HOLLANDA YEMEKLERİ

Hollanda mutfağı için bir gastronomi sefası diyebilmek isterdik ama Hollanda yemekleri pek de öyle insanın ayağını yerden kesmiyor. Elbet denemeye değer yerel lezzetler var, özellikle de Hollanda peynirine haksızlık etmek istemeyiz ama işin doğrusu mutfak olarak bir İtalya ya da Fransa gibi sadece yemek yenilmeye bile gidilen yerlerden olmaktan çok uzak (bizce). Lakin en meşhur yemekleri daha çok junk food tarzında; sosis, patates kızartması gibi gibi…

Öte yandan bu abur cuburlar muzur ve keyifli tatil kaçamakları olabiliyor. Ayrıca, abur cubur kotanız dolduğunda kendinizi atabileceğiniz harika dünya mutfakları var. Dünyanın en kozmopolit ülkelerinden biri olan Hollanda’da canınız Etiyopya yemeklerinden Tayland mutfağına ne denemek istiyorsa hepsini bulabilirsiniz. Belki yerel mutfağı ile çok iddialı olmasa da bulundurduğu envai çeşit yabancı mutfak açısından oldukça cazip bir yer.

Yerel Hollanda lezzetlerini aşağıda anlattık. Ayrıca Hollanda’ya giden herkesin yolu bi Amsterdam’a da düştüğünden bu lezzetleri deneyebileceğiniz Amsterdam adreslerini de ekledik. Bir de Amsterdam’da gezilecek yerler nereler derseniz onları da ayrıca ele aldık.

Afiyet olsun!

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:
Hollanda Yemekleri
Hollanda Biraları
Surinam Yemekleri

Stamppot, Erwtensoep ve Okunması Zor Diğer Yerel Lezzetler

Hollanda’nın haring, stamppot, erwtensoep gibi birçok yerel lezzeti var. Sosis çoğu yemeğin demirbaşı, her şeye bir sosis koyma eğilimlerini biz de pek anlayamadık.

Haring

Fotoğraf Kaynak: Bryce Edwards / Flickr

Hollandalılar ringa balığına haring diyor. Asıl olayı balığın küp küp kesilmiş soğanların ve turşunun yanında çiğ yeniyor olması. Tuzla marine edilerek hazırlanıyor, bir nevi bizim lakerdamız gibi. Ekmekli veya ekmeksiz tercih edebiliyorsunuz. Haring’i asıl yeme şekli kuyruğundan tutup direk ağzınıza götürmek ama tabi ki öyle şeylere girişmeseniz de olur. 🙂 Biz denizden babam çıksa yerim ekibi olduğumuzdan Hollanda yemekleri arasında en sevdiğimiz bu oldu ama daha genel için konuşacak olursak aşağıdaki Hollanda yemekleri Türklerin damak zevkine daha uygun.

📍 Nerede Yenir?
Stubbe’s Haring- Haring’i tadabileceğiniz en güzel adreslerden. Websitesi: http://vishandelatlantic.nl  Tel: 070 – 328 28 20  Konum için tıklayın.

Stamppot

Fotoğraf Kaynak: Øystein Alsaker / Flickr

Patates püresiyle lahana karıştırılıp kocaman sosisin yanında servis ediliyor.

📍 Nerede Yenir?
Restaurant Haesje Claes – Websitesi: www.haesjeclaes.nl  Konum için tıklayın.

Erwtensoep

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

İçindeki birkaç sebze değişebilse de olmazsa olmazı bezelye olan çorba. İçinde dilim sosisler ve yanında ekmekle servis ediliyor.

📍 Nerede Yenir?
Koffiehuis ‘De Hoek’ – Websitesi: www.facebook.com/Koffiehuisdehoek    Konum için tıklayın.

Appeltaart

Tarçın, şeker ve limon suyu katılarak yapılan elmalı tartları da çok meşhur tatlılarından. Normal elmalı tarta ek olarak kuş üzümü de kullanılıyor. Biz bu kuş üzüm eklemesine pek bayılmadık.

📍 Nerede Yenir?

Fotoğraf Kaynak: www.cafedejaren.nl

Cafe de Jaren – Çok şeker ve şık bir kafe. Özellikle yaz-bahar aylarında gittiyseniz mutlaka dış kısmında oturun, bizim için kanalın kenarında bir kahve için. Yemekleri de güzel. Websitesi: www.cafedejaren.nl   Konum için tıklayın.

Stroopwafels

Fotoğraf Kaynağı: wombat85 / Flickr

Bildiğimiz waffle’ın daha küçük halinin içinde şurup gibi tatlı, yapışkan bir katman oluyor. Bol tereyağlı bir tatlı ve kahverengi şeker kullanılıyor. Sert gibi dursa da aslında içindeki şuruptan dolayı yumuşak. Hemen her hediyelik eşya dükkanında, sokak köşelerinde veya markette bulabilirsiniz. Hollanda’ın en ünlü tatlılarından biri.

📍Nerede Yenir?

Stroopwafels abur cubur kategorisinde olduğu için herhangi bir marketten veya hediyelik eşya satan dükkandan bulabilirsiniz. 🙂

Hollanda Peyniri

Hollanda’nın en meşhur lezzeti peynirleri. O yüzden her köşe başında bir peynirci görmeye hazır olun! Üstelik bu peynir dükkanlarının içinde yapılış zamanına veya malzemelerine göre özel adlandırılmış envai çeşit peyniri tadabiliyorsunuz. Hollanda’nın her çeşit peynir konusunda özel bir şanı zaten var, ama en ünlü peynirleri gouda ve isli peynirleri diyebiliriz. Peynir seviyorsanız veya yakınlarınıza Amsterdam’a özgü bir şeyler götürmek istiyorsanız rengarenk ambalajlı peynirler veya yine bu dükkanlarda satılan peynir tahtaları güzel hediye seçenekleri olabilir. Ama acele etmenize çok da gerek yok çünkü aynılarını uçağa binmeden önce duty free’de de bulmanız mümkün.

Patat (Bizce pek bi olayı yok ama pek meşhur)

Fotoğraf Kaynak: ytimg.com

Bir diğer tadabileceğiniz şey de Hollandalıların “patat” dediği bildiğiniz kızarmış patates, tek farklı birazcık daha kalın ve soslu olması. Sokakta birçok yerde kağıttan külahların içinde satılıyor ve gerçekten sayısız sos seçeneği var. Her ne kadar bu patatesi çok lezzetli ya da özel bulamasak da insanı bazen ele geçiren -özellikle de soğuk havalarda- pis bir şeyler yemek arzusunu kesinlikle karşılıyor. Üzerine konan soslar çok çeşitli ve farklılar ama ah o patates yemeden dönülmez diyemeyeceğiz. Rastlarsanız tadın, aklınızda kalmasın o ayrı tabi.

📍Nerede Yenir?
Vleminckx Amsterdam- Önünde metrelerce kuyruk olabilen çok meşhur patatescilerden. İnanılmaz sayıda sosları var, asıl hünerleri de o zaten. Websitesi: vleminckxdesausmeester.nl/en/   Konum için tıklayın.

Tapas

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Eğer Hollanda yemeklerinden sıkıldıysanız güzel bir alternatif olsun diye tapas koyalım istedik. Tapas aslında İspanya’ya özel bir lezzet olsa da Amsterdam’da bu tapas restoranına rastladık ve burası sırf tapas değil birçok lokal yemeği de oldukça lezzetli yapıyor. Bu yüzden söylemeden geçemedik.

Pata Negra- Yemekleri çok güzel. Çalışanların çoğu İspanyol, biraz karmaşık bir mekan ve bazen çok dolu olabiliyor. Ama bu bile başka bir keyif ve farklı bir atmosfere sahip olmasını sağlamış. Denenebilir. Konum için tıklayın.

Hollanda Biraları

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hollandayla biranın bu kadar özdeşleşmesinin birkaç sebebi var. Bir tanesi dünyanın en büyük 3 bira üreticilerinden biri olan o meşhur Heineken International’ın Hollanda çıkışlı olması. İkincisi de Hollanda’da acayip çok bira üreten fabrika olması. Amsterdam denince genelde akla ilk gelen markalardan biri Amstel oluyor. Heineken ve Amstel iki farklı bira adı olsa da aslında diğer birçok bira markası gibi Amstel de Heineken’ın sahip olduğu bira markalarından sadece biri. Bu yüzden bunları çok ayrı düşünmeyin. Bunlar dışında Grolsch, Leeuw ve Westvleteren de Hollanda biralarından bazıları.

Fotoğraf Kaynak: F. Gopp / Flickr

Brouwerij’t IJ: Burası resmen bir taşla birkaç kuş vurabileceğiniz bir nokta. Çünkü hem bir bira fabrikası olan Brouwerij’t IJ’de bira yapımını hem de Hollanda’nın ikonik yel değirmenlerinden birini görebileceksiniz. Çünkü bira fabrikasıyla yel değirmeni bitişikler. Yani fabrika yel değirmeninin altına kurulmuş aslında. Yemek için ise atıştırabileceğiniz bir şeyler var. Her gün saat 14.00’ten 20.00’ye kadar açık. Rezervasyon gibi bir seçenek yok, erken giden kapıyor.

Surinam Yemekleri

Surinam Güney Amerikan’ın az bilinen ülkelerinden ve güçlü bir yemek kültürleri var. Surinam mutfağı oldukça çeşitli ve Asya – Afrika mutfaklarının etkilerini kesinlikle hissediyorsunuz. Aslında bize de çok uzak sayılmazlar bolca baharat ve tavuk ön planda. İnanılmaz kozmopolit bir ülke olduğu için Doğu Hintlilere, Brezilyalılara, Çinlilere, Yahudilere, Hollandalılara ve daha birçok farklı milliyetlere ev sahipliği yapan bir yer. Bu etnik çeşitlilik de başta yemek kültürleri olmak üzere ülkenin birçok özelliğini belirlemeye yaramış. Bu yüzden Surinam mutfağı aslında Doğu Hindistan, Afrika, Endonezya, Çin, Hollanda ve Portekiz gibi birçok mutfağın kombinasyonu olarak ortaya çıkmış. Yani Surinam yemeği olarak gördüğünüz şeyleri bir başka yerde Endonezya veya başka bir mutfağın yemeği olarak görürseniz şaşırmayın çünkü birçok dünya mutfağıyla benzer.

Surinam yemeklerinin Hollanda’da çok kolay bulunabilmesinin ve yemek kültürünün bir parçası olmasının nedeni Surinam’ın eskiden bir Hollanda sömürgesi olması. Surinam mutfağının olmazsa olmazları tavuk, güneşte kurultulmuş balık ve tuzlanmış yani salamura yapılmış balık / et. Bunun dışında sebze olarak da çok acı sarı renkli biberleri ünlü “Madame Jeanette biberi”, “yardlong bean”(kousenband) dedikleri bir çeşit ince fasulye, bamya ve patlıcanları baya kullanıyorlar. En ünlü yemekleri tavuk, pilav ve yardlong bean dedikleri fasulyenin bir tabakta birleşimi ama adını bulamadık işin doğrusu. Bunun dışında saoto çorbası, telo, roti, pom, nasi goreng, bakmi ve kip kerrie.

Saoto Çorbası

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Tavuk, et-tavuk suyu(bulyon), “galanga” dedikleri bir çeşit zencefil, biber, limon otu ve sebzelerle yapılan bir çorba.

📍Nerede Yenir?

Eethuis Marlon(Warung Marlon)- Çok salaş hatta çoğu şey plastik tabaklarda servis ediliyor ama lezzet konusunda Amsterdam’da Surinam yemeklerinin en güzel adreslerinden biri. Özellikle saoto çorbası çok lezzetli, bakabana’yı da güzel yapıyorlar. Fiyatlar uygun. Konum için tıklayın.

Roti

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Değirmentaşıyla öğütülmüş kepekli buğday unundan yapılan ince pişirilmiş ekmek. Aslında bizim gözlememize benzemiyor değil.

📍Nerede Yenir?

Warung Spang Makandra- Küçük bir restoran, fiyatlar da çok uygun. İki şey aklınızda bulunsun; birincisi rezervasyon almıyorlar ve kapıda bekleme ihtimaliniz yüksek, ikincisi de alkol satışı yok. Roti’nin birçok çeşidi var. Websitesi: www.spangmakandra.nl/ Konum için tıklayın.

Roopram Roti- Buranın Hollanda genelinde birkaç şubesi var, hatta Amsterdam’da bile birden fazla. Çok salaş bir yer ve fiyatları uygun. Roti’leri çok meşhur, ama acı sevmiyorsanız mutlaka sipariş vermeden sorun çünkü biraz fazla acı veya baharatlı gelebilir. Biz Heineken Experience’a yakın olanının konumu verdik. Websitesi: www.roopram-amsterdam.nl/  Konum için tıklayın.

Pom

Sote tavuk, turunçgillerin suları, margarin, soğan, domates, tuz, karabiber, muskat ve rendelenmiş “pomtajer” karıştırılarak yapılıyor. “Pomtajer” bir kök sebzesi, onlara özgü bir sebze ve bu yemeğin ana malzemesi de o. Bazı yerlerde yemeğin adı “broodje pom” diye de geçebiliyor.

📍Nerede Yenir?

De Tokoman- Surinam sandviçleri satan köşe başı minik bir yer. Paket servis alabiliyorsunuz. Bir diğer yemek alternatifi de “bakkeljauw” dedikleri tuzlanmış balık olabilir.

Nasi Goreng

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Nasi goreng aslında ingilizce “fried rice” dedikleri bizde sıkça rastlamadığımız kızarmış pilav. Üstüne aklınıza gelebilecek her şeyi koyuyorlar diyebiliriz. Surinam mutfağında sınırlar pek yok, istediklerini ekleyip çıkartarak keyiflerince değiştiriyorlar lezzetleri. Mesela kızarmış pilava arpacık soğanı, sarımsak, tatlı soya sosu, acı biber, yumurta olmazsa olmazlar. Eklenebilecek şeyler de tavuk, karides veya tuzlanmış balık olabilir. Ağız tadınıza kalmış.

📍Nerede Yenir?

Albina- Bir Surinam-Çin restoranı. Fiyatları çok uygun. Merkezi bir yerde. Konum için tıklayın.

Bakabana

Fotoğraf Kaynak: Sebastian Wilke / Flickr

Bakabana bir Surinam atıştırmalığı diye geçiyor ama resmen tatlı. Türkiye’de de birçok yerde bulabileceğiniz bildiğiniz kızarmış muz. Un, kahverengi şeker, tuzu karıştırıyorsunuz. Muzları da bu karışıma bulayıp yağda kızartınca bakabana hazır! Yani yapılışı da malzemeleri de oldukça basit bu yüzden bir yere gidip denemekle vakit harcamadan evde bile yapabilirsiniz bize sorarsanız. Yine de deneyebileceğiniz bir yer yazalım.

📍Nerede Yenir?

Swieti Sranang- Paket servis alabileceğiniz küçük salaş bir yer. Bakabana yanında satay sosla veriliyor. Konum için tıklayın.

Kip Kerrie

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Taze fasulye, tavuk, sarımsak, soğan cin biberi ve Kerrie baharatının birleşimiyle oluşan bir yemek. Baharatı çok ama böylece lezzeti de çok. 🙂

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir