Biz Duygu Şar & Bilgehan Çelik.

Duygu – Koç Özel Lisesi, Brown University (ABD), L’IEP (Fransa)’da okudu. Çeşitli kültür sanat kurumlarında proje yönetti.
Bilgehan – ODTÜ’de okudu. 7 sene Red Bull’da çalıştı, kültürel pazarlama müdürlüğü yaptı.

8 senelik kurumsal hayattan sonra 2014 Nisan’ında hayatımızı baştan çizmeye karar verdik. Daha dolu dolu, çok daha aktif bir hayat kurmanın peşine düştük. Adını da Biz Evde Yokuz koyduk.

Kendimize EVDE OTURAN ERKEN ÖLÜR! Roman atasözünü ilke edindik.

Daha önce nasıl bir hayatımız vardı, neden değiştirmeye karar verdik, değiştirmek için neler yaptık, BİZ EVDE YOKUZ’U NASIL KURDUK VE SÜRDÜREBİLİYORUZ  yazımızdan okuyabilirsiniz. Aslında aradığınız birçok sorunun cevabı bu yazıda.

BİZ EVDE YOKUZ NEDİR?

Biz Evde Yokuz bir “deneyim blogu”.

Aslında biz gezmek için yola çıkmadık.  Dünyada kendimize katmak istediğimiz bir sürü deneyim var. Onlar dünyanın dört bir köşesinde olduğu için seyahat ediyoruz. Yani gezmek bu deneyimleri kovalamanın dolaylı sonucu. Asıl hedef ölmeden önce yapmak istediğimiz şeylerin bir listemizi tamamamak.

Nasıl deneyimler bunlar? Yaban hayat için gönüllü olmak da var, Nat Geo’nun dünyanın en güzel treklerinden biri seçtiği Salkantay Trek‘i yapmak da, bisikletle tura çıkmak da, serbest paraşütle adrenalin patlaması yaşamak da, Amazon Ormanları‘nda safari de, Hindistan’da kremasyon seramonisi izlemek de,  Doğu Ekspresi ile ülkenin bir ucundan öbürüne gidip, buz tutmuş Çıldır Gölü’nünde balık tutmak da, hayatta kalma eğitimi almak da, …

Yani Kanada’ya gitmek için bizi motive eden oraları görmek değil, balinalarla kano yapmak ya da eskimolarla kalmak gibi şeyler…

2016-2018 BOL ALKIŞLI GEÇTİ, ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİZ!


ÖDÜLLERİMİZ 

 • Altın Örümcek Web Ödülleri‘nde 2 kategoride sizlerin büyük desteğiyle halkın favorisi ödülünü alarak 2 ödülle döndük : 1. Türkiye’nin En İyi Blogu, 2. Türkiye’nin En İyi Seyahat & Turizm Websitesi
 • Sosyal Medya Ödülleri‘nde tüm blog kategorileri içinde senenin en iyi blogu seçildik.
 • 48 Hour Film Project yarışmasından 3 ödülle döndük: En İyi 2. Film, En İyi Senaryo,  En İyi Obje Kullanımı
 • Social Media Awards Turkey 2017 (Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından düzenleniyor) –  Türkiye’nin En İyi Blogu seçildik!
 • Social Media Awards Turkey 2018 (Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından düzenleniyor) – Türkiye’nin En İyi Blogu seçildik!  

 KONUŞMACI OLDUĞUMUZ BAZI YERLER

 • TEDx Reset
 • TEDx Koç University
 • INFLOW SUMMITS – Influencers Of the World
 • Influencer Talks
 • Dijital Topuklar
 • EMITT ( East Mediterranean International Tourism & Travel Exhibition)
 • Avrupa Birliği Desteği ile Trakya Kariyer
 • Sayısız üniversite ve şirket…

EVET EFENDİM, ŞİMDİ PEK SIKÇA SORULAN SORULAR

Biz Evde Yokuz maceramız nasıl başladı?
Hayatta yaşamak istediğimiz çok şey vardı ve hep başka öncelikler olduğu için bunları kaçırıyorduk. 30lara da gelince, durup, bu konuda ne yapabiliriz diye ciddi ciddi düşündük. Bilgehan 7 yıldır özel bir firmada, Duygu ise kültür sanat sektöründe çalışıyordu. Acaba yaşamak istediğimiz deneyimlere daha çok müsade eden başka bir hayat kurgusu yaratabilir miyiz diye kafa patlatırken bunu denemeden bilemeyeceğimizi anladık, işlerimizden ayrılıp Biz Evde Yokuz’u kurduk. Biz Evde Yokuz’u da en baştan beri aktivite, macera ve gezi rehberi şeklinde oluşturuyoruz ki yolu buraya düşen herkes faydalansın. Detaylı bilgi için Biz Evde Yokuz’u Nasıl Kurduk?‘u okuyabilirsiniz.

Ne işle uğraşıyoruz?
Biz Evde Yokuz’u kurduktan kısa bir süre sonra da mevcut iş tecrübemizle hem para kazanabileceğimiz hem de kendi zamanımızı istediğimiz gibi yönetmemize izin verecek bir kurgu üzerine düşündük. İkimizin de kültür, sanat ve spor organizasyonu geçmişi olduğundan etkinlik ajansı kurmaya karar verdik. 2014 Ağustos ayından beri kendi etkinlik ajansımız var. (Artık video prodüksiyon işleri de yapıyoruz.) İşimiz proje bazlı olduğu için, proje zamanı İstanbul’a zamklıyız. Öte yandan, projemiz olmadığı zamanlarda da yola çıkma şansımız oluyor.  ✌

Zorluklar?
Alıştığın hayat düzenine nokta koyup yepyeni maceralara atılmak tabi ki kolay değil. Her girişimci gibi bizim de tökezlediğimiz, çuvalladığımız, işlerin ters gittiği zamanlar oluyor. Eskiye göre çok çok daha yoğun çalışıyoruz. Yeni bir girişimi (ki biz de hem ajans hem de websitesi var) ayağa kaldırmak 7-24 odaklanmayı ve çok çalışmayı gerektiriyor. Ama zamanımızın tümü ister websitemizle ilgili olsun, ister işimizle ilgili olsun sürekli üreterek, deneyimleyerek ve kendimize yatırım yaparak geçtiği için ve gün geçtikçe iyi ki yapmışız diyoruz.

Bizce hayat köpekbalıkları gibi durursa ölecekmiş gibi yaşanmalı. O yüzden boş zamanımız neredeyse yok diyebiliriz. “Boş” zamanı hemen hayatına anlam katan bir şeylerle doldurmalı insan. Çünkü bir daha asla geri döndüremeyeceğin zamanı  boş geçirmek çok çok büyük kayıp bizce. Boşa geçen zamanı da, rutini de sevmiyoruz.

“Bir kez dünyaya geliyoruz, ama onu doğru yaşarsan, bu yeterli bir zaman.” Mae West

Dünyayı gezmek isteyenlere tavsiyeler
Ucuza Dünya Nasıl Gezilir
İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Yaptığımız aktivite ve seyahatler için masraflarımızı nasıl karşılıyoruz?
Kendi kazancımız ve bazen de proje bazlı sponsorlarımız ile karşılıyoruz.

Çekimleri ve kurguyu ne ile yapıyorsunuz? 
Tüm detaylı bilgileri Çekim Ekipmanları yazımızda bulabilirsiniz.

Karavanımız Caretta
Onunla ilgili tüm sorularınızı da Caretta Karavan yazımızda cevapladık.

Kaç Ülke Gezdik?

70 ülkeden fazla gezdik ama biz inanılıyoruz ki, hayatta herşeyde olduğu gibi, burada da önemli olan nicelik değil, nitelik… Biz gittiğimiz yerlere gerçek anlamda zaman ayırıyoruz. Peru’yu gezmek için 1 ay, Etiyopya ve Filipinler’e 3’er hafta ayırıyoruz. Ama aynı sürede sadece başkentlere uğrayarak 10-15 ülkelik Amerika’da kıtası turu yapan şirket ya da kişiler de var.

Blog açma, blogdan para kazanma, sponsor bulma, sosyal medya yönetimi… ?
Bu konular ile ilgili çok soru alıyoruz. Yakında bu konularla ilgili yazılarımız olacak. Blog açma konusunda teknik tarafla ilgili de şu yazıdan başlamanızı öneririz: ” Blog Nasıl Açılır ” Bir de yapabileceğiiz online işlere dair şöyle bir yazımız var: İnternetten Para Kazanma Yolları

Motivasyonlarınız?
Biz Evde Yokuz ile ilgili bizi istisnasız en mutlu eden şey ise sizden gelen mesajlar. Eğer hayatınızın bir kısmına bir şekilde dokunabilmiş ve sizi evden çıkartabilmiş isek lütfen bize yazın. O zaman ne mutlu bize.

AMACIMIZ

Verdiğimiz bilgiler ve örneklediğmiz hayat tarzı ile bizi takip edenleri kendi hayallerine doğru yaklaştırmak. İnanıyoruz ki, mutlu ve gelişmiş bir toplum, birey bazındaki mutluluğun ve bilincin artması ile başlıyor. O yüzden dileğimiz, insanları konfor alanlarından çıkmaya, keşfetmeye, hayatın farklı kulvarlarında bulunmaya teşvik etmek.

Böyle misyonlarla başlamamıştık tabi. Yolun başında kendi hayalleri için yanıp tutuşan iki tiptik sadece. 🙂 Ölmeden önce kendimize katmak, öğrenme, deneyimlemek istediğimiz çok şey vardı, hep de olacak zaten. Amacımız, bir gün geriye baktığımızda hayatta yaptığı seçimler ve kendisinden memnun iki birey olmaktı. Daha dolu insanlar olmak, daha dolu dolu hayatlar sürmek istiyorduk.

Sonra bir gün bir baktık ki, Biz Evde Yokuz, Duygu ve Bilge’nin hayatlarının ötesinde başkalarının da hayatlarına da dokunabildiğimiz, hatta zaman zaman hayallerine ortak olduğumuz bir platform haline gelmiş.

NASIL KULLANILIR?

BİZ EVDE YOKUZ bir aktivite, macera ve gezi rehberi. Yeni hobiler ve deneyimler arayanlara, haftasonlarını farklı aktivite ve etkinliklerle geçirmek isteyenlere, tatilde macera peşinde olanlara bir kaynak.

SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ 👀
Sosyal medya hesaplarımızdan o deneyimlerde anlık yaşadıklarımızı paylaşıyoruz. Bizi aşağıdaki kanallardan takip edebilirsiniz.
[et_social_follow icon_style=”simple” icon_shape=”rectangle” icons_location=”top” col_number=”4″ counts=”true” counts_num=”0″ spacing=”true” outer_color=”light” network_names=”true”]

WEB SİTEMİZ 🌏
Websitemizde bu deneyimleri, farklı deneyimler arayan herkes için video ve yazı olarak kaynakçalaştırıyoruz. Aynı deneyimi yapmak isteyenler için ne, nerede, nasıl, ne zaman yapılır gibi tüm detayları anlatıyoruz / yeni bir deneyim arayışında olanlar için de fikir bankası oluşturuyoruz.

Özetle;  SİZİ de evden çıkaracak her şeyi paylaşıyoruz. 🙂

EVDE YOKLAR BULUŞMALARI 👫👫👫👫👫

İnsanların da birbirinin hayatlarına dokunabileceklerinin harika olacağını düşündük. Bunun için yeni yeni gittiğimiz yerlerde Evde Yoklar buluşmaları yapıyoruz.

Evde Yokların hayata bakışlarında bir paydaşlık olduğuna inanıyoruz. Onları buluşturarak, birbirlerinin hayallerine ortaklık etmeleri ve destek olmaları için bir zemin hazırlamaya çalışıyoruz. Hayalimiz tüm Türkiye’de bir Evde Yoklar paylaşım & dayanışma ağı örmek.

EKİP

ekip-foto-kapak
Bizde herkes her şeye koşuyor, herkes her şeyi yapıyor. Ama kim daha çok neyle meşgul derseniz:
Sağdan sola;

Kurucu Evde Yok Duygu Şar 
Disleksikten bozma yazar. Haftada 4 gün spor yapar. Güneşe alerjisi vardır, fazla kalırsa şişer. İnadına evde yok. Sosyal medya kanallarının yönetimi ve içerik oluşturma daha çok Duygu’da.

Kurucu Evde Yok Bilgehan Çelik

Gitar çalar. Haftada en az 2 tantuni yer. Kan şekeri aniden düşüverir. İnadına evde yok. Teknik, videolar ve YouTube daha çok Bilge’de.

Çekirdek Evde Yok Deniz Odabaşıoğlu

Nam-ı diğer Freddy. Hem bizim (işimiz olan) ajansa, hem de Biz Evde Yokuz’a yardım ediyor. Onu ajansımızın etkinliklerinde elinde telsiziyle koştururken de, Biz Evde Yokuz tarafında telesiyejde elinde kamerayla giderken de görmeniz mümkün. O da aşırı üşür, inadına evde yok.

MEDYADA BİZ

Medyada çıkan haberlerimizle ilgi buradan bilgi alabilirsiniz.

YASAL UYARI


5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarı;

Biz Evde Yokuz’un isim hakları, içeriği, şablonu, sloganı, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlara ait hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun, kar amaçlı veya kar gütmeden, yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda firmamızın tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin muvafakati olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Sitenin hiç bir unsuru içinde yer alan dokümanlar site Yöneticisinin önceden verilmiş açık muvafakati olmaksızın başka siteler yada medyalara kopyalanamaz.

Site yöneticisine ulaşmak için: info@bizevdeyokuz.com

biz-evde-yokuz-tahta