TAYLAND’IN EN POPÜLER ADASI

Koh Phi Phi, Tayland’ın açık ara en popüler ve turistik adası.  Leonardo Di Caprio‘nun The Beach (Kumsal) filminin buradaki Maya Bay‘de (Maya Koyu) çekildiği öğrenilince adanın kaderi (artık iyiye mi kötüye mü tartışılır) değişiverdi.


 

Artık adaya akın akın insan geliyor. Özellikle yüksek sezonda o kadar kalabalık oluyor ki adanın kapasitesi bu kadar talebi kaldıramıyor. Bize kalırsa buranın en güzel yanı Plankton Turu gibi çok özel deneyimler bulunan bir yer olması ama insanların beklentisi genelde bu olmuyor. Buraya herkes Maya Bay’ı görmeye ve üniversiteliler arasında nam salan gece hayatı için akın ediyor.

Burada çok eğlendik ve tam Biz Evde Yokuz kafasında unutulmayacak deneyimler de bulduk. Bununla birlikte, Koh Phi Phi’yi çok sevdiğimizi söyleyemeyiz. Bizce haddinden fazla yapılaşmış ve fazla turistik ama binlerce insan her yıl ziyaret edip bayılıyor. O yüzden kendiniz ziyaret edin ve kararınızı verin deriz.

Önemli not:
Tayland’da gitmeden tek bir yazı okuyacaksanız o kesinlikle bu TAYLAND’DA GEZİLECEK YERLER yazısı olmalı. Bunun ne kadar altını çizsem yetmez. Bu yazıda Tayland’da yapılacak en güzel aktiviteleri göreceksiniz ve bütün tatil planlarınıza yön verecek.

 

 


 

KOH PHI PHI FİYATLARI

koh-phi-phi-manzara

Fotoğraf: Martijn Barendse / Flickr

Öncelikle, Ko Phi Phi’nin Tayland’daki en pahalı tatil yerlerinden biri olduğunu söylememiz gerek.

Konaklama Fiyatları

Pansiyon fiyatları – Yurt odaları 270 Baht ’tan ve özel odalar 675 Baht’tan başlar.
Ucuz otel fiyatları -Ekonomik otellerde klimalı çift kişilik özel odanın fiyatı ortalama 1,000-1,855 Baht . Eğer daha fazla lüks isterseniz fiyatların sınırı yok.

Yeme – İçme Fiyatları

Yemek Maliyeti – Ton Sai köyünde en ucuz yemekleri yiyebilirsiniz. Sahil kenarındaki yerel restoranlarda yemekler 35-70 Baht ‘tır. Sahil yakınlarında ve kasabada, yerel yemekler 170 Baht ’tan başlar.

Ulaşım Fiyatları

Phi Phi’de taksi veya otobüs yok, adanın etrafı yürüyerek veya bisikletle geziliyor. Adalar arasında seyahat etmek için en iyisi  long-tail boat (Tayland’ın otantik uzun kuyruklu teknesi) kullanmak. Saati 170 – 235 Baht.

 

 


 

KOH PHI PHI’DE GÖRÜLECEK YERLER & YAPILACAK ŞEYLER

Planktonın İçinde Mavi Işıklarla Yüzün

Bu video Maldivler’den, ama plankton deneyimi aynı deneyim

Bu burada yapacağınız bizce en ama en özel şey. Planktonlar geceleri mavi ışık saçan mikro organizmalar. Suyun mavi fosforlu simlerden oluştuğunu ve her kulacınızda kolunuzdan ışık aktığını hayal edin.
Bilgi İçin: www.mayabaytours.com

 

GECE HAYATI

koh-phi-phi-rehberi-gece-hayatiFoto: Martijn Barendse / Flickr

Ko Phi Phi’deki yaş ortalaması 20 civarındaysa bunun sebebi dünyanın her yerinden üniversitelilerin burada partilemeye gelmesi. Dev plaj partilerinden yalın ayak gezen insanlar, kumda poi gösterileri, Tay boksu maçları Ko Phi Phi gecelerinin rutin eğlencelerinden. Kervana takılıp, bir Tayland klasiği olan minik kovalara kokteyl içmek isteyebilirsiniz. Yeri gelmişken sizi bir başka Tayland klasiği ile ilgili uyaralım: genelde bu kovalara servis edilen alkoller sizin sipariş ettikleriniz olmuyor. Eğer kova alacaksanız, kendi içkinizi kendiniz doldurun deriz.

 

MAYA BAY’DE TEKNEDE GECELEYİN

tayland-phi-phi-sleep-aboard

Maya Bay’e gelen günü birlik turlar yüzünden gündüz adada havlu atacak yer olmuyor. Bu Kumsal filmini izleyip kafasında ıssız, egzotik bir ada kuranlar için gerçekten büyük hayal kırıklığı oluyor. Ama kalabalıkları atlatıp, ada ile başbaşa kalmanın bir formülü var: Sleep Aboard turlar. Bu turlar Koh Phi Phi’den akşam çıkıyor, günübirlikçiler Maya Bay’den ayrılırken adaya varıyor. Ada koruma altında olduğu için oraya gece ayak basan insan sayısının bir kotası var. Yani kalabalıklar ayrıldıktan sonra küçük bir grupla ve adayla başbaşasınız. Kimsecikler yokken Maya Bay sahilinde bir akşam yemeği yeniyor. Sonra herkes uyku tulumlarında, güvertede, göğün altında uyuyor. Kişi sayısı sınırlı olduğu için turlar erken doluyor! Mutlaka erken rezervasyon yapın!

koh-phi-phi-rehberi-mayabay Bilgi için: mayabaytours.com(foto da buradan alınmıştır)

 

KOH PHI PHI’DE TÜPLÜ DALIŞ (SCUBA DIVING)

taylandFotoğraf: Edward Faulkner / Flickr

Sizin dalış turu ayarlamak için hiç bir çaba göstermenize gerek yok. Çarşıda gezerken dalış hocalarının ağına zaten takılacaksınız. 🙂

Hin Muang’ta Dalın –  60 metre uzunluğu ile Tayland’ın en yüksek dikey duvarına sahiptir. Leopar köpekbalıkları, balina köpekbalıkları, mantalar, vatozlar ve resif köpekbalıkları bu dalış alanının derinliklerinde devriye geziyor.

koh-phi-phi-rehberi-dalis-king-cruiser-wreck

Kral Cruiser Batığına Dalın – Ko Phi Phi’deki en iyi dalış yerlerinden biri Kral Cruiser batığı. 1997’de resiflere çarparak batan bir yolcu gemisi artık birçok barakudanın, palyaço ve ton balığının evi. Batığı kaplayan çiçek görünümlü bir çeşit deniz canlısı olan anemonlar da hoşunuza gidecektir. Ara sıra gelen leopar köpekbalıklarını kaçırmamak için tetikte olun (saldırdıklarından değil, görmeniz açısından).

 

KÖPEKBALIKLARIYLA YÜZÜN!

phi-phi-tayland-kopek-baligiFotoğraf: www.diving-in-thailand.net

Ko Phi Phi’nin en popüler aktivitelerinden biri köpekbalıkları ile yüzmek. Sabahın erken saatlerinde Ko Phi Phi’den turlar kalkıyor. Gemiler 6 saate yakın bir yolculuğun ardından bir çok köpekbalığı çeşidine rastlanma imkanı olan bir yere varıyor. En çok siyah uçlu köpekbalıkları ve leopar köpekbalıkları görülüyor. Turlar genelde mercan resiflerinde dalışla noktalanıyor. Tur fiyatlerı 800 Baht’tan başlıyor.
Bilgi için: www.diving-in-thailand.net/package/shark-watch/

 

MAYA BAY’DE SNORKEL YAPIN

Ko Phi Phi’den kalkan hemen hemen her dalış turunun ilk durağı Maya Bay. Yani burası deniz canlılarını izlemek için iyi bir yer. Şnorkel yaparken sırtınız çok fena yanabilir, dikkat edin!

 

KOH PHI PHI’NİN TÜMÜNÜ TEPEDEN GÖREN VIEWPPOINTTE MANZARA KEYFİ

 

tayland-koh-phi-phi-sunset

Adanın en klasik ritüeli bu: Gün batarken zirveden Phi Phi Le ve Phi Phi Don’u panoramik manzarasını seyretmek. Zirvesindeki view point’e yürümek yaklaşık 20 dakikanızı alıyor. 186 metrede olduğu hatırlatır kendini fit bulmayanların daha fazla vakit ayırmasını öneririz. Yapılan en klasik hatalardan biri gün batımına 20 dakika kala yola çıkmak. Böyle bir riske girmeyin, küçük bir yanlış hesapla gün batımını kaçırma riskiniz var. Artı, biraz erken davranıp, kendinize iyi bir seyir yeri de kapmak isteyebilirsiniz. Ormanın içinden geçen yol boyunca size maymunlar eşlik edecek 🙂 Zirvede içecek yada bira alabileceğiniz bir yer var. Üç önemli notumuz var:
1. MUTLAKA yanınızda sinek kovucu sprey olsun. Yoksa sizi çiğ çiğ yerler.
2. Dönüş yolunda karanlığa kalacaksınız. El feneriniz varsa iyi olur. Yoksa size 20 dakika ışık yapmaya yetecek telefon şarjınız olsun.
3. Günbatımı kalabalık olabilir. Kalkabilirseniz gündoğumu da iyi bir zaman.

 

MONKEY BEACH’TE MAYMUNLARLA GÜNEŞLENİN

koh-phi-phi-rehberi-monkeyFotoğraf: Jeremy Andrews / Flickr

Monkey Beach beyaz kumlarıyla büyüleyen tropik bir plaj ama bizce buranın asıl özelliği sahilde sizin gibi romantizme gelen maymunlar. 😀 İnsanlara çok alışmışlar. Çekinmeden onları besleyebilirsiniz.

 

BAMBOO ISLAND’DA KALABALIKLARI ATLATIN

koh-phi-phi-tayland-bamboo-islandFoto: Jin Nakazawa / Flickr

Maya Koyu’nun kalabalıklarından yaka silkenler Bambu Island iyi bir alternatif.  Phi Phi’den 8 mil uzaklıkta olması sebebiyle daha sakin bir yer. Aynı zamanda Hin Klang mercan resiflerini de kapsayan ada snorkel yapmak içinde keyifli bir yer. Burası bir Milli Deniz Parkı olduğu için giriş ücretli. Standart giriş 400 Baht. Eğer buraya gelmeden Maya Bay’i ziyaret ettiyseniz  200 Baht alıyorlar. Ne öderseniz ödeyin, bizce Ko Phi Phi’nin ve Maya Bay’ın kalabalıklarından sonra şöyle gözlerden uzak bir dalış, sakin bir güneşlenme keyfi ve keşif için her kuruşa değer.

 

DERİN DENİZ BALIKÇIĞINA ÇIKIP KENDİNİZ KADAR BALIKLAR TUTUN

Ko Phi Phi’deki en pahalı aktivite bu diyerek başlayalım: Sekiz saat süren tur için yaklaşık 2700 Baht ödeniyor. Genelde ton balığı, barakuda, kral uskumru ve yelken balığı avlanıyor. İlgilenenler için gece balıkçılığı da mevcut.

 

KAYA TIRMANIŞI

krabi-tirmanis

Tırmanış için uygun bir adanın kalker kaya yüzeylerinden birine sizi tekneyle götürecek bir tur ayarlayabilirsiniz. Kaya üzerinden göreceğiniz manzara kesinlikle unutulmaz olacaktır. Çoğu yer yarım gün için 1000 Baht ister. Eğer kaya tırmanışı ile gerçekten ilgiliyseniz ve vaktiniz varsa, birkaç gününüzü dünyanın en popüler tırmanış yerlerinden biri olan Tonsai’ye ayırın deriz. Buradan Krabi’ye, oradan da Tonsai’ye geçmeniz en fazla birkaç saatinizi alır. Ama günübirlik bir tırmanış düşündüyseniz Ko Phi Phi’de kalmak daha akıllıca olacaktır.

Bilgi için: www.ibexclimbingandtours.com

 

GÜN BATIMINDA KANO

koh-phi-phi-tayland-kano

Deniz kayağı kiralayabilir veya bir tura katılabilirsiniz. Bu turlar sunset kayaking tours olarak geçer. Klasik rota Wang Long Koyu’na gider ama başka rotalar izleyen tur seçenekleri de mecvut.

 

BAMBOO TATTOO TEKNİĞİ İLE DÖVME YAPTIRACAK KADAR DELİ YA DA SARHOŞSANIZ BUYRUN

koh-phi-phi-rehberi-gezi-dovme
Ko Phi Phi’de bir sürü dövme dükkanı var ve hepsi dolu. Gerçi içerdekilerin yarısı sarhoş, yarısı ayık 🙂 ama her şekilde adadaki en popüler şeylerden olduğu net. Makinayla dövme yaptırmak da mümkün, ama burada popüler olan 2000 yıllık bir Asya geleneği olan bambu dövme tekniğiyle yaptırmak. Boya sivriltilmiş bir bambo yada metal sayesinde manuel olarak derinin altına yerleştiriliyor. Aslında bu Tayland’da Budist rahiplerin adanmışlıklarını ortaya koymak ve kutsal desenlerle bezenerek “korunmak ve kutsanmak” için yaptıkları bir gelenek. Bugün tapınaklarda hala bu gelenek devam ediyor. Geleneksel uygulamada rahip sizin auranıza göre bir desen ve vücudunuzda bir yer seçiyor ve bamboo tekniğiyle size bu deseni yaparak kutsuyor. Ko Phi Phi’deki dövmecilerin hiç bir ruhani yanı yok, sadece ticari müesseseler. Açıkçası bize hiç hijyenik görünmedi ve sağlık açısından riskli bulduk ama size kalmış.

 

PALMİYELERİN ALTINDA YOGA

koh-phi-phi-yoga

Keiritas Yoga Merkezi’nde Hatha ve Ashtanga tabanlı yoga stillerinin sentezleyen dersler var. 10 kişilik grup dersleri oluyor. Talep üzerine özel ders imkanı da var. Tüm sınıflar Ton Sai Körfezi manzaralı Mama Beach Residence’ta yada Banyan Villa Oteli’nde veriliyor. Fiyatlar: Ders başına 400 baht
Bilgi için: www.keiritasyoga.com

 

ALIŞVERİŞE GİDİN

koh-phi-phi-tayland
Sokaklar boncuk halhallar, üzerinde Tayland yazan fosforlu şortlar ve bilimum hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu. Kaliteli oldukları söylenemez, ucuz oldukları hiç söylenemez ama ne kadar kaçsanız da muhtemelen kendinizi bir tanesinde bulacaksınız. Kötü piyasa mallarının yanı sıra, el yapımı baskı elbiseler, büyük yüzükler ve ilginç deri çantalar satın alabileceğiniz birkaç tane küçük ve zevk sahibi dükkan da yok değil. Bu güzel tasarımlara dünyanın başka bir yerinde büyük paralar ödeyecekken burada yarı fiyatına, hatta daha ucuza alabilirsiniz. Eğer Tayland’ın herkeste ortaya çıkardığı cimriliği bastırabilirseniz tabi. 🙂 Çünkü Tayland’da şöyle bir psikoloji oluşuyor: Tayland’da fiyatlar bizim ülkemizden çok daha ucuz ve normal hayatınızda neye ne kadar verdiğinizin perspektifini kaybediyorsunuz. Orada pahalı gelen birşey, Türkiye’deki hayatınıza ve TL’ye vurduğunuzda hala çok ucuz kalıyor.

tayland-gezi-rehberi-ko-phi-phiFotoğraf Kaynak: www.gulgasht.com

 

KOH PHI PHI OTELLERİ & PANSİYONLARI

Phi Phi Island Village Beach Resort

Yüksek bütçe için adanın en lüks resort otellerinden biri. Balayı gibi önemli günlerde gidilesi. Detaylı bilgi & rezervasyon 

P.P. Blue Sky Resort

Adada sadece lüks resort oteller yok. Her bütçeye uygun seçenekler de var. P.P. Blue Sky Resort da daha orta seviyede bütçe için ideal yerlerden. Detaylı bilgi & rezervasyon

Phi Phi Relax Beach Resort

Uygun fiyata, Pak Nam Plajı’na sıfır, yamaç üzerinde sıralanmış, tropikal bahçeler içindeki, balkonlu bungalovlarda konakladığınız bir seçenek. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Koh Phi Phi Otelleri ve Pansiyonları

Koh Phi Phi içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

 

TAYLAND GEZİNİZ İÇİN DAHA FAZLA TÜYO VERELİM Mİ? ♡

Tayland hakkında daha fazla bilgi için TAYLAND GEZİ REHBERİ  sayfamıza bakabilirsiniz.

 

2 YORUM

  1. İrem

    Merhaba,

    Deniz ve güneş tatili için bu adalara gitmenin en uygun mevsimi nedir? Çünkü araştırdığımda Koh Samui için ideal mevsimin Ağustos, Phuket için Ocak ya da Kasım, PhiPhi ve Krabi için Eylül yazıyor. Birbirlerine yakınlıklarını düşününce çokta anlamlı gelmiyor ve tabii yağış ortalamaları da pek öyle göstermiyor 🙂 Bu konuda bir tavsiyeniz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    Teşekkürler

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend