İZMİR GEZİ REHBERİ

BURADAN BAŞLAYIN

İzmir Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz. İzmir her zaman çok sevilen bir tatil yeriydi. Yıllar içinde trendler değişti, ama İzmir hep trend oldu. Alaçatı uçtu gitti, İzmir’in her köyü ayrı bir dizi ile ünlendi, Urla İzmir’in Kemer Country’si oldu. İstanbul’dan ipini koparan soluğu İzmir’de alıyor. İzmirli şikayetçi, İstanbullu çok mutlu. 🙂 Vallahi İzmir’in ayrı bir cazibesi var. Biz de daha her yerini yazmayı bitiremedik, ama şu kadarını yapasanız bile ikna olursunuz:

İZMİR GEZİLECEK YERLER – TÜM BİLMENİZ GEREKENLER

İzmir’in köyleri tatlı bir kalp ağrısı, Alaçatı ve Urla kendini şımartma yerleri, Karaburun bakir bir cennet, Bergama sıcakcık ve nostaljik…Her yerini görmek için en az 1 ay lazım. İyisi mi siz bir kaç tur İzmir’e gelin zaten her seferinde bambaşka bir İzmir keşfedeceksiniz.

İZMİR PLAJLARI – YÜZMEK İÇİN EN GÜZEL KOYLAR

47 mavi bayraklı plajı, ve sayısız Biz Evde Yokuz bayraklı koyu olan İzmir’de nerede denize girilir? İzmir’de her telden insana göre bir mavi var; civcivli mavi, tenha mavi, gösterişli mavi, sade mavi, ıssız mavi, gelişmiş mavi…

ALAÇATI & ÇEŞME

ÇEŞME’NİN KOYLARI & PLAJLARI

Çeşme’nin koyları, halk plajları, beach clubları, hatta deniz gören havuzları bile meşhur. Yeter ki bir kenarında deniz olsun. 😀 Diğer Çeşme yazılarımızda da belirttiğimiz üzere Çeşme’de her telden bolca seçeneğiniz var. Alçak gönüllü ve medeni halk plajlarından en piyasa beach clublarına buyrun kendinizi maviye atabileceğiniz yerler.

ÇEŞME’DE GEZİLECEK YERLER

Çeşme’nin Alaçatı’dan ibaret olmadığını artık sağır sultan duydu. Burası Ilıca’sından Germiyan’ına, Ildırı’ndan Ovacık’a kadar aslında içinde en az Alaçatı kadar görülmeye değer yerler saklıyor. Hepsini ve daha fazlasını sizler için bu yazımızda özetlemeye çalıştık.

ALAÇATI GECE HAYATI

Alaçatı’da o kadar çok güzel mekan var ki az zamana çok şey sıkıştırmak lazım. İşte buralara da bi “hop”layın dediğimiz yerler.

ÇEŞME’NİN BEACH CLUBLARI

Beach Clubları kasıntı bulmakta haklısınız. Gerçekten kadın ve erkekler o kadar bakımlı oluyorlar ki insan içgüdüsel olarak karnını içine çekiyor. Ama her club bir değil. Hem kaliteli olup, hem de daha samimi olan yerler de var. Kendi segmentlerinin en iyisi olduğunu düşündüğümüz Çeşme beach clublarını derledik.

ALAÇATI’DA GEZİLECEK YERLER

Katıksız bir kendini şımartma yeri olan Alaçatı’ya hoş geldiniz! Biz de dolce vitacılara nokta atışı keşifler yaptırmak için buradayız.

ALAÇATI’DA NEREDE KALINIR- EN GÜZEL ALAÇATI OTELLERİ

Oley! Demek Alaçatı’ya gidiyorsunuz! Şanslılar sizi. 😀 Sıkça aldığımız Alaçatı’da nerede kalınır sorusuna cevaben en beğendiğimiz Alaçatı butik otellerini derledik. Hem merkez Hacımemiş’ten, hem de deniz kenarından önerilerimizi bulabilirsiniz.

ALAÇATI MEKANLARI – SEVİLEN RESTORAN VE KAFELER

Alaçatı son 15 senedeki inanılmaz yükselişini şüphesiz burada açılan harika mekanlardan ve butiklere borçlu. İstemediğiniz kadar çok mekan seçeneği bulacaksınız: Meyhanesi, İtalyan’ı, dondurmacısı, muhallebisici, 3. nesil kahvecisi… 1 ay kalsanız, 2 kere aynı yerde yemek zorunda kalmazsınız. Peki nereden başlamalı?

ALAÇATI KAHVALTI MEKANLARI – EN İYİ KAHVALTI NEREDE YAPILIR?

Alaçatı kahvaltısı deyince akla ilk lor ile birlikte servis edilen dut ya da vişne reçeli gelir. Bir de yanında sade poğaça varsa, dünyanın en güzel üçlemesidir o. Ama Alaçatı popülerleştikçe, pişili-lor-reçel düetine poşe yumurtalar, smoothie bowllar rakip çıktı. Her kulvardan favori kahvaltıcılarımıza yer verdik.

URLA

URLA’DA KİRALIK VİLLA VE TATİL EVLERİ

Urla’ya olan ilgi her sene katlanarak büyüuyor. Kalabalık gruplar için Urla’da kiralık villa tutmak çok daha ekonomik ve keyifli bir seçenek olabiliyor. Bu yazımızda Urla’nın en hoş kiralık evlerini toplarladık. İsterseniz uzun dönem ya da günlük kiralayabilirsiniz.

URLA GEZİLECEK YERLER

Son 10 senedir tersine göçün lokomotifi olan Urla her Ege’ye yerleşme hayali kuran şehirlinin aklına düşmüştür bir kere. Bağlar, kitesurf, kibar insanlar kulağa güzel geliyor da, Urla gerçekten romantize edildiği kadar var mı? Gelin sizi gezdirelim, kendiniz karar verin.

URLA PLAJLARI: NEFES KESEN KOYLAR

Urla merkeze gidenler Urla’da denize girilecek yerlerin pek de iyi olmadığını yanılgısına düşüyor. Oysa güneyde muhtelem Urla koyları var. Biz sizin için eğrisiyle doğrusuyla hepsini baştan aşağı inceledik.

SELÇUK

SELÇUK’TA GÜNLÜK KİRALIK EVLER VE VİLLALAR

Selçuk, Efes Antik Kenti, Şirince, Meryem Ana Evi derken bir gününüzü alacak güzel bir kaçamak. Eğer burada gecelemek isterseniz harika tarihi konaklar bulacaksınız. Ev kiralamanın, özellikle de birden fazla oda gerektiğinde, otellere kıyasla daha hesaplı olabildiğini unutmayın.

EFES ANTİK KENTİ

Efes Antik Şehri neden dünyanın en meşhur tarihi yerlerinden bir tanesi? Çünkü dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı’nın ev sahibi, amazon kadınların şehri, Hristiyanlar için bir hac merkezi, zamanının en önemli şehirlerinden… Sayalım mı daha?

ŞİRİNCE KÖYÜ, ŞİRİNCE’DE GEZİLECEK YERLER

Şirince, 2012’deki kıyamet senaryolarına, “Dünyanın sonu gelecekse gelsin, şarabımızı koyduk bekliyoruz” derken, diğer yandan da dünyayı tehdit eden gerçek kıyamet cehalet ve kapalı fikirlilikle Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi gibi oluşumları ile kılıç kalkan savaşan muhteşem bir köy.

BERGAMA

KOZAK YAYLASI: AYVALIK – BERGAMA ARASI BİR CENNET

Kozak Yaylası uçsuz bucaksız bir brokoli ormanııııı! Bergama – Ayvalık arası, fıstık çamı ormanlarıyla kaplı devasa bir yeşil alan Kozak Yaylası da bunlardan biri. Çok ama çok güzel bir orman, belki de Türkiye’nin en güzellerinden.

BERGAMA GEZİLECEK YERLER & BERGAMA ANTİK KENTİ

Vay bizim şapşallığımıza! Biz nasıl Bergama’nın antik kentten ibaret olduğunu sandık bilmiyorum. Buradaki asıl cevher tatlılıktan ölen mahalleleri. Birçok şey bozulmadan ve estetik duygusunu koruyarak, çocukluğumuzdaki gibi yaşamaya devam ediyor. 💓

İZMİR MERKEZ

İZMİR MERKEZ: KONAK REHBERİ

İtiraf etmeliyim ki İzmir’de büyüyen annemin vesilesi ile kendime ucundan bir İzmirlilik kopartma çabasındayım. Laikliğin, nezaketin, hoşgörünün kalesi olan İzmir’den olmak bence bir gurur. İzmir’in kalbi ise Konak’ta atıyor. İzmir’in ana kültür, sanat ve eğlence kaynağı da konumunda. Gelin sizi gezdirelim.

İZMİR’DE NEREDE KALINIR – İZMİR MERKEZ OTELLERİ

İzmir’de otel bakarken ilk karar vermeniz gereken konu hangi semtte kalacağınız. Elbetteki Konak merkezi olması bakımından hayatınızı kolaylaştıracaktır ancak merkezden uzaklaşmanında başka avantajları olabiliyor. Gelin sizin için en uygun oteli bulalım.

İZMİR’İN DİĞER GEZİLECEK YERLERİ

ÖDEMİŞ’TE GEZİLECEK YERLER

Sizi tarihi dokusu, funası, havası ile İzmir’in geri kalanından farklılaşan Ödemiş’i keşfe davete ediyoruz. Öyle çok uzun bir görülecek yerler listesi yoksa da Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Birgi’yi ve fotoğrafçıların gözdesi hayalet köy Lübbey’i görmek için bile uğramaya kesinlikle değer.

BİRGİ KÖYÜ’NDE GEZİLECEK YERLER

İzmir’in Ödemiş ilçesinin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki sevimli köyü Birgi, 18. ve 19. yüzyıl sivil Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan konaklarla süslü sokakları ve asırlık çınar ağaçlarıyla İzmir’deki favori duraklarımızdan. Bu yazımızla sizi Birgi sokaklarında bir tura çıkarıyoruz.

SIĞACIK & SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER, İZMİR

Türkiye’de huzurun başkenti olarak geçen yavaş şehir Seferihisar. Buradaki “Slow” akım, Sığacık’ın film seti gibi sokakları, tarihi dokusu Sığacık’ı hemen farklılaştırmış. Direksiyonunu hem deniz kıyısında, hem ruhu olan bir yere çevirmek isteyenler için Seferihisar rehberimiz.

EN GÜZEL İZMİR KÖYLERİ

Sadece dizi ve film setlerini buraya çeken şirin taş evlerini, kır kahvelerini kastetmiyoruz. Kimisi çöpünü dönüştürmesiyle, kimisi dünyadaki alternatif turizm akımlarını takip eden köylüsüyle, hem kalbinizi çalacak, hem de içinizi umutla dolduracaklar.

BARBAROS KÖYÜ, İZMİR – OYUK FESTİVALİ & ÇAT KAPI EVLERİ

Bu aydın köy, vizyonuyla insana “Köylü milletin efendisindir” dedirtiyor. “Doğal dokuyu bozmadan sürdürülebilir kalkınma” diyen köy, bir de korkuluk festivali düzenliyor. Sokaklarını süsleyen korkulukları köy Sevimli Hayalet Casper gibi biraz şeker, biraz “ürkünç” bir yer.

İZMİR’DE TOSKANA’YI YAŞATAN 8 YER

Toskana oturup ağlasın! “Güzel yemek + iyi şarap + kaliteli zeytin ve zeytin yağı + fotojenik lavanta tarlaları + eski taş evler + turkuaz deniz + tarihi doku + surf ” altın kombinasyonu İzmir’de de var!

İZMİR’DEN BOMBA 3 DENEYİM

URLA BAĞ YOLU, İZMİR – ŞARAP TADIMI & BAĞ TURU

Bir gününü bağlarda gezinerek, üzümün nasıl şaraba döndüğünü öğrenerek ve sonra da şarap tadımı yaparak geçirmek isteyen hedonistler buraya! Urla Bağ Yolu’nda ömrünüze ömür katma rehberi: Urla Bağ Yolu nedir, nasıl gezilir, ne, nerede, gezilecek yerler?

İZMİR HAKKINDA

İzmir’de Ulaşım

Sadece İzmir merkezde kalacaksanız

– İzmir’in merkezinden çıkmayacaksanız tüm zamanınızı Konak’ta geçireceksiniz. Bu durumda eğer yürümeyi de seviyorsanız gezinizi kolayca yaya olarak tamamlayabilirsiniz.
– Ama İzmir sıcağı yazın bazı kolay mesafeler bile çekilmez oluyor. Bu durumda otobüs, tren, tramvay, vapur, teleferik gibi toplu taşıma araçlarını, ilçeler arasında da otobüsleri kullanırım diyenler için “İzmirim Kart” satın almalarını öneririz. Bu kartla, ilçeler dâhil olmak üzere her yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Alaçatı, Urla, Bergama vb İzmir beldelerine gidecekseniz

– En pratiği araç kiralamanız olur. Hem havalimanında hem merkezde bir çok araç kiralama şirketi bulabilirsiniz.
İzmirim Kart ile beldeler arası seyahat edebilirsiniz. İzmir’de ulaşım çok kolay ve her yere otobüs bulunuyor.
– Bir de Moovit aplikasyonunu kullanırsanız işiniz daha da kolay. Bu uygulama ile bulunduğunuz yeri ve gitmek istediğiniz noktayı seçiyorsunuz ve uygulama size alternatif yolları kullanarak nasıl gidebileceğinizi gösteriyor.

Havalimandan merkeze ulaşım

– Havalimanından şehir merkezine gitmenin en kolay ve ekonomik olanı havalimanının içerisinde yer alan İzban’a binerek şehir merkezine gelmek.
– Ayrıca Havaş hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

İzmir’e Nasıl Gelinir?

Uçak ile İzmir

– İzmir’e İstanbul’dan uçuş süreniz 1 saat
– Ankara’dan uçuş süreniz ise 1 saat 15 dakika

Kendi özel aracınız ile gelecekseniz

– Ankara-İzmir arası 590 kilometre ortalama 7 saat,
– İstanbul-İzmir arası 485 kilometre ortalama 6 saat, yeni yoldan gelirseniz 5 saat sürüyor.

Trenle İzmir

Aynı zamanda, Ankara’dan İzmir’e, düzenli olarak her gün sefer yapan Mavi Tren ile de gelebilirsiniz. İzmir Mavi Treni Ankara-Eskişehir-Kütahya-Balıkesir-Manisa-İzmir (Basmane) güzergahını takip ediyor. Ankara-İzmir arasında seyir süresi ortalama 13 saat 40 dakika sürüyor.

BİZ EVDE YOKUZ

Biz Duygu & Bilgehan. 2014’te hayatımızı baştan çizmeye karar verdik. Daha dolu, daha aktif bir hayat kurmanın peşine düştük. Adını da Biz Evde Yokuz koyduk. Sitemiz aktivite, macera ve gezi rehberi. Tatiller ve seyahatler için hem Türkiye, hem de yurt dışı önerileriyle bir kaynak. Daha fazla bilgi için: BİZ KİMİZ?

BİZİ TAKİP EDİN