DOĞU EKSPRESİ’YLE KARLI MACERALARA GİDİYORUZ!

Güneş doğudan doğar, kar doğuya yağar, gizemler hep doğudadır. Ne zamandır gözümüz doğuda.

Yarın, senelerdir hayallerimizi süsleyen Doğu Ekspresi’ne binip, -11 derecelere gidiyoruz! 24.5 saat sürecek yolculuğumuz için kuşetliden iki bilet, iskambil kağıdı, içi çay dolu bir termos ve kek tarifi aldık. Ee, komşularımızla tatlı yiyelim, tatlı konuşalım, di mi? Karlı buzlu dağları ovaları bana mısın demeden aşarken trenimiz buğlu camlarda kazağımızın koluyla açtığımız deliklerden bakacağız beyaz örtünün içinde tüten bacalara, istasyon istasyon kavuşanlara ayrılanlara.

Doğu Ekspresi’ndeki 24 saatimizin yazısı ve videosu için:
DOĞU EKSPRESİ MACERAMIZ

Doğu Ekspresi Hakkında:
DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞUNA ÇIKACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

İyi hoş da, -11’i beklememiz şart mıydı? 2 aydır meteorolojiyi “Nolur Sibirya soğukları geldi de” diyerek dinliyoruz. Uzundere Şelalesi, Çıldır Gölü hele bir kalıp gibi donsun, işte o zaman başlıyor şenlikler.

Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali – Uzundere / Erzurum
Snowboard – Palandöken / Erzurum

Kış maceralarında ilk durağımız Erzurum. Dağcılığın en zor dalı olan buz tırmanışının, aralarında Everest’e zirvesinden nanik yapmış kişilerinde olduğu cengaverlerini izlemeye ve çok uzundur tanışmak istediğimiz ülkemizin medar-ı iftiharı dağcısı Tunç Fındık ile sohbet etmeye Uzundere Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali’ne gidiyoruz. 18 ülkeden 176 dağcı, boyları 20 ila 130 metre arasında değişen donmuş şelalelere tırmanacaklar. Biz de heves ettik, öğrenelim istedik ama kiminle konuştuysak sadece profesyonellere uygun olduğunu söylediler. Şelale tırmanışı bizi aşıyorsa, biz de kendi çöplüğümüzde ötelim dedik: ertesinde Palandöken’de kayarak acısını çıkartıyoruz.

Buz Balıkçılığı (Donmuş Gölde Balık Avı) – Çıldır / Ardahan
İkinci durağımız, Duygu’nun hayatının ilk 9 ay 10 günü sıcak anne karnında geçirdiği, sonrasında orda geçirdiği 3 ayında Hanya’yı Konya’yı gördüğü Ardahan. Babası mecburi hizmete Ardahan’ın Posof ilçesine gönderildiği sırada dünyaya gelen Duygu ve annesini kazlar kovalarmış. Şimdi kısmetse o kazları bulup yiyeceğiz. 🙂 Balıklardan yer kalırsa tabi. Donmuş Çıldır gölünde kendimize bir delik kesip, içine oltalarımızı sallamaya, vuranı anında yanı başımızdaki mangala atmaya gidiyoruz. Ekmeğimizi taştan değilse de, balığımızı buzdan çıkaracağız. Parmaklarımız donacak, popomuz beklemekten uyuşucak muhtemelen, ama değer, çünkü en lezzetli şey maceralı ve hak edilmiş bir öğün 🙂

Bu maceramızın yazısı ve videosu için:
BUZLARIN İMPARATORLUĞU ÇILDIR’DA TESTERELİ ŞÖVALYELER – BUZ BALIKÇILIĞI

Snowboard – Sarıkamış / Kars
Gelmişken, Kars’taki Ani Harabelerini gezmeden, Sarıkamış’ta kaymadan dönmek olmaz tabi. Bir de, anlatılana göre Posof’a giden yollar kardan kapalı olur, erişim olmazmış ama 30 yılda biraz ilerleme olmuştur diye umarak Duygu’nun ilk defa oksijenle tanıştığı köye, Posof’a da gitmeyi deneyeceğiz. -40 derece yaşamış anne tembihini unutmuyoruz: arabanın kapısına eldivensiz dokunmak yok, yoksa elimiz yaza kadar kapıda asılı kalır 🙂

Sarıkamış ve Palandöken Kayak Merkezleri izlenimlerimiz için:
SARIKAMIŞ VE PALANDÖKEN KAYAK MERKEZLERİ – ÖNEMLİ BİLGİLER VE KARŞILAŞTIRMA

Kars’taki yapılacaklar listemiz için:
KARS’TA NE YAPILIR? – BENZERSİZ 10 KARS DENEYİMİ

Lazboard – İkizdere / Rize
“Palandöken ve Sarıkamış’ta snowboard yapmakta ne var, kolaysa uşaklarımız gibi lazboard yapın da görelim”, dedirtmeyeceğiz 🙂 Daha snowboard icat edilmemişken, onun atası lazboardu (Petranboard) geliştirip bir ulaşım aracı olarak kullanan Petranlılar’dan hem board imal etmeyi, hem de kaymayı öğrenmeye gidiyoruz. Bütün bu programdan çömlek sağlam döneceğiz inşallah.

Bu maceramızın yazısı ve videosu için:
SNOWBOARD’UN KARADENİZLİ ATASI: PETRANBOARD (LAZBOARD)

Her gün keşiflerimizi, deneyimlerimizi ve tabi ki çömleğin sağlamlık durumunu yolda olduğumuz 11 gün boyunca sizinle paylaşacağız. O taraflardayken, muzip ve çılgın önerilerinizi bekliyoruz. Yolumuz açık ve tuzlanmış, dağlarımız karlı olsun!

____________________________________

YOLCULUKTAN DÖNDÜKTEN SONRA EKLEMELER
Hiç hesapta yokken Iğdır ve Ardahan’ı da gördük. Bir de Rize, Ayder’deki Kardan Adam Şenliği’ne gittik. Kardan Adam baya hayal kırıklığı oldu. İstiklal Caddesi’nden beter kalabalıktı ve kar olmaması sebebiyle halat yarışı hariç, tüm aktiviteler iptal edilmişti. Maalesef tavsiye edemeyeceğiz. Ardahan’a aklımız çıktı desek yeridir. Kars’a gitmişken kesinlikle araba kiralayıp Ardahan’a geçmek lazım. Doğal güzellikleri Alpler’i aynalara küstürür.

KuzeyDoğa Derneği / Kars
Derneğin amacı, Sarıkamış Bölgesi’nde büyük et oburları takip etmek, yaban hayvanı-insan çatışmasının olası sebeplerini araştırmak ve bunlara karşı önlem alınmasına yönelik bilimsel çalışmalar yapmak. Kars ve civarındaki doğal hayatı korumayı amaçlayan dernek sayısız kuşa, onlarca kurt ve ayıya müdehale etmişler. Biz Kars’tayken de onları zehirlenen akbabaları kurtarma çabalarını duyup, onlara gönüllü olduk. Kurtarabilinen akbabaların son muayenelerini beraber yapıp, doğaya saldık.

16 Comments

 1. Arabayi nereden kiralamalıyız onun için tavsiye verebilir misiniz? Arabayla Trabzon’a kadar gelip bırakabileceğimiz bir seçenek var mıdır?

 2. Merhaba,

  Bu yıl Uzundere’de Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali var mı biliyor musunuz? İnternetten baktım ama bir bilgiye rastlayamadım.

  Teşekkürler.

  Birce

 3. Merhaba
  Kaç gün ayırmak gerekir? İstanbuldan trenle gidip, uçakla dönmeyi planlıyoruz
  Tşkler

 4. merhaba ocak sonunda 3 cocugunuzla (11 yas ve 6 yas ikiz) dogu expressiyle karsa gitmek istiyoruz. trende rahat edebilirmiyiz? nasil kompartman almamiz gerekiyor? hep 2 kisilik mi kompartmanlar?

  1. 4 ya da 2 kişilik 2 seçeneğiniz var. Lütfen tüm yazuyı okuyun. Tüm kompartman seçeneklerini anlatıyoruz yazı da zaten.

 5. Şubat ayında gitmeyi düşünüyoruz ancak sadece tek tren seçeceğimiz olucak, bunu Kars’a giderken mi yoksa dönerken mi kullanalım ? Sizin etrafı izleme oranınız manzara daha çok gördük dediğiniz acaba hangisidir ? Giderken mi dönerken mi ? Teşekkürler 🙂

 6. bende bugün trenle kars’a gideceğim ama çok korkuyorum yollarda tehlikeli durumla karşılaşmadınız değil mi????

  1. Yok canım, o da nerden çıktı? Neden tehlikeli olsun ki?

   Hatta bir kadın tek başına bile yolculuk yapabilir, yada anne-çocuk yapmak için de çok hoş bir yolculuk.

 7. Bilgehan ve Duygu Beylikdüzü’ne bekliyoruz :-).
  Ayder Vesile otel in kuzinesi başına Esra’nın sponsorluğunda başlayan tanışıklığımızın sıcak dostluğa yelken açması sevincini yaşıyorum. Bilgi paylaştıkça değerlidir … Petran deneyimlerinizi bekliyorum .. Sevgiyle kalın

  1. Ali abi, biz de çok mutlu olduk sizinle tanıştığımıza. Sizin gibi bir duayenle yol arkadaşlığı yapmak isteriz bir gezinizde. Petran deneyimleri geliyor. Beylikdüzünde görüşmek üzere 🙂 Sevgiler…

 8. Şubat ayında bizde gideceğiz. Heyecanla okudum yazdıklarınızı. Kars Erzurum. Biletler alındı. Bekle bizi Doğu Ekspres:))

 9. Size çok özeniyorum ve büyük bir keyifle okuyorum. Umarım programınızda sapma olmadan zevkle beyazlığın keyfine varırsınız. Sibel’in verdiği tipler aşırı doğru, ne olur dışarıya eldivensiz çıkmayın ve dokunmayın.
  Ankara’ya uğrarsanız beklerim, beraber şömine karşısında kestane pişiririz:)
  Sevgiler

  1. Tutkucum, desteğin için teşekkürler! Buralar tam senin gibi delidolu, doğa hayranı, özgür tiplere göre. Umarım ilk fırsatta gidebilirsin.

   Bi de, sen hangi ara Ankara’ya taşındın yahu 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir