Ayvalık tostu akıllarda sosisli, sucuklu, salamlı, kaşarlı, turşulu, ketçap-mayonezli bir tost olarak canlanıyor ama bir iddiaya göre orjinal bir Ayvalık tostunda kullanılan malzemeler biraz daha farklıymış. Sonradan batılılaşma ile içine sosisler salamlar girmiş. Dediklerine göre gerçek Ayvalık tostunu Ayvalık tostu yapan aslında tulum peyniri, kasap sucuk ve domates üçlüsüymüş(muş). Mis! Hele sucuklar bir de Balıkesir’in bir numaralı sucuk üreticisi Yanturalı’dansa duble mis!

Ama tabi o mantıkla yaklaşak olsaydık, Rusya hala Sovyetler Birliği’ydi, Elvis Presley de hala popun kralydı. 🙂 Esas olan bugündür, ve Ayvalık tostu da içinde juliyen kesilmiş sosis ve salam, kaşar peyniri, salatalık turşusu, domates ve hatta bazen Amerikan salatası bile bulunduran yerellerin tabiriyle “bomba”dır.


 

Ayvalık’ta otogardaki büfeden, Cunda‘daki çay bahçesine herkes Ayvalık tostu yapar olunca kritik soru  haliyele Ayvalık tostu nerede yenir oluyor. Herkesin popisi kendine ama bunlar Ayvalıklılarca en çok tercih edilen yerler. 🙂 Bizim şahsi favorimiz ise açık ara Aşkın Tost Evi.
 

AYVALIK TOSTÇULAR ÇARŞISI

Fotoğraf Kaynak: Qalafata Oliwe / Foursquare

Ayvalık’ta tostçuların büyük bir bölümü “Tostçular Çarşısı” dedikleri bölümde toplanmış. Böyle minik minik dükkanların yan yana dizildiği bir çarşı hayal edin. Hepsi oldukça dar olsa da zamanında lezzetleri dilden dile dolaşıp bütün Türkiye’ye yayılmış. Yani Ayvalık tostunu herkese duyuran ve meşhur eden bu Tostçular Çarşısı aslında. Ama gelin görün ki giden kişi sayısı arttıkça hem fiyatlarda gereksiz bir artış olmuş hem de lezzet eskiden olduğu gibi korunamamış. Daha butik olan tostçulara kıyasla fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış. Hala en bilinenleri bu çarşıdakiler olsa da daha butik ve lezzetli olanlar da var.

Biz Ayvalık’a gitmiş Evde Yoklar’ımızın önerilerini sizin için derledik, hangisini ya da hangilerini deneyeceğiniz tamamen size kalmış ama biz favorimizin yanına bir ♡ kondurduk.

Sizin de yorumlarınızı ve eklemelerinizi mutlaka bekliyoruz! 🙂
 

AYVALIK’TA AYVALIK TOSTU NEREDE YENİR?

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi ♡

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi bizim favorimiz oldu. 1989’da açılmış bir yer ve hala seveni çok. İlk gördüğünüzde gerçekten burası mı diyebileceğiniz kadar küçük bir yer. Bir şemsiyenin altına tahta masa-taburelerde oturuyorsunuz ama lezzete kesinlikle değiyor. Çok büyük olmadığı için haliyle oturucak yer bekleme ihtimaliniz yüksek, bazı insanlar yer konusunda ciddi sıkıntı yaşamışlar ama biz çok sezonda gitmediğimiz için çok sıkıntı yaşamadık. Yazının başında anlattığımız orjinal Ayvalık tostunu yapan yerlerden birisi Aşkın. O yüzden mutlaka gidip burada da bir Ayvalık tostu yiyin deriz, yanında da ayran ya da niğde gazozu olmazsa olmaz tabiki. Tostları çok fazla çeşitlendirmemişler ki orjinal tada olabildiğince sadık kalınabilsin. “Orjinal Ayvalık Tostu” diye geçen tostları tulum peyniri ve %100 dana sucuğuyla yapılıyor ve 7 TL. Karışık ayvalık tostu isterseniz kaşar ve dana sucuğuyla yapılıyor ve 7 TL. Yalnızca dana sucuklu Ayvalık tostu 6TL, yalnızca kaşarlı ya da yalnızca tulum peynirli Ayvalık tostları da 5 TL(Ağustos,2017). Her gün 10.00-23.00 arası açık. Tel: 02663122663 Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Atatürk Bulvarı 2. Sokak (İş Bankası Yanı) Ayvalık Konum için tıklayın.

 

Mesut Büfe

Fotoğraf Kaynak: Umut E. / foursquare

Mesut Büfe Tostçular Çarşısı’nın en meşhurlarından, Evde Yoklar’ımızdan en fazla gelen önerilerden biri.. Özellikle birkaç sene önce herkesin dilinde Mesut Büfe varmış, sonradan her çok keşfedilen yerde olduğu gibi büfe hızla dolmuş. Özellikle eski müşterileri fiyatların arttığından ve lezzetin eskisi gibi olmadığından epey şikayetçi. Adres: Tostçular Çarşısı, Ayvalık Tel: 02663126977 Konum için tıklayın.

 

Avşar Büfe

Fotoğraf Kaynak: FBrbrs1907 / Foursquare

Avşar Tost da Tostçular Çarşısı’nın diğer en bilineni. Çarşıya gidenler varsa Hülya Avşar’ın fotoğrafına mutlaka rastlamıştır. Hülya Avşar Ayvalık’lı ve bu büfeye gelip tostu çok beğendiği için adını Avşar Büfe yaptıkları söyleniyor. Ayvalık tostu derseniz kaşarla sucuk, salamla yapılan yeni versiyon verilir ki bu 7 TL civarında. Eğer tulum peynirli kasap sucuklu yani orijinalini isterseniz fiyatı 15 TL’ye çıkıyormuş diye duyduk. Küçük bir yer olduğu için kalabalık bir günde yer bulamama ihtimaliniz var, bu durumda paket yaptırıp sahilde bankta yemenizi önerebiliriz.  Tel: 02663129821 Adres: Hayrettin Paşa Mah. Atatürk Cad. No:18 D:11 Ayvalık Konum için tıklayın.

Sultan Fast Food

Fotoğraf Kaynak: Mithat Karapınar / foursquare

Ayvalık tostu beğeniliyor ama tostun içinde değil de ızgarada cız bız pişirilen sucuklu tostu da çok tercih ediliyor. Kredi kartı geçmiyor. 08.00-22.00 arası açık. Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. 46/B Tel: 02663124677 Konum için tıklayın.

Sürçam Tost Evi

Fotoğraf Kaynak: Yusuf Bal / Foursquare

Bol malzeme kullanmaları, tostlarının doyurucu olması ve uygun fiyatları nedeniyle buranın da çok fazla müdavimi var. Küçük ve samimi bir yer. Sırf ayvalık tostuyla sınırlı kalmamışlar, tavuklu kaşarlı tost bile bulabilirsiniz. Ama hangi tostu yerseniz yiyin yanında limonatasını için deriz. Çalışma saatleri 09.00-21.00 arası. Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, 13. Sokak Tel: 02663123962 Konum için tıklayın.

 

Ayvalık Gücü Çay Bahçesi

Fotoğraf Kaynak:Niyazi Gultoplayan / Foursquare

Ayvalık’ın spor takımı Ayvalıkgücü’nün tesisleri olan çay bahçesi. Belki diğer ayvalık tostcularından lezzet olarak ayıran bir farkı yok ama sokak arasında değil de deniz kenarında olması en büyük avantajı. Ayvalık tostu başarılı ama ondan daha ünlü lezzeti sakızlı dondurması. Konum için tıklayın.

Meşhur Dürümcü Serko

Fotoğraf Kaynak: Berkan Altundağ / Foursquare

Her ne kadar Adana ve Urfa dürümleriyle ve künefesiyle öne çıksa da Sarımsaklı Plajı’nda yol üzerinde bulunan bu küçük, salaş ve traktör önü dürümcü oldukça seviliyor. Konum için tıklayın.

 

Tadım Tost Evi

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Tadım-Tost-Evi-448101281976757

Sarımsaklı Plajı’nın klasiklerinden biri. Çocukluğu Sarımsaklı Plajı’nda geçenler içinse nostaljik bir yeri var. Adres: Küçükköy Mahallesi, 10410 Ayvalık/Balıkesir, Tel: 90 266 324 30 87  Konum için tıklayın.

Emirgan Cafe

Fotoğraf Kaynak: Aydın Yaman / Foursquare

Yine Sarımsaklı Plajı’nın yakınındaki yerlerden biri. Ayvalık tostunun yanında patates kızartması ve dönerli gözleme diye kendi icadı dürümü de çok seviliyor. Konum için tıklayın.

 

LEZZET BİR YANA, MANZARA KEYFİ BİR YANA DERSENİZ…


O zaman Şeytan Sofrası’nın manzara keyfinin yanından geçebilecek hiç bir yer yok. Gün batımında bir bira, bir de Ayvalık tostu söylediniz mi vay keyfinize. Ancak buradaki mekanların hiç biri için tostun erbabı diyemeyeceğimizi de not düşelim.

Afiyet olsun!

 

3 YORUM

 1. emre

  ÇOK Teşekkür ederim verdiğiniz konumları gezeceğiz teker teker çok yardımcı oldu

  Cevapla
 2. Ersan

  Burada paylaştığınız çok değerli bilgilerle Turizme (iç veya dış turizm) çok büyük katkıda bulunduğunuzun farkında mısınız ? Bu izlenimlerinizi okuyan insanlar için bilinmeyenin korkusunu içinden atıp gezme isteği ile dolması işten bile değil, Ayrıca gittiğiniz yerlerin tanıtımı gerçekleşiyor. Herkes farketmese bile yaptıklarınız takdire şayan. Aynen devam etmeniz dileği ile Teşekkürler…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ersan merhaba,
   Çok teşekkür ederiz değerli yorumların için.
   Evet, gerçkekten Kars, Artvin ve Salda bizim paylaşımlarımızdan sonra turizm patlaması yaşadılar.
   Buralardaki ailelerin hayatlarına dolaylı olarak büyük katkımız oldu.
   Zaten bizim de heyecanla herşeyi yazmamızın en büyük sebebi de bu.
   Bir yerleri turizme kazandırarak çehresini değiştirmek harika bir şey.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend