MİLANO’DA NE YENİR & NEREDE YENİR

İtalya’nın neredeyse her bölgesi mutfağı ile ünlü. Napoli, Roma, Palermo, Venedik, Modena, Milan, Floransa her sene yeniden seçilen Avrupa’nın En Gurme 15 Şehri listesinin 7’sini monopolize ediyor. Gelin görün ki, ülkenin en varlıklı şehri olmasına rağmen Milano, İtalyan mutfağının süngüsünü taşıyan şehirlerden birisi değil. Yüzünüzü hemen düşürmeyin öyle. Milano geleneksel İtalyan mutfağının gözbebeği olmasa da, bir Londra, New York gibi dünya çapında ünlü restoranları ve trendy cafeleri ile modern gurmelerin yeri. Şehirde tam 16 tane Michelin yıldızlı restoran var! Uzun lafın kısası Milano pantalonlara zarar. 🙂

Milano’da Gurme Öncelikler

1. Tipik Bir Milano Klasiği: Luini’de Panzerotti

Luini belki de tüm Milano’nun en popüler hamur işleri yapan pastanesi. Vittorio Emanuele’nin hemen arkasında kalan sokakta Santa Radegonda sokağında küçücük bir dükkan ama önü günün her saati full sıra bekleyen insanlarla dolu. Vızır vızır çalışan bir servisi olduğundan her şekilde çok da beklemiyorsunuz. Temelde en ünlü ürünü bizim hamur kızartmamız olan pişinin içi malzeme dolgulu olan fried yani kızartılmış luinileri. Ispanaklı ve ricotta peyniri dolgulu olanı çok lezziz ama içi jambon ve peynir dolgulu olan da aklımızda kaldı hani. Biz denemedik ama tatlı seçenekleri de bol. Tanesi 3-4 Euro arasında değişiyor. Adres: Via Santa Radegonda, 16, 20121 Tel:+39 02 8646 1917 Konum için tıklayın.

2. Geleneksel Milano Yemeklerini Yiyin

Fotoğraf Kaynak: cogito ergo imago / Flickr

Risotto alla Milanese – Safran severler buraya! Beyaz şarap, peynir, safranın pirinçle leziz uyumu.
Cotoletta alla Milanese – Dana Pirzola panelenip kızartılıyor. Özellikle La Cantina di Manuela’da yemenizi öneririz. Dana yanak ve tiramisusu da enfes. Fiyatlar: Ana yemekler 30-40 Euro arası. Konum için tıklayın.

3. Akşam Üstü Aperitivo Yapın

Acıkmakla acıkmamak arasında kaldığınız ama akşam yemeği modunda da olmadığınız anlarda veya akşam yemeği hazırlayacak gücü kendinizde bulamayacak kadar yorgun olduğunuz iş çıkışlarında kendinizi müdavimi olduğunuz bir aperitivo bara attınız mı işlem tamam. Önünüzde favori içkiniz, yanında lezzetli atıştırmalıklar… La Dolce Vita!

Aperitivo Nedir?

İşte aperitivoyu, temelde akşam üzeri içkisi ve ona eşlik eden atıştırmalıklardan oluşan bir öğün gibi düşünebilirsiniz. “Aperitivo” kelimesi, hem yemek öncesi alınan içkinin hem de bu eylemin genel adı. Latince “açmak” kelimesinden türemiş. Yani bugünkü İtalyanca kullanımıyla “iştah açıcı” anlamına geliyor.

Bilirsiniz İtalyanların yemek faslı başlangıçlar (antipasto), yan yemek (primi piatti), ana yemek (secondi piatti), tatlı (dolci) derken uzar da uzar. Üstelik kahvaltı dışında günün her öğününde tüm bu yeme-içme ritülelini itinayla uygularlar. Yani aperitivonun arkasında yatan mantık: Isındırma turlarıyla mideyi ana yemeğe hazırlama! 18. yy’da Torino’da Antonio Benedetto Carpano’nun Vermouth’u icat etmesi ile başlayan aperitivo geleneği, giderek ülkede ufak bir yeme-içme partisine dönüşmüş. Elbette işin bir de sosyal hayat boyutu var. 19. yy’da İtalya’da yaygınlaşan aperitivo bar ve cafeleri, şehirlerin en popüler, en canlı sosyalleşme noktaları haline gelmiş.

Elbette tıpkı rakı içmenin bir adabı olduğu gibi aperitif olarak içilecek içkinin de bir adabı var. Öncelikle, mideyi açmak, onu ana yemeğe hazırlamak mantığı ile yola çıkıldığından, tercih edilecek içki de idealde mideyi sindirime hazırlayacak, düşük alkollü, sek, tercihen şekerli ve tatlı karışımlar yerine hafif bitter olmalı. Bu doğrultuda Aperol, Campari, Prosecco, Martini gibi seçenekler aperitivo için uygun seçenekler. Özellikle tüm ülkede en popüler aperitif olan ve 3 ölçek Prosseco, 2 ölçek Aperol, biraz soda, buz, portakal dilimi ile hazırlanan Spritz’i veya 1 ölçek Campari, 1 ölçek Martini Rosso ve 1 ölçek dry cin ile hazırlanan Negroni’yi mutlaka deneyin deriz.

Aperitivo Fiyatları

İşin yeme kısmına geldiğimizde ise geleneksel ve modern aperitivo anlayışı üzerine bir yol ayrımına giriyoruz. Geleneksel ve klasik aperitivo anlayışı ile servis veren bar ve cafelerde, aperitivo kapsamında servis edilen seçenekler arasında küçük kaplarda gelen zeytin, fıstık, belki grissini ve peynir oluyor. Modern aperitivo anlayışıyla servis veren cafe ve barlarda ise adeta kanepelerden ve minik atıştırmalıklardan bir açık büfe kuruluyor ve olay biraz aperitivodan apericenaya (aperitivo-akşamyemeği) dönüyor. Aşağı yukarı 10 Euro kadar ödeyeceğiniz içkinizin yanında, bu büfeden dilediğiniz kadar istifade edebiliyorsunuz. Tabi bu anlayış aperitivonun temelde yola çıktığı mantığa biraz aykırı kalıyor. Ne demiştik mideyi ana yemeğe hazırlamak tıka basa doymak değil. Yine de bugün çoğu cafe ve bar daha çok müşteri çekmek için ve bir önceki günden arta kalanları değerlendirmek için apericena seçeneğine yöneliyor.

Nerede Aperitivo Yapmalı

Aperitivo çok önemli, öyle iki konu başlığı arasına sıkıştırılacak iş değil. O yüzden Milano’daki en güzel aperitivo mekanlarına aşağıda komple bir bölüm ayırdık.
Milano Aperitivo Mekanları

4. Milano’nun Tarihi Pastanesi Cova’da Mola Verin

Fotoğraf Kaynak: www.covamilano.com

Milano’nun en eski en ikonik cafelerinden biri olarak biliniyor. 1817’de Antonio Cova adlı bir asker tarafından Teatro alla Scala’nın yanına açılmış. İkinci Dünya Savaşı’ndaki bombardımanlardan zarar gören cafe 1950’den beri de Via Monte Napoleone’de Milano’da modanın kalbinin attığı sokakta bulunuyor. Bu civardaysanız, klasik İtalyan tatlıları ve kahvesi molası vermek için en doğru adres. Adres: Via Monte Napoleone, 8, 20121 Tel: 39 02 7600 5599 Konum için tıklayın.

5. Milan’daki Michelin Yıldızlı Restoranlarda Mamma Mia Deyyin (Tuzlu Ama!)

Fotoğraf Kaynak: www.mandarinoriental.com – Seta

“Bi daha mı gelicez dünyaya” diyenler için Milano’da hem makul fiyatlı hem de Michelin yıldızlı restoranlar var.

Ristorante Sadler: Navigli taraflarında, 2 Michelin yıldızlı bir İtalyan restoranı. Spesiyali balık yemekleri. Bir kişilik her şey içinde akşam yemeği 160 Euro civarında. Mutlaka önden rezervasyon yaptırın. Adres: Via Ascanio Sforza 77, 20141 Tel:+390258104451 Konum için tıklayın.

Seta: Antonio Guida şefliğinde, kuzey ve güney İtalya mutfağının birleşiminde, balık ve et yemekleri ile öne çıkan, egzotik tatlılarla kapanışı yapan, Manderin Oriental’in 2 Michelin yıldızlı restoranı. Menü yaklaşık 150 Euro. Mutlaka önden rezervasyon yaptırın. Adres: Via Andegari, 9, 20121 Tel:+39 02 8731 8897 Konum için tıklayın.

6. Geleneksel İtalyan Mutfağı Konusunda İsim Yapmış Restoranları Deneyin

Brera bölgesinde klasik bir İtalyan restoranı

Dongiò: Geleneksel İtalyan mutfağı için en çok tercih edilen restoranlardan biri. Taze makarnaları ve Akdeniz ağırlıklı Calabria bölgesi mutfağı yemekleri ile öne çıkıyor. Sade ve samimi bir ortamı var. 30-40 Euro’ya çıkarsınız. Adres: Via Bernardino Corio, 3, 20135 Tel: +39 02 551 1372 Konum için tıklayın.

Don Carlos: Lombardy ve Piedmont bölgeleri mutfağı geleneksel lezzetleri ağırlıklı, Dongiò’ya göre daha şık ve elegan bir ortamı var. Fiyatlar da ona göre daha yüksek. Kişi başı 70 Euro civarı. Adres: Via Alessandro Manzoni, 29, 20121 Tel: +39 02 7231 4640 Konum için tıklayın.

Cantina di Manuela: Şarap şişeleri ile dekore edilmiş, öğle menüsü alelacele bir şeyler atıştırmak isteyen beyaz yakalılar için salata ağırlıklı bir menüyle değişiyor. Cotoletta alla Milanese’i meşhur. 30-40 Euro’ya çıkarsınız. Adres: Via Giulio Cesare Procaccini, 41, 20154 Tel: 39 02 345 2034 Konum için tıklayın.

Masuelli Trattoria San Marco: Rustik atmosfere sahip, tipik bir aile işletmesi İtalyan trattoriası. 1921’den beri aynı şekilde işletiliyor. Menüsü Lombardy ve Piedmont bölgeleri mutfağı geleneksel lezzetleri ağırlıklı. Aşağı yukarı 30-40 Euro’ya çıkarsınız. Adres: 20135 Milano Tel: 39 02 5518 4138 Konum içn tıklayın.

7. 20 Euro ve Altına Leziz Akşam Yemekleri Arayanlara

Fotoğraf Kaynak: www.pisacco.it

Shiva: İki salonlu, loş aydınlatmalı, rahat tipik bir Hint restoranı. Kişi başı 20-30 Euro. Adres: Viale Gian Galeazzo, 7, 20136 Tel: +39 02 8940 4746 Konum için tıklayın.

Jade Cafe: Duomo’ya birkaç metre mesafedeki bir Japon, Thai ve Çin mutfakları restoranı. Öğle yemeği için birçok set menüsü var. Kişi başı 10-20 Euro. Adres: Via Palazzo Reale, 5, 20122 Tel: 39 02 7209 5535 Konum için tıklayın.

8. Milano’da Pizza Nerede Yenir ?

Spontini

Spontini: Şehrin zincir pizzacısı Spontini’de pizza çok da ince hamurlu ve büyük olmuyor bunu baştan belirtelim. Hatta buranın pizzası o kadar büyük ve pufidik ki 1 dilimi sizi tıka basa doyuruyor. Yine de her yer Spontini kalınlığında da değil elbette. Aşağıda Milano’da iyi pizza bulabileceğiniz birkaç mekanı verdik.

Pizza Am: Milano’nun en popüler pizzacılarından. Biraz turistik. Menüsünde az ama öz çeşit var. Kapısında sıra olabiliyor ama siz beklerken pizza ikram eden bir işletme olması kalpleri fethediyor. Ortalama kişi başı 15 Euro. Adres: Corso di Porta Romana, 83 20122 Tel:+39 02 551 0579 Konum için tıklayın.

Marghe Pizza: Menüsünde 7 çeşit pizza var. Sezonluk malzemelerden haftalık çıkan çeşitleri de oluyor. Daha çok lokallerin uğrak yerlerinden. Tuğla duvarları olan sıcak bir atmosferi var. Ortalama kişi başı 15-20 Euro. Adres: Via Cadore, 26 Tel:+39 02 5411 8711 Konum için tıklayın.

Dry: Hem bir kokteyl bar hem de pizzacı. Oldukça cool bir yer. Happy hour için ideal yerlerden. Ortalama kişi başı 20-30 Euro. Adres: Via Solferino 33 Moscova 20121 Tel:+39 02 6379 3414 Konum için tıklayın.

9. Milano’da Makarna Nerede Yenir ?

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Makarnanın yani pastanın taze ve el yapımı olanı makbul. Belki 100 farklı çeşidi var. Kimisi sosu ile, kimisi malzemesi ile, kimisi ise şekliyle kendini diğerlerinden ayırıyor. Kimisi anonim, kimisi de İtalya’nın çeşitli bölgelerinin imza çeşitleri. Ama Milano’ya özel bir makarna çeşidi olduğunu söylemek zor. Her bölgeden, her malzeme ve sosla hazırlanmış, her şekilde makarna bulmak mümkün. Aşağıda işin hakkını veren yerleri verdik.

Da Oscar: Başta spagetti olmak üzere tüm makarna çeşitlerini lezzetli yapan bir restoran. Kişi başı ortalama fiyat 30 Euro. Adres: Via Lazzaro Palazzi, 4, 20124 Tel: 39 02 2951 8806 Konum için tıklayın.

Pasta d’Autore: Menü yok. O gün ev yapımı hangi makarna ve makarna sosu varsa onların kombinasyonundan seçim yapıyorsunuz. Fiyatlar ortalama kişi başı 15 Euro. Adres: Via Cesare Correnti 7 20123 Tel:+39 02 3595 3304 Konum için tıklayın.

10. Milano’da Dondurma Nerede Yenir ?

Cioccolati Italiani

Cioccolati Italiani: Mükemmel bir İtalyan dondurmacısı Cioccolati İtaliani. Zincir olduğu için Milano’nun birçok yerinde var ama en popüleri merkezde Duomo yakınında olanı. Kesinlikle çikolatalı mutlu sonla biten imza külahları içinde gelen dondurmalarının tadına bakmalısınız. Önce fişinizi alıp sıraya giriyorsunuz. Oldukça kalabalık olabiliyor. Kişi başı 5 Euro. Adres: Via S. Raffaele, 4, 20121  Tel: +39 02 8909 3820 Konum için tıklayın.

Gelato Giusto: Milano’nun artizan dondurmacısı. Az ve öz çeşit var ama hepsi oldukça lezzetli. Fesleğen, incir, Earl Grey, zencefil gibi klasik olmayan tatlar yapıyorlar. Kişi başı 5 Euro. Adres: Via S. Gregorio, 17, 20124 Tel: +39 02 2951 0284 Konum için tıklayın.

Il Massimo Del Gelato: Milano’nun en iyi dondurmacılarından biri. Antep fıstıklısı, fındıklısı, hindistan cevizlisi ve çikolatalısı çok seviliyor. Ellerini korkak alıştırmayan çalışanları var. Kişi başı 4-5 Euro. Adres: Via Lodovico Castelvetro, 18 Tel: +39 02 349 4943 Konum için tıklayın.

La Gelateria Della Musica: Önünde sıralar olan bir dondurmacı. Ricottalısı, yoğurtlusu ve fıstıklısı çok seviliyor. Kişi başı 4-5 Euro Adres: Via Giovanni Enrico Pestalozzi, 4, 20143 Tel: +39 02 3823 5911 Konum için tıklayın.

11. Milano’da Tiramisu Nerede Yenir ?

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Artık Türkiye’de bile her restoranın menüsünde bulunan, canınız çektiğinde annenizin mutfağa girerek şipşak yaptığı tiramisular var ya işte onlar olsa olsa psödo tiramisu, yalancı tiramisu çünkü gerçek bir İtalyan tiramisusu, düz tabakta değil çukur kapta gelir, pastapan yerine kedi dilinden ve labne peyniri yerine Mascarpone peynirinden yapılır, kare veya üçgen şekilde dilimlenmeyecek kıvamdadır, çatalla değil kaşıkla yenir. İşte size has be has İtalyan tiramisusu yiyebileceğiniz mekanlar.

Cova: Milano’nun en eski pastanelerinden biri olan Cova Pastanesi tiramisu gibi klasik İtalyan tatlılarnı tatmak için en doğru adreslerden. Adres: Via Monte Napoleone, 8, 20121 Tel: 39 02 7600 5599 Konum için tıklayın.

Il Salumaio Di Montenapoleone: Bu restoranın en çok tiramisusu beğeniliyor. Fiyat 8 Euro. Adres: Via Monte Napoleone 12 (Via Gesu’ 5), Tel: +39 02 7600 1123 Konum için tıklayın.

Sokak Lezzetleri ve Fast Food Restoranları

Pizza Spontini

Fotoğraf Kaynak: www.pizzeriaspontini.it
Milano’nun Spontini pizzası çok meşhur. Devasa bir dilim kalın hamurlu pizza düşünün. 3 çeşiti var. Klasik olanı margarita olanı. Bir de etli versiyonu ve akdeniz versiyonu var. Aslında kalın hamurlu pizza bize çok hitap etmiyor ama denemeden dönmeyin tabi ki çok lezzetli. Spontini Pizza’yı şehrin çoğu yerinde bulabilirsiniz çünkü burası bir zincir pizzacı. Menüler 4-5,5 Euro. Adres: Via Santa Radegonda, 11, 20121  Tel: +39 02 8909 2621 Konum için tıklayın.

A’Vucciria

Tıpkı bizde Taksim’de gece hayatının meydandaki Kızılkayalar’da ıslak hamburgerle sonlanması gibi A’Vucciria, da Navigli’deki gece turunun son durağı. Aslında bir Güney İtalya Sicilya klasiği olan arancininin değişik iç malzemeler ile çeşitlemelerini yapan küçük bir dükkan. Peynirli ve İtalyan salamı dolgulusu, kıymalı ve sebzelisi, fıstıklısı vs. birkaç seçenek var. Biz kıymalı ve sebzelisine BA-YIL-DIK. Bizce Sicilya’dakinden çok daha lezzetliydi. Tanesi 3-5 Euro Tel:+39 02 4976 2543 Adres: Viale Gorizia, 32, 20142 Konum için tıklayın.

Hamerica’s

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/hamericas

Milano’nun lüks, hipster hamburgercisi. Milanolular tarafından oldukça seviliyor öyle ki zincir olma yolunda ilerliyor. Şimdilik 2 şubesi var. Burgerler 10-16 Euro arasında değişiyor. Adres: Via Terraggio, 20123 Tel: +39 02 80147 Konum için tıklayın.

Milano Cafe & Pastaneleri

Marotin

İtalyan mermeri hoş yer döşemeleriyle, Marotin klasik bir İtalyan cafe – pastanesi. Oldukça küçük bir yer ama asma katı var. Espresso barında öğle arasında bir tek esperesso içen veya gazetesini okuyan Milanolular görebilirsiniz. Öğle vakti çıkan taze atıştırmalıklardan mutlaka deneyin. Bir kahve bir poğaça ortalama 10 Euro. Adres: Via Archimede, 59, 20129 Tel: +39 02 7395 7790 Konum için tıklayın.

Pasticceria Marchesi 1824

Fotoğraf Kaynak: www.pasticceriamarchesi.com/it

Aslında 1824’te ilk olarak Via S. Maria alla Porta 11/a da açılan Milano’nun tarihi pastanesi, son olarak Galleria Vittorio Emanuele II’de, galeriyi içten gören güzel bir konuma sahip yeni yerinde üçüncü şubesini açtı. Fıstık yeşili dekorasyonu bir harika. Sabah 7.30 akşam 21.00 arası kahvaltı, öğle yemeği, beş çayı ve yanına aperatif şeyler sunuyor. Kişi başı ortalama 15 Euro. Adres: Galleria Vittorio Emanuele II, Corso Vittorio Emanuele II, 20121 Tel: +39 02 9418 1710 Konum için tıklayın.

Fondazione Prada Pastanesi Bar Luce

Fotoğraf Kaynak: www.fondazioneprada.org

Fondazione Prada’nın içinde bulunan cafenin, ünlü yönetmen Wes Anderson tarafından tasarlanmış, 1950’lerin 1960’ları yansıtan iç dekorasyonu görülmeye değer. Salı günleri kapalı. Diğer günler 09.00 – 21.00 saatleri arası açık. Ortalama kişi başı 10-15 Euro. Adres: Largo Isarco, 2 Tel: 39 02 5666 2611 Konum için tıklayın.

Princi

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/PrinciMilano

Princi, çoğu Milanolunun brunch için geldiği veya bizdeki simit sarayları gibi işe giderken uğradığı zincir bir fırın. Brioche, kruvasan, muffin, kek, tart gibi hamur işleri taze ve güzel. Sadece kahvaltı veya brunc için değil öğle yemeği için sandviç, pizza, focaccia gibi seçenekler de var. Ortalama kişi başı 5-10 Euro. Adres: Corso Venezia, 21 Tel: 39 02 7600 8210 Konum için tıklayın.

Milano Restoranları

Al Fresco

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/alfrescomilano

Yeşillikler içinde çok güzel bir ambiyansa sahip Al Fresco, klasik İtalyan mutfağının modern yorumlarını bulabilirsiniz. Deniz mahsüllü makarnalı, şaraplı romantik yemekler için ideal. Fiyatlar ortalama kişi başı 40-60 Euro. Adres: Via Savona, 50, 20144 Tel: +39 02 4953 3630 Konum için tıklayın.

Ristorante La Briciola

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ristorantelabriciola

Milano’nun Türkler tarafından da sıkça tercih edilen, en turistik restoranlarından biri ama yazmazsak olmazdı. Burası bir aile işletmesi. Geleneksel İtalyan mutfağının en demirbaş lezzetlerini bulabilirsiniz. Fiyatlar ortalama kişi başı 40-60 Euro Adres: Via Marsala 2 Angolo Solferino, 20121 Tel: +39 02 655 1012 Konum için tıklayın.

La Rinascente Maio

Fotoğraf Kaynak: www.rinascente.it

İtalya’nın zincir avmsi La Rinascente’nin Duomo manzaralı restoranı. Günün her saati dolu oluyor çünkü neredeyse Duomo’ya dokunacakmışınız hissi veren bir atmosferi var. Fiyatlar kişi başı 40-50 Euro. Adres: La Rinascente, 7º piano (Piazza Duomo) Tel: +39 02 885 2455 Konum için tıklayın.

Frida

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Frida-Isola

Graffitili duvarları, tezgahlarındaki tasarım ürünleri ile Milano’da gençlerin buluşma mekanlarından biri. Burada Cuma günleri dj performansları da oluyor. Fiyatlar kişi başı ortalama 30-40 Euro. Adres: Via Antonio Pollaiuolo, 3, 20159 Tel: +39 02 680260 Konum için tıklayın.

10 Corso Como

Fotoğraf Kaynak: cristian / Flickr

Corso Como’da çok güzel bir galeri, restoran, cafe, shop karışımı olan bir yer. İsola metrosu çıkışını kullanarak bu bölgeye geçiliyor. Fiyatlar kişi başı 30-40 Euro. Adres: Corso Como, 10, 20154 Konum için tıklayın.

Pause

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Pause-294052967302318

Harika bir kıyafet – tasarım dükkanı ve cafe. İçerisi çıfıt çarşısı gibi rengarenk şeylerle dolu. Bir yandan kahve içip bir yandan da son moda ve trendler hakkında bilgi sahibi olabilir gardırobunuza bir iki parça vintage ekleme yapabilirsiniz. Sonuçta burası Milano yani cafelerinde bile modanın kalbinin attığı yer. Kişi başı ortalama 15 Euro. Adres: Via Federico Ozanam, 7 Tel: 39 02 3952 8151 Konum için tıklayın.

Ristorante Erba Brusca

Naviglio Pavese yani küçük kanal boyunda, tarladan sofraya felsefesi ile hizmet sunan bir restoran. Restoranın arka bahçesi bir tarla! Zengin bir şarap menüleri var. Fiyatlar kişi başı 0rtalama 35-40 Euro. Adres: Alzaia Naviglio Pavese, 286, 20142 Tel: 39 02 8738 0711 Konum için tıklayın.

Otto

Fotoğraf Kaynak: www.sarpiotto.com

Chinatown bölgesinde, onlarca Asya restoranı içinde tatlı, içinden sağlık fışkıran şeyler bulabileceğiniz bir cafe Otto. Özellikle pazar brunchları için Milanolu hipsterların tercihi. Kişi başı 10-15 Euro. Adres: Via Paolo Sarpi, 8, 20154 Tel:+39 02 8341 7249 Konum için tıklayın.

Milano Aperitivo Mekanları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Milano’da aperitivocularda takılıp, bir şeyler içip minik ikramlıklardan dilediğiniz kadar yararlanmak çok popüler bir akşam aktivitesi. Aperitivo için şehirdeki birçok bölgede müdavimlerinin olduğu küçük bar ve cafeler var. En popüler aperitivo bölgesi Navigli kanal boyu ama Brera ve Porta Venezia’da da daha izole ve lokallerin gittiği mekanlar var. Kimisi zeytin ve cips gibi eski tip, geleneksel aperitivolar verirken kimisi işi açık büfeye taşımış. Milano’da ne yapıp edip mutlaka bir akşam bu tip barlardan birine gidin.

Bar Basso

Fotoğraf Kaynak: Blå Station / Flickr

Burası zeytin chips ve kokteyl üçlüsü ile ünlü geleneksel bir mahalle barı. 1940’lar stili bir tarzı var. Müdavimleri çok. İmza kokteyli Negroni Sbagliato. Sadece nakit geçiyor. Kişi başı ortalama 20 Euro. Adres: Via Plinio 39 Tel: +39 02 2940 0580 Konum için tıklayın.

Radetzky Cafe

Fotoğraf Kaynak: www.radetzky.it

1988’den beri, Brera ve Garibaldi bölgelerinin en gözde aperitivo barı. Sokağa taşan, samimi bir ortamı var. Kişi başı ortalama 20 Euro. Adres: Corso Garibaldi, 105 Tel: 39 02 657 2645 Konum için tıklayın.

Rita & Cocktails

Fotoğraf Kaynak: Gonca Baş / Foursquare

Rita da Navigli bölgesinin en sevilen kokteyl barı. Küçük ve sempatik bir yer. Daha çok genç müdavimleri var. Kişi başı ortalama 20 Euro. Adres: Via Angelo Fumagalli, 1, 20143 Tel: 39 02 837 2865 Konum için tıklayın.