HEM BOHEM, HEM ASİL ŞEHİR: BRAŞOV / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

Zamanında Transilvanya, Macaristan topraklarıymış. Osmanlı’dan korkan Macar kral, Transilvanya’yı koruması için bir Alman kökenli şövalye topluluğunu (Teutonic Knights) davet etmiş. Braşov’u 13. yy’da onlar kurmuşlar.

Ticaret yolları üzerine olması ve vergiden muaflığı sebebiyle burada inanılmaz bir zenginlik birikmiş. Bu sebeple buranın mimarisi masallardan fırlama güzellikte.

Şehir en güzel Arnavut kaldırımlarını tabanvay arşınlayarak, Hansel & Gratel’den fırlama şekerden evlerin arasında rotasız kaybolarak, hipster cafelerinde kahve yudumlayarak geziliyor.

Şehri tepeden gören bir teleferik var ama arızalı olduğu için binemedik. Biz de çareyi karşıdaki dağda bir kaleye tırmanmakta bulduk.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

braşov-romanya-transilvanya
Okulun bahçesinde futbol oynayan çocuklar

Burada yaşayan Alman nüfus, 2.Dünya savaşı sonrası Romanya komunist rejime geçtiğinde ya Batı Almanya’ya göç etmiş ya da Sovyet Rusya’ya zorla sürgün edilmiş. Bugünlere kalan Almanlar nüfusun sadece %0,5’i.

Çavuşesku döneminde hükümete karşı ilk tepkilerden biri de 1987’de Braşov’da başlamış. Yüzlerce mağdur işçi, yemek gibi temel ihtiyaçlarını talep etmek için sokaklara çıkmış. Çavuşesku’nun askerleri ve halk arasındaki çatışmalarda can kayıpları olduysa da, daha sonra ülkenin tarihinin değiştirecek olaylar silsilesini ateşlemiş olmuş.

Şimdi ise Braşov, Romanya’nın başkent Bükreş’ten sonra ikinci en turistik şehri. Mimarisi, cafe ve restaurantler ile gelenlerin beklentilerini boşa çıkarmıyor.

Braşov Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Braşova’aa Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Transilvanya’ya uçakla gelecekseniz Romanya’nın başkenti Bükreş’e ineceksiniz. Türkiye’den direkt uçuşlar Otopeni Havalimanı’na var. Bükreş’ten sonra Romanya’daki diğer yerlere ulaşım için önereceğimiz iki seçenek ise araba kiralama veya tren. Her şekilde uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz. Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Braşov’da Seçtiğimiz Oteller & Evler

Braşov’da her bütçeye uygun otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Burada bulabileceğiniz birkaç seçeneği sizler için ekledik:

Kronwell Brasov Hotel $$

Braşov’daki 4 yıldızlı, kaliteli otellerden. Açık büfe kahvaltı ve Wi-Fi erişimi var. İncelemek için TIKLAYIN.

Casa Mandl $$

Merkezde, tv, oturma odası, tam donanımlı mini mutfak, banyo ve şehir manzaralı bir balkonu olan loft tarzı stüdyo daire seçeneği. İncelemek için TIKLAYIN.

Hotel Bella Muzica $

Braşov’un merkezinde, 16. yüzyıldan kalma neoklasik tarzdaki bir binada bulunan bir otel. Kahvaltı dahil. Wifi var. İncelemek için TIKLAYIN.

Drachenhaus $

Burası da 19. yüzyıldan kalma bir binada, uygun fiyatlı Braşov otelleri arasında. Her sabah alakart kahvaltı ve Wi-Fi erişimi var. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantıdan Braşov’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Braşov’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Araba kiralamak şart değil, turistik olan her yere otobüs veya trenle ulaşım var. Ama araba insana çok büyük özgürlük ve rahatlık sağlıyor. Biz araba kiralamanızı tavsiye ederiz, bir sürü avantajı var: Turistik kalıplardan çıkıp, ülkenin kalbine gitme şansı, ana yollardan değil de ara yollardan giderken müthiş doğa ve insan manzaralarıyla karşılaşma, efsane Transfagaraşan yolunu yapma gibi…

– Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Braşov’da Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Siyah Kilise
 2. Piața Sfatului
 3. Tâmpa Dağı

Yeme-İçme

 1. Croitoria de Cafea
 2. Galleria Art & Coffee
 3. Shake Coffee
 4. Albert Bistro
 5. Bistro de l’Arte
 6. Belvedere
 7. Sergiana
 8. Kasho Lounge

①  Siyah Kilise (Black Church)

siyah-kilise-braşov

Siyah Kilise, Viyana’dan İstanbul’a kadar olan alanda en büyük gotik kilise. 1383-1480 arasında inşaa edilmiş. İçerisinde 4000 borulu bir kilise orgu var ve burada 1891’den beri Temmuz ve Ağustos aylarında kilise orgu resitalleri veriliyormuş.

İsmi neden mi siyah? Çünkü 1689 yılında çıkan yangında cephesi kararmış da ondan. Sonra içini yenilemişler tabi. Sonuç olarak ortaya içeriden Barok, dıştan Gotik tarzda bir kilise çıkmış. Siyah Kilise, sadece tarihi hikayeleri ile de meşhur:

Birinci hikaye kilisenin iç duvarlarındaki kurşun izleri hakkında. Kilisenin içinde küçük bir turla duvarlarda kurşun izlerini hatta kurşunların kendisini bile görebiliyorsunuz. İzler düşündüğünüz kadar eski değil. Bunlar 23 Aralık 1989’daki Romanya’da komünizm karşıtı devrimin izleri. Tüm sokak boyunca kiliseye kadar devam ediyorlar. Tabi ki bunlar anonim izler. Silahların kim tarafından ateşlendiği belli olmasa da o kaotik dönemi hissedebiliyorsunuz.

Diğer hakkında çok konuşulan bir yanı da kilisenin dış cephesindeki sütunlardan birinin çatı ile birleştiği yerdeki çocuk heykeli. Çocuk sanki yere bir şey düşürmüş de eğilip onu almaya çalışıyormuş gibi tasvir edilmiş. Bu çocuğun bu duruşuna 3 tane yorum varmış:

Bir rivayete göre kilisenin papazının çok yaramaz bir oğlu varmış.  Bir gün papaz da onu ceza olsun diye çatı katına kapatmış. O gün kilisede yangın çıkmış ve çocuk da çatı katında kilitli kalmış. Bu heykel de onun alevlerden kaçmaya çalıştığı anmış.

Diğer bir popüler rivayete göre de bu çocuk kilisenin yapımında çalışıyormuş. Ustası duvarın düzgün olup olmadığını kontrol etmek için çocuğu yukarı göndermiş. Çocuk dengesini kaybedip düşünce ustası da vicdan azabı ile bu heykeli sipariş etmiş.

Son rivayete göre ise bu bir cinayetin heykeliymiş. Kilisenin yapımında çalışan bu çocuk o kadar sıkı çalışıyormuş ki iş arkadaşı onu kıskanmış ve kontrol sırasında aşağı itmiş. Daha sonra çocuk ölünce yaptığına çok pişman olan iş arkadaşı papaza günah çıkartmış. Diğer çalışanlar bunun üzerine çocuğun anısına bu heykeli yaptırmaya karar vermişler.

Faydalı Bilgiler

Siyah Kilise, yazın Salı-Cumartesi saat 10.00-19.00 arası Pazar 12.00-19.00 arası açık. Kışın ise kapanış saati 15.00. Giriş ücretli. Fakat öğrenci, çocuk indrimleri de var. Siyah Kilise dahil şehir merkezind görülecek tüm önemli yerleri 2 saatlik, rehber eşliğinde gerçekleşen bir yürüyüş turu ile görmek mümkün. Rehberli Braşov şehir turu bileti almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

② Piata Sfatului

transilvanya-braşov-romanya
Şehrin popüler meydanı: Piata Sfatului

Sayısız restoran, kafe ve konaklama olanakları burada toplanmış olduğundan şehrin kalbi taa Ortaçağ’dan beri Piata Sfatului’de atıyor. Tam bir Alman Marktplatz’ı. Meydanın ortasında Trompetçi Kulesi ve Casa Sfatului yani konsey binası var. Bu kulede zaman zaman geleneksel kostümler içinde trompetçiler müzik yapıyor.

Biliyorsunuz, Dracula‘nın memleketi Romanya batıl inançların çok kuvvetli bir yermiş. Ne kurt adam, zombi hikayeleri çıkmış bu topraklardan. Eskisi kadar rağbet görmese de hala batıl inançları olan, hatta hatta doğaüstü yaratıklara inanlar var.

Piata Sfatului’nin de karakterine bu inançlar işlemiş: Burası, Ortaçağ’da cadı avı olduğu dönemde, birçok kadının yakılarak öldürüldüğü yer.  😮 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

③ Tâmpa Dağı

braşov-Tampa-dağı

Neredeyse tüm Braşov’u çevreleyen Karpat Dağları’nın bir uzantısı olan Tâmpa Dağı, Braşov’u tepeden görmek için en iyi nokta. Burası aynı zamanda Teutonic Knights tarafından yapılan Braşov’un ilk kalesinin de bulunduğu yer.

Şehirden yaklaşık 400 metre yükseklikteki dağa teleferikle üç dakika içinde çıkılabiliyor. Teleferik, şehrin doğusundaki Tiberiu Brediceanu Parkı ile Restoran Casa Pădurarului arasında bir yerden kalkıyor. Pek fazla göz önünde değil ama kime sorsanız gösterir. Yukarıda Restoran Panoramic son durak. Yürümek de ayrı bir opsiyon tabii ki. Dağ boyunca zigzag yolları takip ederek Hollywood stilindeki Braşov yazısına ulaşıyorsunuz. Burada da bir manzara terası var.

Bu ülkede efsaneler hiç bitmiyor 🙂 Bu dağ hakkında da değişik efsaneler var. Birincisi, dağın içindeki tüneller üzerine olanı. Dağ ve şehir merkezindeki Casa Sfatului’yi birbirine bağlayan bir tünel varmış. Şu an olası bir çökme riskine karşı iki ucu da metal parmaklıklarla kapalıymış. Rivayete göre İkinci Dünya Savaşı sırasında Romanya bombalanırken tünele sığınanlar tünelin giriş çıkışları çökünce burada diri diri gömülmüşler.

İkinci şehir efsanesi de Rus lider Stalin hakkında. Romanya’nın komünist zamanlarında Braşov’un ismi “Orașul Stalin” (Stalin Şehri) olarak değiştirmişler. Bu dönemde dağa köknar ağaçları ile tüm şehirden görülebilecek şekilde STALIN yazılması kararı çıkmış. Tabi ki günümüze kadar dağın yenilenen bitki örtüsü yazıyı bozmuş. Ama halen kış aylarında Burzenland yolundan şehre gelenler için ALIN kısmı ayırt edilebiliyormuş. 🙂 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Braşov’da Yeme-İçme

braşov-cafe

Cafe

Braşov tam bir cafeler şehri. Sokak aralarında ve her köşe başında lokal çok güzel cafeler var:

– Croitaria de Cafea. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

– Galleria Art and Coffee. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

– Shake Coffee. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Bistro

Şehirde bistro yaygın bir kültürü var. Genellikle hepsinin atmosferi güzel ve tarzları da uluslararası-lokal karışık. Biraz turistik olasalar da en iyilerden bazıları:

– Albert Bistro. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

– Bistro de L’Arte. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Restaurant Belvedere

Daha şık bir ortam ve daha üst sınıf bir akşam yemeği için Restaurant Belvedere manzarasıyla da etkileyici. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Sergiana

Daha otantik bir seçenek olarak Sergiana tipik Romanya lezzetlerini bulabileceğiniz çok uygun bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Kasho Lounge

Burası da daha modern tarzda bir mekan. Açık alanı ve terası ile yaz geceleri için ideal. Kokteylleri ile ünlü. Gece yarısına kadar açık. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.