İRAN’DA KADIN TURİSTLER NASIL GİYİNMELİ? – İRAN’DA TESETTÜR & BAŞÖRTÜSÜ

İran’a seyahat edecek kadınların kafalarındaki en büyük soru işareti İran’da nasıl giyinmesi gerektiği ile ilgili. Günlük hayatınızda tesettürlü giyiniyorsanız bile İran’a gitmeden önce yazımızı okumanızı öneririz.

Keza İran’da vitrin mankenlerinin başörtüsüz olması bile yasak. Evet, kanunlarca belirlenmiş bazı katı tesettür kuralları var ama biz gördük ki bu kurallar uygulamada daha yumuşak. Özellikle Tahran, Şiraz gibi daha liberal eğilimli şehirlerde çok daha esnekler. Öte yandan, Meşhed ve Yezd gibi şehirler turistik olmalarına rağmen çok daha sıkılar. Bununla birlikte ister Tahran’da, ister Meşhed’de olsun, ülkenin her yerinde turistlere ayrı bir esneklik söz konusu.

Ben gitmeden bu konuyu büyük stres kaynağı haline getirmiştim: Üzerimde sürekli sanki kılığımda kıyafetimde, davranışımda farkında olmadan kurallara uygunsuz davranıp bilmeden başımı belaya sokacağım gibi bir his vardı. İran’a gelmeden önceki 3 gece stresten gözümü kırpamadım. Zaten açıkçası buna uygun bir gardrobum da yoktu. Alışverişe gitmem gerekti.

Varınca gördüm ki gözümde çok büyütmüşüm. Kaldıkça ve İranlı kadınların nasıl giyindiğini gördükçe önce bileklerime kadar inen cübbe tarzı üstler baldırıma, sonra dizime kadar kısaldı. Gördüm ki mevcut dolabımdakiler de olurmuş…

Yine de tatilinize limon sıkılmaması için aşağıdaki kılık kıyafet tüyolarını uygulamanızı tavsiye ederiz.


İran’da Giyim Kuşam Kuralları

Uçaktan İnerken

Öncelikle bu kuralların siz uçaktan iner inmez geçerli olduklarını belirtmek gerek. Yani bu demek oluyor ki uçaktan iner inmez resmi olarak İran’da sayılıyorsunuz bu nedenle kabine aldığınız çantanızda veya kabin boy bavulunuzun bir yerinde mutlaka bir eşarp bulundurun.

iran-sokaklari

Kurallar Her Yerde, Her Koşulda, Herkes İçin Geçerli

Yerli ya da yabancı tüm kadınlar için kılık-kıyafet kuralları her koşulda ve her ortamda geçerli. Şehirde de, bisiklet üzerinde de, dağa tırmanırken de.

Tesettür Mantığı Ve Başörtüsü

Otel odanız dışında tüm seyahatiniz boyunca eşarp takmalı ve vücudunuzu çok fazla sarmayacak ve tüm bedeninizi kapayacak bol kıyafetler tercih etmelisiniz. Tesettür mantığı gereği kol ve bacaklarınızı tam kapayacak, kalçayı belirgin bir şekilde göstermeyecek şekilde giyinmeniz gerekiyor. Fakat biz tayt üstüne bol tunik, dar kot üstüne uzun kollu bol t-shirt giyenleri de gördük. Tahran bu konuda nispeten en rahat şehir. Ama yine de riske girmeye değmez.

Kara Çarşaf

Kara çarşafa İran’da “çador” deniyor. Tahmin ettiğiniz gibi çadır kelimesinden geliyor. Tek bir şeyi netleştirmek gerek: Kesinlikle burka veya kara çarşafla tesettür zorunluluğu yok.

persepolis-2
Turisti bulunuz 😄

Ahlak Polisi

Evet, hep ismini duyduğunuz Ahlak Polisi İran’da görev başında ama işleri çok da fazla turistlerle değil. Dikkatleri daha çok yerel halk üzerinde. Eğer ki başınızdaki eşarp kaydıysa durup sizi kimse azarlamıyor veya ceza kesmiyor. Ama kibarca uyarılıyorsunuz. Ahlak Polisi ile olumsuz deneyimler yaşayanlar olmuştur belki ama biz Ahlak Polisi’ne denk gelmedik.

Eşarbınız Kafanızdan Düşerse

Başınızdaki eşarp kayarsa veya düşerse, panik yapmayın sadece her zaman olabildiğince özen gösterin. Böyle bir durumda elinizden geldiğince çabuk düzeltin veya geri takın. Saçınızı topuz veya at kuyruğu yapmak, eşarbın saçınızdan kaymasını engelleyerek işinizi kolaylaştırır.

Başınızı Ne Kadar Kapatmanız Gerek?

Çoğu İranlı kadın eşarbını, başının yarısını hafif gevşek şekilde kapatan modeli tercih ediyor. Yani saçların tamamen kapanması gerekmiyor.

Başörtünüzün Kafanızdan Düşmemesi İçin

Eğer günlük hayatınızda baş örtüsü kullanmıyorsanız bu önerilerimizi dikkate alın deriz. Baş örtünüzü rüzgara ve kaymalara karşı sabitlemek için yanınızda çengelli iğne veya tel toka bulundurun. İran’da başınızı sıkı sıkıya kapamak zorunda değilsiniz ama saçınızın çoğunu kapatacak, kolay bağlanır büyüklükte, mümkünse kaygan olmayan bir kumaştan bir eşarp tercih etmenizi öneririz.  Eğer günlük hayatta başörtüsü kullanıyorsanız İran’a özel farklı bir şey yapmanız gerekmiyor. Sentetik kumaşlardan kaçının. İran 8 ay sıcak olan bir yer. Sentetikle yanarsınız.

Vücudu Ne Kadar Örtmek Gerek?

Gelelim üstlere: üstler vücuda yapışmayan, geniş kesim ve kolun 3/4’ünü kapatacak şekilde olursa gayet uygun.

tahran-cafe

Pantolon

Pantolonlara gelince, aslında geniş pantolon bile vücut hatlarını belli ettiği için yasak. Ama İranlı kadınlar bu kuralı bir hayli esnetip tunikler altına renkli skinny jeanler, taytlar giyiyorlar. Turistler için de, üzerine uzun bol bir uzun kollu ve kalçayı örten bir üst giydiği sürece, dar bir kot kabul edilebilir sayılıyor. Bu saydıklarımız daha çok Tahran için geçerli. Bununla birlikte Meşhed, Yezd gibi muhafazakar yerlerde, daha kapalı kıyafetler içinde daha rahat hissedersiniz.

Muhafazakar Şehirlerde Daha Özenli Olun

Tahran dışındaki Meşhed, Kum, Yezd gibi daha muhafazakar şehirlerde turist de olsanız dar kesim olmayan pantolon kuralına itaat emekte fayda var.

Sandalet

Ayaklarınızı açıkta bırakacak sandaletlerde sorun yok. Tabi İran seyahati muhtemelen bol yürümeli geçeceğinden spor ayakkabısı daha mantıklı bir tercih olur. Zaten hemen fark edeceksiniz ki özellikle renkli spor ayakkabıları İran’da çok moda.

iran'da-kilik-kiyafet

“Manto”

Manto diye bilinen diz seviyesine kadar inen ceketler İranlı kadınlar tarafından estetikleri için değilse de kullanışlı oldukları için sıkça tercih ediliyor. Bu ceketleri İran’nın her yerinde bulabiliyorsunuz. Eğer yanınızda İran kılık kıyafet kurallarına uyan yeterince seçenekle gelmediyseniz veya herhangi bir nedenden satın almaya ihtiyaç duyarsanız, üzerinize bir manto satın alıp, tüm kıyafetlerinizi kurallara uygun hale getirebilirsiniz.

Hava Durumu

Tüm bu kıyafet alışverişini ve bavulunuzu yaparken, kumaşların hafifliği ve kalınlığını de göz önünde bulundurun. Çünkü sıcak olduğunda kollarınızı kıvırma, paçanızı sıvama gibi bir opsiyonunuz yok. Mutlaka iyi hava alan ve kolay yıkanan şeyler tercih edin.

iran-misafirlik

Erkeklerin Kafası Rahat

Erkekler için söylenecek fazla söz yok. Yeter ki çok kısa şortlar ve atletler, ekstrem dar pantolon ve üstler giymesinler yeter.

Renk Seçimi

İran’da kadınların göze batmamaları bekleniyor. O yüzden renkli şeyler ya da açık renki şeyler giyen kadınlara pek rastlamadık. Ama yazın açık renkler tercih etmekte fayda var.

İran’da Neler Yaşandı Neler…İşte İran Videolarımız

2 hafta boyunca İran’ı hakkıyla gezdik. Göz altına alınmaktan, güneş alerjisinden şişmeye neler yaşandı neler… Bu ilk bölümü. 7 bölüm daha var. İzlemek isterseniz bu linkten İran videolarına tıklayın.

İran Geziniz İçin Size Daha Fazla Tüyo Verelim Mi?

İran hakkında daha fazla bilgi için İran Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

10 Comments

 1. Ama Trende bile soyadı tutmayan bir erkek ve bir kadın yanyana oturamaz.! İnanmassan EYBIS den bir dene istersen.

 2. Ne güzel demiş şair;

  Ne ararsın Tanrı ile aramda
  Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
  Hakikaten gözün yoksa haramda,
  Başı açığa niye türban sorarsın!

 3. Merhaba,İranda evli olmayan turist bir çift birlikte gezebilir mi?Bir yerde oturup yemek yiyebilir mi?

  1. Evet, beraber takılmakta sıkıntı yok. Hatta aynı oda da bile kalmanıza göz yumuyorlar ama tabi yasa dışı.

 4. Türkiye’me taşına toprağına kurban olayım. İnsanlar özgür bir şekilde gezebiliyor. İsteyen şortuyla gezer, isteyen çarşafıyla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir