BODRUM ETKİNLİKLERİ: KONSERLER & FESTİVALLER

İnsana kafasını kaşıtan soru: Bodrum’a yıllardır bu kadar çok yazan çizen yerleşir de, Bodrum hala nasıl kültürel bir çöl kalır? Vallahi biz de çözemedik. 8o’lerden başlayarak Bodrum, Türkiye içinde en çok aydının göçtüğü yer oldu. Cevat Şakir ile başladı, Zeki Müren ile devam etti, bugün Sertab Erener’den Nejat İşler’e bir sürü sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Bu kadar beyin ve Bodrum’un kaynakları birleşince Bodrum dünyadaki önemli kültür sanat beşiklerinden biri olur diye ümitleniyor insan.

Tabi ki yaprak kıpırdamıyor da değil. Özellikle yazın, çok kültür sanat içerikli olmasa da, Bodrum’da güzel etkinlikler de oluyor şimdi. Ek olarak galerilerde küçük çapta sergiler, söyleşiler var ancak pek de radara takılacak büyüklükte değiller. Gönül isterdi ki; şöyle kabara kabara Türkiye’nin en büyük açık hava heykel sergisi, ya da en büyük tiyatro festivali burada yapılıyor falan diyebilelim (çünkü Bodrum’da bu potansiyel gerçekten var) ama Bodrum’daki büyük etkinlikler kültür – sanattan daha çok eğlence ve yerel festivaller ekseninde oluyor. Açıkçası Bodrum etkinlikleri ya çanak çömlek, ya da cıztak cıztak. 😀 Bizim buna hiç lafımız yok, hatta bunları düzenleyenlere müesseseden bir şişe şarap, selzenişimiz sadece Bodrum’un kullanılamayan potansiyele… Bildiğimiz en büyük Bodrum etkinliklerini bu yazıda derledik. İyi eğlenceler!

RİCA:  Yazmayı atlayarak büyük ayıp ettiğimiz bir şeyler kaldıysa lütfen yorumlara yazarak yanaklarımızı kızartın.

 Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali

uluslararasi-d-marin-klasik-muzik-festivali
Fotoğraf Kaynak: www.arenabodrumhaber.com

Bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivali özelliğiyle bu klasik müzik festivali de Bodrum’un klasikleşmiş etkinliklerinden. 2005 yılından beri düzenlenen Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, hem Türkiye’den hem dünyadan birçok prestijli sanatçıyı sahnesinde ağırlamış bir organizasyon. Hatta o kadar kendini kanıtlamış bir festival ki 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (European Festivals Association) kabul edilip 2012 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü”nü kazanmış. Fakat festivalinin bizce asıl kalpleri fetheden özelliği tüm bilet gelirlerini çeşitli vakıflara ve sosyal sorumluluk projelerine bağışlıyor olması.

Chill – Out Festival Bodrum

Fotoğraf Kaynak: www.chilloutfest.co

Chill – Out Festival aslında İstanbul’da başlayan, çok tutulan, ileriki yıllarda da Çeşme ve Bodrum’a da sıçrayan bir müzik festivali. Xuma Beach’te gerçekleşen festival tam bir Bodrum geleneği haline geldi. Tüm gün deniz, kum, güneş ve dj performansları akşamında da canlı performanslar ve dans…Gerçekten o tarihlerde Bodrum’daysanız kaçırılmayacak bir felekten bir gün. Bu sene festival ne zaman gerçekleşecek, kimler sahne alacak gibi soruların cevapları açıklandığı zaman festivalin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro Etkinlikleri

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/bodrumantiktiyatro

Bodrum Antik Tiyatro, yıllardır Bodrum’daki en büyük konser organizasyonlarının yapıldığı yer olmuştur. İnanılmaz akustiği ve büyüleyici atmosferiyle burada bir konsere gelmek en klasikleşmiş Bodrum deneyimlerinden.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

Fotoğraf Kaynak: sonsoz.com.tr

Bodrum her yıl, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü organizasyonuyla Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale topluluklarını kalesinde ağırlıyor. Temmuz – Ağustos ayları arasındaki bir tarihte, Bodrum Kalesi’nin kuzey hendeğinde gerçekleştirilen festival ne yazık ki yaşanan olaylardan dolayı iptal edilen etkinliklerin arasına katıldı.

Bodrum Uluslararası Dans Festivali

Fotoğraf Kaynak: www.bodrumdabirgun.com

Bu festival, Bodrum Dans Kulübü gönüllüleri ve AB Bakanlığı desteği işbirliğiyle düzenlenen uluslararası niteliklere sahip bir festival. Hatta o kadar ki tüm dünyadan gönüllülerin görev aldığı bir etkinlik olduğundan logosunun afişlerde yer almasına izin verildiği üzere UNESCO tarafından da manevi olarak destekleniyor. Her yıl Mayıs ayının son haftası gerçekleşen festivalde Bodrum Kalesi, liman meydanı gibi şehir merkezinin farklı alanlarında, onlarca disiplinden dans gösterileri oluyor.

Summer Tango Fest

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/SummerTangoFest

Bodrum Bardakçı Koyu’nda tango, yaz ve parti üçlüsünün bir araya gelince ortaya çıkardığı çılgın festival. Bu festivalde tangolar ve milongalar sabahtan akşama kadar hiç bitmiyor. İzlemenin yanında, yeni başlayanlar veya tekniğini geliştirmek isteyenler için çeşitli atölyeler ve kurslar gibi olanaklar da oluyor.

Uçurtma ve Farkındalık Festivali

bodrum-ucurtma-ile-farkindalik-festivali
Fotoğraf Kaynak: www.mugla.bel.tr

Bu festival de amaç sadece uçurtma uçurmak değil. İçinde güzel bir amacı daha barındırıyor. Engelliler için farkındalık yaratmak maksadıyla festival kapsamında etkinliklerin düzenleniyor. Bu etkinliklerde engellilerinde rahatça sosyal hayatın içerisinde yer alıp istedikleri gibi yaşayabilme haklarının olduğu uçurtma üzerinden, onun gökyüzünde özgürce dans etmesiyle anlatılmaya çalışarak insanların bilinçlenmesi amaçlanıyor. Siz de bu hem uçurtmayla çocukluğunuza ger dönmek hem de farkındalık için bir şeyler yapmak istiyorsanız festivale katılabilirsiniz.

Bodrum Mandalina Şenliği

bodrum-mandalina
Fotoğraf Kaynak: www.limebodrum.com

Malumunuz Bodrum mandalinası meşhurdur (of ağzım sulandı resmen). Peki, şenliksiz olur mu? Olmaz. Her yıl ocak ayında Bitez, Ortakent ve Turgutreis’de gerçekleştiriliyor. Şenlik kapsamında konserler, stantlarda el işleri ve yöresel tatlar, mandalina sabunu, mandalina dondurması, mandalina dolması, mandalina suyu yani mandalinadan yapılabilecek her şeyi, mandalinanın tanıtılması ve yaşatılması için bu şenlik alanında bulabilrsiniz.

Gündoğan Sucuk ve Şarap Festivali

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/sucuksarap

Herkes sucuğunu, şarabını alıp festival alanı olan Gündoğan plajına geliyor. Tabii biraz erken gelmekte fayda var yer bulabilmek için. Mangallar kuruluyor, sucuklar pişirilip şaraplar yudumlanıyor. İnsanlar birbiriyle sohbet ediyor. Kışın ortasında yazı aratmayacak bir festival ortaya çıkıveriyor. Kışın sıkıldınız, baktınız otel fiyatları da uygun, bir hafta sonu kaçamağı için bu festival biçilmiş kaftan. Her yıl şubat ayının son cumartesi düzenleniyor.

Geleneksel Deve Güreşleri

Fotoğraf Kaynak :www.bodrum-guide.org

Deve güreşlerinin, bir yanda hayvan hakları, bir yanda yerel kültürü yaşatma ve azınlık hakları arasında sıkışıp kaldığımız bir konu. Biz içinden çıkamadık, o yüzden biz burada anlatıp, konuyu sizin vicdanınıza havale ediyoruz. Efendim, Muğla, Aydın, İzmir, Denizli gibi Ege bölgelerinde Yörükler deve güreşleri düzenleniyor. Bu kültürlerinde yüzyıllardır süregelen bir gelenek. Güreşlerin bir ayağı da her yıl Aralık – Ocak arası bir tarihte, Bodrum Belediyesi’nce Bodrum’da Kızılağaç’taki arenada gerçekleşiyor. Süslü püslü, allı pullu 100 – 150 kadar deve, arenada rakibinin karşısına çıkmak için sıra bekliyor. Rakibini bağırtan, kaçırtan veya diz çöktüren kazanıyor. Güreşlere tüm  gün davul zurna sesleri eşlik ediyor.

The Bodrum Cup

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/BodrumCup

The Bodrum Cup, ERA Bodrum Yelken Kulübü tarafından 1989’dan beri organize edilen bir klasik. Her sene Ekim ayında düzenenlenen yelken yarışlarının amacı, denizciliğe olan ilgiyi arttırmak, bir yandan seyir sezonunun kapanışını yaparken bir yandan da hep bir araya gelip eğlenmek.

3 Comments

  1. Hi 🙂 so great to read thru your articles about the diff nightlife in Bodrum. I clicked on some links and it went to Turkish only. Are those pages available in English. Also I’ve been following Before Sunset in Çeşme on instagram and Bonjuk Bay, are there places with that type vibe in Bodrum? I do see that DJ Behrouz plays at the edition in Bodrum and I do like his vibe. If you know of him or DJ Sabo, could you recommend other places w those vibes? Thank you so much!!!

    1. Hi Anya,
      Bonjuk & Before Sunset are nice finds. I think you would also like Xuma Beach in Bodrum but it is a beach club and the day ends around 7-8 pm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir