ÇEŞME’NİN KOYLARI & PLAJLARI

Çeşme’nin koyları, halk plajları, beach clubları, hatta deniz gören havuzları bile meşhur. Yeter ki bir yerinde deniz olsun. 🙂

Diğer Çeşme yazılarımızda da belirttiğimiz üzere ettiğimiz üzere Çeşme’de her telden bolca seçeneğiniz var. Müzikli, yemekli, bol piyasalı bir deniz modundaysanız adresiniz belli: İyisiyle kötüsüyle yazın manşetlerden inmeyen Çeşme Beach Clubları. Bizce en güzel yanı happy hour’ları. O yüzden gidecek olursanız önden arayıp hem o akşam happy hour partisi var mı teyit edin, hem de rezervasyon yaptırın. Evet efendim, artık bu devirde şezlonga bile rezervasyonsuz yatamıyorsunuz.

Çeşme’nin halk plajları ve ve bakir koyları ise her zaman emrinize amade. Türkiye’de medeni halk plaj deneyimin son kalelerinden. Genel olarak ailenizle ya da sevgilinizle, hatta kız kıza rahat edebileceğiniz nitelikte. Tabi yine de kefil olamayız ama huzurunuzun kaçma ihtimali birçok diğer şehir plajına göre düşük. İzmir’in gönüllere taht kurmasının en büyük sebebi de zaten bu.

Çeşme’den Günlük Veya Saatlik Tekne Kiralayıp Koy Koy Gezmek

İzmir’den veya Alaçatı’dan günlük veya saatlik kiralayabileceğiniz teknelerle koy koy gezmek, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen sahillerde denize girmek İzmir’deki en güzel denize girme deneyimlerinden. Özellikle de Dikili taraflarındaki Kalem Adası ve Bademli arasında kalan sular nefis.

– İzmir merkezdeki günlük ve saatlik kiralanabilir tekneleri görüntülemek için tıklayın.

– Alaçatı’daki saatlik kiralanabilir tekneleri görüntülemek için tıklayın.

Çeşme Plajları

 1. Yuzu Beach
 2. Cove Aya Yorgi
 3. Sole & Mare Beach Club
 4. Om Paparazzi
 5. The Beach of Momo
 6. Kocakarı Plajı
 7. Sera Beach
 8. Dalyan Plajı
 9. Palmiye Beach
 10. Ali Bostan Plajı
 11. Ilıca Halk Plajı
 12. Yıldızburnu Küçük Halk Plajı
 13. Tekke Plajı
 14. Sağlık Plajı
 15. Boyalık Halk Plajı
 16. Altınyunus Sahili
 17. Şifne Sahili
 18. Breeze Beach Club
 19. Quente Beach Club
 20. Altınkum Halk Plajı
 21. Fedon Koyu
 22. Fly-Inn Beach
 23. Fun Beach Club
 24. Dharma Beach Club
 25. Plaj Dokuzbuçuk
 26. Pırlanta Plajı
 27. Ciftlikköy Plajı
 28. Dilaila Beach
 29. Delikli Koy
 30. Kleopatra Koyu
 31. Before Sunset Beach
 32. Boheme Beach
 33. Alaçatı Halk Plajı
 34. Çark Plajı
 35. Alaçatı 11 Beach
 36. Sommer Klein Beach

1. Dalyan Plajları

1. 1 Ayayorgi Koyu

Dalyan plajları arasında en popüleri hiç şüphesiz ki turkuvaz suları ve sabahlara kadar süren partileri ile meşhur Aya Yorgi Koyu. Fakat burada halk plajı gibi bir seçeneğiniz yok. Girişi de plaj hizmeti de ücretli olan beach club’lar var. Buradaki favorilerimizin hepsini Çeşme’nin Beach Club‘ları yazımızda detaylıca anlattık o nedenle şimdilik kısa kesiyoruz.

Yuzu Beach: Aya Yorgi’nin en yeni, kitlesi en genç ve en popülerler beach’lerinden. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Cove: Eskiden Babylon olan yerde 2018’de açılmış sevilen bir beach. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Sole & Mare: Aya Yorgi’nin ve Çeşme’nin en eskilerinden ve klasiklerinden. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Om Paparazzi: Çeşme’nin ilk Beach Club’u. Plajının yanında canlı müzik geceleri, partileri ve restoranlarıyla da ünlü. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

1.2 The Beach Of Momo

The Beach of Momo için, Dalyan’ı meşhur eden Aya Yorgi Koyu’nun son yıllarda yıldızının düşmesinin ardından, bölgeye getirdiği yeni soluk ve popülarite ile burayı Alaçatı’dan sonra Çeşme’nin ikinci gözdesi yapan mekan diyebiliriz. Giriş ücretli ve rezervasyon şart. 17.00 gibi DJ eşliğindeki partiler ve happy hour başlıyor. Zaten en büyük olayı denizi değil güneşi batırırken ayaklarınız suda, elinizde içtiğiniz yapacağınız danslar. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Ben beach partisi, happy hour, yüksek müzik aramıyorum derseniz o zaman sizi aşağıda anlatacağımız plajlara alalım:

1.3 Kocakarı Plajı

Fotoğraf Kaynak: Civan Çetin / Foursquare

Dalyan’ın en sevilen halk plajı olan Kocakarı Plajı ise sade keyiflerin peşinde olanların tercihi. Üstelik Mavi Bayraklı. Katlanan sandalyenizi, havlunuzu atabileceğiniz mütevazı bir plaj. Suyu soğuk ve ilerledikçe derinleşiyor. Önce taşlık başlayıp gittikçe kuma dönüşüyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

1.4 Hacettepe Koyu

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/serabeach

Çeşme’de kafa dinleyebileceğiniz koylardan biri eski ve en bilinen ismi ile Hacettepe Koyu şimdiki ismi ile Sera Koyu. Dalgasız, berrak, sığ ve ılık suları ve kumluk bir sahili var. Teknelerinin de sıklıkla demir attığı koylardan biri. Şimdilerde burada Sera Beach adlı bir işletme bulunuyor. Girişi ücretli. Çimlik ve kumluk olarak ikiye ayrılan şezlong alanları, yeme-içme olanakları var. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

1.5 Dalyan Plajı

Fotoğraf Kaynak: Sadık Çelik / Foursquare

Dalyan’ın en uç noktasındaki plaj. Sessiz, sakin, huzurlu ve gerçekten bakir bir denize girme noktası arıyorsanız doğru yer. Baştan uyaralım herhangi bir plaj işletmesi, duş, kabin ve wc bulamayacaksınız. Plaj çakıl başlıyor ama bir yerden sonra kumluk oluyor. Yalnız deniz kestanelerinin olduğu bir koy. O nedenle de yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmayı düşünebilirsiniz. Fakat deniz kestanesi demek temiz su demek. Çünkü deniz kestaneleri sudaki kirlilikten çok çabuk etkilenen deniz canlıları. Yani deniz kestanelerini kirli denizlerde göremezsiniz. Katlanır sandalye ve şemsiyenizi alıp gelmeniz gerekiyor. Yok da yakınlarda olmasa da çevrede alışveriş yapabileceğiniz marketler var. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

1.6 Palmiye Plajı

Fotoğraf Kaynak: Faruk Cimen / Foursquare

Palmiye Plajı da sakin, sessiz, çocuklu aileler için ideal koylardan. İsmini burada sıralı olan palmiye ağaçlarından alıyor. Kumluk bir sahili, sığ ve ılık bir denizi var. Koyda sadece bir tane mütevazı beach işletmesi var. Burada şezlong kiralayıp bir şeyler yiyip içme olanağınız var. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

1.7 Ali Bostan Plajı

Fotoğraf Kaynak: Irmak T. / Foursquare

Dalyan’ın sakin halk plajlarından biri. Plajda sadece bir tane mütevazı beach işletmesi mevcut. Buradan şezlong kiralayabiliyorsunuz. Bir artısı da Çeşme merkezden toplu taşıma ile ulaşılabiliyor olması. Zaman zaman rüzgarlı ve dalgalı olabiliyor. Diğer yerlere göre daha serin bir suyu var. Plajı kumluk. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

2. Ilıca Plajları

2.1 Ilıca Halk Plajı

Ilıca Halk Plajı, tüm Çeşme’de çocuklu ailelerin 1 numaralı tercihi. Mavi Bayraklı. Çünkü kilometrelerce uzanan, ince kumlu bir kumsalı, git git derinleşmeyen bir denizi ve çocukların dalgalarla oynayabileceği ılık suları var. E bir çocuk daha ister! Plajın en iyi tarafı hem havlu atmalık halk plajı olan kısımlarının hem de beach işletmelerinin bulunuyor olması. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

2.2 Yıldızburnu Küçük Halk Plajı

Fotoğraf Kaynak: Serra Çakır / Foursquare

Yıldızburnu, Ilıca’nın en sevdiğimiz köşesi. Fakat denize girmek konusunda favorimiz Ilıca Halk Plajı. Yine de Ilıca’da dalgasız ve durgun bir deniz arayışındaysanız burası en doğru adres. Çünkü burada bir dalgakıran var. Onun sayesinde su duruluyor ve daha çok ısınıyor. Ayrıca Ilıca’ya adını veren sıcak su kaynağı da burada bulunuyor. Öyle geniş bir kumluk sahili yok. Deniz beton ile buluşuyor. Ilıcanın da bulunduğu dalgakıranın orada da kayalıklardan denize giriyorsunuz. Buranın en büyük olayı deniz keyfine ara verip Kumrucu Şevki’de kumru gümletmek. Çevrede birçok yeme-içme, alışveriş yapma olanağı var. Fakat beach hizmeti alabileceğiniz yerler yok. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

3. Merkez Plajları

3.1 Tekke Plajı

Fotoğraf Kaynak: Aydin Turken / Foursquare

Çeşme merkeze en yakın plaj Tekke Plajı. Üstelik Mavi Bayraklı. Bu ufak koyda sadece şezlong servisi alabileceğiniz belediyenin işlettiği bir tesis mevcut. Alanda kabin, duş ve tuvalet bulunuyor. Plaj kumluk, denizi sığ ve dalgasız. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

3.2 Sağlık Plajı

Biraz daha merkezden çıkarsanız ona en yakın ikinci plaj olan Sağlık Plajı’nı da tercih edebilirsiniz ama burada şezlong kiralanacak işletme bile yok. Tamaman kendi başınızasınız. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

4. Boyalık Sahili

Fotoğraf Kaynak: Ayca Gungorurler / Foursquare

Boyalık Sahili Ilıca gibi kilometrelerce uzanan bir kıyı şeridine sahip. Buradaki Boyalık Halk Plajı ise, süt mısırcısı, midyecisi eksik olmayan, müziksiz, happy hour’suz, klasik bir halk plajı. Fakat Boyalık Sahili boyunca yer yer özel beach işletmeleri de bulunuyor. Masmavi, oldukça sığ ve kumluk bir denizi var. Kafa dinlemek isteyenler için ideal. Çevrede bolca yeme-içme alternatifiniz de var. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Altın Yunus Resort Hotel: Eğer daha beach tarzı bir işletmeden denize girmek isterseniz, plajın bitiminde Altın Yunus Resort Hotel’in plajını tercih edebilirsiniz. Burası aynı zamanda Mavi Bayrak ödüllü. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

5. Şifne Sahili

Fotoğraf Kaynak: Ekaterina / Foursquare

Şifne, Ilıca gibi mineral zengini termal suların çıktığı bölgelerden. Fakat buradan başlayıp Ildır’a kadar uzanan sahil kesiminin Çeşme’nin en popüler denize girme noktası olduğunu söylenemez. Çünkü bu bölgenin denizi taşlık, hafif yosunlu ve soğuk. Ayrıca kıyı şeridi de çok girintili çıkıntılı olduğundan burada gözün alabildiğine uzanan kumsallar yok. Daha çok yazlık sitelerin olduğu bölgelerden denize giriliyor. Şifne Plajı ise havlu atmalık noktalardan. Çevrede termal otellerin işletmeleri var ama önerebileceğimiz kadar matah değiller. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

6. Paşalimanı Plajları

6.1 Büyükliman Koyu

Fotoğraf Kaynak: Esra Obuz Pehlivan / Foursquare

Büyükliman diye geçen koy Paşalimanı’nın simgesi haline gelmiş, havuz gibi bir koy. Tamamen kumluk, dalgasız ve sığ bir denizi var. Bu nedenle de devasa bir havuz gibi. Çevresinde ağırlıklı olarak yazlık siteler ve rezidanslar var ama istifade edebileceğiniz birkaç beach var.

Breeze Beach: Koyun en çok tercih edilen beach’i. Çocuklu ailelerin favorisi. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

6.2 Quente ve Aquente

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/aquentewarmpool

Quente Beach: Paşalimanı’nın en popüler işletmesi. Korunaklı, kumluk, sığ ve ılık bir suyu var. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

7. Altınkum Plajları

7.1 Altınkum Halk Plajı

Altınkum plajları en çok o meşhur, nefes kesen, buz gibi suyu ve ismini aldığı, incecik, altın rengi kumsallarıyla biliniyor. Altınkum Halk Plajı ise bölgede para ödemeden istifade edebileceğiniz birkaç noktadan biri. Şemsiye ya da şezlong da kiralayabiliyorsunuz. Tuvalet, duş ve soyunma kabini gibi ihtiyaçlarınızı da çevredeki işletmelerden karşılamanız gerekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

7.2 Fedon Koyu

Fotoğraf Kaynak: Mery Er / Foursquare

Kampçıların uğrak noktası. Bakir bir koy. Herhangi bir işletme bulunmuyor. Altınkum’un geneline göre daha taşlık bir denizi var. Çevrede market gibi olanaklar da yok. O nedenle hazırlıklı gelmeniz gerekiyor. Yolu da biraz bozuk. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

7.3 Popüler Beach Club’ların Plajları

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/FlyInnBeachClub

Artık Çeşme’nin demirbaş plaj işletmelerinden olmuş birkaç beach Altımkum’da kümeleniyor.

Fly-inn Beach: Altınkum’un en sevilen beach’i. Kapasitesi oldukça fazla. 17.00’den sonra Happy hour da yapılıyor. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

Fun Beach Club: Çeşme klasiklerinden biri. Buz gibi soğuk, dalgasız ve kumluk bir denizi, çimlik ve kumluk olmak üzere iki alanı var. Su sporları imkanı bulunuyor. Evcil hayvan dostu. Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

Dharma Beach Club: Altınkum mevkiindeki diğer alternatiflerden. Çimlik ve kumluk iki alanı var. Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

Plaj Dokuzbuçuk: Altınkum’da 2021 sezonunda kapılarını açmış bir işletme. Denizi kumluk ve sığ. Dalgalı değil fakat klasik Altınkum plajları gibi birazcık soğuk. Kahvaltıdan ana yemeğe her türlü yiyecek ve içecek mevcut. Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

8. Çiftlikköy Plajları

8.1 Pırlanta Plajı

Çiftlikköy’ün en sevilen plajı Pırlanta Plajı. İsmini pırlanta gibi incecik kumlarından alıyor. Burası aynı zamanda rüzgar sörfçülerinin ve kitesurfçülerin de tercih ettiği yerlerden. Anlayacağınız dalgalı bir denizi var. Halk plajı şeklinde havlu atabileceğiniz veya şezlong şemsiye kiralayabileceğiniz yerleri de var beach işletmeleri de. Konum için tıklayın. Haritada 26 numara.

8.2 Çiftlikköy Plajı

Fotoğraf Kaynak: Işık T. / Foursquare

Çiftlikköy’ün halk plajı şeklinde işleyen plajı. Şemsiye ya da şezlong da kiralayabiliyorsunuz. Yine sörf yapılabilen noktalardan. Çiftlikköy Sahilinde yürüyüş parkuru da var. Gün batımının çok güzel olduğu yerlerden. Konum için tıklayın. Haritada 27 numara.

Dilaila Beach: Halk plajı yerine beach hizmeti almak isterseniz çevredeki en eli yüzü düzgün yer. Konum için tıklayın. Haritada 28 numara.

9. Ovacık Plajları

9.1 Delikli Koy

Kendine has kırık beyaz kayaları, masmavi denizi ve sessiz sakin ortamıyla burası Alaçatı’nın kalabalık ve civcivli ortamının antitezi bir yer. Fakat beyaz kayaçları ile tüm efsane Instagram fotoğraflarının da çekildiği yer. Denizi de çok temiz, masmavi, durgun ve berrak. Sadece havlu atmalık veya katlanır sandalyenizi açmalık alanlar var. Daha fazla bir konfor hiç beklemeyin. Herhangi bir işletme yok. Hatta yeme-içme, wc, duş için bile olanağınız yok. Bir seyyar büfe işliyor. Bir de seyyar su, dondurma ve içki satan çocuklar var. Buraya şahsi aracınız dışında ulaşım da yok. Konum için tıklayın. Haritada 29 numara.

9.2 Güvercinlik Kleopatra Koyu

Fotoğraf Kaynak: Ozgur Sencer / Foursquare

Güvercinlik Kleopatra Koyu, kumluk plajı, masmavi denizi, koruma altındaki kum zambakları ile Çeşme’nin en gizli kalmış plajlarından. Plajda hiçbir tesis, market, wc, duş yok. Yiyecek-içecek, şemsiye ve katlanır sandalyenizi de getirmeniz gerekiyor. Plaja erişim Özpamir Sitesi adlı özel bir site içinden yapılıyor. Navigasyon şaşırabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 30 numara.

9.3 Popüler Beach Club’ların Plajları

Before Sunset Beach: Çeşme’nin açık ara en fotojenik ve en sevilen beach club’ı. 17.00 sonrası Happy hour’larını meşhur eden işletme. Denizi kumlu. Kapıda kalmamak için rezervasyon yaptırmak şart. Konum için tıklayın. Haritada 31 numara.

Boheme Beach: Before Sunset Beach’in komşusu beach club. Çeşme’nin en Instagram dostu “fotojenik” plajlarından. Her gün happy hour var. Evcil hayvan dostu. Konum için tıklayın. Haritada 32 numara.

10. Alaçatı Plajları

10.1 Alaçatı Halk Plajı

Fotoğraf Kaynak: Gülümser Y. / Foursquare

Alaçatı’nın tek halk plajı. Çevrede yeme, içme, plaj ve alışveriş adına herhangi bir tesis yok. Kumsalı taşlı, denizi berrak ve serin. Şezlong ve şemsiye hizmeti de olmadığından bu koyda her koyun kendi bacağından asılıyor. Wc, duş ve kabin de bulunmuyor. Konum için tıklayın. Haritada 33 numara.

10.2 Çark Plajı

Çeşme’de sıra sıra sörf okullarının kümelendiği, yoğun olarak rüzgar sörfü yapılan plajı. Çünkü dalgasız, kumluk ve sığ ve koy sörf için iyi rüzgar alıyor. Sörf yapmayacak olsanız da alandaki beach’ler ile beklentilerinizi karşılayacak bir plaj. Konum için tıklayın. Haritada 34 numara.

Alaçatı 11 Beach: Çark Plajı’nda gece gündüz hizmet veren ve sevilen beach clublardan. İçinde restoran, su sporları merkezi, gece eğlence mekanları var. Konum için tıklayın. Haritada 35 numara.

10.3 Popüler Beach Club’ların Plajları

Çark Plajı mevkiini Ovacık’a doğru biraz geçince sıralanan plajlar arasından favorilerimizi Çeşme’nin Beach Club‘ları yazımızda detaylıca anlattık o nedenle şimdilik kısa kesiyoruz.

Sommer Klein Beach: Alaçatı’nın en popüler plajlarından. Çünkü happy hour’ların favorisi Dusk ve Sommer Klein burada. Denizi berrak, sahili kumluk, suyu ılık. Konum için tıklayın. Haritada 36 numara.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir