İSPANYA GEZİ REHBERİ

ENDÜLÜS SEYAHATİNİZİ PLANLAMAYA BURADAN BAŞLAYIN

ENDÜLÜS’TE GEZİLECEK YERLER & HAZIR ROTALAR

Endülüs gezinizi planlarken ilk okumanız gereken yazımızdasınız. Endülüs’te gezilecek yerler, nasıl bir rota çizmeli, nereye kaç gün ayırmalı, maliyetler, araba kiralarken ve otel tutarken nelere dikkat etmeli gibi programınızın ana hatlarını belirleyen bilgiler bulacaksınız. Göreceksiniz ki kendi kendinize Endülüs’ü gezmek çok kolay!

ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİ

Endülüs’e gitmeden önce buradaki Arap medeniyeti hakkında mutlaka bilgi edinmelisiniz. İşte size bu konuda yardımcı olacak yazımız.

EL HAMRA SARAYI HAKKINDA BİLGİ VE BİLET TÜYOLARI

Endülüs’ün en popüler yapısı olan El Hamra’ya bilet bulmak oldukça zor ve bir o kadar da karışık. Bilet alma tüyoları vererek ve kafa karıştırıcı konulara açıklık getirerek en doğru El Hamra biletini almanızı sağlamak için size bu yazıyı hazırladık. El Hamra hakkında genel bilgiler de var.

BARSELONA

BARSELONA’DA GEZİLECEK YERLER

Orta Çağ ve Roma döneminin izlerini taşıyan Eski şehir Barri Gòtic’in dar sokaklarından, ızgara plana göre ince ince cetvelle çizilmiş Eixample’nin lüks bulvarlarına, Katalonya’nın başkenti Barselona’yı hakkıyla yaşamak için bölge bölge nereler gezilir, nerede kalınır, ne yenir…

MADRİD

MADRİD’DE GEZİLECEK YERLER

Madrid’de Barselona’nın şeytan tüyünü aramayı bırakırsanız sizi gastronomi ve sanatla yoğrulmuş, pratik ve keyifli bir kaçamağın beklediğini göreceksiniz. Müzeleri ve gurme keşifler yapabileceğiniz gıda pazarları için bile 2 gün gelinir. Siz valizinizi kapatmaya bakın, biz programınızı hazırladık bile!

SEVİLLA

SEVILLA GEZİLECEK YERLER

Bu yazımız Sevilla’yı gezerken sağ kolunuz olacak. Tapasın dibine nerede vurulur, nerede kalmak mantıklı olur, nereleri görmeli ve o mahşere kadar uzayan kuyrukları nasıl atlamalı gibi gezinizi güzelleştirip kolaylaştıracak tüm bilgileri topladık.

SEVILLA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR – EN İYİ TAPAS BARLARI

Sevilla’da yemek %100 keyif işi. Odak, yemeğin lezzetinden çok sosyalleşmenin üzerinde. Yemek Anadolu’da emek işidir, Sevilla’da ise çoğu zaman “ekmeğin üzerine iki dilim jamon koy gitsin” basitliğinde. Çünkü kadehler tokuşsun, kalabalık olsun, onlardan mutlusu yok. İşte bu enerjinin parçası olabileceğiniz harika tapa barları.

GRANADA

GRANADA’DA GEZİLECEK YERLER

Bizce Granada, Sevilla ile birlikte Endülüs’te en keyif alacağınız 2 yerden biri. Granada’nın 1/3’ü öğrencilerden oluştuğu için canlı ve eğlenceli bir şehir. El Hamra da gözlerinizi eritecek güzellikle bir yapı. Burada 2 muhteşem geçirmeniz için size harika bir program hazırladık.

CORDOBA

CORDOBA’DA GEZİLECEK YERLER

Cordoba, Sevilla gibi ilk bakışta insanın kanına giren bir yer değil. Ama derinlere inince epey zengin bir mirasa sahip ve etkileyici. Hele o La Mezquita yok mu… Baş döndürücü güzellikte. Sırf onu görmek için bile gitmeye kesinlikle değer ama kısa planlamakta fayda var. Program önerimiz de burada.

CORDOBA’DA NEREDE KALINIR – EN İYİ KONUMLU CORDOBA OTELLERİ

Cordoba’da park yeri bulamayıp sinirden direksiyonu ısırmanız kuvvetle muhtemel. Dolayısı ile otel tutarken 2 önemli kriter öne çıkıyor: Konumu iyi mi ve otoparkı var mı. Bu yazımızda hem en iyi konumlu güzel otelleri, hem de otopark derdinize deva önerilerimizi bulabilirsiniz.

DİĞER ENDÜLÜS YAZILARI

FINCA LA DONAIRA OTELİ – ENDÜLÜS’TE EKOLOJİK LÜKS

Finca La Donaira, içinde bir organik çiftliği ve binicilik merkezi de bulunan butik bir otel. İspanya’nın en iyi eko-lüks oteli seçildi. Endülüs’e balayı için gidecek olanlara ve ya doğa içinde lüks bir inziva yeri arayanlara şiddetle tavsiye ederiz.