GALATA MEKANLARI

Galata ve Taksim, Türkiye’de alt kültürün en önemli iki beşiği. Eski ve yeni, doğu ile batı burada harmanlandı, neo-İstanbul burada yaratıdı. Alternatif mekanlar, galeriler, tasarımcılar, underground barlar ilk kez kendine buralarda kitle buldu, alt kültür ilk buralarda başladı, popülerleşti ve sonra diğer semtlere yayıldı. Özellikle 2005 – 2013 arasında yükselen semt, öğrencilerin, genç profesyonellerin, sanatçıların tek adresi olmuştu.  Sonlarları tahtını Kadıköy, Karaköy, Arnavutköy, Şişhane’ye kapırdı ama akımının öncüsü olarak hala önemli mekanların ev sahibi. Galata taraflarındaysanız ya da Taksim’e ayak bastıysanız, üşünmeyin, İstiklal’in en sonuna kadar yürüyüp bu Galata mekanlarını da keşfedin.

Galata Kulesi ve buradaki diğer tarihi yerleri gezmek için tıklayın.

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:

Galata Sanat Galerileri

☞ SALT Galata

Burası, Galata’daki eski Osmanlı Bankası binasına kurulmuş bir kültür, sanat ve araştırma merkezi. Türkiye’deki en iyi çağdaş sanat galerilerinden birisidir diyebiliriz. Hatta burası kamusal bir alan gibi işliyor. Dilediğiniz gibi içeriye girip yazılı ve dijital kaynaklara ulaşabileceğiniz bir kütüphanesinde vakit geçirebilir, restoranında takılabilir veya kat kat galerilerini gezebilirsiniz. Adres: Bankalar Caddesi no:11 Karaköy 34200 İstanbul Tel: 02123342200 Websitesi: saltonline.org Konum için tıklayın.

☞ Arte İstanbul

Arte İstanbul, lokal ve uluslararası alanda tanınmış sanatçıların heykel, resim ve fotoğraf gibi birçok alanda eserlerinin sergilendiği bir yer. Adres: Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı No:16/1 Kat:2 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122928045 Websitesi: arteistanbul.com Konum için tıklayın.

☞ Öktem & Aykut Galeri

oktem-aykut-galeri

Farklı sanatçıların sergilerine yer veren bir çağdaş sanat galerisi. Adres: Büyük Hendek Caddesi Portakal Sokak No:2 Galata İstanbul Websitesi: oktemaykut.com Konum için tıklayın.

☞ Galeribu

Burada klasik galeri tarzında sergiler dışında müzik, şiir dinletileri, workshoplar ve pop-up store etkinlikleri de yapılıyor. Kısacası belirli bir konseptle sınırlandırılan bir galeri değil. Herkes kendine göre bir şeyler bulabilir gibi. Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:11 Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 0212 2439193 Websitesi: galeribu.com Konum için tıklayın.

☞ Postane İstanbul

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/barnathanbrasserie

Postane İstanbul sadece bir galeri değil çok amaçlı kullanım için yeniden işlevselleştirilmiş tarihi bir İngiliz postane binası. 2020’den beri süren bir restorasyondan 2021 Ekim ayında çıkan yapı, şimdilerde sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara ve ortak kültürel üretimlere alan açıyor. İçinde yağmur suyu kullanılarak doğal gıda yetiştirilen, belirli zamanlarda kullanılabilir olan bir teras bahçesi, yerel üreticiler, sosyal girişimler ve kooperatiflerle tüketicileri buluşturan bir adil ticaret birimi, ortak üretimi teşvik eden çalışma ve toplantı alanları, kütüphane, podcast ve video stüdyosu ve kamusal etkinlikler için çok amaçlı bir salon bulunuyor. Adres: Bereketzade, Camekan Sk. No.9, 34421 Tel: +902122451517 Konum için tıklayın.

Galata Meyhaneleri

Evliya Çelebi seyahatnamesinde, Sultan 4. Murat’ın katı bir şekilde tütün ve alkol yasağı uyguladığı dönemlerde bile 600’den fazla kişinin meyhanecilik yaptığını ve bunların da çok büyük bir kısmının da Galata bölgesinde olduğunu yazmış. Hatta o dönemler bir yana bölgede bulunan meyhanelerin taa Bizans zamanından kaldığı ve tüm dünyaya nam salmış oldukları da rivayetler arasında. Kıssadan hisse Galata bölgesinde meyhanecilik yüzyıllardır süregelen bir kültür. E taa buralara kadar gelmişken belki bu kültürün bir akşam da olsa bir parçası olmak isteyebilirsiniz.

Fakat şu an ne yazık ki Galata civarındaki o eski meyhane kültürü kalmamış durumda. Galata’nın göbeğinde size önerebileceğimiz bir meyhane bulamasak da Galata Kulesi’ne yürüyerek 10 dk mesafede çok güzel bir meyhane önereceğiz. Eğer sizin bildiğiniz tavsiye ettiğiniz yerler varsa lütfen yorumlara önerilerinizi yazın, heyecanla bekliyoruz!

☞  Galata Meyhanesi

Adı Galata Meyhanesi olsa da aslında Taksim’de bir yer burası, ama Galata’dan sadece 10 dakikada yürüyebilirsiniz! Birçok meyhane gibi fiks menüsü var ama fiyatı güne göre değişiklik gösterebiliyor bu yüzden fiyat bilgisi için aşağıdaki telefonu arayıp sormanız en sağlıklısı olur. Fasıl ekibi ve mezelerinin methini çok duyduk. Adres: İstiklal Caddesi Orhan Apaydın Sokak No:5/A Beyoğlu İstanbul Tel: 02122456705 Websitesi: galata.com.tr Konum için tıklayın.

Tasarım Dükkanlar

☞ Mavra Cafe – Design Shop

galata-mavra

Burası, haftalık atölyeleri olan; ufak biblolar, kitaplar veya hediyelik eşyalar satan minik bir cafe/restoran. Arka sokaklarda kahvenizi yudumlayıp etrafı seyredebileceğiniz hoş bir yer. Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:31/A Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 02122527488 Konum için tıklayın.

☞ Hiç Contemporary Crafts

galata-hic-crafts
Fotoğraf Kaynak: hiccrafts.com

Galata Kulesi’ne çok yakın bir yerde olan bu dükkanda değişik kilimler, halılar, yastıklar ve hatta koltuklar satılıyor. Adres: Hacı Mimi Mah. Lüleci Hendek Sokak No:35 Tophane-Galata Beyoğlu İstanbul Tel: 02122519973 Websitesi: www.hiccrafts.com Konum için tıklayın.

☞ Lunapark

galata-lunapark

Lunapark bildiğiniz bir hediye dükkanı, içinde envai çeşit hediyelik eşyalar var. Özellikle nostaljik Türk markalarına ve tasarımcılarının eserlerine yer veren dükkanda ev dekorasyonundan kırtasiyeye kadar bir sürü ıvır zıvır bulabilirsiniz. Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No:17/B 34200 Galata İstanbul  Tel: 02122459434 Websitesi: www.lunapark.com.tr Konum için tıklayın.

☞ Aphorm Design

galata-aphorm

Dünyadan ve Türkiye’den birçok tasarımcının koleksiyonunun sergilendiği dükkanda tasarım ürünlerin yanı sıra hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Adres: Serdar-ı Ekrem Caddesi No:33/c Kuledibi Beyoğluİstanbul Tel: 02122930217 Websitesi:  aphormdesign.com Konum için tıklayın.

☞ Alba Galeri

Aynı zamanda sergi alanı ve mağaza olarak kullanılan bu galeri Babylosuites’in en alt katında. Sanat parçaları, nostaljik kartlar ve Galata / İstanbul hakkında kitaplar bulmak mümkün. Adres: Galata Kulesi Sokak No:24/A Galata İstanbul, Tel: 02122459860 Websitesi: www.albagaleri.com Konum için tıklayın.

Cafeler

☞ Velvet Cafe

galata-velvet-cafe

Burası kahve içeceğiniz bardağı size seçtiren, yorumlarda kimsenin yere göğe sığdıramadığı tatlı bir cafe. Spesiyalleri kaymaklı un helvası ve anne pudingi. Ev yapımı limonatası da harikaymış diye duyduk. Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Kule Çıkmazı Sokak No:7/A Galata-Beyoğlu İstanbul Tel: 05078673761 Konum için tıklayın.

☞ Şirin Fırın

galata-sirin

Şirin Fırın tam şişhaneden Galata tarafına giderken bir sokağın üzerinde, adı gibi şirin bir kafe/fırın. Özellikle tatlılarıyla meşhur olmuş ama onun dışında yiyecek başka şeyler de bulabilirsiniz. Fiyatlar ortalama. Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No 16/A Beyoğlu – İstanbul Tel: 02122439829 Konum için tıklayın.

☞ Cherrybean Coffee

Şirin mi şirin, miss gibi kahve kokan bir cafe. Mekanın atmosferini, dekorunu herkes çok beğenmiş ama biraz küçük olduğu için yer bulmak sıkıntı olabiliyormuş bizden söylemesi! Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Camekan Sokak No:10/1 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122528083 Konum için tıklayın.

Restoranlar

☞ Firuzende Restaurant – Anemon Hotels

galata-firuzende-restoran
Fotoğraf Kaynak: www.anemonhotels.com

Anemon Hotel’in üst katında, Galata ve tarihi yarımada manzarasıyla keyifli bir akşam yemeği vadediyor. Galata mekanları arasında en güzel manzaralılardan bir tanesi olsa da, lezzet performansını biraz geliştirmesi gerektiği yönünde şahsi fikrimiz. Ama siz bize aldırmayın, buyrun kendiniz deneyin, lakin çok beğenen de varmış. Adres: Anemon Galata Hotel Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No:5 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122932343 Websitesi: www.firuzende.com Konum için tıklayın.

☞ Neolokal

galata-neokolal
Fotoğraf Kaynak: www.neolokal.com

Türk mutfağını farklı lezzetlerle karıştırıp yeniden yorumlayan Neolokal’in fiyatları biraz tuzlu olsa da Galata civarındaki gerçekten en sağlam mutfaklardan. Kendisi 2022 yılında bir Michelin yıldızı da aldı. Adres: Salt Galata, Arap Cami Mahallesi Bankalar Caddesi No:11 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122440016 Websitesi: www.neolokal.com Konum için tıklayın.

☞ Güney Restaurant

galata-guney
1949’da Rum lokantası olarak başlayan restoran, zamanla Osmanlı mutfağına dönmüş. Galata Kulesi’nin hemen altındaki meydanda. Adres: Bereketzade Mahallesi Şahkapısı Sokak No:6 Beyoğlu İstanbul Tel:  02122518885  Websitesi:  www.guneyrestaurant.com Konum için tıklayın.

☞ Il Cortile

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/ilcortileistanbul

Il Cortile, Galata Kulesi’nin hemen yan sokağındaki École St.Pierre Hotel’in içindeki yeni İtalyan restoranı. Eskiden manastır olan yapı sarı cephesi, hoş avlusu ve yemekleri ile insanı İtalya’ya ışınlayan yerlerden. Menüsünde Burrata, Ahtapot Carpaccio, Arancini gibi başlangıçlar, Gnocchi, Kuşkonmaz ve Trüf Yağlı Risotto, Deniz Mahsüllü Lazanya, pizza çeşitleri gibi İtalyan lezzetleri, Creme Brule, Panna Cotta, Cannoli gibi İtalyan tatlıları var. Adres: Bereketzade, Galata Kulesi Sk. No:14 D:20, 34420 Tel: +902122442674 Konum için tıklayın.

☞ Barnathan Cafe & Brasserie

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/barnathanbrasserie

Galata manzarasına karşı kahvatı yapabileceğiniz veya bir şeyler atıştırabileceğiniz bir brasserie. Tarihi Barnathan Apartmanı’nın içinde yer alıyor. Apartmanın kendisini de gezmelisiniz. Adres: Şahkulu, Tımarcı Sk. No:1, 34421 Tel: +902129141391 Konum için tıklayın.

☞ Food Hall

Galata değil ama Tünel’de, tarihi Narmanlı Han’ın içinde, terası olan bir foodcourt konseptli mekan. Taco bölümünden, pizza, hamburger ve salata bara birçok seçeneği aynı anda bulabileceğiniz bir yer. Adres: Asmalı Mescid mahallesi, İstiklal Caddesi, Narmanlı Han, no:180, D:1A, 34430 Tel: +905422924239 Konum için tıklayın.

☞ Yeni Lokanta

Yine Galata’da değil ama ona yakın olan Kumbaracı Yokuşu’nda, ünlü şef Civan Er’in yönetiminde şık bir mekan. Fiyatlar biraz yüksek ve porsiyonlar da biraz küçük ama lezzetleri yerinde. Klasik Türk mutfağına modern dokunuşlar yapan seçenekler bulabilirsiniz. Özellikle patlıcanlı mantısı çok seviliyor. Michelin Türkiye rehberinde tavsiye edilen yerler arasında. Adres: Tomtom, Kumbaracı Ykş. No:66, 34433 Beyoğlu Konum için tıklayın.

Şaraphane & Jazz Club & Teras Bar

☞ Sensus Wine – Anemon Hotels

sensus-sarap-evi-galata
Fotoğraf Kaynak: www.sensuswine.com

Galata’nın tam dibinde bir şarap barı. Yer bulmak zor olabiliyor, rezervasyon şart bizden söylemesi. Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Kule Çıkmazı Sokak No:2/A Beyoğlu İstanbul Tel: 02122455657 Websitesi: www.sensuswine.com Konum için tıklayın.

☞ Nardis Jazz Club

nardis-jazz-club
Fotoğraf Kaynak: Kim Ahlström / Flickr

Adından da anlayacağınız gibi jazz ağırlıklı bir klüp olsa da Türk-yabancı birçok müzisyeni burada sahne alırken görebilirsiniz. Güzel atıştırmalıklar var tabii ama insanların burayı tercih etmesinin nedeni müzik ziyafeti yaşamak… Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi Galata Kulesi Sokak No:8 Beyoğlu İstanbul Tel: 02122446327 Websitesi: nardisjazz.com Konum için tıklayın.

☞ Celtic Irish Pub

Yine Narmanlı Han içinde, klasik bir Irısh Pub. Ayrıca çok leziz bir Frankfurter sosis yemek için de doğru adres. Adres: Asmalımescit Mah. İstiklal Cad. No: 180 Narmanlı Han, İstiklal Cd., 34430 Tel: +905308905698 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir