UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDEKİ TATLI ŞEHİR SİGHİŞOARA / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

Burası Drakula karakterini yaratırken Bram Stoker’e esin kaynağı olan Vlad Tepeş’in doğduğu ve hayatının bir kısmını geçirdiği Sighişoara. Kendisi Saxon’lar tarafından kurulmuş tatlı mı tatlı bir ortaçağ yerleşimi.

UNESCO Dünya Miras Listesindeki şehir Transilvanya’da gördüğümüz en güzel şehirlerden.

SİGHİŞOARA-transilvanya

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Sighişoara Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Sighişoara’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Transilvanya’ya uçakla gelecekseniz Romanya’nın başkenti Bükreş’e ineceksiniz. Türkiye’den direkt uçuşlar Otopeni Havalimanı’na var. Bükreş’ten sonra Romanya’daki diğer yerlere ulaşım için önereceğimiz iki seçenek ise araba kiralama veya tren. Her şekilde uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz. Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Sighişoara’da Seçtiğimiz Oteller & Evler

Sighişoara’da hotelden çok pansiyon olduğunu fark edeceksiniz. Hepsi tertemiz ve son derece bakımlı yerler, hepsinde internet var. Burada bulabileceğiniz birkaç seçeneği sizler için ekledik:

Hotel Central Park Sighisoara $$

Orta bütçe için Sighişoara merkezden popüler bir seçenek. Her sabah açık büfe veya fiks menü kahvaltı servis ediliyor. İncelemek için TIKLAYIN.

Pension San Gennaro $$

Sighişoara Kalesi’nin yanında yer alan, tüm oda ve dairelerinde klima, tv, buzdolabı ve özel banyo bulunan bir pansiyon. İncelemek için TIKLAYIN.

Casa Savri $

Arnavut kaldırımlı avlusu, geleneksel Transilvanya Sakson mimarisiyle tatlı bir seçenek. İncelemek için TIKLAYIN. 

Pension Bella Vista $

Uygun fiyatlı Sighişoara pansiyonları arasında en popüler olanı. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantıdan Sighişoara’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Sighişoara’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Araba kiralamak şart değil, turistik olan her yere otobüs veya trenle ulaşım var. Ama araba insana çok büyük özgürlük ve rahatlık sağlıyor. Biz araba kiralamanızı tavsiye ederiz, bir sürü avantajı var: Turistik kalıplardan çıkıp, ülkenin kalbine gitme şansı, ana yollardan değil de ara yollardan giderken müthiş doğa ve insan manzaralarıyla karşılaşma, efsane Transfagaraşan yolunu yapma gibi…

– Bükreş Otopeni Havalimanı’na uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Sighişoara’da Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Vlad Dracul House
 2. Saat Kulesi

Yeme-İçme

 1. International Cafe
 2. Casa Cositorarului
 3. Casa Ferdinand
 4. Vlad Dracul Restaurant

① Vlad Tepeş’in Evi

casa-dracula
Burası Drakula’nın (Tepeş’in) doğduğu yer.

Eflak Prensi, Vlad Dracul (kendisi meşhur vampir Dracula’ya esin veren Vlad Tepeş’in babası olur), buraya sürgün edilmiş. Macar Kralı’na buradan kafa tutmuş: Tek para basma yetkisi olan tek kişinin  Macar Kral’ı olmasını sallamayıp, kendisi para basmış. Bir de üzerine şehrin daha önce Macarca olan ismini değiştirerek Rumence olan Sighişoara ile değiştirerek üzerine mum dikmiş. Tam Macarlar üzerine yürüyecekken vergi verme karşılığında Osmanlı’nın korumasına ve boyunduruğuna girmiş.  Böylece buranın ilk kontu olmuş.
Dracul’un acımasızlığı ve kana susamışlığıyla dünyaya nam salan oğlu Vlad Tepeş de işte bu renkli ve şirin şehirde 1431’de doğmuş ve dört yaşına kadar burada yaşamış.

Vampir Dracula’nın esin kaynağı olan Vlad Tepeş, gerçekten hakkında vampir söylentileri çıkan bir prens. Fatih Sultan Mehmet’e meydan okumaları ile tarih geçen, içindeki “bu kadar da gerçek olmaz artık!” unsurlarıyla Türk filmlerini, bol aksiyonu ile de Hollywood filmerini açık ara sollayan hayat hikayesini mutlaka Dracula Gerçek Bir İnsan yazımızdan okuyun.

Dracula’nın evi şu an bir restoran. İçerisinde de çocukları heyecanlandıracak Dracula temalı bir korku odası var. Sighişoara’da şehir turu yaptıran ve Dracula’nın doğduğu eve götüren rehberli tura bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

② Eski Şehir

sighişoara-sokak-romanya

Sighişoara’daki çoğu önemli yapı şehrin surları içinde kalan bölümde kümelenmiş. Bugün bu bölgenin tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. 14. yüzyıldan kalma meslek loncalarına ait kulelerden bazıları hala duruyor. Kasaplar kulesi, terziler kulesi, kürkçüler kulesi, ayakkabıcılar kulesi, tabakacılar kulesi gibi…

sighişoara-saat-kulesi
Fakat kulelerden en önemlisi 1280 tarihli Saat Kulesi. Saatin içinde çeşitli değerleri simgeleyen 7 tane tahtadan Roma mitolojisi karakteri var ve hepsi haftanın bir gününe denk geliyor. Diana (Pazartesi), Mars (Salı), Merkür (Çarşamba), Jüpiter (Perşembe), Venüs (Cuma), Satürn (Cumartesi) ve Güneş (Pazar). Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Her sene Temmuz ayında Sighişoara şehir merkezinde bir Ortaçağ Festivali gerçekleşiyormuş. Festivalde müzikten tiyatroya, el sanatlarından konferanslara sizi bir hafta sonluğuna da olsa Ortaçağ’a taşıyan birçok aktivite oluyormuş. Zaten festivale denk gelemeseniz de şehrin kendisi o hissiyatı size her türlü yaşatıyor.

Sighişoara’da Yeme-İçme

Café International

Café International’de kahvenin yanına çok taze günlük kişler, kurabiyeler, kekler, turtalar var. Biz gidemedik ama cafenin böğürtlenli muffinlerinin ünlü olduğunu duyduk. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Cositorarului Casa

Aynı zamanda bir pansiyon da olan Cositorarului Casa eski şehir manzarasında ev yapımı limonataları içmek veya kahvaltı yapmak isteyenlerin tercihi. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Casa Ferdinand

Casa Ferdinand, uygun fiyata Akdeniz, İtalyan, Macar, Romanya mutfaklarını bir arada bulabileceğiniz bir seçenek. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Vlad Dracula Restaurant

Sighişoara-transilvanya-romanya

Casa Dracula hem Vlad Tepeş’in doğduğu ev hem de lokal mutfağı deneyimleyebileceğiniz menüsüyle bir restoran. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Sighişoara’nın Tarihi

16. yüzyıldan kalma rengarenk evleri, dar sokakları ve şirin cafeleri ile Sighişoara, Avrupa’da Ortaçağ’dan bugünlere en az bozulmayla gelebilmiş kale içi şehriymiş. Öyle ki şehrin tarihi merkezi bir bütün olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

12. yüzyılda, Transilvanya’ya Macarlar’ın hakim olduğu dönemde, Osmanlı’yı tehdit olarak gören Macar Kralı bölgedeki hakimiyetini sağlamlaştırmak Hristiyanlık’ın koruyucusu olan Saksonlar’a (Almanlar) Transilvanya’da toprak vaad ederek onların bu bölgeye yerleşmesini sağlamış.

SİGHİŞOARA-romanya-transilvanya

Yerleşen zanaatkar ve tüccar Saksonlar burayı kalkındırarak, Sighişoara’nı sıradan bir yerleşim alanı olmaktan çıkıp, kralların yaşamaya başladığı bir şehir haline dönüşmesini sağlar.

16. ve 17. yüzyılda burada yaklaşık 15 esnaf loncası ve 20 farklı zanaat kolu bulunurmuş. Zaten bugünlere bozulmadan gelen renkli evler genellikle bu tüccar ve zanaatkarlara aitmiş.

5 Comments

 1. ”12. Yüzyıl’da, Transilvanya’ya Macarlar’ın hakim olduğu dönemde, Osmanlı’yı tehdit olarak gören Macar Kralı bölgedeki hakimiyetini sağlamlaştırmak Hristiyanlık’ın koruyucusu olan Saksonlar’a (Almanlar) Transilvanya’da toprak vaad ederek onların bu bölgeye yerleşmesini sağlamış.” Osmanlı 14-15.yy dan önce o topraklara ayak basmadı. İlla herşeyi Türklere karşı diye yorumlayalım ki çekici olsun değil mi? Ama patlamışınız burada. Otur yerine sıfır :))

  1. Ah çocuğum ah. Okuduğumuzu anladık mı diye bir bölüm vardı, hatırlar mısın?

   14. yüzyılda Macaristan Osmanlı toprağı olsaydı zaten Macar yönetimi Osmanlı’yı tehdit olarak göremezdi çünkü Macar yönetimi diye bir şey olmazdı, yönetim Osmanlı olurdu. Macarlar 12. yüzyıldan beri Osmanlı’nın Avrupa’ya genişleme planlarını seziyor ve kendilerini korumak için önlem alıyorlardı. Osmanlı’nın o güce 200 yüzyıl sonra erişmiş olması bu tehdidi değiştirmez. Otur yerine sıfır 🙂 Bi de ceza: ukalalığa kalkışmadan önce iyi okuyup iyi araştıracağım diye defterine 100 kere yaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir