TRANSİLVANYA TURU PROGRAMI – BÜTÇE & GİDİLECEK YERLER & TÜYOLAR (ROMANYA)

ÖNCELİKLE Transilvanya’da Ne Yapılır? / En Güzel 11 Transilvanya Deneyimi VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Gittik, Transilvanya’yı karış karış gezdik. Ülkeye ba-yıl-dık!

Net bir şekilde, bu kadar yakın olup, hem de bu kadar cep dostu olan, aynı zamanda benzeri olmayan deneyimler sunabilecek kadar enteresan ve güzel ve üstüne de medeni bir destinasyon daha bilmiyoruz. Şiddetle bu rota tavsiye edilir!

Açık söylemek gerekirse, kafamızda Romanya’yı hiç böyle tasarlamamıştık. Biz Bulgaristan’dan hallice bir yer bekliyorduk.

Transilvanya’ya gidince gördük ki, masalsı mimarisi ve insanların medeniliği ile tam bir Avrupalı, insanlarının sıcaklığı ile tam bir Balkan, fiyatlarıyla da tam bir eski komunist, yemekleriye de bir Osmanlı. Ve bütün bu etkilere rağmen kendi kültürünü korumayı başarmış, otontik Romanya. Aslında, Romanya demeyelim, çünkü sadece Transilvanya’yı gördük.

TRANSİLVANYA OPTİMUM DESTİNASYON. Harika bir tatil için, rotasından tarihine bilmeniz gereken herşeyi derledik. Burada çok özet geçiyoruz. Mutlaka verdiğimiz linklere tıklayın!!

Bir Bakışta Transilvanya Turu

Romania_INFOG.001.jpg.001

Transilvanya’ya Nasıl Gidilir?

Transilvanya’ya Nasıl Gidilir? yazımızda tren yolundan hava yoluna nasıl gidilir konusunu detaylıca anlattık.

Ne Zaman Gidilir?

– Kışın giderseniz kayak imkanlarından faydalanırsınız. Kayak için en ekonomik ve güzel yurt dışı destinasyonlarından birisi.
– Bizce YAZIN gidin. Çünkü ayı gözlemi ve Transfagaraşan yolu buranın en efsane deneyimlerinden ve bunları sadece yazın yapabilirsiniz. Ayrıca yazın doğa sporları için de optimum zaman.

Transilvanya Turumuzun Durakları

Sırasıyla rotadaki duraklar:
Bükreş – Genelde yurtdışından geliyorsanız, Romanya’da ilk varacağınız yer Bükreş. Biz Bükreş’i gezmeden Transilvanya’ya devam ettik.
Sinaia – Doğa tutkunları için süper bir yer. Kışın bir kayakm merkezi de olduğu için bolce otel ve restaurant var.
Bran – Sinai’de kalıp, sabahında Bran Kalesi’ni gezip Braşov’a devam ettik. Kale ziyareti dışında Bran’de özel birşey yok. Arabanız varsa, öğle yemeğini Restaurant Vila Bran‘de yiyip, kaleyi bir de karşısındaki yüksek tepeden görün deriz.
Braşov – Ortaçağdan kalma, harika bir eski şehiri ve hipsterlerın doluştuğu tatlı kafeleri var. Sokaklar peri evleriyle dolu. Ayrıca, Viyena – İstanbul arasındaki en büyük gotik kilise olan Black Church’e de ev sahipliği yapıyor.
Viscri – UNESCO tarafından koruma altına alınan, Prens Charles’ın da bayılıp bir kaç tane ev alıp, renove ettiği rengarenk evlerle dolu tatlı bir köy. Köy hayatı bozulmadan devam ediyor. Sokaklarında örgü ören nineler, aluminyum ibriklerde süt taşıyan amcalar göreceksiniz. Burada etrafı kale ile örülmüş bir kilise de var.
Sighişoara – Yine UNESCO tarafından koruma altına alınmış, masalsı ortaçağ yerleşimlerinden. Arnavut kaldırımlar, çizilmiş gibi duran sokaklar…
Valenii – Valenii’ye sadece bir Roman ailesinin evini ziyaret etmek için uğradık.
Turda – Turda’ya kesinlikle kaçırılmaması gereken  tuz madeni için uğradık.
Sibiel – Agriturizmle meşhur ormanın içinde  yine çok tatlı bir köy. 1-2 saat yeter. İdeali buradaki tatlı pansiyonlarda gece kalıp, sabah kısa bir turlayıp, yola devam etmek.

sibiel-720
Sibiel Köyü

Sibiu – Burası Romanya’nın en önemli kültür merkezlerinden. Forbes dergisi tarafından yaşamak için Avrupa’nın en şiirsel 8. yeri seçilmiş. eskiden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan şehirin 1941’e kadar nüfusunun büyük çoğunluğu Alman’mış. Burada da Oktoberfest cosşkuyla kutlanıyor. Ülkenin hem kültürel, hem de finansal zenginlik merkezlerinden biri olmuş. Gizli kalmış tatlı restauranlar, barlar var.
Transfagaraşan – Top Gear tarafından dünyanın en güzel yolu seçilen Transfagaraşan’a bir gün kesinlikle ayırmanız lazım.

Transilvanya Aktiviteleri

ayı-gözlemi-3-ayı
Ayı Gözlemi

Doğa Sporları – Yazın yürüyüş ve bisiklet, kışın kayak – Sinai
Peleş Kalesi – Sinaia
Bran Kalesi – Braşov
Ayı Gözlem – Braşov
UNESCO Dünya Miras Listesindeki Viscri
UNESCO Dünya Miras Listesindeki Sighişoara
Roman Evi Ziyareti – Valenii 
Turda Tuz Madeni – Turda
Rumen Düğünü – Biz Sibiel’de denk geldik. Artık sizin şansınıza neresi çıkarsa… 🙂
Agriturizm – Sibiel
Oktoberfest – Sibiu 
Transfagaraşan Yolu

Kilometre / Zaman

Bizimki 935 km, 1 hafta sürdü. Keyfinize göre uzatıp kısaltması size kalmış.

Konaklama

pansiyon
Casa Gherman Pansiyon

Kesinlikle pansiyonlarda kalın!

Bizce, Transilvanya’yı gezmenin en gerçek ve en güzel yolu pansiyonlarda konaklamak. Ekonomik olmasının yanında, en güzel bonusu sahipleriyle kurulan muhabbetler ve bu sayede yerlilerin hayatlarına açılan kapılar. Üstelik bu bağlar için İngilizce konuşmak da gerekmiyor, ne de olsa aramızda daha da evrensel bir bağ olan “insan olmak” var.

Bu sayede, düğüne de davet edildik, ev yapımı şaraplarından tatmak için komşularıyla buluşmasına da, sabah uyandığımızda kendimizi bize özel hazırladıkları kahvaltı sofralarında da bulduk. Transilvanyalılar çok sıcak ve arkadaş canlısı insanlar. Eğer biraz muhabbet etme şansı bulursanız, hemen sizi içlerine alıyorlar. Ama bu şansı yakalamak için hayatlarınızın onlarınkiyle kesişmesi lazım. Bu da en kolay pansiyonlarda oluyor.

En iyi pansiyonlar nasıl bulunur?

Gittiğiniz her yerde insanların evlerini pansiyona çevirdiğini göreceksiniz. Hepsi tertemiz ve son derece bakımlı yerler, hepsinde internet var. Kendine güvenler zaten oylamaya ve kritiğe açık bir platformm olan Booking.com’da yer alıyorlar. Üstelik pansiyonları kredi kartı bilgisi/depozito vermeden tutabiliyorsunuz. 😀

Pansiyonlarda ne servisler var?

– Bazılarına kahvaltı dahil, dahil olmayanlar da size ücret karşılığı şahane kahvantılar hazırlayabiliyorlar. Ancak genelde 2 kişilik kahvaltıyı konaklamanın yarısına tekabül eden rakamlarda ücretlendirdikleri için, çok hesaplı değil.
– Hepsinde ayrıca ortak mutfak var.
– Wifi
– Odalarda havlu, saç kurutma makinası var. Şampuan vs.. kendiniz getirin. Oda da yoksa saç kurutma makinası, ilgili kişiden istemeniz gerekiyor.
– 24 saat sıcak su
– Çamaşır makinalarını kullanmayı rica edebilirsiniz.

Pansiyonda kalanlar nelere dikkat etmeli?

Akşam 10’dan sonra varacaksanız mutlaka evvelinde telefonlaşıp geleceğiniz saati söyleyin. Depozito almadıkları için sizin vazgeçtiğinizi düşünüp evlerine gidebiliyorlar. Genelde evleri yan binada oluyor. Siz kapıyı çalsanızda ruhları duymayabilir.

romanya-konaklama-pansiyon
Casa Gherman’daki odamız

Ne kadar önceden rezervasyon yapmalı?

Biz son dakika plan değişikliklerine açık olmayı tercih ettiğimiz için hiçbir yere önden rezervasyon yapmadık. Genelde, bir gün sonra uyanmak istediğimiz yere varıp, Booking.com’dan oradaki pansiyonlara baktık. Booking.com’daki puanları ve resimlerine göre bütçemize en uygun olanları seçtik.

Biz son dakika yer bulmakta hiç sıkıntı yaşamadık ama Eylül sonu orada olduğumuz için de olabilir. Bir tek, Sibiu’ya vardığımızda, yer bulamadık, o da Oktoberfest’e denk geldiğinden.

Favori 3 pansiyonumuz:

1. Vila Codrului – Sinai

(2 kişi: 19.3 €) Odalar süper ferah, kocaman bir ortak alan var, internet hızlı. Detaylı bilgi & rezervasyon

2. Casa Gherman – Turda Tuz Madeni Yanı

(2 kişi: 20 €) Yeni yapılmış, pırıl pırıl. Turda Tuz Madeni’ne arabayla 1 dakika. Dağ manzaralı ve balkonlu. Detaylı bilgi & rezervasyon

3. Pensiunea Andrea Maria – Sighişoara Yakını

(2 kişi: 16 €, Kahvaltı dahil) Odaların içi yeni renove edilmiş, banyoda jakuzi bile var! Sahibesi çok tatlı bir kadın. Ayrıca kaahvaltı 16€’ya dahil. Giderseniz şarap ikram ettiğin Türkler size selam söyledi deyin. Bir de ismini hatırlamadığımız ama G ile başlayan, onun önerdiği restaurantda yemek yiyin. 😀 Detaylı bilgi & rezervasyon

⇰ Tüyo:

Bu pansiyonlara arabasız ulaşmanız çok zor. Biz araba kiraladığımız için, merkezden olmayan pansiyonlarda kalarak konaklama bütçemize büyük katkı sağladık. Merkezde konaklama daha pahalı. Ayrıca dışarıdaki pansiyonların otoparkı varken, merkezde arabanızı otoparka koymak zorunda kalabilirsiniz.

Transilvanya’da Yeme-İçme

rumen-yemekleri

Önce şunu söyleyerek başlayalım, tüm Transilvanya’da girdiğimiz restaurantlar pırıl pırıldı. Yol kenarındaki restaurantda bile temizliğe çok önem veriyorlar.

Biz yemeklerimizi lükse kaçmadan, ama keyfimizden de esirgemeden yedik. Orta karar yerlerde iki kişi fazla fazla doyuyor 9-12€’ya. Tatilde sefa yapmak isteyenler için de, oranın pahalı yerleri, Türkiye’deki pahalı yerlere kıyasla daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman zaman, yemekle vakit kaybetmemek için süpermarketin hazır yemek reyonundan yemek aldığımız yada sandwich yaptığımız oldu. Böyle zamanlarda 4.5€’ya iki kişi doyuyor. 😀

Hızlı ve ekonomik olsun derseniz, orada da esnaf lokantası tarzında yerler var. Auto-servis diye geçiyor.

Romanya’ya gitmişken, Rumen mutfağını iyice deneyimlemek lazım. O zaman sizi Romanya’da Ne Yenir? sayfamıza alalım.

Araba Kiralama

araba-kiralama-romanya

Transilvanya’da araba kiralamak gerekli mi?

Araba kiralamak şart değil, turistik olan her yere otobüs veya trenle ulaşım var. Ama araba insana çok büyük özgürlük ve rahatlık sağlıyor. Biz araba kiralamanızı tavsiye ederiz, bir sürü avantajı var:

1) Böylece turistik kalıplardan çıkıp, ülkenin kalbine gitme şansınız olur.
Biz arabamızla ana yollardan değil de, ara yollardan giderken müthiş doğa ve insan manzaralarıyla karşılaştık. Arabamız olsaydı, hayatını tuz yatağı bularak kazanan Ion ve arkadaşlarını hiç bilmeyecektik. Dağda bayırda tuz aradıkları için bu karavanda yaşıyorlar. Bulunca da yerinin bilgisini tuz şirketlerine satarak geçiniyorlar. Hikayelerini Tuz Avcıları yazımızdan okuyabilirsiniz.

2) Kiraya verdiğiniz 12€’yu şehir dışındaki otellerde kalarak zaten kapıyoruz. 😉

3) Top Gear’ın dünyanın en iyi yolu seçtiği efsane Transfagaraşan yolunu yapmadan dönenin pasaportuna gümrükte el koyarlar. 😀  Bu yolu yapmak için bir araca ihtiyacınız olacak.

Romanya’da araba kiraları ne kadar?

Romanya’da araba kiralama Türkiye’ye kıyasla çok ucuz. En düşük sınıfın günlüğü 12€’ydu, biz de ondan kiraladık.

Nereden araba kiralamak lazım?

RentalCars.com’a yaptığımız araştırma sonucu en iyi fiyatların Klass Wager Car Rental’da olduğunu gördük ve buradan kiraladık.
Havaalanında (Bükreş) diğer şirketler gibi büroları yok, sizin söylediğiniz zamana arabayı havaalanının otoparkına hazır ediyorlarlar.

Bize aracı şirketlerin kullandığı kodu verdiler. Arabayı internetten kiralarken bu kodu girerseniz indirim veriyor: PA25DP
Olur da siz bunu okuduğunuz vakit, artık kodun tarihi geçmişse müşteri temsilcisi olan Daniel Patrasc’ı arayıp, aracı şirketlere (Rental Cars gibi) yaptığı indirimi isterseniz de yardımcı olacaktır.

Arabaya sigorta yaptırmak gerekir mi?

Bizce fayda var.

Kiralık arabayla dikkat edilmesi gerekenler?

Arabanın evraklarını arabada bırakmayın. Araba çalınırsa sigorta karşılamaz!

Romanya’da nasıl araba kullanıyorlar?

İnsanlar Avrupa gibi trafik kurallarına katı katıya uyuyorlar. Yayalar arabaların duracağından emin olduğu için kendini yola atabilir.  Yaya geçitlerinde mutlaka yavaşlamayı, yaya varsa yol vermeyi unutmayın!

Romanya’da yollar nasıl?

Ana arterler iyi. Ama köyler arası biraz tangır tungur 😀  Şehirler arası duble yol yok, gidiş geliş. Kaza vs olunca fena sıkışıyor.

İletişim

sessiz-sinema
Sessiz sinema oynaya oynaya Bağdat bulunur.

Büyük şehirlerdeki gençler iyi İnglizce konuşuyor. Küçük şehirlerde de  gençler az buçuk İngilizce konuşuyorlar. Ama büyüklerden umudu kesin. Pansiyon işletenler genelde anneneler oluyor. Sessiz sinema oynayarak anlaşıyorsunuz. Zaten işin büyük kısmını Booking.com’dan yapmış oluyorsunuz. Sıkışırlarsa çocuklarını arayıp sizi onlarla konuşturuyorlar.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi alma konusunda kafanızdaki tüm sorulara, Schengen Vizesi Nedir, Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Schengen Vizesi Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar yazılarımızdan yanıt bulabilirsimiz.

Gitmeden İzleyin

Tabi ki Dracula! Kendisi bu topraklarda yaşamış, ve gerçekten hakkında vampir olduğunu düşündüğü bir prens.
Cold Mountain – Nicole Kidman’ın oynadığı ve Transilvanya’da çekilen film.
Hotel Transylvania – Kalelerin ve ormanların memleketi olan Romanya bu filme de ilham vermiş.

Romanya Hakkında daha fazla bilgi için Romanya Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

27 Comments

 1. Merhaba,

  Vize konusu güncel mi hala Shengen mi geçerli acaba?

  Teşekkür ederim.

 2. “bu kadar yakın olup, hem de bu kadar cep dostu olan, aynı zamanda benzeri olmayan deneyimler sunabilecek kadar enteresan ve güzel ve üstüne de medeni bir destinasyon daha YOK…
  masalsı mimarisi ve insanların medeniliği ile tam bir Avrupalı, insanlarının sıcaklığı ile tam bir Balkan, fiyatlarıyla da tam bir eski komunist, yemekleriye de bir Osmanlı…”
  Merhaba giriste yazdiginiz bu iki cumle aslinda herseyi anlatiyor, cok guzel bir seyahat yazisi olmus, Romanyaya gelmek isteyenler icin herseyi guncel ve net olarak yazmissiniz, tebrikler…
  Baska bir turunuzu Constanta-Mamaia-Techirgol- Tulcea- Ias- Chisinau rotasina yapmanizi oneririm.
  Ben Romayada yasiyorum, turizmle ugrasiyorum. Hotel Denisa Vernesti- Buzau Bookingden bulabilirsiniz. Ozellikle Bukres ve Constantada cok Turk isyeri, restaurant gorebilirsiniz…
  Romanya, Avrupada yasayip kendinizi yabanci gibi hissetmeyeceginiz, muhtesem dogasi, yesil alanlari, kayak merkezleri olan, insanlari asla kavga etmeyen, kizmayan, kufur etmeyin, mutlu, huzurlu bir balkan ulkesi…

 3. Merhabalar,

  Biz de Ekim sonu gibi Romanya turu yapmayı planlıyoruz. Fakat vize kısmı biraz gözümüzü korkuttu. Vize işlemleri internet üzerinden yapılıyormuş ve biraz zorlu bir süreçmiş. Schengen vizesi için de, sadece çok girişliler gerçerli deniyor. Bu durumda turla gitmek daha mı mantıklı olur? Siz ne önerirsiniz?

  Teşekkürler,
  Sevgiler

 4. Duygu & Bilgehan tebrikler!
  Romanya, özellikle Transilvanya ile ilgili inanılmaz bilgilendirici yazılar yazmışsınız elinize sağlık 🙂
  Braşov, Sibiu ve Bükreş 3’lüsü benimde en favori yerlerimden…

  Bükreş gece hayatı ile ilgili gezginlerin ilgilerini çekeceğini düşündüğüm bir yazım var, bilgi paylaşımı açısından iyi olur diye düşündüm:
  Bükreş Gece Hayatına Dair Kesinlikle Bilmeniz Gereken 4 Kulüp
  http://gezmeksanat.com/bukresgece-hayatina-dair-kesinlikle-bilmeniz-gereken-4-kulup/

 5. Oktoberfes in tarih aralığını biliyor musunuz? 11 Ekim itibariyle gitmeyi planlıyorum da. Denk gelir miyim acaba?

 6. Merhaba,
  Biz de önümüzdeki mayıs ayında 10 günlük Romanya gezisi yapmay karar verdik.Biletlerimizi şimdiden aldık.Bizim grubun yaş ortalaması 63.Yani sizler kadar genç değiliz.Ama istekli ve de azimliyiz.Grubun gezi programını genelde ben oluşturuyorum.Konu ile ilgili araştırma yaparken sizin sitenize ulaştım.Merakla okudum. Verdiğiniz bilgi ve öneriler için teşekkürler. Geçenlerde genç bir psikolog ve yazardan siz yaşlardaki kızıma bahsettim.Kızım çok okur ve araştırır.Ertesi gün “annecim ben araştırdım ,bir numarası yok..Bizim jenerasyonda bloğun yoksa sen de yoksun” dedi.Şimdi ne kadar haklı olduğunu görüyorum.
  Sizleri bu uğraşılarınızdan dolayı kutluyorum,emeklerinize sağlık.Başarılarınız devamlı olsun.
  Gül Süllüoğlu

  1. Çok teşekkürler Gül Hanım.
   Kızınız haklı, blog çok, kaliteli içerikse pek yok. Ne de olsa sayfa açmak çok kolay, ama dolu dolu bilgi vermek çok hem çok zahmetli ve zaman alıcı, hem de iyi bir bilgi birikimi gerektiriyor. Güzel söylerinizden onore olduk, çok teşekkürler. Gezinizin harika geçmesi dileğiyle

 7. Öncelikle yazı icin tesekkurler ama sanırsam kucuk bir eksik var transilvanya ya nasil ulaşırız.istanbuldan mı iyi yoksa Edirne’den mı .ornegin benim aracım var bununla gidemez miyim.saygilar…

 8. merhaba biz 3 kişi 4 gün için gitmeyi planlıyoruz barşovda kalıcaz buradan günübrilik gidebileceğimiz yerlere gideceğiz bütçemiz çok sınırlı konaklama hariç 1500,00.-TL yeterlimidir sizce

  1. yani kişi başı 4 gün için 500 TL’niz mi var? Günlük 125 eder. Eğer ucuz yerleri tercih ederseniz yetmesi lazım.

 9. Merhabalar,

  Öncelikle elinize, ayağınıza sağlık; oldukça derli toplu bir anlatım olmuş.

  Transfagaraşan yolu ile ilgili bir sorum olacak. Tam olarak hangi rotadan girip çıktınız acaba? 20 Kasım 2016′ da sabah Turda’dan yola çıkarak Bükreş’e giderken bu yol üzerinden geçmek istiyoruz, fakat Googlemaps Cartisoara üzerinden gitmek yerine Talmaciu üzerinden gidişi gösteriyor sürekli.

  Toplam 400-500km gibi bir yol görünüyor Turda-Bükreş arası, fakat Transfagaraşan yolu geçişini tam oturtamadık.

  Mevsim itibari ile uygunluğunu da danışmak isterim. (Yılın 9 ayı karla kaplı olduğu, genelde yaz aylarında geçişlerin yapıldığı gibi google efsaneleri gördüm de.)

  Tekrar teşekkürler paylaşımınız için; yolunuz hiç bitmesin…

  ilhan

   1. İlgili yazıyı gözden kaçırmışım, okudum yönlendirmenizle; üzücü oldu. Braşov-Turda arası benzer bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum değil mi?

    1. Sıkıntı yaşayacağınızı hiç sanmıyoruz. Evet, biz de üzüldük Transfagaraşan’ın kaçtığına 🙁

  1. 3 güne herşeyin sığması zor ama hiç yoktan iyidir eğer daha geniş zamanınız yoksa

 10. Merhaba,
  Size bir sorumuz olacaktı. Romanya da yaptığınız rotanın aynısını bizde yapmak istiyoruz fakat 4 yaşında bir kızımız var. Onun için uygun olur mu?
  Kime desek bize manyakmışız gözüyle bakıyor hırsız ve yankesici doluymuş göya oraları. Yollar tehlikeliymiş? Moralimizi bozuyorlar.Siz ne dersiniz?

 11. Selam. İmrenerek okuduğum bir gezi olmuş. Bizde Ekim 2016 başında yedi gecelik bir program planlıyoruz. Acaba programı gün gün paylaşabilmeniz mümkün mü? Braşov’da nerede kaldınız acaba? Benzin fiyatları hakkında bilginiz varmı?
  Çok soru sordum biliyorum 🙂
  Kolay gelsin.

  1. Selamlar Hakan,
   Transilvanya’da bir hafta ideal. Maalesef hangi gün neredeydik gibi bir kayıt tutmamışız ama zaten bizim program biraz saçmaladı. Sezon bittiği için bazı kaleler kış takvimine geçmişti. Çalışma saat ve günlerini değiştirmişler ve haberimiz yoktu. O yüzden uzaklara gidip, görmek için tekrar geri gelmemiz gerekti falan… Ama şunları bilseniz kafanıza göre bir program çıkarırsınız zaten:

   Bükreş – Hiç gezmeden direk Transilvanya’ya gittik
   Sinaia – 2 gece kaldık. (doğa sporlarına, Peleş & Bran Kalelerine, ayı gözlemine de buradan gittik geldik)
   Bran – Gece kalmadık.
   Braşov – Gece kalmadık ama aslında gece kalınıp takılabilinecek bir yer.
   Viscri – 2 saat ayırsanız yeter
   Sighişoara – yarım gün yeter
   Valenii – Romanlara konuk olduk. Programınıza göre gece onlarla kala da bilirsiniz. Ya da 2 saat sohbete uğrarsınız.
   Turda – Kesin gidin. 2 saat ayırın. Biz hemen yanında çok tatlı bi pansiyonda kaldık. Yukarıda detayları var.
   Sibiel – 1-2 saat yeter. Ama konaklamak için çok şeker köy evleri de var. Programınıza göre karar verin.
   Sibiu – Biz Oktoberfest için burada bir gece kaldık. Şehirlerde kalmak daha pahalı. Daha ekonomik olsun derseniz ve arabanız varsa, Sibiel’de kalıp, gündüz de gezebilirsiniz.

   1. Merhaba, süper bir yazı çok heveslendik sayenizde.haritadan adım adım dut yapamadım.araç kiraladiktan sonra hangi sıralama yapılmali? Birde toplam kaça mal oldu size? bunu da yazarsanız sevinirim.sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir