EN İYİ AMAZON PRIME DİZİLERİ – 2024 GÜNCEL ÖNERİLER

Tam karantinalarda Netflix’in kaynaklarını iyice kurutmuşken Amazon Prime Türkiye’ye bomba gibi bir dizi seçkisi ve “babam beni bu kadar sevmedi” dedirten fiyatlarıyla girdi.

Keyifli ve sezonlarca süren dizileri yine tekrar ekranlara kitleneceksiniz.

1. The Office (IMDb: 8.9)

The Office için dizi literatürüne “ofis komedisi”ni sokan bir sit-com diyebiliriz. Steve Carell ve ekibi uzunca bir dönem yani toplam 9 sezon Altın Küre ve Emmy’leri silip süpürmüştü. Dizi boyunca kurgusal bir kağıt şirketi olan Dunder Mifflin Paper Company, Inc.’nin bölge yöneticisi Michael Scott’ın büro ekibi ve çalışanlarının kötü yönetim altındaki münasebetsiz davranışlarına ve absürd durumlara tanık oluyoruz.

Tür: Durum komedisi

IMDb: 8.9 Rotten Tomatoes: %90 Google: %94 Biz Evde Yokuz: 

2. Fleabag (IMDb: 8.7)

Amazon Prime’ın en güçlü kozu, Altın Küre ve Emmy ödüllü, bizim de çok severek izlediğimiz Fleabag, yazar, oyuncu, yapımcı Phoebe Waller-Bridge tarafından yazılmış ve oynanmış bir İngiliz televizyon dizisi. İlk sezonu neden bu kadar sevidiğini anlayamadan, ikinci sezonunun her bölümün de bitmesinden korkarak izledim. Trajikomik bir tarzı var. Zekice esprileri, hayatın içinden tespitleri ile seyirciyi hemen yakalayan bir yapım. Londra’da tek başına yaşayan, aile, aşk, geçmiş, geçim derdi gibi konularda çeşitli tramvaları ve çıkmazları olan bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin en büyük özelliği, baş karakterin zaman zaman biz seyirci ile de diyalog ve göz tamasında olması. Amazon’un orijinal içerikleri arasında. Dizi toplam iki sezondan oluşuyor. Bölümleri de ortalama 27 dakika sürüyor.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %94 Biz Evde Yokuz: 8.4

3. The Marvelous Mrs. Maisel (IMDb: 8.7)

1950’lı yıllarda, New York City’de geçen, The Marvelous Mrs. Maisel, evli ve iki çocuk annesi olan Miriam Maisel’in komediye yeteneğinin olduğunu keşfedişi ve stand up yapmaya başlamasını konu alıyor. Dizi, 75. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Komedi Dizisi ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülmüş bir yapım. Amazon’un orijinal içerikleri arasında. Toplam 3 sezonu bulunuyor. Bölümler yaklaşık 1 saat sürüyor.

Tür: Dönem, Komedi

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94 Biz Evde Yokuz: 7.5

4. This Is Us (IMDb: 8.7)

Mendilleri hazırlayın, çünkü gerçek bir dram var sırada. This Is Us, sıcacık bir ailenin fertlerinin kendini gerçekleştirme mücadelelerini ve aile dinamiklerini konu alıyor. Bütün üyeleri 31 Ağustos’ta doğmuş olan Pearson ailesinin on yıllara yayılan hikayesini geri dönüşlerle anlatan, Heroes’dan hatırlayacağımız Milo Ventimiglia ve Mandy Moore’un başrolde olduğu dizi, bizi biz yapan ama minicik görünen olayları, aile arası karmaşık ilişkileri çok içten bir dille anlatıyor. Dizinin toplam 5 sezonu bulunuyor. Bölümler ortalama 42 dakika.

Tür: Dram

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %90 Biz Evde Yokuz: 7.8

5. Dr. House (IMDb: 8.7)

Bizdeki doktor dizilerinin esin kaynağı olan bir dizi House M.D. 2004-2012 yılları arasında yayımlanmış olan ve efsane karakter, egzantrik kişilik Dr. House’ı yaratmış olan dizi. Dr. Gregory House, hastalarına karşı inanılmaz sivri dilli, iğneleyici ve empati yoksunu bir doktordur fakat Sherlock Holmes gibi bir düşünme tarzı ve kusursuz içgüdüleri vardır. Toplam 8 sezonu olan dizide bölümler ortalama 44 dakika sürüyor.

Tür: Dram

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %96 Google: %89 Biz Evde Yokuz: 

6. The Boys (IMDb: 8.7)

The Boys bir anti-süper kahraman dizisi. Süper kahramanların güçlerini iyiye değil kötüye kullandıklar bir evrende geçiyor. Dizi süper güçlerini süistimal eden anti süper kahramanlarla mücadele eden ekip The Boys’u konu alıyor. Amazon orijinal içeriği. Toplam 2 sezonu var ama halen daha devam eden yapımlardan. Bölümler ortalama 60 dakika sürüyor.

Tür: Aksiyon, Fantastik

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %85 Google: %95 Biz Evde Yokuz: 

7. Parks And Recreation (IMDb: 8.6)

Parks and Recreation, ABD’nin Pawnee adlı şehrinde, Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olarak çalışan, Amy Poehler’in canlandırdığı Leslie Knope’nin yaptığı çalışmaları ve görevi süresince bürokrasi ve halk cephelerinde karşılaştığı zorlukları konu alıyor. İddia ediyoruz belediyecilik hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Dizinin toplam 7 sezonu bulunuyor ve bölümler ortalama 22 dakika sürüyor.
Tür: Komedi
IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %89 Google: %91 Biz Evde Yokuz:

8. Mad Men (IMDb: 8.6)

2007-2015 yılları arasında fırtınalar estiren, Emmy ve Altın Küre rekortmeni bir yapım Mad Men. Yayımlandığı dönemde modaya bile yön vermiş, üniversitelerin reklamcılık bölümlerinde ders konusu olmuş bir dizi kendisi. Televizyonun altın çağını yaşadığı 1960’larda geçen dizi, New York’un en önemli reklam ajanslarından birinin ekseninde yaşananları konu alıyor. Toplam 7 sezondan oluşuyor. Bölümler ortalama 47 dakika sürüyor.

Tür: Dönem, Dram

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %96 Google: %87 Biz Evde Yokuz:

9. The X Files (IMDb: 8.6)

1993’den 2018’e kadar aralıklarla devam etmiş olan The X Files da gelmiş geçmiş en efsane bilim kurgu dizilerinden biri. Dizi boyunca iki FBI’ın ajanının izinden Gizli Dosyalar olarak adlandırılan ve bilimsel verilerle kolay kolay açıklanamayan vakaları çözüyorsunuz. Başrolde ise The Crown dizisindeki başarılı Margaret Thatcher performansıyla hatırlayacağınız Gillian Leigh Anderson var. Toplam 11 sezonu var. Bölümler ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Bilim Kurgu

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %86 Google: %93 Biz Evde Yokuz:

10. Mr. Robot (IMDb: 8.5)

Mr. Robot, Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury’nin hayatını canlandıran oyuncu Rami Malek’in başrolde olduğu bir psikolojik gerilim dizisi. Allsafe Cybersecurity adlı bir siber güvenlik şirketinde çalışan, psikolojik sorunları da olan Elliot’un, “fsociety” adlı anarşist bir yeraltı hacker grubuna dahil olmasını ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Dizi, En İyi Drama dalında Altın Küre Ödülü’nün de sahibi. Toplam 4 sezonu var. Bölümler ortalama 45 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Psikolojik Gerilim

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: %94 Google: %93 Biz Evde Yokuz: 8

11. The Expanse (IMDb: 8.5)

The Expanse, Amazon’un orijinal içeriklerinden biri. Günümüzden 200 sonrasında geçen bir dedektiflik ve komplo teorisi hikayesi olan dizi,  James S.A. Corey’in bilim kurgu romanı serisinden uyarlanıyor. Şimdilik 5 sezonu var ama halen daha devam eden yapımlardan. Bölümler ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Bilim Kurgu

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: %93 Google: %95 Biz Evde Yokuz:

12. The Americans (IMDb: 8.4)

1980’li yılların başlarında, Soğuk Savaş Dönemi’nde geçen The Americans, ABD başkanı Ronald Reagan’ın başkanlık döneminde, Washington’da görev alan ve aslında Sovyetler Birliği’nin istihbarat ve gizli servisi KGB ajanı olan bir karı kocanın hikayesini konu alıyor. Toplam 6 sezonu var. Bölümler ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Dönem, Gerilim

IMDb: 8.4 Rotten Tomatoes: %94 Google: %92 Biz Evde Yokuz:

13. Bosch (IMDb: 8.4)

Bosch denince akılda ilk beyaz eşya beliriyor ama bu Bosch başka Bosch. Amerikalı yazar Michael Connelly’nin, dedektiflik serisinden uyarlanan dizi, Los Angeles Polis Departmanı cinayet masası dedektifi Harry Bosch’un araştırdığı vakaları konu alıyor. Amazon orijinal dizisi olan yapımın şu anda 6 sezonu var fakat dizi devam ediyor. Dizinin 7. sezonda final yapması bekleniyor. Bölümler ortalama 52 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Polisiye

IMDb: 8.4 Rotten Tomatoes: %94 Google: %92 Biz Evde Yokuz:

14. Prison Break (IMDb: 8.3)

Yılların efsane dizisi Prison Break de Amazon Prime’da bulabileceğiniz dizilerden. Michael Scofield’ın, cinayet suçuyla haksız yere idam cezasına çarptırılan abisini hapishaneden kaçırma planını konu alıyor. 4 sezon süren ve 2009’da final yapan dizi, 8 yılın ardından 2018’de 5. sezonu ile geri dönmüştü. Toplam sezon sayısı 5. Ortalama bölüm süresi ise 45 dakika.

Tür: Suç, Aksiyon

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %78 Google: %95 Biz Evde Yokuz: 7

15. Homeland (IMDb: 8.3)

Başrolünde ödüllü oyuncu Claire Danes’in oynadığı Homeland, bipolar bozukluğu olan CIA ajanı Carrie Mathison’ın, El Kaide örgütü için çalıştığını düşündüğü bir deniz çavuşunun hain olduğunu kanıtlama hikayesini konu alıyor. İlk bölümü 2011’de yayımlanmış olan dizi 2020’de final yaptı. Toplam 8 sezonu bulunuyor. Bölümler ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Politik, Gerilim

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %85 Google: %89 Biz Evde Yokuz: 9

16. Mozart In The Jungle (IMDb: 8.2)

Gael García Bernal hayranları mutlaka izlemeli diyeceğimiz bir Amazon orijinal içeriği. Bir senfoni orkestrasının perde arkasını merak ediyorsanız, Mozart In The Jungle sizin diziniz. New York Senfoni Orkestrası’na yeni orkestra şefi olarak atanan Rodrigo (Gael Garcia Bernal) ve yetenekli obua sanatçısı Blair Tindall’ın hikayesini konu alıyor. Dizinin 4 sezonu var. Bölümler ortalama 30 dakika sürüyor.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %92 Google: %91 Biz Evde Yokuz:

17. Goliath (IMDb: 8.2)

Amazon orijinal içeriklerinden biri olan Goliath, halen devam etmekte olan dizilerden biri. Daha çok komedi filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz Oscarlı oyuncu Billy Bob Thornton’un başrolde olduğu dizi mahkeme salonlarında geçen, gözden düşmüş ve kendini alkole vermiş avukat Billy McBride’ın intikam hikayesini konu alıyor. Şu an toplam 3 sezonu var. Bölümler ortalama 55 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Polisiye

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %86 Google: %80 Biz Evde Yokuz:

18. Undone (IMDb: 8.2)

Bir döngüye mi takıldık yoksa hayatta daha fazlası mı var? Başrollerini Rosa Salazar ve Better Call Saul’dan ve Breaking Bad’den tanıdığımız Bob Odenkirk’in paylaştığı, uzay ve zamanın kurallarını yıkan bir animasyon dizisi olan Undone, Amazon Prime’ın ilk orijinal animasyon içeriği.

Tür: Animasyon, Dram

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %93 Google: %70 Biz Evde Yokuz:

19. Tom Clancy’s Jack Ryan (IMDb: 8.1)

Biraz bilindik bir senaryoya sahip olsa da bir çırpıda bitirilen bir dizi var sırada. Amazon’un orijinal içerikleri arasında olan bir CIA hikayesi Jack Ryan. Dizinin baş karakteri olan CIA analisti Jack Ryan (John Krasinski) ve patronu James Greer yeni görevlerinde, saldırı hazırlığında olan bir teroristin peşinden giderek kendilerini ölümcül kovalamacanın ortasında Orta Doğu’da buluyor. Toplam 2 sezonu bulunan ve devam etmekte olan dizide bölümler ortalama 55 dakika sürüyor.
Tür: Politik, Gerilim, Aksiyon

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %73 Google: %95 Biz Evde Yokuz:

20. The Night Manager (IMDb: 8.1)

John le Carré’nin aynı adlı romanından uyarlama olan bir mini dizi olan The Night Manager, Dr. House’dan tanıdığımız Hugh Laurie, The Crown’un Queen Elizabeth’i ödüllü oyuncu Olivia Colman ve Marvel evreninin en ünlü kötü karakterlerinden biri olan Loki’yi canlandırmasıyla ünlü olan Tom Hiddleston’ı bir araya getiren tek sezonluk bir mini dizi.  lüks bir otelde çalışmaya başlayan Jonathan Pine isimli bir İngiliz askerini odağına alıyor. Lüks bir otelde yöneticilik yapan Jonathan’ın yolunun İngiliz gizli servisi ile yolunun kesişmesini ve istihbarat ajansıyla kurduğu gizli iş birliğini konu alıyor. Bölümler ortalama 58 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Gerilim

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %89 Google: %93 Biz Evde Yokuz:

21. Sneaky Pete (IMDb: 8.1)

Sneaky Pete, hücre arkadaşı Pete’in kimliğini çalan dolandırıcı Marius’un hikayesini ekrana taşıyor. Dizinin yapımcılığını da Breaking Bad’in Walter’ı Bryan Cranston üstleniyor. Kendisi aynı zamanda Pete’in peşine düşen alacaklı rolünde. Amazon orijinal içeriklerinden biri olan dizinin 3 sezonu bulunuyor. Dizinin bölümleri ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %91 Google: %90 Biz Evde Yokuz:

22. Modern Love (IMDb: 8.0)

Amazon orjinal içeriklerinden biri. Her bölümde farklı bir hikayeyi konu alan antoloji dizi formatındaki Modern Love, her şeyden önce Anne Hathaway, Tina Fey, Dev Patel, Andrew Scott, Cristin Milioti’yi içeren dev oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. The New York Times’ın aynı adlı haftalık köşesinde yayınlanan makalelerden uyarlanan dizi aşk ve sevgi temelli hikayeler anlatıyor. Dizinin şu anda tek sezonu var ama halen daha devam eden yapımlardan. Bölümler ortalama 30 dakika sürüyor.

Tür: Antoloji, Dram

IMDb: 8.0 Rotten Tomatoes: %86 Google: %93 Biz Evde Yokuz:

23. The Man In The High Castle (IMDb: 8.0)

Mihver güçlerinin 2. Dünya Savaşı’nı kazandığı paralel ve distopik bir evrende geçen The Man In the High Castle da Phillip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanmış bir Amazon orijinal içeriği. Dizide Almanlar’ın doğusunu, Japonlar’ın ise batısını işgal ettiği bir Amerika izliyoruz. Dizinin 4 sezonu bulunuyor. Bölümlerinin ortalama uzunluğu ise 52 dakika.

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Distopik

IMDb: 8.0 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93 Biz Evde Yokuz:

24. Heroes (IMDb: 7.5)

Lost ile başlayan mistik ve fantastik dünyanın devamında çıkan, biraz X-Men vari bir senaryoya sahip Heroes, yeni keşfettikleri süper güçleriyle tanışan bir grup sıradan insanın maceralarını konu alıyor. Kimisi zamanı bükebiliyor kimisi görünmez olabiliyor kimisi ise yara almıyor. 2006-2010 yılları arasında 4 sezon yayımlanan dizinin bölümleri ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Fantastik, Macera

IMDb: 7.5 Rotten Tomatoes: %66 Google: %76 Biz Evde Yokuz:

25. Philip K. Dick’s Electric Dreams (IMDb: 7.3)

Philip K. Dick’in romanlarının, Blade Runner ve Minority Report gibi yazarın romanlarından ve hikayelerinden uyarlama filmlerin hayranıysanız, bu tek sezonluk mini diziyi de seveceksiniz. Çünkü dizinin, yazarın bilim kurgu kitaplarında yarattığı dünyayı başarılı bir şekilde görselleştiren bir yapısı var. Dizi, her biri farklı konu içeren 10 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 50 dakika sürüyor.

Tür: Bilim Kurgu

IMDb: 7.3 Rotten Tomatoes: %76 Google: %88 Biz Evde Yokuz:

26. Hunters (IMDb: 7.2)

Hunters ise 1977’de New York’ta, Dördüncü Reich’ı yaratmak için çalışan yüksek rütbeli Nazi yetkililerine karşı mücadeleye giren gizli bir Nazi avcısı grubu konu alan tek sezonluk bir mini dizi. Başrolde Al Pacino olması diziyi izlemek için başlı başına yeterli bir neden. Amazon orijinal içeriklerinen biri. Bölümler ortalama 60 dakika sürüyor.

Tür: Dönem, Macera

IMDb: 7.2 Rotten Tomatoes: %67 Google: %87 Biz Evde Yokuz:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir