Ege’deki tatil yerleri arasında bir seçim yapmaya çalışırken Cunda mı, Bozcaada mı, Bodrum mu, Alaçatı mı diye düşürken bu yazımıza denk geldiyseniz size koca bir HOOOP! çekiyoruz. Estafurullah efendim, hepsi bir kefeye konur mu hiç? Evet, hepsi Egeli, ama hepsi birbirinden de bir o kadar farklı ki…  Avarel ve Joe gibi aynı aileden gelen bambaşka karakterler.

Bodrum şöyle, Bozcaada böyle diye tek tek anlatmak isterdik ama malumunuz bu yazımızın as solisti Cunda Adası. Cunda’yı en iyi ifade eden şey de bizce aheste bir keyif yeri.

Girit mutfağı, Rum mirası sokaklar, özerk ada hissiyatı, hoş insanlar, şarap eşliğinde edilen muhabbetler, gün batımında rakı balık sefası ile ince ve dingin yaşamayı sevenlere hitap ediyor. Tabi ki bu söylediklerimiz buraların tadını en güzel çıkaracağınız zamanlar olan sezon başı ve sezon sonu için geçerli. Bayram gibi zamanlarda sizi mutsuz eder. Önerimiz bayram gibi yoğun zamanlarda tercih etmemeniz yönünde. Tatiliniz uyuyor ise yaz yerine okulların açık olduğu zamanları tercih edebilirsiniz.

İşin doğrusu şu ki Cunda’da gezilecek yerler bir çırpıda bitiveriyor. İki kilise, 5-10 sokak derken hepsi hepi topu yarım günlük tur. Üstelik, Cunda Adası’nın bir Alaçatı gibi adamı eğlendirme gayesi de yok. Denizi var, beach club’ı yok, barı var, partisi yok. Bu da Cunda’nın “Ben kimseyi eğlendiremem, keyif almayı bilen gelsin” diyerek ağırlığını koyma şekli.


Tarihe baktığınızda da Cunda’nın hep bir ağırlığı olmuş; Cunda 18. yüzyılda Osmanlı’dan özerklik almış, büyük bir şehir olmamasına rağmen 4-5 konsolosluğa ev sahipliği yapmış, Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcilere ilk asker kurşunu burada sıkılmış (adanın diğer adı olan Alibey de tetiğin arkasındaki isim) ve böylece Yunan ordusuna Anadolu’da ilk direniş burada başlamış.

Mübadele tarihine ilgi duyanların, özellikle de gurmelerin ve ağırdan almak isteyenlerin Cunda’dan tebessümle ayrılması çok muhtemel. Daha fazla hareket arayanlara ise Cunda’yı Ayvalık ile birlikte gezmelerini öneririz, zaten araları sadece 25 dakika ama Ayvalık’a yazın dehşet bir trafik oluyor. Kazdağları ise İstanbul’dan gelirken hem yolunuzun üzerinde hem de sadece 1,5 saat mesafede. Yolda gezerek gelmek isteyenler şu rota önerimize bakabilirler.

♡ Ne Demek? En sevdiğimiz şeyleri sizin için ♡ ile işaretledik.

Araçla İstanbul – Cunda Adası Yolculuğu

Feribota binmeden aracınızla gelirseniz İstanbul’dan Cunda Adası 5,5 saat sürüyor.
Bandırma feribotuna binecek olursanız da feribot 2 saat, 15 dakika sürüyor, Bandırma – Cunda Adası yol da 3,5 saat.

CUNDA’YI ANLAMAK


Bugün gezdiğiniz Cunda’yı anlamak için az buçuk adanın tarihine hakim olmak şart. Merak etmeyin tarih boyu buradan geçen Aiol’du, Karya’ydı gibi medeniyetlerinin kalıntılarını anlatıp narkoza bağlamayacağız. Zaten Cunda’nın tarihi, Topkapı Sarayı’nı ziyaret etmek ya da paranın icadını kitaptan okumak gibi bir şey değil, günlük hayatın akışında mimariden yemeklere karşınıza çıkıp kendi kendini anlatan hala içimizde yaşayan bir tarih.

Cunda’nın Rumları

Bugünkü Cunda’nın  hamurunu en çok şekillendiren 2 ana faktörden bahsedebiliriz:

Birincisi; M.Ö. 1500’lerde buraya yerleşip, farklı devletler altında ta 1920’lere kadar yaşamaya devam eden Rumlar. Ayvalık 1920’lere kadar ciddi anlamda bir Rum yerleşimiymiş. Hatta 1740’de aldıkları özerklik sayesinde Ayvalık’ta yaşayan nadir Türkler de burayı terk ederek civar mahallelere taşınmaya mecbur bırakılmış, onu da bırakın, Osmanlı askerlerinin Ayvalık’tan geçmesi bile yasakmış. Bölgenin de gelir seviyesi zeytin yağı, sabun, şarapçılık ve dericilik sayesinde yüksek olduğu için Yunanistan’dan göç bile almaya başlamış.

Ancak daha sonra 1821’de çıkan milliyetçi bir isyan bölgenin fişini çekmiş. Ta ki 1880’lerde önemli bir liman kenti olarak tekrar canlanana kadar. Nüfusun büyük çoğunluğu Rum olmaya devam etmiş; hatta 1891 tarihli bir sayıma göre Ayvalık nüfusunun 21.486’sı Rum, 180’i Türk’müş. 1914’e gelindiğinde Rum nüfusu artarak 30.000 olmuş, Türk nüfusu ise 184 kalmış.

Bu etnik yapısı ve varlıklı bir bölge olması sebebiyle Osmanlı için hep bir kaynayan kazan olmuş. Özellikle Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkması ve Kurtuluş Savaşı sırasındaki işgaller, ayaklanmalar için kaçırılmayan fırsatlar olmuş. Bu da bizi Ayvalık’ın kaderini belirleyen 2. konuya getiriyor zaten: Mübadele.

Mübadele Sonrası Cunda

Türk tarafında Kurtuluş Savaşı sırasında ayrıklıkçı azınlıklarla verilen mücadelenin, Yunan tarafında da yüzyıllardır Türklerin boyunduruğu altında yaşamanın bıkkınlığı Lozan Antlaşması’nda kendini nüfus değiş-tokuşu olarak manifesto eder ve 1923’te zorunlu göç başlar. Mübadele çok detaylı bir konu ama odağımız Cunda olduğu için burada keseceğiz. Cunda’dan ayrılan Rum nüfusunun yerine Girit ve Midilli’den gelen müslümanlar yerleştirilir.

İşte bugün Cunda’da kalınan o tarihi evlerden devşirme pansiyonlar, o taştan rakı mekanları hep Rumlar’dan kalma. Yanlış bilmiyorsak, Ayvalık 2800 tarihi binası ile bize miras kalan en büyük Rum yerleşimi. Daha sonra buraya yerleşen mübadiller de buraya berberlerinde ada kültürlerini getirmiş. Bugün restoranlarda bulabildiğiniz peynirli Girit ezmesi, ahtapotlu Girit pilavı, pabucaki, kabak salatası gibi özel lezzetler de işte o Giritli anneanne ve babaannelerin Cunda topraklarında yaşayan torunlarına mirası. Bu yönüyle Cunda gastronomi turizminin Ege’deki önemli yerlerinden birisi olmuş.

Mübadele Tarihine İlgi Duyanlara Kitap Önerisi

Yunan çizer Soloúp’un, Ayvalık ve çevresindeki asırlık mübadele tarihini gerçekten yaşanmış olayları, grafik roman tarzında anlattığı “Ayvali-Ayvalık” adlı çizgi romanı var.  İstos Yayınevi’nden Türkçe’ye çevrilen çizgi roman, Yunanistan’da 2015 yılı En İyi Çizgi roman ve En İyi Senaryo ödülünü, Fransa’da yılın en iyi çıkış yapan yabancı çizgi romanı ödülünü almış. 

Gelelim Cunda Adası gezilecek yerler konusuna.

CUNDA ADASI’NDA NEREDE KALINIR

Nisi Hotel 

Fotoğraf Kaynak: www.nisi.com.tr

Nisi, şehir merkezine 8,5 kilometre mesafede bir butik otel. Cunda otellerine oranla biraz yüksek fiyatlı. Yeşilliklerin içinde, çiçekli bahçesi ve taş merdivenleri ile tam bir Cunda oteli. Cunda Adası 1 dakika, Taksiyarhis Kilisesi 1 dakika, Cunda Marinası 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Otelin 15 odası standart 2 kişilik. Otelin yakınında bir plaj var. Otelde havuz yok, kahvaltı ücrete dahil. İç mekan tasarımında antika esintiler var. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na 50 dakika sürüş mesafesinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortunç Otel

Fotoğraf Kaynak: www.ortunc.com

Adanın en güzel koylarından biri olan Ortunç Koyu’ndaki Ortunç Otel, müdavimleri olan bir butik otel. Hem merkeze yakın, hem de bir o kadar her şeyden izole. Kendine ait, sadece müşterilerinin faydalanabildiği bir plajı var. Fiyatlar sezonda uçuk olabiliyor ama gönül rahatlığı ile söyleyebilirsiniz ki Türkiye’nin en hoş butik otellerinden. Oteli incelemek ve rezeretaylı bilgi için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 12 numara ile işaretlenmiş nokta.

Diğer Cunda Otelleri İçin TIKLAYIN.

 

CUNDA KAMP ALANLARI

Ada Camping

Fotoğraf Kaynak: Ateş Akal / Foursquare

Milli Park’ın içinde, tüm Cunda’da denizin en temiz olduğu yerde Ada Camping kendine bir yer kapmış. İster çadır ya da karavan kampı yapıyorsunuz, isterseniz ahşap ev tarzı odalarında konaklayabiliyorsunuz. Bir de çekme karavandan dönüştürülmüş odalar var. Bununla birlikte biraz tuzlu olması itibariyle ne yalan söyleyelim fiyat / performans olarak pek avantajlı değil.  Adres: Namık Kemal Mahallesi, 10405 Ayvalık/Balıkesir Konum için tıklayın.  👉 Yukarıdaki haritada 11 numara ile işaretlenmiş nokta.

Mocamp

Fotoğraf Kaynak: cundamocamp.com

Hemen Ada Camping’in bitişiğindeki kamp alanı. Adada denizin en güzel olduğu Ortunç Koyu’na konuşlanmış. Servis olarak Mocamp’ı önersek mi önermesek mi çok aradayız. Ama burada fiyat açısından en makul yer burası. Su kaydırakları çocuklar için çok cazip ama hijyen ile ilgili şikayetler de yok değil. Websitesi ve Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 11 numara ile işaretlenmiş nokta.

CUNDA ADASI’DA GEZİLECEK YERLER

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

Cunda Adası haritadan ufak görünüyor ama etrafını araba ile turlamak nereden baksanız 1 saatinizi alır. Birçok insan adadan sadece tarihi merkezini gezip ayrılıyor ve zaten klasik anlamda Cunda Adası’nda gezilecek yerler burada (6-10 arası maddelerin doluştuğu yer). Adanın geriye kalanının bir kısmı milli park, bir kısmı da adanın dokusuna yakışmayan yazlıklarla dolu yeni yerleşim.

Milli Park’ın içindeyse 3 tane özel işletme, bir de Parlementerler Sitesi bulunuyor. Zamanında burayı gözüne kestiren, adı üzerinde, parlementerler, buraya bir site diktikten sonra buranın imara kapanması için burayı milli park ilan etmişler. Yani sitelerine özel milli park yapmışlar. Şaka maka, parkın içinde baya da bi hayat var. Biz her gece mutlaka tilki görüyorduk. 🙂

Haritadaki diğer işaretli yerler daha çok Cunda’da nerede yüzülür problemine cevap olan yerler. Onları da CUNDA PLAJLARI yazımızda anlattık.

1. Yürüyerek Agios Yannis Kilisesi’ne Çıkın 📚

Cunda Adası’nda gezilecek yerlerin başında adanın simgelerinden birisi olan yel değirmenleri var. Hepsi ayakta değil, ama birkaç tanesi restorasyon geçirmiş. 1997’de Koç Ailesi tarafından restore edilip ve Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak yeniden işlevselleştirilen, kesme taş ve tuğladan yapılma, içinde Hristiyanlık dinine ait freskoların bulunduğu Agios Yannis Kilisesi bunlardan bir tanesi. Aslında, bu kilise 17. ve 18. yüzyıllarda da kilise hukuku alanında çok önemli bir koleksiyona sahipmiş ama 1924 mübadelesinden sonra atıl kaldığından dolayı epey tahrip olmuş. Aşıklar Tepesi denilen bölgede bulunan kilise-kütüphanedeki kitaplar, The Coca Cola Company’nin CEO’su Muhtar Kent’in babası Emekli Büyükelçi Necdet Kent’e aitmiş. Zaten hepsi yine Muhtar Kent tarafından müzeye bağışlanmış. İçindeki gezilebilir alan ufacık, geniş bir yatak odası büyüklüğünde. Son olarak, Aşıklar Tepesi’ne çıkarken aman arabanızı almayın, üşenmeyin ve antikacılardan, tarihi fırınlardan, kaldırım taşlı dar sokaklardan geçe geçe yürüyerek çıkın.

2. Agios Yannis’in Cafesinde Manzaraya Karşı Churchill İle Ferahlayın 🍸

Arabanızı almayın yürüyün dedik, şimdi yazın sıcağında yokuşun tepesindeki kiliseye çıkarken bizi parçalara bölmek istemeyin diye buraya hemen çaresini de iliştirdik.  🙂 Hararete Churchill’den daha iyi deva bilmiyoruz. Limon, soda, tuz ve buzdan oluşan bu yangın söndürücü dörtlü neden daha fazla menüde yok bilmiyorum. Kalorisiz, sağlıklı, ve süper tazeleyici. Bence Ege’nde Akdeniz’e tüm mekanlarda olmalı. Garsona bol buzlu demeyi unutmayın.

Kilisenin hemen önündeki cafesi her gün saat 09:30’dan itibaren açık. Konum için tıklayın. Giriş ücretsiz. Kitaplık Pazartesi hariç hergün 09:30 – 17:30 saatleri arasında açık.

👉  Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretlenmiş nokta.

3. Hemen Ötesindeki Tarihi Yel Değirmenine Uğrayın 🌀

Agios Yannis’ten baktığınızda az ötesinde bir değirmen daha göreceksiniz. Bu değirmen işletilmediği için günün her vakti ziyarete açık ve içine girebiliyorsunuz. Hatta merdivenlerini renove etmişler, ikinci katına da çıkmak mümkün. Değirmenler rüzgar alsın diye hep rüzgar alan tepelere yapıldığından bunun da manzarası var.

 

4. Koç Müzesi’nin Devamı Niteliğindeki Taksiyarhis Kilisesi’ni Görün ⛪

1873 yılından beri ayakta olan bu kiliseyi 2011 yılında Koç Ailesi restore edip 2014’te tekrardan ziyarete açmış. İstanbul ve Ankara’daki Rahmi Koç Müzeleri’nin devamı niteliğinde, için de oyuncaklar, antika araçlar bulunuyor. II. Dünya Savaşı yaklaşırken kilisenin çanı 1936’da yerinden çıkarılarak savaş halinde halka haber verilmesi için Ayvalık’ın İlk Kurşun Tepesi’ne götürülmüş. Bugün kilise adanın en önemli sembollerinden biri.

Müze, 1 Ekim – 31 Mart 10:00 – 17:00 1 Nisan – 30 Eylül 10:00 – 19:00 tarih ve saat aralıklarında ziyarete açık. Pazartesi günleri kapalı. Girişler ücretsiz. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 8 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

5. Tarihi Taş Kahve’de Soluklanın ☕

Cunda Adası’nda bir yer var ki tüm kilise ve müzelerinden daha fazla üne sahip: Deniz kıyısındaki 150 yıllık Taş Kahve. Vitraylı camları, içinde kuşlar uçan yüksek tavanı ile neo-klasik taş bina, bugün bile 7’den 70’e herkesin buluşma noktası. Yapımından bu yana kahvehane olarak kullanılmış. Ama o zamanlar denize sıfırmış, önüne sandal bağlıyorlarmış. Mübadeleden önce burada 2 tane kuyruklu piyano varmış, Cundalılar burada dans da ederlermiş. Sakızlı Türk kahvesi, Ayvalık tostu, adaçayı, kavunlu dondurması, sabah kahvaltısında tulum peynirli omleti meşhur. Konum için tıklayın. Kahvesini geleneksel yöntemlerlerle taş havanda döverek çekiyor, yani sakızlı ya da sakızsız ama bir Türk kahvesi şart.
👉  Yukarıdaki haritada 9 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

6. Ayışığı Manastırı’nı Görün 🌙

Fotoğraf Kaynak: Feyza Aydınlıoğlu / Foursquare

Buraya gitmek için çok azimli olmanız gerektiğini söyleyerek başlayayım. Ayışığı Manastırı yani Rumca adıyla Aydimitri Ta Selina, Cunda Adası’nda, Patriça Yarımadası’nın en Kuzey noktasında kalan 16. yüzyıl tarihli manastır, mübadele sonrası Rumlar’dan boşlan tarihi yerlerden. Zamanında define avcıları tarafından talan edildiğinden atıl durumda kalan manastır, 2012’de Suzan Sabancı Dinçer tarafından satın alınıp, 1923’deki son haline uygun şekilde restore edilerek tekardan ziyarete açılmış bir yapı. Adanın en uzak köşesinde kaldığından buraya ulaşım için tek yol şahsi aracınız. Haftanın çok kısıtlı bir zamanında için açık. Mutlaka önden arayıp açık olup olmadığını teyit edin. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 4 numara ile işaretlenmiş nokta.

7. Rahibe Okulu ⛪

Şu an Komili ailesinin özel mülkü olan 1835 tarihli Rahibe okulu, tam da Komili ailesine yakışır şekilde zeytin ağaçları içinde. Tekne ile tura çıkanlar görebiliyor, onun dışında görmeniz biraz zor. Özel mülk olduğu için gezemiyorsunuz. Denizden tekneyle giderken bu güzel bina ne derseniz diye ekleyelim dedik; kendisi tarihi Rahibe Okulu.

8. Despot’un Evi 🏠

Fotoğraf Kaynak: Cihan Arabul / Flickr

Despotun Evi diye de bilinen papazın evi, Cunda’daki Rum evlerinin en ihtişamlı olanlarından. Hatta bizce Cunda’nın kıyıdan silüetini oluşturan en güzel yapılardan biri. 1862 tarihli bina, Yunanistan’dan Cunda Adası’na gelip yerleşen Despot adlı birinin malikanesi. Despot 1877’deki evine hırsızlar tarafından düzenlenen bir baskında öldürülür ve evindeki değerli her şey yağmalanır. Daha sonra Osmanlı döneminde, Osmanlı tarafından satın alınarak hükümet binası olarak kullanılan malikane, 1920’lerde öksüzler yurdu olarak da kullanılmış. Mübadele sonrası da Türkler tarafından ilkokul ve öksüz yurdu olarak işlev görmüş. 80’lerde yeni bir öksüzler yurdunun yapılmasıyla boşaltılan ve zamanla atıl kalan binanın restore edilerek turizme kazandırılması gündemde.

9. Anelemmatik Güneş Saati ⌛

Fotoğraf Kaynak: Arda Eren / Foursquare

Cunda merkezdeki güneş saati, 2004’te bölgenin sevilen isimlerinden Ahmet Erol Keskin’in vefatı üzerine Ayvalık Belediyesi tarafından anısına yapılmış. Yerlisinden turistine herkes, güneş ışınlarının açısına göre gölgesinin düştüğü konumdan yola çıkarak saati öğrenmek için sıraya giriyor. Konum için tıklayın.

CUNDA’DA NE YAPILIR

1. Vino Şarap Evi’nde  Şarap Yudumlayın / Ev Yapımı Likörlerinden Tadın 🍷   ♡

Vino, peynir tabağıyla şarap içip arkadaşlarınızla sohbet muhabbet edip, bir zamanlar buralarda hakim olan şarap kültürünü yad etmek için süper bir yer. Mekan her ne kadar şarap ile özdeşleşmişse de mutlaka sahibesi Reyhan Hanım’ın elleriyle yaptığı likörlerden de denemelisiniz. Kendisi İstanbul’daki likör kültürünün kalbi olan Pera’da büyümüş, daha sonra Cunda’ya yerleşmişler. Reyhan Hanım’ın bir de “Likör Hikayeleri” diye bir kitabı var (Reyhan Yaman), biz de kendisi ile kitabı sayesinde Eskişehir’deki bir söyleşisinde tanışmıştık. Kumkuat ve sakız likörleri favorilerimiz. Masalar erkenden kapılıyor, ona göre! Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 13 numara ile işaretlenmiş nokta.

2. Rumların İzinde Tarihi Sokaklarını Gezin 🏠

Mübadele sonrası Rumlar’dan boşalan evler Cunda sokaklarının bugünkü çehresini oluşturan ana yapılar. Bu fotoğraftaki bina, buranın tipik mimari özelliklerini taşıyor: Bina volkanik bir taş olan sarımsak taşından yapılmış ve yapıştırmak için yumurta akı içeren bir harç kullanılmış. Taş Kahve de dahil tüm  tarihi binalar bu malzemeler kullanılarak yapılmış, tipik Rum binaları.

Sanırım yeri gelmişken tipik Rum mimarisi diye bahsedilen şeyi biraz açmamız lazım. Bilinenin sadece aksine, Rum mimarisi sadece taş ev olması ile karakterize edilmiyor, Türkiye genelinde aynı dönemlerden kalma taş ile örülmüş birçok Osmanlı evi de bulunmakta. Rum evlerini ayırdan özelliği kapı ve pencerelerinin bu resimdeki gibi blok taşlarla çerçevelenmesi.

Cunda’nın Aşıklar Tepesi’ne çıkan kaldırım taşlı, begonvilli, ahşap ve ferforje demir kaplama kapılı taş evlerle dolu tarihi sokaklarının her biri görülmeye değer. Cunda Taş Fırın’dan taze çıkmış ekmek elde, civardaki antikacılara göz atın.

3. Cunda Pazarından Taze Otlar Alın 🌿

Cunda Adası’nın pazarı öyle bildiğiniz klasik pazarlara benzemiyor. En taze en farklı Ege otlarını bulabileceğiniz bir pazar. Pazar Cumartesi günleri kuruluyor.

 

4. Milli Parkta Tekne Turu Yapın 🚤  

Cunda Adası’nda gezilecek yerleri bitirdiyseniz, merkeze geldiğinizde, kıyıda sıra sıra dizili tekneler göreceksiniz. Burada iki türlü tekne var. Biri kalabalık grupların gittiği klasik tekne turları, diğeri de sizin kiralayacağınız özel tekneler. Günlük kalkan tekne turlarına gidecekseniz mutlaka ses & müzik konusunu sorun. Varsa sessiz & müziksiz olanına gidin. Yoksa başınız şişer, ben nereden düştüm buraya diye tur bitene kadar azap içinde kıvranırsınız. Özellikle arkadaş grubuysanız size özel tekne kiralayıp denize açılmak, koy koy gezmek ve Cunda Adası’na denizden bakmak çok güzel bir günü geçirme yolu. Genelde özel tekneler 2 türlü fiyat veriyor: Öğle yemeği dahil fiyat yada alışveriş sizden yapması onlardan şeklinde. İçki ve içeceklerinizi siz alıyorsunuz. Turlar merkezden kalkıyor ve  genellikle Cunda Adası’nın batı yakasındaki Pınar Ada, Yellice Adası ve Kara Ada etrafında turlayıp civardaki koylarda demir atıyor. Kara Ada’daki Akvaryum Koyu ve Yeşil Koy en güzel denize girme noktaları. Bi de Yalancı Boğaz tarafı görsel olarak hoş bir yer. Turun başında liman ayrıldıktan hemen sonra Komili Ailesi’ne ait Rahibe Okulu’nun, Güler Sabancı’nın ve Boyner’in evlerinin önünden geçiyorsunuz. Cunda Gezi Tekneleri Derneği websitesinden tüm gezi teknelerinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kıyıdaki kaptanlarla bire bir Cunda’ya vardığınızda da görüşebilirsiniz.

👉  Yukarıdaki haritada 10 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

5. Plajlarında Deniz Keyfi Yapın 👙

Sezonda Cunda’daysanız sahillerinde deniz keyfi kaçmaz. Hemen tüyomuzu verelim. Adanın en güzel plajları adanın arka tarafında kalıyor. Cunda Adası’nın her noktası henüz işletmelerce parsellenmemiş olduğundan dilediğiniz gibi havlunuzu atıp denize girebileceğiniz yerler hala mevcut. Eylül’e kadar rüzgar Kuzey’den estiğinden dalgasız denize girmek için en uygun yer Ortunç Koyu. Eylül’den sonra rüzgar dönüp de Güney’den esmeye başladığında ise adanın diğer plajları güzel oluyor. Cunda Adası’nda denize girmek için en güzel plajları aşağıda Cunda Plajları yazımızda verdik.

CUNDA ADASI’NDA NE YENİR?

1. Lor Tatlısı ve Lor Kurabiyesi’ni Tadın 🍪

Cunda’dayken denemeniz gereken 1-2 tatlı var. Höşmerim gibi peynir tatlılarına bayılmayan insanlar olarak buranın lor kurabiyesine ve şerbetli lor tatlısını (yanında mutlaka sakızlı dondurma da alın) sevdik. Size Cunda’da tarihi bir mekan önermek isterim ancak bildiğimiz kadarıyla Karadeniz Pastanesi dışına Cunda’da tatlıcı yok. Ama Ayvalık’a geçecekseniz kendinizi oradaki tarihi Güler Tatlıhanesi’ne saklayın.   Konum için tıklayın.

👉  Aşağıdaki haritada 12 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

2. Papalina Yiyin 🍴 🐟

Ayvalık’ın en özel lezzeti Papalina. Tiplerinin benzerliği nedeniyle çoğunlukla Sardalya yavrusu olduğu sanılsa da bu yanlış bir bilgiymiş. Hamsi gibi kılçığı ile yenilen ufak bir balık türü. Üzerine bir de yanında sakızlı dondurması ile lor tatlısı çektiniz mi mis! Bir de balıkçılarda bulabileceğiniz lor üstü vişne reçeli tatlısı var ki o da pek bir şehane. Aşağıda rakı – balık – meze muhteşem üçlüsünü bir arada bulabileceğiniz güzel mekanları bir bir yazdık.

3. Girit Mutfağı’nı Deneyimleyin 🌿 🍴

Fotoğraf Kaynak: Kent Wang / Flickr

Bir restoranın menüsünde, ismini ilk defa duyduğunuz yabani otlu yemekler, zeytinyağlı mezeler ve deniz mahsullü ara sıcaklar varsa o menünün Girit mutfağından esinlendiği çıkarımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Mübadale zamanında Girit’ten buralara gelip yerleşen Giritli Türkler, beraberlerinde Girit’in o hem pek sağlıklı, hem de yeme de yanında yat mutfak kültürünü de beraberlerinde getirmişler. Cunda’ya geldiğinizde, bir akşamınızı Girit yemekleri yapan bir restorana ayırın ve özellikle turp otu, radika, rezene, hardal otu, deniz börülcesi, kabak çiçeği, ısırgan, kazayağı, cibez otlu gibi ot yemeklerinden en az bir iki tanesini mutlaka deneyin. Girit yemekleri bulabileceğiniz restoranları aşağıdaki yeme içme bölümünde bulabilirsiniz.

 

CUNDA RESTORANLARI

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

Cunda’da yapılacak en güzel şey yemek yemek desek yeri. 😀 Hatta bu bi sıkıntı, çünkü çok sayıda lezziz mekan var, seçmesi bir kabus.

Son Vapur ♡

Ege ezgili müzikleri ve tam Yunan havasında yapılmış dekorasyonuyla tatlı bir meyhane. Mezeleri ve balıkları lezzetli. Özellikle simiti, balık lokumu ve beğendili ahtapotu tadın deriz. Restoran sahipleri ilgili ve misafirperver ama fiyatları pahalı. Tel: 

05366119800 Adres: Namık Kemal Mah. Belediye Çarşı Cad. No:3 Cunda Konum için tıklayın. 

👉  Yukarıdaki haritada 3 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Bay Nihat

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Bay-Nihat-RestoranOtel-870837319680665

Bay Nihat Cunda’nın en bilinen ve en pahalı rakı-balık restoranlarından biri. Balıkları taze, deniz ürünleri ve mezeleri lezzetli olmasına rağmen fiyatları konusunda şikayetçi olan çok kişi var. Ben kişi başı en az bir 125 -150  TL ödemeye tamamım, yeterki deniz kenarında lezzetli yemekler yiyip rakıyla keyfimi yapayım derseniz gidilebilir. Ama diğer birçok restoranda da balıkların ve mezelerin taze ve lezzetli olduğunu unutmamak gerek. Biz olsak burayı tercih etmezdik. Websitesi Tel: 02663271063 Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi Sahil Boyu Sokak Cunda Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 11 numara ile işaretlenmiş nokta.

Deniz Restoran

Mezeleri lezzetli; Ege otları tabağı ile Cunda’nın tercih edilen mekanlarından. Fiyatları da Cunda ortalamasında. WebsitesiTel: 0266 327 16 85 Adres: Sahil Boyu No.15 Cunda Adası – Ayvalık Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 8 numara ile işaretlenmiş nokta.

Teos Restoran

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/teoscunda

Kekikli ahtapot bacağı, sıcak ot salatası, ot mücveri ve karides mantısı imza lezzetlerinden. Özgün mezeleri var ve denemeye değer. Deniz kenarında keyifli rakı-balık yapılacak mekan arıyorsanız düşünebilirsiniz. Websitesi Tel:02663272244 Adres: Mithatpaşa Mahallesi Mevlana Caddesi 2. Sokak Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 15 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Lal Girit Mutfağı ♡

Fotoğraf Kaynak: NA🌿 / Foursquare

Klasiklikten uzak, ama bir o kadar da ayrı ayrı parmakları yedirten bir sürü mezesi var. Girit lokumu, portakallı subye ve pabucaki en sevilenlerinden ama bütün mezeler insanın iştahını kabartıyor. Tel:02663272834 Adres: Namık Kemal Mahallesi Ayvalık Cd. No.20 Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 2 numara ile işaretlenmiş nokta

Balıkçı Koboros

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/koboroz

İğde ağaçlarının altında keyifli ve lezzetli mezelere sahip bir yer. Giderseniz sıcak ot ve kalamar denenebilir. Tel: 05532979376 Adres: Mithatpaşa Mahallesi Mevlana Caddesi Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 14 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Adamis Zeytinyağlı Ev Yemekleri ♡

Fotoğraf Kaynak: İrem Ökten Yakıt / Foursquare

Ev yemeği yemek isterseniz Girit mutfağı ağırlıklı bir restoran Adamis. Çorbaları ve zeytinyağlılarıyla ünlü.  Tel: 02663271064 Adres: Mithatpaşa Mah. Halk Cd. No:6 Cunda Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Pizza Uno

Rakı-balık Ayvalık muhabbeti iyi güzel ama içim dışım balık oldu derseniz Cunda’da italyan lezzetlerini bulabileceğiniz birkaç yerden biri UNO. 1991’den beri Cunda’da demirbaşlardan. Pizzaları çok çeşitli. Websitesi Tel:02663271828 Adres: Çarşı Cad No:1 Alibey Adası Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 14 numara ile işaretlenmiş nokta.

Ayna Restoran ♡

Ayna da rakı-balık konseptinden çıkmak istiyorsanız güzel bir seçenek. Kahvaltı, öğlen yemeği veya akşam yemeği hangi öğün istiyorsanız burada bulabilirsiniz. Kahvaltısı güzel. Menüsünde çok klasik yemeklerden çok mercanköşklü deniz ürünleri güveci, adaçaylı tavuk kavurma gibi daha alışılmadık lezzetler var. Ayrıca her gün menüde olmayan farklı yemekler yapıyorlar, mutlaka sorun deriz. Fiyatlar uygun diyemeyiz, İstanbul’da iyi bir restoranda vereceğiniz parayı verirsiniz. Sitesinden menüyü ve fiyatları kontrol edebilirsiniz. WebsitesiTel: 02663272725 Adres: Çarşı Cadde No: 22 Cunda Adası Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 7 numara ile işaretlenmiş nokta.

L’arancia

Cunda’nın tarihi sokaklarında, en az 200 yıllık tarihi bir yaş binadaki, 2019 yazında açılmış olan şirin restoran. Kahvaltı ve yemeklerde kendi yaptıkalrı ekşi mayalı ekmekleri sunuyorlar. Ev yapımı Cheesecake’leri bir harika.  Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Çarşı Cd. 2. Sk. No:7, 10405 Ayvalık Websitesi Tel: (0266) 327 27 37Konum için tıklayın.

Dondurmacı Cemal

Cunda’da lokma tatlısının tek adresi var. Merkezde sahilde, Lokma İmparatoru Saki & Mustafa’nın Yeri. Akşam yemeği sonrası saatlerde önünde kuyruk oluyor. Sakızlı dondurmanın hası da Dondurmacı Cemal’de yeniyor. Taş kahvenin dondurması da bir o kadar güzel. Spesiyaller arasında kavun içine sakızlı karadutlu dondurma ve kızarmış dondurma var. Fakat fiyatları biraz pahalı. Kavun içi dondurma 15 TL. Hele ki kavun tatsız çıkarsa vay halinize. En iyisi klasik külahtan şaşmamak.

👉  Yukarıdaki haritada 1o numara ile işaretlenmiş nokta.

Lokma İmparatoru Saki & Mustafa’nın Yeri

Cunda’da sahil şeridinde yürürken zaten lokmacıyı mutlaka görürsünüz. Cunda’da en ünlü tatlıcılardan biri bu lokmacı, seviyorsanız mutlaka burada da bir tadın deriz. Lokmayı verdikleri kap biraz büyük aklınızda bulunsun, almadan önce kabın boyutunu sormanız iyi olabilir. Konum için tıklayın.

CUNDA GECE HAYATI

Vino Şarapevi  ♡


Yukarıda zaten kendisinden gözümüzden kalpler çıkarak bahsettiğimizden, burada Vino Şarapevi’ni detaylandrımayacağız ama hatırlatalım; masalar erkenden kapılıyor! Websitesi Tel: 02663271355 Adres: Mithatpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:8 Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 13 numara ile işaretlenmiş nokta.

Cilveli Bar

Fotoğraf Kaynak: www.cundacilvelibar.com

Canlı müzik yapılan bir yer. Kokteyller ve içkiler Cunda geneline göre pahalı. Tel: 05320513691 Adres: Namık Kemal Ayvalık Cad. No:30 Cunda Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 1 numara ile işaretlenmiş nokta.

Cielo Bistro Bar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/cielobistrobar

Cunda’nın en tatlı ve gidilesi barlarından biri, fiyatları da makul. Özellikle kokteylleriyle ünlü bu yüzden giderseniz kesin deneyin. Rakılı mojito, karadutlu mojito gidenlerin favorilerinden. Geç saatlere kadar eğlenmek isteyenler için 04.00’e kadar açık olan nadir yerlerden. Tel: 05326679186 Adres: Namık Kemal Mah. Halk Cad. No:9 Cunda Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 4 numara ile işaretlenmiş nokta.

Orman Coffee / Cocktail  ♡

Kahve veya kokteyl ne için giderseniz gidin çok tatlı atmosfere sahip bir yer. Alışılmışın dışında kendi yarattıkları lezzetli kokteyl çeşitleri var, kesin denenmeli. Burası da geç saatlere kadar açık. Adres: Namık Kemal Mahallesi Hayat Caddesi No:8 Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 5 numara ile işaretlenmiş nokta.

CUNDA’DAN NE ALINIR ?

Sabun: Rumlar zamanında burada sabun üretir, Avrupa’ya satarmış, bügün hala sabun üretilmeye devam ediliyor. Atölye Patika da bu geleneği devam ettiren tatlı dükkanlardan biri.

Ege Otları: Girit mutfağının vazgeçilmezleri Ege otlarının en tazesini bulabileceğiniz adres Cumartesi günleri kurulan Cunda pazarı.

Lor Kurabiyesi ve Lor Peyniri: Cunda merkezdeki tarihi Karadeniz Pastanesi’nin lor peynirli kurabiyesi bir efsane. Fırından sıcacık çıkıyor ve yumuşacık oluyor. Durdukça katılaşmaya başlıyor. Bu pastanenin sakızlı kurabiyesi, hindistancevizli kurabiyesi ve lor tatlısı da süper. Cunda’nın kahvaltılık tatlı Lor peynirini de ayrıca satın alabiliyorsunuz. Zaten burada çok fazla süt ürünü çıkaran mandıra yok. Zaten her işletme o mandıralardan alışveriş yapıyor. Merkezdeki Saltık mandıra en bilineni. Günlük, taptaze lor peyniri üretiyor. Eğer uygun taşıma ve saklama koşullarına sahipseniz örneğin bir minik ice-box veya klimalı aracınız varsa o lor peyniri ta buralardan eve taşınmaya değer bizden söylemesi.

Zeytinyağı ve Zeytin: Bildiğiniz üzere Edremit, Ayvalık Türkiye’nin en büyük zeytin üreticileri. Pazarın kurulduğu yerde birkaç yerel zeytinyağı üreticisinin dükkanı var. Bu dükkanlardan zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunlar, kremler gibi yan ürünlerden almayı unutmayın. En ünlü markalar, Has Ada ve Özgün. Dilerseniz adresinize kargo da yapıyorlar.

CUNDA ADASI NEREDE ?

Cunda, diğer adıyla Alibey Adası, Balıkesir’de Ayvalık ilçesine köprüyle bağlı bir ada. Ege Denizi’nde yer alıyor ve bu denizde yer alan adalardan 4. en büyük olanı.

CUNDA ADASI’NA NASIL GİDİLİR ?

 • Cunda Adası’na Ayvalık ilçesinden karayolu ile ulaşmak mümkün. Eğer arabanız varsa rahatlıkla Ayvalık merkezden Cunda’ya 25 dakikada gidebiliyorsunuz. Eğer kişisel aracınız yoksa Ayvalık merkezden otobüs, taksi dolmuş, motor veya taksi yollarından birini seçebilirsiniz.
 • Otobüsle gidip gelmek isterseniz yeni yol ve eski yol olarak ayrılmak üzere iki farklı otobüs hattı var. Her iki hattan da karşı taraflı yarım saatte bir otobüs kalkıyor, 07.00-00.30 arası her yarım saatte bir otobüs bulabilirsiniz. Aklınızda bulunsun Ayvalık’ta otobüs ve minibüslere parayla binilmiyor, şehre özgü ulaşım kartını almanız gerekebilir birden fazla kez kullanacaksanız. Biz daha önce aynısını yaşadık, Ayvalık’ta yaşamadığımızı söyleyince şöför bizim için basmıştı biz de ona para vermiştik.
 • Motorla gitmek istiyorsanız Ayvalık ve Cunda arası her saat başı karşılıklı motor kalkıyor. Sabah 11.00 ile akşam 23.00 arası karşılıklı motor olduğunu okuduk ama emin olmak için gidip bir saatlere bakmakta fayda var. Aman programınızı bu saatlere bağlı ayarlamayın. Not: Eğer saatler hakkında bilgisi olan bir Evde Yok varsa bizimle paylaşabilirse hemen yazıya ekleriz. 🙂
 • Ayvalık – Cunda arası taksi dolmuşu kullanayım derseniz 07.00-01.00 arası Yeni yol güzergahında bu dolmuşlar karşılıklı çalışıyor.

INSTAGRAM’A DA BEKLERİZ

GEZE GEZE CUNDA ADASI’NA GİTMEK İSTEYENLER İÇİN ROTA

 

 

Dimes GO 2017 vişne rotası da tam buralardan geçiyor. Kazdağları’nın bol oksijenli köylerinden başlayan, Ayvalık ve Cunda Adası’na uğrayıp İzmir’de son bulan 3 – 4 günlük bir kaçamak:  Dimes GO Vişne Rotası 2017

34 YORUM

 1. Barış

  Merhabalar daha önce urla yazınızı okuyup ona göre tatilimi yapmıştım şimdi ise cundayı sevgilim ile beraber tatmak istiyorum sizce 28 eylulde dogumgunu 3 gun kalicaz ama merak ettigim birsey var sizce cundada mi kalalim yoksa ayvalikta mi yer olarak çünkü seytan sofrası vs bu yerleri de gezmek istiyorum aracımız olmadığı icin zorluk ceker miyiz kısaca adada mi yoksa ayvalikta mi kalalim nereleri tavsiye edersiniz en cok öğrenciyiz pesinizden geliyoruz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Cunda bizce daha güzel konaklamak için. Önerdiğimiz oteller de Cunda yazımızdan ulaşabilirsiniz

   Cevapla
 2. Evzal

  Bir de yazılarda tarih olsa tam süper olur. Yazdığınız fiyatlar hangi yıl için geçerli ya da şimdi yaklaşık ne kadardır tahömn edebilmek adına:) İlk yorumun tarihinden yola çıkıyorum ama yeterli mi bilemedim:)

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Artık fiyat bilgisi yazmıyoru zaten. Burası Türkiye, ekonominin frenleri patlak. Her ay fiyat güncellemekten bıktık

   Cevapla
 3. Tuğba

  Çok teşekkür ederim. Şahsen ben sizin bilgileriniz ile yola çıkacağım.

  Cevapla
 4. hülya

  hayran kaldım :)eylülde gitsem havalar nasıl olabılır sızce uygun mudur?

  Cevapla
 5. Kıymet Çak

  Merhaba
  Yazınızı okuduğumda gidip gezdiğim uzun süre kaldığım halde tekrar orada yaşamış gibi daldım bir an Çok güzel bir yazı olmuş Yalnız bir yeri unutmuşsunuz Moshos Taverna
  Yuna mezeleri yemekleri ve Yunan müziği ile çok hoş bir yer Alacard fiyatı biraz pahalı ama fiks menü tercih edebilirsiniz ve fazlasıyla dolu bir menüye sahip

  Cevapla
 6. Osman

  ne harika bir yazi olmus bu boyle..cok gezin ki cok yazin olur mu? gezen ayaginiza tas degmesin cook tesekkurler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Deniz sıcak olur, asıl önemli olan dışarısının kaç derece olduğu. Hava tahminine bakın, iyise yüzersiniz

   Cevapla
 7. Nihal

  Selam Biz Evde Yokuz. Cunda’ya gelmeden tüm yazılarınızı okuduk ve adımı adımına sizin yaptıklarınız uyguladık, bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz. Fakat iki konu var ki bunlar hakkında yazmak istedik. Son Vapur restoranda iki kişi atla deve yemememize rağmen 395 tl hesap ödedik ve hizmet de gerçekten bu rakamı haketmedi. Çevremizde bizim gibi hizmetten şikayetçi başka masalara da şahit olduk. İkincisi oradan kalkıp taş kahveye kahve içmeye gittik ve dakikalarca sipariş vermek için efor sarfettik. Buna rağmen yüzümüze bakan bir garson dahi olmadı ve bizim gibi siparişini bile veremeden kalkan bir çok masa oldu. Bizim tavsiyemiz Cundaya gelenler farklı alternatifler denesinler. İyi gezmeler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Nihal,
   Maalesef Alaçatı ve Cunda kısa sezon sebebiyle fiyatlara aşırı yükleniyorlar ama bu onların tercihi ve istedikleri fiyattan satabilirler. Sonuçta fiyatlar menüde açıkça yazıyor. Herkesin menüdeki fiyatlara bakması ve kabul ediyorsa oturması lazım.

   Bu arada bayram gitmişsiniz, bayram her yer kabus gibi. Zaten yazıda da Cunda’yı bayramda önermediğimizi belirtmiştik. Biz de bayramda tüm sahiller çekilmez oluyor diye Kastamonu’nun dağlarına kaçtık, yahu orası bile mi kalabalık olur! Orada bile rahat edemedik.

   Bayramda talep 10 ile çarpılırken elemanlar da tatile gittiği için bütün müesseselerde kalite düşüyor. Herhangi bi yer için ölçütün bayram performansı olmasın derim 🙂

   Cevapla
 8. Mehmet

  Adanın delisi, kedisi ve ölüsü meşhur. Zira heryer kedi dolu (fobisi olanlar dikkat), yüzyıllarca kapalı bir sistem olarak kalmış ve akraba evliliği çok olduğundan dli oranı biraz fazlaymış, bir de ada yerlilerinin yaş ortalaması çok yüksek, her gün bir sela duyuyorsunuz.
  Şirin bir ada, kesinlikle gidilmeli, Ayvalık’tan daha güzel ve popüler. Hele Cumartesi akşamları restoranlarda yer bulmak ciddi mesele.
  Sokaklarinda kaybolmayi ve serin sularinda yuzmeyi cok sevdim.

  Cevapla
 9. Kübra

  Yazı gerçekten çok güzrl olmuş fakat cunda denilince akla ilk gelenlerden olan lokmacı saki’yi atlamışsınız 🙂 akşamları açtığı tezgahında bi yandan müşterilere seslenip şov yaparken bi yandan da lokma döküyor. Önünde uzayıp giden bi kuyruk oluyor ama sıra çabuk geliyor çünkü aşırı hızlı ı hareket ediyolar sıcacık lokmanızı üstüne tarçın serperek alıp yiyebiliyorsunuz, yemediyseniz bir daha gittiğinizde mutlaka yiyin 🙂

  Cevapla
 10. Gamze

  Valla her ayrıntıyı ince noktasına kadar yazmışsınız bravo, çok teşekkür ediyoruz bilgilerinizi paylaştığınız için. Fıkır sahibi olmamıza büyük destek oldunuz. Daha çok gezin daha fazla yerler görün

  Cevapla
 11. Sevcan

  Yazınız cok yararlıydı gerçekten emeğinize sağlık. Cunda adasına gitmeyi düsünüyorum,ilk gidişim olacağı icin yazı cok faydalı oldu. Sormak istediğim eğer bilginiz varsa iki kişi kücük bir tekne kiralayabiliyor mu ? Bir de boş ama yaşayan tarihi yapılar var mı:) fotoğraf çektiğim icin merak ediyorum

  Cevapla
 12. Ercan

  Bayramda oradayım yazdıklarınız korkuttu umarım çok beğenirim teşekkürler kaleminize

  Cevapla
 13. Çiğdem

  Yazınız için teşekkürler. Bayramda gerçekten çok can sıkıcı mı olur dersiniz?

  Cevapla
 14. Mehmet bal

  Çok faydalı bir paylaşım,bizim için bir rehber klavuz oldu.Teşekkürler…

  Cevapla
 15. Mehmet KONAÇER

  Bir Ayvalıklı olarak yazınızı büyük bir zevkle okudum her şeyi o kadar açık o kadar objektif yazmışsınız ki hayran olmamak mümkün değil,yakında acemi bir karavancı olarak aranıza katılacağımı ümit ediyorum yazılarınız en büyük rehberim olacak.Herşey için teşekkürler iyiki varsınız

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler Mehmet 😀
   Acemilik herşeyin en tatlı zamanı. Bol keyifler olsun

   Cevapla
 16. tolga

  o kadar emek varki yazılarda, o kadar belliki!ne kazanıyorsanız buradan helal hoş olsun be!çok gezin güzel çift!

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend