EN İYİ BÜYÜKADA PLAJI & ÜCRETLERİ

Büyükada plajları arasında en çok tercih edilenlerine gelmeden önce; İstanbul’da yüzülür mü, yüzülmez mi o konuyu size havale ediyoruz.

Eğer İstanbul’da denize girmekte sakınca bulmuyorsanız, tüm alternatifleriniz arasında Büyükada plajları kendinizi en çok tatildeymiş gibi hissedeceğiniz yer. Adalılar da zaten yaz boyu yüzüyorlar. Hatta artık günkurusuna dönmüş teyzeler var günlerini plajda geçirmekten.  🙂 Elbette denizin dalgalı olup olmaması, suyunun berrak olup olmaması, deniz anaları var mı yok mu biraz da sizin şansınıza kalmış bir şey. Bir gün geliyor çok deniz anası oluyor, bir gün geliyor olmuyor.

Büyükada’da denize girilecek noktaları aşağıda bulabilirsiniz. Tabi bir şeyi de netleştirelim, eğer kalabalık bir grupsanız ya da bonkör bir gününüzdeyseniz adada denize girme keyfi en iyi tekne kiralayıp koy koy gezmekle çıkıyor.

Not: Daha önce Büyükada’ya yazın gelip kalabalıktan ve turistten yaka silktiğiniz oldu mu? Daha vapura biner binmez izdiham yaşayıp “Ben bu Büyükada’yı ortadoğuda meşhur edeni bi bulursam dediğiniz? Esenler Otogarı ile cennete düşmek arasındaki farkı yarattığını iddia ettiğimiz bir yazımız var :). Büyükada’da turistlerden kaçarak yapılacak en güzel 10 şeyi öğrenmek için tıklayın: Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada’ya gelmeden önce okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

1. Eskibağ Plajı

Fotoğraf Kaynak: Tuğçe Elgün / Foursquare

Büyükada plajlarından en güzellerinden biri, adanın en arkasında yer alan Eskibağ Plajı. Plaja ulaşması biraz güç ama buna değiyor. Konum olarak adanın arkasında, büyük tur yolu üzerinde kalıyor. Dilerseniz merkezden bu koya kalkan motorlara binerek de 25 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Plajda şemsiye, şezlong, minder ve duş hizmetleri bulunuyor. Burada ayrıca restoran da var. Nişan, düğün organizasyonları bile oluyormuş bilginize. 2018 giriş ücreti, hafta içleri 20, hafta sonları 30 TL. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 7 numara ile işaretli nokta.

2. Halik Koyu Plajı (En Temiz Büyükada Plajı)

Fotoğraf Kaynak: Seda Karataş / Foursquare

Halik Koyu, en uzun Büyükada Plajı. Aynı zamanda Büyükada plajları arasında en temizi. Eskibağ Otel tarafından işletilen bir plaj var. Eskibağ Teras Restoran’ın hemen önünden kıvrıla kıvrıla denize inen merdivenli bir yol var ama buraya da merkezden shuttle motorlar da kalkıyor. Plaja inmeden önce kamp ve piknik yapılabilen yerler de var. Plajda şemsiye, şezlong, minder ve duş hizmetleri bulunuyor. 2018 giriş ücreti, hafta içleri 20, hafta sonları 30 TL. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretli nokta.

3. Aya Nikola Plajı (En Dalgasız Büyükada Plajı)

Fotoğraf Kaynak: YoungJi Kwon / Foursquare

Büyükada’nın en dalgasız plajı, Aya Nikola Plajı. Buraya da merkezden motor seferleri var ama bizce hiç gerek yok. Yürürseniz 1 saatte, bisikletle gelirseniz yarım saatte ulaşabilirsiniz. Burayı bir halk plajı olarak düşünebilirsiniz, yani biraz kalabalık olabiliyor. Plajda şemsiye, şezlong, minder ve duş hizmetleri bulunuyor. Hemen plajın yanında Aya Nikola Butik Otel var hem konaklama hem bir şeyler yemek için çok ideal. Aynı zamanda otelin de kendine özel küçük bir plajı var. 2018 giriş ücreti, hafta içleri giriş 25, hafta sonları 35 TL. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 5 numara ile işaretli nokta.

4. Prenses Koyu Plajı

Fotoğraf Kaynak: Pınar Şenses / Foursquare

Prenses Butik Otel’in önündeki plajda restoran, şezlong, şemsiye, duş gibi hizmetlerin hepsi var. Diğer plajlara olduğu gibi buraya da merkezden ücretsiz shuttle motorlar kalkıyor. Yolculuk 10 dakika sürüyor. Ama karadan gelecekseniz de Aşıklar Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor. 2018 giriş ücreti, hafta içi 30, hafta sonu 40 TL. Websitesi Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 3 numara ile işaretli nokta.

5. Yada Beach Club

Fotoğraf Kaynak: yadagastronomi.com

Daha “beach club” tarzında bir denize girme noktası arayanlar için Tarabya’daki sushici Yada’nın Büyükada’daki plajı Yada Beach Club var. Hafta sonları canlı performans partileride oluyor. Elbette Yada’nın harika sushilerini de bulabileceğinizi söylememize gerek yok. Merkezde iskelenin yanından kalkan ücretsiz motor servisi ile ulaşılabiliyor. 2018 giriş ücreti, hafta içi 40, hafta sonu 60 TL. Websitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 1 numara ile işaretli nokta.

6. Naki Bey Plajı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/NakibeyPlaji

Nakibey Plajı, merkeze oldukça yakın. Merkezden yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşabiliyorsunuz. Denizi sığ ve kumluk. Yalnız bu plaj “aile plajı” olarak geçiyor. Yani damsız girilmez şeklinde bir uygulamaları var.  İçinde her türlü plaj hizmeti ve restoran büfe tarzı işletilen bir yer de var. 2018 giriş ücreti, hafta içi: 40, çocuk 20 TL. Hafta sonları ise tam 50, çocuk 25 TL. Websitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 4 numara ile işaretli nokta.

7. Yörük Ali Plajı

Fotoğraf Kaynak: yorukali.com

Yörükali Plajı da kumluk bir plaj. Bu nedenle çocuklu aileler tarafından sıkça tercih ediliyor. Yine, Büyükada İskelesi’nden tekne ile ücretsiz ulaşım imkanı var. Burası da Naki Bey gibi “aile plajı” olarak geçiyor. 2018 giriş ücreti, hafta sonu 40, hafta içi 35 TL. Websitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 2 numara ile işaretli nokta.

BONUS:Sedef Adası

Büyükada’da olmasa da Büyükada’dan geçilerek kolayca ulaşılabilen bir ada Sedef Adası. Adada, üç plaj seçeneği var. Biri hem restoran hem plaj hizmeti veren Elio Sedef Restoran, diğeri de aynı şekilde hizmet veren Club Ada Sedef. Diğeri de ücretli bir halk plajı olan Sedef Adası Plajı. Ama buraya kadar gelmişken biraz paraya kıyıp Elio veya Club Ada’yı tercih edin deriz.

Sedef Adası’na, Elio ve Club Ada Sedef’in müşterileri için özel hizmet veren tekneleri ile Büyükada İskelesi’nden geçebiliyorsunuz. Eğer kalabalık bir grupsanız, Büyükada’dan veya anakaradan tekne kiralayarak veya deniz taksi ile ulaşım sağlamak da bir seçenek.. Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 8 numara ile işaretli nokta.

Not: Büyükada en kalabalık olan ada. Büyükada plajlarında aradığınızı bulamazsanız Prens Adaları’nın en az bilineni Sedef Adası’na gitmenizi öneririz. Oraya dair önerilerimizde yukarıda bahsettiğimiz yazımızda mevcut.