KING’S DAY (KONINGSDAG) – HOLLANDA

Hollanda’ya gitmek için en güzel zaman ne derseniz tartışmasız, eğer tavan yapan fiyatları cüzdanınız razı gelirse, tüm ülkenin dev bir partiye soyunduğu, turuncudan geçilmeyen King’s Day (Koningsdag) deriz. Her yıl Avrupa’nın birçok yerinden ziyaretçi alan King’s Day, Hollanda’nın en eğlenceli günlerinden biri ve Avrupa’nın da en büyük şehir festivallerinden.

Amsterdam kocaman bir sokak festivali haline geliyor, hatta bazı insanlar para karşılığında evlerinin tuvaletlerini kullandırıyor. Her köşede mini sokak konserleri, bazıları el yapımı olan atıştırmalıklar ve etkinlikler var. Bir sürü tekne/motor/gemi Amsterdam kanallarında deli gibi dolanıyor ve bütün şehre eğlence hakim oluyor. Anlayacağınız eğer yolunuz King’s Day’de oraya düşerse çok çılgın ve şaşırtıcı detaylarla karşılacağınız bir gün geçireceksiniz.

Bu arada hatırlatmakta fayda var, King’s Day günü resmi tatil bu yüzden birçok yeri kapalı bulma ihtimaliniz yüksek. Geneli kapalı olsa da Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi açık oluyor, ama her zaman temkinli olmakta fayda var gitmeden yukarıda verdiğimiz linklerden bir kontrol ederseniz içiniz daha rahat olur.

Ne Zaman Kutlanıyor


Artık King’s Day 27 Nisan tarihlerinde kutlanıyor (eğer 27 Nisan pazar gününe denk geliyorsa bir önceki gün 26 Nisan’da kutlanıyor).

Her yıl King’s Day 27 Nisan’dan bir önceki gece başlıyor, birçok gece kulübünde, barda, parklarda, sokaklarda King’s Night adı altında yüzlerce etkinlik var. Biletler çok önceden tükeniyor, o yüzden geziniz King’s Day zamanlarına denk geliyorsa sırf parti değil birçok rezervasyonunuzu, planınızı önceden yapmanız şart. Çünkü Amsterdam sokakları ve mekanları 26-27 Nisan günlerinde korkunç bir insan seline sahne oluyor.

Turuncu Giymek Şart

Flickr / Antonio Olmedo

Bu milli bayramda en önemli ve eğlenceli detaylardan biri herkesin baştan aşağı turuncu giyinme zorunluluğu, yani kafanızı nereye çevirseniz peruktan ayakkabıya cırtlak turuncularla karşılacaksınız.

Bu günün bir diğer güzelliği daha sokaklarda bir şeyler satmanın serbest olması, üstelik vergi bile alınmıyor! Eline ikinci el eşyalarını alan insanlar komik fiyatlara aklınıza gelmeyecek binlerce obje satıyor.

Queens Day İle Aynı Şey Mi?

Daha önce adı Queen’s Day’di. 1885 yılında Prenses Wilhelmina’nın doğum gününü kutlamak için Hollanda’da her yıl düzenlenmeye başlanan eğlence, 1949 yılından sonra 1980’e kadar Kraliçe Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanmış. 1980-2013 arası ise Kraliçe Beatrix annesinin anısına 30 Nisan’da kutlanmaya devam edilmesini tercih etmiş. 2014 yılından beri de Kraliçe Beatrix’in oğlu Willem-Alexander 123 yıldır Hollanda’nın ilk kralı olarak festivalin ismini King’s Day’e değiştiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir