AYVALIK’TA AYVALIK TOSTU NEREDE YENİR?

Orjinal Ayvalık Tostu Nedir? Ayvalık tostu akıllarda sosisli, sucuklu, salamlı, kaşarlı, turşulu, ketçap-mayonezli bir tost olarak canlanıyor ama bir iddiaya göre orjinal bir Ayvalık tostunda kullanılan malzemeler biraz daha farklıymış. Sonradan batılılaşma ile içine sosisler salamlar girmiş. Dediklerine göre gerçek Ayvalık tostunu Ayvalık tostu yapan aslında tulum peyniri, kasap sucuk ve domates üçlüsüymüş(müş).

Ama tabi o mantıkla yaklaşacak olsaydık, Rusya hala Sovyetler Birliği’ydi, Elvis Presley de hala popun kralydı. 🙂 Esas olan bugündür, ve Ayvalık tostu da içinde juliyen kesilmiş sosis ve salam, kaşar peyniri, salatalık turşusu, domates ve hatta bazen Amerikan salatası bile bulunduran yerellerin tabiriyle “bomba”dır.

Ayvalık’ta otogardaki büfeden, Cunda‘daki çay bahçesine herkes Ayvalık tostu yapar olunca kritik soru  haliyele Ayvalık tostu nerede yenir oluyor. Herkesin popisi kendine ama bunlar Ayvalıklılarca en çok tercih edilen yerler. 🙂

ÖNEMLİ: Ayvalık tostunun pek de kaliteli bir yiyecek olmadığı konusu da var. Sonuçta ucuza karın doyurmak için ortaya çıkmış bir sokak yemeği. Nusret gibi bir etçi konuya yeni bir yorum (ve fiyat) getirene kadar da öyle olacak. O yüzden genellikle ürünlerin kalitesi de o paralelde.

Sizin de yorumlarınızı ve eklemelerinizi mutlaka bekliyoruz! :

  Ayvalık Tostu Nerede Yenir?

ÖNEMLİ!!!  Herşeyden önce Ayvalık Tostu’nun çok daha güzelini başka yerde de yiyebilirsiniz. Ayvalık’taki tostçular beklentinizi yükseltmesin. İstanbul’da çok daha güzellerini yedik. Ama Ayvalık’tayız illa ki tadalım diyorsanız listemiz aşağıda. Tostçuların çoğu salaş. Beklentilerinizi yükseltmeyin. Burada koca koca harflerle yazsak da bazı okurlar hala sizin önerdiğiniz yere gittim beğenmedim yazıyorlar. Biz önermiyoruz bir yer. Biz de çok beğenmedik ama illaki Ayvalık’ta Ayvalık tostu yemek isteyenlerdenseniz bizim listemiz bu.

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi

Öncelikle konuya çok maalesef onca arayışımıza rağmen hayallerimizdeki lezzet ve kaliteyi hiç bir yerde bulamadığımızı söyleyerek başlayalım. Sanırım Ayvalık tostunun içeriği olan şeylerin pek de gurme olmayan şeyler olduğunu kabullenerek yemek lazım.

İlk gördüğünüzde gerçekten burası mı diyebileceğiniz kadar küçük bir yer. Bir şemsiyenin altına tahta masa-taburelerde oturuyorsunuz. Ayrıca işletenler son derece suratsız ve servis için pek harika şeyler söyleyemeyiz.

Yazının başında anlattığımız “Orjinal Ayvalık Tostu” diye geçen tulum peynir ve sucuklu tost menüsünden mevcut.

Çok büyük olmadığı için haliyle oturucak yer bekleme ihtimaliniz yüksek. Bazı insanlar yorumlarda kullandıkları ürünleri  beğenmediklerini yazmışlar, ama bizim gördüğümüz yerler arasında yine de en düzgünü burasıydı. Yine de babamın dükkanı değil, kimseye kefil olamayız.

Her gün 10.00-23.00 arası açık. Tel: 02663122663 Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Atatürk Bulvarı 2. Sokak (İş Bankası Yanı) Ayvalık Konum için tıklayın.

Ayvalık Tostçular Çarşısı

Ayvalık’ta tostçuların büyük bir bölümü “Tostçular Çarşısı” dedikleri bölümde toplanmış. Böyle minik minik dükkanların yan yana dizildiği bir çarşı hayal edin.

Ayvalık tostunu herkese duyuran ve meşhur eden bu Tostçular Çarşısı aslında. Ama gelin görün ki giden kişi sayısı arttıkça hem fiyatlarda gereksiz bir artış olmuş hem de lezzet eskiden olduğu gibi korunamamış. Daha butik olan tostçulara kıyasla fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış. Konum için tıklayın.

Mesut Büfe

Mesut Büfe Tostçular Çarşısı’nın en meşhurlarından, Evde Yoklar’ımızdan en fazla gelen önerilerden biri. Özellikle birkaç sene önce herkesin dilinde Mesut Büfe varmış, ama popüler olunca eski müdavimlerini biraz küstürmüş. Özellikle fiyatların arttığından ve lezzetin eskisi gibi olmadığından epey şikayetçiler. Adres: Tostçular Çarşısı, Ayvalık Tel: 02663126977 Konum için tıklayın.

Avşar Büfe

Avşar Tost da Tostçular Çarşısı’nın diğer en bilineni. Çarşıya gidenler varsa Hülya Avşar’ın fotoğrafına mutlaka rastlamıştır. Hülya Avşar Ayvalık’lı ve bu büfeye gelip tostu çok beğendiği için adını Avşar Büfe yaptıkları söyleniyor.

Ayvalık tostu derseniz kaşarla sucuk, salamla yapılan yeni versiyon verilir ki bu 7 TL civarında. Eğer tulum peynirli kasap sucuklu yani orijinalini isterseniz fiyatı 15 TL’ye çıkıyormuş diye duyduk. Küçük bir yer olduğu için kalabalık bir günde yer bulamama ihtimaliniz var, bu durumda paket yaptırıp sahilde bankta yemenizi önerebiliriz.  Tel: 02663129821 Adres: Hayrettin Paşa Mah. Atatürk Cad. No:18 D:11 Ayvalık Konum için tıklayın.

Sultan Fast Food

Ayvalık tostu beğeniliyor ama tostun içinde değil de ızgarada cız bız pişirilen sucuklu tostu da çok tercih ediliyor. Kredi kartı geçmiyor. 08.00-22.00 arası açık. Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. 46/B Tel: 02663124677 Konum için tıklayın.

Sürçam Tost Evi

Fotoğraf Kaynak: Yusuf Bal / Foursquare

Bol malzeme kullanmaları, tostlarının doyurucu olması ve uygun fiyatları nedeniyle buranın da çok fazla müdavimi var. Küçük ve samimi bir yer. Sırf ayvalık tostuyla sınırlı kalmamışlar, tavuklu kaşarlı tost bile bulabilirsiniz. Ama hangi tostu yerseniz yiyin yanında limonatasını için deriz. Çalışma saatleri 09.00-21.00 arası. Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, 13. Sokak Tel: 02663123962 Konum için tıklayın.

Ayvalık Gücü Çay Bahçesi

Fotoğraf Kaynak:Niyazi Gultoplayan / Foursquare

Ayvalık’ın spor takımı Ayvalıkgücü’nün tesisleri olan çay bahçesi. Belki diğer ayvalık tostcularından lezzet olarak ayıran bir farkı yok ama sokak arasında değil de deniz kenarında olması en büyük avantajı. Sakızlı dondurması da çok seviliyor. Konum için tıklayın.

Meşhur Dürümcü Serko

Fotoğraf Kaynak: Berkan Altundağ / Foursquare

Her ne kadar Adana ve Urfa dürümleriyle ve künefesiyle öne çıksa da Sarımsaklı Plajı’nda yol üzerinde bulunan bu küçük, salaş ve traktör önü dürümcü oldukça seviliyor. Konum için tıklayın.

Tadım Tost Evi

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Tadım-Tost-Evi-448101281976757

Sarımsaklı Plajı’nın klasiklerinden biri. Çocukluğu Sarımsaklı Plajı’nda geçenler içinse nostaljik bir yeri var. Adres: Küçükköy Mahallesi, 10410 Ayvalık/Balıkesir, Tel: 90 266 324 30 87  Konum için tıklayın.

Emirgan Cafe

Fotoğraf Kaynak: Aydın Yaman / Foursquare

Yine Sarımsaklı Plajı’nın yakınındaki yerlerden biri. Ayvalık tostunun yanında patates kızartması ve dönerli gözleme diye kendi icadı dürümü de çok seviliyor. Konum için tıklayın.

Tost Tosttur, Bana Manzara Ver Derseniz…


O zaman Şeytan Sofrası’nın manzara keyfinin yanından geçebilecek hiç bir yer yok. Gün batımında bir bira, bir de Ayvalık tostu söylediniz mi vay keyfinize. Ancak buradaki mekanların hiç biri için tostun erbabı diyemeyeceğimizi de not düşelim.

Afiyet olsun!

24 Comments

 1. Ayvalıkta tost yemek için tostçular çarşına girdik bizi hemen Emir büfe kendi tarafına çekti hiç bir yere göndermeden 9 kişiydik indirim yaparız dediler 1.000 bin tl hesap geldi sadece 25 tl indirim yaptılar dalga geçer gibi yemek fiyatı kadar içecek parasıda verdik tostlarıda hiç güzel değildi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum paranızla rezillik

 2. Eniyitost cundada yenir ayvalık tostu için cunda sepet peyniri az olarak domates(salam sosis ve mayonez) hariç cundada tostçu dede veya taş kahvede yenir tabii fiyatını ödemeyi göze alırsanız

 3. Sürçam Tost Evini denedik biz fiyatları biraz pahalı örneğin Ayvalık tostu 28 TL ama lezzeti güzeldi, limonatası da gayet iyiydi.

 4. Ayvalık Tostu bence Çanakkale den İzmire giderken sol tarafta Özgün Zeytinyağı Fabrikası Satış yeri var. Burada deneyin derim.
  Ben de Cundalıyım.

 5. Ayvalık tostçular çarşısında Ayvalık tostu yemek gafletinde bulundum. Nezaket ve saygı olmadığı gibi lezzet hiç yoktu. Hayalimdeki Ayvalık tostu lezzetini Avşar tost sıfırladı.

 6. Biz de Ayvalık a gelmişken Tostçular Çarşısı’nda tost yiyelim dedik. Tostçu Ali ye oturduk. Çok kötü bir muameleyle karşılaştık, esnafın tutumunu hiç beğenmedik: 3 kişiydik dükkan bomboştu, kimse yoktu. Öyle olmasına rağmen önümüzdeki birleştirimiş masayı birbirinden ayırarak aldı, Kendime yapılmış bir hakaret saydım asla tavsiye etmem. Moralimiz çok bozuldu. Zekiye A

 7. Evvvveetttt…. Aynen de öyle olacak ve bazı şeyler hala Sovyetler Birliği olacak. Yani… bazı yiyecekler geleneksel eski özünü asla kaybetmeden olacak. Ayvalık tostu da bunlardan biri. Yeni nesil ne yaptığını bilmez büfeciler içine o beş para etmez lezzeti olan salam, sosisleri, mayonezleri doldurup güzelim Ayvalık tostunun içine ettiler.

  Ayvalık tostu eski geleneksel olarak, yani sadece tulum peyniri, kasap sucuk ve domates ile harikadır. Salamlı-sosisli sandiviçlerin canı cehenneme.

 8. Malesef ayvalıkta iyi tost yimek.mümkün degil özellik sosislerin damamı ucuz tavuk sosisi kaşarlards ucuz kaşar tatile gitmişsen sadecdne karın doyurmak için yenilebilir istsnbul antalya vb yerlerfe mükemmel yapan yerler var

  1. Merhaba ,

   Ayvalık’ta en iyi tostu Başka Cafe de yiyebilirsiniz. Hatta bir anda 2. yi söyleme gereği duyuyorsunuz. Aşkın Kafe’den çok daha lezzetli ve kaliteli yapıyorlar. Yanında mutlaka şişe ayranlarından isteyin.

 9. Aşkın tostu beğenmedim diyemem. Ama sürçam tost evi daha iyi geldi bana. Limonatasina bayıldım. Tostuna gelince hem süper ayvalik tostu hem de normal ayvaĺık tostu var arasindaki fark malzemenin az ya da çok oluşundan kaynaklanıyor. Tostu da çok hoşumuza gitti üstelik. Orada süper ayvalık tostu fiyatı diğer yerlerin fiyatlarına göre uygun. Bence denenebilecek bir yer.

 10. Bence en iyi orijinal ayvalık tostu oda tostçular çarşısı eymen büfede yedik gerçekten mükemmel bence bu adamlar işin ehli

 11. Yorumlarınız için çok teşekkürler.
  Sayenizde Aşkın Tost’a şans verdik ve pişman olmadık.

  Tam tersi çok memnun kaldık, ve hatta ertesi gün de gidip enfes ayvalık tostunden bir kere daha yedik.
  Tostçular çarşısı denen kalabalık ve duman altı yerde ayvalık tostu yemektense,
  biz de nerede yiyeceğini bilemeyen herkese Aşkın Tost’a gitmelerini öneriyoruz.

  Bazı zamanlar kuyruk olsa da, inanın beklediğinize değer.

 12. Merhaba bugun tavsiye ettiginiz yere gittik. Bufe tostuna gore lezzetliydi ama ici 2 dilim sucuk ve bool domatesliydi. Yani malzeme olarak cok azdi. Beklentiyi yukseltmeden gitmek lazim. 3 sene once tostcular carsisinda yemistim. O mukemmeldi ama zamanla bozmus galiba. Buradaki yorumlardan onu anladim. Tesekkurler…

  1. Selam Nurgül, teşekkürler güncel yorumların için. Sanırırm hepsi bozdu. Napalım…

 13. Bugün ailem ile birlikte Ayvalık tostcular çarşında meşhur Ayvalık tostunu yemek için girdik.Tamamen rezalet hijyen yok,tost arasındaki salam sucuk ve sosis hepsi çiğ yazıklar olsun.
  Aldıkları para aynı şekilde yapanlara haram olsun.
  Lütfen ne yerseniz yiyin ama oradan tost yemeyin.

  1. O konuda Size Sonuna Kadar Katılıyor… ve
   Özellikle bunu belirtmek istiyorum yetkililerin bu tarzda blogları takip etmesi gerekiyor gezenlerin, yiyenlerin ve içenlerin verdikleri bilgilere kulak asmaları gerekiyor…

 14. Sizin yoruma güvenerek Aşkın Tost’a gittik.
  Tost ile ilgili olarak tek iyi şey ekmekleri kaliteli ve lezzetli. Ama içine koydukları peynir orta, domates ve turşu vasat, ketçap ve mayonez felaket.
  Ayrandan başka içecek seçeceği yok.
  İlgi ve alaka kötü. Mekanın hijyeni sıfır. Servis kötü. Lavabo bile yok. Herhangi bir ilçe hatta köyde adını bilmediğin bir tostçu daha iyidir. 5 kişilik bir tecrübe 5 kişi için de hüsran oldu. Size olan inanç ve saygımız yerle yeksan oldu.

  1. Merhaba Ceyhun,
   Aradığını bulamamana üzüldük. Bir yandan da acaba doğru beklentiler ile tost arayışına çıktığından emin olamadık? Çünkü tost zaten bir büfe yemeği ve standartları da ona göre. House Cafe’de yemiyorsun.Biz en çok Aşkın’ı beğendik ama bababın mekanı değil sonuçta. Biri çıkıp da daha iyisini yaparsa başımızın üzerinde yeri var. Sana da tavsiyem böyle eleştirileri sitemle doldurmak yerine alternatiflerle gelmen. Aksi takdirde maalesef havada kalıyor.

 15. Verdiğiniz yorumlara dayanarak tostular çarşısında avşar büfede yedik, fakat rezaletti tostun içinde salamdan başka bir şey yoktu, hijyen sıfır. Yemeden çıktık. Hiç bir şekilde tostçular çarşısında gelipte tost yemeyin

 16. Burada paylaştığınız çok değerli bilgilerle Turizme (iç veya dış turizm) çok büyük katkıda bulunduğunuzun farkında mısınız ? Bu izlenimlerinizi okuyan insanlar için bilinmeyenin korkusunu içinden atıp gezme isteği ile dolması işten bile değil, Ayrıca gittiğiniz yerlerin tanıtımı gerçekleşiyor. Herkes farketmese bile yaptıklarınız takdire şayan. Aynen devam etmeniz dileği ile Teşekkürler…

  1. Ersan merhaba,
   Çok teşekkür ederiz değerli yorumların için.
   Evet, gerçkekten Kars, Artvin ve Salda bizim paylaşımlarımızdan sonra turizm patlaması yaşadılar.
   Buralardaki ailelerin hayatlarına dolaylı olarak büyük katkımız oldu.
   Zaten bizim de heyecanla herşeyi yazmamızın en büyük sebebi de bu. Bir yerleri turizme kazandırarak yerel halka destek olmak harika bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir