VİYANA’DA ŞARAP & BİSİKLET & AGROTURİZM

Viyana’da 4 gününden az kalıyorsanız muhtemelen sıra etrafındaki kaçamaklara sıra gelmez ama “Ben şehre doydum, bana yeşil keyiflerle gel” diyenler için şarap turundan bisiklete bimeye birkaç önerimiz var!

Grinzing Kasabası (Agroturizm)

Fotoğraf Kaynak: Douglas Sprott / Flickr

Grinzing Viyana’nın kuzeybatısında, Viyana yolculuğunuza bir-iki gün ekleme yapma fırsatınız varsa kaçabileceğiniz bir kasaba. Zaten gezilecek öyle çok bir yeri olmadığı için bir gün size yetecektir, bu sürede tatlı restoran-kafelerinde zaman geçirip yemyeşil ağaçla dolu sokaklarında bol bol yürüyebilirsiniz. Grinzing’in en büyük özelliği yol boyunca da size seyir keyfi veren rengarenk güzel evleri ve kasabayı çevreleyen şarap bağları. Hatta bu yüzden Grinzing genellikle “şarap kasabası” olarak geçiyor. Diğer bir ünlü özelliği de şaraplarının güzelliğinden ötürü meyhaneleri, bu yüzden en az birine gitmeden dönmeyin deriz.

Eskiden çok fazla bilinirliği olmasa da son yıllarda Viyana’ya giden turistler bir günlerini mutlaka ayırıyorlar.

Fotoğraf Kaynak: Andrew Nash / Flickr

Nasıl Gidilir?

Grinzing’e Viyana’dan gitmek hiç zor değil. Toplu taşımayla gitmek isterseniz Viyana Üniversitesi’nin yakınındaki Schottentor durağına gitmelisiniz. Bunun için U2 hattını kullanabilirsiniz. Oradan 38 numaralı tramvaya binerseniz direk Grinzing Kasabası’na ulaşabilirsiniz. Schottentor’un konumu için tıklayın.

Eğer bir günlüğüne araba kiralamayı düşünürseniz çok daha kolay olabilir sizin için. Viyana’nın merkezinden (Stephensplatz civarı) Grinzing’e arabayla yol 16 kilometre ve yaklaşık 35 dakika sürüyor. Bu yolu tercih ederseniz gece kalmanıza bile gerek yok, günü geçirmek için gidebilirsiniz.

Şarap ve Bağ Turu

Foto: Flickr / Martín Varela

Viyana’da görülmeye değecek güzellikle şarap bağları var. Gidip şarap bahçelerinde dolaşmak ve ev yapımı şaraplar içmek keyifli bir akşamüstü alternatifi olabilir bizce. Ringstrasse Caddesi’nin herhangi bir yerinden D tramvayına binip son durağına gittiğinizde rengarenk Nussdorf’a ulaşıyorsunuz. Oradan da Wildgrubgasse’yi takip ettiğinizde sizi Viyana’da şarapların ve şarap evlerinin yoğunlukta olduğu bölgeye götürüyor yol. Yol boyunca sağda solda küçük şarap evleri göreceksiniz, bunlara “Heuriger” deniyor, keyfinize göre herhangi birine oturup üzüm asmalarının arasından şehir manzarasının keyfini çıkarın bizce. Buranın en iyi zamanı sonbahara denk geliyor, çünkü o zaman yeni yılın şarapları servis ediliyor; yanında da peynirler, turşular, şaraba uygun meze tabakları tercih edebilirsiniz. Dönüşte de şehre trenle geri dönebilirsiniz.

Daha kapsamlı ve rehberli bir tur olsun, gidiş dönüşü ben düşünmeyeyim, sadece keyfime bakıp şarap bağları arasında gezip butik şarap evlerinde tadım yapayım derseniz sizi günübirlik olarak düzenlenen Viyana çıkışlı bu şarap turlarına alalım.

Bisikletle Viyana Turu

Eğer bir tura katılmayı düşünürseniz bizce hop-on hop-off tarzı bir otobüs turu yerine Viyana’nın keyfini pedallayarak çıkarın. Turlar genelde yaklaşık 3-4 saat sürüyor ve her yaşa uygunlar. Ayrıca bütün tur liderleri ingilizce konuşuyor. Genellikle turlar Ringstrasse’den başlıyor, Danube üzerinden Hofburg Sarayı da dahil olmak üzeri çoğu turistik yeri görmüş oluyorsunuz. Ayrıca arada durup dinlenme ve fotoğraf çekme molaları veriliyor, yani öyle çok zorlayacak bir rota olmaz. Hem turistik yerleri şöyle de bir olsa görmek için hem de pedallarken şehrin sokaklarını rahatça inceleyebilmek için çok mantıklı ve hoş bir fikir gibi geldi bize. Şehirde bisiklet turu bileti için tıklayın.

Şehir dışına çıkan bisiklet turları da var. Aralarından meşhur Wachau Vadisi’nin bağlarına da uğrayan, şarap tadımları yaptıran ve tüm gün süren bisiklet turlarına katılmayı düşünebilirsiniz. Wachau Vadisi bisiklet turuna bilet almak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir