GÖCEK KOYLARI VE PLAJLARI – KARADAN VE DENİZDEN ULAŞILABİLENLER

Cennet koylarıyla ülkemizin en nadide yerlerinden olan Göcek’in sefasını en çok tekneler sürüyor. 2-3 yelkenliden başka kimsenin olmadığı bakir koylarda bulunmanın elbette keyfi bambaşka ama karadan ulaşılabilen birkaç koyda da bu zevke ortak olmak mümkün.

Keza bazı karadan ulaşımı olmayan koylarda konuçlanmış restoran, beach gibi işletmeler tekne ile shuttle servisi veriyor. Hem “Anlayamazsınız”cıların, hem de karacıların Göcek’te gidebileceği en güzel koyları burada bulabilirsiniz.

Göcek ve Fethiye’nin çok yakın olduğunu, birinden diğerine hem karadan hem de denizden günübirlik gidebileceğinizi unutmayın. Fethiye Koy ve Plajları‘nı da buradan inceleyebilirsiniz.

Göcek’te Mavi Tur

Tatillerimiz gündelik yaşamlarımızdan bir an olsun kopup gerçeklikten uzaklaştığımız anlarsa denizin sonsuzluğunda birkaç gün geçireceğiniz mavi turda bu hissiyatı iki ile çarpın. Göcek ise bakir koyları, sadece denizden ulaşılabilinen nezih mekanları, nefis denizi ile mavi turun yıldızı. Üstelik Türkiye’de kaptanlı veya kaptansıztekne kiralama opsiyonlarının ve tekneye hizmetin en gelişmiş olduğu destinasyon. Bu sularda bulabileceğiniz tüm hizmetleri de aşağıda anlattık. Göcek’te günlük kiralama yapabileceğiniz ve mavi tura çıkabileceğiniz tekneleri incelemek için tıklayın. 

Göcek’te Günlük ve Saatlik Tekne Kiralama

Göcek için mavi turun yıldızı dedik ancak herkesin bütçesi uzun rotalara çıkmalı bir tekne deneyimine yetmeyebiliyor. Fakat iyi haber şu ki, sadece tekne ile ulaşılabilen, bakir ve camgöbeği Göcek koylarında keyif yapmanız için başka yollar da var. İşte o yollardan en kestirmesi, günlük veya saatlik kendi teknenizi kiralamak. Eğer arkadaş grubunuzlaysanız, maliyetler otomatik olarak bölünüp kişi başı bazında uyguna geliyor. Günlük ve saatlik kiralanabilir Göcek teknelerini incelemek için tıklayın.

Göcek’de Denize Girilecek En Güzel Koylar ve Plajlar

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. İnlice Halk Plajı
 2. Osmanaga Koyu
 3. Ayten Koyu
 4. Kille Koyu
 5. Bedri Rahmi Koyu
 6. Sarsala Koyu
 7. Boynuz Bükü
 8. Blue Point Beach
 9. Göcek Adası
 10. Fimi Island
 11. Yassıca Adaları
 12. Tersane Adası
 13. Akvaryum Koyu
 14. Domuz Adası
 15. Göbün Koyu
 16. Merdivenli Koyu
 17. Yavan Su Martı Koyu
 18. Kurşunlu Cennet Koyu
 19. Binlik Koyu
 20. Hamam Koyu (Keleopatra Koyu)
 21. Adaia Göcek
 22. Sıralıkbük Koyu

Arabayla Ulaşabileceğiniz Göcek Koyları ve Plajları

İnlice Halk Plajı

Fotoğraf Kaynak: Hayrullah Gargı -Foursquare

Göcek’te havlunuzu katlanır sandalyenizi atıp deniz keyfi yapabileceğiniz bir belediye plajı İnlice Halk Plajı. Giriş ücreti yok fakat aracınızla geliyorsanız park yeri ücreti var. Şezlong ve şemsiye kira ile. Wc, duş ve kabinler ise ücretsiz. Plajda belediyenin işlettiği bir cafe de var. Plajı iri kumlu ve çakıllık. Deniz suyu sıcaklığı normal fakat derinlik sığ başlayıp aniden derinleşebiliyor. Dikkatli olmakta fayda var. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Osmanağa Koyu

Fotoğraf Kaynak: Haşim Kesava – Foursquare

Osmanağa Koyu, Ayten Koyu ve Bedri Rahmi Koyu Göcek’te tekne ile de gelebileceğiniz ama aynı zamanda karadan kendi aracınızla kıyıya kadar ulaşım sağlayabildiğiniz 3 koy. Yalnız yolların biraz bozuk olduğunu da not düşelim. Bunlardan Osmanağa olanı oldukça küçük bir koy. Sahili taşlık, denizi berrak. Tamamen bakir bir koy olduğu için wc, duş, kabin veya yeme-içme işletmesi yok. Sadece bir tatlı su çeşmesi var. O yüzden hazırlıklı gelin. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Ayten Koyu

Fotoğraf Kaynak: Mehmet Yağız – Foursquare

Ayten Koyu ise Osmanağa Koyu’na gelmeden bir önceki koy. Burası da küçük ve bakir bir koy. Herhangi bir işletme, wc, duş, kabin yok. Denizi oldukça taşlık. Göcek merkezden çıktığınızda karşınıza çıkan ilk bakir denize girme noktası olduğu için diğerlerine göre daha kalabalık olabiliyor. Eğer kalabalıksa ona 5 dakika sürüş mesafesindeki Osmanağa Koyu’na devam edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Kille Koyu

Dalaman ve Göcek’in sınırlarını çizen Kille Koyu da araba ile ulaşım sağlayabileceğiniz aynı zamanda tekne ile de gelebileceğiniz bir koy. Diğerlerine göre oldukça büyük bir alana yayılıyor. Ulaşım toprak yol nedeniyle biraz zor ama gelmeye değer. Kalabalık değil, huzurlu, kamp için uygun. Denizin toprak bağlantısı olduğu için, girdiğiniz anda deniz suyu bulanık olabiliyor ama açıldığınızda berraklaşıyor. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu da Kille Koyu’ndan bir sonra gelen, Göcek’ten kalkan her tur teknesinin mutlaka uğradığı, ismini Türk ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan alan koy. Kendisinin buradaki bir kayaya yaptığı ünlü balık figürünün olduğu yer.

Bedri Rahmi, 1974’de Göçek’e yaptığı bir seyahatte buradaki kayaya balık figürü çizince önceden Taşyaka Bükü olan koyun ismi zamanla ismi Bedri Rahmi Koyu olmuş. Dikkatli incelendiğinde içinde 6 farklı hayvan olduğunu görebilirsiniz. Bedri Rahmi bu resmi yaptıktan bir yıl sonra vefat etmiş. Ölümünden yıllar sonra balık resminin renklerinin tazeliğini koydaki doğal şartlara rağmen böylesine korumasının sırrı ise dönem dönem gönüllü ressamlar tarafından restore ediliyor oluşuymuş. Koyda küçük bir iskele ve Onno Restoran da var. Koyda bir diğer dikkat çekici detay da M.Ö 350 yılında Likyalılar tarafından yapılmış kaya mezarları. Tekne turları nedeniyle koyun trafiği bir hayli fazla. Buraya aracınızla gelebiliyorsunuz ama diğer koylardaki gibi sahiline kadar araçla inemiyorsunuz. Aracınızı yukarıda park edip kıyıya doğru yürümeniz gerekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Sarsala Koyu

Fotoğraf Kaynak: Serkan KARATAY – Foursquare

Çam ve iğne ağaçları ile çevrili Sarsala Koyu, bölgedeki en güzel koylardan ve karadan direkt ulaşım var. Plajı kumluk, deniz suyu ılık. Buraya geldiğinizde deniz, kum, güneş muhabbetinden sıkılırsanız, bölgede yürüyüş yapabileceğiniz patikalar var. Bu patikalar Hamam Koyu’na kadar uzanıyor. Plajda, belediye işletmesi bir cafe, wc ve duş bulunuyor. Şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Boynuzbükü

Fotoğraf Kaynak: Haşim Kesava – Foursquare

Tekne turlarının uğrak noktalarından olan Boynuzbükü de kara bağlantısı olan koylardan. Çam ağaçlarıyla çevrili harika bir doğası var. Burada keyifli bir restoran işletmesi ve iskelesi de bulunuyor. Restoranın tüm sebze ve meyve ihtiyacı hemen arkasındaki bahçeden sağlanıyor. Aynı zamanda işletme Parasailing imkanı da sağlıyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Blue Point Beach ve D-Marin

Fotoğraf Kaynak: Aslı Vural – Foursquare

Blue Point Beach, D-Marin’in Mısır’dan getirilmiş o meşhur altın kumlu özel plajı. Plajı mavi bayraklı. Göcek merkezdeki tek ve özel plaja sahip yer. İçinde restoran bulunuyor. Gerçekten üst düzey bir hizmet sunuyor. Yalnız her hizmetin de bir bedeli var. Giriş ücreti bir hayli yüksek. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Tekne Turu İle Ulaşılan Göcek Koyları ve Plajları

Göcek’ten çıkmalı tekne turları 12 adalar denilen bir rota izliyor. Bu rota içinde, Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası gibi duraklar var ama 12 adanın tamamı Göcek’te değil kimisi Marmaris’te ve Fethiye’nin başka yerlerinde. Ayrıca 12 adalar tekne turu rotaları katıldığınız tur acentesine göre farklılık gösteriyor. Turdaki durakların hepsi gerçek bir ada değil kimisi koy. Fakat genel olarak 12 adalar turu olarak geçiyor. Göcek çevresinde teknelerin durduğu koy ve adaları aşağıda veriyoruz.

Göcek Adası

Fotoğraf Kaynak: Sinem K. – Foursquare

Göcek merkeze en yakın ada. Belediye’nin marinasından saatte bir kalkan motorlar ile 15 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Burada Göcek Adası Plajı var ve ücretli. Daha bakir koylar arıyorsanız bir tekne turuna çıkın deriz. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Fimi Island

Göcek Adası’nda bir beach işletmesi ve restoran. Yazın burada DJ performanslı elektronik müzik festivalleri de oluyor. Eğer kendi teknenizle gelmiyorsanız müşterilerini marinadan botla alıyorlar ve 10 dakika sonra Göcek Adası’na varıyorsunuz. Giriş fiyatı uygulaması var. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Yassıca Adalar

Sahilde oturanları tanıdınız mı? D

Yassıca Adalar irili ufaklı, derin veya sığ suları olan birçok küçük adadan oluşuyor. Hiçbirinde işletme yok. Tamamen bakir. Havuz gibi bir denizi var. Her tekne turu buraya mutlaka uğruyor. Göcek merkeze de en yakın adalardan olduğundan tekne trafiği yoğun olan bir yer. Takımadalar Zeytinli Ada, Şeytanlı Ada, Büyük Yassıca Adası, Küçük Ada, Kızıl Ada ve Kaşık Adası’ndan oluşuyor. Aralarından en ünlü olanı Kaşık şeklini andıran Kaşık Adası. Burada devamlı park halinde bulunan bir gözleme teknesi var. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Tersane Koyu

Göcek’in en büyük adası. Osmanlı zamanında burada bir tersane varmış. Kalıntıları halen daha duruyor. Doğu ve batı yönünde Yaz ve kış olmak üzere demir atmalık 2 limanı var. Kıyısında iskelesi olan şirin bir restoran var. Burası da günübirlikçi teknelerin sıklıkla demir attığı yerlerden. O yüzden asıl tadı 17’den sonra çıkıyor. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Akvaryum Koyu

Fotoğraf Kaynak: Zerrin Ergin – Foursquare

Tüm Göcek adaları ve koyları arasında en mavi ve berrak denizi olan, suda yüzen balıkları şnorkele ihtiyaç duymadan görebildiğiniz nokta, Domuz Adası ve Tersane Adası arasında kalan Akvaryum Koyu. Koyun ortasında yıkık bir fener kalıntısı da var. Yanınızda deniz gözlüğü veya şnorkel olduğundan emin olun. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Domuz Adası

Fotoğraf Kaynak: Sibel H. A. – Foursquare

Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, adını bir zamanlar tepelerinde yaşayan yaban domuzlarından alan bu ada da Simavi ailesine ait özel bir ada. Adanın kuzeyindeki küçük koya tekneler demir atıyor. Su altında tarihi kalıntılar var o yüzden şnorkel yapmak için ideal. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Göbün Koyu


Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, rüzgar almayan, çok korunaklı bir koy olan Göbün Koyu, Domuz Adası’nı güneye doğru geçince karşınıza çıkıyor. Teknelerin gecelemesi için mükemmel bir yapıya sahip olan koyu Göbün isimli restoran işletiyor. Sadece tekne ile ulaşılabilen restoran bizce Göcek koylarındaki en iyi restoran. Set menü şeklinde ana yemek + meze servisi veriyorlar. Ana yemek için balık veya tandır seçiyorsunuz. Tandırı başarılı. Sezon sonuna kalmıyor ama en çok da böceği ile ünlü. Eğer böcek alırsanız seçtiğiniz 5-6 çeşit meze ikram olarak geliyor. Yine de özellikle böcek için gidecekseniz kalmış mı diye sormanızda fayda var. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Merdivenli Koyu

Fotoğraf Kaynak: Yelda Ayhan – Foursquare

Merdivenli Koyu ise adını sahilinde bulunan ve tarihi olduğu düşünülen merdivenlerden alan bir koy. Burada denize girmekten daha güzel bir aktivite daha var. O da kanyon görünümlü vadinin içinden geçen patikayı takip ederek tepeye doğru yürüyüş yapıp muhteşem manzarayı seyretmek. Koyda çadır kampı yapmak da güzel fikir. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Yavansu (Martı Koyu)

Fotoğraf Kaynak: Sinem A – Foursquare

İsmini, kıyıda taşlarla yapılmış büyük beyaz bir martı şeklinden alan koy. Kıyıya yakınlaştığınızda çok sığlaşan denizi var. Burada ahşap bir iskele ve zaman zaman hizmet veren bir restoran var. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Kurşunlu Cennet Koyu

Fotoğraf Kaynak: Olgar – Foursquare

Burası da rota üzerinde küçük, korunaklı bir koy. Küçük bir plajı, plajında bir tekne-restoran ve Likya mezarlarının bulunduğu tepeleri var. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Binlik Koyu (Kuyrucak Koyu)

Çam ağaçlarının denize kadar ulaştığı, tesisin olmadığı, rüzgara korunaklı, doğal bir koy. Tekneleri bağlamak için iskeleler var. Şnorkel yapmaya müsait bir koy. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

Kleopatra Koyu (Hamam Koyu)

Kleopatra veya Hamam Koyu, Likyalılardan kalma hamam kalıntılarının bulunduğu meşhur koy. Ama kalıntılar sualtında değil. Olduğu gibi su üstünde. Yani kalıntıların arasında yüzebiliyorsunuz. Göcek’in en ünlü koyu olduğundan, gün içinde sabahın erken saatlerinde veya 17’den sonra gelmeniz ideal olur. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

Aynı zamanda Hamam Koyu’nda Adaia Göcek da var. Ambiyans çok hoş ama lezzet olarak ödediğimiz faturayı karşılamadı. En güzeli yemekten sonra bir şeyler içmeye barına gelmek. Bazı akşamlar Ayhan Sicimoğlu gibi ünlü isimlerin canlı performansları veya dj performansları da oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Sıralıbük Koyu

Fotoğraf Kaynak: Murat E – Foursquare

Sıralıbük Koyu, Göcek koyları arasında suyu en serin ve derin olanı. Çünkü burada tatlı su kaynağı deniz suyu birleşiyor. Ayrıca bu koy dağ keçilerinin mesken tuttuğu koylardan. Plajında herhangi bir tesis yok. Sahili çakıllı. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

Koylarda Bulabileceğiniz Servisler

Göcek öyle bir yer ki marinaya hiç girmeden aylarca denizde kalabilirsiniz. Koylardaki restoranlardan teknenize su alabilir (ama kuyu suyu olacaktır), sadece yeme içmeyi değil, masajı bile teknenize çağırabilirsiniz. Ancak siz mümkün olduğunca ihtiyaçlarınızı önden halletmeye çalışın yoksa yüksek bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Migros


Migros’un süper market teknesi gün boyu koy koy gezerek park ediyor. Zodyağına atlayıp markete yanaşıyorsunuz. Ya da teknenize getirmelerini isterseniz 05414563456’yı arayabilirsiniz. Ayrıca şnorkel, Birkenstock terlik gibi denizde gerekebilecek ihtiyaçlarınızı da bulabiliyorsunuz.

CarrefourSA Mavi

Aynı şekilde Carrefour’un da süper market teknesi var. Arayarak siperiş verebilirsiniz. Tel: 0505 184 95 95

Tekneyeal

Tekneyeal, denize açıldıktan sonra tekrar limana dönmemeniz için size istediğiniz market ürünlerini getiriyor. Kendi websitesine girip sepeti doldurabiliyor ya da alışveriş listenizin fotoğrafını dahi çekip onlara whatsapp üzerinden atabiliyorsunuz. İsterseniz koydan çıkış yapmadan önce de ihtiyaç listenizi teknenize bırakıyorlar. Unutmadan, bu hizmet yalnızca Göcek koyları için. Tel: 532 240 21 22 Instagram

Mezeci

Göcek’te restoranı bulunan Mezegi’nin bir de koy koy gezen bir sandalı var. Kavanozda servis edilen mezeleri lezzetli ve pratik. Teknenize çağırmak isterseniz numarası 05384846393

Tatlı ve Dondurma


Özsüt Pastanesi’nin tatlılarını satan sandalda aynı zamanda Algida’nın dondurmalarını bulabiliyorsunuz. Artizanal dondurma tercih ederseniz aile boyu olarak bulabiliyorsunuz.

Balıkçı


Deniz ürünü teknesi de gün boyu sahilleri turlayarak müşteri arıyor. Eğer bir gün önceden ararsanız kalamar, midye gibi özel isteklerinizi de organize edebiliyorlar. 05415228545’ten teknenize çağırabilirsiniz.

Bakkal

Koyları ayrıca yerellerin meyve-sebze, ekmek gibi basit ihtiyaçlarla dolu sandalları turluyor.

Gözleme


Yassıcalar’da park halinde duran bu tekne de her gün gözleme yapılıyor. Yani sizin tekneye ulaşmanız gerekiyor.

Su Sporları

Muz, su kayağı, ringo? Bir telefon kadar yakın.

Tekneye Pasta

Vakkorama Cafe ve Q Lounge pasta ve diğer ürünlerini tekne ile istediğiniz koya yolluyor. Eğer onlara çiçek ve balon gibi diğer kutlama gereçlerini ulaştırırsanız pasta ile birlikte getiriyorlar.
Vakkorama Cafe : 0546 400 40 40
Q Lounge : 0252 661 09 00

Royal Marina Spa

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/royalmarinaspa

Royal Marina Spa ile tekne keyfinizi spa hizmeti ile ikiye katlayabiliyorsunuz. Teknenize gelip ekipmanlarını kuruyor sonrasında masaj, cilt bakımı gibi hizmetler veriyorlar. Rezervasyon yaptığınız vakitte gelip önden ekipmanlar bırakılıyor ve masaj bittiğinde de yine gelip ekipmanlarını toplayıp ayrılıyorlar. Tekne yorgunluğunu atmak için hiç fena bir alternatif değil! Tel: 0555 333 37 33

11 Comments

 1. Göcek koyu dahil pek çok koy teknelerin denize attığı çöp ve sintine kimyasal artıklarından dolayı aşırı kirlenmiş durumda, tekneler yeniden gelmek istiyorlarsa temiz bıraksınlar lütfen, Yetkililerinde pisliklerini canım koylara bırakanlara ağır para cezası versin başka türlü bu eğitimsizlik ve sonradan görmelerin önü alınamayacak.

 2. Tekneler yanaşıp çöplerini kıyıya atmalarından dolayı Ayten ve Osmanağa koyu maalesef çok pis artık 🙁

 3. Mavi tura çıkmadan önce bu yazınızı okumuştuk bugün bir kez daha pekiştirdik, Fimi Island’ı yeni keşfettik sanırım yeni açılmış. Göcek inanılmaz bir yer umarım herkesin yolu bir gün buraya düşer.

 4. Göcek’te mavi tur yaparken sayfanızı bulduk ve buralar hakkında çok fazla bilgi aldık. severek okuduk. çok teşekkürler

 5. Her zamanki gibi yine bizleri çok güzel aydınlattınız.Araçla gidilen koylar candırSadece Sarsala yı gördük bunların içinde D-Marini de tekne turuyla uzaktanZaten yakından göremeyizİyi ki varsınız❤️Bu yaz Bodruma geleceğiz dilerim sizin karşılaşırız

 6. Göcek hep gitmek isteyip de bir türlü gitmenin kısmet olmadığı bir yer. Umuyorum bir gün yolum düşer ve Göcek’in eşsiz doğasını deneyimlemiş olurum. Güzel paylaşım için teşekkürler.

  1. Merhaba, bizim de çok sevdiğimiz bir yer umarız bir gün görme fırsatı yakalarsınız 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir