NEREDE YENİR? – AĞZININ TADINI BİLENLER BURAYA

Eğri oturalım doğru konuşalım: Her ne kadar İpek yolu güzergahı üzerindeki şehirlerden biri olduğundan Uzak Doğu, Orta Asya, Avrupa, Kafkasya, Slav, Anadolu mutfağından izler taşıyor olsa da bizce Gürcü mutfağı Türk mutfağının zenginliği ile yarışamıyor. Yine de bu bir Tiflis seyahatinde pek çok akılda kalıcı lezzet ile tanışmayacağınız anlamına gelmiyor.

Gürcü pidesi khachapuriden Gürcü mantısı Khinkaliye, Gürcü mutfağının öne çıkan lezzetlerini ve bunları nerede yiyebileceğinize dair tüyolarımızı bu yazımızda anlattık. Tiflis’ten önerdiğimiz mekanları ise Tiflis Yeme İçme Rehberi – En Güzel Restoranlar, Cafeler, Barlar yazımızda ayrıca listeledik. Daha fazla Tiflis yazısı Gürcistan Gezi Rehberi‘mizde.

Gürcü Pidesi: Khachapuri (Haçapuri)

Fotoğraf Kaynak: Yohan Marion / Unsplash

Khachapuri veya Türkçe adıyla Haçapuri, Gürcü mutfağının en ünlü yemeklerinden biri. Temelde bizdeki pide gibi düşünebilirsiniz. Mayalı bir hamuradan, sulguni ve/veya Imeruli peynirleri dolgulu şekilde yapılıyor. Yine bizdeki pide gibi bölgelere, kullanılan malzemelere ve şekle göre farklı versiyonları var. Hatta denilene göre Gürcistan’ın farklı bölgelerinden 50’den fazla Khachapuri türü varmış.

Bu versiyonlar arasından en ünlüsü, kayık şeklinde, çıtır hamur içinde bolca sulguni ve Imeruli peyniri, ortasında da kırılmış bir yumurta olan Adjarian khachapurinin bizdeki Trabzon pidesine çok benzer bir yapısı var. Diğer bir ünlü kachapuri türü olan Imeruli ise, bizdeki bazlamayı andırıyor. Daha yumuşak bir hamura ve düz bir şekle sahip. Ayrıca İmeruli peyniri kullanılıyor ve üzerine biraz da tereyağı sürülüyor. Üçüncü popüler khachapuri çeşidi ise Megruli. Megruli Khachapuri, İmeruli’den farklı olarak, üzerine biraz daha sulguni peyniri eritilmiş şekilde servis ediliyor.

Bahsettiğimiz khachapuri çeşitlerini neredeyse her yerde bulabiliyorsunuz çünkü bizdeki kebap gibi oldukça turistik de bir yemek. Gürcistan’da yerel halkın da günlük hayatının bir parçası olan khachapuri, sabah, öğle, akşam her saatte yemeye müsait bir lezzet.

Tiflis’te Khachapuri Nerede Yenir? 👉 Gunda: The Artisan Khachapuri Bakery

Khachapuri’yi şehrin her yerinde yiyebilirsiniz ancak biz onu Tiflis’in gastronomik bir değeri olarak ele alan, şehrin ilk artizan Khachapuri fırını Gunda’da yemenizi öneriyoruz. Mtatsiminda bölgesinde, küçük, şirin ve samimi bir işleme. Seçim konusunda tereddüt ederseniz çalışanları çok yardımcı. Tüm ürünler gözünüzün önünde taze taze yapılıp fırına veriliyor. Özellikle Adjarian khachapurisi çok güzeldi ama bir tür etli ekmek olan Lobiani de çok başarılıydı. Biz burada yediğimiz khachapuriyi şehrin genelinde yediklerimize göre çok daha beğendik. O nedenle de size çok nokta atışı bir öneri veriyoruz. Instagram Adres: 5 Besiki Square Tel: +995551500040 Konum için tıklayın.

Güncel Not: Ne yazık ki burası Şubat 2024’ten beri süresi belirsiz bir tarihe kadar kapalıymış 🙁 Açılırsa burada da güncelleme yaparız.

Gürcü Mantısı: Khinkali (Hinkal)

Fotoğraf Kaynak: Nadin Sh / Pexels

Khinkali veya Hinkal, oldukça iri boyutlarda yapılan, içi bol malzeme dolgulu, doyurucu, geleneksel Gürcü mantısı. Büyük olsa bile çatal bıçak kullanılarak değil alttan tutarak elle ısıra ısıra yenmesi makbul. Yalnız içi sulu bir yapısı olduğundan ısırırken yavaş olun yoksa üzerinizi batırırsınız. En klasik versiyonu içinde soğan, biber ve başta kişniş olmak üzere baharatlarla lezzetlendirilmiş sığır eti veya domuz eti olan versiyonu ancak çoğu yerde mantarlı, patatesli, peynirli gibi farklı versiyonları da var. Khinkali bizdeki mantı gibi yoğurtla servis edilmiyor. Ne kadar yemek isterseniz o kadar sipariş verebiliyorsunuz. Tanesi 1-2 Lari arasında değişiyor. Hemen hemen tüm restoranların menüsünde bulabilirsiniz ancak sadece khinkali yapan yerler bu konuda çok daha başarılılar.

Tiflis’te Khinkali Nerede Yenir?

👉 Cafe Daphna

 

Cafe Daphna, Tiflis’te khinkaliyi deneyebileceğiniz en güzel yerlerden. Biz etli, otlu etli, mantarlı ve patatesli seçenekleri denedik. En çok klasik olan etliyi beğendik. Burada yediğimiz khinkalinin yanında biraz da üzerine gezdirmemiz için yağlı bir sos geldi ama bu her yerde standart olarak yapılan bir sunum değil. Mekanın en önemli özelliği hamuruna kadar taze taze yapması. O nedenle de hem yapılması hem de pişmesi için en az 25 dakika kadar bekliyorsunuz. Ayrıca yoğun bir saatte gelirseniz yer bulmak da zor, kapısında beklemek durumundasınız. Adres: Dry bridge, 29 Atoneli St Instagram Tel: +995595690011 Konum için tıklayın.

👉 Asi Khinkali

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/asikhinkali

Chugureti bölgesinde, 6 masalı, küçük bir khinkali dükkanı. Instagram Adres: 19 Ushangi Chkheidze Street Tel: +995555555720 Konum için tıklayın.

👉 Klike’s Khinkali

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/KlikesKhinkali

Mtatsiminda bölgesinde, Tiflis’teki en iyi khinkali mekanlarından biri. Oldukça salaş bir yer. O kadar ki mekanın önüne geldiğinizde girişi nerede acaba oluyorsunuz. Instagram Adres: #1 Shio Chitadze St Tel: +995555411991 Konum için tıklayın.

👉 Pictograma

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/PictogramaTbilisi

Sadece khinkaliyi değil khinkalinin de içinde yer aldığı Gürcü mutfağı lezzetlerinin çıktığı bölge olan Hevsureti mutfağından başka yöresel seçenekleri de bulabileceğiniz bir restoran. Mahzeni andıran bir ortamı var. Instagram Adres: 31 Atoneli St Tel: +995595857187 Konum için tıklayın.

Geleneksel Gürcü Yemekleri

Geleneksel Gürcü yemekleri, genellikle çeşitli otların ve baharatların baskın olduğu, özellikle de kişniş, dereotu ve maydanoz gibi otların, çemen otu, kırmızı biber ve kimyon baharatların, ceviz ve nar gibi aroma yükselticilerin başrolde olduğu yemekler. Neredeyse tüm güveçlerde, çorbalarda, mezelerde ve et yemeklerinde hatta khinkalide bile taze veya kuru şekilde kişniş kullanılıyor. Bu durum kişnişin baskın tadını o kadar da sevmeyenler için sıkıntı yaratabiliyor. O nedenle eğer ki kişniş fanı değilseniz, sipariş vermeden önce yemeğin içinde kişniş olup olmadığını, varsa kişnişsiz versiyonu olup olmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca cevize alerjiniz varsa mutlaka ama mutlaka yemeklerde ceviz olup olmadığını sorun çünkü çoğu Gürcü yemeğinde veya yemeğin sosunda ceviz bulunuyor.

Tiflis’te restoranların menülerinde sıklıkla karşınıza çıkabilecek Gürcü lezzetlerinden bazıları şunlar:

Ajapsandali – Gebjalia

Ajapsandali: Gürcü türlüsü. Baharatlarla tatlandırılmış soğan, patlıcan, domates, havuç, biberin türlü gibi hazırlanıp kişniş ile servis edildiği vejetaryen bir seçenek.

Gebjalia: Megrelya bölgesine özgü haşlanmış sulguni peyniri ve yoğurtla yapılan bir meze.

Shkmeruli: Kişniş, sarımsak ve sütten oluşan bir sosta pişirilen tavuk yemeği.

Mtsvadi: Gürcü şiş kebabı. Marinasyondan geçirilmiş kuzu veya sığır etinin odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanıyor.

Lobio: Sarımsak, soğan, kişniş, ve diğer baharatlarla tatlandırılmış bir tür fasulye yahnisi. Güveç içinde geliyor.

Badricani Nigvzit – Ceviz Soslu Karnabahar – Lobio (Fasulye) Salatası

Badricani Nigvzit: Kızarmış patlıcan dilimleri arasına ceviz, kavrulmuş soğan ve çeşitli baharat karışımı konup dürüm gibi sarılmasıyla hazırlanan, üstünde nar taneleri ile servis edilen bir tür başlangıç.

Kharcho: Ceviz, baharatlar, pirinç ve sebzelerle yapılan bir kırmızı etli çorba / sulu yemek.

Chikhirtma: Terbiyeli tavuk çorbası.

Tashmijabi: Erimiş peynirli patates püresi. Kıvamı bizim kuymak ve muhlamamıza benziyor.

Fotoğraf Kaynak: Cottonbro Studio / Pexels

Pkhali: Genellikle ıspanak, pancar, fasulye ve patlıcan gibi sebzelerin ceviz, sirke, soğan ve sarımsakla tatlandırılmasıyla yapılan ezme türü meze.

Kubdari: İçi et dolgulu bir tür mayalı ekmek.

Lobiani: Fasulye dolgulu ekmek.

Satsivi: Ceviz soslu, Çerkes tavuğu gibi soğuk yenen bir tavuk yemeği.

Ghomi – Shkmeruli – Megruli Khachapuri

Ghomi: Samegrelo bölgesine ait, İtalyanların polentası gibi mısır lapasının Gürcü peyniri dilimleri ile servis edildiği bir ara sıcak.

Ponçiki: Gürcistan’ın bizdeki pişiye benzeyen, içine kakaolu krema veya reçel doldurulan hamur tatlısı.

Tiflis’te Geleneksel Gürcü Yemekleri Nerede Yenir?

Aslına bakarsanız Tiflis’teki çoğu restoranda klasik Gürcü lezzetlerini bulabilirsiniz. Tabii kimisinde en geleneksel haliyle kimisinde ise Avrupa mutfaklarının füzyonu şeklinde. Tiflis Yeme İçme Rehberi – En Güzel Restoranlar, Cafeler, Barlar yazımızda hem klasik Gürcü lezzetlerini hem de Gürcü mutfağına modern yorumlar getiren çok hoş mekanları bulacaksınız. Oraya göz atmayı unutmayın. Ayrıca Gürcü yemeklerini rehber eşliğinde nokta atışı mekanlarda tatmak isterseniz, 3,5 saat süren ve 10 farklı lezzet tattıran bu yürüyüş turunu da tercih edebilirsiniz.

Gürcü Bağları

Üzüm ve şarapçılık konusunda dünya literatüründe özel bir yere sahip olan Gürcistan, dünyanın en eski ve önemli şarap üreticilerinden biri sayılıyor. Çünkü bu topraklardaki şarap yapımının tarihi 8.000 yıldır süregelen üzüm yetiştiriciliğine dayanıyor. Bunu, arkeologların bölgede buldukları ve tarihleri MÖ 6.000’lere dayanan, üzüm çekirdekleri ve üzüm küspesi (posası) gibi şarap yapımına dair kalıntılardan anlıyoruz. Şu an Fransa gibi şatafatlı bir üne sahip olmasa da binlerce yıllık süregelen bu bağcılık tecrübesi onu üzümü şaraba çeviren dünyadaki ilk yerlerden biri yapıyor. Dahası Gürcistan halkı için çok önemli bir kültürel ve dini öneme de sahip olan Gürcü şarapları haliyle ülkenin geleneksel mutfağını da şekillendiriyor.

Fakat tüm bunların yanında Gürcü şaraplarını ayıran en önemli özelliği, bölgeye özgü üzümlerin halen daha antik tekniklerle yetiştiriliyor, hasat edilyor, fermente ediliyor ve yıllandırılıyor oluşu. Gürcistan’da şarap yapımı, geleneksel kırmızı kil çömlekler olan “qvevri” adlı büyük toprak kaplar kullanılarak yapılıyor. Şarabı qvevri ile toprağa gömerek geliştirdikleri kendilerine özgü bu teknik UNESCO tarafından korunan bir Dünya Kültür Mirası.

Ülkenin şarap yapımı için en gözde bölgesi, tüm ülkedeki şarabın %70’inin de üretildiği, Gürcistan’ın doğusunda bulunan Kakheti. Eğer Eyül ayında Gürcistan’da olacaksanız, Tiflis’e 1,5 saat mesafede olan Kakheti’de bağ rotası listenizde olsun. Tiflis’ten çıkmalı, rehberli, 7 ayrı noktaya uğramalı, günübirlik Kakheti turuna bilet almak için tıklayın.

En Meşhur Gürcü Şarapları

Gürcistan’da 400’den fazla şaraplık üzüm çeşidi var ancak aralarından en popülerleri kırmızıda Saperavi beyazda ise Rkatsiteli. Tescilli apelasyonlar arasında ise şunlar var:

Saperavi: Ülkenin en ünlü kırmızı üzümü Saperavi’den üretilen sek şarap.

Kindzmarauli: Kakheti’de yetiştirilen Saperavi üzümünden yapılan, yarı tatlı, kırmızı bir Gürcü şarabı.

Mukuzani: Saperavi’den yapılan, meşe fıçılarda 3 yıl olgunlaştırılan kırmızı şarap.

Alazani: %60 Saperavi, %40 Rkatsiteli karışımından elde edilen yarı tatlı, açık kırmızı bir şarap.

Pirosmani: %40 Tsolikauri, %60 Tsitska karışımından yapılmış yarı tatlı beyaz bir şarap.

Tsinandali: Kakheti bölgesinde yetiştirilen Rkatsiteli ve Mtsvane üzümlerinin karışımı olan bir beyaz şarap.

Amber Şaraplar: Gürcistan’ın kehribar rengi şarapları da var. Genellikle Rkatsiteli, Mtsvane ve Kisi gibi yerel Gürcü beyaz üzümlerinden yapılan amber şaraplarının en önemli özelliği, üzümlerin kabuklarıyla birlikte fermente edilmesi. Yani şaraba o kehribar rengini bu işlem veriyor. Amber şarapların koyu sarıdan kan portakalı rengine kadar değişebilen bir renk skalası var.

Tiflis’in En Popüler Şarap Barları

👉 Dadi Wine Bar

Özgürlük Meydanı’na yakın bir konumda, peynir ve şarküteri tabağı da söyleyebileceğiniz, olmadı günlük olarak kara tahtaya yazılan yemekler arasından seçim yapabileceğiniz küçük bir şarap barı. Hafta sonları kahvaltı servisi de oluyor. En keyifli masalar mum ışığı ile aydınlanan, mekanın önünden gelen geçeni izleyebileceğiniz ön taraf. Çalışanları oldukça ilgili. Instagram Adres: 4 Shalva Dadiani St Tel: +995591049868 Konum için tıklayın.

👉 8000 Vintage

Şehirde 3 şubesi olduğundan Tiflis’in en ulaşılabilir ve en popüler şarapevlerinden. Başarılı peynir ve şarküteri tabakları da var. Instagram

1. Şube Adres: 27 Revaz Tabukashvili St Tel: +995322880011 Konum için tıklayın.

2. Şube Adres: 60 Irakli Abashidze Street Tel: +995322880011 Konum için tıklayın.

3. Şube Adres: 26 Sulkhan Tsintsadze St Tel: +995322880011 Konum için tıklayın.

👉 Wine Not?

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/WineNot.ge
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/WineNot.ge

Yine Vera bölgesinde, canlı piyano performansları da bulabileceğiniz, samimi bir yer. Daha çok şarap barı konseptinde. Instagram Adres: # 6 Vasil Petriashvili Street Tel: +995599202662 Konum için tıklayın.

👉 Craft Wine Bar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/craftwinebar

Chugureti bölgesinde, meze tarzı ağırlıklı olarak paylaşımlık lezzetler bulabileceğiniz bir restoran ve şarap barı. Instagram Adres: 54 Egnate Ninoshvili St Tel: +995599663300 Konum için tıklayın.

👉 Wine Merchants

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/wine_merchants_tbilisi

Yine Chugureti bölgesinde, atıştırmalık tabaklarının keyfini çıkarabileceğiniz bir gastro bar. Oldukça misafirperver ve sıcak bir atmosferi var. Instagram Adres: 46 Ivane Javakhishvili St Tel: +995557000613 Konum için tıklayın.

👉 Sulico Wine Bar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/sulicowinebar

Tiflis’in popüler hipster bölgesi Vera’nın popüler şarap barı. Özellikle yazın açık hava sokak arası atmosferi ile gerçekten çok keyifli bir yere dönüşüyor. Fiyatlar Tiflis geneline göre biraz yüksek ancak dert etmiyorsunuz. Instagram Adres: 27 Mikheil Zandukeli St Tel: +995511102727 Konum için tıklayın.

👉 Cheers

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cheers.tbilisi
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cheers.tbilisi
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cheers.tbilisi

Sololaki bölgesinde, pizza, peynir ve şarküteri tabağı söyleyip paylaşabileceğiniz, küçük ve neon ışıklı bir şarap barı. Instagram Adres: 14 Ivane Machabeli St Tel: +995558105984 Konum için tıklayın.

Gürcü Votkası: Chacha (Çaça)

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/chachatbilisi

Chacha (Çaça) Gürcistan’ın geleneksel üzüm votkası. Şarap için kullanılan üzümlerin küspesinin damıtılmasıyla elde ediliyor. Gürcistan’da turşu kurar gibi insanlar evlerinde chacha yapıyor. Oldukça yüksek alkollü bir içki. O nedenle de genellikle barlarda kokteyl yapımında kullanılıyor.

Tiflis’in Chacha Barları

👉 Chacha Time

Chacha’ya ve chachalı kokteyllere adanmış bir bar. Mekanın menüsünde 40’tan fazla chacha çeşidi ve 20’den fazla chachalı kokteyl seçeneği var. Instagram Adres: 5 Geronti Kikodze St Tel: +995568833293 Konum için tıklayın.

👉 Chacha Corner

Tiflis’te çeşit çeşit chachalar sunan bir diğer mekan. Oldukça küçük bir barı var ve tam da ismi gibi bir köşe dükkan. Instagram Adres: 11 Giga Lortkifanidze St Tel:+995591197757 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir