BALAT MEYHANELERİ

Balat’ta rakı tokuşturup, güzel İstanbul’a içeceğiz dedin de gelmedik mi?

 


BALAT MEYHANELERİ

Agora Meyhanesi ♡

İstanbul’un en eski meyhanelerinden 120 yıllık Agora Meyhanesi bizim de favori meyhanelerimiz arasında. Mezeleri harika, ortamı nostaljik. Özellikle meyhane kültürünü sevenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden. Karışıklık olmasın. Balat’da iki tane Agora Meyhanesi var. Balat Agora Meyhanesi diye geçen diğer meyhane de bir iki sokak ötede ama tarihi olan burası. Fakat yaygın olarak sanılanın aksine Zeki Müren’den ve Behiye Aksoy’dan dinlediğimiz ünlü şarkıda geçen Agora Meyhanesi, Balat’ta değil İzmir’deymiş. Yönetmen ve oyuncu Ezel Akay tarafından restore edilip işletiliyor. Kesinlikle rezervasyon yaptırın. Adres: Ayvansaray Mahallesi Mürselpaşa Caddesi Leblebiciler Sokak Balat Fatih.  Websitesi Tel: 02126312131 Konum için tıklayın.

Barba Vasilis

Fotoğraf Kaynak: barbavasilis.com

İstanbul’daki en güzel Rum mezelerini bulabileceğiniz meyhanelerden. Özel Maraşlı Rum İlkokulu’nun hemen karşısında restore edilmiş konaklardan biri olan Troya Butik Otel‘in zemin katında, Haliç manzaralı. Agora gibi tarihi ve eski değil 2013 yılında açılmış. Uzo eşliğinde ahtapot, kalamar ve diğer deniz ürünlerini sevenler için tavsiye olunur. Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Abdülezelpaşa Cd no:97 ,Yavuz Sultan Selim Mh., Fatih. Websitesi Tel: 0531 947 93 93 Konum için tıklayın.

Cibalikapı Balıkçısı

Fotoğraf Kaynak: www.cibalikapi.com

Asma yaprağında sardalya, levrek marin parmesanlı midye, bebek ahtapot gibi deniz mahsülleri ve Girit mezesi ve topik gibi Rum ve Ermeni mutfağından mezeleriyle sevilen bir meyhane. Enginar tatlısı da imza tatlısı. Adres: Cibali Mahallesi, Kadir Has Cad. No:5, 34083 Cibali /Haliç/Fatih. Websitesi Tel: (0212) 533 28 46 Konum için tıklayın.

Balat Sahil Restoran

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Balat-Sahil-Restoran-142406605856352

Meyhane olmasına rağmen sessiz dingin bir atmosferi var. Soğan dolması, mantar turşusu ve yaprak ciğeri meşhur ama ot mezeleri, favası, hardallı levreği, Girit mezesi de güzel. Vedat Milor’un da favori meyhanelerinden. Adres: Balat Mahallesi, Mürselpaşa Cd. No:245, 34087 Fatih. Tel: (0212) 525 61 85 Konum için tıklayın.