KURUMSAL HAYATTAN GEZEREK PARA KAZANMAYA TERFİ – AYLAK İLSU

Yukarıdaki videoyu aman atlamayın! Aylak İlsu’nun verdiği tüm tüyolar videoda. Keyifli seyirler!
YOUTUBE KANALIMIZA abone olmayı unutmayın.


Çalışırken gezilir mi? Gezilir, hem de bal gibi gezilir. Hatta çalışmak gezmeye köstek değil, destektir.  Kurumsal şirketlerde çalışırken 60 ülke gezen Aylak İlsu, bunun en somut ve ilham verici örneklerinden.

Peki bunların formülü ne? Çünkü bizim gördüğümüz 1 hafta bile tatil isteyince patronlar dudak büküyor. 16 yıllık kurumsal kariyerinde konu üzerinde artık ihtisas yapmış, kara kuşağı olmuş İlsu’ya sorduk. Bütün bilgeliğini tüm beyaz yakalıların kurtuluşu için bizimle paylaşmasını istedik. Siz de çıkış arayanlardansanız cevaplarını videoda bulabilirsiniz.

Geldik hikayenin en canalıcı yerine: Aylak İlsu, 16 yıllık kariyerinin zirvesindeyken fırlatma düğmesine basarak profesyonel gezginliğe geçiyor. Yani gezerek para kazanmaya başlıyor! Nasıl olmuş, ne yapmış, altın anahtar yada sihirli sözcükler, ne biliyorsa bize anlatmasını istedik.

Bu cevapları sadece videoda bulabilirsiniz. Kendisine herkesin cevaplarını aradığı bu kritik soruları sorduk. Sırasıyla:

1. Çalışırken nasıl gezilir?
2. Kurumsal hayattan ayrılıp bilinmezliğe adım atarken gelecek kaygısı hissettin mi?
3. İş hayatını bırakıp, İlsu gibi bir yol izlemek isteyenler ne yapmalı?
4. Çocukla nasıl gezilir?
5. Seyahatlerinde yemek konusu sıkıntı oluyor mu?
6. Yalnız bir kadın olarak gezmenin zorlukları neler?
7. Şimdi neler yapıyorsun (iş güç tarafı/ geziler / vs..)
8. 60 ülke gezmiş biri olarak en çok tavsiye ettiğin yerler nereleri? Dalış için önerdiğin yerler?

Aşağıdaki yazıda dedğimiz gibi bu cevaplar yok ama Aylak  İlsu kimdir kısaca göz atabilirsiniz.


Kimdir Aylak İlsu?

aylak-ilsu-peruPeru’dan bir kare 

 Doğma büyüme İstanbullu olan İlsu Dirgin 1974’de dünyaya gelmiş. İstanbul (Erkek) Lisesi ve Marmara Üniversitesi Almanca İşletme mezunu. İlk kez Marmara Üniversite’nde 1. sınıfta okurken yurtdışına çıkarak, Almanya’da 3 haftalık bir gençlik kampına katılmış. Orada deneyimlediği çok kültürlü ortam, dünyayı görme isteğine kibrit çakmış ve BOOM!!  O zamandan beri İlsu, dünya kazan, o kepçe geziyor…

İnsanların sıkça onları yolda alıkoyduğunu düşündüğü klasik engeller İlsu’ya sökmemiş. Ne sınırlı öğrenci bütçesi, ne sonrasında yoğun iş temposu, ne de yalnızlık durdurabilmiş onu. Bu engelleri nasıl aştığını, nerelere gittiğini videoda bulabilirsiniz.

aylak-ilsu-sualti

Aylak İlsu aynı zamanda CMAS 3 yıldız bröveli bir dalgıç ve dalanlar için harika bir kaynak

1994’de dalış brövesi alıyor ve ardından dünyadaki dalış spotları onun seyahat rotalarını belirleyen en önemli faktör oluyor. Bavul bir Kızıldeniz için toplanıyor, bir Hint Okyanusu için.  Favorisi ise köpekbalığı dalışları. Şu an CMAS 3 yıldız bröveli bir dalgıç kendisi. Çoğu Pasifik ve Hint Okyanusu’nda olmak üzere 500’den fazla dalışı var.

Hazır böyle bir kaynak bulmuşken hemen kendisine en tavsiye ettiği dalış noktalarını da sormayı ihmal etmedik. Cevaplarını videoda bulabilirsiniz.

32 yaşında interraila çıktığında blog açmaya karar vermiş. Zaten her gittiği her seyahatten eşe dosta klavuzluk edecek, onları da gezmeye teşvik edecek gezi yazıları ve notlar tuttuğundan elindeki zengin bilgiyi bloguna aktarmasıyla

Blogu 2010’da Turkcell Blog Ödülleri’nden ‘En iyi 3’ le, 2013’de Momondo Blog Ödülleri’nden ‘En iyi 10’ seyahat blogu ödüllerini toplamış.

aylak-ilsu-kabileOMO vadisi, Etiyopya

2013’de plaza hayatından kendini kurtarıp seyahat üzerine çalışmaya karar veriyor. Şimdilerde GEO Türkiye ve Skylife için seyahat yazıları yazıyor ve fotoğraf çekiyor. Seyahat fotoğrafları, Ekim 2013’te İstanbul’da Fototrek’te ve Mart 2015’te İstanbul İfsak’ta sergilenmiş.

Üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarında seyahat etmenin dönüştürücü etkisi üzerine seminerler veriyor.

Ayrıca, yayınlanmış seyahat yazılarını ‘Sesli Seyahat’ adı altında Görme Engelliler Kütüphanesi için seslendiriyor.

Siz de Aylak İlsu ile gezebilirsiniz!

Kendi gibi İstanbul aylakları için ‘İstanbul’da turist olmak’ isimli günübirlik yürüyüş turları düzenliyor.

Bir de Aylak İlsu ile aylaklık yapacağım diyenlere de güzel haber. Blogundaki Aylak Gezi Kulübü bölümündeki bir sonraki aylaklık rotasının macerasına siz de dahil olabiliyorsunuz!

AYLAK İLSU
Websitesi / Facebook / Twitter / Instagram

aylak-ilsu-gezi-klubuAylak İlsu Gezi Kulübü

2 Comments

  1. İlsu, Sadun Boro’yu dile getirdi ya içim yine bir burkuldu. Yine keyifle seyredilen bir video olmuş. Elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir