ÇILDIR GÖLÜ’NDE BUZDA BALIK AVI

ÖNCELİKLE ÇILDIR GÖLÜ’NDE BUZDA BALIK AVI VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

cildir-buz-balikciligi

ÇILDIR GÖLÜ’NDE BUZDA BALIK AVI

 

NEREDE YAPILIR?

Günay’ın Yeri,0537 420 47 62
Gitmeden en az 1 gün önce arayın, balığa çıkmak için yoksa sizi beklemezler.
Bir de gittiğinizde kendiniz yapmak istediğinizi de iletin. Yoksa size zahmet vermemek için herşeyi kendileri yapıyorlar, siz de izliyorsunuz. Halbuki eğlencesi balığı kendin tutmakta.

NE ZAMAN YAPILIR?

– Aralık gibi göl donuyor, Nisan’a kadar çözülmüyor. Mart’ta buzun en kalın hali ama Ocak ve Şubat’ta soğuklar daha az ürkütücü.

NE GİYMELİ?

– Öncelikle derin bir nefes alın, derecelerin insanı korkuttuğu kada soğuk değil çünkü çok güneş alıyor ve nem yok. Ama tabi bayağı soğuk yine de. Ne kadar soğuğa dayanıklılık kişiden kişiye değişse de, teknik malzeme üşümenizin önüne geçecektir. Yani rüzgarı kesen, ısıtıcı kar montu ve pantalonu, içine (alt ve üst) içlik , üzerine polar. Kayak kıyafetiniz varsa mükemmel. Kalın kar eldiveni ve iyi ısıtan bir bere. Pantalonun altına termal içlik ya da yün kilotlu çorap ya da tayt. Kalın çoraplar, tercihen dize kadar uzanan çoraplarından. Bunlar olmazsa ve üşüyen biriyseniz balık avı sırasında çok hareket edilmediği için uzun zaman sabredemezsiniz. Çok yansıma olduğundan güneş gözlüğü de şart.
– Güneş kremi, akan burunlar için mendil.

ÇILDIR GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?

– Ulaşım toplu taşıma ile çok kolay olmayabilir. Çıldır Gölü, Ardahan-Kars yolu üzerinde yer alıyor. Çıldır merkeze her iki taraftan da 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile varılabiliyor. Ancak Çıldır merkez göl kenarında değil. Bizim gittiğimiz balık lokantaları ise gölün diğer tarafında. Gölün neresine gidecekseniz tekrar vasıta ayarlamanız gerek. Kars’tan araba kiralamak çok daha pratik ve özgür olacaktır.

TAVSİYELER:

– Göldeki balık restaurantlarından birini ararsanız size yardımcı olacaklardır.
– Araba kiralıyorsanuz 4 lastiği de mutlaka kar lastiği olsun. Unutmayın, el frenini çekmiyoruz!
– Kış aylarında hava erken kararıyor. Artı, aynı saatte doğu batıya nazaran daha karanlık oluyor. Şubat başında 4 gibi karanlık çöküyordu. Ona göre gününüzü planlayın.
– İşinizi erkenden bitirebilirseniz ve arabalıysanız, durmayın gezin. Kars Ani harabelerini de aynı güne sıkıştırabilirsiniz. Birden fazla gününüz var ise Ardahan ve Artvin’in doğası akıllara zarar. Posof ya da Artvin Şavşat’a doğru devam edebilirsiniz.
– Genelde insanların bizim gibi ellerini sürmek istemesine alışık olmadıklarından siz her ne kadar “Ben yapmak istiyorum” deseniz de, balıkçıların refleksi “yükünüzü hafifletmek” oluyor. Siz bol bol müdahale edin, testereyi, küreği kaptırmayın.
MUTLAKA:
– O gün oraya gelen büyük grup var mı sorun!! Bütün zevkinize limon sıkar. En büyük keyif Çıldır Gölü’ndeki hiçlik hissi ile başbaşa olmak.

Bizim İçin Geçti

Doğu Ekspresi’nde yan yana kuşetlerimizi açmış, tavana bakarak planladığımız maceralar hakkında konuşuyoruz. Trenin raylarda ritmik ilerleyişi nasıl da ninni gibi geliyor. Tren ne kadar pışpışlarda pışpışlasın, ertesi gün doğum günü olan çocuklar gibi vır vır konuşuyoruz. Bilge, gitmeden Çıldır Gölü’nü kaplayan buzun kalınlığını araştırmış. Göl 30 cm’yi bulmuş bile. 30cm dediğimiz asfalt yoldan sağlam. Daha geçen hafta üzerinde drift etkinliği yapılmış, koskoca araçlar aşındıramamış buzu. Kış uzun, daha 80cm’e kadar da yolu var.

Nereden çıktı bu Çıldır Gölü diyorsanız, bu yazıdan önce sizi şuraya davet ediyoruz: DOĞU EKSPRESİ’YLE KARLI MACERALARA GİDİYORUZ!

Doğu Ekspresi ile ilgili önemli bilgileri de şu yazımızda derledik: DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞUNA ÇIKACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Süpermarketlerin peynir reyonunda bile üşüyen ben (Duygu) bile, bütün planladıklarımız içinde en çok buz içerenler için heyecanlanıyorum: Erzurum’daki Buz Tırmanış Festivali ve Çıldır Gölü’nde buz balıkçılığı. Normalde peynir reyonlarına aldığım ezineleri uzaya götürecekmişim gibi duran astronota benzeyen kat kat kılığımla gidiyorum. Artık -20 Kars soğuğu ile tanıştıktan sonra, peynir reyonuna tişört ile meydan okuma hayalindeyim. Hoş, Kars’ta kaşar yedikten sonra, peh, bir daha kim marketin peynir reyonuna kim uğrar. 🙂

cildir-golu-1

Tam yattık, ışıkları söndürdük, “Bilge, 30cm buzu biz nasıl kıracağız? Vur vur, kıpırdamaz ki o? Baya yorulacağız herhalde?” Buzluktan bir küp buzu koparana kadar ne kadar uğraştığımız göz önünde bulundurulursa, sabahtan akşama kadar biz anca buz kıracaktık. Sonra, biz olta sallayacağız, balık vuracak, ohoo, ertesi gün kahvaltıya masaya birşeyler koyabilirsek iyi.

Doğu Ekspresi’nden, Türkiye’nin en ucunda, Kars’ta iniyoruz. Eskiden Ardahan ve Iğdır’ın da bağlı olduğu Kars her anlamıyla en uç nokta: en uç soğuklar, en uç yaşam tarzları ve tabi ki en doğu ucu. Hayat farklı: güzel, geniş geniş kaldırımlar var ama insanlar yoldan yürüyorlar. Nedenini, kafasını kaldırıp çatılardan sarkan ejderha dişi gibi sarkıtları görünce anlıyor insan. Yollar hiç tuzlanmıyor, onun yerine bütün arabalarda kar lastiği var, cayır cayır gidiyorlar. Yalnız, onlar yolları tuzlamayınca biz aç kaldık: kaldığımız yere yemeğimizi getiren çocuk kayıp, kalan son iki tas çorbayı da bizim pidelerin üzerine dökmüş. Artık ayrı paketlenen turşuya tabiyiz, napalım.

Ertesi gün 4 kış lastiği olan bir araba kiraladık. Bin tembih: aman el frenini çekmiyoruz. Yoksa yapışıyor, arabayı anca ilk bahara kıpırdatabiliyoruz. Yollar, tepeler, her yer göz alabildiğine buz. Araba iki çeker ama lastikler sayesinde normal yolda gider gibi sıkıntısız gidiyoruz. Aslında yolda bizim gibi 2 çekerli kar lastikli araçlar 100ler, 120lerle fırlayıp gidiyorlar. Bizimse ayağımız gaza gitmiyor; yol boyunca manzaralar öyle güzel ki..

Çıldır Gölü’nün, Kars’ın, Ardahan’nın bu kış halleri bir hipnotik. Ufuk çizgisine kadar dümdüz uzanan uçsuz bucaksız beyaz, uçsuz bucaksız maviye karışıyor. Sanki sadece dünya iki renkten ibaret. Çok mistik ve büyülü bir yanı var. Buraya macera yaşamaya geldik, ama beklenmedik bir huzur hissediyoruz. Sanki gittik gittik, dünyanın bittiği yere geldik de bulmacayı çözdük. Wow…

buz-balikciligi

Nihayet, Çıldır Gölü’ne vardığımızda arabamızın göstergesi -13 diyordu. Sıcaklıkların -40’a kadar düştüğü bir yerde kışın bize bir kıyak yaptığı ortada. Göl komple donmuş, üzeri karla kaplı. Sanki beyaz bir çöldeyiz. Buzların imparatorluğu Çıldır’da, göl donsa da, hayat suyun altında da ve üzerinde de devam ediyor.

Buz balıkçılığını öğrenmek için buradayız. Bir Çıldırlı gibi karnımızı doyurmak için soğuğa kafa tutup, donmuş gölde balık tutacağız. Tabi önce bize örnek bir Çıldırlı lazım. Bahri Abi ekmeğini taştan, balığını buzdan çıkaranlardan. Bize gölü delip, balık tutmayı öğretecek. Bileğimizin hakkıyla karnımızı doyuracağız, tabi şansımız yaver giderse.

Bahri Abi yanında elektrikli testere, kürek ve yedek güçle geliyor. Testereyi görünce biraz rahatlama, biraz da hayal kırıklığı hissediyoruz. Biz daha geleneksel yöntemlerle tutmayı bekliyorduk tabi. Bir dakika, ee, olta yok? Ağ balıkçılığı yapacakmışız. Bu haber de vuruyor ikinci darbeyi. E, ağ nerde? Günler önce sermişler bile. Hayda, onu da biz yapamıyoruz yani. Biraz suratımız düşüyor. Daha fazla emekli bir deneyim bekliyorduk. Birazdan o testere için de, ağ balıkçılığı yaptıkları için de, 10 gün önce ağı attıkları için de minnettar olacağız.

Bahri Abi’nin (yazın) gölün kenarında babasından kalma bir yeri var. Şu ansa, sanki koskocaman beyaz boşluğun orta yerinde duruyor. Bahri Abi’yi önümüze alıp, başlıyoruz peşi sıra arkasından yürümeye. İlk adımlarda bir “Acaba?” diyerek basıyor insan. Bakıyoruz Bahri abi adım seçmeden küt küt yürüyor. Onlarca koca jip burada tepinmiş, bana mısın dememiş buz. İki evde yok, iki de balıkçı mı ağır gelecek? Yetişiyoruz Bahri Abi’nin yanına.

cildir-kars

Hava pırıl pırıl olsa da, üff, bir soğuk, bir soğuk. Gölün üzeri dümdüz olduğundan rüzgar kesilmeden esiyor. Burada giyibilecek en doğru kıyafetleri seçmiş olsak da, soğuk rüzgara maruz kalan surat, bütün vücudun ısısını aşağı çekiyor. Çok acayip… Rüzgar durunca da güneş sanki Ağustos’ta Antalya güneşine tam 12de çıkmışsın gibi yakıyor, havanın eksi derecelerine rağmen.

İlk başta Bahri Abi her zaman gittiği yerden buzu kesip nasıl yapıldığını gösterecek. Önce, kürekle buzun üzerindeki karı kaldırıp buza bir kare çiziyor. Sonra testereyle o çizgilerden şipşak buzu kesiyor. Asıl mesele, o kesilen buz parçasını yerinden çıkartmak. Ucuna sert bir demir bağlı sopa ile buzu döverek küçük parçalara bölmek gerekiyor. Sonra küreklenebilenler dışarı alınıp, çıkan buz külçelelerinden deliğin yerini işaretleyen bir kule yapılıyor. Kürekleyemediklerini de kalın buzun altına doğru ittiriyorsun. Hımm, kolay görünüyor.

İzlemek hem bize göre değil, hem de bu havada hareketsiz durmak tam bir eziyet. Konuyu anladıktan sonra hemen biz de yardıma girişiyoruz. Kürekliyoruz, kesiyoruz. Bu sayede açacağımız kendi deliğimiz için de pratik yapmış oluyoruz. Çok geçmeden tükürdüğümüzü yalıyoruz: iyi ki elektrikli testere var da hızla ilerleyebiliyoruz.

Sonunda iş ağı çekip, ödülü kapmaya geliyor. 1-1.5 saattir bu an için uğraşıyoruz. Çek, çek, çek, ağa vuran yosun bile yok. Biraz daha çekiyoruz. Artık son metresinde bakmaya korkarak çekiyoruz ağı. Korktuğumuz başımıza geliyor ağ boş. Hem de günler öncesinde atılan ağ! Orada anlıyoruz bu işin ne olta ile, ne de iki saat önce atılan ağ ile olacağını. Kötünün iyisi, Bahri Abiler tek ağ atmamışlar. Bir kez daha şansımızı deneyebiliriz.

cildir-testere
Eldivene, sıkı kar botlarına rağmen soğuktan artık uzuvlarımızı hissetmiyoruz. Çok garip bir his. Komut alıyor ama hissetmiyorsun. Sanki başkasının eli senin kafandan geçenleri okuyor 😀 İstanbullular olarak çözemediğimiz gizemli bir soğuk. İçimiz hiç üşümüyor ama kenardan kenardan da donuyoruz. Biraz zıpla, kolları çevir, dizleri karna çek, yeniden uzuvlara kan pompalıyoruz. Bir kez daha şansımızı denemeye yetecek kadar ısı depoluyoruz. Ama ikinci ağ da boş çıkarsa breakdansa bağlamamız gerekecek. Soğuk hava ve güneş bilek güreşi yaparken, Nisan sonuna kadar daha ne kareografiler çıkarırız. Teşvik bol.

Bahri Abiler bir delikle uğraşırken, biz de kendi deliğimizi açmaya soyunduk. Çektik testerenin ipini, canavar gibi çalışıyor. Giriştik buzu kesmeye. Kesiyoruz, kesiyoruz, buz ayrılmıyor. Haydi bir tur daha kesiyoruz üzerinden, yine bana mısın demiyor. Bahri Abiler kıs kıs gülüyorlar bize. Meğer onlar deliği hep aynı yeri açtıkları için, buz kolay pes ediyormuş. Kes babam kes, vur babam vur, kıpırdamıyor. Uğraştıkça daha sık nefes alıyoruz. Soğuk ciğerlerimizi yakıyor. Bir tur testere, bir tur ayakla tepme, bir tur testere daha, hadi bir de kürekle, kazıkla dövme, son bi testere ve kürek, oh, oldu bu iş. Tekniği kapana kadar eforla çözüyoruz işi.

Bahri Abiler ağı çekmek için bizi bekliyor. Heyecanla başlıyoruz ritmik bir şekilde çekmeye. Bir-ki-bir-ki… Ağı yarıladık. Hadi totem yapıp yer değiştirelim. Bir-ki-bir-ki… Doğa bizle kafa buluyormuş gibi buzun üzerinde geçirdiğimiz 2-2.5 saatin tek balığını son metreye saklamış. Yine ballıyız, çünkü ikimizi rahatça doyuracak büyüklükte.

cildir-dolu-balik

Soğuktan burnumuzun düşmesine bir kala gölün sığ yerlerine döndük balığı temizlemek için. Uzaktan balığın kokusunu duyan kediler ve köpekler hemen üşüştüler. Kışın böyle ağır geçtiği bir yerde yemek bulmak zor tabi.

Biz kardeş payı yapacaktık zaten, temizledikçe onlar da nasipleniyordu ki, daha balığı temizlemeyi bitiremeden ordan hain kedi hoplayıp elimizdeki balığı kapmaz mı! Besle kediyi, çalsın yemeğini.

Balık kendi kadar, ağzına almış koşarken üzerine basıp yuvarlanıyor. Ardında koşan köpekler, kediler ve biz… Hepimizi atlatmak için ters manevralar yapıyor, ama balığı bırakmıyor namussuz!

Gitti mi bizim 2 saatte zor tuttuğumuz yegane balık… 2 saat daha bu soğukta dayanabilir miyiz? Hava da 4’te kararıyor. Zor…

Biz ardından bakaduralım, Bahri Abi yetişti kaptı kediden bizim balığı. Çıldır Gölü’nde buzda balık avı 101: hırsız kedilerle mücadele, eli mahkum.

Balığı kurtadık, şimdi uzuvlarımızı geri kazanmaya ve karnımızı doyurmaya Bahri Abi’nin yerine gidebiliriz işte. Attık balığı tavaya. Balık tipsiz mipsiz ama missss gibi kokuyor. Bahri Abi’nin dediğine göre tek balık tuttuk ama en lezzetlisini tuttuk: sarı balık.

cildir-ardahan

Of of, o ne lezzet, ne lezzet. Soğuk su balıkları kışın yağlanır, lezzetli olur. Tatlı su balığını deniz kıyısında yaşayana beğendiremezsin ama sarı balık hiç güzel deniz balıklarını aratmıyor. Tek kötü yanı, kocaman görünen balık temizlenince baya küçülmüş.

Hain kedi bize kıysa da, biz ona kıyamadık tabi. Balığımız küçük müçük, 3 köpek, 2 kedi, 2 evde yok ne kadar doyabiliyorsa artık.

Müthiş manzaralar, harika buz balıkçılığı deneyimi, üzerine de bir leziz bir yemek sonrası Çıldır hayranlığımız tavan yapıyor. Masalsı bir gün yaşıyoruz. Buraya hayatının bir kaç gününü ayırmış bizlere bu soğukların, hiçliğin, yabanıllığın büyüleyici gelmesi normal tabi.

Balıkçı Bahri Abi ile muhabbete oturuyoruz.  Balıkçı Bahri Abi, “Şu an -18 derece falan. İyi dayandınız, normalde kimse bu kadar beklemez” diyor. Büzüşmüş oturan Bahri Abi’ye çay iyi geliyor.

Her gün buz yarmaktan & ağ çekmekten kuruyan ellerine, soğuğun derinleştirdiği yüz çizgilerine bakılırsa davulun sesi bize uzaktan hoş geliyor olsa gerek. Bir de öğrenmez miyiz, abi abi diye seslendimiz Bahri bizimle yaşıtmış! Tam hayat burada adamı hızlı yıpratıyor diye düşünmeye kalmadan, Bahri anlatmaya başlıyor, “Bir kaç sene İstanbul’da dolmuşçuluk yaptım. İstanbul’da hayat hayat değil. Eve bir geliyordum bebeğim var, bi geliyordum koca oğlan olmuş. Oralarda hayat zor. Burada kafamız rahat”.

Lafları üzerine, aldığımız mahçup keyif rahatlıyor. Daha da bir tatlanıyor Çıldır.

38 Comments

 1. Eşim Ardahanlı olduğu için arada bir Ardahan’a yolumuz düşüyor. Yazıda bahsedilen sarı balığı son gittiğimde yemek kısmet oldu. Temmuz ayı olduğu için balık için biraz tereddüt ettim. Çocuklar yandaki masada balığı görünce balık değil tavuk kanat yemek istediler. Ben ve eşim her zaman gelemiyoruz gelmişken deneyelim diye balık aldık. Tadı damağımda kaldı. Kışın nasıl lezzetli olur düşünemiyorum.

 2. merhabalar bizde ocaKTA GİTMEYİ planlıyoruz Bahri abiye ne kadar ücret odedınız öğrenebilirmiyim

  1. Merhabalar, öğrenebildiniz mi acaba ? Biz de düşünüyoruz fiyat öğrenebildiyseniz buraya da yazar mısınız?

 3. Selamlar, bayıldım size 😀
  Mart sonu Çıldır için çok mu geç? Ne dersiniz?

  1. Bu sene biraz erken geliyor bahar. Mart sonuna Çıldır ne durumda olur ben de bilmiyorum

 4. Merhaba;
  Gerçekten gitmek için sabırsızlanıyorum sayenizde. Ama bir sorum olacak. Balık tutmak için anlaştığınız kişi bu işi parayla mı yapıyor?

   1. MERHABA ORTALAMA NE KADAR ÜCRET ÖDÜYORSUNUZ, BİR DE BAHRİ ABİ DEDİĞİNİZ KİŞİ İLE İLETİŞİME GEÇEBİLECEĞİMİZ BİR İRTİBAT VAR MIDIR ?

 5. hangi otelde kaldıgınızı merak içindeyim büyük ihtimal yazılar arasında denk gelmedim 🙁

 6. Merhaba yazınız mükemmel(diğer tüm yazılarınızın olduğu gibi☺️)
  Bizde sizin sayenizde önümüzdeki aralıkta doğu ekspresle bir kars gezisi yapmayı planlıyoruz. Bütçemizi ayarlamak için sormak istiyorum. Bu güzel deneyim için ne kadar bir ücret ödediğinizi merel ediyorum.

  1. Yasemin üzerinden çok zaman geçti, hatırlamak imkansız.
   telefonlardan arayıp kendilerine sormanı tavsite ederiz

 7. merhaba,cumartesi 11 de Kars ta olucaz, Kars merkez ve Sarıkamış’ı aynı güne sığdırabilirmiyiz sizce ?

 8. Yazınızı okudum.
  ve ilk fırsatta gitmek için bu konuyu eşim ile paylaşacağım.

  Teşekkür ederim.

 9. Merhaba kars’ın % 20 si bu daha çok farklı terihi dokuları bilinmeyenleri mevcut fakat ne yazıkki bu tür dokuları renkleri bilenler kars’ı tanıyanlar benim gibi Kars’ta yaşamıyor. Yazınızı çok beğendim ama kars öyle büyük bir tarihdir ki o şehrin akustik merkezi bile vardır. Ama ne yazıkki bilen çok az. Yazınız için çok teşekkür ederim…

  1. Merhaba Deniz Hanım/Bey 🙂 Biz Kars’tayız şu an ve birkaç kişiye sorduk ama bilinen yerler dışında yer öğrenemedik. Nereleri tavsiye edersiniz başka? Çok teşekkürler.

 10. Merhaba. Bayan montunuz ne marka? North Face filan mı ? Soguktan koruyan iyi ısıtan ıslanmayan bu tarz aktiviteler icin kar kıs montu arıyorum da. Bi de biraz daha uzun olabilir tabi. 🙂
  Sizinki cok guzel duruyor.
  Bu arada yazılarınıza bayıldım. Oturdum hepsini okuyorum. 🙂
  Kış gezileri olarak kayak dısında gezilecek, evet buraya kısın gidilmeli, dediğiniz yer var mı acaba?
  Örnegin; kışın karlı havada Kapadokya cok guzel oluyor. Bunun gibi baska aktiviteler..?

  Tesekkurler

  1. Merhaba Gözde,
   Montum bir kayak montu, sana da kayak montu tavsiye ederim. North Face, Jack Wolfskin, Columbia gibi bir sürü marka var kayak montu üreten var. Daha ucuz birşey tercih ederseniz Decathlon’a da bakabilirsiniz.

 11. merhabalar öncelikle yazınız çok güzel olmuş, bütün samimiyetinizle anlatmışsınız oraları 🙂 Biz de gitmeye niyetlendik sayenizde . Bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim 🙂 1. Aracimiz olmadan merkezden çıldır gölüne otobus ya da dolmuslarla ulasma imkanimiz var mı ? 2. Çıldır gölünde her zaman buzda balık avlayanlar oluyormu , yoksa siz ozel olarak mı rica edip ayarladınız ?
  Simdiden tesekkur ederim :)))

  1. Selamlar,
   Bildiğimiz kadarıyla oraya gitmek için illa araba kiralamanız gerekiyor. Ama kaldığığını otelin resepsiyonuna tekrar danışın.
   Gitmeden önce mutlaka arayın, balık avına geleceğinizi söyleyin: Atalayın Yeri +90 535 211 0348
   Bir de kendiniz yapmak istediğinizi de iletin. Yoksa size zahmet vermemek için herşeyi kendileri yapıyorlar, siz de izliyorsunuz.

   1. Merhaba, yazınız çok ilham verici.

    Bu arada balık avlamak için extra bütçe ayırmalı mıyız?

 12. Merhaba,

  Kars’ta anladığım kadarıyla büyük araç kiralama şirketleri bulunmamakta. Siz aracı nereden kiraladınız acaba?

 13. merhaba, araç kiralama hakkında firmaların açık senet imzalattırdıklarını ve bunu suistimale açık olduğunu duydum kars sakinlerinden. sizin kiralama deneyiminiz sıkıntısız geçti sanırım acaba hangi firmadan kiraladınız ? kar deneyimi olmayanlar rahat kullanabilir mi karsta araç ? kafamda bunlar gerçekten birer deli soru , merakımı giderirseniz çok sevinirim . teşekkürler :))

  * not – beni karma doğru kımıldatan sizsiniz, 24ünde Karsa doğru Doğu Ekspresinde yol alıyorum bir başıma bir kadın olarak

  1. Selam Elçin,

   Sayfada yorumlarda yazışmıştık bu konu hakkında. Merak ettik, bir gelişme sağlayabildin mi? Biz de öğrenmek, başka sonran olursa yol geösterebilmek isteriz.

   Bu arada ne kadın olmaktan, ne de bir başına olmaktan çekin. Kars’ta huzurlu hissedeceğini düşünüyoruz. Sende göreceksin, özel bir yer burası. Umarım harika geçer

 14. Harika bir yazı olmuş sizinki de, tekrar yaşadım o güzel deneyimi, yolunuz açık olsun, sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir