FİRAR BİZDEN SORULUR – EVDEN KAÇIŞ OYUNU

ÖNCELİKLE yukarıdaki EVDEN KAÇIŞ OYUNU VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

TÜRKİYE’DEKİ EVDEN KAÇIŞ OYUNLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

90 yaşındaki Latife Hanım eşini 10 sene önce kaybetmiş, şimdi yanlız başına yaşıyordu. Hiç çocuğu olmadığından yüklü mirasın kime kalacağı mahallede merak konusuydu. Kimisi paha biçilmez antika mücevherlerini Çocuk Esirgeme’ye bağışlayacağını, kimisi uzak bir akrabasına kalacağını, kimisiyse eve gelen ziyaretçilerine rastgele dağıttığını iddia ediyordu. Artık sağlığı hareket etmesine çok imkan vermediğinden, o yüklü servetinin sefasını süremiyor, bütün günü evinde geçiriyordu. Esnaf her türlü alışverişini evine getiriyor, herkes elinden geldiğince onu rahat ettirmeye gayret ediyordu.

evden-kacis-oyunu-3

Bir Cuma günü esnaf namazdan dönmüş, kepenklerini açıyordu ki, postacı beti benzi atmış şekilde yanlarına geldi. Latife Hanım’a postasını bırakmaya gittiğinde, birşeylerden şüphelenmiş ve kapının deliğinden içeri bakmıştı. Kapının öbür tarafında Latife Hanım kanlar içinde yatıyordu.

Polis hemen olay yerine geldi. Kapıda, bakkalın bıraktığı Salı gününden kalma gazeteyi, sütçünün bıraktığı sıcak sütleri, manavın bıraktığı 20 kilo kirazı buldu. Mahalleli postacı da dahil, kapısına uğrayan herkesden şüpheleniyordu, ancak polis bir bakışta katilin kim olduğunu anlamıştı. Katil kimdi ve polis nasıl anlamıştı?

TÜRKİYE’DEKİ EVDEN KAÇIŞ OYUNLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Şu an burda cevabı yazıyordur diye bu satırları okurken korkuyorsanız, çünkü içinizde bunu çözmek için sizi kemiren bir dürtü varsa, siz de bizdensiniz ve size harika bir haberimiz var! (Bu arada, gözleriniz size ihanet edecek diye korkmayın, daha kafa patlatmak için bir kaç satırınız var.)


Ah, ah, küçükken az mı “Kahramanımız kapıyı açsın diyorsanız sayfa 26’ya, açmasın diyorsanız 88’e devam edin” diyen serüven kitaplarından okuduk, az mı Müfettiş Gadget (Inspector Gadget) izledik… İçinde kaybolup gittiğimiz serüvenler, daha heyecanlı olamaz derken role play bilgisayar oyunları çıktı. Sanki gerçekten arkamızdan kovalayan Rus ajanlar varmışcasına kalbimiz bir milyon atarak nasıl oynadık o oyunları? Nasıl çişimizi tuttuk, falancanın odasından gizli anahtarı çalarken sanki tuvalette kaybedecek zamanımız yokmuş gibi…

evden-kacis-oyunu-2Şimdi daha iyisi var, role play’i geç, augmented reality de hikaye, gerçeğin taa kendisi var. Gerçek hayatta bir evden kaçış oyunun kahramanı olabilirsiniz!

ISTrapped, sizi ve arkadaşlarınızı bir odaya kitliyor. Ordan çıkmak için sadece bir saatiniz var yoksa ev havaya uçacak! Şaka, şaka, öyle bir senaryo yok. Ama bu oyunda tek canınız ve bir saatiniz var, kendinizi ve arkadaşlarınızı o evden kurtarmak için.

Biz dördümümüz daha evden içeri girmeden heyecandan ölüyorduk. Kalbimiz GÜM GÜM atıyordu. Ne bekleyeceğimizi hiç bilmiyorduk. Oyun nasıl/ ne zaman başlayacak, bizi ordan çıkarak ipuçlarını nasıl bulacağız, çıkmak için ne yapmak lazım. Kendimizi bir odanın içinde bulduk, derken kapılar kitlendi ve saniyerler geriye saymaya başladı. İlk hangi kapıyı açmak lazım, o kapının nasıl açılacağına dair ipucu nerde, vs, hiç bir fikrimiz yok. İçeride bir sessizlik, nerdeyse birbirimizin güm güm atan kalbini duyuyoruz.

Tek bildiğimiz 1970’li yıllarda İstanbul’da kütüphanecilik yapmış Ziya Bey’in evinde olduğumuz. En büyük zevki, çalışma odasında takıntı derecesinde bağlandığı kitaplarını tekrar tekrar okumak olan Ziya Bey’in kurduğu mutlu dünyaya parasal sıkıntılar limon sıkıyormuş. Mesleğinden sağlayabildiği kısıtlı geliri ile yaşam mücadelesini zorlukla devam ettirmeye çalışsada, biriken borçlar mücadelesine mücadele ekliyormuş. Hayat ağırlaştıkca daha çok kitaplarına sığınan Ziya Bey evinin pencerelerini bile kitap sayfaları ile kaplamış.

evden-kacis-oyunu-1

Kapıya dayanan icra memurlarından o kitaplarını korumak için, evini kimsenin açamaması için evi bulmacalarla doldurmuştu. Artık o eve girilse bile çıkılamıyordu. Herkes kitaplardan birinin Ziya Bey’in favorisi olduğunu bilirdi. Ama bunun hangi kitap olduğunu kimse öğrenemeden Ziya Bey hayata gözlerini yummuştu. Ve şimdi biz Ziya Bey’in bulmacalarla dantel gibi işlenmiş evindeydik.

Neyle karşılaşacağımız bilmediğimizden hiç bir strateji geliştiremiştik ama o adrenelinle birlikte hepimiz içgüdüsel olarak birden gaz gaz giriştik işe. Herkes koşturuyor, sesli düşünüyor, ortada bir hengame. O hangemeden nasıl olduysa bir harmoni doğdu. Bir bayrak yarışındaymışız gibi herkes sırayla grubu bir sonraki ipucuna taşıdı. Hani numaralanmış noktaları birleştirirsin, en sonunda ortaya bir resim çıkar ya, birimiz 1 ile 2’yi birleştirirken, öbürümüz 7 ile 8’ birleştirince, bir de baktık ki dışaradayız!

evden-kacis-oyunu-4

Evi didik didik aradık. En kuytu köşede, bilmem ne kadar zamandır saklanmayı başarmış toz partikülü vardıysa eğer, onu bile çıkardık meydana. Süreye karşı yarıştığımız için vitrin bakar gibi aldığımız şeyi kibar kibar yerine koyamadık tabi. Oyun bittiğinde evden çekirge sürüsü geçmiş gibi duruyordu. O kadar dağılmıştı ki ev, işletenler
yanımıza geldiğinde karşılarında iki büklüm olduk, kızardık bozardık. Birinin mahremine girdik de, ceketlerinden saç fırçasına kadar karıştırdıktan sonra, tam sıvışacakken evin sahibi bizi basmış gibi garip bir ruh hali geldi üzerimize. Burası her ne kadar bir müessese olsa da, “evde” geçtiği için sanki arkadaşın evinde partiledik, iş toplamaya gelince kaçıyormuşuzcasına bir mahçubiyet çöktü üzerimize. Ziya Bey’in ceketlerini asarken sorduk, “Abi bari çöpü çıkarsaydık?” 🙂

TÜRKİYE’DEKİ EVDEN KAÇIŞ OYUNLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Bu oyunu oynamak için Türkçe (yada özellikle herhangibi başka bir dili) bilmek gerekmiyor. Sadece dikkatli olmak, salim kafa ve biraz da o salim kafayı kullanmak gerekiyor (tabi heyecan müsade ederse). Bakkal Salı’dan sonra gazete bırakmaya Latife Hanım’a gazete bırakmaya uğramaya gelmediğine göre bunda bir iş var, değil mi? Cevaplar bazen basit olsa da, görmek için dikkatli bakmak gerekir. Yukarıda ki bilmeceyi çözdüyseniz, ISTrapped’e kendinize rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Tüyo mu? Pışık! Hazırlanılarak gidilen serüven olur mu hiç? Ne anlarım o macaradan? Keyfini sürmek için gizemli kalmalı herşey. Hele bi de, tüm zamanların en iyi 2. skorunu 43 dakika ila yapmışken, size hiç tüyo verir miyiz! 🙂

Biz harika bir vakit geçirdik. O kadar eğlendik ki evden çıktığımızda üzüldük. Tadı damağımızda kaldı. Mükemmel bir şehir eğlencesi. Kendinizi nasıl kaptırdığınıza inanamayacaksınız. Bir yandan tik tak, öbür yandan GÜM GÜM…


evden-kacis-oyunu-5

Saksılara jimnastik:

Bu benim param. Senin paran değil! Benim zamanında Hamlet’in 51 ve 52. sayfalarının arasına sakladığım para bu.
Yalan söylüyorsun!

Evet, yalan söylüyor. Peki, yalan söylediğini nerden biliyor? Siz bu oyunu bozarsınız.

😉

ISTrapped
Websitesi / Facebook / Twitter

ÖNERİLER
– Rezervasyonunuzu önceden yapın. Takvim çok dolu. Websitelerinden kolayca rezervasyon yapabiliyorsunuz.
– En fazla 5 kişi yarışabilmekte.
– Eve girdiğinizde kafanız açık olsun. Konsantrasyona ihtiyacınız çok. Dertleri, tasaları, işi, gücü dışarıda bırakın.
– Türkçe bilmeyenler de oyuna katılabilirler.
İLETİŞİM: +90 212 244 2546 & info@istrapped.com

4 Comments

 1. öncelikle sitenize bayıldım. tam aradığım yapmak istediğim bir site. daha cok paylaşım yapın ki ufkumuz açılsın. bende evden kaçış oyununa gidicem ama o kadar cok yazmıssınız ki hangisine gitsem karar veremedim ya da hangisi daha zevkli 😀

  1. Çok teşekkürler Kaan 🙂 Yeni maceralarımızın paylaşımlarına tam gaz devam edeceğiz. Oyunların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bir çoğu da çok keyifli. Liste bizden, karar senden 🙂

 2. söylemesi ayıptır 🙂

  Şu andaki rekor bizim ekipte…
  merak ettim siz kaç dakikada yaptınız ya da yapabildiniz mi?
  kihkihkih..

  1. 🙂 ya biz de çok merak ediyorduk birinci ekibi. biz 43 dakikayla ikinciyiz. ama bizim ilk 15 dakikamız nasıl Biz Evde Yokuz’u eve kilitlerler depresyonu ile geçti 🙂

   Bu arada biz de Geocaching & Scavenger Hunt ile ilgili bir şeyler yapmak istiyoruz. Beraber bir bölüm yapsak?

Comments are closed.