BODRUM KALESİ VE SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

Bodrum Kalesi hiç şüphesiz Bodrum’un en önemli ikonu. New York için Özgürlük Anıtı, Paris için Eyfel Kulesi neyse, Bodrum için Bodrum kalesi de o. Deniz kenarında yılları, dalgaları dimdik göğüsleyen kale Bodrum’da gezilecek yerlerin ve Bodrum’un en güzel manzaralarının liste başında bulunuyor.

Bodrum Kalesi’nin içinde ülkemizin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en eski sualtı batığından çıkartılanların sergilenmesi ile de dünya çapında önem taşıyor. Aşağıda kaleyi ve sualtı müzesini gezebilmeniz için faydalı bilgileri bulacaksınız.

Şimdi tarihti, kültürdü gibi ulvi meselelerden bahsederken suyu bulandırmak istemezdik ama söylemezsek içimizde kalacak. Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek gibi olması ama en romantik Bodrum yaramazlıklarından biri gece kalenin üzerine oturtulduğu karanlık kayalıklardan Bodrum’u seyretmektir. Uzakta barların ışıkları yanıp söner, müzikler yükselir, ama siz her şeyden uzak, kaleye arkanızı yaslamış, tüm kargaşadan korunmaktasınızdır…

Öhö öhö, ne diyorduk? Hah, Bodrum Kalesi…

 

Bodrum Kalesi

bodrum-kalesi
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

3 tarafı denizle çevrili olan Bodrum Kalesi’nin üzerine kurulu olduğu yer, antik çağda önce adaymış. Sonrasında karayla bağlanarak yarımadaya dönüşmüş. İki tarafında Bodrum’un kalbini oluşturan iki koca koy ve liman bulunuyor. 1406-1523 yılları arasında St. Jean şövalyelerinin kalesi olarak kare şeklinde inşa edilmiştir. Kalede 5 tane kule var: En uzunları 47,50 metre yükseklikteki Fransız kulesi olmak üzere, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule.

Kalenin kara ile bağlantılı olduğu cephedeki duvarlar çift kat örülmüş. Ancak denize bakan doğu duvarlarında bu kuvvetlendirme yapılmamış çünkü şövalyeler denizden gelecek bir saldırı karşısında donanmaların iyi savunacağından eminmiş. Deniz savaşları konusunda iddialı oldukları için deniz surlarını kara surları kadar güçlündirmemişler. Yine bu sebepten, iç kaleye ulaşmak için 7 kapı koyarak daha kontrollü hale getirmişler. Kapıların bir tanesinde 16 yüzyıldan kalma Yunanca bir yazı vardır. Üzerinde, casusluk yapılanların cezalandırılacağı yazar.

Ayrıca kalede 14 adet sarnıç bulunur. Kale kuşatma altındayken su ihtiyacı bu sarnıçlardan karşılanıyormuş.

1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos fethedilince, şövalyeler kaleyi terk etmeye zorlanmış ve kaleye bir cami eklenmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız topçu ateşinde cami minaresi yıkılmış. 1997 yılında minare tekrar inşa edilmiş. 1960 yılında kalenin restorasyonuna başlanmış ve kale günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır ve bölgedeki batıklardan çıkarlan eserler burada sergilenmektedir. Aynı zamanda zamanında deniz suyu doldurulan kale hendeklerinden biri bugün tiyatro oyunlarının sergilendiği bir festival alanı olarak kullanılmakta.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

bodrum-sualti-arkeoloji-muzesi
Fotoğraf Kaynak: bodrum.bel.tr

Sualtı Arkeoloji konusunda Türkiye’de tek dünyada sayılı müzeler arasında yer alır. Dünyanın en eski batığı olan ‘’Uluburun Batığı’’ bu müzede sergilenmekte. 3.300 yıl önce batan Likya Ticaret Gemisi Uluburun Genç Tunç Devrine aittir. 15 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindedir. Bu gemi limana çok kısa bir mesafe kala alabora olmuş. Öyle ki batık 60 metre açıkta bulunmuş. Bu batığın önemli özelliklerinden biri de çıkış ve varış yeri bilinen bir gemi olması. Çıkış yerinin Mısır olduğu düşünülüyor çünkü gemide Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin mührü ve geminin burun kısmında altın kaplamalı Nefertiti heykeli bulunuyor. Bu da bize Mısır’ın önemli ticaret gemisi olduğunu gösteriyor. Gemiden çıkartılanlarda bunu destekler nitelikte. Gemide 150’den fazla çam külçe ki bu külçeler bilinen en eski ve eksiksiz cam külçeler oldukları için oldukça önemliler. Ayrıca batıkta fil dişleri, su aygırı dişleri, vazo ve müzik aleti yapımında kullanılan deve kuşu yumurtaları ve kaplumbağalar bulunmuş. Hammadde olarak kullanılan bu malzemelerin dışında altın kadeh, altın takılar, altından fayanslar, kap kaçaklar, yiyecek tohumları bulunmuş. Bütün bunlar geçmişteki ticareti, kültürleri ve o zamanın özelliklerini bizim anlamamızı sağlıyor.. Bu önemli batığı görmek size tarihte yolculuk yapmış hissini tattıracak.

Bu arada geminin ahşapları geçen bin yıllar içinde çürüdüğü için orijinaline sadık kalınarak yapılan maketi de müzede sergilenmekte.

Tabi ki tek batık Uluburun değil;

Finike Gelidonya Burnu batığı, Bodrum Yassıada batığı, Roma Tüccar gemisi, Şeytan Deresi Batığı, Marmaris Serçe Limanı batığı ve Tektaş Batığı. Bütün bu batıklardan çıkartılan eserleri Su Altı Arkeoloji Müzesi’nde görmeniz mümkün.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

Giriş 20 lira ama 65 yaş üstü ve 18 yaş altına ücretsiz. Pazartesi günleri dışında her gün 9.00-19.00 saatleri arasında açık.

Nasıl Giderim?

Adres: Çarşı, 48400 Bodrum/Muğla Tel: (0252) 316 25 16 Konum için tıklayın. Arkeoloji müzesi de Bodrum Kalesi’nin içerisinde yer alıyor.

 

Bodrum Kalesi Manzarasına En Güzel Doyacağınız Yerler

Otel:
The Marmara Bodrum

Sadece en güzel kale manzarasına sahip olduğu için değil, mükemmel bir tasarım ve servis de vaad eden otel kesinlikle favori Bodrum otellerimiz arasında. Konum için tıklayın.

Yemek:
Marina Yacht Club

Yemekleri ile, yaz akşamları canlı çalan gruplarıyla ve elbette kale manzarası ile Bodrum merkezdeki en klas, standartını senelerdir en iyi koruyan yerlerinden. Dünya mutfağı sunuyor.  Konum için tıklayın.

Bistro Marina 
Marina Yacht Club’ın üst katındaki Marina Bistro’nun uzmanlık alanını şalgamın yanına yakışan her şey olarak tabir edebiliriz. Kebapları ile nam salan restoran yukarıda olduğu için manzarası çok daha güzelse de biz yine de dünya mutfakçıyız. Ama bize aldırmayın siz, herkes parmaklarını yiyor. 🙂  Konum için tıklayın.

Kahve Molası: Denizciler Derneği Kahvesi
Kalenin hemen çıkışındaki çay bahçesi Bodrum’un direnen değerlerinden, bir Bodrum klasiği. Kale manzarası adına çok şey vaad edemeyeceğiz ama nostalji yapmak için tatlı bir yer. Üstelik dernek işlettiği için fiyatlar da çok makul. Konum için tıklayın.