PERU’DA SANDBOARDING! – SNOWBOARDUN ÇÖLDEKİ BİKİNİLİ KARDEŞİ ✌

Yukarıdaki VIDEOnun konusu aynı ama içeriği farklıdır. İkisine de göz atın deriz.

Üstünüzde şortunuz ve t-shirtünüzle (ya da bikini!) kayak veya snowboard yapmak istiyorsanız istikamet çöllerdeki kum tepeleri. Pist buzluymuş, sisliymiş, ana baba günüymüş, soğukmuş derdi yok, kılçıksız snowboard & kayak keyfi var. Hem süper matrak, hem de süper çılgın: saatte 100 km’ye varan hızlara ulaşılabiliniyormuş!

Adından da anlaşıldığı gibi; dağlarda karlar üzerinde değil, çölde kum tepelerinde kayıyorsunuz. Peru’nun Ica Çölü bu sporların yapılabildiği yerlerden biri. Dünyanın en büyük kum tepesi olan 2 km uzunluğundaki Duna Grande’de burada. Öyle yüksek ki bulutlara tepeden bakıyorsunuz. International SandSnow School hem Huacachina’da günübirlik turlar düzenliyor ve eğitimler veriyor, hem de ülkenin farklı yerlerindeki kum tepelerine kamplı & kampsız sandboarding turları düzenliyor, aklınızda olsun. Bir de Huacachina’da çölde buggy turunu ve sandboarding ile birleştiren turlar var. İncelemek için tıklayın.

sandboarding

Keza, Ica Çölü’ndeki kayıp vaha Huacachina tam bir spor merkezi olmuş vaziyette! Hava biraz serinler serinlemez kumullar board & kayak izleriyle çiziliyor. Üstelik kaymayı bilmek de gerekmiyor, burada öğrenebiliyorsunuz. Hatta karda öğrenmekten çok daha kolay ve acısız. Zaten kayıyorsanız da sandboarda adaptasyon çok hızlı oluyor. Yine de hocalarla bir iki antrenman yapmak gerek.

Ha, yok, ben hiç o işlere girmeyeyim diyorsanız, bu eğlenceden geri kalmanız gerekmiyor. Üzerine yüz üstü yattığınız boardlarla kum tepelerinden kaymak da harika bir his. Hatta o kadar eğlenceli ki filler bile bayılıyor. Namibya kumullarındaki matrak fillerin göbeklerinin üzerine oturup, arka ayaklarıyla kendilerimi iterek kum tepelerinden kendilerini aşağı bırakıyorlarmış 🙂

sandboard-peru

Ica Çölü’nde önce snowboardları sırtlayıp okulun karşısındaki bir tepeye ısınma turuna tırmandık. Her ne kadar aynı snowboard gibi deseler de üzerimizde bir tereddüt vardı. En kötü düşeriz (kum hiç acıtmıyor) diyerek kendimizi aşağı bıraktığımızda yokuşun sonuna vardığımızda artık birer sandboardcuyduk. İşlem tamamlanmıştır… O kadar hızlı oluyor adapte olmak.

sandboarding-peru-huacachina

O zaman gerçek kumullara gitme vakti. Buggylere snowboardları yükledik. Çölün ortasında dik ve yüksek bir kumul bulup tepesine çıktık. Kendimizi tepeden aşağı bırakmak, uçuş simülatöründe uçup uçup, ilk defa uçak kokpitine oturmak gibiydi…

Aşağıda bizi buggy karşıladı. Burada teleski yerine küçük dilini görmeyi seven çılgın buggy şöförleri var. 🚜 🙀 İki tepe arası çığlık attırmadan sürmüyorlar. Kaymak ayrı adrenalin, buggylerle çıkmak ayrı adrenalin… Kendinizi harika hissediyorsunuz. Çöl ortamı, sandboard, Huacachina modu… Efsane bir deneyim.

sandboard-2

Böylece ölmeden önce yapılacak şeyler listemizden sandboarding’i de çizmiş bulunuyoruz… Darısı tüm listesinde olanların başına.

Sandboarding 101

– Snowboarda kıyasla daha fazla arkaya yaslanmanız gerekiyor.
– Daha dik yerlerden kaymanız lazım çünkü daha fazla sürtünme olduğundan daha fazla ivmeye ihtiyacınız var.
– Her kayıştan önce boardların altını mumlamız lazım. Mum sıcak kumla temas edince eriyor ve hızlanmamızı sağlıyor.
– Hız dostunuz. Yavaşlarsanız kumlara takılırsınız. Özellikle inişin  bitip tepenin düzlüğe dönmesine yakın kesinlikle hız kesici manevra yapmaktan kaçınmak lazım.

sandboard-peru-huacachina

Sandboarding İçin Ne Ekipman Lazım?

Snowboard botuna uygun çorap, güneş gözlüğü ya da kar gözlüğü, güneş kremi. Diğer tüm ekipmanı okul sağlıyor. Malzemeler çok eski püskü ama kendi malzemenizi getirmeyin. Kum boardu harcıyor.

Peru Çöllerindeki Yeşil Vadi Huacachina

vaha-5
Fotoğraf kaynak: Eder Fortunato / Flickr

Huacachina Peru’da, çölün ortasında sadece 100 kişinin yaşadığı mini minnacık bir vahacık. Kilometrecelerce uzayıp giden kum tepelerinin içine gizli palmiyelerin çıktığı, halüsinasyon gibi bir yer.

İlk fırsatta buggylere atlayıp çölden vahayı seyretmeye gittik. İnsan gördüklerini idrak edemiyor. Gerçeküstü bir hali var.

Akşam 6’ya doğru minik vahanın misafirleri gün batımını izlemek için kumul tepesi kapmaya çıkıyor. Bir kumulda Tellioğulları, diğerinde Seferoğulları, ve öbüründe biz Evde Yoklar içimizde huzur, hayranlık ve gizem hisleri uyanarak karanlığın çökmesini izledik. Vahanın ışıkları geceye yandı, altımızdaki kumlar soğudu. Vahaya geri döndük. Güneş gider gitmez, uzun kollular çıkıyor meydana.

Huacachina’da Konaklama

Banana’s Adventure

Vahada 6-7 tane kalınacak yer var. Pansiyon / otel / hostel şeçenekleri var. Neredeyse hepsinin havuzu var. Bizim favorimiz Banana Hostel oldu. Havuzu, ortamı, barı ile, insan sanki çölde değilde, Tayland’da gibi hissediyor!!! Detaylı bilgi & rezervasyon

Hotel El Huacachinero

Burası da vaha içinde bir diğer pansiyon opsiyonu. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Huacachina Otelleri ve Pansiyonları

Huacachina içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

vaha-4
Fotoğraf kaynak: Babak Fakhamzadeh / Flickr

Nerede Sandboarding Yapılır? Hangi Ülkelerde Sandboarding Var?

Kum tepesi gerektiğinden dünyanın belli başlı çöllerinde yapılıyor. Peru (Burası için International SandSnow School‘da alternatifleri görebilirsiniz), Mısır, Namibya, Güney Afrika, ABD, Şili, Nikaragua, ve garip bir şekilde dünya şampiyonasının yapıldığı Almanya.

Peru hakkında daha fazla bilgi için Peru Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

9 Comments

  1. izlemedim ama izlemek istiyorum 😀 ayrıca gerçekten çok doğalsınız tatlısınız bayıldım size ya 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir