İNGİLTERE TRANSİT VİZESİ – AKTARMALI UÇUŞLAR & VİZE ÜCRETLERİ

İngiltere Transit Vizesi Nedir & Kimlerin Alması Gerekir? İngiltere’nin, İngiltere havaalanları üzerinden aktarmalı uçusu olan Türk vatandaşlarına uyguladığı kısa süreli vize türüdür. İngiltere transit vizesi ile ülkeye giriş yapmanıza izin verilmez. Bir nevi İngiltere havalimanlarının bulunabilmeniz için verilen bir vize gibi düşünebilirsiniz. İngiltere transit vizeniz olmadan, ister Türkiye’den, ister başka bir ülkeden uçuyor olun, İngiltere üzerinden aktarmalı olarak uçuş yapmanıza izin verilmiyor. Örneğin; sizin İngiltere aktarmalı Norveç uçuşunuz varsa mutlaka İngiltere transit vizenizin olması gerekiyor. Transit vizenis yoksa sizi Türkiye’de uçağa bindirmezler. Bir Schengen ülkesi çıkışlı olarak İngiltere üzerinden seyahat edilmesi durumunda yine transit vizenizin olması gerekir.

İNGİLTERE TRANSİT VİZE TÜRLERİ

İngiltere Transit vizesi çıkartma prosedürü, Genel Ziyaretçi Turist vizesi çıkarma prosedürlerinden çok daha kolay ve kısa. İngilere transit vizesinin 2 türü bulunuyor:

1. Direct Airside Transit Visa

Direct Airside Transit visa (DATV) yani havaalanını terk etmeden, sınır kontrolünden geçmeden, 24 saat içinde aktarmalı uçuşunuzla yolunuza devam ettiğiniz senaryoda almanız gereken vize türü. Tabi bu vizeyle İrlanda, İskoçya gibi yerlere aktarma yapamazsınız çünkü bu durumda İngiltere turist vizenizin de olması gerekiyor. Genellikle uluslararası trafiğin yoğun olduğu, gelişmiş havalimanlarında geçerli bir vizedir. Çünkü bu tür havalimanlarında uçaktan indiğiniz anda sizi transit yolcu bölümüne yönlendiren görevliler vardır. Sınır kontrolünden geçmediğiniz gibi bavullarınızı aldığınız alana da geçemezsiniz.

2. Visitor In Transit Visa

Visitor in Transit visa ise sınır kontrolünden geçmek durumunda olduğunuz ama 48 saat içinde de ülkeyi terk edeceğiniz senaryolarda almanız gereken vize türü.

İNGİLTERE TRANSİT VİZE KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Havayolu Firmaları Farkı

Ülkeden çıkış yaptığınız uçak frması ile aktarmalı uçuşunuzun uçak firmalarının aynı olması işinizi kolaylaştıran bir durum. Örneğin siz Londra aktarmalı olarak Arjantin’e gidiyorsanız, bagajınızın da sizinle senkronize bir şekilde yola devam etmesi gerekir. Eğer firmalar aynıysa bagajınızın Arjantin’e ulaşmasında sıkıntı olmaz. Ama firmalar farklıysa mutlaka aktarmalı bilet almadan önce iki firma arasında bagaj anlaşması var mı araştırmak gerek. Genellikle çoğu firma arasında bu tip bagaj anlaşmaları oluyor fakat olmadığı senaryolarını da göz ardı etmemeli. Çünkü bölye bir durumda sizin Direct Airside Transit visa (DATV) yani sınır kontrolünden geçilmeyen transit vize ile yolunuza devam etmeniz mümkün değil. Önce sınırdan geçip bagajınızı teslim alıp daha sonra tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu durumda da kesinlikle bir Visitor In Transit Visa yani sınır kontrolünden geçmek durumunda olduğunuz durumlarda alınan transit vize sahibi olmanız lazım.

Aktarmalı Uçuşlar Arasında Zaman Farkı

Diğer önemli bir nokta da iki uçusunuz arasındaki zaman farkı. Yukarıda da anlattığımız üzere Direct Airside Transit visa (DATV) 24 saat içinde aktarmalı uçuşunuzun olduğu durumlarda geçerli vize türü. Eğer herhangi bir nedenle ilk uçuşunuzda rötar olursa ve siz 24 saat sınırları içinde ülkeden çıkış yapamazsanız yine sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Havalimanının Büyüklüğü

Uluslararası trafiğin yoğun olduğu, gelişmiş havalimanlarında Direct Airside Transit visa (DATV) yani sınır kontrolünden geçilmeyen transit vize türüne sahip yolcular için ayrı bir bekleme bölümü vardır. Bu durumda kişinin Visitor In Transit Visa yani sınır kontrolünden geçmek durumunda olduğunuz durumlarda alınan transit vize sahibi olması gerekmiyor.

İNGİLTERE TRANSİT VİZESİNDEN MUAF OLUNAN DURUMLAR

Aşağıdaki özel durumlardan herhangi birine sahip kişiler bu transit vize uygulamasına tabi değiller. Eğer ki kişinin,

 • Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’nin hala geçerli vizelerine sahiplerse veya gidecekleri yer bu ülkelerden biriyse (Yalnız 3 şart var, vizenizin yanınızda olması, aktarmanın aynı gün içinde olması, valiz alıp vermek gibi ülkeye giriş yapmaya sebep olacak bir işlem gerekmemesi),
 • 21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli ABD’de sürekli oturum izinleri varsa (Oturma izninizin yanınızda olması gerekiyor),
 • 28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli Kanada’da sürekli oturum izinleri varsa (Oturma izninizin yanınızda olması gerekiyor),
 • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden (Avrupa Birliği üye ülkeleriyle Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye ülkelerinin birleşiminden oluşan oluşum) birine girişte “D” tipi vize sahibiyse (Vizenizin yanınızda olması gerekiyor),
 • Herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesinde oturma izni varsa (Oturma izninizin yanınızda olması gerekiyor)
 • Geçerli bir İngiltere vizenizin varsa transit vizeden muaf olunuyor.

Ancak kişi 2 uçuş arasında havalimanınad 24 saatten fazla kalmamalı.

Güncel Not: Ayrıca Londra aktarmalı uçacaksanız, Londra’da sizi almazlarsa İstanbul’a geri dönmeniz gerekir gibi bir şey yok çünkü vize kontrolü, İstanbul’da uçağa binmeden önce yapılıyor. Londra’ya indikten sonra hiçbir kontrolden geçmeden aktarma yapabiliyorsunuz.

ADIM ADIM İNGİLTERE TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

İngiltere transit vize başvurusu için seyahat tarihinizin 1 ay (30 gün) öncesinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. İngiltere turist vizesinde olduğu gibi önce internetten online olarak başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, randevu yeri, tarihi ve saatinin belirlenmesi, vize ücretlerinin ödenmesi, randevu tarihinde randevu yerinde bizzat bulunarak belgelerin teslimi, parmak izi alımı ve diğer biometrik veri girişlerinin yapılması gibi süreçlerden geçmeniz gerekiyor.

1. Online Başvuru Formunun Doldurulması

İlk adım olarak, Birleşik Krallık tarafından sunulan İngiltere vizesi resmi online işlem platformu Visa4UK üzerinden ulaşabileceğiniz online başvuru formunu (VAF3) doldurmalısınız. DİKKAT: İngiltere vizesine internetten sorunsuz başvuru yapabilmek için Internet Explorer 10-9-8, Chrome 30-29, Firefox 25 gibi Visa4UK sitesinin desteklediği tarayıcılardan birini kullanıyor olmanız gerekiyor.

Eğer ilk defa sisteme giriş yapacaksanız bir oturum açmanız ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Bundan sonraki adımlarda da standard turist vizesi başvuru formu dolduma işlemlerinden tek farkı sisteme giriş yaptığınızda vize türünü seçtiğiniz bölümde “transit visa” seçeneğini seçiyor olmanız, sonrasında da Direct Airside Transit visa (DATV) veya Visitor in Transit visa olmak üzere hangi tür transit vize istediğinizi işaretlemeniz.

Bir sonraki aşamada sizden cevaplamanızı istenen tüm sorulara eksiksiz ve İngilizce olarak cevap veriyorsunuz. Eğer herhangi bir soruyu atlarsanız sistem bir sonraki aşamaya geçmenize izin vermiyor. Tüm soruları cevapladığınızda “confirm applicaiton” a (başvuruyu onayla) tıklayarak başvurunuzun son halini görebiliyor “return application”a (başvuruya geri dön) tıklayarak başvuru üzerinde son oynamaları yapabiliyor “submit application”a (başvuruyu teslim et) tıklayarak da başvurunun son halini gönderebiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra geri dönüp değişiklik yapamıyorsunuz. “Sign Declaration”a (beyanın imzalanması) tıklayarak sahte, çarpıtılmış bilgi vermediğinizi onaylıyorsunuz. DİKKAT: Bu formun son halinin bir çıktısını randevu günü yanınızda getirmelisiniz.

2. Randevu Alınması

Sıra geldi randevu yeri, tarihi ve saatine karar vermeye.“Appointment Location” (randevu yeri) bölümünden sistemde ikamet ettiğiniz bölgeye göre size uygun olan Vize Başvuru Merkezleri’ni görebiliyor,“Book Appointment”a (randevu almak) bölümünden size uygun olan seçeneklerdeki gün – saat kombinasyonlarından birini seçiyorsunuz.

Eğer transit vize randevunuz öncesinde veya sonrasında zaman olarak pay bırakmak isterseniz, walk-in without appointment hizmetini belirli bir ek ücret karşılığında, online başvuru esnasında satın alınabiliyorsunuz.

3. Ödemelerin Yapılması

Bir sonraki aşamada vize ücretleri online olarak ödüyorsunuz. “condition of payment” (ödeme koşulları) bölümünü okuyup devam ettiğinizde online ödeme sistemine geçiyorsunuz. Kredi kartınızla, seçtiğiniz transit vize türünün güncel vize ücretini ve varsa satın almak istediğiniz ek hizmetlerin ücretini ödüyorsunuz. Ödemeyi yaptığınıza dair dekont e-mail adresinize otomatik olarak gönderiliyor. DİKKAT: Bu dekontun çıktısını da randevu günü getirmeniz gerekiyor.

4. Gerekli Evrakların Hazırlanması

Şimdi sıra başvuru için gereken evrakları hazırlamada. Randevu yeri ve zamanını seçtiğinizde zaten sizden istenilen belgeler belirtiliyor.

 • Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış online başvuru formunun çıktısı,
 • Randevu bildiriminizin çıktısı,
 • Yaptığınız ödemelere ilişkin bildirim emaili çıktısı.
 • Pasaport (Dönüşünüzü de kapsayacak şekilde en az 6 ay geçerli olmalı.)
 • Transit vize talep dilekçesi,
 • Nüfus kağıdı fotokopisi,
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Aktarma yapılacak ülkenin varsa vizesi (Bir Schengen ülkesine geçiş yapılacaksa Schengen vizesi)
 • 2 adet 35 mm x 45 mm ölçülerinde güncel (son 6 ay içinde çekilmiş), arka fonu açık renkte, biometrik fotoğraf. Fotoğrafın kişinin pasaportunda bulunanla aynı olmaması ve daha önce başka ülkelerin vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.
 • Varsa online başvuru formunda istenilen diğer ek belgeler. 

5. Evrakların Vize Başvuru Merkezlerine Teslimi

Vize Başvuru Merkezi’ndeki randevunuza, belgeleri teslim etmek ve parmak izi vermek üzere, doğru gün ve tam saatinde, kesinlikle bizzat gelmeniz eğer herhangi bir nedenle randevunuza gecikirseniz tekrardan randevu almanız gerekiyor. Randevu günü, randevunuzun olduğu vize başvuru merkezi’nde tüm parmaklarınızın izleri ve elektronik imzanız alınıyor, dijital fotoğraf çekimi yapılıyor. Tüm bu süreçlerde 18 yaş altı kişilere randevu günü bir yetişkinin eşlik etmesi bekleniyor.

Son aşamada randevu saatiniz geldiğinde, hazır olan dosyanızı görevliye teslim ediyorsunuz. Görevli size “TLScontact checklist” yani (tüm belgelerinizi teslim ettiğinizde görevlinin size verdiği form) veriyor. Tabi gerek duyduğu takdirde, İngiltere Konsolosluğu da sizi yeni bir mülakata çağırabiliyor veya e-maille bildirerek ek evrak talebinde bulunabiliyor.

6. İngiltere Transit Vize Başvurusunun Sonuçlanması

Normalde İngiltere transit vizesi başvurunuz ortalama 3 hafta içinde sonuçlanıyor. Bu süre 1 hafta da olabilir 3 hafta da olabilir. Fakat yine de vizenizin belirtilen sürede çıkmasının garantisi yok. Yoğun dönemlerde, resmi bayram ve tatillerde bu sürenin uzaması normal. Eğer teslim etmeniz gereken eksik belgeleriniz varsa veya konsolosluk sizden ek belge talep ederse bu süre daha da uzayabilir. Bu nedenle başvurunuza herhangi bir geçikme payı da koymanız faydalı olacaktır.

Vizenizin onaylanıp onaylanmadığını online başvuru hesabınızdan takip edebiliyorsunuz. Bu alan sistemde “Visa Application Status” (vize başvuru durumu) bölümü diye geçiyor. Tabi aynı zamanda vizenizin merkeze gönderildiği bildirimi de e-malinize geliyor.

Eğer transit vize başvurunuzun daha hızlı işleme girip daha hızlı sonuçlanmasını isterseniz, Super Priority Visa (süper öncelikli vize – 24 saat içinde neticelenme) ya da Priority Visa (öncelikli vize – 5 gün içinde neticelenme) bu hizmetler belirli bir ek ücret karşılığında, online başvuru esnasında satın alınabiliyor.

7. İngiltere Transit Vizesinin Vizenin Teslimi

Normalde içinde İngiltere transit vizesi yer aldığı pasaportunuz ve konsoloslukta olan orijinal belgeleriniz başvuru yaptığınız İngiltere Vize Merkezi’ne gönderiliyor. Size gelen e-mail doğrultusunda merkeze gidip kendiniz teslim alıyorsunuz. Vizenizi teslim alırken, yanınızda getirmeniz gereken bazı belgeler var. 1. Orijinal TLScontact checklist (tüm belgelerinizi teslim ettiğinizde görevlinin size verdiği form) 2. Üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu kimliğiniz. 

Eğer transit vizenizin adresinize kuryeyle gönderilmesini veya vizeniz başvuru merkezine gönderildiğinde SMS ile bilgi almak isterseniz, bu hizmetler belirli bir ek ücret karşılığında, online başvuru esnasında satın alınabiliyor.

37 Comments

 1. merhaba ,
  5 temmuzda londra aktarmalı boston uçuşum var aktarma sürem 15 saat , el bagajım var , transit vize almam gerekirmi ? Son zamanlarda bu durumda olup ta tecrübe eden varmı ?

  teşekkürler,

 2. Ece hanım merhaba ,
  Benimde 05.07.2023 tarihinde Londra aktarmalı Boston uçuşum var ( aktarma sürem 16 saat ve el bagajıyla gidiyorum ) , siz kendi durumunuzla ilgili sorun yaşadınız mı acaba ? Transit vize istedilermi sizden ?

 3. Merhaba
  aradığım tüm bilgileri çok detaylı açıklamışsınız:) Teşekkürler.
  ama yine de emin olmak için soruyorum. Bir çok Abd uçuşu Heathrow aktarmalı ve oradan bilet alacağım.

  -Ekim 2023 e kadar geçerli Abd turist vizem var.
  – aynı havayolu üzerinden aktarma yapacağım ve aktarma 24 saatten daha az sürede gerçekleşecek (Bir buçuk saat bile olabilir)

  bu durumda UK için transit vize ihtiyacım yok diye anlıyorum?

 4. Merhaba ben istanbuldan amerika dallasa uçuş yapıcam ama LHR Londra Heathrow havalimanı aktarmalı transit vize almam gerekiyo mu amerika turist vizem var

 5. İNGİLTERE TRANSİT VİZESİNDEN MUAF OLUNAN DURUMLAR başlığı altında,

  Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden (Avrupa Birliği üye ülkeleriyle Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye ülkelerinin birleşiminden oluşan oluşum) birine girişte “D” tipi vize sahibiyse (Vizenizin yanınızda olması gerekiyor),
  Herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesinde oturma izni varsa (Oturma izninizin yanınızda olması gerekiyor) diye belirtmişsiniz açıkça.

  İspanya 1 senelik oturum iznimiz bulunmakta (kimlik+vize) ayrıca yeşil pasaport da var. Ama transit vizeye ihtiyacınız var demişsiniz bizden önceki Polonyadan yazan arkadaşa. Schengen içinden gerçekleşen ve schengen bölgesinde sonuçlanacak bir ucus icin ingiltere aktarması için de İngilizler acaba resmen olmasa bile uygulamada engellediler mi bunu Türk pasaportuna?
  Teşekkürler

  1. Merhaba biz d tipini c olarak okumuş olmalıyız yoksa süreç bizim yazımızda bahsettiğimiz ve sizin de dediğiniz gibi işliyor.

 6. Selamlar. Ben şu an Polonya’da D tipi vizemle Erasmus yapmaktayım. 1 haftalığına Türkiye’ye dönmem gerekiyor ve Türkiye-Polonya uçuşumu İngiltere-Luton aktarmalı almayı düşünüyorum. Transit vizeye ihtiyacım var mı yoksa hali hazırda sahip olduğum vize sayesinde muaf oluyor muyum? Bileti almak için cevap bekliyor olacağım. Şimdiden teşekkürler <3

  1. Merhaba ne yazık ki Schengen vizesi ile İngiltere’den aktarmalı uçuş gerçekleştiremiyorsunuz. Transit vizenizin olması gerekiyor ayrıca.

 7. Istanbuldan Kanadaya uçacağım ve Kanada çalışma vizesi sahibiyim Londra aktarmalı uçuşlari transit vize olmadan gerçekleştirebilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Londra, aktarmalı uçuşlarda, 24 saat süreyi aşılmaması ve İngiltere’ye gümrükten giriş yapılmaması şartıyla; ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zellanda seyahatlerinde transit vize istemiyor. Fakat geçerli Kanada’da sürekli oturum izninizin de yanınızda olması gerekiyor.

  2. Merhaba İbrahim Bey,

   Dün, 24 Ocak 2024 tarihinde oğlum Toronto’da, online olarak vatandaşlık yemini edip Kanada vatandaşı oldu. İstanbul’dan 22 Ocak Pazartesi günü İstanbul- Londra- Toronto şeklinde Londra’dan aktarmalı uçtu. Yanında Kanada’da çalışma kimlik belgesi vardı. Sorun olmadı. Siz vatandaşlık yemini ettiniz mi bilmiyorum? Yemin sırasında Kanada’da olmanız gerekiyor ve online yapabiliyorsunuz. Tören sırasında bahsi geçen kimlik kartı kesiliyor. Uygun olması için aktarmalı almıştık bileti. Bu akşam dönecekti ama Kanada çalışma izni, işte o kesilen belge (sürekli oturum izni deniliyor galiba) yanında olmadığı için uçağa binmesine izin verilmedi. Dönüş bileti yandı. Bu detayı düşünemedik biz hiç. Ben de vaktiyle uçucu hosteslik yapmış ve de seyahatlerin yabancısı olmayan birisiyim ama düşünemedik. Bu akşam yeniden kredi kartıyla bilet aldık. Eğer siz de yemin töreni için herhangi bir ülkeden Kanada’ya gidip dönmeyi düşünecek olursanız, ya da bu durumda tanıdıklarınız varsa lütfen konuya dikkatlerini çekin.
   Yine de sağlık olsun, başkalarının da dikkatinden kaçmaması için yazdım sadece.

 8. Merhaba, Kolombiyadan Londra aktarmalı istanbul’a dönüş bileti alacağız. Aktarma süresi de 2,5 saat.Türk vatandaşları için Türkiye’ye dönüşte transit vizeye ihtiyaç var mı acaba?

 9. Merhaba biz İstanbuldan londra aktarmalı berline bilet aldık ama vize işini hiç düşünmedik 4 saat havaalaninda bekleme süremiz var acaba transit vize almamız gerekiyor mu? Almanya da vizemiz var ben ve eşim Türk vatandaşiyiz çocuklar alman yardımcı olursanız sevinirim

  1. Evet, İngiltere transit vize istiyor. Ama lütfen havayolu ya da konsoloslukla da tekrar teyit edin.

 10. Merhaba benim yazın aldığım öğrenci vizem var .yaz okulu bıttı Türkiye’ye döndüm.öğrencı vızem devam ederken gezme amaçlı tekrar gıdıp gelebılırmıyım?

 11. En fazla yardımcı olan IRMAK hanıma hassaten teşekkür ederim, siteden de gerekli yardımı almış oldum.
  Bende
  İSTANBUL~LONDRA
  LONDRA~TORONTO uçuşum var Londra da kalma sürem 2 saat
  Herhalde herhangi bir Vizeye gerek yok.

 12. Merhaba, Peru biletini daha uyguna bulduğumuz için İstanbul > Londra; Londra > Lima uçuşları için bilet almayı planlıyorken vize meselesi kafamıza takıldı. İngiltere vizemiz yok ama ABD vizemiz var. Yazınızda ve Konsolosluğun sitesinde Transit vize ihtiyacı ve muaf olunan durumlar açıkça yazıyor. Bizim kafamıza takılan kısım şu: Tek biletle aktarma yapmayacağımız için, iki farklı uçuşla bu aktarmayı kendi kendimize sağladığımız takdirde (aynı gün içerisinde ve sadece kabin bagajıyla) yine de transit vize almamız gerekir mi, muaf olabilir miyiz yoksa bizim İstanbul’dan çıkışta varış destinasyonumuz Londra göründüğü için bizden İngiltere vizesi mi isterler? Bu konuda net bir bilgi bulamadık. Hep transit yolcular, transit vize diye geçiyor. Farklı uçuşları alan kişiler bu kategorilere giriyor mu, girmiyor mu? Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

 13. Merhabalar. Ben Kanada ‘dan Londra aktarmali olarak istanbula gidecegim. Transit ucus biletim yok. Farkli havayolu sirketlerinden aldim biletlerimi. Yani Londra da Uk border dan gecip bavullarimi almam gerekiyor. USA ve Canada vizelerim var. Londra da 4.5 saat kalacagim . Bu durumda ingiltere benden visitor in transit vize isterler mi? Cok onemli yanitlarsaniz memnun olurum. Tesekkur ederim

  1. Nazenin Hanim ben de ayni durumdayim su an, Amerikadan londra aktarmali istanbul’a ucacagim. Turk pasaportumda ABD turist vizem var, siz ne yaptiniz merak ettim, vize aldiniz mi? Kanadadan geldiginiz icin aktarma sirasinda ne tur bir kontrol yapildi? Arastiriyorum ve bir cevap bulamadim durumum hakkinda. Cevap yazarsaniz cok memnun olurum simdiden tesekkur ederim.

 14. Merhaba
  gov.uk sitesindeki “Vize almalı mıyım?” kısmından kontrol ettim ve havaalanından dışarı çıkmayacak/bagaj transferi yapılmayacak ve 24 saati geçmeyecek transferler için aşağıdaki bilgi yazıyor.

  You don’t need a visa if you have one of the following:
  a visa for Canada, New Zealand, Australia or the USA (this can be used for travel to any country)

  Aşağıdaki bilgideki 6 ay kuralı değişti mi acaba? Yoksa ben yanlış bir yeri mi kontrol ediyorum.

  “6 aydan az bir süre içinde, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmişlerse, gidecekleri yer bu ülkelerden biriyse veya bu ülkelerin hala geçerli vizelerine sahiplerse (Vizenizin yanınızda olması gerekiyor),”

  Teşekkürler

   1. Çok enteresan, ben de şu sitedeki testi yaparak kontrol ediyorum:
    https://www.gov.uk/check-uk-visa

    “Turkey, Transit, Somewhere else, No” diyerek adımları geçtiğimde son 6 ay kriteri önüme gelmedi, sadece vize olması yeterli görünüyor. Haftaya Londra aktarmalı olarak uçacağım, size tekrar yazarım ✌️

   2. Tekrardan merhabalar,

    Dün İstanbul’dan Londra aktarmalı olarak San Francisco’ya uçabildim. Son 6 ay içinde Amerika’ya giriş yapmamıştım ama Amerika vizem olduğu için transit vizeye gerek kalmadı
    Anladığım kadarıyla artık Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya veya Amerika vizelerinden her hangi bir varsa transit vizeye gerek kalmıyormuş. Yalnız 2 şart var, aktarmanın aynı gün içinde olması ve valiz alıp vermek gibi ülkeye giriş yapmaya sebep olacak bir işlem gerekmemesi.
    Gitmeden önce beni korkutan şey Londra’da beni almazlarsa İstanbul’a geri mi dönmem gerekir düşüncesiydi. Öyle olmuyormuş, vize kontrolü İstanbul’da uçağa binmeden önce yapılıyor. Londra’ya indikten sonra hiç bir kontrolden geçmeden aktarma yapabildim. Bu bilgiyi de benim gibi korkanlar için ekleyeyim
    Bu kadar vakit ayırıp vize alma ile ilgili bilgi verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

    1. Çok teşekkür ederiz güncel bilgiler için biz de sitedeki yazıda güncelleme yapıyoruz 🙂

 15. MERHABA VANCOUVER CANADADAN LGW LONDON HAVALIMANINDA TURKIYEYE BILET ALMAK ISTIYORUM, SELF CHECKIN OLDUGU ICIN TRANSIT VISA GEREKIYORMUS, BENIM KANADA TURISTLIK, AMERIKA B1B2 VE C1D VE DE TRANSIT SCHENGEN VIZEM VAR. BU DURUMDA VIZEDEN MUAAF OLURMUYUM? YAZIDA ANLADIGIM KADARIYLA VIZE GEREKMIYOR ?GEMICI OLDUGUMAN ICIN AMERIKADAN KANADAYA GIDIP 10 GUN KALDIKTAN SONRA TR YE DONUCEM SIMDIDEN TESEKURLER BILGILERINIZ ICIN

 16. merhaba los angeles dan londra uzeri istanbula ucuyoruz. 4 saatlik bir bekleme var transit vize almamis gerekiyor mu? annem ve ben gitmekteyiz. benim amerika ogrenci vizem var ve 7 yildir amerika da yasiyorum annemin ise green cardti var. lutfen yardimci olur musunuz tesekkurler.

  1. Ahmet bey merhaba. Ben de Amerikadan londra aktarmali istanbul’a ucacagim. Turk pasaportumda ABD turist vizem var, siz ne yaptiniz merak ettim, vize aldiniz mi? Londrada Aktarma sirasinda ne tur bir kontrol yapildi? Arastiriyorum ve bir cevap bulamadim durumum hakkinda. Cevap yazarsaniz cok memnun olurum simdiden tesekkur ederim.

   1. Umut Bey merhabalar, umarim mesajim size ulasir 😀

    Ben de ABD’den Turkiye’ye Londra aktarmali gidecegim. Gecerli ABD vizem var. Londra’da havalimani degistirmeden self check in yapmam lazim. Transit Visa almamiz gerekiyor mu Ingiltere icin? Yardimci olursaniz cok tesekkur ederim.

 17. Selamlar, air canada ile kanada torontodan londoraya geleceğim, londrada 5 saat bekleyip istanbula gelecegim, amerika vizem var, en son amerikaya 5 yıl önce gittim, shengem im var. Ayrıca kanada transit vizem var(karayiplerden kanada: torontoya geçeceğim) sizce ingiltere transit vize istermi, ihtiyacım varmıdır?

 18. Merhaba, ingiletere transit vizesi için gerekli evraklar kısmında göremedim ancak böyle bir şey var mı internette başka forumlarda yazıyor merak ediyorum.

  banka hesabınızda en az 2500 tl ve son 6 aylık hesap hareketleri diyor.. Ne alaka yani transit vize alıyoruz o ülkede durmayacağız bile.. Sizce safsata mı yoksa bunlarada bakıyorlar mı transit vize verirken?

 19. merhabalar, bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesinde oturma izni varsa, Visitor in Transit visa hakkına da sahip olunduğu anlamına geliyor mu? yoksa sadece Direct Airside Transit visa (DATV) hakkı sahibi mi olunuyor? bilgilendirirseniz sevinirim.

 20. Mesaj:
  merhaba vize ile ilgili en iyi yazıları buradan okudum diyebilirim teşekkürler. İki sorum olacak sponsorum arkadaşım olacak yine de aile veya baba hesabı, kitabı sormazlar değil mi? Sponsor belgelerin yanında nasıl bir form daha dolduruyor örneği var mı?

  2. soru: Level olarak online form doldurulduğu için çok hesap edemedim. 5 Haziran dedim ve daha yaklaşık bir ay var dedim onun için seyahat tarihini de 26 haziran olarak belirledim. devam edip randevu tarihini 13 haziran olarak verdi. Buna göre vie için 14 gün kalmış oluyor. (yasal süre21 gün) Sorun olur mu ne yapmam gerekiyor.

  1. 1. sadece sponsorun bilgileri lazım
   2. Çok büyük ihtimalle 2 haftaya çıkar ama dediğiniz gibi 3 hafta içinde de çıkabilir. Risk almak istemezseniz hızlandırma hizmetlerinden satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir