BOZCAADA KOYLARI VE PLAJLARI – YÜZMEK İÇİN EN GÜZEL YERLER

“Havlunu, şemsiyeni, katlanan sandalyeni getir kurul” gibi en temel keyiflerin bir gün bir lükse döneceğine kim inanırdı? Bozcaada medeni insanlarla, çöpsüz, bakımlı halk plajlarında yüzebileceğiniz son kalan yerlerden bir tanesi. Etrafta ne bir mangalcı var, ne de kenara çekip müziği ile keyfinize limon sıkan bir araba…

Öte yandan işletmesiz rahat edemeyenler için salaş beach clublar da var. Ne yardan ne serden vazgeçebilenler ise sahil boyunca dizilmiş restoranların olduğu Ayazma Plajı’nı tercih edebilirler. Denizden çıkıp oturacağınız samimi mekanları, yaz sıcağına inat püfür püfür esen rüzgarı ile insana “oh be!” dedirten bir deniz kaçamağı için adanın en popüler plaj ve işletmelerini derledik.

Bozcaada Koyları ve Plajları Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Salhane
 2. Liman
 3. Ayazma Plajı
 4. Sulubahçe Plajı
 5. Habbele Plajı
 6. Beylik Koyu
 7. Akvaryum Koyu
 8. Birinci Bakir Koy
 9. İkinci Bakir Koy
 10. Ayana Plajı
 11. Üçüncü Bakir Koy
 12. Tuzburnu Koyu
 13. Tekirbahçe Koyu
 14. Poyraz Limanı
 15. Çayır Plajı

1. Bozcaada Merkezde Nerede Denize Girilir?

1.1 Salhane


Bozcaada merkezde denize girmek için en güzel nokta açık Salhane’nin iskelesi. Bozcaada Kalesi manzaralı yan koyun sonunda kalan mekan aynı zamanda çok da keyifli bir bar. İskelesi son senelerde yapıldığından oldukça yeni ve bakımlı. Merdivenlerinden direkt olarak sığ olan sularına iniyorsunuz. Ayağınıza deniz kestanesi veya sert kayalıklar batmasın diye deniz ayakkabısı giymeyi tercih edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

1.2 Liman

Denize giriş için pek çok merdivenin bulunduğu Bozcaada limanı da Salhane’den sonraki ikinci seçeneğiniz ama bize sorarsanız ilk tercihiniz Salhane olsun çünkü burada deniz trafiği devam ediyor. Her ne kadar temiz olursa olsun teknelere karşı tetikte olmalısınız. Limana geldiğinizde Rıhtım Cafe ve Biz Bize Cafe gibi liman boyunca uzanan çeşitli cafe işletmeleri göreceksiniz. Buralarda hem bir şeyler yiyip içebilir hem de önlerinden denize girmek için mini bir beach club hizmeti alabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

2. En Popüler Koylar

2.1 Ayazma Plajı


Anlatmaya adanın en popüler koyu Ayazma Plajı’ndan başlayalım. Aracınız yoksa adanın merkezinden her 10 dakikada bir kalkan seferlerle kolayca ulaşabilirsiniz. Zaten diğer popüler koylar da Ayazma’nın iki yanına diziliyor. Eğer serin deniz sevenlerdenseniz Ayazma tam size göre bir plaj olduğunu söyleyebiliriz. Buranın suyu dişlerinizi tıkırdatmaya yetecek cinsten. Mayıs ayında biz denizde 3 dakika kalabildik ama Temmuz’da hava kavrulurken müthiş rahatlatıyor. Serin sularına rağmen plajı kumluk olduğu için çocuklu aileler de tercih ediyor.

Ayazma’nın hem kumsalı ve hem de koyu güzel ama en cazip yani beach club’daymış konforunda takılabiliyor olmanız. Kıyı boyunca dizilmiş 4 işletme var. Patates kızartmanız, kalamarınız, karpuz peyniriniz hemen yanı başınızda. Şezlong, şemsiye ve duş gibi bir plaj gününe dair tüm ihtiyaçlarınızı da karşılarsınız. Bu sebeple çok tercih ediliyor, hatta sezonda iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalıkla karşılaşmaya hazır olun. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.


Ayazma kıyısındaki 4 işletmenin dördü de güzel ama akşam yemeği için gidecekseniz Vahit’in Yeri’nin performansı bir başka. En İyi Bozcaada Mekanları önerilerimizde zaten kendisinden bolca bahsettiğimiz için şimdi detaya girmiyoruz ama plajdaki dört seçeneği veriyoruz:

Vahit’in Yeri: Gündüz plajdaysanız acıktığınızda manzaralı masalarına oturup patates veya kalamar yemelik, akşam ise Ayazma’ya tek başına gelme sebebi bir mekan. Konum için tıklayın.

Koreli: 1967’den beri sahilin ikinci uğrak mekanı olan Koreli de en az Vahit’in Yeri kadar klasikleşmiş bir Ayazma mekanı. Hatta adanın yerelleri Vahit’in Yeri’nden daha çok sakinliği nedeniyle daha çok Koreli’yi tercih ediyor. Konum için tıklayın.

– Thenes Restoran: İbrahim Bey ve ailesinin mütevazı restoran işletmesi. Kendi yapımları köfteleri özellikle seviliyor. Konum için tıklayın.

Ayazma Restoran: Plajın en sonunda kalan bir restoran ve kokteyl bar işletmesi. Diğer üçü gibi köklü bir mekan değil el değiştiren yerlerden. Mekanın tam önüne kendine ait plaj çardakları da koymuş. Konum için tıklayın.

2.2 Sulubahçe Plajı

Sulubahçe ise Ayazma Plajı’nın hemen solundaki koy. Deniz aynı deniz ama işletme olmadığı için Ayazma’ya göre daha sakin oluyor. Kendi imkanlarınızla tüm günü geçirebileceğiniz ücretsiz plajlardan. Taş kum karışık bir kumsalı var. Denizi ise her daim soğuk. Plaja inen yol da biraz toz toprak. Kampçılar burayı mesken tutuyor. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

2.3 Habbele Plajı

Sulubahçe’den sonraki plaj olan Habbele Plajı ise adanın en popüler ikinci sahili. Bir ucunda beach işletmeleri var. Diğer ucunda ise şemsiye ve katlanır sandalyenizi getirip dilediğiniz gibi kurulabileceğiniz plaj kısmı.

Denizi kum ve taş karışık. Burası da merkezden dolmuşların kalktığı ada plajlarından. Plajdaki işletmeyi de geçtiğinizde karşınıza Bertiz Otel çıkıyor. Günübirlik otel müşterisi olmasanız da plajından istifade etmek için tercih edebilirsiniz.

Habbele Plajı’nın bir önemli özelliği de Bozcaada’da tekerlekli sandalye ile erişime uygun bir engelsiz plaj kısmının olması. Bu bölümde engelli otoparkı, şemsiye ve iki denize sokulabilir özellikte plaj sandalyesi bulunuyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

2.4 Beylik Koyu

Beylik Koyu ise Ayazma Koyu’nun öbür yanında kalan koy. Burayı asıl meşhur yapan olay 2015’te koyda karaya oturmuş olan Mercy God (ama Tanrı pek de merhamet etmemiş sanki:) ) gemi enkazı. Enkaz 2019’a kadar koyda bulunuyordu ve gerçek bir turist çekim noktasıydı. Fakat zamanla paslanan metal parçalar koy ekosistemini tehdit etmeye ve asbest salmaya başlayınca kaldırıldı. Çok da iyi oldu. Merkezden saat başı kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

2.5 Akvaryum Koyu

Artık Ayazma taraflarından uzaklaşıyoruz. Adanın en güneyine iniyoruz. Korunaklı konumu ile Akvaryum adanın en sevilen denize girme noktalarından. Suyu pek güzel. Herhangi bir işletme ya da şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmuyor. Yine de çok talep görüyor çünkü Ayazma Plajı artık sezonda Bozcaada’ya yetmemeye başladı. Orada yer bulamayanlar Akvaryum’a veya Habbele’ye sığınıyor. Merkezden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Daha Az Kalabalık Plajlar

Yüzmek İçin Birinci Bakir Koy

Beylik Koyu’ndan sonra Akvaryum Koyu’na kadar karşınız irili ufaklı çokça bakir koy çıkıyor. Buralara ulaşım için altınızda araba olması şart. Dilediğinizi gözünüze kestirip araba ile kıyısına inebilirsiniz. Aralarından bizim uğrama fırsatı bulduğumuz ilk koy burası. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Yüzmek İçin İkinci Bakir Koy

Hemen yol kenarına çok yakın bir şekilde karşınıza çıkacak olan bakir koy. Arabayla direkt olara kıyısına inemiyorsunuz ancak arabanızı yol kenarındaki ceplere park edip yürüyebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Ayana Koyu


Ayana Koyu ise yine güzergah üzerindeki bakir koylardan biri fakat en azından ismi var. Ayrıca minibüslerin duraklarından biri. Oldukça geniş ve uzun olan plajın bir kısmı taşlık bir kısmı da incecik kum. Sığ denizi le çocuklu aileler için ideal noktalardan. Adanın kalabalık koylarından kaçıp daha huzurlu bir ortam arayanların tercihi. Yalnız duş, şezlong, wc, şemsiye, yeme-içme namına bir şey olmadığı aklınızda olsun. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Yüzmek İçin Üçüncü Bakir Koy

Birinci bakir koyu ve Ayana Koyu’nu geçip yola devam ettiğinizde karşınıza bu üçüncü keşfimiz çıkacak. Bu üçüncüsüne de arabayla inemiyorsunuz ancak arabanızı yol kenarındaki ceplere park edip rahatlıkla yürüyerek kıyısına gidebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Tuzburnu Koyu, Neco Beach, Ataol Beach

Neco Beach

Bozcaada’da bir diğer feneri olan, güneydoğu ucundaki Tuzburnu Feneri’nin de olduğu denize girme noktası. İşletmenin olmadığı bakir koylardan. Tuzburnu’nda ada merkezine biraz daha doğru devam ettiğinizde karşınıza Ataol Beach & Bungalow işletmesi ve Korukcu Villaları’na bağlı Neco Beach’i çıkacak. Buralarda konaklamasanız da beach olarak hizmet alabiliyorsunuz. Merkezden saat başı kalkan minibüsler ile koya ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Tekirbahçe Koyu

3,5 kilometre ile Bozcaada merkeze en yakın koylardan olan Tekirbahçe Koyu, adada otellerin kümelendiği bölgede bulunuyor. O nedenle de buradaki oteller ve tatil köylerince parsellenmiş bir koy. Kimisine dışarıdan siz de gelip plajından istifade edebiliyorsunuz kimisi ise sadece konaklayan misafirlere özel. Bu ufak plajlardan bazılarına siz de dışardan katılabilirsiniz. Bizce pas geçilebilir bir seçenek ama yine de bilgileri bulunsun. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Poyraz Limanı

Bozcaada merkeze en yakın koy ise Poyraz Limanı. Koyda herhangi bir tesis yok. Deniz ayakkabınız varsa rahat edersiniz çünkü suyun içinde kayıp düşmenize neden olacak yosunlu kayalıklar ve deniz kestaneleri var. Suyu sığ, dalgasız ve ılıman. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Çayır Plajı

Bozcaada’nın en kuzey plajı olan Çayır ise adada kitesurf yapılabilen nokta. Eskiden burada bir kite tesisi de varmış hatta kitesurf turnuvası da düzenleniyormuş ama biz gittiğimizde plajda böyle bir hizmete rastlamadık. O nedenle şimdilik tesisin bulunmayan bakir plajlardan diyebiliriz. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

7 Comments

 1. Merhaba, şu an Bozcaada’dayız ve verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı. Teşekkür ederiz

  1. Merhaba geri dönüşünüz için çok teşekkür ederiz çok sevindik tavsiyelerimizin işinize yaramasına 🙂

 2. Bir sonraki yaz sezonu için tatil yerlerini ararken web sitenize denk geldim. Konseptiniz gerçekten harika bundan sonra sıkı bir takipçinizim yazı için teşekkür ederim.

  1. Merhaba çok teşekkür ederiz beğenmenize sevindik nice seyahat planlarınızda rehberlik etmek dileğiyle… :)))

 3. Sizleri hayranlıkla takip ediyorum, 40 yaşındayım ve oldukça mutlu oluyorum sizi takip ettiğim için. Sayenizde yeni yerleri görüyoruz gidemesek de.

  1. Merhaba, çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için yaşıt sayılırız daha gezebileceğimiz uzun bir ömür var önümüzde 🙂 Umarız gezmek istediğiniz tüm yerleri bir gün bizzat gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir