FOTOĞRAF YARIŞMASI FİNALİSTLERİ & KAZANANI

Ödül

Hafif ve küçük olduğu ama kendinden çok büyük işler başardığı için Bir Evde Yok için ideal fotoğraf makinası olduğunu düşündüğümüz Panasonic GX1 için yeni bir ev aramaya karar vermiştik. Bizim süper macera arkadaşımız başka bir Evde Yok’un yol arkadaşı olsun.

Yarışma

İstedik ki, o fotoğraf makinası zengin pazar kahvaltısı sofralarını çekmekle kalmasın, onun hakkını tam verecek gerçek bir maceraperestin yol arkadaşı olsun. Bunun için de, ev kuşlarına zor, Evde Yok kafasındakilere de eğlenceli geleceğine inandığımız bir yarışma formatı bulmaya çalıştık.

Öyle klasik oturduğumuz yerden katılalım yarışmalardan olmamalıydı. Öyle evde, koltuktan bir fotoğraf yükleyerek işin içinden çıkmak yok!
Yarışmayı, Biz Evde Yokuz usulü, katılanların hem aklını, hem bedenini kullanacağı, hem de ruhunu ortaya koyacakları, dışarıda geçen muzip bir oyuna çevirdik.

O yüzden bizim için her katılan, tescilli bir Evde Yok ve iddalı bir kazanma adayıdır zaten.

Oyun şöyleydi:
1. İlk etepta çözülmesi gereken bir bulmaca vardı: VIDEOda bir stencil (her resimde fonda görünen duvar resmi) yapmıştık.  Videoya bu stencilin nerede olduğuna dair ipuçlarını serpiştirdik ve katılımcıların parçaları birleştirmesini bekledik.
2. Bulduktan sonra oraya gidip, stencil görünür bir şekilde EVDE YOK bir fotoğraf çektirmenizi istedik. En çok bu soru geldi: Evde Yok fotoğraf ne demek?

Evde Yok kişi birçok şeydir aslında. İşte Evde Yok yaşamanın ne olduğunu en iyi yanıtladığını düşündüğümüz finalisterimiz:


 

Evde Yoklar maceracıdır, hayata heveslidirler!

Zorluklar eğlencenin yarısıdır!
Zaten kamp & çadır teması tam on ikiden isabet ama ondan bile çok, Rojda’nın gocunmayıp tüm düzeneği fotograf çektirmek için getirme azmine ba-yıl-dık! Üstelik İstiklal Caddesi gibi bir yere çadır atmaktan bahsediyoruz! Malum, Taksim ve çadır kombinasyonu riskli bir iş. Üstelik de, bir yürüyüşün olduğu gün bunu yapmak! Zaten çok geçmeden Rojda’yı yoklamaya polis gelmiş. Rojda altından girmiş üstünden çıkmış, polisleri sadece bir fotograf çekene kadar azıcık dişlerini sıkmaya ikna etmiş. Kamp & çadır gibi tam Biz Evde Yokuz damarından girmesi, eğlenceli ve yaratıcı bir fikir bulup, bunu oldurmak için sonuna kadar ittirmesini alkışlıyoruz!

Yesim-Rojda-BaliFotoğraf: Yeşim Rojda Balı @yesimrojda

Evde Yokların hobileri vardır!

☆ Zamanını kendine en değer katar şekilde değerlendirmeye çalışır.
Evde Yoklar’ı hayata bağlayan hobileri vardır. Kimisi motora, bisiklete biner, kimisi tüplü / tüpsüz dalış yapar, kimisi botanikle, kimisi satrançla ilgilenir. Hepsinin odağında kendine ait olan vakti değerli bir şekilde geçirmek vardır. “Motorumla ben de evde yokum” diyen Sevda da finalistlerden.

Sevda-GurocakFotoğraf: Sevda Gürocak @sevdagrck

Evde Yoklar  hep ve herşeye rağmen hayatın peşindedirler. Onları bahaneler evde tutamaz!

☆ Yapmak istediği şeyin başka şehirde olması birşey değiştirmez: ANKARA’dan gelir!
Betül ve Abdurrahman, hayatın suyunu sıkan iki tıp tıp öğrencisi. Tıp okumanın getirdiği yoğun tempoya rağmen bisikelet turlarına, maratonlara katılıyorlar, kayağa gidiyorlar. Ne uykusuzluk, ne de sorumluluklar, ne de yarışmanın İstanbul’da olması onları hayatı kovalamaktan alıkoyuyor. Yarışmaya katılmak için atlayıp İstanbul’a gelen bu çiftin yaşama sevinci ve azmi, onlara tabi ki ilk 10’da yer kaptı.

betul-demirFotoğraf: Betül Demir @betulldmrrr

 


Çocuk hayatını engellemez. Çocuğunu da alıp, hayatı beraber kovalar!
Semiray, ufaklıkla birlikte stencili bulmak için Beyoğlu’nda mekik dokumuş.  Bir aşağı bir yukarı yürürken en sonunda ufaklığın pili bitmiş ve koltuğunda sızmış. Aramaya devam etmişler ve ufaklığın şansına çok geçmeden stencil pat diye karşılarına çıkmış.

semiray-senturkFotoğraf: Semiray Şentürk @semiraysenturk

Evde Yoklar özgür ruhludurlar!

☆  Şablonlara bağlı kalmaz!
Pijamasıyla sokağa çıkan Ahenk. Sosyoloji üzerine Adli Tıp masteri yapan, dünyayı keşfetmeye, değiştirmeye, fark yaratmaya meraklı bir özgür ruh.

ahenk-aytan

Fotoğraf: Ahenk Aytan@ayenkmu

Evde Yoklar risk alırlar…!

☆ … çünkü hayat cesaret edebildiğin kadardır!
Bisiklet ve kamp bizim hep önerdiğimiz iki mutluluk pompası. Biz Evde Yokuz’un savunduğu aktif ve maceracı hayat bu kadar güzel özetlenebilirdi herhalde. Hepsi bir yana İstiklal’de ateşli kamp yapma cesaretine ve yarışmaya gösterdiği özene hayran kaldık. Ülgen bu fotoyu çekebilmek için sokakların daha tenhalaştığı akşam saatlerini seçimiş. Paulo Coelho’nun da dediği gibi: Eğer macera tehlikeli diyorsan, rutini dene. Rutin adamı öldürür!

ulgen-azeri

Fotoğraf: Ülgen Azeri @ulgenlooper

Evde Yoklar yaratıcıdır, muziptirler. Kendi eğlencesini kendi yaratırlar.

☆ İbrahim’in evden elektirik süpürgesini kapıp gelmesine çok güldük!

ibrahim

Fotoğraf: İbrahim @conseguensa

Evde Yoklar tutkuludurlar!

☆ Özenerek yaşarlar!
Ali’yi BKM Mutfak’tan belki tanıyan vardır. Kendisi bir tiyatrocu. Zaten sanatla uğraşmak gerçekten tutku isteyen bir şey ama biz burada Ali’nin çabasına ve özenine hayran kaldık. Belli ki o resmi bulduğu gün zaten stencil ile fotograf çekmek için kostümünden yazısına hazırlanarak gelmiş. Sonraki günlerde çok iddaalı rakipler çıkınca olay daha da ciddiye binmiş. İyice özenmiş, Biz Evde Yokuz gibi gezgin ruhlu ve espirili bir fotograf ALBÜMÜ hazılayarak çıtayı iyice yükseltmiş. Sayesinde Biz Evde Yokuz bugün bütün 3 kıtada.  😀

ali-erkut-tas-9

Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-7
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-6
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-5
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-4
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-3
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas-2
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

ali-erkut-tas
Fotoğraf: Ali Erkut Taş @ali_erkut_tas

Evde Yoklar pozitiftirler!

☆ Yaşama sevinci kokar!
Merve de Ali’nin BKM’den meslektaşı. Bu fotograftan o kadar yaşama sevinci dolu biriymiş gibi hissettik. Yaşama sevinci her zaman cesaretlendirmek istediğimiz bir şey. O yüzden ona da finalistler arasında yer verdik.

merve-sivrikaya

Fotoğraf: Merve Sivrikaya @mervesivrikayaSONUÇ 
18 OCAK’TA AÇIKLANACAK.

 


 

BUGÜN 18 OCAK VE KAZANAN….

bravo-ulgen

5 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir