DRESDEN’İN MEŞHUR NOEL PAZARLARI

İnsanın içine çocuksu bir mutluluk saçan Noel pazarları en güzel Aralık planı. Avrupa’nın her yeri kurulan noel pazarları ile şenlense de Strasbourg ve Dresden’in yeri bir başka. Strasbourg’u Colmar, Obernai ve Riquewihr gibi tatlı Alsas köylerini gezdiğiniz mini bir roadtrip gibi düşünebilirsiniz. 1434’ten beri kurulan Dresden ise dünyanın en köklü noel pazarı. Şehrin meydanlarını kuşatan birbirinden sevimli noel pazarları sayesinde noelin başkenti olarak geçiyor.

Aralarından Dresden’i seçerseniz, gezinizi Dresden’in Gezilecek Yerleri‘ni de görecek şekilde planlayın. Şehrin ıskalamamız gereken noel durakları ise bu yazımıza.

Dresden’in Ünlü Noel Pazarları

1. Almanya’nın En Eskisi ve En Ünlüsü: Striezelmarkt

Striezelmarkt Almanya’nın en eski Noel Pazarı ünvanına sahip Noel pazarı. Öyle ki biz gittiğimizde yani 2023’te 589’uncusu gerçekleşiyordu. Pazar, 1434’den beri şehrin en eski meydanı Altmarkt’ta kuruluyor.

Kocaman bir alana yayılan pazarda aklınıza gelebilecek her türlü Noel teması standı, lezzeti, oyuncağı, süslemesi var. Devasa yılbaşı ağacından atlıkarıncaya, dönme dolaptan trene, Noel tezgahlarından fındıkkıranlara gerçekten en çok da çocuklar için büyüleyici bir yer. Dünya mutfaklarının doldurduğu tezgahların arasında yürürken burnunuzu mis gibi içecek kokuları geliyor.

Stollen – Fotoğraf Kaynak: Gary Lee / Unsplash

Dresden’in coğrafi işaret aldığı, Noel dönemlerinde üretilen üzümlü keki Dresdner Stollen ise pazarın asıl yıldızı, ki zaten pek çok tezgahta göreceksiniz. Pazarda sadece Stollen satan en az 5-6 tezgah var. Eğer Üzümlü kek gibi tatlardan hoşlanıyorsanız es geçmeyin deriz. Yine şans tılsımı olarak sadece Noel’de üretilen Dresden’e özgü kuru erikten yapılan Pflaumentoffel biblolar da çantaya atmalık. Akşamüstü ışıklandırmalar yanınca pazar bir başka olsa da günün her saati gezmek için uygun. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Neumarkt Noel Pazarı

Altmarkt’taki kadar ihtişamlı olmasa da Neumarkt’da bir Noel pazarı kuruluyor. El yapımı oyuncak standları, gravürcüler, klasik Alman mutfağından lezzetler satan tezgahların arasında dolaşırken bir anda Frauenkiche’den gelen koro sesleri de kulağınıza gelebilir. Daha çok yetişkinlere hitap eden bir pazar çünkü burada Striezelmarkt’taki gibi oyuncaklar yok. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Orta Çağ Temalı Noel Pazarı

Şehrin farklı noktalarında kurulan daha küçük ve butik Noel pazarları arasından favorimiz Stallhof’ta kurulan Orta Çağ temalı Noel pazarı. Kapısından girdiğiniz anda Orta Çağ’a ışınlanıyorsunuz. Tezgahtaki satıcıların kıyafetlerden yiyeceklere, hediyelik eşyalardan dükkanlara her şey Orta Çağ’da olması gerektiği gibi…Özellikle de Orta Çağ’dan fırlama zanaatkarların tezgahları çok ilginç. Kısacası ilginç ve güzel bir Noel deneyimi yaşamak için mutlaka uğrayın. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Hauptstraße Augustusmarkt Gurme Noel Pazarı

Elbe Nehri’nin karşı yakasında da daha modern bir Noel pazarı kuruluyor. Daha çok yeme içme odaklı. Burası Noel hissiyatının en az alacağınız ama en çok doyacağınız pazar. Haupstraße’de bulunan Augustusmarkt, gurme gezginler için mütiş bir noel pazarı. Bu gurme Noel Pazarı’nda çeşit çeşit Noel lezzetlerini ve diğer yerel lezzetleri tadabiliyorsunuz. Haupstraße’yi boydan boya yürüyüp her standta bir şeyler tadarak yürüyüş yapmak oldukça keyifli. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Hatırlatmalar

Noel Pazarları İçin Geliyorsanız Yanınızda Nakit Para Bulundurun

Özellikle Noel döneminde Noel pazarlarını gezmek için Dresden’e gelecekseniz, şayet ki Alman banka kartınız da yoksa mutlaka yanınızda nakit Euro bulundurun çünkü bu pazarlarda yabancı ülkelerin kredi kartları geçmiyor.

Noel Pazarı Lezzetlerini Deneyin

Mutlaka ama mutlaka Noel pazarı lezzetleri için midenizde yer açın. İster öğle yemeğinde ister akşam yemeğinde, isterseniz sadece kendinizi şımartmak istediğinizde bir Noel pazarında mola verip Bratwurst’ten Currywurst’e, patates röştiden pretzel’e, gebrannte mandeln’den (şekerli kuruyemişler) stollen keke, gözünüze kestirdiğiniz her şeyi tadın.

Bardakların Depozitosu Var Şaşırmayın

Noel pazarlarında yiyecek içecek standlarından aldığınız cam veya seramik bardakların ve kupaların depozitosu alınıyor. Bu depozito birkaç Euro da olabiliyor içecekle aynı fiyat da. Bardağınızı sağ salim geri getirdiğinizde depozitonuz size geri veriliyor. Eğer hatıra olarak bardak sizde kalsın derseniz de depozitoyu yakıp bardağı alabiliyorsunuz.

Noel Pazarlarının Hem Gündüzünü Hem Gecesini Görün

Noel pazarlarının en güzel anı akşam tezgahların, süslemelerin ve dev Noel ağacının ışıkları parıl parıl yanmaya başladığında yaşanıyor ama siz yine de gündüz gözüyle de gezmeye gelin gündüzünü de görün. Standlar sabahtan itibaren açık oluyor, kalabalıklar olmadan öğle yemeği molası verebilir, yine kalabalıklar olmadan standları rahat rahat gezip alışveriş yapabilirsiniz.

En Güzel Noel Pazarı Fotoğrafları İçin Kreuzkirche’nin Kulesi

Dresden’in en meşhur ve en büyük Noel pazarı Striezelmarkt’ı fotoğraflamak için en güzel yer pazara hakim bir konumda kalan Kreuzkirche’nin kulesi. Pazarın güzelliğini ve büyüklüğünü en güzel hissedebileceğiniz noktalardan biri ancak çıkış ücretli ve bol merdivenli. Yine de bulacağınız manzaraya değiyor.

Dresden’de Birden Fazla Noel Pazarı Kuruluyor

Dresden’de tek bir Noel pazarı değil birden fazla irili ufaklı pazar kuruluyor. Elbette en ünlüsü ve en büyüğü eski meydanda kurulan Striezelmarkt ama siz diğer pazarlara da uğramayı es geçmeyin çünkü onların da farklı modları oluyor. Orta Çağ temalı pazar veya gurme pazar vb. gibi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir