SAKIZ ADASI’NDA GEZİLECEK YERLER

Yunan tanrıları dünyayı yaratmaya Yunan adalarından başlamış olacak ki küçük müçük demeden her birine tek tek özenmişler, her birine ayrı bir özellik, bi başka güzellik kondurmuşlar. Hangisine giderseniz gidin, hem diğerlerine benzer hem de kendine özgü bir dokuya sahip bir yer bulacaksınız. Sakız Adası da şirin mi şirin orta çağ köyü Pirgi, siyah volkanik çakılları ile Mavra Volia ve tüm Yunan adalarında hissettiğiniz zarif basitliği ile kalbinizi çalacak.

Cüzdanların gururunu kırmadan sofraları donatan Sakız Adası’na gitme fikri her zaman çok cazipti ama tam bir karın ağrısı olan Schengen süreci aramıza giriyordu. Kapı vizesi (aşağıda vize başvurusunu ayrıca anlattık) kolaylığının gelmesi komşuculuk oynamayı öyle kolaylaştırdı ki artık Sakız bayram seyranda otelleri en hızlı tükenen yerlerden oldu. Bizim fikrimizi sorarsanız kapı vizesi ile gidilen adalar içinde en güzeli Rodos ama Sakız da hem çok sempatik hem de Çeşme’den kalkan yarım saatlik feribotla ulaşması kolay mı kolay.

Gelelim Chios, yani Türkçe’deki adıyla Sakız Adası ile uzaktan akrabalığımıza. 1566’da Osmanlı egemenliğine giren ada Balkan Savaşları’na kadar, yani 347 yıl, Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde kaldığı için çokça kültürel etkileşim geçirmiş. Adada Osmanlı mimarisi ve kültürüne dair gezebileceğiniz, gözünüze mimari tarzıyla aşina gelecek pek çok yapı bulunuyor. Zaten Yunanistan’ın her yeri ouzo – rakı, tzatziki – cacık, moussaka – musakka gibi yansımalarla damak ikizimiz. Çeşme’de yediğimiz sakızlı lezzetler de adaya ismini veren sakız ağaçlarından hediye.

Ada İkinci Dünya Savaşı’ndan da nasibini alıyor. 1940’larda Almanya ve İtalya’nın Müttefiklere savaş açması Yunanistan ve adalar için de risk oluşturuyor. Almanya 1941’de Yunan anakarasını kontrolüne aldığında, diğer Yunan adaları gibi Sakız Adası’nı da bombalayarak 22 Nisan 1941’de işgal ediyor. Böylece Sakız Adası, Almanlar için Balkanların kontrolünde önemli bir stratejik üs oluyor. Akabinde adada pek çok direniş hareketi patlak veriyor ve yerel halk Nazi Almanyası’na direnç gösteriyor. Nitekim 2. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle Almanya ve müttefiklerinin işgal ettiği topraklar geri alınırken tüm adalar gibi Sakız Adası da Yunan egemenliğine geri dönüyor. Bir taş atımlığı mesafesinde olan komşumuz Sakız Adası’nın başına meğer neler neler gelmiş…

Bugünse tüm dargınlıkları mazide bırakan halk sıcacık bir gülümseme ile kucaklıyor sizi. Ne de olsa komşu komşunun külüne muhtaç. 🙂 Adada pek genç kalmamış, kapı önünde oturan ton ton teyzelerle selamlaşacak ve ak saçlı amcaların oturduğu meydan kahvelerinde frappe içecek, yerelden çok turist göreceğiniz sahillerinde demleneceksiniz, hem çok tanıdık bir yerlerde hem de çok uzaklarda hissedeceksiniz.

Gezinizi kolay planlamanız için adayı bölge bölge anlattık. Böylece nereyi gezerken nerede yersiniz, nerede konaklar, nerede yüzersiniz kolayca planlayabilirsiniz. Gün batımı keyfi yaparken kulaklarımızı çınlatmayı unutmayın.

Sakız Adası Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’nda bir havalimanı var ancak ne yazık ki Türkiye’den direk uçuş yok. Eğer Türkiye’nin herhangi bir yerinden uçakla gelmek istiyorsanız önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelip, oradan Çeşme’ye geçmeniz gerekiyor. Çeşme Ulusoy Limanı’ndan kalkan Turyol, Ertürk ve Sunrise gibi çeşitli tur şirketlerinin feribotlarına binip 30 dakika içerisinde Sakız Adası’na geçebiliyorsunuz. Her şekilde uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz.

– İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Sakız Adası İçin Vize/Pasaport Gerekiyor Mu? Kapıda Vize Uygulaması Var Mı?

Sakız Adası Nisan 2024’ten itibaren 7 gün geçerli kapıda vize uygulaması ile seyahat edilebilir Ege adalarından biri. Yalnız bu kapıda vize uygulamasının adına takılıp bunu gerçekten de gittiğinizde kapıdan alınan bir vize sanma yanılgısına düşmeyin! En az 1 hafta öncesinden belgelerinizi feribot firmanıza ulaştırmanız bekleniyor.

 • Kapı Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
  – En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi
  – 2 yeni çekilmiş beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
  – Seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin yer aldığı 3 aylık banka hesap dökümü
  – Otel rezervasyonu konfirmasyonu
  – Feribot gidiş dönüş biletleri
  – Seyahat sağlık sigortası
  – Kimlik fotokopisi ve online doldurulmuş başvuru formu
 • Ücret: 60 Euro (2024)
 • Önemli:
  – Bu vize ile Yunanistan anakarasına giriş yapamıyorsunuz. Yani kapıda vize aldım diye Atina’ya, Selanik’e, Halkidiki’ye gitmeye kalkmayın.
  – Pasaportunuzda kesinlikle KKTC vize damgasının bulunmaması gerekiyor.
  – Son olarak, kapı vizesinin yüzde yüz onaylanan bir vize olduğunu sanmayın. Başvurunun yeterli bulunmadığı durumlarda red veriyor.

Sakız Adası’na Ne Kadar Gün Ayırmak Lazım?

– Biz isteriz ki hakkıyla gezmek için 3 gün ayırın. Nefis sahilleri ve koyları, her biri tek tek gezilesi köyleri var.
– Günübürlik Sakız Adası: Günübirlik gelinmesine gelinir de aslında çarçur edilemeyecek kadar güzel bir ada. Yine de elbette hava değişikliği olsun diyenler günübirlik veya tek gece kalmalık da gelebilir. Sonuçta 1 > 0.  🙂


Sakız Adası’nın Hangi Bölgesinde Konaklamalı

Kısıtlı Vakti Olanlar İçin Merkez: Adanın merkezinde ve liman bölgesinde konaklamayı sadece adada kısıtlı günü olanlar için öneririz. Adada bir geceden fazla konaklama yapacaksanız ya daha güneye inmenizi ya da kuzeye çıkmanızı tavsiye ederiz.

Bakir Plajlar İçin Sakız Adası’nın Güneyi: Bizce adanın güneyi en güzel plajların, en berrak suların ve bakir koyların bulunduğu kısım olduğundan konaklama için de tercih sebebi. Mesta, Pirgi gibi pitoresk dağ köyleri kadar sahil kesiminde de konaklama opsiyonları var. Yalnız adanın en güneyinde kaldığınızda diğer yerlere gitmek için günde biraz yol yapmanız gerekiyor.

Aileler İçin Sakız Adası’nın Kuzeyi: Yine kuzeyde de çok güzel plajlar var. Özellikle de adanın batı yakasında aileler için çok ideal uzun, geniş ve kumluk plajlar, kuzey doğusunda ise daha çok hizmet alabileceğiniz popüler beach işletmeleri var.


Sakız Adası’nda Seçtiğimiz Oteller & Evler

Sakız Adası’nda uygun bütçeli konaklama seçenekleri ağırlıkta. Öyle lüks tesis ve resort otel beklentiniz olmasın çünkü burası en nihayetinde turistik anlamda sadece yazın canlanan, ağırlıklı olarak da Türk turistin geldiği küçük bir ada. Biz sizin için birkaç otel seçtik. Ayrıca bölge bölge önerilerimizi verirken ilgili kısıma otel ve daire önerilerimizi de ekledik. Onları da rehberin devamında bulabilirsiniz.

Karinta Bay Apartments $$

Bembeyaz ve çok katlı konaklama seçeneği güzel bir manzaraya ve havuza sahip. Klima, tv, kasa, donanımlı mutfak ve teras her odada bulunuyor. Geniş deniz manzarasıyla sonsuzluk havuzu değerlendirilebilir. İncelemek için TIKLAYIN.

MY Volissos Boutique Appartments $$

Volissos’ta oldukça modern bir konaklama seçeneği. Bazı birimlerde oturma alanı, yemek alnı ve mini donanımlı mutfak yer alıyor. Bazı odalar balkonlu. Kasa, tv, klima, banyo gereçleri, çay kahve makinesi gibi detaylar tüm odalarda var. Sezonluk açık yüzme havuzu bulunuyor. İncelemek için TIKLAYIN.

Melia Sol Art Studios $$

Bodrum evlerini andıran konaklama biriminde temel ihtiyaçlar, mini mutfak, banyo gereçleri, saç kurutma makinesi, klima, wifi, tv gibi detaylar var. İncelemek için TIKLAYIN.

Endotera Chios Apartments $$

Sade ve modern döşenmiş, sakin bir havası olan bir apartman kompleksi. Odalarda tv, kasa, klima, banyo gereçleri, çay kahve makinesi, wifi düşünülmüş. Bazı odalar balkonlu ve bazıları manzaralı. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantıdan Sakız Adası’ndaki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Sakız Adası’ndaki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.

Sakız’dan daha fazla otel önerilerimizi içeren bir SAKIZ OTELLERİ yazımız da var.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Sakız çok büyük bir ada değil ama istediğiniz koylarda denize girmek için araçlı olmanız şart. Çünkü adanın merkezinde hiç güzel deniz, plaj, koy yok. O nedenle adaya vardığınızda araç kiralamanız en ideali olur. Yalnız bayram gibi yoğun talep gören tarihlerde adada araç kıtlığı yaşandığı için elinizi çabuk tutun ve haftalar öncesinden kiralamanızı yapmış olun yoksa tadınız kaçar. Biz kiralamamızı City Point Chios firmasından yaptık ve gayet memnun kaldık. Elbette kendi aracınızla arabalı feribotla adaya geçmek de bir seçenek. Ancak o zaman gidiş dönüş bilet daha pahalı oluyor. Hem de aracınızın yurt dışına çıkış özelliğinin olması gerekiyor. Astarı yüzünden pahalıya geliyor mu gelmiyor mu bir karşılaştırma yapıp bu kararı öyle verin deriz.

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Sakız Limanı
 2. Sakız Kalesi
 3. Osmanlı Hamamı
 4. Sakız Yeldeğirmenleri
 5. Sakız Arkeoloji Müzesi
 6. Sakız Denizcilik Müzesi
 7. Sakız Mastik Müzesi
 8. Pyrgi Köyü
 9. Mesta Köyü
 10. Olimpi Köyü
 11. Armolia Köyü
 12. Sikia Mağarası
 13. Narenciye Müzesi
 14. Nea Moni Manastırı
 15. Anavatos Köyü
 16. Avgonima Köyü
 17. Lagkada Köyü
 18. Saint Isidore of Sykiada Şapeli

Yeme-İçme

 1. Vradipus
 2. I Gonia
 3. To Kechrimbari
 4. Roussiko
 5. The Pastards
 6. Piperóriza
 7. Blender
 8. Mycafe2
 9. Vupalu Coffee & More
 10. Pura Vida
 11. 44 Bar Coffee Shop
 12. Kronos
 13. Kanellos
 14. Mastihashop
 15. NOTOS Beach Bar Restaurant
 16. Ta Katsarolakia
 17. To Bachari
 18. Perivoli
 19. To Asteri
 20. The Wave
 21. Nostos Chios
 22. Vardas

Plajlar

 1. Apothyka Plajı
 2. Agia Dynami Plajı
 3. Broulidia Plajı
 4. Mavra Volia Plajı
 5. Salagona Plajı
 6. Komi Plajı
 7. Agia Fotini Plajı
 8. Kato Fana Plajı
 9. Karinta Plajı
 10. Glaroi Plajı
 11. Oz Bay
 12. Mirsinidi Plajı
 13. Trachili Plajı
 14. Giali Plajı
 15. Lithi Plajı
 16. Tigani Plajı
 17. Elinta Plajı
 18. Nagos Plajı

1. Sakız Adası’nın Merkezinde Gezilecek Yerler

1.1 Sakız Limanı ve Kordon Boyu

Fotoğraf Kaynak: Wikipedia

Sakız limanı feribotlardan indiğinizde varacağınız, boydan boya yeme-içme mekanları ve otellerle dolu, şehrin meşhur kordon boyu. Genellikle Sakız’a günübirlik gelenler veya sadece bir gece kalacak olanlar buradaki mekanları tercih ediyor. Normalde şehrin bu tip turistik noktaları mekanlar konusunda en az nitelikli olan yerdir ama Sakız’da durum biraz farklı. Gönül rahatlığıyla önerdiğimiz bazı mekanlar var. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

1.2 Sakız Kalesi

Fotoğraf Kaynak: Leo Pekaar / Pexels

Sakız Kalesi, limana yakın konumda beşgen şeklinde taş bir yapı. Beşgen şeklinin nedeni tahmin edebileceğiniz üzere düşman akınlarına koruma çok fazla açı ile savunma sağlamak. 9-10. yüzyıllarda Osmanlı tarafından inşa edilmiş taş kale duvarları zamanla bir sürü tahribata maruz kalmış. Özellikle de Alman işgalinde bombalamalarla epey zarar görmüş. En son 20. yüzyılda liman inşası sırasında kalenin güney duvarının yıkılması kalenin çevre dokusunu da epey değiştirmiş. Haftanın her günü 24 saat açık. Özellikle gidip ziyaret etmeyecek de olsanız önünden geçerken dikkatinizi çekeceğinden bahsetmeden geçmek istemedik. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

1.3 Osmanlı Hamamı

Sakız Kalesi kompleksi içinde yer alan Osmanlı hamamı. 2012’de yenilenmiş ve oldukça iyi muhafaza edilmiş. Klasik delikli kubbesi bütünlüğünü koruyor. Ziyarete de ücretsiz açık. Kaleye giderseniz mutlaka aklınızda olsun. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

1.4 Yeldeğirmenleri

Adanın en meşhur fotoğraf noktalarından biri olan, beyaz gövdeleriyle berrak mavi denizle kartpostal edasıyla birleşen, yeldeğirmenleri, zamanla Sakız Adası’nın sembollerinden biri haline gelmiş. Tam merkezde değil onun biraz kuzeyindeler ama yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

1.5 Sakız Arkeoloji Müzesi

Sakız Adası döneminin önemli İyon kentlerinden biriymiş dolayısıyla da topraklarında çıkan buluntularla zengin bir arkeoloji müzesine sahip. Sikkeler, pişmiş toprak kaplar, dönemsel kişisel eşyalar, iki aslanlı tanrıça Kibele heykelciği gibi değerli eserler içeriyor. Meraklısıysanız, salı günleri kapalı ve diğer günlerde 08.30-15.30 arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

1.6 Sakız Denizcilik Müzesi

Fotoğraf Kaynak: chiosnauticalmuseum.gr

Bizce Sakız’ın en keyifli müzelerinden biri bu denizcilik müzesi. Çok güzel korunmuş bir konakta bulunuyor. İçinde çeşit çeşit gemi maketleri, Sakız Adası’nın gemicilik ve deniz ticareti tarihini anlatan belgeler, İkinci Dünya Savaşı’nda batan bir Yunan gemisinden çıkarılan malzemeler, orijinal gravürler sergileniyor. Sadece o güzel konağa girmek için bile ziyaret edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

1.7 Sakız Adası’nın Merkezinden Yeme-İçme Önerilerimiz

Vradipus

Vradipus: Tüm Sakız’daki en nitelikli, en şık restoranlardan. Ambiyansı ve yemekleri ile bizim şahsi favorimiz. Menüsünde ada mutfağının modern yorumlamaları var. Sunumlar da şık. Menü mevsimsel değişiyor. Mutlaka rezervasyon yaptırın. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

I Gonia Ouzeri

I Gonia Ouzeri: Kordon boyunda en sevdiğimiz restoran. Burada yediğimiz mezelerden ara sıcaklara her şey çok lezzetli idi. Servis hızlı ve organize. Yer ayırtmayı unutmayın çünkü Türk turistlerin akın akın geldiği yerlerden. Her masasında genellikle Türkler oturduğun için kendinizi Ayvalık’ta veya Cunda’da gibi hissedebilirsiniz. Fiyatları gayet uygun. Yemek sonrası dondurma da ikram ediyorlar. Adanın en turistik noktasında olmamıza rağmen bu fiyat performans yüzleri güldürüyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

To Kechrimbari: Sakız merkezin arka sokaklarında, tatlı bir karı kocanın işlettiği lokanta. Saat 12.30’da açılıp 16.00’da kapanıyor. O mutfakta ne çıktı ise onu yiyorsunuz. Fix menü şeklinde tercih yapıyorsunuz. Size yalnızca et mi balık mı diye bir soru geliyor sonrasındaysa ne içeceğinizi söylüyorsunuz. Bir öğle öğününe merkezde denk gelirseniz tercih edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Roussiko: Daha çok et restoranı diyebileceğimiz Roussiko, yerel yemekler de yapıyor. Atmosferi de hoş, iç mekan yüksek tavanlı klasik dantel örtülü ve ahşap sandalyeli. Kordon boyunda olduğu için deniz de görüyor. Rezervasyon şart. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

The Pastards

The Pastards: Yunan mutfağından ola ki sıkılırsanız, adada pizza veya makarna yiyebileceğiniz iyi bir İtalyan restoranı da var. Akşam saatlerinde kalabalık oluyor ve rezervasyon yapmanız fena olmayabilir. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Piperóriza

Piperóriza: Adada oteliniz kahvaltı vermiyorsa veya canınız brunchlık seçenekler çekiyorsa gelebileceğiniz bir cafe. Biz hem tatlı arka bahçe ortamını hem de kahvaltılık seçeneklerini çok sevdik. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Blender: Kaliteli kahve, çok çeşitli smoothie’ler, sağlıklı atıştırmalıklar bulabileceğiniz, arka bahçesinde sakin bir şekilde laptop açıp çalışabileceğiniz yerlerden. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/mycafechios2

MyCafe 2: Hem bir tasarım dükkanı hem de nitelikli kahve çeşitleri bulabileceğiniz keyifli bir cafe. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Vupalu Coffee & More: Çarşı içinde, Alaçatı Hacımemiş kafelerini andıran, keyifli ortam, güzel müzik ve güler yüzlü hizmet bulabileceğiniz bir seçenek. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Pura Vida: Feribottan inince manzaraya karşı birer frappé eşliğinde yorgunluk atmak için tercih edebileceğiniz bir espresso bar. Pankekli avokado tostlu kahvaltı da bulabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

44 Bar – Coffee Shop: Liman hattında, akşamları yemek öncesinde bir şeyler içmek için, fetibottan indikten sonra soluklanmak ya da feribota binmeden son bir mola vermek için uğrayabileceğiniz keyifli bir mekan. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Kronos

Kronos: Adanın sevilen dondurmacısı. Biz de adadaki en iyi dondurmayı burada yedik. Yalnız porsiyonu hakikaten çok büyük. Siz bir topunu bizdeki iki gibi düşünüp alın. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/kanellos_loukoumades

Kanellos Loukomades: Meşhur Yunan lokması kanellosu tadabileceğiniz zincir bir lokma dükkanı. Peynirlisi, ballısı, çikolatalısı derken çok çeşit var. Kahvaltı modunuza göre tercih edebilirsiniz. Bir porsiyonda 5 adet var. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Mastihashop: Adanın alamet-i farikası sakızlı tüm ürünleri bulabileceğiniz bir dükkan. Mastikalardan sakızlı draje şekerlemelere eğer sakız aromasını sevenlerdenseniz buradaki her şey bavula atmalık. Dükkanın önünde masalar da atmışlar çay-kahve içebiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

1.8 Sakız Adası’nın Merkezinde Önerdiğimiz Oteller ve Evler

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

Agora Residence $: Yüksek tavanlarıyla ferah ve hepsi farklı tarzlarda odalar sunan bir otel. Klima, tv, çalışma alanı, kasa, banyo gereçleri, saç kurutma makinesi her odada var.

Castro Rooms Chios $: Limana 600 metrelik mesafede yer alan bir otel. Odalarda wifi, klima, çay kahve makinesi, buzdolabı, kasa, banyo gereçleri her odada bulunuyor. Bazı odalar iç avluya bakarken bazıları şehre bakıyor.

Costa Point Chios $$: Liman bölgesinde, bazı odaları deniz bazıları şehir manzaralı, bazı odaları ise loft şeklinde bir otel. Tv, klima, su ısıtıcı, banyo gereçleri, wifi gibi şeyler her odada var. Bazı odalarda mini mutfak bulunuyor.

2. Sakız Adası’nın Güneyinde Gezilecek Yerler

2.1 Mastik Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.piop.gr
Fotoğraf Kaynak: www.piop.gr

Sakız Adası, özellikle güneyindeki köyleriyle dünyanın en önemli damla sakızı üreticisi. Bu müze de adaya ismini de veren mastik ağacına adanmış keyifli bir müze. Sakız ağacı yetiştiriciliğinden geleneklere dair bilgilerin yer aldığı müze, adada bu üretimin tarih boyunca nasıl şekillendiğini bizlere çok güzel bir müzecilik anlayışıyla aktarıyor. Salı günleri kapalı ve diğer günlerde 10.00-18.00 arası gezebiliyorsunuz. Çocuklar için ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

2.2 Pirgi (Pyrgi) Köyü

Adanın en ünlü köyü, geleneksel motiflerle boyalı evleriyle “Boyalı Köy” olarak da bilinen Pirgi. “Xysta oyması” denen bu teknikte sıvaların üstü gördüğünüz gibi renklendiriliyor. Köy de otantik dokusunu oluşturan bu en karakteristik özelliğini korumaya devam ediyor. Köyün tarihinin 10. yüzyıla dek gittiği ve korsanlardan kaçmak isteyen halk tarafından kurulduğu düşünülüyor. En az bir saatinizi sokaklarını gezmeye ayırın deriz. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

2.3 Mesta Köyü

UNESCO tarafından korunan Sakız Köyleri’ne dahil Mesta Köyü, Sakız Adası’nın kaleiçi Orta Çağ köylerinden. Çok iyi korunmuş bir Orta Çağ mimarisine sahip, muhtemelen 12. yüzyılda Bizans Dönemi’nde inşa edilmiş. Kaleköy de deniliyor çünkü beşgen şeklinde yüksek duvarlar içine inşa edilmiş bir kale gibi. Sokaklar dar, binalar taş ve doğal dokuyla uyum içinde. Oldukça karmaşık labirent gibi sokakları var bunun nedeni ise köy merkezine düşmanın ulaşmasını engellemekmiş.

Bizce mutlaka ziyaret etmelisiniz diyeceğimiz iki köyden biri. Hatta bizce adanın en güzel köyü. Diğeri de az önce bahsettiğimiz Pirgi. Köy meydanındaki kafelerde oturup bir şeyler içmek, merkezde yemediyseniz Loukoumades yemek, tarihi kilisesini ziyaret etmek Mesta Köyü klasiklerinden. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

2.4 Olimpi Köyü

Orta Çağ mimarisini taşıyan ve tarihi 14. yüzyıla dek giden bir köy daha Olimpi. Birbiri ardına dar sokakları ve taş yapılarıyla gözü gönlü açan bir köy. Mesta ve Pirgi’ye göre daha az turistik bir köy olduğu için yerel yaşama da tanık olabileceğiniz bir yer.

Hem sokaklar hem köy meydanı sakin ve dingin, yarım saatlik keyifli bir yürüyüş için ideal. Dilerseniz meydana masa atan tatlı restoran Amethistos’a veya Kato Porta Tavern’e yemeğe de kalabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

2.5 Armolia Köyü

Armolia Köyü de seramik yapımı ve işlemesiyle öne çıkan Orta Çağ köylerinden. Aslında bir Orta Çağ köyü ama 1800 sonlarındaki büyük depremde tarihi mimarisi epey değişikliğe uğruyor. Köyde sermaikçiliğe dair pek çok dükkan görebilir ve vazo, saksı, çanak, çömlek, kupa gibi seramiklerin hem yapımını görebilir hem de birkaç hatıra alabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

2.6 Sikia Mağarası

Fotoğraf Kaynak: Wikipedia

Olimpi Köyü yakınlarında kalan Sikia Mağarası, sarkıt ve dikitlerle dolu bir doğa harikası. Halk arasında Olimpi Mağarası da diye de geçiyor. 1985’te Yunan Mağaracılık Derneği tarafından araştırılmış ve 2003’ten beri ziyarete açık. Çok büyük bir mağara değil. Maksimum derinliği 55 metre. Civardaysanız ve vaktiniz varsa uğranabilir ama önceliğiniz köyler olsun. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

2.7 Narenciye Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/perivoli.chios

Kampos’taki bu müze de adanın geçim kaynaklarından biri olan narenciyeye dair. Aslında portakal, limon ve çeşitli narenciyelere ait ağaçların olduğu güzel bir çiftlik evi gibi. Tarihi bilgileri ve geleneksel yöntemleri öğrenebileceğiniz müze kısmı içerde ve ücretli ama onun dışında keyifli avlusunda vakit geçirmek isterseniz giriş ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

2.8 Sakız Adası’nın Güneyinde Denize Girilecek Yerler ve Plajlar

Apothika Plajı
Tortuga Canteen

Apothika Plajı: Adadaki en sevdiğimiz plajlardan biri burası oldu. Geneli çakıl bir plaj deniz ayakkabınızı yanınıza almanız iyi olur. Gidiş yolu biraz kötü ve sandviç, içecek gibi atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz, Tortuga Canteen adlı küçük bir karavan büfe dışında bir hizmet yok. Şemsiye ve sandalyenizi getirmeniz gerekir. Yine de çok keyifli. Aracınızı park edecek alan var. Denize giriş için falezden biraz merdiven inip çıkmanız gerekiyor yani düz ayak değil. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Broulidia Plajı

– Broulidia Plajı: Adada en sevdiğimiz denize giriş noktalarından birisi de Broulidia Plajı oldu. Yine plaja merdivenlerden inerek varıyorsunuz. Aşağıda herhangi bir işletme yok ama yukarı tarafta yine bir minik işletmeden yiyecek ve içecek bir şeyler satın almak mümkün. Dalgasız berrak bir denizi var ve çok rüzgar da almıyor. Taşlık plaj huzurlu ve tertemiz. Herhangi bir şezlong ve şemsiye hizmeti yok kendiniz çözmelisiniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Agia Dynami Plajı

– Agia Dynami Plajı: Agia Dynami Beach ağaçların altında gölgede kalabileceğiniz, denizinin mavisi efsane bir plaj. Ulaşımı diğerlerine göre araçla gitmek için daha elverişli. Şemsiye, sandalye ve yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı düşünüp gitmelisiniz çünkü burada işletme yok ama inanın bize gittiğinizde buna değiyor. Sahilde bir de küçük, manzarası efsane bir kilise var. Rüzgarlı günlerde denizi biraz dalgalı olabiliyor ama rahatsız etmiyor. Suyun için ise taşlık değil kumluk. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

– Mavra Volia Plajı: Adanın en ünlü plajlarından biri çünkü taşları volkanik olduğundan plajın genel rengi koyu. İçi de dışı da komple iri taşlı olduğundan deniz ayakkabınızı unutmayın. Buranın diğerlerine göre en büyük artısı şezlong ve şemsiye kiralayabiliyor oluşunuz. Minik bir de büfesi var. En büyük derdi ise otopark. Yoğun dönemlerde aracınızı çok uzağa park edip yürümeniz gerekebilir. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

– Salagona Plajı: Sessiz sakin bir plajda vakit geçirmek ama bir işletmeye de oturabilmek istiyorsanız sizlik bir plaj. Karavan bir kafe size hem kafe hizmeti veriyor hem de şezlong ve şemsiye kiralıyor. Yine uyaralım, deniz ayakkabınızı unutmayıın! Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

– Komi Plajı: Genellikle kum ve çakıl karışık olan bir plaj ve oldukça uzun. Bazen rüzgarlı olabiliyor. Pat diye derinleşmiyor yani çocuklar için de ideal. Şezlong şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı burada karşılayabiliyorsunuz. Yeme içme olanakları da daha gelişmiş. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Agia Fotini Plajı

– Agia Fotini Plajı: Sıra sıra yeme-içme ve beach işletmeleri olan bir seçenek. Çakıllı bir sahili var ama şezlong ve şemsiye kiralaması yapıyor. Bizce denizi diğer seçenekler kadar başarılı değil ama biraz konfor arayışında iseniz doğru adreslerden. Merkeze de yakın olmasıyla günübirlikçilerin tercih ettiği plajlardan. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Kato Fana Plajı: Tamamen bakir, 3-4 ağaç altı gölgelik, kumluk bir plaj. İçeceğiniz suya kadar hazırlıklı gelmelisiniz. Sessiz ve sakinlik arayanlar için ideal. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Karinta Plajı: Sadece bir minik kantin işletmesinin olduğu, daha az turistik, pembe çakıl taşlarıyla dolu küçük bir plaj. Şezlong ve şemsiye kiralama, duş hizmetlerini de aynı işletme veriyor. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

2.9 Sakız Adası’nın Güneyinden Yeme-İçme Önerilerimiz

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/notoslilikas

Notos Beach Bar Restaurant: Deniz ürünleri hep taze olan, sakin bir yer ve manzarası da güzel. Önünde kendine ait mini bir plajı da var. Dilerseniz yemeğe oturuyor dilerseniz plajda takılabiliyorsunuz, plaja da servis yapıyorlar. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Ta Katsarolakia: Karfas bölgesinde, ahşap sandalyeli, bahçesi olan yerel bir lokanta. Adaya mahsus yerel yemekler servis ediyorlar ve menü değişiklik gösteriyor. Tavernanın büfe gibi görünmesine aldanmayın, özenli yerel ev yemekleri yemek istiyorsanız burada bulabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

To Bachari: Deniz manzaralı, diğerlerine göre çok daga geniş bir seçenek. Mekanın büyüklüğüne bakmayın rezervasyon şart. Çeşit hayli fazla ve porsiyonlar büyük. Sakin, tatlı, yerel halkın da oturduğu bir mekan. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/perivoli.chios

Perivoli: Yukarıda bahsettiğimiz Narenciye Müzesi’nin keyifli kafesi. Kahvaltıya gelip narenciyeli içecekler içip avlunun tadını çıkarabilirsiniz. El yapımı reçeller, şerbetler gibi ürünlerin olduğu bir dükkan alanı da var. Yazın bahçesinde açık hava sineması da oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

2.10 Sakız Adası’nın Güneyinde Önerdiğimiz Oteller ve Evler

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

Voulamandis House $: Hoş bir aile işletmesi. 12 dönümlük, narenciye ağaçlarıyla dolu bir çiftliğin içinde yer alıyor. Bahçe ve çiftlikte vakit geçirebilmeniz keyifli. Bazı odalarda tam donanımlı bir mutfak alanı var. Tüm odalarda tv, klima, wifi, çay kahve makinesi, banyo gereçleri mevcut.

Sea Breeze Hotel Apartments $$: Sakız ağacı ve zeytinliklerle çevrili, sahilin hemen kenarında, bu yüzden çok güzel bir deniz ve şehir manzarasına sahip bir otel. Bu manzarayı gören bir de açık yüzme havuzu bulunuyor. Odalar sade ve konforlu döşenmiş, ihtiyaç duyulan temel şeyler hepsinde var. Bazıları balkonlu ve genel olarak deniz manzarasına bakıyorlar. Her birimde tam donanımlı bir mutfak yer alıyor.

Petrino Vessa $: Taş ve ahşap detaylarıyla köy evi havasında. Odalar klimalı, çalışma alanı, tv, klima, kasa, banyo gereçleri ihmal edilmemiş. Evcil dostunuz da sizinle konaklayabiliyor.

Stone Residence Chios $$: Orta Çağ modunda bir otel. Tüm duvarlar güzel taş detaylarda ve eşyalar klasik modern. Loft dairede donanımlı bir mutfak bulunuyor.

Venetis Luxury Apartments $: Kemerleri, taş sütunları, ahşap pencere detayları ve zarif eşyalarıyla köy evi havasında bir seçenek. Bahçe kısmı oldukça yeşil, bir yüzme havuzu da var.

3. Sakız Adası’nın Kuzeyinde Gezilecek Yerler

3.1 Nea Moni Manastırı

Fotoğraf Kaynak: Wikipedia
Fotoğraf Kaynak: Wikipedia

1992 yılında ziyarete açılan etrafı çamlarla çevrili Nea Moni Manastırı, Sakız Adası için çok önemli bir yer. UNESCO tarafından korunma altına alınmış manastır, ana mabet, iki küçük kilise, kesişlerin inziva hücreleri, kesişlerin yemek yedikleri ana masa ve su depolamak için yapılan yeraltı su depolarından oluşuyor. Mimarisi oldukça hoş. Rivayete göre dağda bir gün yangın çıkıyor ve yangın sonrasında keşişler yangının söndüğü yerde bir ikon bulunca burada bu manastır inşa ediliyor. Birden çok kez restorasyona uğrasa da hala güzel mimarisi görülesi, önemli bir değer. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

3.2 Anavatos Köyü

Fotoğraf Kaynak: Wikipedia

Anavatos Köyü adadaki ilginç köylerden biri çünkü 1822’de terkedilmiş ve o günden beri de terkedilmişliğini koruyor. Köy pek bozulmamış ve sanki terkedilince zaman durmuş, herkes dönünce hayat kaldığı yerden devam edecekmişcesine bekliyor. Nea Moni Manastırı’nda çalışan işçilerin kurduğu tahmin edilen köy yüksekte ve elbette yalnızlığından dolayı da biraz bakımsız. Rivayete göre 1821’de Türk askerleri buraya gelince ada halkı da öldürülme korkusuyla deniz tarafındaki uçurumdan atlayıp intihar etmiş. Bir de üstüne 1881’deki deprem olunca burası iyice ıssızlaşmış. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

3.3 Avgonima Köyü

Yine bir dağ köyü olan Avgonima da manzarası ve tepedeki kır lokantası To Asteri’de gün batımında bir şeyler yemek için uğrak noktalarından. Oldukça kıvrımlı bir yolu var ama yukarı ulaştığınızda bulacağınız manzarası bu yola değiyor. Köyde yerel yaşam 10 – 20 kişi ile de olsa devam ediyor ve buna tanık olması da ayrıca keyifli. Biz gittiğimizde bir Adatepe misali restore edilen taş evlerle yavaş yavaş bir dönüşüm de geçirmeye başlamıştı. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

3.4 Lagkada Köyü

Fotoğraf Kaynak: Eftychia Syrimi / Pexels

Lagkada ise denize sıfır olan kuzey köylerinden. Aslında tipik bir balıkçı köyü. Deniz ürünleri sevenler için sahildeki restoranları mutlaka uğranılası. Hepsinde ürünler her zaman taze zaten köylüler de geçimlerini buradan sağlıyorlar. Her yıl 17 Eylül’de burada Azize Sofia kutlamaları yapılıyor ve akşam başlayan eğlence geç saatlere dek devam ediyor, denk gelirseniz keyifli olabilir. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

3.5 Saint Isidore of Sykiada Şapeli

Fotoğraf Kaynak: Eftychia Syrimi / Pexels

Masmavi denize nazır yükselen bu bembeyaz şapel adanın en güzel fotoğraf noktalarından. Muhtemelen 1700’lerde inşa edilmiş ama temellerinin 5. yüzyıla kadar dayandığı da söyleniyor. Kıyıdan uzayarak giden bir yolla ulaşıyorsunuz. Buradan denize girmek isterseniz dikkat edin, kestane olabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

3.6 Sakız Adası’nın Kuzeyinde Denize Girilecek Yerler ve Plajlar

– Glaroi Plajı: 25 dakika mesafede olmasıyla adanın en ünlü ve en popüler plajlarından biri. Taşlık kumluk karışık, tertemiz bir suyu var. Yazın bir bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve plaja da servis yapan bir işletme açılıyor. Bu işletmeden şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. bulunuyor. Yoğun sezonda çok kalabalık olabiliyor ve oturacak yer bulamayabiliyorsunuz. O nedenle de öğlene kalmadan gelmiş olun. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/oz_bay_chios

Oz Bay: Saint Isidore of Sykiada şapeline yakın bir beach işletmesi. Akşam üzeri happy hour ve dj performansları da olan adadaki ender yerlerden. Biraz daha konfor arayışında olanlar için tercih sebebi. Yemeğe de gelebileceğiniz bir seçenek. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Mirsinidi Plajı: Glaroi Plajı’na gelmeden hemen önce yol kenarında göreceğiniz minik bir denize girme noktası. Herhangi bir şezlong şemsiye kiralama ve yeme hiçme hizmeti yok. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Trachili Plajı: Adanın batı kıyılarındaki plajlardan. Herhangi bir işletme bulunmuyor, gölgelik herhangi bir ağaç ya da şezlong da yok hazırlıklı gelmelisiniz. Denize girerken biraz taşlık, ayakkabınızı unutmayın. Yavaş yavaş derinleştiğinden çocuklar için ideal. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Giali Plajı: Çok güzel ve sakin bir plaj. Ulaşımıysa zor, belirli bir noktaya kadar arabayla ulaşabilseniz de bir yerden sonra yürümelisiniz. E bu kadar zahmetin sonu da genelde güzel oluyor zaten. Herhangi bir hizmet ve tesis yok tam ekipmanla gitmelisniz. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Lithi Plajı: Uzun süre derinleşmeyen suyu ve kumluk plajı sayesinde çocuklu ailelerin tercihi. Hafif dalgalı ve serin bir denizi var. Şemsiye şezlong kiralamak ve yeme-içme için de iki tane işletme bulunuyor. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Tigani Plajı: Berrak suyu olan, rüzgarsız bir koy. Kum ve çakıl karışık bir plajı var. Hiçbir işletme yok o nedenle de hazırlıklı gelin. Sakin ve doğal bir plaj. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Elinta Plajı: Yine batı yakasında, hiçbir işletmenin olmadığı, bakir bir plaj. İnişi biraz zahmetli. Suyu biraz soğuk ama korunaklı bir plaj olduğu için rüzgar almıyor. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Nagos Plajı: Adanın en kuzey plajlarından. Sahili küçük çakıl taşlı. Alanda iki işletme var. Özel olarak denize girmeye gelmeseniz de civardaysanız ve denize girecek tesisli bir yer arıyorsanız tercih edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

3.7 Sakız Adası’nın Kuzeyinden Yeme-İçme Önerilerimiz

To Asteri

To Asteri: Avgonima Köyü’nde, etleri ve gün batımı manzarası ile ünlü bir dağ restoranı. Bizce kesinlikle yol yapıp gelmeye değer. Ancak deniz mahsüllü sofralar bulma değil kekikli etler yeme beklentisi ile gelin. Meze olayına girmeden et-salata yapın. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

The Wave: Lithi Plajı’nda salaş bir balık restoranı. Porsiyonları geniş ve büyük, fiyatlar da uygun. Deniz hemen ilerisinde, isterseniz şezlong ve şemsiyeleri ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Akşam erken kapatıyor. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

– Nostos Chios: Lagkada Köyü’nde, tipik bir ada tavernası. Bir hayli çeşitli ve taze deniz ürünü yiyebiliyorsunuz. Elbette denizden çıkana göre menü değişebiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Vardas: Yine Lagkada Köyü’nde deniz kenarında bir balık ve deniz mahsulü lokantası. Kadayıf ile sarılı karidesi ünlü. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

3.8 Sakız Adası’nın Kuzeyinde Önerdiğimiz Oteller ve Evler

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

Thalassa Home $$: Limnos’ta yer alan Thalassa, şık bir konaklama birimi. 2 katlı ve 2 yatak odasından oluşuyor. Odalar sade ve geniş cam detaylarıyla denizle beraber doğa manzarası içeri doluyor. Temel gereçler var, tv çamaşır makinesi, klima, donanımlı mutfak bulunuyor.

Archontiko Riziko $$: Her şeyiyle tam bir köy evi. Taş konak hoş bir verandaya ve açık alan bahçesine sahip. Bahçe manzaralı odaları hayli geniş, çocuklu aileler için ideal. Klima, buzdolabı kasa, ev gereçleri, banyo gereçleri her birimde var.

Almiriki Hotel $$: Almiriki Rooms & Apartments, Lithi Koyu’nda yer alıyor. Odalar geniş ve sade, ihtiyaçlar ihmal edilmemiş. Bazılarında balkon var ve balkonlar denize bakıyor. Deniz dışında yüzebileceğiniz bir havuz var.

Lydia Lithos Houses $$: Volissos’ta, hoş bahçe ve terasıyla güzel bir konaklama seçeneği. Taş detaylarıyla dikkat çekiyor ve evin içine de güzel yansıtılmış. Mutfak yemek pişirmeniz için ideal ve donanımlı. Tüm evler yarı müstakil ve meyve ağaçları keyifli detaylardan. İki yatak odası bulunuyor ve birinde çift kişilik diğerinde 2 tek kişilik yatak var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir