ESKİŞEHİR’DE NE YENİR, NEREDE YENİR?

Eskişehir’deyseniz, bu hafta sonu sağlığı, diyeti miyeti bir kenara koyup, battı balık yan gider kafasına girmek zorundasınız. Lakin, Tatarlarla gelen hamur işi mirasını ve Anadolu’nun kırmızı et merakını bir tabakta buluşturan Eskişehir yemekleri pek mahsum değil AMA girdiğin günaha da değer lezzette. 🙂 Zaten Eskişehir’den çibörek, balaban kebap, met helvası yemeden dönmeye çalışırsanız size bilet bile kesmezler. O zaman, diyetin ruhuna el fatiha diyerek, sizi Eskişehirlilerin en çok beğendiği adreslerle başbaşa bırakıyoruz.

♡ Ne demek?
Kendi favorilerimizin yanına da bir ♡ kondurduk.

Bu kalorileri eritmenin en iyi yolu hareket. Eskişehir’de Gezilecek Yerler önerilerimiz arasında koşuşturarak günah çıkartmak isteyenleri buraya alalım.

Sizin de bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir adres varsa lütfen aşağıdaki yorumlara yazın, herkes faydalansın.

Afiyetler!


Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:

Eskişehir Kahvaltı Mekanları

Doyuran Kahvaltı Salonu


Küçük, salaş ama kahvaltısı lezzetli, şirin bir yer. Öyle fix 2 kişilik kahvaltı gibi çeşitleri yok, ayrı ayrı istediklerinizi masaya söylüyorsunuz. Fiyatlar çok uygun. Büyük bir yer olmadığı için özellikle haftasonları yer bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz bu yüzden ya beklemeyi göze alın ya da haftaiçi gitmek daha mantıklı olabilir. Menemeni ve gözlemesi güzelmiş, ballı sıcak süt de denenebilir. Adres: İstiklal Mahallesi Demirciler Sokak No:7/C Hüner İş Merkezi A Blok Girişi Odunpazarı-Eskişehir   Tel: 02222305164   Websitesi: www.doyurankahvalti.com Konum için tıklayın.

Hot-N-Fun

Kahvaltı konusunda Eskişehir’in en sevilen adreslerinden. Servis hızlı, çeşit çok ve fiyatlar oldukça uygun. Serpme kahvaltısı ve menemeni özellikle tavsiye edilmiş. Adres: İstiklal Mahallesi Adalar Sokağı Odunpazarı-Eskişehir Tel: 05306877596 Konum için tıklayın.

Acıktım Kafedeyiz

Serpme kahvaltının yanında çayın ücretsiz olmaması dışında herkes bayılmış kahvaltıya. Aslında kahvaltıcı değil içinde öğle yemeği veya akşam yemeği yiyebileceğiniz birçok yemek seçeneği var ama kahvaltısı en çok beğenilenlerinden olduğu için bu kategoriye koyalım istedik. Adres: Hoşnudiye Mahallesi İsmet İnönü Caddesi No:61/A Tepebaşı-Eskişehir  Tel: 02222319933 Websitesi: www.aciktimkafedeyiz.com Konum için tıklayın.

Eskişehir Cafeleri

Hey Joe Coffee Co ♡

hey-joe-coffee-co-eskisehir

Hey Joe da şehrin tazelerinden. Üçüncü nesil kahve demleme yöntemlerini kullanan bir cafe.  Bazı işletmeler sadece servis vermez, aynı zamanda yarattıkları ruh ile de şehri ileriye götürür ya, işte Hey Joe da onlardan. İşletmecileri de süper tatlı insanlar, evde yoklar ve pedalşörler. Afrika’dan Asya’ya pedal hikayeleri dinlemek, mekandaki kolektif ruhu deneyimlemek için uğrayın. Ayrıca evcil hayvan dostu oldukları için de ayrıca seviyoruz onları. Adres: Güllük mah. Bacı sok. No:4/A Çalışma Saatleri: 08.00 – 23.00 Konum için tıklayın.

Eskişehir Kitapçısı ♡

eskisehir-kitapcisi

Şiir gecelerinin düzenlendiği, pikaptan müzik sesinin yükseldiği, insanın girince çıkasının gelmediği bir mekan. Kitapseverlerin mutlaka uğramasını tavsiye ederiz. Ayrıca 3. nesil kahveciliğin Eskişehir’deki öncülerindenler. Adres: İstiklal Mahallesi Yeşiltepe Sokak No: 14 / A (Şair Fuzuli Caddesi paraleli) Tel: 90 222 220 01 39 Çalışma Saatleri: 11.30 – 22.00 Konum için tıklayın.

Eflatun Kitap & Kahve

İkinci el kitapları da bulabileceğiniz, geniş plak koleksiyonuna sahip, kışın elektrikli sobanın verdiği huzur atmosferini yaşatan, güzel bir mekan. Kitap ve kahvenin yanına el yapımı kurabiye ve pastaları da var.
Adres: İstiklal, Yalaman Sk., 26010 Odunpazarı Tel: (0222) 340 3464 Çalışma Saatleri: 10.00 – 22.00 Konum için tıklayın.

Keçi Geçti Kafe

Burası bildiğiniz cafelerden biraz farklı. Bu cafenin kendine ait prensipleri hatta bir manifestosu var. Öyle ki kafenin nevi şahsına münhasır sahibi Kamil Güneş mutsuz surat görmemek için pazartesileri kepenkleri kapalı tutuyor. Kafede zaman zaman atölyeler de oluyor. Adres: Adalar Sokak Tel: 0532 158 4753 Konum için tıklayın.

Sarmaşık Cafe

eskisehir-sarmasik-cafe

Sarmaşık Cafe Eskişehir’in yenilerinden. Çok çeşitli yemek yok ama her gün bir sebze bir de etli yemek çıkıyor. Konum için tıklayın.

Black Cat Coffee

Damağınıza uygun kahve bulmak istiyorsanız burası doğru adres. Eskişehirlilerin sabah işe giderken kahvesini aldığı yerlerden. Kahvenin çekilme, öğütülme ve demleme aşamalarını izleyebiliyorsunuz. Salaş ve samimi bir yer. Adres: Eskibağlar Mah. Baydemir Sok. No:2/B Tel:+90 544 594 55 44 Çalışma Saatleri: 07.00  – 00.00 Konum için tıklayın.

Sukha Coffee

Kitap okunabilecek kafelerden biri de Sukha Coffee. Taze çekilmiş kahveleri de tatlıları da müzikleri de çok beğenilen yerlerden. Adres: Arifiye Mah. Türel Sok. No:80/B 26100 Tel: 90 222 220 61 69 Çalışma Saatleri: 09.00 – 22.00 Konum için tıklayın.

Getik Cafe

Getik Fanzin’e bağlı Getik Cafe de Eskişehir’de kitabınızı, sandwiçinizi, kahvenizi kapıp keyif yapabileceğiniz bir cafe. Sandwiç demişken özellikle Anton’un tavuklu sandwiçi çok seviliyor. Adres: Eskibağlar, Oğuz Sk. No:6, 26170 Tepebaşı Konum için tıklayın.

Eskişehir Restoranları

ÇİBÖREK

Aslen Tatar mutfağından çıkma. İsminin nereden geldiği konusunda fikir ayrılıkları var. Kimisi çi’nin Kıpçak lehçesindeki lezzetli kelimesinden geldiğini kimisi de kıymanın böreğin içine çiğden konulup pişirilmesinden geldiğini söylüyor. Hangisi doğrudur bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki çibörek, Eskişehir’e gelip de kaçırılmaması gereken bir lezzet. Aşağıda Eskişehirli Evde Yoklar’ın tavsiyesi, en iyi çibörek nerede yenir? sorusunun cevabı mekanları verdik.

Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir? 👉 Papağan Çibörek

eskisehir-papagan-ciborek

Kimisi aşırı yağlı buluyor, bolca topa tutan var  ama Papağan Çibörek hala Eskişehir’deki en ünlü çibörekçi.
Adres: Arifiye, Köprübaşı Cad. Yalbı Sk. No:5, 26010 Odunpazarı Tel: (0222) 231 43 62 Web Sitesi: www.papagancigborek.com Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir? 👉 Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi

Çibörek dışında çorba gibi seçenekler de mevcut. Özellikle sorpa çorbası ünlü. Çiböreklerin yanında bir de özel sos geliyor. Bir porsiyonda 5 adet var. Adres: Akarbaşı Mah. Atatürk Blv. No:97 Tel: 0 (222) 233 16 16 Web Sitesi: www.ciborekevi.com Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir? 👉 Has Kırım Çibörekçisi

Bir porsiyonda 5 adet var ama asla bir porsiyonun kesmediği yerlerden. Soğansız sevenler için soğansız versiyonu da var. Börek yanına gelen turşular da çok lezziz. Adres: Hasan Polatkan Cad. No:20 Tel: +90 222 234 9971 Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir? 👉 Tatar Evi Çibörek Evi

Tarihi Odunpazarı içinde olduğundan çibörek denemek için biraz daha turistik bir yer. Bir porsiyonda 5 tane var. Yanında acı kırmızı biber turşusu da geliyor. Buranın mantısı da meşhur. Adres: Orta, Şeyh Şemsettin Sok. No:15 D:1, 26030 Merkez/Odunpazarı Tel: 0222 220 65 10 Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir? 👉 Alpu Çibörek

Çibörekler özel bir domates sosuyla geliyor. Çok fazla yağlı sevmeyenler için ideal. Adres: Mamure, Gazi Yakup Satar Cd. No:47, 26120 Tepebaşı Tel: (0222) 221 6061 Konum için tıklayın.

BALABAN KEBAP

Balaban kebap çok kabaca pide, köfte, tereyağı, sos, yoğurt, ızgara biber-domatesten oluşan Eskişehir’in imza yemeği. Kulağa biraz karman çorman bir şey gibi gelse de aslında tam bir lezzet patlaması. Balaban Tatarca çok anlamına geliyormuş. Zaten nerede yerseniz yiyin porsiyonlar o kadar bonkör ki bu yemek isminin hakkını veriyor. İskenderi 1,5 porsiyon yemişliğiniz olmuştur var ama söz konusu balaban kebapsa bir kez daha düşünün deriz.

Eskişehir’de Balaban Kebap Nerede Yenir? 👉 Fahrettin Usta Kebap Salonu ♡

eskisehir-fahrettin-usta

Izgaradaki etleri son dokunuş olarak bir de nostaljik ütü ile ütüleyen, güleryüzlü tonton Fahrettin Usta’nın elinden ne çıksa yeriz biz ama balaban kebabı bir başka. Pazar günleri kapalı.
Adres: Kurtuluş Mh. Ziyapaşa Cd. Yolveren Sk. No:46/B Tel: 0222 220 27 99 Web Sitesi: balabankebap.com Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Balaban Kebap Nerede Yenir? 👉 Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

eskisehir-balaban-kebap

71 yıldır hizmet veren Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, balaban kebap için Eskişehirli Evde Yoklar’ın ağız birliği ettiği yerlerden. Öyle ki insanlar çevre illerden Eskişehir’e sırf burada balaban kebap yemek için geliyor. Pazar günleri kapalı. Adres: Arifiye Mahallesi Belediye Sokak No:11/7  Tel: 90 222 231 1444 Web Sitesi: www.balabankebap.com.tr Konum için tıklayın.

Eskişehir’de Balaban Kebap Nerede Yenir? 👉 Es Balaban Kebap

Eskişehir’de balaban kebap denemek için önerilen yerlerden birisi de burası. Pazar günleri kapalı.
Adres: Kurtuluş Mah. Ziyapaşa Cd. No: 35 Tel: 0532 541 70 48 Web Sitesi: www.esbalaban.com Konum için tıklayın.

EV YEMEKLERİ

Hüsnüniyet Lokantası

Tam bir esnaf lokantası. Sulu yemekleri, çorbaları meşhur. Fiyatlar da çok uygun. Adres: Cumhuriye, 26130 Tepebaşı Tel: 90 222 233 6331 Konum için tıklayın.

CİĞER

Ciğerci Ahmet ♡

Ciğerci Ahmet’in ciğeri ünlü ama tavuk şişi ondan da ünlü. Harran tavuk diye geçiyor. Otantik dekorasyonu var. Fiyatlar biraz pahalı. Adres: Mustafa Kemal Paşa Mah. Sivrihisar Cad. No:46 Tel: 90 222 230 7909 Web Sitesi: www.cigerciahmet.com Konum için tıklayın.

KÖFTE

Rodop Köftecisi

Oto sanayi sitesi içindeki Rodop Köftecisi için Eskişehir’in en güzel köftesi deniyor. Piyazı ve tulumbası da çok başarılı. Adres: Yenidoğan Mah. Güzelyayla Sok. No:3 Tel: 90 222 237 2136 Konum için tıklayın.

BURGER

Pino ♡

Eskişehir’de Mc Donald’s Pino kadar iş yapmıyor. Çünkü Pino, Eskişehir’in kendine has fast food zinciri. Hamburgeri kadar pizzası da çok seviliyor. Eskişehirlilerin çocukluğumdan kalan tat şeklinde yorum yaptıkları nostaljik bir yer. Adres: Batıkent Mah. Geven Sok. No:4-6-8 Tel: (0222) 225 59 59 Web Sitesi: pino.com.tr Konum için tıklayın.

MEYHANE

Neyzen Meyhanesi ♡

eskisehir-meyhane

Öncelikle biz deniz çocukları olduğumuz için bize balık sofrası beğendirmek zor ve malesef Neyzen de hamsiden sınıfta kaldı. Onu bi açık açık söyleyelim. Ama yine de servisini, ortamını, dekorunu ve mezelerini çok beğendiğimizden kalbimizi çaldı. Canlı fasıl müziği de oluyor. Egeli bir hissiyatu var. Keyifli vakit geçirilecek bir yer. Adres: Hoşnudiye Mah. Vural Sok. No:59 Tel: (0222) 233 6514 Konum için tıklayın.

DÖNER

Nazar Kebap

Eskişehir’de en iyi döner burada yenirmiş. Hem porsiyon döneri hem de Bursa usulü iskendere göz kırpan yoğurtlu döner de başarılı. Adres: Santral Sokak No:6, İstiklal Mahallesi, 26010 Odunpazarı Tel: (0222) 231 93 94 Konum için tıklayın.

Met Helvası Ve Eskişehir Tatlıcıları

Tanınmış Helvacı ♡

eskisehir-taninmis-helvaci
Eskişehir’e özgü met helvasını bulabileceğiniz en iyi adreslerden. Taze ve günlük üretim yapıyorlar bu nedenle akşama kalmayabiliyor. Biz mis gibi tereyağ aromalı met helvasına bayıldık ama cevizli yaz helvası ve nuga helvası da bir o kadar güzel. Adres: Deliklitaş, Değirmen Sk., 26090 Odunpazarı Konum için tıklayın.

Venedik Pastanesi

Venedik Pastenesi, Eskişehir’in Pelit’i. En çok dondurmaları v pastaları seviliyor. Aslında her şeyi çok seviliyor. 3 ayrı yerde şubesi var. Bizim aşağıda adresini verdiğimiz merkez şubesi. Adres: Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. No:27/B Tel: 90 222 230 7576 Web Sitesi: www.venedikpastaneleri.com Konum için tıklayın.

Kara Kedi Bozacısı


Kışın Kara Kedi Bozacısı’nda ayak üstü boza içmek Eskişehirliler için artık bir klasik olmuş. Boza semeyen adama bile bozayı sevdirir diyorlar. Yazın da meyve suları yok satıyor. Adres: Köprübaşı Cad. No: 46 Tel: 90 222 231 1231 Web Sitesi: www.karakedibozacisi.com Konum için tıklayın.

Mazlumlar Muhallebicisi

eskisehir-haller-genclik-merkezi

Haller Gençlik Merkezi içinde, sütlü tatlıları ile ün yapmış bir yer. Keşkül, tavuk göğsü, sakızlı muhallebi, sütlaçı çok meşhur. Bizim çok tarzımız değil ama sevenler gelincik şerbetli su muhallebisin de çok seviyor.
Adres: Haller Gençlik Merkezi (Hoşnudiye Mah. Gençlik Merkezi Sok.) 26170 Tepebaşı Tel: 90 222 320 7118 Web Sitesi: mazlumlarmuhallebicisi.com Konum için tıklayın.

Tadım Fadima Dondurma

En çok gerçek çikolata aşıklarını tatmin edecek bitter dondrumasıyla ünlü olan Eskişehir’in en iyi dondurmacısı. Adres: Hoşnudiye Mah. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad. 26130 Odunpazarı Konum için tıklayın.

55 Comments

 1. Merhaba, şuan Eskişehir’deyiz, Abdülselam balaban köfte salonu 17-11-2019 tarihinden itibaren pazar günleri açık pazartesi günleri kapalı olacakmış, güncelleme yaparsınız diye düşündüm. Sevgiler.

 2. bu hafta Eskişehire gidiyoruz tatil planı yapmadan mutlaka bakarım gidip yorum yaptınız mı diye 🙂 Güzelce notlarımı aldım yorumları okudum 🙂
  Birde memleketim Erzurumu görmediyseniz gidip görmenizi tavsiye ederim 🙂

  1. Selam Gonca! Geldik, gördük, kaydık bile 😀
   Umarım Eskişehir çok güzel geçer
   İstanbul’dan selamlar

 3. Fahretin ustanın yerine gittik. Salaş bir esnaf lokantası.
  Bir kere doymuyorsunuz. Kocaman tabaklar içi yoğurt tereyag sos ile dolu pide parçaları sosun içinde en üstte 2 köfte 2 küçük parça et. Ek pidede istemeden gelmiyor. Köfte iyi lezzet olarak et parçaları lezzetsiz idi. Ben begenmedim ve doymadım.

 4. Haşhaşlı cevizli ekmeklerinden, çöreklerinden, kurabiyelerinden hiç bahsedilmemiş.

 5. Tabikide Eskişehir’in ilk ve tek tava dondurmasını unutmamak lazım Forest Ice Cream Adalar mevkii Parody Coffee’de. Diğer dondurmaları unutursunuz!

 6. Malesef özünde bir istanbullu ve 18 senedir eskişehirde yaşayan yarı eskişehirli biri olarak Eskişehirin yemek konusunda türkiyedeki en vasat şehirlerden biri olduğunu belirtmem gerekiyor. Yemek kültürleri yok, önemli ustaların çoğu büyük şehirlere gittiklerinden eskişehirde öyle has kebap, döner, pasta vs yemeniz pek mümkün değil. Pastaneler inanılmaz vasat sadece venedik ve dr beyaz biraz iş yapar. Bolulu hasan usta da fena değil. Önceleri bu şehirde adam gibi ekler yemek imkansızdı. Alman pastası hala yok. Karakedinin bozasını oldum olası beğenemedim. Bir ömür yada vefa değil. Kaliteli döner yok. Yusufeli dahil hepsini denedim bu işi beceremiyorar eskişehirde. Dönerin iyisi ankarada, istanbulda, bursada. Taşan falan yalan çok bozdular. Döner ekmek dah abir istanbul tarzı dönere yakın daha iyi.

  Kokreç sadece ve sadece sıcak sulardaki şampiyon kokreçte eh dneilecek seviyede kalan hepsi rezalet. Köfte genel olarak bol kimyonlu tükürük köftesi tarzında. İyi yerler de var ama muazzam denilecek yer yok. Fahrettin de abdüsselam da vasat. Rodop köftecisi fena değildir. Eskiden çiçek ızgara vardı onu balabanı abdüsselamdan çok daha iyiydi.

  Burger fellas açtığında çok iyiydi şimdi idare eder, city burger hakikaten başarılı, lt kitchen burgerleri de çok lezzetli. Hayatımda yediğim en lezzetlisini lt kitchen da yedim.

  Pizzalarda yeni açılan pizza locale oldukça başarılı malzeme kalitesiyle. Onun dışında an itibariyle espark pizza pizza şehrin en iyi pizzalarını yapmakta.

  En iyi dondurma venedik ve dr beyazda. Pastalar doktorlar caddesindeki hasan ustada oldukça taze, hasan polatkandaki venedik şubesinde de günlük çok taze pastalar mevut.

  Kafeler genelde aynı konsept, metrodan alınma hazır kızartmalık malı alıp kızartıp önünüze birazla sunuyorlar. In house patates yapan, sosis yapan kaliteli kafe bilmiyorum.

  Kahvaltı doyuranda taze ve güzel ama evde yapabileceğiniz basit kahvaltının önünüze servis edileni sadece. Mekan küçücük kaldırım üstü bir mekan. Birkaç masa var bir kahvaltı yapmak için ayakta masa sırası beklemek hiç hoş değil. Ayten usta pahalı olsa da aşırı zengin sınırsız kahvaltısıyla tam oburlara uygun bir yer.

  Çiğbörek özünde çok basit çok esprisi olmayan evlerde kolayca yapılan bir şey zaten, ama benim tercihim kentparktaki kırım çibörek evi. Servis çok hızlı, çiğbörekler lezzetli sulu ve fiyatlar uygun.

  Birisi istanbulda yum yumdaki gibi noodle yemedim demiş güldüm. Gitsin bir çin restoranına noodle nasıl olurmuş görsün. Yum yum noodle house fiyatları aşırı pahalı ama sunumu aksi oranda zayıf bir çin fast food lokantası. Düzgün çin yemek isteyenler için tek adres chinatown/sempre. İtalyan restornaı versiyonu o da iyi.

  Balıkta mezzeyi oldukça başarılı buluyorum. Zaten eskişehirde çok alternatif yok.

  Tantunicilerin hepsi vasat, eskiden savaş caddesinde tadım tantuni şubesi vardı, kapandı. O gerçekten iyi yapardı, şimdiler vasat.

  Tanınmış helvasının yanında bir yer daha var. Onun helvaları aslında çok daha güzel.

  Kebabta yeni yeni birkaç adanalı usta sayesinde kalite geldi. Bekir ustaya gitmeyin milleti kazılıyor. Adanalı kebabpçı soner usta var ona gidin. Genel kebapçı olarak aman aman bir kebapçı yok şehirde. Ankaradaki bir masabaşı kebapçısı gibi mekan yok.

  Pide olarak konyal ı etli ekmekçiler genel olara başarılı, benim tavsiyem tepebaşındaki karpi karadeniz pidecisi. Yerinde sıcak sıcak yiyin. vip pide ve bafra pidesi deneyin bol terayağlı isteyin.

  Bu şehirde malesef adam gibi kokoreç, midye tava, midye dolma, döner, kebap gibi şeyleri iyi kalite olarak bulmanız mümkün değil. Hatta kasaplarda kaliteli et bulmanız bile pek mümkün olmuyor çoğu zaman. Durum bu.

  1. Arkadaşım 18 yıl eskişehirde kalmışsın ama pek anlayamamışsın. Burda herşeyin alası var ama sana denk gelmemiş demek ki. Et döner mi istiyorsun, 2 eylül arada %100 et dönere git. Kokoreç ve köfte yapan bi sürü yer var istasyonun orda, hiç birini mi beğenmedin? İç anadolu bölgesinde midye dolma, midye tava ne derece güzel olur tartışılır. Ona hiç cevap vermiyorum.Ekler mi istiyorsun, belediye durağının arkasında divan var, her daim tazedir. Tadımın da dondurması gayet güzeldir.Tantuni bu şehirde, bi İstanbuldakiler kadar iyi değil, kabul ediyorum ama fiyatları da ona keza düşük.Bekir Usta kazıklıyor ne, kebab artı bi sürü ikram artı içicek 20 tl gibi bişeydi en son gittiğimde.Balık için black fish, güverte, teras ve hamamyolununun ordaki yerlerde gayet başarılı.Kahvaltı için olan mekanları saymayacağım bile bi sürü mekan ve seçenek var, hepsi de başarılı. Son olarakta çibörek bu kadar basit ve evde yapılan birşey ise bi zahmet gitme mekana, evinde yap da kendin ye !!

  2. ”Çiğbörek özünde çok basit çok esprisi olmayan evlerde kolayca yapılan bir şey zaten, ama benim tercihim kentparktaki kırım çibörek evi. Servis çok hızlı, çiğbörekler lezzetli sulu ve fiyatlar uygun.” cümleniz,maalesef 18 yıl’da Eskişehiri tanıyamadığınızı gösteriyor.Çiböreği 18 yılda öğrenememişssiniz ve buna rağmen yorum yapmışsınız.Çibörek hiç de sizin zannettiğiniz gibi evlerde kolayca yapılabilecek bir şey zaten değil.Ekip işidir,5 kişilik ekiple hazırlanır yapılır.Neyse açıklamalarımın nbirişe yarayacağını zannetmiyorum çünki çok bariz bir önyargı hissettim yazınızda..

  3. Eline emeğine sağlık kardeşim, ben de 15 yıldır Eskişehirdeyim ve hemen hemen her dediğinin altına imzamı atarım. Çok güzel özetlemişsin.

  4. Kesinlikle doğrulari yazmişsin, yurt içi yurt dışı çok fazla yer gezdim bir yerde ne yenir kalitesi lezzeti nasıldır bunları çok net ayirimini yapacak tecrübeye sahibim. Ozgun tebrikler sizi eleştirenler köylerinden henüz çıkamamış görgüsü gelişmemiş olanlar

 7. Mazlumlar muhallebisi ne gittik fakat hiç beğenmedik sütlaç ve kazan dibini sütlaç homojenize olmamış, kazab dibi de ekmek gibi olmuştu. Tavsiye etmem

 8. YumYum noodle, istanbulda böyle noodle yiyemedim. Her gidişimde yerim, eşim de ben de bayılıyoruz. Tavsiye ederim.

 9. Çok güzel bi rehber, sayenizde eskişehirde keyifle vakit geçirdik. Yalnız biz balaban kebabını pek beğenmedik, abdüsselamda yedik, hem fazla salaş geldi hem de lezzette çok özel bişey bulamadık. Onun yerine tarihi trakya esnaf lokantasını kesinlikle tavsiye ederim. Hem çeşit çok hem gerçekten lezzetli hem de fiyatı uygun. Herkese keyifli gezmeler.
  Sevgiler

 10. Bendeniz ankara ‘ dan eskişehir e sık Gitmeme Rağmen Bilmediğim Bir Kaç Lezzet Adresini Şuan Sayfanızdan Öğrendim ; Bu değerli Paylaşımlarınızdan Ötürü Teşekkür Ediyorum ; saygılarımla İsmet Hüseyin EKER ..

 11. esıl çiböreği kırım çibörekte yemelisiniz. atalar cad, sazova parkta ve kent parktada şubeleri varır. birde tatlıdil köftecisini unutmayın lütfen. benim şehrim bir başkadır.

 12. 1 Mayısı hafta sonuyla birleştirip Eskişehire gitmeye karar verdik. Yazılarınız çok yardımcı oldu çok teşekkürler sayenizde güzel bir gezi olacak inşallah. Hiç tanımadığımız ilk kez gideceğimiz bir şehirle alakalı bayağı bilgi sahibi olduk. Böylece gezimizi şimdiden planlayabildik. Umarım zamanımızı dolu dolu geçirebileceğiz. Hele o yemekleri ve parkları öyle güzel anlatmışsınız ki gitmek için sabırsızlanıyorum

 13. O kadar özendirdiniz ki aldık tren biletlerimizi bu hafta gidiyoruzzz!!! :))) Uzun uzun not aldık yazılanlardan, umarız akşamları çok üşümeyiz.

 14. Eskişehir’de en iyi çibörek odunpazarı Mucizeler Konağı çibörek ve Mantı evinde denemenizi tavsiye ederim. Diğerleriyle fark var. Mantıda harika.

 15. iyi ki evde yoksunuz ve bizi de evden çıkarmaya teşvik ediyorsunuz 🙂 sizi okumadan bir yere gitmeyeceğim, ne İran, ne Machu Picchu, ne Kars.. bi de eskişehir’i gezmeye gittiğimde yemediğim ama sonradan öğrendiğim petifür diye bi tatlı var, Süreyya, Lalezar ve Ceylan pastanelerinde, nacizane bi daha giderseniz deneyin derim, profiterolün güzeli bence..
  neyse petifür bahanesiydi ama tüm yazılar için emeğinize sağlık demek istedim, takipteyim…

  1. Ne demek efem, siz böyle güzel yorumlar ve eklemelerle geldikçe biz üşenmez yazarız da yazarız

 16. Merhabalar,
  Sayfayı takip edenlere veya eskişehire geleceklere 25 yıllık eskişehirde bulunmamla birlikte bende bir kaç yer tavsiyede bulunayım.

  Sabah kahvaltı için.
  Doyuran gerçekten farklı kendine has bir tarzı olan biryer.
  Fiyatlarıda ideal.(2 kişi ort. 20-25tl ödedik taş çatlasın 40tl ödedik)

  Gurme Ayten Usta mekan olarak güzel yerde destan kahvaltısını sınırsız yiyebiliyorsunuz. Şahsen bir sonraki güne kadar acıkmıyorum.
  Fiyat kahvaltı için uçuk.(En son 2 kişi 60 lira civarındaydı.)

  Bezgin kafe kızılcıklı cad. ideal serpme kahvaltı için güzel.

  Ayrıca biraz daha fast food tarzına kaçarsak
  Adalarda karum çay evi ve barlar sokağındaki tostçu ismail.
  Ben karum’u tercih ederken kız arkadaşım tostçu ismaili tercih etmekte.

  İncir Waffle eskişehirin en şirin mekanlarından.

  Eskişehirliler için artık illallah ettirmiştir ve eski tadı yok derler ama şehir dışından gelen akrabaların sabah akşam yedikleri Donas 🙂

  Çiğbörekle alakalı olarak Has kırım çiğbörekçisi ve Alpu çiğbörek bana göre en iyisi tavsiye olursa gider yerinde denerim kırım tatarı olarak 🙂
  Ayrıca Çiğbörek için en iyisi kent parkta Has Kırım’ın 2. şubesi mekanda güzel.

  Şelale parka çıkılmalı en azından eskişehire birde tepeden bakmalı şurdaki evlerde oturmak ne güzeldir denilmeli.(tabi uzun kaydıraktanda kayılmalı çocuklar gibi.)

  Akşamları barlar sokağında her mekanın kendine has bir havası vardır.
  Lakin sanırım en popüler olan Hangover.
  Chicken şef(körü soslu tavuk) yanınada bir amsterdam.

  Köfte konusunda kebapçı hüsmen benim için çok özeldir ki beğenmeyenin alnını karışlarım bu kız arkadaşım bile olsa 🙂
  Küçükken babamın maaşını çekmeye giderdik ve dönerken tanınmış helvacı ve kara kedi bozacısına uğradıktan sonra hüsmen’e girerdik. Mesela bursadaki mavi dükkana kız arkadaşımla ilk gittiğimizde tadının damağımızda kaldığını düşünürken 2. seferde sıradanlaşmıştı. Lakin hüsmende hala tadı damağımdadır ve gecenin bu saatinde bir yandan duygulanıp bir yandan yarın kesin gitmeliyim demekteyim.

  Ayrıca aklıma gelmişken hüsmenin yakınlarında gazi yakup satar cad. ile akat sokağın köşesinde simit fırını bulunmakta ve belli günlerde göbete ve kavurma börek çıkmaktaki kesinlikle denemelisiniz.

  Dondurma için akşam yürüşü tadında hamamyolunda tadım dondurmacısı.

  Akşam üstleri özdilek’in teras katına çıkıp kahve içilmeli tam kafa dinlemelik.
  Araç için park derdi yok birde alışverişte verdikleri araç yıkama fişi ilede arabayı yıkattık mı değmeyin keyfimize.

  Eski otogarın karşısındaki Urfa Kebap da güzeldir bu arada.

  Atatürk bulv. daki mekanlarıda denemeniz gerekir hepsinin ayrı bir güzelliği vardır.
  Dudu’s adlı mekan arada değişiklik için uğradığımız mekanlardan kahvaltılarında yanlış hatırlamıyorsam erzincan balı vardır ki bi doyuran birde buranın balına bitiyorum. Birde Dudu’s da mantıda güzeldir.

  Arada bir açarım foursquare programından bakarım nedir ne değildir yeni farklı tadlar var mıdır diye. Biz yemeyi çok severiz iyide yeriz 🙂

  Gece gece nerden yazdıysam bunlarıda hem karnım açıktı hemde ne zamandır bu mekanların birçoğuna uğramadığımı farkettim.

  Parklarımız dillere destandır hepsi kendince ayrı ayrı güzeldir.
  Bu kadar ağır yeme içmeye kalorinizi yakmaya parklara yürüyüşe! 😀

  Ulen çok güzel bizim şehrimiz be 🙂

  1. Çağrı eline sağlık! çok çok sağol katkıların için 🙂 Şehriniz cidden çok güzel! Sevgiler…

  2. Ayten Ustaya gitmemek için şikayetvar.com’a bakmak yeterli sanırım. Bu kadar eleştiri alan pek az işletme vardır.

 17. Biraz daha fazla para verilecekse; gelenek dışına çıkıp Asya yemeği düşünenler için YumYum enteresan bir yer. Harika bira çorbası ve pizza için de Little Kitchen (içeride yer varsa) denenebilir.

 18. Evimin dibine, Kentpark’a kadar gelmişsiniz ve benim haberim olmamış. Kendime mi kızayım, yoksa Şehri karış karış gezip sevdiğinize mi mutlu olayım bilemedim. Tekrar gelirseniz Odunpazarı evlerinde güzel bir kahvaltı hazırlayacağım sizlere. Belki kendime kızgınlığım geçer. Sevgilerrr

  1. Ayşecim,
   Eskişehir’i çok seviyoruz. Daha sık yolumuzu düşürmek istiyoruz.Belki denk geliriz yine

 19. Köfte, ciğer, helva, çiğbörek yanlış yerlerde yemişsiniz. Yine de memnun kaldıysanız ne mutlu sizin adınıza.

  Köfte : Köfteci Ali (İstasyon’da)
  Helva : Balkan Helvacısı
  Ciğer : Ciğerci Aziz, Sedat
  Çiğbörek : Papağan’ı Eskişehir’liler bile tercih etmiyor ki. Damak tadını bilenin tercih ettiği Özcanlar var, Eskişehir çiğbörek evi var orasıda idare eder. (Taşbaşı ve Akarbaşı)

  Taşan döner’i ziyaret etmemeniz sizin adınıza üzücü. Bir daha yolunuz düşerse mutlaka gidip yemelisiniz. Posta pide, sağlık pide’de listenizde bulunsun.

 20. Merhaba;
  Nerede ne yenir kısmını çok eksik ve taraflı buldum, özellikle met helvası kısmı tam bir kabus! Tanınmış Helvacı küçük yerel bir işletmedir ve met helvası için favori marka hiç bir zaman olmadı, ihracat yaparak şehre ve ülkemize katkı sağlayan markalaşmış ve tam profesyonel hizmet Suna’n ……. esas adrestir, postunuzu bu şekilde düzeltin ve yanlış yönlendirme yapmayın!

  1. Başüstüne Elif Hanım. Başka bir emriniz var mıydı? Eğer önerinizi saygılı bir üslupla dile getirmeyi becerebilirseniz her zaman yayınlarız. Bu üslupla yayınlamamız mümkün değil. Amacınız değerli okurlarımızın yaptığı gibi bu listeye katkı sağlamak değil okuduğumuz kadarıyla.

   Ayrıca yazınız buram buram kendi reklamını yapmaya çalışan işletme kokuyor. Nereden bakasanız samimiyetsiz bir yorum, kusura bakmayın.

   1. Merhaba. Sanırım Elif Hanım Tanınmış Helvacıdan bir şey yememiş. Tanınmış(Esnaf arasında “Sefiller”) açık ara 1 numaradır. Bütün Eskişehirliler bunu bilir ve önünde kuyruğa girerler.

 21. merhaba

  evde yokum ekibi sizler boyle guzel yerleri gezerseniz herhalde sizi evde bulamayiz!

  ama… emeginize saglik cok guzel seyler yapmis siniz ve bir sehir ancak bu kadar tanitila,bilir gozum sizin uzerinizde olacak.. kim bilir..? belki
  bir gun gorusmek dileyi ile ve

  basarilarinizin devami dileyi ile
  selamlar yusuf yoldas

  1. Katılıyorum buna. 2013te yemiştim ve yıllardır sırf bir kere daha yemek için zaman kolluyordum. Nasip bu haftasonuna inşaallah 🙂

  1. Arkadaş’a katılıyorum burası da damak tadını bilenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir