EN GÜZEL DATÇA KOYLARI VE PLAJLARI – NEREDE YÜZÜLÜR?

Bazıları Datça’nın Türkiye’de denize girmek için en güzel yer olduğunu söyler. Elbette bu çok göreceli bir kavram. Kimisi için ince kum, kimisi için dudak uçurtan manzaralar makbul. Datça’nınsa bir Kelebekler Vadisi ya da Kaputaş gibi kartpostlık plajları yok ama bir sürü bakir, temiz, işletmelerce el konulmamış koyu ve saygılı sakinleri ile bizce de en özgür hissiyatlı deniz destinasyonu.

Bu yazımızda da Emecik’ten Knidos Antik Kenti’nin olduğu en uc burna kadar denize girebileceğiniz tüm güzel koyları ve plajları doğal sırasıyla yazdık. Favorilerimizin yanına da kalp koyduk.

Datça’da Günlük Veya Saatlik Tekne Kiralamak

Ayrıca bir Datça tatilinizde, teknecilerin gizli cennetlerine günübirlik konuk olmak için kendinize özel bir tur planlayabilirsiniz. Günlük ve saatlik kiralanabilir Datça teknelerini incelemek için tıklayın.

Datça’da Denize Girilecek En Güzel Koylar ve Plajlar

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Balıkaşıran Koyu
 2. Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)
 3. Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)
 4. Karaincir Plajı
 5. Perili Köşk Plajı
 6. Sörf İçin Kızlanaltı Gebekum Plajı
 7. Palaia Beach
 8. Hastane Altı Plajı
 9. Kumluk Plajı
 10. Taşlık Plajı
 11. Mandalya Plajı
 12. Kargı Koyu
 13. Akvaryum Koyu
 14. Domuzbükü
 15. Gabaklar Plajı (Kızılbük)
 16. Hayıtbükü
 17. Ovabükü
 18. Kurubük
 19. Akçabük
 20. Akvaryum Plajı Palamutbükü
 21. Palamutbükü
 22. Bağlarözü Plajı
 23. Tekir Bükü
 24. Murdala Koyu
 25. Kızlan Gereme Koyu

1. Balıkaşıran Koyu

Fotoğraf Kaynak: Emin Erdemli / Foursquare

Marmaris, Hisarönü’nden Datça Yarımada’sına geçtiğinizde, sizi ilk Emecik’teki Balıkaşıran Koyu karşılıyor. Denizi temiz ve durgun bir koy. Yer yer sazlıklar var. Burası aynı zamanda çadır ve karavan kampçıların favorisi bir kamp alanı. Sessiz, sakin ve bakir bir yer. Fakat etrafta hiçbir işletme yok. O yüzden tüm ihtiyaçlarınızı önceden belirlemeniz ve temin etmeniz gerekiyor. Koyda wc, duş gibi olanaklar da bulunmuyor. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)

Biraz daha Datça’nın merkezine doğru ilerlediğinizde Datça’nın en uzun sahil şeridine karşılık gelen Kovanlık Tabiat Parkı’na geliyorsunuz. Burası 1970’li yıllarda kurulan ve Bodrum Bitez’deki Aktur sitesi gibi bir Datça klasiği haline gelmiş meşhur Aktur sitesinin de olduğu yer. Aktur  Sitesi fotoğrafta göründüğü gibi sırt sırta vermiş iki koya kurulmuş. Sağdaki koy, Kovanlık Koyu ve Küçük Koy olarak da biliniyor.


Ayrıca Aktur Çadır ve Karavan Kampı da Datça’da kamp yapacaklar için güzel bir alternatif. Plajı ücretli. Fakat İl Özel İdaresi tarafından işletildiği için uygun fiyatlı. Sezonun %99’u dalgasız oluyor. Kumluk ve mavi bayraklı. Bir de koşup koşup atlamalık iskelesi var.  Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)

Aktur’un soldaki koyunun adı ise fotoğraft Çiftlik Koyu. Akturcular koya Büyük Koy da diyor. Çiftlik Koyu Kovanlık Koyu’a göre daha az bakir, daha az yeşil ama daha geniş bir koy. Burası genellikle dalgalı ve çabuk derinleşiyor. Plajı kumluk ve mavi bayraklı. Plajın en başındaki İskele Beach’ten kano, lazer, wind sörf kiralabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Karaincir Plajı

Datça’nın ender kumluk ve sığ plajlarından. Hal böyle olunca da çocuklu ailelerin tercihi. Denizi ise dalgasız ve Datça’nın geneline oranla ılık. Çevrede turistik tesisler var. Soyunma kabinleri ve duş var olanağınız da var. Plaj işletmelerinden şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Fakat ben denize girip yola devam edicem derseniz havlunuzu serip de plajı kullanabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Perili Köşk Plajı


Karaincir’den hemen sonra gelen Datça plajı Perili Köşk. Az bilinen, daha sakin olan Datça koylarından birisi. Akşam gün batımı da harika. Deniz gözlüğü götürün çünkü su akvaryum gibi.

Plajı çakıl ve kum karışımı. Dibi kum ve oldukça sığ bir koy ama su birden derinleşiyor. Tekne turu ile de gidebileceğiniz koylardan biri. Hemen önünde sığ olduğu için yürüyerek ulaşabileceğiniz bir ada var. Plajda otel işletmesi dışında başka işletme ya da yapılaşma yok. Etrafta market de yok. Kendi şemsiyenizi getirip kurulabilirsiniz. Soyunma kabinleri, duş ve wc mevcut. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Kızlanaltı Gebekum Plajı


Gebekum Doğa Parkı’nın bitiminde kalan ve Kızlanaltı Plajı diye geçen bölge, sörfe çok uygun bir yer. Zaten bu bölgede de sörf otelleri kümelenmiş. Dirik Surf Tatil Köyü ve Flow Datça öne çıkan tesislerden. Buralarda kalmasanız da işletmelerin cafe – bar ve lokantalarından, şezlong ve şemşiyelerinden ücret karşılığında faydalanabilirsiniz. Tahmin edersiniz ki özellikle de öğlenden sonra denizi çok dalgalı oluyor ama çok nezih bir sahil. Biraz dalgayı dert etmezseniz kesinlikle memnun kalırsınız. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Palaia Beach

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/palaia_beach

İskele mevkiinde, beach hizmeti alarak denize girebileceğiniz bir işletme. 2021 sezonunda açılan yeni bir beach. Merkezin kalabalığından uzak, sakin ve huzurlu bir sahili var. Akşamları 80’ler konsepti var. Yalnız deniz kestaneleri olan bir bölge. Sahili taşlık ama suyu sığ ve gittikçe kumlaşıyor. Rüzgarlı günlerde dalgalı olabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Hastane Altı Plajı

Fotoğraf Kaynak: Nahide Nesrin / Foursquare

Hastane Altı Plajı da merkez plajlarından. Datça Belediyesi’nin işlettiği bir halk plajı. Sahili de denizi de çakıl taşlık. Suyu serin, temiz ve berrak. Şezlong ve şemşiye kiralayabiliyorsunuz. Merkezin diğer iki plajı Kumluk ve Taşlık’a göre daha boş ve sakin oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Kumluk Plajı


Datça merkezden denize girmek isterseniz tercih edebileceğiniz plajlardan biri ama bizce Datça’da bunca bakir koy varken buradan denize girmenin bir esprisi yok. Sahili kumluk ve sığ bir denizi var. Bu plaj denize girmektense kum üstünde meze-balık yapmak ve güneşi batırmak isterseniz aklınızda olsun. Plaj boyunca çeşitli işletmelerin sahile masa attığını göreceksiniz. Şöyle bir bakın hangisi içinize daha çok sinerse oturun hepsi üç aşağı beş yukarı aynı. Çok da fazla bir şey beklemeyin manzaranın ve ortamın tadını çıkarmaya bakın. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. Taşlık Plajı

Datça’nın merkezinden mavi bayraklı sularda yüzebiliyorsunuz. Şimdi gel de sevme Datça’yı. 🙂 Yat Limanı’nı geçtikten sonraki ilk plaj olan Taşlık Plajı yakınlığı sebebiyle Datça’da yazlığı olanların en çok denize girdiği yer. İsminden de anlaşılacağı gibi çakıl ve kum karışımı bir sahile sahip.


Plaj boyunca birçok yeme-içme işletmeleri var. Şezlong ve şemşiye kiralayabiliyorsunuz. Özellikle de Su Beach adlı işletme öne çıkıyor. Datça’nın merkez  mavi bayraklı, serin, temiz ve sığ. Plajın hemen arkasında, sodalı ve kükürtlü suyu şifalı diye bilinen Ilıca Göleti var. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

11. Mandalya Plajı

Fotoğraf Kaynak: Meral Atak / Foursquare

Kargı Koyu’na gelmeden bir önceki koy Mandalya Plajı. Burada, Mandalya Beach var. Beach’in de kendi plaj barı var. Burada yemek yerseniz şezlonglar ücretsiz. Plajın hemen yukarısında da Mandalya Restaurant var. İnanılmaz bir manzarası var. Bir akşam yemek için zaman ayırabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

12. Kargı Koyu

Datça merkeze birkaç kilometre mesafedeki Kargı Koyu, merkeze yakın bir alternatif olmasıyla popüler koylardan. Mandalya Koyu’ndan ilerlediğinizde Kargı Koyu’na ulaşıyorsunuz. Burası Datça’nın en sevilen koylarından. Denize girilecek en güzel yerlerinden. Suyu dalgasız ve ılık. Plajı taşlık. Kargı Koyu’nda da çok sevilen Yeşim Beach Restaurant var.

Onun dışında, sahil boyunca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz başka tesisler de mevcut. Sezonda oldukça kalabalık olabiliyor. Buradaki Kargilos Hotel & Beach hem konaklamak hem de denize girmek için uygun noktalardan. Arabanız yoksa bu bölgeye merkezden minübüs seferleri de var. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

13. Akvaryum Koyu

Fotoğraf Kaynak: Menfar Demirler / Foursquare

Datça’da tekne turu yaparsanız turun mutlaka uğrayacağı koylardan biri Kargı Koyu’nu geçtikten sonra deniz yolu ile ulaşacağınız Akvaryum Koyu. Kargı tepesinden patika yoldan yürüyerek de ulaşabilirsiniz ama bu çok zahmetli bir seçenek olur. Normalde sessiz sakin bir koy ama tekne turlarının uğrak yeri olduğu için kalabalık olabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

14. Domuz Çukuru (Domuzbükü) Koyu

Fotoğraf Kaynak: Gizem Genç / Foursquare

İsmini buraya gelen yaban domuzlarından aldığı söylenen Domuzbükü veya Domuz Çukuru Koyu’na sadece şahsi tekneniz ile denizden veya günübirlik tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Plajı kum-çakıl karışımı. Denizi çok berrak. Burada konaklamak isteyecekler için küçük bir bungalov işletmesi de mevcut. Çadır kampına da müsait. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

15. Gabaklar Koyu (Kızılbük)

Mesudiye Köyü 3 bükten oluşuyor: Kızılbük, Hayıtbükü ve Ovabükü. Kızılbük’ten anlatmaya başlayalım.

Öncelikle arabayla erişilebilen Datça koyları içindeki favorimiz olduğunu söyleyerek başlayalım. Kızılbük içindeki pansiyonun adının Gabaklar olması sebebiyle Gabaklar Koyu olarak da biliniyor. Pansiyonun orman içinde ahşap evleri ve deniz kıyısında bir kafesi var.


Denizine gelirsek çakıl-kum karışımı bir sahile sahip. Bizce sakinlik ve güzellik açısından Gabaklar büklerin en güzel fakat barada da yeme-içme ve konaklama imkanları dar. 2-3 işletme var. Fakat kafanızı dinleyeceğiniz pansiyonlarda konaklayıp öğlen zeytinyağlıları mideye indirmek isterseniz burası doğru adres. Değişiklik isterseniz komşusu Hayıtbükü yürünebilir mesafede. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

16. Hayıtbükü


Mesudiye Köyü’nün ikinci bükü Hayıtbükü. Sanırım yerleşim olarak en büyükleri burası. Sahil şeridinin yanısıra yerleşim vadinin içlerine doğru devam ediyor, çok sayıda pansiyon var.


Denizi sığ, berrak, rüzgara korunaklı. Taş-çakıl karışımı bir sahili olan diğer büklere göre sahili biraz daha kum-taş karışımı. Hemen hemen plajdaki tüm işletmeler şezlong ve şemsiye hizmeti veriyor. Koyda küçük bir yüzer iskele de var. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Plajına akşamları restoranlar masa atıyor. Pepper Cafe Restaurant yemek için uygun yerlerden.

17. Ovabükü


Ovabükü de Mesudiye’nin üçüncü bükü. Hayıtbükü ile aralarında 1 kilometre kadar mesafe var. Hayıtbükü’ne oranla daha doğa ile baş başa olabileceğiniz bir koy. Fakat konaklama ve gözleme ve doğal ayran keyfi yapabileceğiniz ufak cafeler ve yeme içme için civarda işletmeler var. Poyraz Restoran, Ada Pansiyon ve Nil Pansiyon yemek yemek için favorilerimiz.


Çakıllı ve kumluk karışık bir sahili var. Sahildeki tesislerden şezlong ve şemşiye kiralaması yapabiliyorsunuz. Ovabükü öğleden sonra dalgalanıyor. O yüzden denizi berrak değil. Ama sabah erken saatte deniz çok daha keyifli. Koyun sağ tarafı daha tenha oluyor. Yol üzerinde Sındı Köyü’nden yerel ürünler satan yerler var. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

18. Kurubük Koyu

Ovabükü’nden birkaç kilometre ileride Kurubük Koyu geliyor. Hiç bir işletme yok, şemsiyeni, sandalyeni, pikniğini alıp gelmedik. Harika bir denizi ve küçük taşlık bir sahili var ama yol dibinden geçtiği için fakat biraz araba sesi var. Burası Datça’nın ihaleye açılması tehlikesi ile gündeme gelen koylarından. Son olarak o karar iptal edildi diye biliyoruz. Burada herhangi bir tesis veya olanak yok.  Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

19. Akçabük Plajı

Kurubük ile Palamutbükü Akvaryum Koyu arasında yer alan Akçabük tek bir işletmeye, Akçabük Kamping’e ait. Kocaman bir parsele yayılmış ferah bir kamp alanı ama tesisi pek beğenmedik. Yine de karavan ve çadır kampçıları tercih ediyor. Kendi çadırınızı getirebilr ya da işletmenin  çadır ve bungalowlarını kiralayabilirsiniz. Sahili çakıllı, denizi berrak ama korunaklı bir koy olmadığı için suyu dalgalı. Denizi hemen derinleşiyor. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

20. Palamutbükü Akvaryum Plajı (Gerence Koyu)

Ovabükü ve Hayıtbükü’nde denize girdikten sonra ana yoldan değil de deniz yolundan Palamutbükü’ne geçerken tepede enfes bir manzara ile karşılaşacaksınız. Yol boyunca uygun yerlerde durun ve alabildiğince mavi olan bu muhteşem manzarayı izleyin. Palamutbükü sahiline gelmeden hemen önce Palamutbükü Akvaryum Koyu var. Gerence Koyu diye de geçiyor. Burası da harika bir denize girme ve çadır kampı noktası. Plajı taşlık. Denizin berraklığı, uzaktan taşları sayabileceğiniz cinsten. Suyu da oldukça serin. Sahilde hiçbir işletme bulunmuyor. En yakın tesisler 3-4 kilometre mesafede. Plajın hemen arka tarafındaki ormanlık alanda çadır kampı da yapabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

21. Palamutbükü


Zeytin, badem ve çam ağaçlarıyla kaplı Palamutbükü Datça’nın son zamanlarda yükselişe geçen bölgesi. Bunda Knidos Antik Kenti yolu üzerinde olması da etkili. Palamutbükü’nde Uzun bir sahili var bu nedenle de insan yoğunluğu da aynı şekilde dağılıyor. Uzun bir sahil şeridi, çakıl-taş-kum karışımı sahili, berrak ve serin bir suyu var.


Sahil boyunca restoranlar, cafeler, barlar ve konaklama seçenekleri sıralanıyor. Genellikle çoğu samimi aile işletmeleri. Buralardan şemşiye ve şezlonglarından ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Sarıhoş Restaurant (bademli balık denemek isterseniz) ve Bonito Beach Restaurant onlardan biri. Akşam gelip yemek için en güzel seçenek Liman Restaurant. Bir şeyler atıştırmak için de Betçe Burger. Palamutbükü’nün tepelikleri ise Datça’nın ünlü badem ağaçlarının olduğu yer. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

22. Bağlarözü Koyu (Yazıköy Plajı)

Fotoğraf Kaynak: Zeki Mert Barut / Foursquare

Yazıköyü’de bulunan, badem ve zeytin ağaçları ile çevrili Bağlarözü Koyu, Knidos Antik Kenti’nin olduğu buruna çok yakın bir plaj. Yazıköy Plajı diye de geçiyor. Sadece denize girmek için değil, kamp yapmak için de ideal. Denizi de taşlık, sahil de…Yanınıza deniz ayakkabısı almak isteyebilirsiniz. Koyda herhangi bir işletme bulunmuyor. Plajda şezlong, şemsiye, duş, wc, kabin gibi olanaklar yok. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

23. Tekir Bükü

Cumalı’ya bağlı Tekir Bükü, Datça’nın Ege’ye açılan koylarından. Murdala yolu üzerinde Cumalı Köyü’nü geçtikten sonra karşınıza çıkacak sarnıçtan sola doğru, Kos istikametine devam ediyorsunuz. Yolu biraz zorlu. 4×4 aracınız varsa sahilin oldukça yakınına kadar gelirsiniz ama aracınıza güvenmiyorsanız, onu 15 dakikalık yürüme mesafesine park etmeyi tercih edebilirsiniz. Burada hiçbir tesis yok. Hazırlıklı gelin. Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

24. Murdala Koyu

Fotoğraf Kaynak: Egemen Tekin / Foursquare

Yine Cumalı koylarından olan Murdala Koyu da Datça’nın Ege’ye açılan koylarından. Sahili kum ve kayalık karışık. Yolu çok bozuk o yüzden araziye uygun aracınızın olması lazım. Burada da hiç tesis yok. Kamp kurmak için uygun. Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

25. Kızlan Gereme Koyu

Fotoğraf Kaynak: Mert / Foursquare

Biliyorsunuz ki Datça Ege’deki en uç nokta ve Ege ile Akdeniz’in birleştiği burun Knidos. Kızlan Köyü’ndeki Gereme Koyu ise Datça’da Akdeniz’e değil Ege Denizi’ne girebileceğiniz koylardan. Burada tesis yok o yüzden yanınızda yiyecek içecek götürüp piknik gibi bir plan yapmakta fayda var. Denizi de kumsalı da çok taşlık. Yalnız hem biraz terste kalıyor hem de koya çıkan toprak yol biraz bozuk. Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

7 Comments

 1. Datça’ya gidecek biri için sık kullanılanlara eklenmesi gereken bir sayfa hazırlamışsınız. Emeğinize sağlık.. 🙂

 2. Merhaba bu kadar faydalı çok az blog var bence. Çocuklu bir aileyiz ve sizin yazılarınızla çok eğlenebileceğimiz yerlere nokta atışı yapabiliyoruz. Teşekkürler, emeğiniz için

 3. Merhaba. Arabasız gelecek olanlar için acaba hangi koylara plajlara minibüsle ulaşım imkanı var onun bilgisini verebilir misiniz? Ben şimdi Datça için soruyorum fakat tüm denize girilecek yerler yazılarınızda bahsi geçen plaj için en alta toplu ulaşım var/yok gibi bir şey koysanız çok güzel olur. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir