KONYA’DA NE YENİR, NEREDE YENİR? – YEREL LEZZETLER & EN İYİ ADRESLERİ

Bildiğiniz üzere Bilgehan Konyalı ve ne yesek “Bunun çok daha iyisini Konya’da yapıyorlar” muhabbetine giriyor. İnsanın damak tadı büyüdüğü yere göre şekillendiğinden pek objektif yaklaşabildiğine ikna olmasam da orada yediğimiz bazı yemeklerin tadı gerçekten damağımdan gitmiyor.

Her yemeğin ehli Konya demek fazla iddialı ama bazı lezzetlerin kesinlikle şampiyonu. Bir etli ekmek ya da kuzu tandır yemeden Konya’dan dönmek düşünülemez.  Bu yazımızda Konya’da ne yenir ve bunlar en ağız tadıyla nerede yenir sizin için listeledik. Mekanların hepsi yerellerin gittiği yerler, dolayısı ile fiyat/performans olarak iyiler ama ambiyans olarak son derece sadeler.

♡ = Favorilerimiz

1. Etliekmek / Mevlana / Bıçakarası


Etliekmek, “Konya’da yapılan bir çeşit pide türü” demek istiyorum ama Konyalılar acayip kızıyorlar. İncecik ve uzun bir şerit şeklinde açılan hamurun üzerine yayılan kıyma harcı fırına veriliyor. Göz doldursun diye masa boyunda uzun tahtalar üzerinde masaya servis ediliyor. Yukarıdaki fotoğraftaki ise kesilmiş hali. Bıçakarası ise etin satırla daha iri parçalar halinde kesilmiş hali.Mevlana da etliekmeğin peynirle şenlendirilmişi. Aralarındaki şahsi favorim ise etli ekmek ve bıçakarası. Etliekmek ertesi güne kaldığında kahvaltıda börek gibi çok güzel oluyor.

Konya’da etliekmek nerede yenir? 👉 Halk Etliekmek

Konya etliekmeği, Konya böreği, Konya furun kebabı ve Konya’ya özgü fırında pişirilen tüm etliekmek ve börek çeşitlerini bulabileceğiniz, iki şubesi olan bir etliekmekçi. Özellikle de küflü peynirli ve bıçak arası etli Recai böreği çok seviliyor. Biz merkez şubesinin konumunu veriyoruz. Adres: Şemsitebrizi, Şerafettin Cd. 38/A, 42060 Karatay Tel: (0332) 352 51 85 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Konya’da etliekmek nerede yenir? 👉 Seranade Etliekmek

Sanayi bölgesi içinde bulunan mekan salaş ama Konya’daki en lezzetli etli ekmeklerden birini bulabileceğiniz yerlerden biri de burası. Özellikle de Mevlanası ve küflü peynirlisi çok başarılı. Adres: Musalla Bağları, Elmalı Cd. No:254, 42000 Horozluhan Organize Sanayi Bölgesi /Selçuklu Tel: (0332) 235 25 93 Konum için tıklayın.

Konya’da etliekmek nerede yenir? 👉Bolu Lokantası

Burası hakkında tartışmalar sürüyor. Vedat Milor buradaki etliekmeğin, tam olması gerektiği gibi hafif kalın ve küçük boyutlu olmasını takdir ederken, hamurunun ince olmasına alışkın olan müşteriler aynı şekilde düşünmüyor. Deneyip kararı siz verin. Atmosfer beklemeyin, salaş bir esnaf lokantası. Adres: el: 0544 860 00 01 Konum için tıklayın.

Konya’da etliekmek nerede yenir? 👉 Ferah Etliekmek

Bıçak arası, etliekmek gibi seçeneklerin yanına, kekikli, küflü peynirli Mevlana, mantar güveç ve patlıcan közleme gibi yan lezzetler var. Etli ekmek çıtır çıtır ve lezzetli. Mekan salaş. İki şubesi var. Biz ilk şubesini veriyoruz. Adres: Necip Fazıl, Yaka Cd. No:13/B, 42090 Meram Tel: (0332) 323 22 79 Konum için tıklayın.

2. Fırın Kebabı (Furun Kebap)


Kuzu tandıra burada fırın hatta furun kebabı deniyor. Et taş fırında, kendi yağında ve suyunda, 5 – 6 saat kadar pişiyor. Et, dinlendikçe daha da lezzetleniyor. En sevdiğim Konya lezzeti.

Konya’da fırın kebap nerede yenir? 👉 Hacı Şükrü

Hacı Şükrü, Konya’nın meşhur fırın kebabını tadabileceğiniz en iyi yerlerden, 100 yılı aşkın bir süredir hizmet veren bir işletme. Yumuşacık, ağızda dağılan kuzu eti gerçekten harika. Yanına da el yapımı bol köpüklü ayranından söyleyin. Kebap öncesinde de Konya’ya özgü kuru bamya çorbasını deneyebilirsiniz. Finalde ise sac arası tatlısından da söylemeyi unutmayın. İki şubesi var. Merkez ve Meram. Biz Meram’da yedik o yüzden onun adresini veriyoruz. Adres: Yorgancı, Dutlu Cd. 5/B D:T, 42140 Meram Tel: (0332) 325 28 29 Websitesi ve  konum için tıklayabilirsiniz.

Konya’da fırın kebap nerede yenir? 👉 Ali Baba Fırın Kebap

1974’ten beri hizmet veren bir kebab salonu. Kuzu tandırın ve fırın kebabının en iyi adreslerinden. İkisi de yumuşacık. Yanında sadece soğan geliyor. Müdavimi olan herkes, lezzetini yıllar içinde hiç bozmadığını söylüyor. Akşamları kapalı. Adres: Şemsitebrizi, Şeref Şirin Sk. 5-A, 42010 Karatay Tel: (0332) 351 03 07  Websitesi ve  Konum için tıklayabilirsiniz.

Konya’da fırın kebap nerede yenir? 👉 Gazyağcı Furun Kebabı 1891

Fırın kebabını turistik hale getiren yerin ve çoğu ustayı yetiştiren mekanın, 1891 tarihli Gazyağcı Furun Kebap olduğu söyleniyor. Fakat 1891 tarihki halinden eser yok burası şu an oldukça modern ve büyük bir işletme. 5 kuşaktır aynı ailenin bireyleri tarafından işletiliyor. Eti lezzetli ve yumuşak. Ayrıca ayranı ve tatlıları da lezzetli. Üstelik akşamları da açık. Adres: Aşkan Mahallesi Yeni Meram Caddesi D:No 222/A, 42090 Meram Tel: (0332) 321 18 91 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Konya’da fırın kebap nerede yenir? 👉 Kuzucu Ali

1974 yılında küçük bir esnaf lokantası olarak hizmete açılan Kuzucu Ali, İkinci kuşak tarafından işletilen bir kebabçı. Özelliği, fırın kebabını, kuzu gerdandan yapması. Ekmek kadayıfı, kuru bamya çorbası da başarılı. İkinci şubesi İstanbul’da. Adres: Fevziçakmak Mahallesi, No:, 10642. Sk. No:21, 42050 Karatay Tel: (0332) 345 04 75 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

3. Tirit

Etli ekmek ve fırın kebabtan sonra en meşhur Konya lezzetidir Tirit Kebabı. İskender gibi pidenin üzerine yoğurt, et ya da köfte, domates, biber, soğan konulup üzerine tereyağ gezdiriyorlar.

Konya’da tirit nerede yenir? 👉 Tarihi Tiritçi Mithat

Burası Konya’da tirit yemek için bir numaralı yer. İnsanlar bayılıyor ancak köftesi benim damak zevkine uymadığı için ben pek haz almadım. Porsiyonlar doyurucu. Adres: Aziziye Mahallesi, İstanbul Caddesi, Yusufağa Sk. No:21/A, 42030 Karatay Tel: (0332) 350 72 98 Konum için tıklayın.

Konya’da tirit nerede yenir? 👉 Lokanta Kabakçı Ali

Burası da 1940 yılından beri meşhur Konya tiritçisi. Şehrin en eskilerinden. Sadece tirit yapıyor.  Adres: Devri Cedid Mahallesi, Müneccimbaşı Sk. 18/A, 42060 Selçuklu Tel: (0332) 350 21 31 Konum için tıklayın.

4. Arap Köfte & Şiş Köfte


Arap köfte denince akla genellikle fellah köfte geliyor. Bulgur ve kıymanın yoğrulması hususunda benzer olsalar da Konya’da farkı olarak şişe dizip ateşe veriyorlar. Şiş köfte ise isminden anlaşılacağı gibi şişte köfte.

Konya’da Arap ve şiş köfte nerede yenir? 👉 Numan Usta

Yıllar deviren Numan Usta sadece Arap ve şiş köftenin değil, Konya’da etin en iyi adreslerinden. Sadece 3 çeşit yapıyor, Arap ve şiş köfteye ek olarak kuşbaşı da söylemek mümkün. Karışık porsiyonda hepsinden tadabiliyorsunuz ancak hepsinden yarım şiş koyduğu için 1,5 porsiyon olarak hesaplanıyor. Bana fazla gelir derseniz, karışık Arap ve şiş köfte alabilirsiniz. Adres: Şemsitebrizi, İstanbul Cd., 42030 Karatay Tel: (0332) 350 70 79 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

5. Kuru Bamya Çorbası


Kurutulmuş bamya ve kuşbaşı et ile yapılan, tatlı ekşi bir çorba. Ana yemek öncesi az da olsa söyleyip tadın.  Konya’da mercimek çorbası gibi yaygın olduğu için hemen hemen her restoranda var. Ama özellikle çorbacıya gitmek isterseniz:

Konya’da bamya çorbası nerede içilir? 👉 Çorbacı Dayım

Sadece kuru bamya çorbası için değil diğer çorba çeşitleri için de tercih edebileceğiniz bir çorbacı. Tüm çorbalarının porsiyonları büyük ve fiyatları uygun. İkramları çeşitli, çalışanlar ilgili. Adres: Şeyh Sadrettin, Ferit Paşa Cd. No:52, 42040 Meram Tel: (0332) 408 53 76 Konum için tıklayın.

Konya’da bamya çorbası nerede içilir? 👉Efe Çorba

Kuru bamya çorbası, arabaşı ve kelle paça çorbası bulabileceğiniz, 1930’dan beri babadan oğula geçen bir çorbacı. Adres: Akçeşme, E 42030, Piri Esat Cd. No:13, 42020 Karatay Tel: (0332) 351 28 19 Konum için tıklayın.

Konya’da bamya çorbası nerede içilir? 👉 Lokmahane

Osmanlı ve Selçuklu mutfağı lezzetlerini bulabileceğiniz, kayısılı yahni, tarhun çorbası ve tiriti çok başarılı olan, otantik ve geleneksel bir restoran. Çorbaları, ana yemekleri, şerbetleri ve tatlıları çok çeşitli. Adres: Aziziye, Mengüc Cd. No:49, 42050 Karatay Tel: (0332) 353 13 43 Websitesi  ve konum için tıklayabilirsiniz.

6. Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası, tavuk eti, un, salça, baharatlar ve tereyağından yapılan yöresel bir çorba. Sadece Konya’ya özgü değil tüm İç Anadolu’da bulabileceğiniz bir lezzet. Özellikle şifa niyetine kış aylarında yapılıyor. Yanında gelen kendine özgü hamuru ile beraber yeniyor.

Konya’da arabaşı nerede içilir?

Yukarıda bahsettiğimiz Efe Çorba’da.

7. Yağ Somunu

Konya küflü peyniri, kaşar peyniri ve tereyağı’nın pideyle birleşimi. Bir nevi Calzone gibi üstü kapalı. Bizce harika bir lezzet. Bol peynirli pizzayı seviyorsanız, yağ somununu da çok seversiniz.

Konya’da Yağ Somunu nerede yenir? 👉 Pideci Hasan Şendağlı

Konya küflü peyniri ile yapılan yağ somununun numaralı adresi. Kadınlar pazarının hemen yanında kalıyor. Küçücük bir ekmek fırını büyüklüğünde. Özellikle pazar günleri Konyalılar buradan yağ somunu alıp pazar kahvaltılarına eşlikçi yapıyorlar. Sıcak sıcak taş fırından yeni çıktığı anda elinizde plastik tabaklarda alıp yiyorsunuz. Adres: Aziziye, Selimiye Cd. 1-3, 42030 Karatay Tel: (0332) 357 37 01 Konum için tıklayın.

8. Sac Arası


Sac arası için, kol böreğinin şerbetli ve içi fıstıkla dolu hali diyebiliriz. Konya’ya özgü bir tatlı. Etliekmek veya fırın kebap sonrası olmazsa olmazlardan.

Konya’da sac arası nerede yenir? 👉 Hacı Şükrü

Biz en iyisini, yukarıda detaylıca bahsettiğimiz Hacı Şükrü’de yemeğin üzerine yedik.

9. Konya Küflü Peyniri


Fransızların rokfor peyniri varsa bizim de Konya küflü peynirimiz var. Rengi yeşilimsi, çok baskın, aromatik, dağılabilir yapıda bir tulum peynirine benziyor. Özellikle yağ somununa çok yakışıyor. Ayrıca etliekmek yapan bazı yerler küflü peynirli mevlana da yapıyor. Denk gelirseniz affetmeyin.

Konya küflü peyniri nereden alınır? 👉 Kadınlar Pazarı

Peynir veya yöresel ürün satan yerlerde kolayca bulabilirsiniz. Biz Kadınlar Pazarı’ndan almıştık. Burada birçok diğer yöresel ürünü de bulabiliyorsunuz. Adres: Konum için tıklayın.

10. Mevlana Şekeri


Mevlana şekeri de bakır kazanlarda 140 derecelik ısıyla şeker, su ve limon tuzundan üretilen bir tür akide şekeri. Değişik bir tadı var, denemeye değer ancak aşırı şekerli. Kafe gibi yerlerde çayın yanında ikram olarak gelebiliyor.

Konya’da Mevlana şekeri nereden alınır? 👉 Kadınlar Pazarı

Kuruyemiş, şeker ya da yöresel ürün satan yerlerde kolayca bulabilirsiniz. Kadınlar Pazarı kolay bir çözüm olabilir.

11. Zerde


Zerde, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş tatlılarımızdan. Konya’da hala çokça yapılan ve yenen bir tatlı; özellikle de düğün, sünnet gibi özel günlerde. şeker, gül suyu, karanfil, tarçın, pirinç, nişasta, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve safranla hazırlanıyor.

Konya’de zerde nerede yenir? 👉 Tarihi Tiritçi Mithat

Yukarıda bahsettiğimiz Tiritçi Mithat’ta yemeğin üstüne yiyebilirsiniz.

12. Selçuklu ve Osmanlı Mutfakları

Konya’da Selçuklu yemekleri nerede yenir?  👉 Somatçı Fihi Ma Fih Restoran

Mekan atmosfer olarak çok başarılı değil ancak yemek olarak Selçuklu, Osmanlı dönemi özelliklerini başarılı yansıtıyor. Genel olarak baharatlı, incirli, kaysılı et yemekleri var. Adres: Aziziye mahallesi, Celal Sk. No:39, 42030 Karatay Tel: 0536 562 22 05 Websitesi  ve konum için tıklayabilirsiniz.

Konya’da Selçuklu yemekleri nerede yenir?  👉 Lokmahane Restaurant

Yukarıda detaylıca bahsettiğimiz Lokmahane’de yenir.

9 Comments

  1. Eski Usül geniş, kısa, bol malzemeli, hakiki Konya etli ekmeğini yiyebileceğiniz bir yer. Google yorumlarda fotoğraflardan etli ekmek resimlerine bakarak farkı görebilirsiniz. Konya mutfağı yöresel lezzetlerinin son yıllarda ki parlayan yıldızı MARUF TÜRBEÖNÜ LOKANTASI. Tirit ,Kavurma, Fırın Kebabı ,bamya çorbası , höşmerim gibi yöresel lezzetlere ev sahipliği yapmakta.

  2. ah keşke Konya’da olsaydım da, denk gelseydik. Alıp bir düğün pilavına götürmek isterdim sizi. Memleketimin en sevdiğim ritüelidir. İllaki akrabalardan birinin olur Pazar günleri. Birini bulurduk. Denemenizi isterdim.

  3. Haftaya konya da olacağım. Görüşlerinizin çok faydalı olduğunu düşündüğüm için ; net olarak rehber kabul ettim. Teşekkürler

  4. Bence yerli bir Konyalı olarak Mevlana türbesi çaprazında balıkçılar oteli yanı tarihi Halil İbrahim sofrası bu işin uzmanları 4 kuşaktır ordalar hem cazip fiyat ve kaliteli konyalilar ordan yer lezzet bizim için önemli lüks ararsaniz gitmeyin tabi

  5. Konya’ya da yiyebileceklerinize ilave olarak, Hacı Baba Restoranda tavuk kebap.Tam bi esnaf lokantasıdır, bir de Tandır Böreği…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir