KIRGIZİSTAN’A GİDİYORUZ!

Sevgili Evde Yoklar,

Önümüzdeki günlerde rotamız uçsuz bucaksız bayırların, sarp dağların ülkesi Kırgızistan! 

Tian Shan Dağları ülkenin %80’ini kaplıyor. Dünyanın en el değmemiş yerlerinden birisi ve maceraseverler için biçilmiş kaftan olduğu söyleniyor. Bizim rotamız da başkent Bişkek’ten başlıyor, Suusamyr Vadisi, Chichkan, Celal – Abad , Arslanbap ve Uzkend’ten geçerek Oş’ta son buluyor.

Bişkek, Oş ve Celal – Abad, Uzkend Kırgızistan’ın en büyük ve mutlaka görülmesi gereken şehirleri. Suusamyr Vadisi, Chichkan ve Arslanbap ise ülkenin en güzel coğrafyaları. Anlayacağınız rotamız, zaman zaman şehirde kaybolmalık zaman zaman da kendimizi Kırgızistan’ın o meşhur kırsalına atmalık bir yol çizecek. Başka blogger arkadaşlarla birlikteyiz, daha önce giden Evde Yoklar’ın hayat kurtarıcı önerlerini bekliyoruz mutlaka!

8 Comments

 1. merhabalar geç oldu ama yeni gordum videolarınızı takip ediyorum sizi bende bu ocak ayında gitmeyi düsünüyorum kırgızistana kız arkadasım orda ne zorluklarla para bırıktıırp sırf onun icin oraya gidecem gezmeye degil ama kırgızistan halkı nasıl tam olarak internette arastırıdıgıma gore cok kotuluyorlar biraz bilgi verirmsiniz kısa kısa cok sevinirim şimdiden teşekkur ederim yada buna ulaşabilrmisiniz lütfen cok sevinirim

  1. Onur selamlar,

   İyi insan da, kötü insan da her yerde var. İçin rahat olsun, iyi insan etrafına iyi insanları çeker. Biz orada yaşamadık, sadece ziyarete gittik ama hep çok tatlı insanlarla karşılaştık.

 2. Merhaba.
  Şu an masa başı çalışan bir memurum. Hemde Öyle bir iş ki Aklınıza gelebilecek bütün sorunlu insanlarla diyalog kurmak zorundayım.
  İki tane dünya tatlısı kızım var, bir kız da kasım ayında, yolda geliyor 🙂 Kızları 3leyeceğiz yani. 😀
  Yazılarınız gerçekten ilham verici. İçim kıpır kıpır. Gemez, dolaşmak, yeni insanlar tanımak, yeni dostlar edinmek … istiyorum(z). Bizim burların tabbiri ile ”Biti ölmüşler’ gibi yaşlanmak istemiyorum.
  Ortadüzey bir sedan aracım var. Eşim ve kızlarımla, Karayolu ile gezerek japonya’ya Kuşimoto Türk Şehitliğine gitmek istiyorum. Gürcistan – Rusya -Kazakistan – Rusya – Moğolistan – Rusya ve Japonya diye şimdilik bir rota bile belirledim.
  Fakat benim için küçük başkaları için büyük bir sorun var ”ortopedik engelliyim” :\ . Sizin araştırmalarınız tecrübelerinizle H tipi ‘Engelli Ehliyeti’ Uluslararası dolaşımda sorun çıkarır mı? Ayrıca Rusyadan Japonyaya geçerken Vladivostok’tan arabayı yükleyeceğim gemi var mı? ücreti ne olabilir? Bir Adana’lı olarak Meşhur Adana ve Hatay yemeklerini yolda yapıp satacağımız yerler olabilir mi?
  Neyse çok sordum bunalttım galiba…
  Cevabınızı Bekliyorum. Şİmdiden teşekkürler.

  1. Halil selamlar,

   Ne güzel hayallerin! Bayıldık sizin aileye. Umarım hepsi gerçel olur.

   Malasef biz o tarafa araba yolculuğu gerçekleştirmediğimiz için sorularunun cevaplarını bilmiyoruz. Serkan isimli arkadaşımız, nam-ı değer Rüzgarın İzinde motosikletle gezdiği için bizden daha iyi yönlendirenilir seni diye tahmin ediyorum. En kolay FB sayfasından ulaşırsın.

   İyi yolculuklar şimdiden.

 3. Öncelikle iyi yolculuklar dilerim. Onun haricinde rüşvet alan polislerden, nedensiz yere sataşmak için bahane arayan asimilasyon ürünü vatandaşlara dikkat etmenizi öneririm. OŞ pazarını ziyaret ederseniz temkinli olmanızda fayda var özellikle orada ciddi anlamda hırsızlık oluyor. Ülkede bunlardan bolca mevcut. Gece sokakta gezmek pek tekin değil iyi bir araştırma yaptıysanız bolca örnekleriyle karşılaşırsınız. Taksiler ile muhakkak pazarlık yapmanızı öneririm çok ucuz ücret ile uzunca mesafe gidebiliyorsunuz. Ülkenin doğal dokusunu görmek isterseniz kuzeye gitmenizi tavsiye ederim. Muhakkak bir yerli çadırına misafir olun. Başkent Bişkek ile kıyasla daha özgün. Fakat genel olarak Rusça konuşan Kırgızca konuşmaktan mahrum Kırgızlar ile anlaşmakta umarım zorlanmazsınız. Bişkek’te Türkiye Manas Üniversitesi olduğu için bolca Türk ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türklerin açmış olduğu birçok Eğlence merkezi var (VEFA CENTER, BİŞKEK PARK, TAKSİM CAFE) bazıları. Gece hayatı çok ucuz. RETRO METRO ve HEAVEN gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. 80 lerden kalma müzikleri ile tanınırlar. Deneyimlerinizi görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. İyi eğlenceler dilerim. Dikkatli olun 🙂

  1. Selam Özer,
   Unutulmaz bir Kırgızistan gezi geçirdik. Çok ama çok beğendik. Bişkek’te pek vakit geçirmedik, kırsaldaydık. Müthiş huzurluydu. Sıkıntısız geri döndük. Tüm tavsiyelerin ve uyarıların için yine de çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir