HAVANA’DA NEREDE YENİR – EN GÜZEL HAVANA RESTORANLARI

Havana’da nerede yenir cevaplaması zor bir soru çünkü Küba için bir gastronomi merkezi dememiz zor. Küba’da yiyeceğiniz herhangi bir şey için muhtemelen  “Adamlar döktürmüşler!” demeyeceksiniz ama güzel bulacaksınız. O yüzden Küba’da restoranlarda mutfaktaki maharetlerinden ziyade ambiyans öne çıkıyor.

Diğer yandan, Küba’da Ne Yenir? Küba Yemekleri Nelerdir, Nerede Yenir? yazımızda da dediğimiz gibi,

Son yıllarda ekonomide ve özgürlüklerde büyük kıpırdanma olmuş ve bu yenilik tencerelerde de kendini göstermiş. Fine dining klasmanına koyulabilecek pek bir yer yoksa da, birkaç trendy restoranlar açılmış. Buraların da mutfaklarında çiğ bıldırcın yumurtalı et tartar bulmayı beklemeyin, ama beyaz şarap ve deniz ürününü ufaktan aynı tencerede kaynatmaya başlamışlar. Sunumlar da resimde görüldüğü üzere şenlenmeye başlamış.

Havana’da bulabileceğiniz en iyi restoranları aşağıda verdik. Her şekilde bu restoranlar Havana’nın en iyileri olsalar da Küba şeflerinin hala mahallemizdeki süpermarkette kolayca bulabileceğimiz bazı malzemelere ve araç gereçlere erişemediklerini aklınızda bulundurun.

♡ = Bizim favorilerimiz

En İyi Havana Restoranları

Atelier ♡


Havana’dan gitmeden keyifli bir yemek yiyelim derseniz adres burası, hiç başka yere bakmayın. Karayip ve Avrupa lezzetlerinin ön planda olduğu bir restoran, yemekler çok kreatif. Neredeyse her gün başka yemekler ve başka bir menü çıkarılıyor, dekorasyon da oldukça sık değişiyor. Yani bir gidip bir daha gittiğinizde başka tablolar görmeniz mümkün, ya da o gün kaç kişilik gruplar geleceğine bağlı olarak masa ve içerinin düzeni tamamen değişebiliyor. İmza lezzetleri; başlangıç olarak tropikal bölgelerde yetişen kulkas kökü kızartması, ana yemek olarak da ördek veya tavşan. İki kişi için genelde 30 Euro civarı. Rezervasyon yapmanız şart. Adres: Calle 5 #511, Paseo ve Calle 2 arasında, Vedado  Tel: 005378362025  Konum için tıklayın.

Paladar La Guarida

Fotoğraf Kaynak: www.laguarida.com

Atelier doluysa burası da gözünüzü gönlünüzü açacaktır. Küba geneline göre oldukça yüksek fiyatlı bir restoran ama yediğinizin her birine ayrı ayrı değiyor. Son zamanlarda epey popüler olduğu için rezervasyon şart, ama rezervasyonla bile bir süre beklemeniz gerekebilir. Binası birazcık kırık dökük, çok nostaljik bir atmosferi var. Güzel bir yerde keyifli bir yemek yiyeyim derseniz keyifli bir alternatif olabilir. Sitesinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Pazar günleri kapalı, diğer günler 12:00 – 16:00 ve 19:00 – 23:45 saatleri arasında açık. Adres: Concordia No.418 /Gervasio y Escobar. Centro Habana  Tel: +53 78 66 90 47  Websitesi: www.laguarida.com/en/ Konum için tıklayın.

Paladar San Cristóbal

Foto: www.trover.com

Yemekleri çok lezzetli, otantik bir restoran. Küba’nın geneline göre biraz daha yüksek fiyatlı ve iki kişi ortalama 30 Euro. Küba ve dünya yemeklerinin birleşimiyle ortaya çıkmış bir menüsü var. Özel lezzeti hardal soslu domuz. Adres: Calle San Rafael #469, Campanario and Lealtad arasında, Centro Habana Tel: 005378601705  Konum için tıklayın.

Uygun Fiyatlı Havana Restoranları

Dona Eutimia ♡

Geleneksel Küba yemekleri için tartışmasız en iyi adres. Yukarıdakiler daha çok akşam yemeği içinken, burası öğlen yemeği için en iyi yer. En meşhur yemeği Küba’nın en popüler yemeği olan Ropa Viaja (domates soslu dana tandır) ama başlangıçlardaki sarımsaklı karides daha çok başımızı döndürdü. Biz iki kere kapıda tatlı dille adamları ikna edip zar zor kendimizi içeri aldırdık ama rezervasyon şart. İki kişi için ortalama 15 Euro. Yeri de Katedral Meydanı’na çok yakın. 12.00-22.00 saatleri arasında açık.  Adres: Callejón del Chorro #60c, Plaza de la Catedral, Eski Havana  Tel: +53 7 8611332  Konum için tıklayın.

VanVan


Küba’da porsiyonların standart boy olduğu tek yer. 5’ten sonra canlı müzik başlıyor. Video’da gördüğünüz tahta menüsü ve süper dekore edilmiş tuvaleti olan yer. Atmosferi, dekorasyonu minnoş, yemekleri de güzel. Perşembe günleri 12.00-00.00 saatlerinde, diğer her gün 12.00-23.45 arası açık. Adres: San Juan De Dios 58, E/ Habana y Compostela, Eski Havana Tel: 537-860-2490  Konum için tıklayın.

Hanoi

Böcek ve karides yemenizi öneririz. Tipik Küba yemeklerini de burada bulabilirsiniz, fiyatları da uygun. Buradan çıkışta uğramak isterseniz La Floridita çok yakın. Adres: Teniente Rey #507, Esquina Bernaza, Old Havana Tel: +53 7 8671029 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir