Flickr/ Jeffrey Martin

GALATA MEKANLARI

Galata ve Taksim, Türkiye’de alt kültürün en önemli iki beşiği. Eski ve yeni, doğu ile batı burada harmanlandı, neo-İstanbul burada yaratıdı. Alternatif mekanlar, galeriler, tasarımcılar, underground barlar ilk kez kendine buralarda kitle buldu, alt kültür ilk buralarda başladı, popülerleşti ve sonra diğer semtlere yayıldı. Özellikle 2005 – 2013 arasında yükselen semt, öğrencilerin, genç profesyonellerin, sanatçıların tek adresi olmuştu.  Sonlarları tahtını Kadıköy, Karaköy, Arnavutköy, Şişhane’ye kapırdı ama akımının öncüsü olarak hala önemli mekanların ev sahibi. Galata taraflarındaysanız ya da Taksim’e ayak bastıysanız, üşünmeyin, İstiklal’in en sonuna kadar yürüyüp bu Galata mekanlarını da keşfedin.

Galata Kulesi ve buradaki diğer tarihi yerleri gezmek için tıklayın.

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:

GALATA SANAT GALERİLERİ
SALT Galata
Arte İstanbul
Öktem Aykut Galeri
Galeribu

GALATA MEYHANELERİ
Galata Meyhanesi

TASARIM DÜKKANLAR
Mavra Cafe – Design Shop
Hiç Contemporary Crafts
Lunapark
Aphorm Design
Lomography
Alba Galeri
Archive

CAFELER
Velvet Cafe
Old Java
Konak Cafe
Şirin Fırın
Cherrybean Coffees
Latife

RESTORANLAR
Firuzende Restaurant – Anemon Hotels
Neolokal
Güney Restaurant
Nola
Le Fumoir

ŞARAP EVİ & JAZZ CLUB & TERAS BAR
Sensus Wine – Anemon Hotels
Nardis Jazz Club
Karletto Carlo Bernardini Roof Terrace

GALATA SANAT GALERİLERİ

☞ SALT Galata

Burası, Galata’daki eski Osmanlı Bankası binasına kurulmuş bir kültür, sanat ve araştırma merkezi. Türkiye’deki en iyi çağdaş sanat galerilerinden birisidir diyebiliriz. Hatta burası kamusal bir alan gibi işliyor. Dilediğiniz gibi içeriye girip yazılı ve dijital kaynaklara ulaşabileceğiniz bir kütüphanesinde vakit geçirebilir, restoranında takılabilir veya kat kat galerilerini gezebilirsiniz.
Adres: Bankalar Caddesi no:11 Karaköy 34200 İstanbul Tel: 02123342200 Websitesi: saltonline.org Konum için tıklayın.

☞ Arte İstanbul

Arte İstanbul, lokal ve uluslararası alanda tanınmış sanatçıların heykel, resim ve fotoğraf gibi birçok alanda eserlerinin sergilendiği bir yer.
Adres: Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı No:16/1 Kat:2 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122928045 Websitesi: arteistanbul.com Konum için tıklayın.

☞ Öktem & Aykut Galeri
oktem-aykut-galeri

Fotoğraf Kaynak: oktemaykut.com

Farklı sanatçıların sergilerine yer veren bir çağdaş sanat galerisi.
Adres: Büyük Hendek Caddesi Portakal Sokak No:2 Galata İstanbul Websitesi: oktemaykut.com Konum için tıklayın.

☞ Galeribu

Burada klasik galeri tarzında sergiler dışında müzik, şiir dinletileri, workshoplar ve pop-up store etkinlikleri de yapılıyor. Kısacası belirli bir konseptle sınırlandırılan bir galeri değil. Herkes kendine göre bir şeyler bulabilir gibi.
Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:11 Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 0212 2439193 Websitesi: galeribu.com Konum için tıklayın.

GALATA MEYHANELERİ

Evliya Çelebi seyahatnamesinde, Sultan 4. Murat’ın katı bir şekilde tütün ve alkol yasağı uyguladığı dönemlerde bile 600’den fazla kişinin meyhanecilik yaptığını ve bunların da çok büyük bir kısmının da Galata bölgesinde olduğunu yazmış. Hatta o dönemler bir yana bölgede bulunan meyhanelerin taa Bizans zamanından kaldığı ve tüm dünyaya nam salmış oldukları da rivayetler arasında. Kıssadan hisse Galata bölgesinde meyhanecilik yüzyıllardır süregelen bir kültür. E taa buralara kadar gelmişken belki bu kültürün bir akşam da olsa bir parçası olmak isteyebilirsiniz.

Fakat şu an ne yazık ki Galata civarındaki o eski meyhane kültürü kalmamış durumda. Galata’nın göbeğinde size önerebileceğimiz bir meyhane bulamasak da Galata Kulesi’ne yürüyerek 10 dk mesafede çok güzel bir meyhane önereceğiz. Eğer sizin bildiğiniz tavsiye ettiğiniz yerler varsa lütfen yorumlara önerilerinizi yazın, heyecanla bekliyoruz!

☞  Galata Meyhanesi

 Adı Galata Meyhanesi olsa da aslında Taksim’de bir yer burası, ama Galata’dan sadece 10 dakikada yürüyebilirsiniz! Birçok meyhane gibi fiks menüsü var ama fiyatı güne göre değişiklik gösterebiliyor bu yüzden fiyat bilgisi için aşağıdaki telefonu arayıp sormanız en sağlıklısı olur. Fasıl ekibi ve mezelerinin methini çok duyduk.
Adres: İstiklal Caddesi Orhan Apaydın Sokak No:5/A Beyoğlu İstanbul Tel: 02122456705 Websitesi: galata.com.tr

Konum için tıklayın.

TASARIM DÜKKANLAR

☞ Mavra Cafe – Design Shop

galata-mavra

Burası, haftalık atölyeleri olan; ufak biblolar, kitaplar veya hediyelik eşyalar satan minik bir cafe/restoran. Arka sokaklarda kahvenizi yudumlayıp etrafı seyredebileceğiniz hoş bir yer.
Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:31/A Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 02122527488 Konum için tıklayın.

☞ Hiç Contemporary Crafts

galata-hic-crafts

Fotoğraf Kaynak: hiccrafts.com

Galata Kulesi’ne çok yakın bir yerde olan bu dükkanda değişik kilimler, halılar, yastıklar ve hatta koltuklar satılıyor.
Adres: Hacı Mimi Mah. Lüleci Hendek Sokak No:35 Tophane-Galata Beyoğlu İstanbul Tel: 02122519973 Websitesi: www.hiccrafts.com Konum için tıklayın.

☞ Lunapark

galata-lunapark

Lunapark bildiğiniz bir hediye dükkanı, içinde envai çeşit hediyelik eşyalar var. Özellikle nostaljik Türk markalarına ve tasarımcılarının eserlerine yer veren dükkanda ev dekorasyonundan kırtasiyeye kadar bir sürü ıvır zıvır bulabilirsiniz.
Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:17/B 34200 Galata İstanbul  Tel: 02122459434  Websitesi: www.lunapark.com.tr Konum için tıklayın.

☞ Aphorm Design

galata-aphorm

Dünyadan ve Türkiye’den birçok tasarımcının koleksiyonunun sergilendiği dükkanda tasarım ürünlerin yanı sıra hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.
Adres: Serdar-ı Ekrem Caddesi No:33/c Kuledibi Beyoğluİstanbul Tel: 02122930217 Websitesi:  aphormdesign.com Konum için tıklayın.

☞ Lomography

galata-lomography

“Analog fotoğrafçılığın cenneti” yorumunu almış bu rengarenk dükkanda hem fotoğraf makineleri satılıyor hem de duvarlarda binbir çeşit fotoğraf sergileniyor. Özellikle analog fotoğrafçılıkla ilgilenenler için ilgi çekici bir seçenek olabilir.

Adres: Kuloğlu Mahallesi Serdar-ı Ekrem Caddesi No:5 Beyoğlu İstanbul Tel:  02122440424 Websitesi: www.lomography.com.tr Konum için tıklayın.

☞ Alba Galeri

Aynı zamanda sergi alanı ve mağaza olarak kullanılan bu galeri Babylosuites’in en alt katında. Sanat parçaları, nostaljik kartlar ve Galata / İstanbul hakkında kitaplar bulmak mümkün.

Adres: Galata Kulesi Sokak No:24/A Galata İstanbul, Tel: 02122459860 Websitesi: www.albagaleri.com Konum için tıklayın.

☞ Archive

galata-archive

Burası daha uluslararası alandan, daha çok mobilya, aksesuar, aydınlatma gibi dekorasyon bazlı tasarım ürünlerini bulabileceğiniz bir yer.

Adres: Müeyyedzade, Serdar-ı Ekrem Cad. No:19, 34425 Beyoğlu/İstanbul Tel: (0212) 292 1140 Web Sitesi: archive.com.tr Konum için tıklayın.

CAFELER

 

☞ Velvet Cafe

galata-velvet-cafe

Burası kahve içeceğiniz bardağı size seçtiren, yorumlarda kimsenin yere göğe sığdıramadığı tatlı bir cafe. Spesiyalleri kaymaklı un helvası ve anne pudingi. Ev yapımı limonatası da harikaymış diye duyduk.

Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Kule Çıkmazı Sokak No:7/A Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 05078673761 Konum için tıklayın.

☞ Old Java

Burası, Galata Kulesi’ne çok yakın minnoş bir cafe. Özellikle kahve aşıklarını tatmin edecek bir menüsü var.
Adres: Müeyyedzade Mahallesi, Tatar Beyi Sokak No:8 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122993452 Konum için tıklayın.

☞ Konak Cafe

Kahvaltı için bulduğunuz, bulabileceğiniz en manzaralı yer. Bir kaç kattan oluşan mekan, aslında gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık ve makarnadan etlere çeşitli bir menüsü var ama bizce yemekler çok da özel değiller. Kahvaltı ya da kahve molası içinse müthiş manzaralı terası ile buraların en popüler mekanlarından. Sabah 8’den akşam 12’ye açık.
Adres: Bereketzade, Bereketzade Mah. No: 2 Kuledibi, Hacı Ali Sk., 34425 Beyoğlu Tel: 0212 252 53 46 Konum için tıklayın.

☞ Şirin Fırın

galata-sirin

Şirin Fırın tam şişhaneden Galata tarafına giderken bir sokağın üzerinde, adı gibi şirin bir kafe/fırın. Özellikle tatlılarıyla meşhur olmuş ama onun dışında yiyecek başka şeyler de bulabilirsiniz. Fiyatlar ortalama.

Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No 16/A Beyoğlu – İstanbul       Tel: 02122439829     Konum için tıklayın.

☞ Cherrybean Coffees

Şirin mi şirin, miss gibi kahve kokan bir cafe. Mekanın atmosferini, dekorunu herkes çok beğenmiş ama biraz küçük olduğu için yer bulmak sıkıntı olabiliyormuş bizden söylemesi!
Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Camekan Sokak No:10/1 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122528083 Konum için tıklayın.

☞ Latife

galata-latife

Burası da Türk Kahvesi’nde uzmanlaşmış minicik bir kahveci.
Adres: Şahkulu, Galip Dede Cd. No:85, 34421  Tel:+90 212 293 5520 Web Sitesi: latifekahve.com Çalışma Saatleri: 09.00 – 23.00 Konum için tıklayın.

RESTORANLAR

☞ Firuzende Restaurant – Anemon Hotels

galata-firuzende-restoran
Fotoğraf Kaynak: www.anemonhotels.com

Anemon Hotel’in üst katında, Galata ve tarihi yarımada manzarasıyla keyifli bir akşam yemeği vaad ediyor. Galata mekanları arasında en güzel manzaralılardan bir tanesi olsa da, lezzet performansını biraz geliştirmesi gerektiği yönünde şahsi fikrimiz. Ama siz bize aldırmayın, buyrun kendiniz deneyin, lakin çok beğenen de varmış.
Adres: Anemon Galata Hotel Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No:5 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122932343 Websitesi: www.firuzende.com Konum için tıklayın.

☞ Neolokal

galata-neokolal
Fotoğraf Kaynak: www.neolokal.com

Türk mutfağını farklı lezzetlerle karıştırıp yeniden yorumlayan Neolokal’in fiyatları biraz tuzlu olsa da Galata civarındaki gerçekten en sağlam mutfaklardan.
Adres: Salt Galata, Arap Cami Mahallesi Bankalar Caddesi No:11 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122440016 Websitesi: www.neolokal.com Konum için tıklayın.

☞ Güney Restaurant

galata-guney
1949’da Rum lokantası olarak başlayan restoran, zamanla Osmanlı mutfağına dönmüş. Galata Kulesi’nin hemen altındaki meydanda.
Adres: Bereketzade Mahallesi Şahkapısı Sokak No:6 Beyoğlu İstanbul Tel:  02122518885  Websitesi:  www.guneyrestaurant.com Konum için tıklayın.

☞ Nola

galata-nola

Herkesin bahçesini öve öve bitiremediği Nola Galata Kulesi’nin çok yakınında. Fiyatları biraz yüksek olsa da, yemekleri ücretin hakkını veriyor.
Adres: Galata Kulesi Sokak No:10 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122431717 Websitesi: nolaistanbul.com.tr Konum için tıklayın. 

☞ Le Fumoir

le-fumoir-galata

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/GeorgesHotel

George Otel’in restoranı olan Le Fumoir, adından da anlaşılacağı gibi Fransız mutfağı ağırlıklı. Otel2in en üst katında terasta, Boğaz ve Haliç’i aynı anda kucaklayan harika bir manzarası var.
Adres: Müeyyedzade, Serdar-ı Ekrem Cd., 34425 Beyoğlu/İstanbul Tel: (0212) 244 24 23 Web Sitesi: georges.com/tr Konum için tıklayın.

ŞARAP EVİ  & JAZZ CLUB & TERAS BAR

☞ Sensus Wine – Anemon Hotels

sensus-sarap-evi-galata
Fotoğraf Kaynak: www.sensuswine.com

Galata’nın tam dibinde şarap ve peynirin envai çeşidini bulabileceğiniz hoş bir mekan. Aynı zamanda kendi şaraplarını da satın alabiliyorsunuz. Yer bulmak zor olabiliyor, rezervasyon şart bizden söylemesi.
Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Kule Çıkmazı Sokak No:2/A Beyoğlu İstanbul Tel: 02122455657 Websitesi: www.sensuswine.com Konum için tıklayın.

☞ Nardis Jazz Club

nardis-jazz-club

Fotoğraf Kaynak: Kim Ahlström / Flickr
Adından da anlayacağınız gibi jazz ağırlıklı bir klüp olsa da Türk-yabancı birçok müzisyeni burada sahne alırken görebilirsiniz. Güzel atıştırmalıklar var tabii ama insanların burayı tercih etmesinin nedeni müzik ziyafeti yaşamak…
Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Galata Kulesi Sokak No:8 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122446327 Websitesi: nardisjazz.com Konum için tıklayın.

☞ Karletto Carlo Bernardini Roof Terrace

Şef Carlo Bernardini’nin lezzetli yemeklerine ve mükkemmel teras manzarasına yapılan yorumları say say bitiremedik. Herkes bayıldığına göre denenecek mekanlar listesine eklemek yerinde olur bizce.

Adres: Vault Karaköy, The House Hotel, Arap Cami Mahallesi Bankalar Caddesi No:5 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122522728 Konum için tıklayın.