DİYARBAKIR’DA NE YENİR, NEREDE YENİR?

Diyarbakır gezinisi planlarken ikinci okumanızı tavsiye edeceğimiz yazımızdasınız. Henüz okumadıysanız Diyarbakır gezinizi planlarken ilk adım olarak Diyarbakır’da Gezilecek Yerler rehberimizi okumanızı öneririz.

Bu yazımızda Diyarbakır’a mal olmuş lezzet ve mekanları bulacaksınız. Tüm doğu mutfakları gibi  yemekler genelde hep et ağırlıklı. “Etsiz yemek ayıptır” diyen Diyarbakır’da gözünüzü ciğerle açıp, kuzu kebabı ile kapıyorsunuz. Alışık olanlara bayram, olmayanlara ise biraz zor. Ama merak etmeyin et yemekten damarlarındaki kanı donanlara vegan kafe bile bulduk!

Şimdiden afiyet olsun!

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır’a geldiğinizde deneyebileceğiniz yöresel lezzetler arasında, kaburga dolması, mumbar, nardanaşı, ayvalı kavurma, meftune, duvaklı pilav, patlıcan dizme, cartlak kebabı (ciğer kebabı), habenisk, mahlepli Diyarbakır çöreği gibi lezzetler var. Finalde de burma kadayıf ve tabii ki karpuz.

Diyarbakır Kebapçıları & Ciğercileri

Fırın-ci Diyarbakır ♡

Suriçi’nde 600 yıllık eski bir hamam restore edilerek restorana çevrilmiş. Mekanın dokusu harika. Hem ambiyans hem lezzet bakımından tavsiye ederiz. Şehirdeki en eli güzü düzgün yer. Geleneksel Diyarbakır yemeklerinden ayvalı kavurma ve diğer kebap türlerini tadabileceğiniz bir mekan. Websitesi Adres:Tarihi Vahap Ağa Hamamı, Inönü Mah. Gazi Cad, Telgrafhane Sk. No:34, 21300 Sur Tel: 04122520206 Konum için tıklayın.

Paçacı Fazıl Usta

Vedat Milor’un da tavsiye ettiği bir paçacı. Kibe bunbarı, kaburga dolması ve elbette paçası ile çok ünlü. Fiyatlar bir paçacıya göre biraz tuzlu ama buraya gelmişken mutlaka denenmesi gereken lezzetler hepsi. Adres: Peyas, Kayapınar Cd. No:96, 21070 Kayapınar Tel: (0412) 257 10 06 Konum için tıklayın.

Meşhur Kebapçı Hacı Halid

Diyarbakır’ın iyi esnaf lokantalarından biri. Kuzu gerdan, kavurma, patlıcanlı kebap, Arap tava, orman kebabı gibi spesiyalleri var. Cuma günleri çıkan “ıstakoz” isimli kuzu yemeği cami çıkışındaki 10 dakika içinde tükeniyor. Adres: Gazi Caddesi Hacı Halit, Çiftehan Sk. No 9 Tel: (0412) 224 97 70 Konum için tıklayın.

Nasır Usta Adana Kebapçısı


Diyarbakır’ın bir numaralı Adana kebabçısı. Diyarbakır’da Adana mı yenir demeyin, gerçekten başarılı. Önden gelen aperatifler de hem gözü, hem gönlü doyuruyor. İki şubesi var. Websitesi için tıklayın
– Diclekent:  Adres: Peyas, 250. Sk. No:1, 21070 Kayapınar Tel: (0412) 257 59 59 Konum için tıklayın.

Umut Ciğercisi

Diyarbakır’ın en usta ciğercisi. Ciğeri zaten başarılı ama özellikle soslu soğanı çok seviliyor. Kahvaltıda ciğer deneyimi yaşamak için de tercih edebilirsiniz. İki şubesi var.
– Kayapınar Şubesi Adres: Huzurevleri, 3. Sk., 21070 Kayapınar Tel: (0412) 237 30 36 Konum için tıklayın.
– Yenişehir Şubesi Adres: Lise caddesi 4 sokak yeşim apt.Altı, 21120 Tel: 0412) 228 17 63 Konum için tıklayın.

Diyarbakır Lahmacun Merkezi

Ulu Cami yakınlarındaki Ayakkabıcılar Çarşısı’nda yer alan bu lahmacuncu, Diyarbakır’ın en iyisi olarak biliniyor. Gerçekten de o kadar incecik açıyorlar ki hamuru çıtır çıtır oluyor.  Sadece pide ve lahmacun sunuyor. Yeri biraz karışık gelebilir hangi esnafa sorarsanız size yerini gösterir. Adres: Cami Kebir, 21300 Sur Konum için tıklayın.

Vegan

Gabo Kitchen

Evet, yanlış okumadınız, Gabo Cafe, Diyarbakır’da vegan yemekler bulabileceğiniz bir mekan. Eğer bizim gibi ufak bir doğu turundaysanız ve gözünü ciğerle açıp, kuzu kebapla ile kapamak yorduysa burada bir es yapabilirsiniz.. Adres: Değişim temel lisesi alti, Kooperatifler Mahallesi, Şair Sırrı Hanım Sk., yakışır 2 apt Tel: 0537 663 90 77 Konum için tıklayın.

Diyarbakır Tatlıcıları

Kadayıfçı Saim Usta

Diyarbakır’ın burma kadayıfı meşhur. Fakat Saim Usta’da yemeniz gereken tatlının kod adı Sıcak. Kendisi peynirli kadayıf oluyor. Saat 15.00 gibi tükenmiş oluyor. En iyisi öğle yemeği üstüne denk getirmek ama buralılar aslında yemek öncesi mideyi alıştırmalık olarak yiyorlar. Burada hem onu hem de kaymaklı baklava ve soğan baklava gibi denenmesi gereken diğer çeşitleri de bulabilirsiniz. Websitesi Adres: Sur Mah Gazi Cad. Kılıçlı Pasajı 13/B, 21300 Sur Tel: (0412) 224 50 81 Konum için tıklayın.

Meşhur Kadayıfçı Sıtkı Usta

Sıcacık taze çıkmış antep fıstıklı sarma kadayıfı başarılı. Kadayıfı dışında soğuk baklavası veya kaymaklı sütlü fıstıklı künefesini de tadabilirsiniz. Bir şubeleri de Ankara’da var. Websitesi Adres: Fırat Bulvarı Diclekent Villaları 257. Sk No: 1 Kayapınar Konum için tıklayın.

Diyarbakır Cafeleri

Sülüklü Han

Geleneksel bir hanın avlusu, ahşap sandalyelere oturup bir şeyler içebileceğiniz bir cafeye dönüştürülmüş. Nefis Süryani şarabı, fincanda pişen Türk kahvesi, gül ve reyhan şerbeti gibi Diyarbakır klasikleri için şehirdeki en doğru adreslerden. Adres: Savaş, Değer Sk., 21200 Sur Konum için tıklayın.

Diyarbakır Kültür Evi

Geleneksel Diyarbakır evlerinden birinin Kültür Evi’ne dönüştürülmüş hali. Sadece buraya özgü Bademli Türk Kahvesi diye bir lezzeti var. Adres: Cami Kebir, Telgrafhane Sk. No:19, 21300 Sur Tel: 0507 456 38 38 Konum için tıklayın.

Kastal Cafe

Burası da Diyarbakır Kültür Evi’nin karşısındaki Şükrü Efendi Konağı’nın restore edildikten sonra kafeye çevrilmiş hali Kastal Cafe. Bizce bir kahve-çay içilip mola verilecek yerlerden ama burada kahvaltı seçenekleri de var. Adres: Cami Nebi, 21300 Sur/Diyarbakır Tel:(0412) 223 73 10 Konum için tıklayın.

Diyarbakır Kahvaltı Mekanları

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’ın en turistik kahve molası noktalarından. Kahvaltıya gelirseniz de masaya dirsek koymaya yer kalmayacak kadar çok çeşit geldiğini söyleyebiliriz. Bazıları güzel, bazıları eh ama kavurmalı yumurtayı mutlaka deneyin. Adres: Dabanoğlu, Marangoz Sk. No:5 Konum için tıklayın.

Saray Kapı Kahvaltı & Cafe

Eski bir Diyarbakır evinin restore edilerek cafeye dönüştürülmüş yerlerden. Otantik ortamı, serpme kahvaltısı, kahvesi ile öne çıkan samimi bir mekan. Adres: Cevat Paşa, Doğru Sk No:19 D:No:19, 21300 Sur Tel: (0412) 229 07 04 Konum için tıklayın.

İçkale Kahvaltı & Cafe

Yine eski bir Diyarbakır evinin restore edilerek kahvaltıcı ve cafeye dönüştürülmüş otantik ve samimi mekanlardan. Serpme kahvaltısı çok seviliyor. Adres: Cevat Paşa, Kozlu Sk., 21300 Sur Tel: (0412) 224 33 30 Konum için tıklayın.

8 Comments

  1. Fırın -ci gerçekten güzel bir yer kesinlikle tavsiye ederim ama 2 şubesi var 600 yıllık hamamdan restore edilen surda bulunuyor konumunuz diğer şubeyi gösteriyor. Düzeltme yaparsanız. Sur a gitmişken fırın-ci de yemek yiyebilir diğer tarihi ve güzel cafelere de gidebilirsiniz aynı bölge içerisinde yürüyüş mesafesi olarak

    1. Merhaba çok teşekkürler uyardığınız için hemen doğru konumla güncelledik 🙂

  2. Şimdi diyarbekir yolunda araştırma yaparken okudum. Yemin ediyorum. Rehberim güvendiğim dostum gibisiniz. Hiç tanımadan sizi çok seviyorum.Kızınız çok şanslı böyle kültürlü bir ailesi olduğu için ona da huzurlu uzun sağlıklı ömürler diliyorum.

    1. Merhaba ne güzel sözler söylemişsiniz çok sevindik beğenmenize yazımızı çok teşekkür ederiz :)))

  3. Sectiginiz yerlerin meshur olduklari ve populer olduklari dogrudur ama diyarbakirin daha az bilinen tad ve fiyat olarak daha iyi yerleri mevcut. Kadayifci sitki usta, Saim ustayla karsilastirilamaz! Bir daha gelirseniz ben sizi gezdireyim.

    1. Dostum ben de seninle aynı fikirdeyim ve şehir dışından gelicem bi kaç güzel ve kaliteli az bilinen mekan önerisi yaparmısın rica etsem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir