BİSİKLETİYLE 7 SENE DÜNYAYI KEŞFETMEYE – GÜRKAN GENÇ

Evde Yoklar bölümümüzün ikinci konuğu Gürkan Genç.

Tutkusunu 30 yaşında keşfeden ve hayatını sil baştan bunun üzerine kurgulayan Gürkan Genç ülkemizin ve dünyanın en sıkı tur bisikletçilerinden. Bizim de tutkusunu sürdürmekteki gözü karalığı ve kararlığıyla ilham kaynaklarımızdan. Kendisi şu an Türkiye’ye hiç dönmeden tam 7 sene pedal çevireceği dünya turunun 2. senesinde 23000km geride bırakmış ve Afrika ayağında. Bisikletindeki yol bilgisayarı ve gps sistemi sayesinde turunu kayıt altında tutatak rekorlar kitabına girmeyi hedefliyor.

IMG_ (1459)

1979 doğumlu Gürkan ilk bisikletini Haziran 2009 yılında almış! Ne bisikletle yeni tanışmasının, ne 30 yaşına gelmesinin, ne iş hayatının onu tutmasına izin vermiş. Bisikletiyle geçirdiği ilk 6 aydan sonra, şirketinin hisselerini devredip, büyük bir cesaret göstererek bisikletle yolculuğun etrafında kendine yepyeni bir hayat kurgulamış.

Cesaret cesareti körüklemiş ve Nisan 2010’da yaklaşık bir sene süren “Doğa için pedalla” seyehatine çıkmış. Böylece daha ilk yurt dışı yolculuğunda, Doğu Karadeniz’den başlayıp, taa Japonya’ya kadar tam 12.500 km yol kat etmiş. İpek yolunun tamamını bisikleti ile geçerken bazen 20 gün hiç ara vermeden 80-120km yol yapmış. Karakum ve Gobi çölünü geçiyor, Dünya’nın çatısı denilen 4650 metredeki Pamir Geçidi tırmanıyor ve toplamda 37000 metre tırmanış yapılan Walkan Vadisi gibi birçok ikonik yeri bisikletle aşmayı başaran ilk Türk.

Fakat bunları başarmak ona yetmiyor Türkiye döndükten sonra onlarca üniversite ve şirkette sunum vererek 7 Senelik dünya turu için 15 ay gibi kısa bir sürede imkanlar yaratarak 9 Eylül 2012 tarihinde Ankara’dan yola çıkmış. O zamandan beri Gürkan bisikleti ve kamp ekipmanlarıyla hep yollarda, geceleri çadırda -40 dereceri, bisiklet üstünde – 57 dereceleri görüyor. Her zaman kararlılıkla yoluna devam eden Gürkan dünya turunda tek tek her kıtaların en büyük çöllerini, en yüksek geçitlerini geçiyor, Kutup dairesini kış ayında geçen dünyanın en sıkı bisiktçilerinden biri olduğu da ıspatlıyor. Hep yeni projelerin peşinde biz de onun…

1461357_667892483256228_138649059_n

Dünya turunu yaparken gittiği ülkelerin okullarında ve özel şirketlerinde sunumlar yapmaya devam ediyor. Gürkan Genç, aynı zamanda websitesinden da yol anılarını Türkçe,ingilizce yazıyor, görme engelliler için seslendiriyor, fotoğrafları ve videoları ile destekleyip paylaşıyor. Böyle bir seyahat için nasıl alt yapı oluşturduğunu öğrenmek için çok güzel bir kaynak. Aynı zamanda, kendisi gibi, hayatını deneyimlerle zenginleştirmek isteyenlere de olanak sağlıyor. 84 aylık projesi boyunca vereceği 48 bisiklet, yabancı dil eiğitim bursu ve üniversite bisiklet topluluklarının başvurabileceği Gürkan Genç Gezgin Bursu’na dair bilgilere de websitesinden ulaşabilirsiniz. Ama herşeyden çok hayallerimizle aramızda duran tek şeyin kendimiz olduğunu hatırlayıp ilhamlanmak için ziyaret etmek isteyeceksiniz. Anlık paylaşımlarını da Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.


İlk defa 30 yaşında bu bisiklet alıp, bir sene sonra kurduğu işi bırakıp, bisikletle dünyayı dolaşma cesareti nasıl geldi? Tetikleyen olay var mı?

15 yıl aradan sonra 30 yaşında tekrar kullanmaya başlamıştım. Pedalladığım ilk kilometrelerde “haha lan binmeyi unutmamışım…. Vayyy bee ne hayallerimiz vardı” ve sonrasında hatırladığım eski anılar olmuştu. Hayatı iniş ve çıkışları ile kabullenmiş ve her inişin bana inanılmaz tecrübeler kattığına inan biriyim. Bu kapsamda ne şirket hisselerimi bu tura çıkmak için devrettim ne de işlerim kötü gittiğinden dolayı yola çıktım. Yolculuğa çıkmadan önce çok iyi iş teklifi almıştım. Değerlendiriyordum hatta nerdeyse yeni bir şirket daha kurup tekrar gıda sektöründe devam edecektim.

Fakat bir gün bisiklet üstünde kendime “Yahu ben ne yapıyorum?”sorusunu sordum. Üniversite yıllarımda Japonya’yı çok görmek istemiştim imkan olmamıştı. Çocukken bisikletle dünya turu atacağım demiştim o da olmamıştı. İnternette yaptığım bir araştırma bu seyahatlerin mümkün olduğunu gösterdi. Hiç öyle uzun soluklu düşünmedim sadece “Ben gidiyorum” dedim.. Bu yolculuğu yaparken Güney Kore’ye ulaştığımda bir video çektim ” olanaklarım olsa dünya’nın tamamını gezerim” demiştim Japonya’ya ilk hedefimdi. Fakat amacım ve gerçek hayalim tam bir dünya turuydu. O halde bunun için çalışmalıydım. Bu amaca ulaşmak için kendime ufak ufak hedefler koyup hepsine ulaştım. 15 ay sonrada yola çıktım. Cesaret kelimesini hak eden bir hikaye mi değil mi onu bilemiyorum.


Hep böyle (atılgan, maceracı, başına buyruk, zoru seven, özgür ruhlu) bir insan mıydın, yoksa böyle olduğunu sonradan mı fark ettin? Ne zaman?

Bu soruyu en iyi cevaplayacak kişiler ailem veya yakın arkadaşlarım olur. Sizler oradan nasıl görüyorsanız hayatım boyuncada böyleydim diyebilirin. Ne yolculuktan önce nede yolculuk sonrasında değişen bişey olduğunu sanmıyorum.


24462631

Yolculuklarından en zor/ komik/ tehlikeli tecrübe?

Yaptığım seyahat gibi bir seyahat gerçekleştirilirse başınızdan binlerce olay geçer. Hepsini anlatamazsınız detayları veremezsiniz Yüzeysel geçilir.Bir iki örnek vermek gerekirse
*-30 derecelerde çadırlarda kalırken ertesi gün kendizi Fashion Tv’nin iç çamaşırı defilesini en ön sırada seyrederken bulursunuz
* Her gün çadırda yemek yaparken bir ülkede sabah programında yemek tarifleri verirsiniz
* Yolda gittiğiniz ülkede yanlış kelime kullanıp aile zoru ile evlendirilmeye çalışırsınız
* Askerler göğüsünüze silah dayar paranızı ister
* Gece çadırına ateş açılır tutuklanırsınız
* Kaldığım 6 yataklı hostel odasına 5 tane manken gelir günlerce onları yarı çıplak halleriyle oda seyredip keyif yaparsınız
* Bisikletin arkasında dalgalanan Türk Bayrağını yakmak isteyenler çıkar
* Aşık olursunuz
* Yanlışlıkla Füze bataryalarının saklandığı alanın fotoğraflarını çekersiniz göz altına alınırsınız
* Bıçakla Peşinizde kovalarlar hayatınızın kaçısını yaparsınız
* bazen kaçamaz dayak yersiniz esnaf sizi kurtarır
* Birbirlerinden haberi olmayan ve başka şehirlerde kalan kardeşlerin evine tesadüf eseri misafir olursun
* Kadınlar tarafından taciz edilirsin bir tarafların ellenir ( haha)
* Sabah uyndığında çadırın altından 2 metrelik yılan çıkar
* Çölde misafir edilirsin bol çamurlu ve şekerli çay içersin
* Kıçının arasında Kene yakalarsın.

Yani anlatacak hikaye o kadar çok ki… Belki bir gün hepsini bir yerlere kayıt ederim.

1004723_590483767663767_550417996_n
Proje boyunca 8 sene ve daha öncesinde de aylarca yolda olmak aile, eş, dost ilişkilerine çok elverişli olduğu söylenemez. Bu anlamda duygusal olarak zorlanıyor musun?

Ailem hayatta ve sağ çok şükür. Hepsi ile internet üzerinden sık sık görüşüyoruz. Hatta yanıma geldikleri de oluyor. Aynı şekilde arkadaşlarımlada sık sık konuşuyorum. Duygusal anlamda yaşadıklarımı kimse bilmez. Kimsenin bilmesini de istemem. Buda çok merak edilen konulardan biri. Dünya’nın dört bir yanına çocuklarıma mektuplar sakladığım bilinmekte. Bu yaptığımında boş bir girişim olmadığı da biliniyordur diye düşünüyrum

Sadece bir haftası olan orta seviyedeki bisikletçiye yurt içinde ve yurt dışında hangi rotaları önerirsin?

Yurt içinde Doğu illerini, dağları ve civar köyleri öneriyorum yani medeniyetin başladığı yerleri. Yurt dışında da Fas ülkesinde 10 günlük bir tur rotası çıkaracağım. O ülkede biraz farklıydı ve geçtiğim alanlarda bisiklete binmek herkesi mutlu edecek diye düşünüyorum.

Bisiklete başlamadan önce yaptığın faliyetlerden veya edindiğin becerilerden tur bisikletine geçişi kolaylaştıran neler var?

Lise ve Üniversite hayatımdan sonra sporla pek alakam kalmadı. 2009 yılında çok kilo aldığımdan dolayı sadece koşmaya başlamıştım. uzun mesafeler koşuyordum fakat eklem bölgelerimde çok ağrı yaptığından onu da sık sık yapmıyordum. Beceri olarak üniversitede aldığım eğitim bu seyahati daha keyifli bir hale getiriyor.

 

2 Comments

  1. yanakların gözlerınden usta buyuksun hayallerının guzellıgınden öperim…….:)baska lafım yok..
    yenı sattım vespa lx ımı…sımdı gts 250 alıcam..ve o senın yaptgın kadar olmasadabı hayalım var.ıstanbul nurnberg….ıstersen olur…ınsanlar ozellıkle din adamları aldıkları egıtımlerı tum ınsanlıga yaymak ıcın 100 200 gune bı çöl gecermıs..bız okadarda olamayız bu zamane dunyada…

    ama en azından denemelı..

    saygı ve sükranlarımı özellıkler hısselerı devreden aklınıza yuregınıze sunarım…:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir