10 SÜPER YOLCULUK FİLMİ

Yukarıdaki videoyu izlemeyi atlamayın! Her şeyi orada anlatıyoruz 🙂

Siz de durumlar nasıl bilmiyoruz ama bizim puanlar ve IMDB‘de milletin oyladıkları hiç örtüşmüyor. TripAdvisor’da da aynı sıkıntı yaşıyoruz. Bizce en sağlamı kimin önerdiğini bilerek, güvendiğin yerden tavsiye almak. Biz de mısırları boşuna patlatmayalım diye işin erbabı, Game of Thrones’un 7. sezonu çıksa da inceleseler diye sabırsızlıkla beklediğimiz Kafeinsiz.com’a yolculuk filmi önerilerini sorduk.

Sizin de film önerilerinizi mutlaka yorumlara bekliyoruz! (İlla yolculuk filmi önermek zorunda değilseniz, bu filmi mutlaka izlemelisiniz dedirten bir filmse konusu hiç fark etmez.)

Kafeinsiz’in önerileri içinde bizim en sevdiklerimizi ♡ ile işaretledik. Bizim için en güzel yolculuk filmlerini derleyen KafeinSiz.com‘a çok teşekkürler. Diğer film önerileri için  YouTube kanalına abone olmayı unutmayın.

En iyi 10 yolculuk filmi önerilerini duymak için sizi Kafeinsiz ile başbaşa bırakıyoruz!

 


Bir insanla çok iyi arkadaş olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Ya da kardeşinizden nefret mi ediyorsunuz? Uzun bir yol macerası tüm düşüncelerinizi değiştirebilir. Karakter gelişimine neden olanından, önlerine çıkan engellerle boğuşanlarına kadar, farklı farklı konuları işleyen ama hep bir yol hikayesi anlatan sinemanın en iyi yol filmlerini derledik.

10 – HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK (1998) ♡

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Altan, (Fetocu komedyen mi bu çakma Cem Yılmaz, he Atalay mı o) ve Mazhar Alanson’un canlandırdığı Nuri kardeşlerin başlarına açılanbelalar nedeniyle güneye kaçmalarını anlatan Ömer Vargı imzalı 1999 yapımı Her Şey Çok Güzel Olacak, listemizdeki ilk filmimiz. Kimimizin her akşam kendine tekrarladığı bir umut cümlesinden ortaya çıkan bu film bizce Türk sinemasında en iyi yolculuk filmidir.

9 – ZOMBIELAND (2009)

Çoğu yolculuk hikayesinin nedeni kişisel aydınlanma, tatil veya amazondan aldığınız seks oyuncaklarının internete düşmesi gibi basit nedenlerdir. 2009 yılında vizyona giren Zombieland filminde ise isminden anlayacağınız gibi neden Zombieler. İlk başrolünü kapan Emma Stone’un, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg ve Abigail Breslin ile çıktığı macera dolu ve komik yol hikayesi listemizin dokuzuncu sırasında yer alıyor.

8 – THELMA AND LOUISE (1991) ♡

Erkekler tarafından şiddete maruz kalmış, bastırılmış iki kadın Thelma ve Louise’in çıktıkları yol hikayesini anlatan 1991 yapımı Thelma and Louise, zamanın ötesine dokunan konusuyla listemize girmeyi başardı. Basit bir yolculuk olarak başlayan hikayenin cinayet, hırsızlık ve intihara dönmesi sizi korkutmasın. Thelma and Louise bu karanlık konuları güzel bir mizah ve canlılıkla anlatan harika bir film.

7 – LITTLE MISS SUNSHINE (2006) ♡

8 milyon dolarlık bütçesiyle 100 milyon dolar gişe yapan ve indie filmlerin kendilerine koydukları yeni çıta olarak gösterilen 2006 yapımı Little Miss Sunshine listemize 7. Sıradan giriyor. Küçük kızlarını güzellik yarışmasına yetiştirmek için uzun bir yolculuğa çıkan ilginç bir ailenin, yolculuk boyunca başlarından geçenleri ve aile olmanın ne demek olduğunu keşiflerini anlatan film; Steve Carell’ın harika performansıyla da izlenmeyi hak ediyor.

(Not: Biz Evde Yokuz’un en beğendiği yolculuk filmlerinde ilk 3’tedir bu film)

6 – EASY RIDER (1969)

Yol hikayeleri anlatıldığında, hikayenin kahramanlarının geçtikleri yerlerde dışlandıkları, istenmeyen adam ilan edildikleri hikayeler gözardı edilemez çünkü bu adeta insanların yüzümüze yüzümüze vurduğu bir gerçektir. 1969 yapımı Easy Rider da, Los Angeles’tan New Orleans’a Mardi Gras festivaline gitmek için yola çıkan iki motorsikletçinin özgürlük arayışlarını konu alıyor.

5 – Y TU MAMA TAMBIEN (2001)

Children of Men ve Gravity gibi (Berk yüzünü buruşturma her Gravity dediğimde) filmlerin yönetmeni Alfonso Cuaron’un bu iki yüksek bütçeli filminden önce çektiği 2001 yapımı (i tu mama tambiyen) y tu mama tambien, yönetmenin yükselişini gösterir nitelikte bir film. 17 yaşlarında iki arkadaş; Julio ve Tenoch’un kendilerinden yaşça büyük Luisa ile çıktıkları yolculuk ve bu yolculuk sırasında cinselliklerini keşfetmelerini anlatan film sadece günümüz Meksika’sının yansımalarını izlemek için bile harika bir tercih.

4 – SIDEWAYS (2004)

En büyük hayali yazar olmak olan ingilizce öğretmeni Raymond’ın arkadaşı Jack ile çıktığı yolculuğu anlatan 2004 yapımı Sideways, Alexander Payne’in yönetmenliğini yaptığı duygusal bir hikaye. Rex Pickett’in romanından uyarlanan ve Paul Giamatti’nin parladığı bu arkadaşlık hikayesi mutlaka izlemeniz gereken yolculuklardan birisi.

3 – RAIN MAN (1988)

Tom Cruise’un canlandırdığı borç içinde yüzen Charlie’nin, babasının tüm mal varlığını, varlığından haberi bile olmadığı Dustin Hoffman’ın canlandırdığı otistik kardeşi Raymond’a bırakmasını ve ardından yaşananları konu alan 4 Oscarlı 1988 yapımı Rain Man, yolculuk filmleri listemizin 3. Sırasında. Cincinnati’den Los Angeles’a uzanan bu yolculuk boyunca Charlie’nin para için ulaştığı kardeşiyle kurdukları duygusal bağı izliyoruz.

2- THE BLUES BROTHERS (1980) ♡

Listemizdeki diğer yolculuk filmlerinin aksine yolculuğun kişisel aydınlanma, dostluk, arkadaşlık ya da zombielerden kaçmak için değil de tamamen yolculukla alakalı olduğu 1980 yapımı The Blues Brothers, Jake ve Elwood Blues kardeşlerin büyüdükleri yetimhanenin kapatılmasını engellemek için eski gruplarını toplayarak sahnelere dönmelerini konu alıyor. Kulaklarınızın pasını silmek için de birebir olan Blues Brothers listemizin 2. sırasında.

(1.5 DARBESİ YAPTIK – INTO THE WILD’IN UCUNDAN ISKALAYANLAR LİSTESİNDE OLMASINA GÖNLÜMÜZ ELVERMEDİ DE) ♡

Bir kitabın konu aldığı gerçek bir hikayenin sinema uyarlamasıdır: Çok başarılı bir öğrenci ve atlet olan Christopher McCandless mezun olduktan sonra eşyalarını verir, sahip olduğu 24,000 doları bağışlar ve minimal eşya alarak yollara düşer. Bir müddet tarlada çalıştıktan sonra otostopla Alaska’ya gider. Amacı, Alaska’da doğadan yaşamaktır. Hayatı baside indirgeyen felsefik bir düşünce tarzı vardır. 4 ay sonra 30 kiloya düşmüş, açlıktan ölen cesadini ve günlüğünü bulurlar. Film bunu derin ve dokunaklı konuyu, oldukça sinematografik ve yalın bir dille ele alır. Bizce içerdiği hem fiziksel, hem de içsel yolculuk ile yolculuk filmerinin en babalarındandır.

1 – SMULLTRONSTALLET (1957)

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Ingmar Bergman‘ın başyapıtlarından Smultronstället’i Prof. Dr. Isak Borg’un Stockholm’den doktorluğunun 50. yılı şerefine alacağı onur nişanı için Lund’a olan yolculuğunu konu alıyor. Bu yolculuk boyunca ona eşlik eden hayalleri, kabusları, geçmişi, yaklaşan ölüm hissi ve yalnızlık duygusu bu filmi basit bir yol hikayesinden çıkarıp insan doğasını irdeleyen mükemmel bir başyapıta çeviriyor.

— LİSTEYE GİRMEYİ KIL PAYI KAÇIRAN YOLCULUK FİLMLERİ —

  • NATIONAL LAMPOON’S VACATION (1983)
  • HAROLD AND KUMAR GO TO WHITE CASTLE (2004)
  • PARIS, TEXAS (1984)
  • DUMB AND DUMBER (1994)

 


 

5 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir