Burası Drakula karakterini yaratırken Bram Stoker’e esin kaynağı olan Vlad Tepeş’in doğduğu ve hayatının bir kısmını geçirdiği Sighişoara. Kendisi Saxon’lar tarafından kurulmuş tatlı mı tatlı bir ortaçağ yerleşimi.

UNESCO Dünya Miras Listesindeki şehir Transilvanya’da gördüğümüz en güzel şehirlerden.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

 

 

SİGHİŞOARA-transilvanya

TARİHİ

16. Yüzyıl’dan kalma rengarenk evleri, dar sokakları ve şirin cafeleri ile Sighişoara, Avrupa’da Ortaçağ’dan bugünlere en az bozulmayla gelebilmiş kale içi şehriymiş. Öyle ki şehrin tarihi merkezi bir bütün olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

12. Yüzyıl’da, Transilvanya’ya Macarlar’ın hakim olduğu dönemde, Osmanlı’yı tehdit olarak gören Macar Kralı bölgedeki hakimiyetini sağlamlaştırmak Hristiyanlık’ın koruyucusu olan Saksonlar’a (Almanlar) Transilvanya’da toprak vaad ederek onların bu bölgeye yerleşmesini sağlamış.

SİGHİŞOARA-romanya-transilvanya

Yerleşen zanaatkar ve tüccar Saksonlar burayı kalkındırarak, Sighişoara’nı sıradan bir yerleşim alanı olmaktan çıkıp, kralların yaşamaya başladığı bir şehir haline dönüşmesini sağlar.

16. ve 17. Yüzyıl’da burada yaklaşık 15 esnaf loncası ve 20 farklı zanaat kolu bulunurmuş. Zaten bugünlere bozulmadan gelen renkli evler genellikle bu tüccar ve zanaatkarlara aitmiş.

 


GÖRÜLECEK YERLERİ

① Vlad Tepeş’in Evi

casa-draculaBurası Drakula’nın (Tepeş’in) doğduğu yer.

Eflak Prensi, Vlad Dracul (kendisi meşhur vampir Dracula’ya esin veren Vlad Tepeş’in babası olur), buraya sürgün edilmiş. Macar Kralı’na buradan kafa tutmuş: Tek para basma yetkisi olan tek kişinin  Macar Kral’ı olmasını sallamayıp, kendisi para basmış. Bir de üzerine şehrin daha önce Macarca olan ismini değiştirerek Rumence olan Sighişoara ile değiştirerek üzerine mum dikmiş. Tam Macarlar üzerine yürüyecekken vergi verme karşılığında Osmanlı’nın korumasına ve boyunduruğuna girmiş.  Böylece buranın ilk kontu olmuş.
Dracul’un acımasızlığı ve kana susamışlığıyla dünyaya nam salan oğlu Vlad Tepeş de işte bu renkli ve şirin şehirde 1431’de doğmuş ve dört yaşına kadar burada yaşamış.

Vampir Dracula’nın esin kaynağı olan Vlad Tepeş, gerçekten hakkında vampir söylentileri çıkan bir prens. Fatih Sultan Mehmet’e meydan okumaları ile tarih geçen, içindeki “bu kadar da gerçek olmaz artık!” unsurlarıyla Türk filmlerini, bol aksiyonu ile de Hollywood filmerini açık ara sollayan hayat hikayesini mutlaka DRACULA GERÇEK BİR İNSAN yazımızdan okuyun.

Dracula’nın evi şu an bir restoran. İçerisinde de çocukları heyecanlandıracak Dracula temalı bir korku odası var.

② Eski Şehir

sighişoara-sokak-romanya
Sighişoara’daki çoğu önemli yapı şehrin surları içinde kalan bölümde kümelenmiş. Bugün bu bölgenin tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. 14. yüzyıldan kalma meslek loncalarına ait kulelerden bazıları hala duruyor. Kasaplar kulesi, terziler kulesi, kürkçüler kulesi, ayakkabıcılar kulesi, tabakacılar kulesi gibi…
Fakat kulelerden en önemlisi 1280 tarihli Saat Kulesi. Saatin içinde çeşitli değerleri simgeleyen 7 tane tahtadan Roma mitolojisi karakteri var ve hepsi haftanın bir gününe denk geliyor. Diana (Pazartesi), Mars (Salı), Merkür (Çarşamba), Jüpiter (Perşembe), Venüs (Cuma), Satürn (Cumartesi) ve Güneş (Pazar).

Her sene Temmuz ayında Sighişoara şehir merkezinde bir Ortaçağ Festivali gerçekleşiyormuş. Festivalde müzikten tiyatroya, el sanatlarından konferanslara sizi bir hafta sonluğuna da olsa Ortaçağ’a taşıyan birçok aktivite oluyormuş. Zaten festivale denk gelemeseniz de şehrin kendisi o hissiyatı size her türlü yaşatıyor.

sighişoara-saat-kulesi

 


YEME İÇME

Cafe

Café International & Family Centre‘da kahvenin yanına çok taze günlük kişler, kurabiyeler, kekler, turtalar var. Biz gidemedik ama cafenin  böğürtlenli muffinlerinin ünlü olduğunu duyduk.

Cositorarului Casa da bir eski şehir manzarasında ev yapımı limonataları içmek veya kahvaltı yapmak isteyenlerin tercihi.

Restoran

Casa Ferdinand, uygun fiyata Akdeniz, İtalyan, Macar, Romanya mutfaklarını bir arada bulabileceğiniz bir seçenek.

Lokal Mutfak

Casa Dracula hem Vlad Tepeş’in doğduğu ev hem de Romanya mutfağını deneyimleyebileceğiniz menüsüyle bir lokal restoran. Casa cu Cerb de Doğu Avrupa mutfağı için önerilen yerlerden.

Sighişoara-transilvanya-romanya

 


KONAKLAMA

Casa Savri

Burası merkezde, Arnavut kaldırımlı avlusu, geleneksel Transilvanya Sakson mimarisiyle tatlı bir seçenek. Detaylı bilgi & rezervasyon

Hotel Central Park Sighisoara

Orta bütçe için Sighişoara merkezden popüler bir seçenek. Detaylı bilgi & rezervasyon

Pension am Schneiderturm

Uygun fiyatlı Sighişoara pansiyonları arasında en popüler olanı. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Sighişoara Otelleri ve Pansiyonları

Sighişoara içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

2 YORUM

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend