BOZCAADA MEKAN ÖNERİLERİ – EN İYİ RESTORANLAR, MEYHANELER, BARLAR

Bozcaada’nın bir İzmir ya da Gaziantep gibi kendine has bir mutfağı yoksa da Arnavut kaldırımlı sokaklarına dizili minik meyhaneleri, meşhur bağlarından sofralara transfer olmuş lezzetleri, Rumlar ve Türklerin 500 senelik komşuluğundan doğmuş ritüelleri ile yiyip içmekten çok keyif alacağınız bir yer.

Sadece en keyifli mekanları yazmakla kalmamak istemedik, adanın kültürüne ve geçmişine perdeyi aralayan lezzetlerin de peşine düştük. Birçok adalı ile sohbet ettik, araştırdık, salyangoz yemeği gibi belleklerden silinmeye yüz tutmuş ada tatlarını ve bunları yaşatan son mekanları öğrendik. İsteriz ki hem Bozcaada kendine has kimliği ile varolmaya devam etsin, hem de siz daha özel şeyler tadın.

Bozcaada’ya Özgü Lezzetler Nelerdir ve Nerede Yenirler?

Deniz Kestanesi

Sofistike Japon restoranlarının menülerini süsleyen deniz kestanesi Bozcaadalıların alışık olduğu lezzetlerden. Rumlardan adaya miras kalan bir ritüel denizden kestaneyi çıkartıp oracıkta taze taze yemek. Aromasının bol olması için zaten bir saat içinde tüketmek en iyisi. Zeytinyağı, sirke ve limonla soslanarak çiğ olarak tüketiliyor ama biz soslanmamış halini daha çok sevdik.

Menülerde deniz kestanesi yok ama nadiren restoranlarda günün spesiyali olarak denk gelebilirsiniz. Denk gelirseniz denemeden geçmeyin. Daha garanti bir seçenek de tekne turuna çıkmanız ve kaptanınızdan size tattırmasını talep etmeniz. Hem bakir koylarda yüzer, hem de deniz kestanesinin tadına bakarsınız. Ama her zaman kestanelerin içi olmuyormuş, aya göre etleniyor ya da boşalıyor, kaptanınıza sorun mutlaka.

Çiğ Dolma

Bozcaada’nın meşhur bağları birçok leziz tarife de ilham olmuş. Bunlardan biri de batırığı bilenlere bir nebze tanıdık gelecek olan çiğ dolma. Kısır gibi, ateş görmeden sıcak suda demleme usulü piştiği için çiğ dolma deniyor. Bulgur, soğan, salça, taze otlar ve asmanın haşlama suyunun buluşmasından oluşan bu sulu iç pilav asma yaprağına dürülerek yeniyor. Damlata damlata elle yenmesi makbul. Evlerde hala yaygın olarak yapılıyormuş ama restoran menülerinde yok. Güzel haber ise önden sipariş verirseniz Sosyal Tesisler isimli restoranın işletmecisi Esma Abla’nın marifetli elleriyle size hazırlayacak olması. Restoranın detaylı bilgilerini aşağıdaki bölümde bulabilirsiniz. Tel: 02866970151 Konum için tıklayın.

Asma Yaprağında Sardalya

Çanakkale’nin en özel lezzetlerinden sardalya da asma yaprağında pişiriliyor adada. Sardalyanın mevsimi yaz olduğu için menülerde görmeniz kuvvetle muhtemel.

Ada Mantısı

Bozcaada mantısında el açması, klasik mantı tepsi içinde fırında kızartılıyor, üzerine sarımsaklı yoğurt ve baharatlı sos eklenerek servis ediliyor. En tazesini adanın ev yemeklerini sunan Dört Hanımeli’nde bulabilirsiniz. Tel: 05464375577 Konum için tıklayın.

Mafiş Tatlısı

Adaya özgü bir hamur tatlısı olan mafiş, fiyonk tatlısı olarak da bilinen çıtır çıtır bir lezzet. Bazıları tulumba tatlısına benzetmiş ama bizce daha çok lokmaya benziyor. Hatta tam olarak lokma tatlısının kabuğu gibi diyebiliriz. Biz çok özel bulmadık ama adadayken denemek isteyebilirsiniz. Ayazma’daki Vahit’in Yeri’nde veya yine Dört Hanımeli’nde bulup tadabilirsiniz. Tel: 02866970130 Konum için tıklayın.

Koruk Suyu

Bozcaada’nın bağcılık mirası yan ürünlere de ilham olmuş. Koruk suyu da onlardan bir tanesi. Koruk suyu, fermantasyon görmemiş ham üzümlerden yapılan üzüm suyu aslında. Vitamini yüksek, sağlıklı ve ferahlatıcı bir meyve suyu. Veli Dede’de bulup şişeli bir şekilde satın alabilirsiniz. Konum için tıklayın. Tel: 02866970436

Gelincik Şerbeti

Adanın geleneksel şerbeti ada gelinciklerinden yapılan gelincik şerbeti. Bozcaada tarlalarında kendiliğinden yetişen gelincikler toplanıyor, siyah kısımları ayıklanıyor, su, şeker, limon ile birlikte kaynatılıp şerbet haline getiriliyor. No:8’de ve Veli Dede’de bulabilirsiniz. Tel: 0535 048 8812 Konum için tıklayın.

Ada Reçelleri

Reçel birçok dünya mutfağında zaten var. Bozcaada’ya özgü kısmı ise Rumların alışılagelmiş meyveler dışındaki şeyleri reçelleştirmesi. Mesela onların tatlı olarak tükettiği domates reçelini biz kahvaltılık haline getirmişiz. Bugün hangi otelde kalırsanız kalın kahvaltıya indiğinizden domatesinden, incirine ve gelinciğine birçok çeşit ile karşılacaksınız. Çarşamba günleri adada kurulan pazarda her çeşitini bulabilirsiniz. Pazara denk gelemediyseniz de Veli Dede’ye uğrayabilirsiniz.

Ada Tavşanı

Adada gezerken tavşan çıkabilir tabelaları suratınıza bir tebessüm konduracak. Rumların masalarına da güzel bir yahni konduruyormuş. 🙂

Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali

Adada her sene Haziran ayında Bozcaada’nın en keyifli festivallerinden biri gerçekleşiyor: Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali. Festival her sene Bozcaadalı kadınların el emeği ürünlerini merkezdeki meydanda bizlerle buluşturuyor. Festivalde hem adaya özgü yemekleri tadabiliyor hem de yemeklerde kullanılan ürünleri satın alabiliyorsunuz. Festival programı tabii ki sadece yeme-içmeden ibaret değil. Konserlere, atölyelere ve spor aktivitelerine de zaman ayırmayı pas geçmeyin.

Bozcaada Meyhaneleri

Bozcaada’ya ayak basar basmaz sokaklarında onlarca meyhane bulacaksınız. Bu meyhanelerin birinde bir akşam nefis Ege mezeleri eşliğinde demlenmek tam bir ada klasiği. İşte Bozcaada’daki bu meyhanecilik kültürü 1945’den sonra Andrea Manolidis ile başlıyor. Daha sonra oğlu Manol Manolidis ile bu gelenek devam ediyor. Onlara zamanla başka isimler de katılıyor. 1960 – 1975 yılları arasında Türkler de meyhaneciliğe başlıyor.

1974’te çıkan Kıbrıs Savaşı meyhaneleri de vurmuş. Çoğu kepenk indirmek zorunda kalmış. 1990’lara kadar pek de popüler olmayan ada 2010’larda yeniden patlama yaparak turist akınlarının yaşandığı bir yere dönüşünce meyhaneler de yeniden filizlenmiş. Kimini adalılar açmış, kimini dışarıdan gelenler. Söylemeye gerek yok, adalılar arasında yerel oluşumlar daha çok takdir ve tercih ediliyor. Asma 6, Hasan Tevfik gibi yerellerin açtıklarından bazıları. Öyle olması da güzel çünkü adayı asıl yaşatan da onlar. Birçok mekana adada eskiden yaşamış Rumların ismi verilmiş, bu sizi yanıltmasın.

Vahit’in Yeri

Adaya gideceğiniz belli olur olmaz, Vahit’in Yeri’ni arayıp gün batımı vaktine doğru 1. sıradadan bir masa kapmaya bakın. O kadar net. Ayazma Plajı’nı seyreden konumu, akıl almaz hızdaki servisi, merkezdeki restoranlara kıyasla daha uygun fiyata daha özgün ve leziz yemekler sunması ile adada yemeden dönmeyin dediğimiz yerlerden.

Oldukça rahat bir mekan. Gündüz Ayazma Plajı’ndan çıkıp havlusuna sararak yemeğe gelen de var, yemek dışında akşam üzeri patates & kalamar atıştırmak için gelen de… Akşam yemeğinde güzel bir masada oturmak istiyorsanız 1 hafta öncesinden kesinlikle rezervasyon yaptırmanız şart. Bizce en güzel masalar bahçede çimlerin üzerinde olanlar, ama hemen dibinde çocuklar için oyun alanı var, kafanız şişebilir.

Neleri beğendik? Karpadia ve Sicilyano mezelerinden mutlaka söyleyin. Normalde bana kabak çiçeği dolması çok sıradan gelir, ama kendi bahçelerinden gelen çiçeklerle yapıyorlarmış, çok iyiydi. Keza atomları farklı ve yine baya iyi. Fotoğrafta gördüğünüz tatlı ekşi soslu karides ve soya soslu kalamar da beğendiklerimizden. Adres: Alaybey, Cumhuriyet Mahallesi, 17680 Tel: 02866970130 Konum için tıklayın.

Yalova 1940

Adanın hem ortam, hem lezzet olarak en klas işletmesi. Kalenin arkasındaki sakin, denize sıfır konumu zaten önünden geçerken gel gel diyor. Bir şubesi de Çanakkale’de bulunan restoranda bizim önerimiz zaten her yerde bulduğu için mezeleri atlamanız ve garsonunuza “Bize size özgün ara sıcaklarınızdan getirin” demeniz. Bozcaada’dan çıkan kalamarını, ahtapot, sübye, akivades (kum midyesi) gibi enfes deniz mahsüllerini ve çıtır kabak gibi klasikleşmiş Girit mezelerini de bulabilirsiniz. Mutlaka rezervasyon yaptırın. Adres: Cumhuriyet, Gürsel Sk. No:51, 17680 Tel: 02866970045 Konum için tıklayın.

Hasan Tevfik

Tüm blogların pas geçtiği adanın halis muhlis meyhanesi Hasan Tevfik 10-12 masalı salaş bir işletme. Merkezdeki sakin bir sokaklardan birine yayılmış. Yani diğer turistikleşen meyhaneler gibi gürültülü ve keşmekeşli değil, sakin bir sokakta konumlanıyor, fiyatlar da bir tık daha uygun. Biz kağıtta sardalyasını, kendi yorumlarını kattıkları atomunu, karakoruğunu ve çiğ yenilen sardalya mezesini beğendik. Yazın Rumlardan kalma salyangoz yemeğini de bulmak mümkünmüş. Anlayacağınız yerel kalabilmeyi başarmış bir mekan burası. Yine mezeli konsept için cevizli kabak, uskumru füme, Girit ezmesi, ada ot tabağı, Rum böreği gibi seçenekler de var menüsünde. Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:2, 17680 Tel: 05323851652 Konum için tıklayın.

Asma 6

Adanın en önemli markalarından Talay ile aynı aileye ait olan Asma 6 limanda denize sıfır bir özenli bir restoran. Asma yaprağına sarılı levrek, çörek otlu saganaki ve ızgara ahtapot gibi imza lezzetleri var. Fiyatlar ada ortalamasının biraz üzerinde seyrediyor. Adres: Alaybey, Yalı Cd No:6, 17680 Tel: 05437757054 Konum için tıklayın.

Yakamoz Restaurant

Yakamoz, Bozcaada’da deniz mahsulleri denince akla ilk gelen işletmelerden. Deniz kıyısındaki konumu, taze balıkları, deniz mahsullü ara sıcakları ve mezeleri ile öne çıkıyor. Karides mantısı, ahtapot ızgara, deniz tarağı, ahtapot kokoreç gibi seçenekler bulmayı bekleyebilirsiniz. Adres: Alaybey, Yalı Cd No:14, 17680 Tel: 02866970398 Konum için tıklayın.

Bozcaada’nın Et Restoranları

Adanın meyhaneleri her ne kadar güzel olsa da eninde sonunda yine mi fava noktasına geleceksiniz. İşte o zaman öğünlerinizi çeşitlendirmek için bu liste epey işinize yarayarak.

Maya

Adada gastronomik bir deneyim adına şef mutfağı arayanlar için, 2010’dan beri ekşi mayalı ada ekmeği ve ada keçilerinin sütünden yaptığı peynirini sunan Maya var. Şef Selçuk Aykan’ın bağ evi konseptli mekanı, konum olarak adanın iç kısmında, çamların ve bağların arasında gizli bir bahçe içerisinde kalıyor. Konsepti fix menü şeklinde. Fix menü içeriği değişse de genellikle etler, mezeler, tatlı ve içecekten oluşuyor. Ancak tüm adanın en tuzlu yeri. Aşırı aç ve çok içmeye hazır değilseniz fiyat/ performans olarak tatmin olmayabilirsiniz. Adres: Cumhuriyet, Amerikan Cesme Mevkii, 17680 Tel: 02866978050 Konum için tıklayın.

Kekik Et Restoranı

Balık & meze yapmaya doyanlar için alternatif bir kır lokantası. Kosept olarak ızgara et ağırlıklı bir menüsü var. Adres: Alaybey, Tekirbahçe Mevkii No: 4, 17680 Tel: 05304194677 Konum için tıklayın.

Bütçe Odaklı Restoranlar

Kuzeye çıktıktan sezon kısaldığından tatil yerleri de pahalılaşıyor. Çünkü mekanlar 12 aylık giderlerini 3 aydan çıkarmak zorunda kalıyorlar. En azından öğle yemeklerini daha uygun fiyata çıkarmak isterseniz şöyle seçenekleriniz var:

Sosyal Tesisler

Adadaki en mütevazı ama lezzetleri yerinde işletmelerden biri. Fiyatlar da adanın kalanına göre daha makul. Çalışanları güler yüzlü ve çok ilgili. Menülerde bulunmayan ama ada mutfağı klasiklerinden olan çiğ dolmayı bir gün önceden sipariş vermek suretiyle burada denemelisiniz. Ayrıca önceden konuşursanız yemek istediğiniz balıkları bulabilmek için de yardımcı oluyorlar. Adres: Cumhuriyet, Çınarlı Çarşı Cd. No:116, 17680 Tel: 02866970151 Konum için tıklayın.

Dört Hanımeli

İsmi gibi hanımların elinden çıkma ev yemekleri sunan bir restoran seçeneği. Ada mantısı, kabak çiçeği dolması, ada yaprağından zeytinyağlı veya etli yaprak sarma ve adaya mahsus mafiş tatlısı gibi lezzetler bulabilirsiniz. Anne köftesi de güzeldi. Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. no 15, 17680 Tel: 05464375577 Konum için tıklayın.

Kechi

Adada canınız hot dog, hamburger, patates kızartması gibi pisleşmelik sokak lezzetleri çekerse adresiniz Kechi olabilir. Sadece bu ikisinde uzmanlaşmış olduklarından menülerinde başka seçenekler bulmayı beklemeden gidin. Adres: Cumhuriyet, Sakarya Sk. No:17, 17680 Tel: 05321680543 Konum için tıklayın.

Karga 7

Yine mezeli sofralara alternatif olacak, kremalı mantarlı makarna, Penne Arabiata, hamburger, wrap gibi doymalık seçenekler sunan küçük ve samimi bir mekan. Adres: Alaybey, Kurtuluş Cd 2b, 17680 Tel: 05439003628 Konum için tıklayın.

In Vino

Meze konsepti dışında alternatif arayanlar için bir diğer seçenek de adanın pizzacıları. Polente’de elde pizza, güneşi batırmak çok popüler bir akşam etkinliği olduğundan adada normalden daha fazla pizzacı bulmayı bekleyebilirsiniz. Onlardan biri de In Vino. Bacon pizza ve sucuklu Margherita gibi çeşitler var. Bir pizza bir kişiyi tam doyurur büyüklükte. Adres: Cumhuriyet, Lale Sk. No:16, 17680 Tel: 05394460646 Konum için tıklayın.

Tayyare Pizza

Adanın en eski pizzacısı. Hiçbiri yokken o vardı. Konumu biraz sevimsiz, Aytemiz benzincisinin içinde gibi kalıyor. Ama zeytin ağaçlarına bakan bir bahçesi de var. Sahibi eski bir pilot ve mekanın iç dekorasyonu da uçak parçaları ile dolu. Günbatımı izlemeye giderken dilerseniz hiç oturmadan birer pizza kapıp soğumadan yolunuza devam da edebilirsiniz. Adres: Cumhuriyet, Ayazma Yolu, 17680 Tel: 02866978075 Konum için tıklayın.

Bozcaada Kahvaltı Mekanları

Bozcaada’ya geldiğinizde envai çeşitte ev yapımı reçeli, el açması böreği, pişisi, organik domatesi eksik olmayan bir ada kahvaltısı yapmadan dönmek olmaz. Kahvaltı için adada öne çıkan adresleri ayrıca Bozcaada Kahvaltı Mekanları yazımızda anlattık.

Bozcaada Cafe & Pastaneleri

Bozcaada’da turizm bir kurabiye furyası yaratmış. Açıkçası bize çok anlamlı bir ritüel gibi gelmedi çünkü ne kurabiyeler buraya özgü farklı çeşitler, ne de lezzet olarak alıştığımız pastane kurabiyelerinden öteler. Ama buyrun kendiniz karar verin tabii.

Bozcaadalı Veli Dede (Pastane)

Bozcaada’dan çıkmış en başarılı markalardan biri. Kavala kurabiyesi ve sakızlı kurabiye, koruk suyu, üzüm suyu, ev yapımı reçeller satın alabileceğiniz bir dükkan cafe konseptine sahip. Dilerseniz beğendiklerinizi online olarak sipariş de verebiliyorsunuz. Sahibinin eşi Polonyalı. O yüzden güzel ekmek çeşitleri ve farklı tatlılar da var. Websitesi Adres: Alaybey Mah. Cumhuriyet Meydanı No:9, 17680 Tel: 02866970436 Konum için tıklayın.

Çiçek Pastanesi (Pastane)

Bozcaada’nın çatlak kurabiyesi ve sakızlı kurabiyeleri ile meşhur pastanesine de uğramadan dönmedik tabii ki. Bize sorarsanız çok bir numarası yok, standart kurabiye işte ama seven de seviyor. Öte yandan glutensiz kurabiyeleri şaşırtıcı şekilde iyiydi. 🙂 Yine de bizce en tatlı yanı çiçeklerle süslenmiş duvarları, sempatik atmosferi. Börek-çay gibi şipşak kahvaltılar için de tercih edilebilir bir seçenek. Adada birkaç şubesi daha var biz ilk yerinin adresini koyuyoruz. Adres: Alaybey Cumhuriyet meydanı No:17, 17680 Tel: 02866970053 Konum için tıklayın.

Mir Ada Patisserie (Cafe)


Bozcaada’nın, bademli kurabiyesi, Lavantalı cheescake’i ve özellikle de her ısırıkta ağıza çıtır prinç fındıkları gelen “favori” adlı kurabiyesi için uğrayıp bir kahve molası verebileceğiniz şirin cafesi. MSA mezunu bir pasta şefi olan Duygu’nun cafesi. Kendisi her ürünü kendi elleriyle yapıyor. Adres: Cumhuriyet mahallesi, 20 eylül caddesi no:55, 17680 Tel: 05323473393 Konum için tıklayın.

Madamın Kahvesi (Cafe)

Rum Mahallesi’nde, kilisenin gölgesinde dibek kahvesi veya meşhur ada esintisi kahvesi içip soluklanabileceğiniz bir cafe. Kahvenizin yanında bir şeyler yemek istersiniz pek bir seçenek yok, onun yerine komşusu Mir Ada’ya geçin deriz. Ürünlerini online olarak sipariş de verebileceğiniz yerlerden. Websitesi Adres: Cumhuriyet, 20 Eylül Cd. No:49, 17680 Tel: 05326067187 Konum için tıklayın.

Bir Ada Klasiği Çınaraltı Kahvesi (Cafe)

Feribottan inip adaya ayak basar basmaz dumanı üzerinde bir yorgunluk kahvesi içmek için ideal yer. Fazla bir hizmet ve çeşit beklemeyin. Salaş, samimi ve nostaljik bir ada kahvesi. Gerçekten de ismi gibi ulu bir çınarın gölgesinde. Adres: Alaybey, Çınarçarşı Caddesi, 17680 Tel: 02866978133 Konum için tıklayın.

Orta (Cafe)

Hemen rıhtımda, geç sabah kahvaltısı için ekmek üstü seçenekler, öğlen yemeği için falafelli humuslu atıştırmalıklar, tatlı kahve molası içinse beyaz çikolatalı browni gibi tatlılar bulabileceğiniz bir cafe. Adres: Kemalpaşa Çınar, Çarşı Cd. No:35, 17680 Tel: 05324511831 Konum için tıklayın.

Coffee Shelter (Cafe)

Adanın klasikleşen nitelikli kahve durağı. Flat white, taze demlenmiş filtre kahve, ice latte ve ice americano gibi aklınıza gelebilecek her türlü üçücü dalga kahvecisi seçeneğini bulabilirsiniz. Kahvenizin yanına vegan cookie gibi farklı seçenekler bulabilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvan dostu bir mekan. Adres: Alaybey, Çınar Çeşme Sk. No:5, 17680 Konum için tıklayın.

Bozcaada Barları

Salhane (Gündüzden geceye)

Yıllardır adanın en keyifli köşelerinden. Kısıtlı bir menüsü var ama zaten yemeğe değil bir şeyler içmeye gelebileceğiniz türden bir mekan. Eğer şehrin merkezinde kalıyorsanız, altınızda aracınız yoksa veya feribota az vakit kalmış ise merkezde denize girilecek en uygun yer de Salhane’nin iskelesi. Kale manzarası ve iskelesi ile aynı zamanda çok güzel bir günü noktalama yeri. Gecenin ilerleyen saatlerinde müziğin sesi artıyor hatta kimi akşamlar canlı müzik performansları da oluyor.  Adres: Cumhuriyet, 17680 Rezervasyon almıyor. Konum için tıklayın.

Pavli (Akşama doğru)


Pavli de peynir tabağının keyfini çıkarabileceğiniz veya pizza tercih edebileceğiniz yerlerden. Menüsü çok kısıtlı ama biz buranın hissiyatına bayıldık. Adanın tam ortasında mesire alanı olarak da geçen çamlık alanda, bir tepede yer alıyor. Özellikle de güneşi batırmak için gitmelik. Mekan, ambiyans, çalan müzikler ile meyhane modundan çıkmak isteyenler için güzel bir alternatif. Adres: Çamlığı Mesire Yeri Tel: 05424607618 Konum için tıklayın.

Kedi (Gündüzden geceye)


Salhane’nin yan komşusu olan, deniz kıyısında bir tapas lounge. Kale manzaralı bahçesinde akşamüstü bir şeyler içmeye ya da atıştırmaya gelebilirsiniz. Adres: Cumhuriyet Mah, Kazan Sk. No. 20, 17680 Konum için tıklayın.

Corvus Wine & Bite (Akşam)

Adanın en isim yapmış markalarından bir tanesi olan Corvus’un fabrika satış mağazası değil Salhane ile aynı koyda bulunan Wine & Bite kısmı. Burası merkezin kalabalığından uzak olması ile daha keyifli bir seçenek. Adres: Cumhuriyet, Şükran Sk. No:4, 17680, 17680 Konum için tıklayın.

Sapa (Akşam & Gece)


Adanın en popüler kokteyl barı. Sezonda mutlaka rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Adres: Cumhuriyet, Atatürk Cd. No:54, 17680 Tel: 02866978263 Konum için tıklayın.

Manastır (Akşamdan geceye)

Ayazma’nın tarihi manastırının tarihi çınarları altında, gün batımına doğru gelip akşam yemeğine kalabileceğiniz, sonrasında ise canlı müzik keyfi yapabileceğiniz bir açık hava mekanı. Bozcaada Caz Festivali’nin gelenekselleşmiş mekanlarından. Hatta bu seneye özel (2022) Hayal Kahvesi ile bir iş birliği içindeler. Bu sezon ünlü isimleri burada canlı dinlemeye hazır olun. Ayazma Koyu’nu tepeden gören bir manzarası var. Bu tepeden gün batımı da çok güzel. Adres: Alaybey, 17680 Konum için tıklayın.

Günbatımı Tabakları Bulabileceğiniz Yerler

No: 8

Bozcaada’da gün batımını izlerken giderken piknik yapmak isteyenleri düşünen minnoş bir dükkan. İster peynir / şarküteri tabağı yaptırabiliyorsunuz isterseniz de sandviç. Sunumlar da ürünlerin lezzeti de güzeldi. Ayrıca plastik kadeh ve piknik örtüsü de satıyorlar. Gerçekten de bizim gibi Bozcaada gün batımlarına karşı yayılmayı seven piknikçiler için dev hizmet. Instagram Adres: Cumhuriyet, Lale Sk. No:8, 17680 Tel: 0535 048 8812 Konum için tıklayın.

Krasi Bozcaada

Bozcaada’da günbatımı noktalarında tadını çıkarmak üzere günbatımı tabağı alabileceğiniz bir dükkan. Instagram Adres: Cumhuriyet, Çınarçarşı Cad No:66, 17680 Tel: 5445606550 Konum için tıklayın.

Boboz

Adada günbatımı pikniği için peynir tabağı, şarküteri, sandviç, üzüm ve kıtır ekmek bulabileceğiniz bir diğer nokta. Vegan sandviçi bile var. Adres: Alaybey, Çınarlı Çarşı Cd. No:57, 17680 Konum için tıklayın.

Bozcaada’da Bağcılık

Bozcaada’da bağcılığın tarihi antik Yunan’a kadar uzanıyor. Evliya Çelebi’nin, 16. yüzyılda kaleme aldığı seyahatnamelerinde, o dönem dünyanın en kaliteli üzümlerinin Bozcaada’da üretildiğini yazdığı biliniyor. Adanın kendine has dört çeşit üzümü var. Bu üzümler Kuntra (Karasakız), Karalahna, Vasilaki, Çavuş. Kuntra (Karasakız) kırmızı, Çavuş ve Vasilaki ise beyaz üzümler. Ayazma ise Bozcaada’da üzüm bağlarının uzandığı bölgesi.

Adada üretim yapan 6 marka var. Bunlar: Talay, Corvus, Amadeus, Gülerada, Çamlıbağ (Yunatçılar) ve Ataol. Kimisi bağ evinde veya çiftliğinde konaklama imkanı da sunuyor. Bozcaada’da bağcılık ve bağ evleri hakkında her şeyi Bozcaada Bağ Rotası yazımızda anlattık.

One Comment

  1. Akşam takılmalık kokteyl bar olarak Madam Niça’yı kesinlikle öneriyorum ayrıca yemek de vardı. Hem kokteylleri hem de yemekleri mükemmeldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir