VAMOSS EVİ – PERU’DA 2 İSTANBULLUNUN KURDUĞU İMECE EVİ

Peru’nun dağlarındaki Calca köyünde, uzun zamandır yolda olan Türkiye’den firari gezginlerin sığındığı sıcacık bir vaha Vamoss Evi.

Bu aralar sığınmacıları arasında biz ve uzundur buralarda gezen memleketlilerimiz var. Kimisi 3 senedir, kimisi 6 aydır yolda. Yolda olmak çok güzel, ama yoruyor da insanı. Bazen evin huzurunu ve şefkatini arıyor insan. Hepimiz bir müddet aynı dili konuşan, aynı espirilere gülen bir aile olmak için Vamoss Evi’ndeyiz.

Burası gelip kaldığımız bir yer ama hostel ya da pansiyon değil, bir buluşma noktası. Bundan 3 sene önce kıtayı karışlayan Selin Ercil ve Arda Kurtoğlu‘nın başlattığı bir paylaşım evi. Bizim bildiğimiz kadarıyla türünün tek örneği. Gurbet elde memleketlilerin buluştuğu, beraber yaşayıp, nefeslendiği tek ev.

Vamoss-Evi
İşte dağların kucağındaki Vamoss Evi.

Elimize geldiğimizde bir kağıt tutuşturdular. Evin huzur ve gelişimini sağlamak için bazı düzenlemeler var. Ama evin konukları evi öyle bir sahiplenmiş ki, biz ordayken ne Selin, ne de Arda olmasına rağmen ev kendi kendini götürüyordu.

Kağıdın sonunda şöyle yazıyor: “Kimi kuralları uygulayamasak da canımıza sağ olsun. Yeter ki sevgiyle kalalım.”

Vamoss-Evi-bahcede

Denizcilikten hiç anlamazken, güç bela tekne alıp, 3 senedir dünyayı tekneleriyle dolaşan Uğur, Maral yani Cahilcesareti ve evin kuçusu Nefs ile sohbetteyiz.

İsmini Nefs koymuşlar, çünkü insanın bir hayvana verdiği isim kendimizin bir yansıması, yani bizim hak ettiğimizin isim olduğunu düşünüyorlar. Ne kadar doğru ve güzel.

Yakında bu sohbetimizin videosu websitemizde.

Vamoss-Evi-sofra
Kral sofrası Elif ve Maral’dan, bulaşıklar bizden

Ev kendi kendini çevirir. Herkes bir şeyin ucundan tutar. Duvardaki boyasından, evdeki raflara misafirlerinin izi var. Her gelenin irili ufaklı bir tuğlası var. Kimisi yaptığı yemeklerle katkıda bulunuyor, kimisi bahçeye yaptığı salıncakla. Temizlikti, alışverişti gibi rutin ihtiyaçlar beraber yapılır. Eve ait bir şey tüketildi mi kumbaraya atılır.

Masada sıcak su termosu hep durur. İsteyen bir çay sallar. Termosu bitiren suyu kaynatır, tekrar doldurur.

Vamoss-Evi-sofrada

Yumulun dostlar, yumulun!

Elif sabah 6’da kalkıp sıvamıştı kolları. Sayesinde ta Peru’da mis gibi poğaça kokularıyla uyandık güne. Sofrada hasret kaldığımız Türk kahvaltısı… Anne kucağı gibi geldi o masanın etrafında toplaşmak. Uzak kalınca kıymete biniyor zaman zaman sıkıldığın ekmek peynir.

Vamoss-evi-grup-
Biz ordayken evin konukları

Ev diyor ki, “Burada kişisel gelişime, farkındalığa, ve derinleşerek büyüyebilen/büyütebilen insan ilişkilerine inanırız. Bunu birlikte tecrübe eder, bunu paylaşmanın tadını bilir, güzelliğini yaşarız.”

Buralarda nefeslenme ihtiyacı duyarsanız, Vamoss Evi aklınızda ola. Biz bu güzel oluşumdan sizi haberdar ettik, siz de paylaşın, başkaları da bilsin.

Not:
– Uzun kalacak olanlar ayrı tarifelendiriliyor. Kısa süre kalacaksanız burası gereksiz pahalı gelebilir. Aynı tutara Cusco’da gayet tatlı bir otelde, elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmadan kalabilirsiniz. Bu fiyat politikasının sebebi evin pansiyon olarak kullanılmasının önüne geçmek. Turistlere yönelik bir konaklama değil, gezginlerin uğradığı bir paylaşım noktası olmasını sağlamak.
– Evde yediğiniz her öğün için ayrı para veriyorsunuz. Eğer yemek yapımında görev aldıysanız daha az veriyorsunuz.
– Uzun kalacaklar Arda ile tarifeyi görüşebilirler.
– Buraya kadar gelmişken Pisac’taki pazarı da görün deriz. Pazar günü en hoş, en civcivli günü ama Salı ve Perş da ziyaret etmek mümkün.

Peru hakkında daha fazla bilgi için Peru Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

12 Comments

 1. Macchu Pıcchu, Sankanta trail, Cusco için 9-10 gün ayırabiliyorum uygun mudur?

  Trail ve Macchu Picchu giriş için bütçe ne ayrılabilir?

  1. Cusco için 9-10 gün gayet yeterli.

   Giriş ücreti tura dahil oluyor. Turların fiyatı acentadan acentaya değişiyor. Direkt yazışmanızı öneririz

 2. Lütfen Dikkat :
  Kardesim Fatih Gülmez i ariyorum !!!
  Vamoss evinde kaldi, ve sonra kolumbiyaya devam ettigini biliyoruz. Son 1 Ay önce Letitia veya Iquetos a gittigini yazdi. Fakat 1 Aydir haber alinamadi. Endiseleniyoruz…. bilgisi olan varmi, nasil ulasabiliriz bir habere? Lütfen yardimci olun.

  1. Merhaba,
   Vamos evi ile irtibata geçtiniz mi?
   Umarım en yakın zamanda kardeşinize ulaşırsınız

 3. Merhaba.
  Şuan Cusco’dayım. Bende başka arkadaşlardan duymuştum burayī. Buraya kadar gelmişken ziyaret etmek istiyordum. Yalnız yazıdaki, “Kisa süreli kalacaklar için pahalı gelebilir. Turistlerin degil, gezginlerin paylaşım yeri olması için” ifadesini anlamadım. Gezginler için biryer ise bunun tam tersi olması gerekmiyormuydu? 🙂
  Sevgiler

  1. Şöyle; turist gibi kısa kalıp, otel gibi kullanan insanlara başka türlü, uzun uzun ev arkadaşı gibi kalan gezginlere başka tarife var.

 4. selamlar , öncelikle yolunuz açık olsun 🙂 Cusco’dan eve nasıl ulaşabiliz ? yol tarifi alabilme şansımız var mıdır ? 🙂

  1. Selamlar,
   Yazıda ismi geçen Selin ve Arda ile temasa geçerseniz her türlü bilgiyi alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir